De Kerk in Joegoslavië lijdt onder een blokkade-techniek T axi-chauf f eurs mogen geen geestelijken vervoeren WITSAL Göbbels aanstichter van Rijksdagbrand M Israël is schuldig mm# Zo is mijn Kruiswoordraadsel I 1 r y Meer kans op verlaging van de handelsmuren dan ooit 75 jaar Stille Omgang Voormalig hoofd Duitse Rijkspersdienst ERIC DE NOORMAN Veiligheidsraad: zoon w w Nieuwe gouverneur vertrokken Harï onder de riem voor Eden KERKKOREN WORDEN OPGEHEVEN Kapper verdacht van moord op Belgische generaal fel VRIJDAG 20 JANUARI 1956 PAGINA Herdenking op 4 maart in Concertgebouw Huidjes als satijn Conflict bij Wilton— Fijenoord 160 man ontslagen '%iiïï Doch Syrië krijgt geen schadevergoeding door CL. BUDINCTON KELLAND (Vertaling van Sjoerd de Vries) „Avicultura" in Haagse Hou trusthallen i 2s V3 \Jg Je j/ Ji jy ss jg wo h/ v* '7 ii 7' 7' léT w A is j. Voorzitter GA.T.T.-conferentie Nederlandse concessies hangen af van buiten landse aanbiedingen Volgend jaar Indone sische deelname aan Holland-Festival? Raad voor de woningbouw uitgebreid LAATSTE NIEUWS Rallye de Monte Carlo Drie Nederlanders in finale-proeven Oplossing kruiswoordraadsel van donderdag Twee weken voor bokser Onlangs heeft de Joegoslavische di plomaat Milan Bartos te Wenen ver klaard: „Momenteel wordt de Kerk in Joegoslavië niet vervolgd, men „blok keert" haar eenvoudig." In veie streken van Joegoslavië heeft men inderdaad van de openlijke vervolging afgezien en is men op de blokkade-taktiek overge stapt. De bisschoppen worden nu min zaam uitgenodigd op conferenties, waar men hun eisen stelt en waar men hen tracht te bewegen toe te stemmen in samenwerking tussen Kerk en Staat. De activiteiten van het regiem concentre ren zich nog steeds op het organiseren van zogenaamde priesterverenigingen. Men heeft deze priesterverenigingen buiten de kerkelijke hiërarchie om in 't leven geroepen om zodoende de gees telijkheid in de hand te hebben. Dit heeft reeds tot grote conflicten geleid; de bisschoppen verzetten zich krachtig. Kardinaal Stepinac heeft gezegd: De priesterverenigingen zijn een duivels ge zwel aan het gezonde lichaam van de Kerk. Men kan ze vergelijken met de gele reformatie van na de eerste we reldoorlog". Deze „Jansenistische reformatie" ver- wjerf in Bohemen 1 miljoen aanhangers, ln Kroatië daarentegen, ondanks de steun van de toenmalige overheid, slechts ongeveer duizend. Tot de blokkade-techniek behoort o.a. het bevel, dat het communistische re giem aan alle taxi-chauffeurs heeft op gelegd om bisschoppen of geestelijken in hun wagen te vervoeren. Men ging zelfs zo ver de dienstregeling van de. bus in Rijeka te verleggen van 8 uur naar half acht, toen bekend werd, dat een bisschop op het gewone uur van de bus gebruik wilde maken. De bisschoppen maken nu in burger kleren veelvuldig gebruik van fietsen. Wanneer zij op de fiets gaan, nemen zij hun mijter en bisschopsstaf in een rugzak mee. Ondertussen gaan de staatsbemoei ingen voornamelijk uit naar de toekom stige priesters. Men roept ze op voor militaire dienst, probeert ze tot een hu welijk te bewegen en stelt hun hoge rijksbetrekkingen in het vooruitzicht. De geest onder de seminaristen is ech ter uitstekend; zij zijn, wat in de gege ven omstandigheden zo noodzakelijk is, bijzonder offervaardig. Volgens gecontroleerde berichten is de Regent van het seminarie van Rijeka, die tot verscheidene jaren (Van onze verslaggever) Het is dit voorjaar 75 jaar gele den dat in het nachtelijk uur de eerste stille omgang werd gemaakt, ter verering van het H. Sacrament van Mirakel te Amsterdam. Het Ge zelschap van de Stille Omgang zal dit op zondag 4 maart a.s. plechtig vieren met een herdenkingsbijeen komst in het Concertgebouw, naar men hoopt in tegenwoordigheid van Z. H. Exc. Mgr. Huibers. Voor deze bijeenkomst is als feest redenaar uitgenodigd Pater K. Vossküh- ler S.J. Verder zal het R.