Brits witboek over de wapenhandel «Slechts ondoelmatig en weinig materiaal geleverd'' ERWTENSOEP Nieuwe; Franse Assemblée voor eerste maal bijeen Drie Nederlandse ploegen zonder straf pu in Monte Carlo I s c CHINESE QUEMOY Nederland geeft verzekering dat onderdelen niet worden doorgevoerd TWAALF JAAR geëist wegens poging tot doodslag ERWTENSOEP Breed geschouderde socialist set Poujade buiten de bar Broekman vijfde op 5000 meter O A R T* Schwartz-Oppelt beste paar communisten beschieten Premier van Litauen vervangen En temidden vün.die veten dm. ja. Mh'j hm een malse peen trok daar midden in de strijd op zn tenen, met beleid. naar de zóne zonder licht: VRIJDAG 20 JANUARI 1956 PAGINA 7 Zuiver Uw lucht wegen snel en grondig van vastzittend slijm en ziektekiemen met ABPiysmOOP/i Examen® ha Mej. rnr. J. Zeelenberg Vrouwelijke wethouder in Rotterdam Bromfietser rijdt tegen locomotief Matinee voor niet- Amsterdammers KERSEN. BONBONS Alleen HONIG maakt de echte ouderwetse per pakje voor 4 volle borden 58 cent Nieuw baanrecord van Gontsjarenko in Davos Winnaars van 1955 uit de strijd Olympische Spelen Enorme selectietoer- nooien in Rusland Finalisten voor titel bandstoten Schaatsploeg voor t i te Iwedstr ij d en Europese titels kunstrijden M. Koolhaas voorzitter van „De Zwaluwen" Keiler-HuismanVi-Vi Olympisch allerlei Brits vaccin tegen kinderverlamming Geld van zijn schoon zuster verduisterd Anderhalf jaar geëist Foto Prinses Margriet verzen: JAN BOMANS tekeningen: CAREL VOGES Copyright: De Tijd Jjion rfpfrnlfPTi itt z'lti PPV SLOEQ DE POOkTEtl KEIHARD DICHT f De uitvoer van verouderde Britse tanks via Frankrijk en België naar Israël en Egypte heeft de machtsver houding in het Midden-Oosten tussen Israël en zijn Arabische buren niet verstoord. Vit een onderzoek is geble ken, dat tussen de 50 en 100 oude Sher- mantanks zonder sluitstukken voor het geschut vanuit Frankrijk opnieuw uit gevoerd zijn naar Israël en dat bij elkaar 151 verouderde Valentines, even eens zonder sluitstukken, via België Egypte hebben bereikt. Samen dus on geveer 200 tot 250 tanks. Dit is verklaard in een witboek, dat de Britse regering over de uitvoer van verouderde tanks naar het Midden- Oosten heeft gepubliceerd. In het wit boek wordt gezegd, dat het overtollige oorlogsmateriaal, waarvan bekend is, dat het verleden jaar langs een omweg Egypte en Israël bereikt heeft, in ver houding niet slechts weinig is, doch voor oorlogvoering onbetrouwbaar en ondoelmatig. Volgens het witboek heeft Engeland miljoenen tonnen overtollig, verouderd of versleten oorlogsmateriaal verkocht tot een totale waarde van acht miljard gulden. Het meeste werd verkocht in Advertentie AKKER SIROOP AMSTERDAM, 18 jan. (G.U.) Be vorderd tot arts de heren J. G. de Waal, A. L. R. Davies, E. van Leer J- Korte (Amsterdam), J. w. Eckhardt (Haarlem) en C. J. van der Lee ('s-Gra- venhage). Artsexamen le ged.: mej. J- de Jong, mej. D. H. Frenkel, P. J. Mej- lander, A. R. Goddard, H. O. Sigling (Amsterdam) en B. J. M. Lochtenberg (Den Haag). AMSTERDAM, 19 jan. (G.U.) Doet. P°l. en soc. wetensch. (sectie C): mej. E. Goubitz (Amsterdam). GRQNINGEN, 19 jan. Kand. ge- neesk. (2a>: E. P. Versteeg te Rotter dam. AMSTERDAM, 19 jan. (V.U.) Kand. geneesk. le ged.: P. C. Hoorn stra, Hoofddorp; H. W. A. Nijenhuis, Den Haag, en W. M. Pruys, Heemstede. LEIDEN, 19 jan. Kand. L. wis- en natuurk.: mej. Tan Hong Nio te Leiden. Vóór het doet. pharmacie: mej. N. van Schagen te Leiden en de heer H. van der Meer te