Franse Assemblée geopend Vrees voor het Volksfront moet verzoening brengen Getuige Duitz uit Djakarta teruggekeerd f5.- uitkering voor elke extra-dag Fracties zijn nu gevormd w Slavenhandel in Afrika Een flinke jongeman kost een kist munitie Storm over Amsterdam Twee woonschepen in de Vlothaven gezonken Politie urenlang in touw bij de reddings werkzaamheden Twee R.A.F.- toestellen in Engeland neergestort A Arbeidsverbod voor 14-jarige meisjes Commissie voor de geloofsbrieven wil aantal Poujadisten afwijzen Regering-Ha ra hap neemt maandag een besluit Afschuwelijke moord in Brussel FAIT Het weer mm tkt HUKKIO mjoteijca mj! ZATERDAG 21 JANUARI 1956 79ste JAARGANG No. 26506 Zaak-Jungsch lager Merkwaardige rechtsgang NederlandsIndonesisch overleg Herhalingsoefeningen Afwachten Voorzitter? VfmÓ6D( BOUWKOSTEN. vmdöepE bvdragen Rapport van missionaris aan V.N. Vijf doden, verscheidene gewonden Weer regen verwacht 1 (mi! BARTELJ0RISSTR. HAARLEM TEL 13439 FERD B0LSTR. 48 A'DAM TEL. 717167 Dames-heren suède jasjes HO -1 Onbestendig commentaar blijkt dat voor ve len deze wet een gesloten boek is en dat men onder bedrijfsarbeid uit sluitend zou moeten verstaan het wer ken in fabrieksmatige ondernemin gen. Dit is onjuist. Sinds de wets wijziging van 1 juli j.l. mag voor meis jes beneden 15 jaar geen arbeidskaart meer worden afgegeven en is derhal ve alle arbeid verboden op twee uit zonderingen na. De arbeid in de land bouw en de huishoudelijke arbeid in en ten behoeve van een gezin is (nog) niet verboden. BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. I3mulden: leeuweriklaan 50 Telefoon 5790 Directie: 3. 3. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severln. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIfclARIfch ZB cents per mimmeier- hoogte. Omroepers 16 cents per mjn.-hoogte. De administratie behoudt zich hei recht voor edvertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 50 cents per week. f2.17 per maand, f6.50 per kwartaal Voor klachten over de bezorging na SJ0 uur 's avonds teL 21544. (Van onze Parijse correspondent) De opening van de Nationale Verga dering heeft de sensatiezucht van vele politiek geïnteresseerden een teleurstel ling bezorgd. De dertig minuten die aan deze formaliteit gewijd waren, wer den in hoofdzaak in beslag genomen door een communistische programmarede van de heer Cachin, het oudste Kamer lid. Van meer belang is de activiteit van de commissie die de geloofsbrieven moet onderzoeken. Er is bezwaar ge maakt tegen twaalf lijstverbindingen, waarmede de heer Poujade aan verschil lende organisaties zijn zegen heeft gege ven. De kieswet schrijft echter voor, dat twee of meer lijsten niet van één partij of beweging uit kunnen gaan. Als de commissie en ook de meer derheid van de Assemblée zich aan de letter van de wet houden zal Poujade 12 députés verliezen. De commissie stuurt daar kennelijk wel op lllllllllllllll llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllltllllllll Vrijdagavond is met het vliegtuig uit Djakarta op Schiphol gearriveerd de luitenant-kolonel L. B. Duitz, die als ge tuige voor de verdediging in het pro- ces-Jungschlager uit Nederland naar Indonesië was vertrokken. Overste Duitz vertelde, dat het hem als bijzonder merkwaardig is opgeval len, dat tijdens de zittingen in het pro ces de getuigen k charge, de gelegen heid gegeven wordt de getuigen a dé charge te onderbreken en een volkomen persoonlijk gericht requisitoir te hou den Of deze gang van zaken normaal voor de Indonesische rechtspleging is, kon de overste niet bepalen. Wel had hij sterk de indruk, dat het a charge gesprokene wordt gebruikt als propa ganda. ■De processen beïnvloeden de stem ming onder de Nederlanders in Djakar ta