De ontwikkeling en de betekenis der ULO-school „MULO-verband" niet gediend van de AMS I Endocil 28 Tandheelkundige verzorging op de helling? Oplichtingen gepleegd voor f 30.000 Gulden Weinig geestdrift in Frankrijk voor Euratom Terugkeer naar de Akademie behoeft GOOIDBOUILLON Blocker's Cacao DDD Gereorganiseerde ULO kan in nieuwe en voorzien Veertien dagen in andermans villa Wielrijder door autobus doodgereden „Dekkerswald wint boonwedstrijd Prins Bernhard bij Lockheed mmm Ziekenfondsen willen minder geld besteden aan niet-gesaneerden 360.000.000 Huid uitslag Kantharos van Stévensweert Felle brand in Den Haag V. Paul Grégoire VRIJDAG 20 JANUARI 1956 PAGINA Vijfj arige school met eventueel examen na vierde klas Eigen karakter G roepsonderwij s Afsluitend! examen IJdelheid Assepoester Ontsluier de schoonheid van uw huid Dierenpark te Emmen voor catastrofe behoed De zuiverstekrachtigste vleesbouillon. Heerlijk en handig en slechts per doosje d 2 tabletten.' Inbreker nam het er goed van Minister Van deKieftnaar de West vertrokken Driekoningen- prijsvraag Abonnementstarief voor tandartsen? Beperkte rechten Abonnementstarief Twee jaar geëist Na inbraak huis in brand gestoken Verdachte veroordeeld tot drie jaar geurig gezond eniMC/ittg Carton a 100 gram f 0.65 Carton a 200 gram f 1.20 Op 31 januari Nationaal televisie programma Geen audiëntie Leo Brom tekent hoger beroep aan Vrijgesproken van meineed (Van onze Haagse redacteur) Öe Verenigingen voor Openbaar, Rooms-Katholiek en Christelijk MULO hebben gezamenlijk een publicatie het licht doen zien, waarin de ontwikke ling en betekenis worden geschetst van de ulo-school en een plan wordt gepre senteerd tot verdere uitbouw. Blijkens deze publicatie en de daarbij door het ,,MULO-Verband" gisteren te Den Haag gegeven toelichting is men in de kring van het uitgebreid lager onderwijs van oordeel: 1, dat een school, die zich goeddeels uit eigen kracht tot een zelfstandig type in het Nederlandse onderwijs heeft ontwikkeld, er recht op heeft, bij inachtneming van de eisen, die onze tijd stelt, een eigen plaats te be houden; 8. dat het onjuist is de ulo-school te zien als een eenvoudig verlengstuk van de lagere school en dat ook afgewe zen moet worden de stelling als zou de ulo-school de school voor de min der begaafden zijn; 8. dat het geen aanbeveling verdient tussen het VHMO en het ULO een nieuw schooltype te schuiven in de vorm van de AMS, te bevolken door ?en°"d6l;ma,at van de HBS en de in- tellectuele bovenhelft van de ULO; behoefte aan een goed ge outilleerde middenschool beter voor- z1®? ?a" borden door het uitbouwen YaP JJ J1 ^'(gebreid lager onderwijs, Ho niet aan het eind van zyn mogelpkheden is; iat,±ZatoUl0-nieawe stijl zou dienen school met naast de mathematisch-fysisQjjg en de econo- misch-admmistratieve richting een SViiw"15' de sociaal-pedagogi- oo oa all en dat het grondty pen iufr-in Hef scl?°°l zou moeten zijn lnstituut met evenwel de vier jaren. V&n een afsluiting na Het „MULO-Verband" stelt, dat welis waar, m (La. eerste tijd de methodiek van het uio-onderwijs een soort verdunning is geweest van de methodiek van het middelbaar onderwij? doch dat sedert lang de methodiek van het ulo een eigen signatuur heeft gekregen. De didactische aanpak wordt in dc ulo-school meer be paald door aard en wezen van de leer ling dan door de leerstof. Enige ken merken van deze didactiek zijn: de langzame voortschrijding, de herhaalde terugkeei tot de aanschouwelijkheid, het