-K. Hoofdstad koor onder leiding van Theo van der Bijl een muzikaal programma uitvoeren: van W. A. Mozart het Ave Verum, Sancta Maria, Exultate Jubilate, Sanctus, Benedictus en Alleluja, voor koor, so praan-solo en solo-kwartet. Verder het le deel van Passio, voor koor en soli. Het R.-K. Hoofdstadkoor wordt voor deze gelegenheid versterkt met de jon genskoren van de Anna-parochie. dir. Pater J. v. d. Peet S.C.J, en van de pa rochie van O. L. Vrouw van Altijddu rende Bijstand, dir. H. Bauer. Medewer king verleend het versterkt Kunste naarsorkest. Op de huishoudelijke en algemene vergadering van» het Gezelschap van de Stille Omgang, welke zondag resp. om elf uur en half drie in Krasnapolsky te Amsterdam wordt gehouden, zullen omtrent de herdenking op 4 maart me dedelingen worden gedaan. Het bestuur van het Gezelschap, dat thans 230 plaatselijke contacten telt over heel het land, verwacht voor deze viering grote belangstelling. Advertenti gevangenisstraf was veroordeeld, in de gevangenis van Stara Gradiska krankzinnig geworden. De andere vier geestelijken, die tegelijkertijd met hem werden veroordeeld, leven in de strengste afzondering. Zij heb ben geen contact met andere gevan genen en mogen geen pakketten, geen brieven en geen bezoek ontvan gen. In Slovenië werden in januari van dit jaar 11 katholieke geestelijken vrij gelaten; 14 bevinden zich nog in gevan genschap. Pastoor Smolic, een van de 14, zal zijn straf pas in 1972 hebben uit gezeten. In Bosnië en Herzegowina zijn de voormalige president van de katho lieke jeugdbeweging Davorin Sankovic, en de vice-president, Emil Lasic, na een gevangenschap van 10 jaar vrijge laten. De talrijke kerkkoren zijn het re giem een doorn in het oog. In Tucepi en Brela (Kring Makarska) is men tot de opheffing van de nog bestaande bon den overgegaan, om aldus de „schade lijke invloed van de kerkelijke zangver enigingen" te beteugelen. In de Kring Drnis werden geestelijken ter verant woording geroepen, omdat zij schoenen hadden uitgedeeld onder arme kinde ren. Een geliefde methode van de com munistische autoriteiten is het verbou wen van kerken en pastorieën tot her scholingscentra. De geestelijken, die zich hiertegen verzetten worden als vij anden van de vooruitgang gebrand merkt. Speciaal de Kroaten zijn bijzonder trouw aan hun geloof. Onlangs heeft het humoristische weekblad van Zagreb ..Kerempuh" een onvergeeflijke blun der begaan. Het publiceerde namelijk een foto van de Heilige Vader met een beledigende tekst eronder. In record tijd waren alle nummers uitverkocht. De gelovigen hadden overal de num mers opgekocht, de foto zonder het on derschrift uitgeknipt en vervolgens de beeltenis van de Heilige Vader een ere plaats in hun huis gegeven. (K.N.P.) De brand die in de nacht van 28 februari op I maart 1933 het Rüks- daggebouw te Berlijn vernielde, is door de S.A. gesticht en Göring was er on der meer van op de hoogte. Aldus luidt de conclusie van een artikel in het weekblad „Das Parlement", hetwelk is geschreven door dr. Richard Wolff, die ten tijde van de Weimarrepubliek hoofd van de Duitse Rijkspersdienst was en thans een genaturaliseerde Brit is. De Nederlander Van der Lubbe heeft weliswaar in dezelfde nacht gepoogd het gebouw „met vol komen ontoereikende middelen" in brand te steken, doch S.A.