sterk, aldus luitenant-kolonel Duitz. Mevr. Bouman, de .erdedigster van Jungschlager, vermijdt zoveel mogelijk contacten met Hollanders om hen niet In moeilijkheden te brengen. Haar uit houdingsvermogen is verbazingwekkend. Overste Duitz zeide te weten, dat mevr. Bouman plannen heeft om mr. Van Empel, aan wie het visum als plei ter in de zaak Jungschlager is gewei- Eerd, eventueel als pleiter in de zaak Schmidt een vi m te bezorgen. De uit eindelijke uitslag van het proces, aldus overste Duitz is zeer moeilijk te bepa- v!l'nh,?i7 ÏST- ,aeriKkom geeft de indruk hom ^mleVe Z«n' "Ik ben9d hem met aldus de luitenant-kolonel. r De Indonesische delegatie naar de Nederlands-Indonesische besprekingen Ie Genève zal in het begin van de vol gende week duidelijk omschreven in structies ontvangen, zo is vanmorgen officieel te Djakarta meegedeeld. Gis teravond besprak het kabinet de resul taten van het overleg te Genève be treffende de afschaffing van de Neder lands-Indonesische unie, de financiële en economische overeenkomsten en de soevereiniteit over westelijk-Nieuw- Guinea. Maandagavond zal de regering oen besluit nemen en haar delegatie dienovereenkomstig inlichten. 7731 man van de derde divisie, eincr or in een wetsontwerp verlen- miif Van de wettelijk toegestane ter- v°or herhalingsoefeningen wordt L fM, zullen een vergoeding krijgen hpf 5" voor elke dag, die zij boven ,.„l ™aXirnum van 85 dagen dienst moe- Jorf ?en- Minister Staf heeft dit mede- r, eeld naar aanleiding van het vrij "'gemeen in de Tweede Kamer gestel ij® verzoek om een extra-uitkering voor e extra herhalingsdagen. „0V?n een algemene regeling voor ver- \vorrt»neen bÜ herhalingsoefeningen meent jhans gewerkt. De minister lfiu-o t binnen enige tijd een rede- wnrHen 0ssing voor dit probleem kan woraen verwacht. aan, want gisteren zijn de Poujadis- tische overwinningen in Charante Ma ritime, Puy de Dome, Haute Savoie en Yvonne ongeldig verklaard. Volgens de commissie zouden drie mandaten aan socialistische kandidaten toegekend moeten worden en de vierde aan de on afhankelijke republikeinen. Binnenkort komen de acht andere Poujadisten aan de orde. Maar het laatste woord is hier aan de Assemblée en vele politici zijn er afkerig van om martelaren te ma ken in deze jonge beweging. Twee an dere gevallen zijn van belang voor de M.R.P. De lüstverbinding n.I. in de El- zas wordt aangevochten, omdat de eer ste aanplakbiljetten van de M.R.P. geen melding gemaakt hebben van lijstverbin- ding hetgeen een vormelijke fout is Laat men deze fout gelden, dan verliest de M.R.P. twee zetels en generaal Koe- nig de zijne. Over het laatste zal in Europese kringen weinig getreurd wor den. En tenslotte is er nog het geval van drie député's uit Parijs, waaronder de voorzitter van de M.R.P.-fractie Ro bert Lecourt, die niet aan de voorge schreven vijf procent van de stemmen zijn toegekomen. Intussen is het belangrijkste achter de schermen gebeurd. De fracties zijn namelijk grotendeels gevormd. Deze be palen hef politieke gezicht van de Ka mer. Het resultaat is het volgende: Communisten 151; Socialisten 96; Ra dicaal-socialisten 55; U.D.S.R. en R.D. A. 19; R.G.R. 12; M.R.P. 71; Onafhan- kelijken van Overzee 11; Gematigden 97; Sociale Republikeinen 23; Poujade 51; niet aangeslotenen 9. De radicaal-socialistische fractie heeft met 30 stemmen tegen 20 tot voorzitter gekozen de 72-jarige Dala- dier, daarmede haar wil tot verjonging van het kader uitdrukkend. Daladier heeft de steun van de Mendecisten ge kregen. De U.D.S.R., de partij van Pléven en Mitterand, waarvan de eer ste tegen het republikeinse front is en de tweede voor, heeft voorlopig ver sterking opgedaan bij de 9 zetels van de R.D.A., de Afrikaanse democrati sche