schematiseren, de regelmatige herha ling bij korte tussenpozen, het inschake len van een zekere aanlooptijd en de directe en gecontroleerde praktische toe passing. Afge' ezen wordt inmiddels de bewering, dat de ulo de school der kennis zou zijn, terwijl het m.o. een beroep op inzicht doet; kennis en in zicht zijn niet wezenlijk te scheiden. Op grond van gegevens over de spreiding van het uitgebreid lager onderwijs komt haen voorts tot de conclusie, dat de ulo bevolking zeker niet gezien mag worden als een geïsoleerde groep. Voorts de toekomst wil men, algeme- h® ,v°r,mmS primair stellend, komen j S-ming van de differentiatie in d®n£nnnt H ^et 0'm" als belangrijk Trw^ssvsteem St£eng klassikale on- derwijssystegm doorbroken zal worden en er luimte komt voor meer groeDs- onderwps. De school zal echter 1! gedifferentieerde onderbouw hebbln De aanvangsklasse denkt men zich met een sterk determinerend karakter. Het word zeer wenselijk geacht, dat de leerlineen na deze klasse, eventueel gemakkeliik kunnen overstappen naar een andere on- üerwijs-inrichting; in verband hiermee zou er een zekere coördinatie dienen te komen in opbouw en leerprogramma's van de eerste klasse bij de verschillende typen van scholen voor voortgezet onder was. De determinering zou in de tweede klasse nog worden voortgezet. Het on derwijs in de topklassen draagt een pre- professioneel karakter. Belangrijk acht men een eigen bevoegdheden-statuut en een daartoe strekkende opleiding, Pari" teit met andere typen van voortgezet onderwijs voor wat personeelstoewij- zing en accomodatie betreft en een ei- i gen inspectie. Het plan voor de ulo-nieuwe stijl om vat voorts, dat aan de abituriënten van deze vijfjarige school, afhankelijk van de aard van het behaalde diploma, toe gang verleend wordt tot de scholen voor hoger beroepsonderwijs en de Tweede Leerkring van de kweekschool; tot de andere „voorrechten" zou dienen te be horen toegang van de vijfde klas van het in de Tweede Onderwijsnota gepro jecteerde athenesum. In de doelstellin gen staat verder, dat elke school, die niet tot een vijfjarig instituut is uitge groeid, doch een formatie van vier leer jaren omvat en overigens aan bepaalde eisen voldoet, in het kader wordt opge nomen, zij het met andere verticale aan sluitingen en diplomeringsmogelijkhe- Na de vierde klas zou de mogelijk heid bestaan een afsluitend examen af te leggen in de geest van het tegenwoor dige MULO-examen en met gelijk civiel effect. Bij bovenvermelde gedachten, welke zijn neergelegd in de brochure „Het ULO, karakteristiek en perspectief", sluit aan, dat het „MULO-verband" niet geporteerd is voor de AMS, die in haar wezenlijke doeleinden een opval lende overeenkomst vertoont met de ULO. Men is van oordeel, dat deze school een concessie betekent aan de jjdelheid van vele ouders. Het wordt een verbetering geacht, dat in de nota-Cals het gereorganiseerde uitgebreid lager onderwijs een plaats heeft gekregen, terwijl de nota-Rutten alles ten opzichte van het ULO in het vage liet. In de Xweede Onderwijsnota wordt gezegd „Het MAVO is het tegenwoordige ULO met een vernieuwd leerplan van grote beweeglijkheid"; de tweede nota is der halve duidelijker dan de eerste. Men meent echter, dat reorganisatie van het uitgebreid lager onderwijs het stichten van een AMS, hetzij nis zelfstandig in stituut, hetzij als vorm van het middel baar onderwijs op lager niveau geïncor poreerd in de HBS, overbodig maakt. Het „MULO-verband" merkt op, dat de