-lieden waren volgens Wolff de hoofddaders. Dr. Wolff, die na het aan de macht komen van Hitier naar de Brits-Afri kaanse kolonie Nairobi uitweek, baseert zijn bewijsvoering op twee stukken, namelijk een door dr. R. M. Kempner, de Amerikaanse openbare aanklager in het te Neurenberg tegen Göring ge voerde proces, opgesteld stuk en een verklaring van het huidige hoofd van de Berlijnse brandweer, Wissell De eigenlijke aanstichter tot de brand was volgens Wolff de toenmalige minis ter van Propaganda, dr. Göbbels. Göb bels zou ook de voorbereidingen voor het doen uitbreken van de brand hebben getroffen. De brandstichting zou zijn geschied onder leiding van de toenma lige S.A.-leider Karl Ernst, die van Göring toestemming zou hebben ver kregen gebruik te maken van de onder aardse gang tussen zijn ambtswoning (Göring was destijds premier van Prui sen) en het Rijksdaggebouw. Diels, een toenmalige Gestapo-chef, deelde dr. Kempner in een verhoor mee dat „Göring volledig op de hoogte was van het feit, dat er brand in het Rijks daggebouw zou komen" en dat hij, Diels, reeds tevoren lijsten had opgesteld van het nationaal-socialistische bewind vij- andig gezinde personen, die onmiddel- Sinds geruime tijd wordt door een te Rotterdam gevestigd comité een actie gevoerd voor loonsverhoging bij Wii- ton-Fijenoord te Schiedam. Het vorig jaar is vanwege dit comité reeds ge probeerd een staking te ontketenen, ech ter zonder resultaat. De erkende vak bonden houden zich volkomen buiten deze actie. Een groot percentage van de arbeiders bij Wilton-Fijenoord is ech ter niet georganiseerd en tot dezen richt zich de actie van het comité. Woensdagmiddag ontstond op de werf een conflict, doordat onder de arbeiders van het buitendokwerkersbedrijf iemand een collecte hield om de kosten van een door het actie-comité gehouden verga dering te dekken. Dit werd hem door de bedrijfsleiding verboden. Toen hij toch doorging kreeg hij zijn ontslag. Hierop verklaarden de arbeiders van die afdeling zich met hun collega soli dair en gingen in staking. Het gaat om een groep van 160 man. Aan deze groep werd eveneens ontslag aan gezegd, maar in feite is hun dit nog steeds niet verleend. Naar ons gebleken is. wordt er, behalve op de desbetref fende afdeling, bij Wilton-Fijenoord ge woon doorgewerkt lijk na de brand in hechtenis moesten worden genomen. In de verklaring van het huidige hoofd van dè Berlijnse brandweer, Wissell, wordt gezegd dat een der brandweerleden, die destijds de brand in het Rijksdaggebouw moest be strijden, verklaarde dat personen in spiksplinternieuwe politie-uniformen hem hadden belet zijn werk behoorlijk te verrichten. De politie te Brussel heeft donderdag Jean-Marie Lefevre gearresteerd, die er van wordt verdacht op zondag 8 januari de 88-jarige gepensioneerde ge neraal Emile Dreisser. diens schoon zuster en een dienstmeisje te hebben vermoord in de woning van Dreisser, Volgens het persbureau Belga zou Lefebvre, die kappersbediende is en af en toe bij generaal Dreisser kwam om hem te knippen reeds bekend hebben. Lefebvre zou de politie verteld heb ben dat hij diep in de schuld zat en dat Dreisser had geweigerd hem geld te le nen. (U.P.