Leiden. Kand. K. wis- en natuurk.: mej. A. L. Sollewijn Gelpke te Leiden. Scheikunde: J. P. Goddijn te Rotterdam en A. Snel te Leiden. Kand. D. wis- en natuurk.: A. H. Oort te Leiden. Kand. Romaanse taal- en letterk.: mej. E. H. Hfflshoff Poll te Den Haag, J. C. M. Beijersbergen te Hillegom en J. B. Jutte te Rotterdam. LEIDEN, 19 jan. Gepromoveerd tot doctor in de geneeskunde op proef schrift „De bepaling van thyreotroop hormoon in serum van mensen" mej. L. D. F. Lameijer, geboren te Soera- baja, wonende te Leiden, en op proef schrift „De ontwikkeling van het ac commodatievermogen in de eerste le vensmaanden" Chr. G. W. Themen, Oegstgeestte Par?maribo> wonende te DELFT, 19 jan Kand. werktuigk.: Sazeu. lmdhove'v' 'a£nhag,> S' J er, n R VriihWV™ van Hoorn, Zwolle ex. scheik.: J. A. 'w. Aa™' Delfp'j"1?:" Abrahamse, Delft; R. j Adriten's Tif' burg; P. Arntz, Wassenaar; A. Bastiaam se, Rotterdam; A. Beverloo 's-Graven hage; W. A Dekker, Aerdenhout- M C Dieleman, Rotterdam; H. M. L. Die- teren, Heerlen; C. T. Douwes (met lof) Rijswijk (Z.H.); W Eveleens, Haar lemmermeer; H. Goldhoorn. Delft; c. A. J. Grabé, Uithoorn; H. Havinga Earnsum; T. Hoekstra (met lof). Hat- tem; L. W M van Hout, Delft; c. H. Japikse, Delft; F. S. Jolles, Amsterdam; J- Lodewijks Zeist- N. van Lookeren Campagne De Bilt- W. Manintveld, Dèlft; p. b Marijs, Axel; C. Okkerse, Rotterdam; C J. van Oostrom, Delft; A- J. de Roos, Doetinchem; L. J. Schmit Jongbloed, Rijswijk (Z.H.); Sie Swan Tiong (met lof). Delft: J. J- M. Snepvangers, Hoogerheide; H. J. M. v. Woest, Rotterdam; H. M. Urbanus, Am sterdam; A. J. de Vos, Leeuwarden en A. Waasdorp, 's-Gravenhage. UTRECHT, 18 jan. Doet. veeartse nijkunde: J. W. A. Remmen, St.-Antho- h!S- Kand. klass. lett.: mej. G. J. de Boer, Den Dolder. Kand. geschiedenis: E- W. Stenpher, Utrecht. Doet. tand heelkunde: J. G. Burgers, Utrecht; mej. M. G. J. Buyen van Weelderen, Rot terdam; J. W. Donderwinkel, Ooster- beek; mej. W. 3. M. H. van Haagen, Beneden-Leeuwen; D. Kappele, Hilver sum; H. M. J. Sanders, Oss; L. C. M. Speekenbrink, Utrecht; H. Straus, Utrecht; J. J. Tenge, Amerongen; A. A. Van de Toren, Almelo. ROTTERDAM, 19 jan. Kand. econ. ™etensch. N. F. M. Kuijpers, Leiden; r*- Kann, Wassenaar en T. Hammad, Rot- rdam. j^'s-GRAVENHAGE, 19 jan. Wiskunde 8e. K. B. J. Schippers, 's-Graven- de jaren 1946, 1947 en 1948, toen La bour aan het bewind was. Het witboek is door het ministerie van Buitenlandse Zaken en het mi nisterie van Defensie uitgegeven, nadat veel rumoer was ontstaan over het feit, dat verouderde Valentinetanks door een Belgische firma werden her- uitgevoerd naar Egypte. Men verwacht, dat de Labourfractie zal aandringen op een debat in het Lagerhuis over de kwestie op donderdag a.s. In het witboek wordt verklaard, dat, sedert in juli j.l. twijfel rees over de bestemming van naar België uitgevoer de Valentinetanks, geen uitvoervergun ningen voor overtollig oorlogsmateriaal van enige betekenis ten behoeve van particuliere handelaren in Europa zijn verstrekt, tenzij de regeringen van be trokken landen de verzekering gaven, dat het materiaal niet opnieuw uitge voerd zou worden. De Belgische re gering verklaarde op 19 oktober, dat zij zich niet in staat achtte een der gelijke verzekering te geven. De Ne derlandse regering gaf in oktober de verzekering, dat 8.000 ton tankonder delen niet opnieuw uitgevoerd zou wor den. (Rtr-VP) Twaalf jaar heeft de officier van Jus titie te Breda geëist tegen een man, die 8 augustus van het vorig jaar zou heb