ULO vaak de assepoester is geweest bij het onderwijs; zo is b.v. aan de bij zondere vorming-van het docentenkorps van overheidswege nimmer enige aan dacht besteed. Niettemin is de ULO- school gegroeid. Het uitgebreid lager on derwijs telt thans 160.000 leerlingen. Men mag zeggen, dat de ULO een belang rijke bijdrage heeft geleverd tot de de- proletarisering van de massa. Deze school moet zich bij de nieuwe maat schappelijke behoeften aanpassen. Al leen als de grenzen van de ULO uitge breid worden, zal deze school de taken, die haar wachten, naar behoren kunnen vervullen. Belangrijk is ook, dat bij de komende wetgeving gebroken wordt met de geldende regelen aangaande de in richting van het rooster met een uren tabel per vak. Men wil voorts meer aan dacht besteed zien aan de esthetische vorming. Uit dit alles blijkt, dat de sa menwerkende MULO-verenigingen niet achter willen blijven bij de door de tijd geboden tendens-omhoog in het onder wijs. Zij achten het echter niet juist, dat men het ULO enigszins zou deklassifi- ceren om lucht te geven en plaats te maken voor de AMS. Advertentie ,-*É6ï' Reeds na drie weken kunt u constateren, hoe uiterst gunstig de huid reageert op de toepassing van Endocil, de hormoon- houdende dag- en nachtcrème. Uw huid krijgt weer de veerkracht van de jeugd: glad, gaaf en zacht. Een cos metisch product van Organon. hormooncrême Per voordelige tube f2.90 Het Noorder dierenpark te Emmen is voor een catastrofe bewaard geble ven, dank zij de oplettendheid van keur meester Vermeulen van de Vleeskeu ringsdienst te Emmen. Een dood ont vangen koe, bestemd voor de voeding van de dieren in het park, bleek na keuring in de noodslachtplaats van het park miltvuur, een zeer besmettelijke veeziekte, te hebben gehad. Gebruik van dit vlees voor voedering van welk dier ook zou bijkans in alle gevallen de dood tengevolge hebben gehad. Juist op tijd kon worden voorkomen, dat het vlees werd uitgedeeld. Advertentie MAGGI Een Rotterdammer heeft vorige zo mer veertien dagen lang, in alle ge moedsrust, gewoond in een villa aan de Parklaan in Den Haag, toen de bewo ners met vakantie waren. Hij voelde zich er helemaal thuis. Hij gebruikte de levensmiddelenvoorraad en dronk zo nu en dan een glaasje. Voorts stal hij op zijn gemak twee ra dio's en zeven koffers vol goederen mee. Als een koffer hem te zwaar was, belde hij om een taxi. Voorts stal hij nog een radiotoestel van een kennis, bij wie hij enige dagen had gelogeerd. Deze ver grijpen pleegde de Rotterdammer ter wijl hij voorwaardelijke gratie had ge kregen van een gevangenisstraf. Voor de Haagse rechtbank werd don derdag één jaar tegen de man geëist. Uitspraak 2 februari. Donderdagochtend is de achttienjarige scholier Fr. de Groot op de Jutphaas- seweg te Utrecht dodelijk verongelukt. Kort na het verlaten van zijn woning aan de Merwedekade is hij bij het per fiets oversteken van de Jutphaasseweg bekneld geraakt tussen een bij de halte stilstaande gemeenteautobus en een bus van de maatschappij „Twee Provinciën". Hij werd op slag gedood. De minister van Financiën, de heer J. van de Kieft, is donderdagavond per KLM-vliegtuig naar de West vertrokken. De minister zei nog nimmer in de West te zijn geweest. Hij noemde zijn tocht, die ongeveer twe - weken zal du ren, een oriëntatiereis. Op die reis wordt hij door de plaatsvervangend the saurier-generaal, mr. L. de Block, ver gezeld. De minister verwacht zeker met di verse autoriteiten in de West te zullen