beweging, die een groot succes in de verkiezingscampagne gehad heeft. De onafhankelijken van overzee gin gen vroeger vaak met de M.R.P. mee. Hun uiteindelijke politieke koers wordt natuurlijk bepaald door de overzeese politiek die de nieuwe regering zal gaan voeren. De grootste fractie van rechts is die van de gematigden onder lei ding van de heer Pinay. Van de niet aangeslotenen schijnen er een drietal wel iets voor Poujade te voelen. Van de 23 sociale republikeinen zegt de een dat de meerderheid met het Republikeinse Front meegaat terwijl de ander even kategorisch het tegendeel beweert. Dat moet nog worden afge wacht. Slechts over Chaban-Delmas, die zichzelf als een van de oprichters van het Republikeinse Front beschouwt, be. staat natuurlijk geen twijfel. De communisten hebben reeds hun actieprogramma bekend gemaaakt. Zjj zullen een tiental wetsvoorstellen indienen, o.a. inzake Algiers, salaris verhoging en afschaffing van subsi die aan het bijzonder onderwijs. Dit laatste wetje is evenzeer een ideolo gische als een tactischt manoeuvre. Zij hopen hiermee de toenadering tus sen het Republikeinse Front en de rechtse partijen onmogelijk te maken om zodoende betere voorwaarden voor een Volksfront te scheppen. De Kamer moet nu zijn voorzitter Kandidaten zijn de M.R.P.- en de socialist Le Troquer. ïiJL,» eii ,dat de socialisten geen betere kandidaat naar voren gescho- ven nebben -- de heer Le Troquer was nogal humeurig als voorzitter m °P; dat dit een stille ver- ï?ei? p 'j ten opzichte van de M.R.P- Zodra de voorzitter van de Kamer gekozen ,s> (de stemming is bepaald op dinsdag) treedt de rege ringscrisis officieel in. De situatie is nog precies, zoals zij na de verkiezin gen was. De twee blokken stellen zich beiden op een onverzoenlijk standpunt. Het Republikeinse Front eist de rege ring voor zich alleen op en wil niet onderhandelen met de anderen. Die anderen weigeren echter hun steun te geven aan een minderheidsregering, als deze niet wil onderhandelen. Welke van de twee partijen zal op het laatste mo ment water in de wijn doen? De leiders van het Republikeinse Front schijnen te denken, dat rechts wei toe zal geven uit vrees voor het feitelijke Volksfront, dat bij volhardende weigering zal ont staan. De rechtsen rekenen erop dat het Republikeinse Front wei toe zal geven uit vrees de gijzelaars te worden van de communisten in ditzelfde feite lijke Volksfront. De vraag is, maar wie het hardste hoofd heeft. Op zondag 8 januari zijn in Brussel midden op de dag de 82-;jarige generaal Deisser en zijn twee bejaarde huisgenoten, zijn schoonzuster -n de dienstmeid, op ajschuwelijke wijze vermoord. De kapper Lefebvre, die enkele honderden meiers verderop woont en die de generaal geregeld thuis ging knippen, heeft r.u bekena de moord te hebben gepleegd. Op de bovenste foto de kapperszaak van de moordenaar. Op de middelste foto wordt de misdadiger (pijl) temidden van het verontwaardigde publiek en de journalisten op de plaats van het mis drijf uit de wagen geleid voor de reconstructie van de moord. Op de onderste foto het opgewonden Brusselse publiek. Eerstdaags ontvangt de Organisatie der Verenigde Naties van de Belgische missionaris La Gravière een lijvig ver slag over de slavenhandel in Afrika. In enige maanden tijds heeft pater La Gravière duizenden kilometers afge legd door Frans-Equatoriaal-Afrika, Li bië, de Soedan, Ethiopië, Somaliland en Arabië. Hij voert op deze reizen strijd tegen de praktijken van de slavenhan del, die nog altijd bestaat in bepaalde Arabische staten. De methoden uit vroeger tijden worden nog steeds toe gepast. Gewapende benden, die zich formeren in Yemen en Saoedi-Arabië dringen diep door tot in het hart van "Frans-Equatoriaal-Afrika. Zij begeven zich langs weinig bekende wegen naar hun doel en houden zich ver van alle controle-posten en politie-eenheden. 