-Belga) West-Dultsland Een voormalig consulaatssecretaris van het ministerie van Buitenlandse Zaken in Bonn, een zekere Heinz Michael, is gisteren ver oordeeld tot twee jaar gevangenisstraf wegens het onderhouden van lands- verraderlijke betrekkingen met Oost- Duitsland. 4 Eric snelt toe, gevolgd, door de anderen en wentelt het bewegingloze lichaam op de rug. De onbekende ademt nog; hij is bewusteloos. De gouden keten om zijn hals verraadt zijn waardigheid als hoofdman. Het is een neg jonge kerei met donker, lang golvend haar. Uit het kruikje, dat een van de krijgers bij zich heeft, giet Eric water tussen 's mans lippen en spren kelt wat ever zijn gezicht. „Nou", voorspelt Svein somber, „die gaat dood natuurlijk. Zonde van die flinke snuiter, hij heeft zo'n mooie helm!" Gedach teloos glijdt Erics blik over de gedeukte bronzen helm en dan ontdekt hij tot zijn verbazing, dat het een Romeinse helm is. Voor hij tijd heeft om deze ontdekking te verwerken, opent de jonge man zijn ogen en vraagt, moeizaam sprekend Gij zijt geen krijgers van Tugwal?" Eric schudt ont kennend hei hoofd. De man zucht diep, zijn ademhaling gaat zwaar. Dan doet hij de gouden keten af en reikt hem met de bronzen helm aan Eric. „Groet mijn vader", hijgt hij. Plotseling wordt zijn gelaat grauwbleek, zweetdrup pels parelen op zijn voorhoofd. Met een laatste krachtsinspanning stamelt hij: „De helmhelm zalZijn stem sterft weg, hij zwijgt en zakt achterover De Noorman grijpt de onbekende bij de schouder: „Hoe is uw naam? Wie is uw vader en waar kan ik hem vinden?" vraagt hij snel. Hoort ge mij?" Maar de jonge hoofdman antwoordt niet meerhij is dood. De Veiligheidsraad van de V.N. heeft gisteren met algemene stemmen een westelijke resolutie goedgekeurd waarin Israël wordt veroordeeld wegens de aanval van II december op Syri sche stellingen aan het Meer van Ga- lilea. Israël wordt aangespoord, zich voortaan aan zijn verplichtingen te hou den. Blijft het in gebreke, dan zal de Veiligheidsraad moeten overwegen, wel ke verdere maatregelen op grond van het Handvest vereist zijn om de vrede te bewaren of te herstellen. De drie westelijke grote mogendhe den, Engeland, Frankrijk en de Ver enigde Staten, hebben met succes po gingen verijdeld om in de resolutie een clausule te doen opnemen, dat Is raël Syrië schadevergoedingen zal moe ten betalen voor de aanval waarbij 56 Syriërs en zes Israëliërs sneuvelden. De Sovjet-afgevaardigde Sobolev heeft vergeefs getracht voorrang te verkrij gen voor een Joegoslavische ontwerp resolutie. De aangenomen westelijke resolutie is door de westelijke mogend heden drie keer gewijzigd om aan de zienswijzen van anderen tegemoet te komen. De resolutie bevat ook een ver zoek om onmiddellijke uitwisseling van alle militaire gevangenen. Over de door de Sovjet-Unie en Joe goslavië ontworpen resoluties is niet gestemd. De Russische resolutie, die een Syrisch ontwerp tot grondslag had, was in krachtiger bewoordingen gesteld dan die van het westen en eiste scha devergoeding van Israël. Ook de Joe goslavische compromis-resolutie bevat te een verzoek aan de Veiligheidsraad, te verklaren, dat Syrië aanspraak kan maken op