spreken, bijv. over het Tienjarenplan. Voorts hoopt hij naar Wageningen in Su riname te gaan om de machinale land bouw daar te bezichtigen. De patiënten van het sanatorium Dekkerswald hebben de Driekonin gen-boon, die door Alex van Waayen- burg tijdens het radio-ziekenbezoek „De Zonnebloem" in tien ruimten ver borgen was, gevonden. Zij hebben daar mee de eerste prijs, een eigen uitzen ding op 26 januari a.s. in de recreatie zaal van het sanatorium, gewonnen. Het was ook geen wonaer, dat de pa tiënten van Dekkerswald weer de eer ste prijs in de wacht sleepten. Zij on derzochten met 350 man de opgegeven prijsvraag en gaven aan alle „ruimten" vorm. Zo maakten de vaardige handen een prachtige concertzaal, een uitge breid circus, een hele vlieghaven met kunstig vervaardigde vliegtuigen, een station met een aantal treinen en ge bouwen, een stadion met voetballers en toeschouwers en een grote kerktoren. Belangstelling en deelname aan de wedstrijd zijn overweldigend geweest. Het sanatorium St. Jozefsheil in Bakel stuurde een groot vliegtuig met de zelfde vormen als het sanatorium zelf en in de plaats van de zitplaatsen, de benzinetanks en de motoren stonden de rustbedden van de zieken. Veel zieken, die thuis alleen hun ziekte uitkuren, stuurden allerlei fantasieën op de muzikale onderwerpen, waarmee de Zonnebloemkoning Alex van Waayenburg de Driekoningenprijsvraag dit jaar weer gestalte had gegeven. (Van een onzer redacteuren) Naar wij vernemen, zullen binnenkort in de commissie van overleg tussen de Ziekenfondsen en de Maatschappij tot Bevordering der Tandheelkunde bespre kingen begonnen worden over een nieu we honoreringsovereenkomst tussen zie kenfondsen en tandartsen. Zoals bekend, is de vigerende regeling, die 1 januari 1.1. afliep een voorlopige regeling met een toeslag van 11 pet. tot 1 april verlengd. Van beide partijen zal veel wederzijds begrip gevraagd wor den om vóór genoemde datum tot over eenstemming te kunnen komen, omdat niet slechts de honorering van de tand artsen op zichzelf reeds een netelig vraagstuk maar tevens de gehele tandheelkundige verzorging van de zie kenfondspatiënten ter tafel zal komen. Dit tweede vraagstuk, dat nauw sa menhangt met de honorering, is zeer gecompliceerd en over bepaalde detail punten hebben de ziekenfondsorganisa ties onderling nog geen afgeronde over eenstemming bereikt. Wel zijn de orga nisaties het er over eens, dat er iets veranderen moet en dat de grote kapi talen, die jaarlijks voor de tandheel kundige verzorging worden uitgetrok ken, in bepaalde gevallen nuttiger be steed kunnen worden. Z. K. H Pr.VS Bernhard in gesprek met de president van de Lockheed-vlieg- tuigenfabrieken, Robert E. Gross, by zyn bezoek aan Los Angeles. Op de achtergrond is nog een deel zichtbaar van een radar-opsporingsvliegtuig van de Amerikaanse luchtmacht. In 1954 hebben de gezamenlijke zie kenfondsen 42.800.000,- besteed aan de tandheelkundige verzorging van de ver plicht en vrijwillig verzekerden, welk bedrag 6,9 pet. uitmaakt van het totale bedrag 360.000.000,-) dat de fondsen in genoemd jaar voor de medische ver zorging van de leden uitkeerden. Het is niet op de eerste plaats de grootte van het bedrag, dat de tand heelkundige verzorging opeist al vra gen sommigen in ziekenfondskringen zich af of het verantwoord is bijna 7 pet. van het totale budget aan dit on derdeel te besteden maar het bereik te resultaat, dat de vraag opwerpt of de ziekenfondsen op de huidige wijze moeten voortgaan met de