's Nachts omsingelen zij een dorp en nemen iedereen gevangen. Ouden van dagen, kinderen en zieken laten zij on gemoeid. Dan wordt een karavaan ge vormd en begeeft de trieste stoet zich langs dezelfde weg terug. De gevange nen gaan te voet en zijn aan elkander gekluisterd. Wie niet mee kan komen, wordt terstond door de slavendrijvers die zelf op kamelen rijden afgemaakt. Deze taferelen spelen zich steeds in dezelfde gebieden af: langs het Meer Tchad, in Midden-Marokko, Oe ganda, de Engels-Egyptische Soe dan. De mensenkaravanen trekken al le naar één centrum, dat in het Ti- bestigegebergte gelegen is, aan de grenzen van Frans-Equatoriaal-Afri ka en Libië, waar de eerste slaven worden verkocht. Allen, mannen, vrouwen en kinderen, worden op een uitgestrekt terrein opge steld, dat omringd is door tenten, die zonder een enkel spoor achter te laten kunnen worden opgebroken. Een koop is meestal gauw gesloten, want de levende waar is tegen een standaardprijs te koop. De slavendrij vers krijgen niet in geld betaald, maar ln wapens en munitie. Een vrouw is te koop voor drie geweren, een flinke jon ge man voor een kist munitie en een jongen voor een pistool of een bajonet. De kooplieden zijn allen blanken, voor het merendeel Duitse oud-militairen van Rommels Afrikakorps. De gekochte slaven worden vervol gens naar een haven aan de Rode Zee vervoerd, halverwege tussen Assab en Massaoea. Het transport naar de kust geschiedt per vrachtauto langs routes, die de slavenkopers zelf hebben laten aanleggen en waar zelfs reparatiepos- ten voor de auto's zijn ingericht. Als de nacht is ingevallen, worden de slaven ingescheept en onder dekking van de duisternis naar de overzijde gebracht, zonder dat de Britse patrouilleboten in de regel iets merken. In Yemen gaat het te voet verder naar Djedda, in de Hedjaz, waar een slavenschool is gevestigd. De over heid moet beslist op de hoogte zijn van het bestaan van deze school, die geleid wordt door een Armeense vrouw, die de slaven op de hoogte brengt van hun plichten: gehoorzaamheid, zwijgzaam heid en volstrekte eerbied voor hun meester. Deze opleiding duurt ongeveer een maand, waarna de slaven verkocht worden te Djedda, te Medina of te Mekka, de heilige stad der Mohamme danen. Op deze markten is de verkoop vrij. De kopers betalen in goud. Een jong en mooi meisje brengt ongeveer twee en twintig duizend gulden op, een flinke jonge kerel de helft, en een meis je en een jongen elk ruim twee duizend gulden. (K.N.P.-Ultramare) De storm heeft tegen middernacht de bewoners van een dertigtal woon schepen in de Vlothaven te Amsterdam west op wrede manier uit hun slaap Gistermiddag is een Meteor-straaljager van de Britse luchtmacht neergestort op een drukke winkelwijk te Wadhurst in Zuid-Engeiand. De beide beman ningsleden en een 60-jarige inwoonster van Wadhurst kwamen om het leven. Een kleine twintig personen liepen ver wondingen op. Tot de gewonden beho ren ook twee inzittenden van een brand weerauto, die op weg naar de getroffen wijken over de kop sloeg. De brandende machine zelf en de gloeiende brokstukken, die in het rond werden geslingerd, veroorzaakten brand in een. hotel, een winkel en drie villa's. Niet ver van het instituut voor atoomenergie te Calder Hall is gister middag ook nog een Canberra-straal- bommenwerper van de Britse lucht macht neergestort op een boerderij. De piloot van het toestel en de navi gator werden gedood. (U.P.) Het K.N.M.I. te De Bilt meldt: In de afgelopen 24 uur trok een diepe depres sie via Schotland en het noorden van de Noordzee naar Zuid-Noorwegen en het Skagerak. Het front van deze