schadevergoeding. (Reuter) De nieuwe gouverneur van Suriname, de heer J. van Tilburg, tot nu toe wethouder van Rotterdam, is donderdag met zijn echtgenote naar zijn nieuwe standplaats vertrokken. Men ziet hier de gouverneur met zijn echtgenote op de valreep van de „Willemstad. UilUiiiiimiHimlmiiiiMiuiiiiiiiiiim milium ilimtlinniitiimiiHiiiliillliiilliHll 25 „Een heel gunstige indruk," zei ik. „Dat moet wel!" mompelde hij droogjes. „En zoudt u de kennismaking met haar willen voortzet ten?" „Daar ben ik nog niet helemaal zeker van," erken de ik. „Als ik in uw schoenen stond, dan zou ik daar wel voor voelen," zei hij. „En dan zou ik nu ook wat openhartiger zijn." ..Waarom?" Er was eensklaps een metaalachtige klank in zijn stem. toen hij antwoordde: „Omdat u anders misschien een oproep krijgt om haar bij een lijkschouwing te identificeren. Ik móet haar zien te vinden, wil er niet een rampzalig einde aan uw pasbegonnen kennismaking komen." „Zoudt u daar de redenen van kunnen opgeven?". ..Luister nu eens, Strawn!" zei Jenner rustig. „Je hebt een bijzonder goede reputatie. We zijn je hele levensloop nagegaan en we weten bijvoorbeeld, waar je op 11 Juli 1941 een nieuw overhemd gekregen hebt. We kennen je conduitestaat uit de oorlog en het is ons bekend dat je niet van uien houdt. Tot nu toe ben je behoorlijk op het rechte pad gebleven. Pas nu op dat je je handen niet vuil maakt en stel je niet als een idioot aan!" „Je hebt me je penning laten zien," merkte ik voorzichtig op. „Dat is een gewoon metalen dingetje en elke schurk, die een klein beetje handig is, zou zich zoiets kunnen verschaffen." „O, is dat het!" zei hij. Hij stak zijn hand in zijn binnenzak en overhandigde me even later zijn iden tificatiepapieren. ..Ik ben nog niet voldaan," verklaarde ik. Hij haalde zijn schouders op en vroeg: „Hebben jullie hier telefoon?" „Nee." „Waar kan ik een toestel vinden?" „In Wickenburg, geloof ik," antwoordde ik. „Butterick heeft ook een telefoonverbinding op zijn ranch," merkte Straight op, die zich voor de eerste maal in het gesprek mengde. „Daar zullen we gee-, gebruik van maken," ant woordde Jenner kortaf. „Dat is heel interessant," zei ik. „Maar waarom heb je een telefoon nodig?" „Om een intercommunaal gesprek te voeren," ant woordde Jenner. „Met wie?" „Met een man, genaamd Mike Strawn," verklaar de hij. „En wat heeft mijn vader hiermee te maken?" „Dat kan hij je vertellen, wanneer je hem spreekt." „Dat zal ik dan maar proberen," beloofde ik. „Wanneer?" „Bij de eerste de beste gelegenheid, die zich voor doet." „Zou ik intussen het nuis even mogen doorzoeken?" vroeg hij hoffelijk. „Heb je een bevel tot huiszoeking?" „Je weet dat ik dat niet eb." „En wat denk je hier dan wel te vinden?" ..Dat weet ik zelf niet," antwoordde hij ronduit. „Maar het meisje kan je wel iets in bewaring gege ven hebben. Misschien zelfs wel buiten je medeweten, toen je zo deugdzaam in de bovenste slaapplaats van de coupé lag te slapen." „Ik heb een heilig ontzag voor de constitutionele rechten van de staatsburger," zei ik. „Ik geloof niet dat ik die huiszoeking kan toestaan." „Daar was ik al bang voor. Dat meisje moet wer kelijk betoverend zijn." „Heb je haar ooit gezien?" informeerde ik nieuws gierig. „Alleen op een foto." „En heb je die .