tandheelkun dige verstrekkingen. Slechts 20 pet. van de verzekerden is tandheelkundig ge saneerd, dus in het bezit van een door de tandarts afgegeven sanermgskaart. Het overgrote merendeel echter ver waarloost het gebit min of meer. Inci dentele behandeling van verwaarloosde gebitten bevordert de sanering nauwe lijks, maar kost de ziekenfondsen veel geld, omdat de patiënten slechts een klein deel van de kosten voor eigen re kening behoeven te nemen. In ziekenfondskringen wordt daar om overwogen de rechten op tand heelkundige verzorging enigszins te beperken, voor niet-gesaneerden bo ven een bepaalde leeftijd (b.v. 26 jaar) meer dan voor verzekerden, die blijkens het bezit van een sane- ringskaart het belang van een zo goed mogelijk gebit inzien. Deze beperking zou bij niet-gesaneer den voornamelijk betrekking hebben op conserverende verzorging, niet op ex tractie en prothesen. Vullingen e.d. zou den niet-gesaneerden boven een bepaal de leeftijd dan voor eigen rekening moeten nemen, terwijl voor gesaneer- den die uiteraard meer belang heb ben bij conserverende yerzorging wel een vergoeding van ziekenfondswe- ge gegeven zou kunnen worden, even tueel tot voor een maximum aantal vul lingen per jaar. Ook nu maken de fondsen reeds onderscheid wat de bijbetaling door de leden betreft tus sen wel en niet gesaneerden, maar in mindere mate dan thans wordt overwo gen. Verwacht wordt, dat een dergelij ke maatregel de sanering zal bevorde ren. Bovendien wordt in ziekenfondskrin gen overwogen ook voor kronen, stif ten, bruggen e.d., die thans buiten de ziekenfondsverstrekkingen vallen, aan gesaneerden een bescheiden vergoeding te geven. Bij de komende onderhandelingen zal ook de mogelijkheid overwogen worden. voor de tandartsen een abon nementstarief in te voeren, naar ana logie van het ziekenfondstarief voor de huisartsen. Momenteel worden de tandartsen per verrichting betaald. De voorstanders hiervan in zieken fondskringen zien in een dergelijke honorering het voordeel, dat de tand arts directer bij de verzorging van zijn patiënten betrokken wordt als mede-risico-dragende. Hierover be staat echter in ziekenfondskringen nog geen communis opinio. Anderen achten de mogelijkheid niet uitgeslo ten, dat de ndartsen in de verlei ding komen de gemakkelijkste (en goedkoopste) weg in te slaan door eerder tot extractie over te gaan dan thans, nu zij per verrichting betaald worden. Een vergelijking met de huisarts gaat, gezien het geheel an dere karakter van de tandheelkundige verzorging, niet helemaal op. Het is de vraag of de korte tijd, die voor de onderhandelingen nog beschik baar is, voldoende zal zijn om over bo venstaande ingrijpende gedachten tot overeenstemming te komen, mede om dat hiervoor wijziging van het Zieken- fondsenbesluit door de Ziekenfondsraad noodzakelijk zal zijn. De mogelijkheid wordt daarom niet uitgesloten geacht, dat de huidige regeling opnieuw ver lengd zal worden, b.v. tot 1 juli, of dat er een nieuwe overeenkomst tot stand komt, die alleen de honorering regelt en de aard der verstrekkingen al thans voorlopig onveranderd laat. In ziekenfondskringen hoopt men echter na alle strubbelingen van de laatste ja ren tot een algehele herziening op het gebied van de tandheelkundige verzor ging te komen en daarmede een perio de van stabilisatie te bereiken. Vijf feiten oplichtingen tot een to taal van bijna 30.000,- waren een ingezetene van Appingedam donderdag voor de Rotterdamse rechtbank ten las te gelegd, maar