ben gepoogd in Oosterhout een jonge man uit Raamsdonksveer van het leven te beroven. Verdachte was 4 augustus overgebracht van de gevangenis te Gro ningen naar Oosterhout, omdat hem toe stemming was verleend, zijn zieke va der te bezoeken. Hij maakte echter van d§ gelegenheid gebruik om te ontsnap pen. Hij ontmoete de jongen, die op weg naar zijn werk was, dwong hem te stop pen, haalde een stuk ijzer voor de dag en probeerde hem daarmee op het hoofd te slaan. De jongen wist te ontsnappen en vluchtte de abdijpoort van het kloos ter St. Catharinadal binnen. Hierna werd een drijfjacht op verdachte ge opend waarbij men hem te pakken kreeg. Uitspraak 2 februari. Met overgrote meerderheid heeft de gemeenteraad van Rotterdam donder dagmiddag mej. mr. J. Zeelenberg tot opvolger gekozen van de heer J. van Tilburg, die wethouder van financiën en voor het havenbedrijf van Rotterdam was en het vorige jaar benoemd is tot goeverneur van Suriname. Mej. Zeelen berg kreeg 42 van de 45 stemmen. Een stem werd uitgebracht op de fractie voorzitter van de Partij van de Arbeid, mr. H. Willemse en twee waren blanco. Door deze benoeming is Rotterdam de eerste grote stad in ons land die een vrouwelijke wethouder heeft. Mej. Zeelenberg is 52 jaar oud en Rotterdamse van geboorte. Zij studeer de rechten in Leiden. Zij maakt deel uit van de Tweede Kamer, is lid van de Rotterdamse Kunststichting en vice- voorzitster van de federatie Rotterdam van de Partij van de Arbeid. De negentienjarige J. Vestering uit Dieren, werkzaam op een rijwielfabriek aldaar, is donderdag ip het Zieken huis te Velp overleden aan de ernstige verwondingen, die hij had opgelopen, toen hij daags tevoren op de onbewaak te overweg onder Spankeren met zijn bromfiets tegen een losse elektrische locomotief was opgereden. Het concert voor niet-Amsterdam- mers op zondag 22 januari in het con certgebouw te Amsterdam zal onder lei- mng staan van de dirigent Ferenc rw,lcs?.y' Het programma vermeldt de onvoltooide Symfonie van Schubert, het e™ncert van Mozart en de Eerste „yi?!onie van Brahms. Hubert Bar- list optreden" het fluitconcert als so' Advertentie CHOCOLADE Kleine does f. 1.40 Middelgr. doos f 3.- Grote doos 4.50 Nieuw „blauwe" doos f 2.50 Advertentie HlNÜT£N Op de tweede dag van de voor-olym pische schaatswedstrijden te Davos was de baan in betere conditie, hetgeen de Rus Gontsjarenko goed van pas kwam. Hij reed de 5000 meter in 7 min. 59.4 sec., een zeer fraaie tijd en een nieuw baanrecord. Zijn tegenstander, de jonge Duitser Kuhnert uit Oost- Berlijn, zorgde voor de sensatie van de dag door 8 min. 3 sec. te laten af drukken, een nieuw Duits record. In het klassement bezette hij de tweede plaats. In de namiddag werd de baan onder de invloed van de zonnestralen gaandeweg trager. Toch werden tal van persoonlijke prestaties en een aan tal nationale records verbeterd. Kees Broekman kan met een tijd van 8 min. 10 sec., waardoor hij zich vijfde klasseerde, op een goede rit te rugzien. Na hem was De Graaff, 12de in 8 min. 20.5 sec., de best geplaatste Nederlander. Ook Maarse (8.21.9) en de Elfsteden-rijder Jeen van den Berg (8.23.8behoorden tot de eerste vijf tien. De uitslag van de 5000 meter luidt: 1. Gontsjarenko (Rusl.) 7.59.4 (nieuw baanrecord); 2. Kuhnert (O.-Dld.) 8.03; 3. Ericsson (Zweden) 8.09.1; 4. Merku- lov (Rusl.) 8.09.8; 5. Kees Broek man (Nederland) 8.10.0; 6. Jaer- vinen (Finl.) 8.11.1; 7. Andersen (Noorw.) 