-evallig bij je?" „Toevallig wel," antwoordde hij en haalde een fo to uit zijn zak. Het was een afdruk van vrij kléin formaat, maar bijzonder scherp. Het meisje dat erop stond, mocht in alle opzichten aanspraak op de titel „Pocket Venus" maken. „Maar dit is niet de dame in kwestie, merkte ik verlicht op. Het meisje op de foto was inderdaad Maggie Jones niet. Het gezicht, dat mij van het glimmende papier af toelachte, behoorde aan Ingrid Ash. Ik hief mijn ogen op en keek Jenner aan. Hij grijnsde voldaan. „Dat heb ik ook geen ogenblik geloofd," zei hij tri omfantelijk. „Maar ken je dit snoepje misschien ook?" „Ik heb haar wel eens ontmoet," gaf ik toe. „Een oppervlakkige beschrijving van het ene meis je zou ook op het andere van toepassing kunnen zijn, nietwaar?" vroeg hij. „Als je tenminste niet op enkele karakteristieke verschillen let!" zei ik. „Welke zijn die dan wel?" wilde hij weten. „De een is een dame en de ander een avonturier- ster verklaarde ik» „Is dat dan altijd zo gemakkelijk te constateren?" informeerde hij met een ironische klank in zijn stem. Ik voelde me verslagen. Het is me bekend dat en kele van de meest doortrapte intrigantes uit de his torie het uiterlijk van engelen hebben gehad. En aan de andere kant hebben er vrouwen bestaan met het gezicht van een schone duivelin, die het leven van een heilige geleid hebben. Een man kan zich altijd in een vrouw vergissen. „Shakespeare en jij hebben gelijk," merkte ik met tegenzin op. „De mooiste appel kan in het klokhuis verrot zijn." Jenner kwam overeind en wiste zijn voorhoofd af. „Ik zou best nog een biertje lusten," zei hij. Straight stond op om de koele drank te halen en Jen ner vervolgde tegen mij: „Ik heb je altijd voor een vervloekte intellectueel aangezien. En nu merk ik dat mijn indruk juist was". „Ik ben een verwoed historicus," erkende ik be scheiden. „Je bent een koppige ezel, maar in ieder geval geen salongeleerde," hernam hij. „Mag ik dat als een compliment opvatten?" „In zekere zin ja," antwoordde hij. (Wordt vervolgd) (Van onze Haagse redactie) Zeventig jaar, nadat een twaalftal liefhebbers in Utrecht bijeen kwam om een eind te maken aan de deplo rabele toestand, waarin de pluimvee sport verkeerde, houdt de Koninklijke Nederlandse Vereniging „Avicultura" een internationale tentoonstelling in de Houtrusthallen te Den Haag. De ten toonstelling is vanmorgen geopend door de minister van Landbouw a.i. ir. C. Staf. Een groot aantal keurmeesters be ijverde zich reeds donderdagmiddag, om uit de 4000 wyandottes, Japanse krielen en Hollandse kroppers de beste exemplaren uit te zoeken voor de tal rijke ereprijzen. Zo zijn er eremedail les van Koningin Juliana en Koning Boudewijn van België en een Sèvres- vaas van de president van Frankrijk. zondagavond sluit de tentoonstelling en maandagmorgen vroeg hebben alle inzenders hun dieren terug. Het belang van de activiteiten van de vereniging „Avicultura" blijkt reeds uit de grote belangstelling, die de le den van het Koninklijk Huis steeds voor haar werk hebben gehad. Konin gin Juliana heeft vanmiddag met een klein gevolg een bezoek aan de ten toonstelling gebracht. 