depres sie passeerde vannacht met regen ons land. De wind nam daarbij tot storm kracht toe. Een randstoring van de de pressie veroorzaakte in de nanacht en ochtend een zware storm in het Wad dengebied en de Duitse bocht. Daarbij kwamen gemiddelde windsnelheden van omstreeks 100 km. per uur voor. In tussen kwam aan het polaire front op de oceaan alweer een volgende storing tot ontwikkeling. Deze naderde van morgen Ierland en werd voorafgegaan door een regenzone. De depressie koerst recht op ons land aan en zal de ko mende 24 uur het weer beïnvloeden. Vanavond reeds zal de regenzone het westen van ons land bereiken. Advert en tl Verwachting tot zondagavond (Opgemaakt te 11.15 uur) Aanvankelijk zwaar bewolkt met regen, later opklaringen en enkele verspreide buien. Matige tot krachti ge, tijdelijk wellicht stormachtige wind tussen zuid en west. Morgen overdag iets kouder. Zondag: Zon: 8.37-17.10 Maan: 11.59-3.13 Maandag: Zon: 8.36-17.12 Maan: 12.43-4.29 gerukt. Het water, tot wilde golven op gezweept, deed binnen korte tijd twee woonschepen zinken. Van twaalf verlie ten de bewoners overhaast uit eigen beweging hun drijvende woning en van één moest de politie tot ontruiming overgaan. Kort voor twaalf uur kreeg het hoofd bureau van politie te Amsterdam het eerste bericht dat een schip zinkende was. De bemanning van een radiowa gen moest om de haven te bereiken een grote afstand te voet afleggen en toen ijlings terugsnellen om het hoofd bureau te alarmeren. Direct werden meer wagens en personeel naar de be dreigde schepen gezonden. G.G.D. en brandweer behoefden geen assistentie te verlenen. Om een uur vannacht waren twee schepen gezonken', een geheel nieuw, dat nog onbewoond was, en een tweede waarop zich het echt paar Van der Oevelen met drie kleine kinderen bevond. Mevrouw Van Oevelen en haar drie kleuters twee jaar, een jaar en zes maan den oud werden door de agenten Brandsma en Rademaker van de vijf- maal-acht-wagen uit hun benarde po sitie gehaald en naar het bureau Spaardammerstraat overgebracht. De heer Van Oevelen bleef bij zijn schip achter. Inmiddels waren de rampendienst van de gemeentelijke dienst van Sociale Zaken en de VW gewaarschuwd. De ze beide organisaties zorgden er voor, dat de verdrevenen direct in een hotel werden ondergebracht. Toen de radiowagen van de politie omstreeks twaalf uur op de plaats des onheils aankwam sloegen de golven over het smalle pad aan de oostzijde van de haven. Het waren ook voorna melijk de schepen aan die kant, die het meest te lijden hadden. Aan de beschutte westkant echter verkeerde ook een scheepje in geraar. Het was de „Mapion" van de heer P. van der Berg, dat op het punt van kantelen stond. Op dit scheepje bevonden zich ook nog de drie kinderen van dit echt paar in leeftijden van 4 tot 9 jaar. Een paar andere scheepjes zijn losge slagen en in de noordoosthoek van de haven gedreven. De vlothaven ligt ten oosten van de grote elektrische centrale aan de Hem- weg en is slechts bereikbaar via een smal modderig en slecht begaanbaar pad. Het is op die plaats aardedonker en daarom riep de politie de hulp in van de brandweer voor een lichtaggre- gaat. Tegen drie uur 's nachts werden de agenten van de radio-autodienst terug getrokken. Voor zover men de situatie kon overzien dreigde er geen gevaar meer. De rijkspolitie te water was alle schepen afgegaan en had, waar dat no dig was, de woonarken steviger ge meerd. Bovendien werd de storm zwak ker en volgens de verwachtingen van het K.N.M.I. zou de wind langzaam gaan ruimen. De „Mapion" bleek bij na der onderzoek in het geheel niet in ge vaar te verkeren en zo langzamerhand zag men op de woonschepen lamp na lamp doven ten teken, dat de bewoners na vermoeiende uren het