8.11.5; 8. Cronshey (Eng.) 8.12.5; 9. Dahlberg (Zweden) 8.14.6; 10. Shili- kovski (Rusl.) 8.16; 11. Jakimov (Rusl.) 8.19.6; 12. De Graaf (Nederland) 8.20.5; 13. Maarse (Nederland) 8.21.9; 14. Van den Berg (Neder land) 8.23.8; 15. Sakunenko (Rusl.) 8.24.6; 16. Michailov (Rusl.) 8.25.8; 17. Haugli (Noorw.) 8.26.4; 18. Kolar (Tsje- choslowakije) 8.26.5; i9. Zibin (Rusl.) 8.26.6; 20. Fynkkynen (Finl.) 8.26.9; 34. Nico Olsthoorn (Nederland) 8.42.4; 38. Egbert van 't Oever (Nederland) 8.44.8. In de speciale trajecten van de Rallye de Monte Carlo heeft het strafpunten geregend. Dit was in hoofdzaak te wijten aan een, tegen het aanbreken van de dageraad, plotseling opkomende zware mist, die de vele Alpenpassen in som bere nevels hulde. Toen degenen, die te München en die te Stockholm waren ge start, op het slagveld arriveerden, kwa men de nevels in zulke dichte massa's opzetten, dat de voorgeschreven gemid delden van om en nabij de zestig kilo meter per uur maar zeer ternauwer nood of niet te halen bleken. De equipes Tak-Van der Vlugt, Koks-Goris, Heiden- dahl-Boekhout, Van Zijl-Bleeker, Das- sen-Hertzdahl en Hulsker-Duyzings ont kwamen op dit 162-km lange routedeel niet aan de greep van het lot. Zij allen incasseerden de nodige strafpunten. Van de Stockholm-starters bracht het tweetal Verzijl-Van der Bergh het er het best van af. Hun strafpuntenlijst bleef schoon. Het scheelde echter maar een haar. De heren hadden de 20 extra seconden, die aan de speciale tijd-con- troles gegeven werden, voordat men met het geven van strafpunten ging begin nen, hard nodig. Elf gebruikten zij hier van, en met nog slechts negen seconden in de hand kwamen zij met de hakken over de sloot. Dit wat de in Stockholm gestarte Nederlanders betreft. Voor dat zü aan de finish aankwamen, waren hun echter reeds 250 deelnemers voor geweest. In het Zwitserse wintersportcentrum Davos zijn de internationale voor-olym- pisi he schaatswedstrijden, de laatste belangrijke wedstrijden voor de olympi sche winter, pelen, gehouden. Op de foto zien we Kees Broekman (links) en Nico Olsthoorn uitrusten in het winterzonnetje. Millioenen Russische sportslieden zul- lên déze zomer deelnemen aan de grootste Olympische oefenwedstrijden die ooit in de geschiedenis zijn voorge komen. De wedstrijden zullen drie maanden duren en de climax zal wor den gevormd door een „Spartikiade" voor de gehele Sovjet-Unie in het nieu we Moskouse stadion, dat aan 100.000 toeschouwers plaats zal bieden. D» „Spartakiade" zal twee weken duren en gewijd zijn aan de prestaties van 10.000 sportmensen, die op basis van de voorwedstrijden worden uitgekozen. De oefenwedstrijden zullen in mei op regionale basis beginnen. De winnaars van de regionale oefenwedstrijden krij gen een plaats in de provinciale oefen wedstrijden. De besten uit de provin ciale ontmoetingen mogen deelnemen aan de kampioenschappen van elk der 16 Sovjetrepublieken. De 10.000 top- athleten tenslotte vormen de groep voor de „Spartakiade" in augustus. De resul taten die daar worden bereikt zullen de basis vormen voor de samenstelling van de definitieve Russische Olympische Ploeg. Aan het Nederlands kampioenschap hoofdklasse bandstoten, dat van 1 tot en met 4 maart a.s. in Rotterdam wordt gespeeld, zal worden deelgenomen door Eichelsheim, Kruythof, Metz, Mol, Van Oosterhout, titelhouder, Popeyus, Swee- ring en Teegelaar. Zoals bekend heeft Scholte uit pro test tegen de schorsing van Kees de Ruyter zijn inschrijving ingetrokken. Zowel hij als De Kleine en Wijnen, die eveneens hadden ingeschreven, zouden niet in aanmerking