de dagvaarding had nog lang kunnen zijn, zoals de officier van justitie zei. Een lange lijst proces sen-verbaal was er binnengekomen van mensen, die hij zou hebben benadeeld, o.m. in Staphorst, Zuidwolde en Am sterdam. In de dagvaarding werd vermeld en verdachte bekende alles dat hij in oktober 1953 mej. M. C. K. uit Rot terdam had bewogen tot afgifte van 1700,-, door haar te vertellen, dat het voordelig voor haar zou zijn als zij dit bedrag in verband met spaarrekenin gen bij een bank zou storten. Zij zou dan tot 1961 geen maandelijkse pre- miën meer behoeven te betalen. In sep tember 1954 kreeg hij van haar ouders 7000,- los, die hij binnen twee maal 24 uur zei nodig te hebben voor zijn echtscheiding. In dezelfde maand wist hij nog eens 8.500,- ook zogenaamd voor echtscheiding te „lenen". Voorts benadeelde hij in Bilthoven mevr. M. P. K. voor 12.000,-. Hij had gezegd dit bedrag voor haar te zullen beleggen tegen een rente van zes pro cent. „En naast deze gevallen van men sen, die hun geld nooit zullen terugzien, zijn er nog velen die door verdachte financieel zwaar getroffen zijn," zei de officier. De eis was twee jaar gevange nisstraf met aftrek. Uitspraak 2 februari. De Groningse rechtbank heeft een in gezetene van Zuurdijk wegens diefstal met braak en brandstichting veroor deeld tot drie jaar gevangenisstraf met aftrek. De eis was vier jaar met af trek. Advertentie (Van onze Parijse correspondent) Men kan nog niet zeggen dat Eura tom deze week reeds geboren is. Wel kan geconstateerd worden dat nogmaals in zovele jaren een aantal belangrijke verantwoordelijkheid dragende figuren gezamenlijk erkend hebben dat aaneen sluiting in Europa de enige mogelijk heid is de respectievelijke landen van een gewisse provincialisering te redden. Het is niet de eerste maal dat in Parijs handtekeningen gezet zijn onder verkla ringen waarvan eenieder het belang op het moment toejuichte doch velen op het ogenblik van overgang tot realisa tie huiverig werden. Intussen is echter de Europese Ge meenschap voor Kolen en Staal tot stand gekomen, intussen ook draait de Raad van Europa pratend door. Beide Europese instellingen zijn echter on machtig het Saarprobleem vreedzaam te regelen en het Saarprobleem dreigt het economisch evenwicht tussen de zes landen te verbreken. Dit mag mis schien niet zo ervaren worden in de meeste Europese hoofdsteden, maar in Parijs is 't eerste voorwerp van zorg, waaraan zelfs zeer overtuigde Europe anen, promotoren van het ontwerpver drag van maart 1953, het lot van Europa en de E.G.K.S. ophangen. Met betrekking tot de verklaring van de 34 politieke en syndicale leiders inzake de administratieve opzet van de nieuwe Europese atoomgemeenschap mag het dan ook lichtelijk verwonderen, dat men met deze Franse ongerustheid zo weinig rekening heeft gehouden door de instellingen van de nieuwe gemeen schap voor een deel aan te haken aan die van de E.G.K.S. Een aanwijzing hoe groot de geest drift van Franse zijde voor dit nieuwe initiatief op Europ.es gebied is mag men aflezen uit de wijze, waarop de Franse pers gistermorgen dit bericht wegstopte naar onvindbare hoeken op de laatste bladzijden van de kranten. De opening van de Nationale Vergade ring stond op de voorgrond en op de voorpagina's werden de voorstellen van Pankow met grote letters vermeld. Ter gelegenheid van de achttiende verjaardag van H.K.H. Prinses Bea trix zal de Nederlandse Televisie Stich ting dinsdag 31 januari 's avonds van 8 tot 10 uur