2 3 /6 2/ JJ 3 9 O V /f \/t ia 13 JV Ift vt fv Sf Si 6o 6/ óf Vf sa 64 De voorzitter van de Algemene Over eenkomst voor Handel en Tarieven G.A.T.Theeft in dè openingsbijeen komst van de vierde internationale con ferentie der G.A.T.T. verklaard, dat er thans meer kans dan ooit tevoren be staat op verlaging van de handelsmu ren. De heer L. Dana Wilgress (Cana da) zei, dat het geen zin heeft te vol staan met bevriezing van de douane tarieven op het huidige peil. De huidige welvaart in de wereld, zo zei hij, is slechts mogelijk geworden door ver zachting van het regeringstoezicht op de handel en het is de plicht der con ferentie hiermee voort te gaan. De Nederlandse afgevaardigde, ba ron C. A. Bentinck, verklaarde, dat Nederland door tezamen met België en Luxemburg een gemeenschappelij ke lijst v^n tariefsverlagingen aan te bieden zijn kaarten op tafel legt. Nederland is bereid zijn rol te spelen, maar alvorens de aangeboden con cessies toe te staan zullen de rege ringen der Beneluxlanden een zorg vuldig en gedetailleerd onderzoek moeten instellen naar de belangrijk heid van de aanbiedingen van derde landen ten behoeve van de export der Beneluxlanden, in het bijzonder Mevrouw Reny Siwabessy-Poetiray, voorzitster van dé Jajasan Impresariat Indonesia (Stichting Indonesisch Impre sariaat) vertrekt 24 januari a.s. uit In donesië voor een 4-maandse oriëntatie reis door West-Europa. Het doel van deze reis is de ver schillende festivals en de voorbereidin gen daarvan te bestuderen. Mevrouw Siwabessy komt eerst naar Nederland. Het ligt n.l. in de bedoeling van het Indonesisch Impresariaat in 1957 daar aan deel te nemen met een programma van Indonesische muziek en dans. Minister Witte heeft de Raad voor de Woningbouw uitgebreid met twee leden. Dit zijn de heer C. J. van der Giessen te Zaandam als vertegenwoordiger van het Centraal Verbond Houtindustrie en de heer J. G. Wind te Utrecht als vertegenwoordiger van het Nederlands instituut van middelbare en hogere technici. i Onder de 90 equipes die voor de finale proeven van de rallye de Monte Carlo in aanmerking komen bevinden zich drie Nederlandse equipes. Het zijn de ploegen MaaslandSlotemaker met 229 punten. Verzijlv. d. Bergh met 233 punten, GatsonidesBecquart, die respectievelijk als de nummers 9, 14 en 15 op de lijst voorkomen. Bovenaan de lijst staat de Britse equipe van Adams en Bigger, die een Jaguar besturen. Zij vertrokken uit Glasgow en kregen 213 strafpunten. De winear van verleden jaar, de equipe van Per Malling en Jensen-Lund stond als zestiende op de lijst met 234 strafpunten. de aanbiedingen van de landen met hoge douanetarieven. De Engelse afgevaardigde, Sir Frank Lee, gaf als zijn mening te kennen, dat het onrealistisch zou zijn te verwach ten, dat economisch meer kwetsbare landen een grotere bijdrage zullen leve ren dan de Verenigde Staten, met hun crediteurpositie in de wereld, hun gro te interne markt en hun hoogontwik kelde en efficiënte volkshuishouding, in staat zijn aan te bieden. Herbert V. Prochnow, afgevaardigde der Verenigde Staten, verklaarde dat als resultaat van de onderhandelingen in het kaler van de G.A.T.T. de Ame rikaanse invoerrechten aanzienlijk zijn verlaagd en dat de Amerikaanse dele gatie alles wil doen, wat in haar ver mogen ligt dm de conferentie tot een succes te maken. Amerika is bereid on middellijk met de onderhandelingen te beginnen over de tariefverlaging van meer dan 1000 goederen. De afgevaardigde van Japan, Toru Hagiwara, zei, dat er bij de 26 landen, die aan de onderhandelingen deelnemen, slechts drie zijn, die zich bereid hebben getoond met Japan te onderhandelen. Dit zijn de Verenigde Staten, Zweden en Ceylon. Dr. Ludger Westrick verklaarde na mens West-Duitsland, dat het