zijn gekomen voor de finale, omdat zij in deze spelsoort niet geclassificeerd zijn. De Koninklijke Nederlandse Schaat senrijders Bond heeft Gerard Maarse, Kees Broekman, Wim de Graaff en Reinier Paping ingeschreven voor de wereldkampioenschappen op de schaats, welke 11 en 12 februari a.s. in Oslo worden gehouden. Het ligt in de be doeling dat deze zelfde rijders op 25 en 26 februari op de Europese kampioen schappen te Helsinki aan de start ver schijnen. Oyyi'f»! opera muwrfi Zonnig was het op de dag van de aan komst der deelnemers in het Vorstendom en een gulden ontvangst werd hun aan de grens van Monaco bereid. Intussen waren Gatsonides en Bec- quart, het Nederlands-Franse koppel, zonder strafpunten bij de start voor de daalproef aangekomen. De resultaten van de afdalimgsproef, die vandaag be kend zullen worden, en die, behaald in de bergproef van zaterdag, zullen uit eindelijk beslissend zijn voor de bepa ling van de plaats in het algemeen klas sement. Ook Maasland-Slotemaker kwa men zonder strafpunten in Monte Carlo aan. Er zijn dus op het ogenblik nog slechts drie van de elf deelnemende Nederlandse equipes zonder strafpunten, waarbij dan de equipe Gatsonides-Bec- quart uiteindelijk als gemengde ploeg moet worden beschouwd. Volgens een lid van het organisatie comité hadden zich bij de sluiting van de laatste controle te Monte Carlo 235 ploegen gemeld van de 308 die uit de zeven startplaatsen waren vertrokken. Een van de favorieten, die niet de finish haalde, was de Noor Gunnar Fadum, die met Per Manning verleden jaar de Ral lye heeft gewonnen. Bij de remproeven, die kort voor de aankomst in Monte Carlo zijn gehouden, zijn de beste tijden genoteerd door: Vilreon-Chevroton Fr.) met Porsche 41 sec., Adams-Bigeer (Gr.) met Jaguar 42.3 sec. Becker (Did.) met Mer cedes zelfde tijd. Voor zo ver men hier van een klasse ment kon spreken, werd de twaalfde plaats bezet door de Nederlanders Tak- Van der Vlugt met Mercedes; 44.2 sec. Ónze landgenoten Maasland-Slotema ker met Alfa Romeo stonden op de 17e plaats, eveneens met 44.2 sec. De Oostenrijkse combinatie Cissy Schwartzj£urt Oppelt heeft gisteren in Parijs de Europese titel kunstrijden voor paren behaald. Na de verplichte figuren bij de Euro pese kampioenschappen kunstrijden he ren luidt het officiële klassement; 1. Gilette (Frankrijk) 896.5 punten (plaatscijfer 12); 2. Booker (Engeland) 873.5 punten (plaatscijfer 23); 3. Diving (Tsjechoslowakije) 857.1 punt (plaats cijfer 25); 4. Calmat (Frankrijk) 830.2 punten (plaatscijfer 38); 5. Felsinger (Oostenrijk) 818.1 punt (plaatscijfer 43). Na de verplichte dansen bij het Europees kampioenschap ijsdansen, dat in het sportpaleis te Parijs wordt gehouden, heeft het Engelse paar Pamela Wright—Paul Thomas de lei ding. In de vacature van voorzitter van dt> Alg. Ned. Voetbalver. „De Zwaluwen" ontstaan door het bedanken van mr. A van der Wilde te Rijswijk, is bij enkele candidaatstelling gekozen de heer M. J Koolhaas te Amsterdam. De partij KeilerHuisman, uit de eerste ronde van het toernooi om het persoonlijk damkampioertschap van Nederland, die verleden week wegens ziekte van Huisman was uitgesteld, is donderdagavond te Amsterdam ge speeld. De partij eindigde na 55 zet ten in remise. De nieuwe Franse Nationale Verga dering is gisteren voor de eerste maal bijeengeweest. Voorzitter was de 86- jarige communistische afgevaardigde Marcel Cachin, die als oudste lid de vergadering leidde en een korte rede voering uitsprak. Na zijn toespraak, die slechts