een nationaal programma uitzenden. In dit programma komt een „quiz" voor, waaraan twaalf jongeren mee doen, die in de maand januari geboren zijn en het gehele land vertegenwoor digen. Z. H. Exc. de bisschop van Haarlem zal woensdag 25 januari geen audiëntie verlenen. Voor men enige verwachtingen inzake Euratom kan uitspreken, van hoe groot vitaal belang voor de toekomst men dit ook kan achten, dient men af te wach ten hoe het nieuw gekozen Franse parle ment zich in de praktijk zal gaan ont wikkelen. Voorlopig leest men alleen nog maar versterking van het nationalis tisch element van zijn nieuwe gezicht af. Toen ik gisteren de eerste nieuwe gulden in handen kreeg onderging ik toch wel het opwindende gevoel dat die man moet hebben, die ieder jaar plichtsge trouw het eerste kievitsei vindt. Maar het duurde niet lang. Want bij nader inzien viel de nieuwe gul den mij bar tegen. Hij is lang niet zo ferm en echt Hollands degelijk van allure als de oude zilveren gulden het was. Als je hem in de hand weegt, de nieuwe, zou je kunnen denken dat het een chocolade gulden is. Hij is schriel, onbeduidend en bijzonder plat. Het is een gulden met de allure van een kwartje. En het is géén gulden om te bezitten; wel om uit te geven natuur lijk. Maar met die oude Hollandse gul den kon je zo gezellig rinkelen; als je ze in je zak had tenminste. Die waren meer om te bewaren. Nee, het zou me niets verwonderen als zou blijken dat de nieuwe gulden de spaarzin van het Nederlandse volk niet bevordert. Advertentie Krabben en peuteren maakt de kwaal steeds erger. De helder vloeibare D.D.D, dringt diep In de poriën door, zuivert, ontsmet en geneest. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN VLOEISTOF BALSEM ZEEP De Utrechtse edelsmid Leo Brom zal bij het Amsterdamse gerechtshof in ho ger beroep gaan tegen de op 4 januari j.l. genomen beslissing van de president van de Utrechtse rechtbank. Na een civiele procedure tussen de erfgename van de Roermondse kunstschilder Leo Rulkens en de genoemde edelsmid werd de koopovereenkomst, waardoor de edel smid voor f 125 eigenaar werd van een oude beker, die bij baggeren uit de Maas bij Stevensweert is opgehaald, nie tig verklaard. Deze beker bleek later een uit 200 jaar voor Chr. daterende Griekse offerbeker te zijn met een niet te schatten, doch uitzonderlijk hoge mu- seumwaarde. Donderdagavond is een felle uitslaande brand ontstaan in een fabriek van auto- accessoires in de Orionstraat te Den Haag. Men is er niet zeker van hoe deze brand is veroorzaakt. Men meent dat de oorzaak is kortsluiting buiten het gebouw, waardoor buiten opgeslagen bussen met terpentijn en celluloselak in brand zouden zijn geraakt. Door de grote hitte is een acetyleenfles ontploft, waar door alle ruiten van het gebouw spron gen. Bij deze ontploffing werden twee personen door scherven in het dijbeen getroffen. Het vuur woedde in het kantoor, het magazijn en het schaftlokaal. De schade, op 35000 wordt gechat, schijnt gedeel telijk door verzekering te worden ge dekt. De ïabiek had vele orders voor het buitenland en het leger. Het Arnhemse gerechtshof heeft een ingezetene van Beek vrijgesproken van de hem ten laste gelegde meineed. Met dit arrest bevestigde het hof het vonnis van de Arnhemse rechtbank. De procureur-generaal had negen maanden gevangenisstraf geëist, omdat verdachte 10 januari 1954 voor het kan tongerecht in Terborg in strijd met de waarheid zou hebben verklaard, dat 21 juni 1953 op de Janshoogte van het