de bonds republiek nauwelijks mogelijk zal zijn uitbreiding te geven aan de verlaging der douanetarieven, die verleden jaar met verscheidene landen is overeenge komen. In het jongste nummer van „De Ne derlandse Industrie", het orgaan van het Verbond van Nederlandsche Werkge vers, wordt wat de resultaten van de huidige tariefconferentie betreft, ge waarschuwd voor al te grote verwach tingen. De Benelux-landen hebben, gezien hun toch al lage tarieven, weinig con cessies aan te bieden in ruil voor de inwilliging van hun talrijke wensen tot verlaging van invoerrechten van ande re landen. Daarbij komt nog, dat ver schillende landen zelfs niet de wens te kennen hebben gegeven om met de Be nelux-landen in onderhandeling te tre den. Horizontaal; 1. vlinderlarve; 5. in orde; 7. bevel; 9. onder het nodige voorbe houd (Lat. afk.); 11. bolvormig handvat; 12. meisjesnaam; 13 meisjesnaam; 15. bos; 16. tijdperk; 17. tot en met (afk.); 18. op geen plaats; 19. bedrag; 20. groet; 21. inhoudsmaat; 22. onduidelijk; 25. aanw. voornaamw.; 26. en anderen. 28. lid woord; 29. hetzelfde; 33. gebied; 34. deel van een japon; 35. kussenovertrek; 37. platte dunne lat; 41. elke; 46. ont vangstbewijs; 47. schaal; 49. laatstleden (afk.); 50. insect; 51. bovenlip versier sel; 54. verpakkingsmiddel; 55. familie lid; 58. afgemat; 60. beroemde waterval; 62. reeds; 63. in dat geval; 65. telwoord: 66, meisjesnaam; 67. het romeinse rijk (Lat. afk.); 68. insecteneter; 70. frans voegwoord; 71. frans onb. voornaamw.; 72. voorzetsel; 73. buitenstaander. Verticaal: 1. godsdienst; 2. frans lid woord; 3. deel van een auto; 4. plaats in België; 5. jongensnaam; 6. leesteken; 7. plaats in Zwitserland; 8. groet; 9. ge bogen; 10. kleur; 14. zangstuk; 15. bijbel se naam; 19. plek; 21. kern; 23. meis jesnaam; 24. kreet; 25. titel (afk.); 27. grote bijl; 28. geweldig; 30. lidwoord 31. water in Friesland; 32. militaire politie (afk.); 36. geneesmiddel; 37. de oudere (afk.); 38. per expresse (afk.); 39. van het lopende jaar (Lat. afk.); 40. strik; 42. iedere; 43. uitstalkast; 44. bedorven; 45. bijwoord; 47. jongens naam; 48. hevige storm; 52. voorzetsel; 53. verdriet; 55. bez. voomaamw. 56. jongensnaam; 57. lokspijs; 59. vloeistof; 61. rivier (Spaans); 63. vallei; 64. ont kenning; 69. maanstand. Horizontaal: 1. Brit - acuut; 2. aan recht - o.a.; 3. cake - herder; 4. optie - feest; 5. N.S. - N.I.R. - cel; 6. t.a. - lachgas; 7. welvaart - go; 8. ellende; 9. eend - draai; 10. sneu - pius; 11. N.S.F. - twist. Verticaal: 1. bacon - we - S.J.; 2. raapstelen; 3. inkt - alleen; 4. trein - Venus; 5. eiland; 6. ach - raad; 7. chef - credit; 8. Utrecht - ruw; 9. deeg - nasi; 10. toeslag; 11. art. - solist. Een 48-jarige bokser is donderdag door de Rotterdamse rechtbank ver oordeeld tot twee weken gevangenis straf. De rechtbank achtte bewezen, dat hij een Surinamer had mishandeld. Van mishandeling van een jongetje, dat bij dit gevecht ook een klap had opgelo pen, werd hij vrijgesproken. De eis was vier weken, waarvan twee weken voor waardelijk, met twee jaar proeftijd. Voor de Britse premier, sir Anthony Eden, moet het een prettig en moedgevend incident zijn geweest, toen bij zijn vertrek uit Londen naar Bradford enige volksvrouwtjes spontaan naar voren drongen, om hem in het Kings' Cross station „all the best" toe te wensen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 2