door de communisten met ap plaus werd begroet, is de vergadering tot heden verdaagd. Voor deze eerste vergadering bestond grote belangstelling. De publieke tri bune was overvol en bij het Palais Bourbon waren veel politiemannen sa mengetrokken. Bij alle toegangen tot het gebouw stonden groepen fotogra fen. De belangstelling gold vooral de Poujadistische afgevaardigden. Tot de vergadering haar functiona rissen gekozen zal hebben en zij haar organisatie bepaald heeft, zitten de af gevaardigden dooreen, ongeveer ge rangschikt naar alfabetische volgorde Gisteren heeft de artillerie van com munistisch China zeven uur lang ge vuurd op het eiland Quemoy, dat in handen van de Chinese nationalisten is. Drie burgers werden door de beschie ting gedood en in totaal zijn 34 huizen vernield. De nationalistische artillerie beantwoordde het vuur. Het was het hevigste artillerie-duel in het gebied van Formosa sinds september 1954. De voorzitter van de Amerikaanse commissie van stafchefs, admiraal Radford, die een inspectiereis door het Verre Óósten heeft gemaakt, verklaar de gisteren bij zijn terugkeer in Wash ington, 'dat hij niet de indruk heeft, dat er een communistische aanval op de nationalistische eilanden Quemoy en Matsoe op komst is. Radio Peking heeft gisteren de be schuldiging uitgesproken, dat Ameri kaanse marine-vliegtuigen woensdag in vijf groepen boven het Chinese vaste land hebben gevlogen. De toestellen zou- den 200 km ten zuiden van de Tatsjen- eilanden het Chinese luchtruim zijn bin nengedrongen. De beschuldiging van ra dio-Peking is de tweede van deze aard in de maand januari. (AFP-Reuter) Het blad „Sovjet-Litauen" meldt, dat Mechislovas Gedvilas, sedert 1940 pre mier van Litauen, vervangen is door Sloteius Shumauskas. Redenen voor de mutatie worden niet opgegeven en even min wordt iets gezegd over de toekomst van Gedvilas. Waarnemers zien in de ze en andere veranderingen een voor bereiding tot het congres van de com munistische partij van de Sovjet-Unie, dat 14 februari begint. Zo werd de vorige maand de premier van Oezbekistan, Noeritdin Moechitdi- nov, benoemd tot eerste secretaris van de communistische partij van deze Sov jet-republiek als opvolger van A. I. Ni- jazov, die ontslagen werd. Sabir Kama- loV werd benoemd tot premier van Oez bekistan. Gedvilas en Nijazov werden beiden in 1952 gekozen als lid van het centrale comité van de communistische partij van de Sovjet-Unie. Op het congres van de volgende maand zullen nieuwe ver kiezingen voor het centrale comité wor den gehouden. (A.F.P.-Reuter) Het Amerikaanse Olympische hoofd kwartier in Cortina heeft vijftien kolos sale kisten uit de Verenigde Staten ontvangen. Daarin zaten verbazingwek kende hoeveelheden tandpasta, scheer- crême, talk, scheermesjes, lotion voor na het scheren, brillantine, parfum, poeder en andere toiletartikelen. Naar de hoeveelheden te oordelen wordt verondersteld dat iedere Amerikaanse deelnemer zich minstens tienmaal per dag scheert, vijfmaal per dag een bad neemt en in Cortina wenst rond te lo pen als een zwaar geparfumeerde dandy. van hun namen en dus niet in partij- groepjes bij elkaar. De Poujadisten deden in groepjes van tien tot twaalf hun intrede. Zij waren kenbaar aan het Poujadistische insigne: een haan op een achtergrond die gevormd wordt door de Franse landkaart. Cachin deed in zijn openingstoespraak een aanval op Foster Dulles, de Ameri kaanse minister van buitenlandse za ken, zonder deze evenwel met name te noemen. Hij zei, dat „het