land goed „De Bijvanck" bij Beek niet zijn kostganger op heterdaad zou zijn be trapt bij het weghalen van een jacht geweer, doch dat hij zelf die stroper zou zijn geweest. Op 23 januari zal Paul Gré- goire terugkeren in het gebouw aan de Stadhou derskade te Amsterdam, waar op de trap een tweetal levens grote onthoofde figuren gedra peerd liggen. Het zijn gipsafgiet sels van brokstukken uit het Parthenon. Eenmaal per jaar posteren zich een aantal jonge lieden met tekenborden rond de onthoofden. Die lieden zijn leer lingen der Rijksacademie voor Beeldende Kunsten en het zal nu een jaar of twaalf geleden zijn, dat Paul Grégoire dit in stituut verliet, nadat hij er vele jaren onder de schutse van prof. Bronner had doorgebracht. Zijn terugkeer geschiedt als hoogleraar in de Beeldhouw kunst. Hij zal er werkzaam zijn naast prof. V. P. Semeyn Esser, om zich voornamelijk te occuperen met de voorbereiden de klasse, die dit jaar voor het eerst werd ingesteld en waar voor Charles Roelofsz de teken en schilderkunst behartigt. In die twaalf jaar verwierf Gré goire zich een behoorlijke staat van dienst. Hij hakte het monu ment voor Loosdrecht uit de grijze tufsteen, een vallende mannenfiguur met een duif, dat nog altijd tot zijn beste werken behoort. Een jaar daarop maakte nij een beela voor de gemeente Rolde in Drente. In 1949 hakte hij een beeld voor de hat van de Amsterdamsche Bank te Amsterdam, een prachtige geknielae vrouwenfiguur. Toen het beeld gereed was, verhuisde hij naar Teteringen in West-Brabant. Hij kon er het vroegere atelier van Niel Steenberrev betrekken, wenste buitenlucht voor zijn kinderen en kreeg tevens een omvangrijke opdracht bij de restauratie van de kerk te Wouw In net jaar van de viering van ,fionderd jaa Kromstaf' won hy de p-nisvraag omtrent het Kruisbeeld. Aan de uitvoering van het grote beeld, dat in Nijmegen zal worden opgesteld, waarschijnlijk op het ter rein van de nieuwe uitbouw van de universiteit, heeft hij jarenlang gewerKt. Het is thans zo goed als gereed. In 1954 kwam zijn grote mo nument in Eindhoven klaar. Hij heeft het ontworpen in samenwerking met arcn-tect J. van der Laan en het staat opgesteld voor het nieuwe stadhuis, nabij het Van Abbemuseum. Het stelt drie ineenstortende en toch op strevende mannenfiguren voor. Zij zijn zeer edel van sfeer en bezitten plastische ruimtelijkheid. Pau. Grégoire komt uit een kunstenaarsgezin. Zijn vader is de Maastrtchrenaar Jan Grégoire, die in Amsterdam bekendheid verkreeg. Paul tekende en schilderde al vroeg, en werkte in zijn jeugd op het atelisi van Mari Andriessen, alwaar hij verscheidene werken in hout en steen uitvoerde'. Andriessen en later vooral Bronner zijn de man nen geweest, die de meeste invloed op hem uitoefenden, beweert hij van zichzelf. Hij doet mij altijd enigszins aan Karei V denken, dit mis schien om zijn vooruitstekende onderkaak en de baard, die daaromheen woekert, misschien ook om de stand van zijn ogen. Hij is behalve kunste naar een eerlijk ambachtsman en hoopt dat ook als professor te blijven. Naast de grote beelden snijdt hij kleine penningen en hij heeft er enkele zeer mode op zijn naam. Verder is hij secretaris van de Nederlandse Kring van Beeldhouwers, hij heeft een kroostrijk gezin, dat moeilijk in een net *iadskuis te temmen zal zijn en hij speelt graag en veelvuldig viool. Moge zijn doopceel aldus op voldoende, maar ook op onbescheiden wijze gelicht zijn.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 5