Franse volk onlangs van een zeer verantwoordelijke buitenlandse staatsman vernomen heeft, dat de wereld in de afgelopen jaren driemaal aan de rand van een nieuwe wereldoorlog heeft gestaan. Na deze sensationele onthullingen eist het Fran se volk, dat er een einde komt aan de ze cynische manoeuvres van degenen die op die manier vasthouden aan de voorbereiding van een nieuwe wereld oorlog," aldus Cachin. Ook de leider der „Poujadisten", Pierre Poujade, die zelf geen lid is van de Assemblée, en te laat was gekomen om op de publieke tribune een plaats te vinden waagde zich gisteren na de zitting in het Palais Bourbon en in de voor gedeputeerden gereserveerde bar. Zijn aanwezigheid was slechts van korte duur. Poujade bestelde rode wijn, hief zijn glas en begon een toast op de Fran se republiek. Toen kwam de breedge schouderde socialist Arthur Notebart op hem toe en zei: „Herhaal wat U tij dens de verkiezingscampagne hebt ge zegd over ons, dat wij gedeputeer den bedorven en corrupt zijn." Poujade begon tegen te spreken, dat hij dat ooit gezegd had. Maar Notebart liet hem niet uitspreken en zei: „Eruit. U hoort hier niet." De socialistische gedeputeerden duw den Poujade vervolgens de bar uit en buiten de zaal stonden suppoosten te wachten, die Poujade door een achter deur naar buiten geleidden. Poujade verzette zich niet (AFP-Rtr.-UP) De Britse minister van gezondheid, Robin Turton, heeft donderdag bekend gemaakt, dat in Engeland een vaccin is ontwikkeld dat aanzienlijke bescher- nwng geeft tegen kinderverlamming. Voor mei en juni, wanneer de tijd gun stig is voor inenting, hoopt men genoeg vaccin gereed te hebben voor inenting van 250.000 tot 500.000 kinderen van twee tot negen jaar. Het ministerie van ge zondheid heeft donderdag aan plaatse lijke autoriteiten gedetailleerde plannen voor de inentingscampagne gezonden. Tot dusver is het vaccin nog niet op kinderen beproefd, doch men gelooft dat het veiliger is dan het Amerikaanse middel, aldus minister Turton. De in entingen zullen vrijwillig zijn en er zal geen kind worden behandeld zonder toe stemming van zijn ouders. De regering heeft zich voorgesteld van meet af aan alle entstof te kopen die wordt geproduceerd, en deze koste loos ter beschikking van de plaatselij ke autoriteiten van de gezondheidsdienst te stellen. De minister voegde hieraan toe, dat er in de periode, dat zich de meeste gevallen van kinderverlamming voordoen juli tot oktober niet zal worden ingeënt. ,,Ik had nooit gedacht, dat hij tot zo'n lage daad in staat was." Dit zei donderdag een dame tegen de presi dent van de Haagse rechtbank toen zij als getuige werd gehoord in de zaak te gen haar zwager, een accountant uit Den Haag. Hij stond terecht omdat hij 6400,- van zijn schoonzuster had ver duisterd. Verdachte had, zoals hij er kende, in het tijdvak van mei 1954 tot juni 1955, met een machtiging, telkens geld genomen van het banktegoed van zijn schoonzuster om dit in effecten te beleggen. Maar hij maalrte het geld zelf op. Feitelijk zou hij in totaal 17.000,- hebben verduisterd, want hij had ook geld van de zusters van zijn schoonzuster, afkomstig uit de erfenis van haar ouders, te eigen bate aange wend. De officier eiste anderhalf jaar met aftrek van voorarrest en voorwaar delijke ter beschikking stelling. Uitspraak 2 februari. Onder de door ons woensdag gepubli ceerde foto van Prinses Margriet is tot onze spijt de vermelding „Foto Meyboom" weggevallen. DIM DOM

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 7