bed opzochten Velen waren urenlang bezig geweest hun schepen met dweilen droog te hou den. De bewoners van een schip hadden in enkele uren 15 grote emmers water opgedweild. Onder het beuken van de golven was het water in de meeste ge- I vallen tussen de betonnen kuip en de houten bovenbouw doorgedrongen en dit had veel ongerief veroorzaakt. Zowel de Rijkspolitie te Water als de gemeentelijke politie zijn in de afgelo pen nacht druk bezig geweest, om de bewoners van de woonschepen in de Amsterdamse Vlothaven de helpende hand te bieden. Het verraderlijke wa ter was hun echter voor geweest. Twee schepen zonken en vele andere boten werden van de wallekant losgeslagen. De leden van de politie hebben getracht zoveel mogelijk van het huisraad van de gezonken schepen te redden. (Van een bijzondere medewerker.) Wanneer een nieuwe wet in wer king is getreden, kan men er zeker van zijn dat rond de uit voering moeilijkheden ontstaan. Ook dan, als de wettekst en de besprekin gen daaromheen aan duidelijkheid niets te wensen overlieten. Op 1 juli j.l. is de wijziging van de Arbeidswet 1919 van kracht geworden, tengevolge waarvan het voor 14-jarige meisjes ver boden is, bedrijfsarbeid te verrichten. Zowel de memorie van toelichting als de besprekingen in de Tweede Kamer lieten geen twijfel bestaan over de soort van arbeid, die van 1 juli af voor deze Sociaal groep meisjes ver boden is. Reeds nu Voor wat de landbouw betreft is het wachten op een toepassing van deze wetswijziging ook voor de landbouw. Zo als bekend zijn vele malen en in meer dere wetten voor de landtx>uw uitzonde ringen gemaakt. Onder de huidige om standigheden is het waarom hiervan ons niet meer duidelijk. Voldoende is derhalve, dat voor deze twee catego rieën de meisjes aan hun leerplicht heb ben voldaan. Voor huishoudelijk werk moet een meisje bovendien in elk geval 14 jaar oud zijn. Een kind van 14 jaar mag derhalve ook niet meer werken op een kantoor, in een winkel, als ouvreuse in een bio scoop of wat dan ook. Van alle kanten is deze wet met in stemming begroet. Althans iedereen toonde instemming. Of deze uiterlijke betoning geheel in overeenstemming was met de echte mening, wagen we te be twijfelen. In ieder geval hebben we nu enkele maanden praktijk en deze toont aan. tiat nog al eens pogingen tot ont duiking van de wet moeten worden ge constateerd. Zo vertelde ons dezer dagen de chef fin van een grote confectiezaak dat op verscheidenen afdelingen, waar circa 50 meisjes werkten, er op elke groep minstens 6 a 7 jonger dan 15 jaar waren. Een ander voorbeeld van wette lijke „ontduiking" is het instellen van bedrijfsscholen op welke voor een deel ook practisch en produktief werk wordt gedaan ten behoeve van de onderne ming. De motieven mogen hier ogen schijnlijk de meest edele zijn, het doel dat de wetgever zich heeft gesteld n.I. de jeugdige kinderen buiten de bedrijfs- sfeer te houden, wordt hiermee zeker niet bereikt. Het lijkt óns van belang, zij het in het kort, nog eens de redenen weer te geven die tot deze wets wijziging hebben gevoerd. Het moderne bedrijfsleven en nogmaals, nu heb ben wij niet uitsluitend het oog op fabrie ken is beslist het tegendeel van een beschermend milieu voor jongeren. Vele duizenden, zowel jongens als meisjes, komen jaariijks zonder enige voorberei ding plotseling in dit voor hun men taliteit zo gevaarlijke milieu. In wezen geldt dit voor de jongens evenzeer als voor de meisjes. Een jaar meer voor bereiding betekent een jaar langer ver sterking van het weerstandsvermogen tegen de moeilijkheden waarmede deze kinderen per se in aanraking komen. Het is juist de merkwaardige sfeer, die het bedrijfsleven kenmerkt waar tegen de kinderen moeten worden be schermd. De verdienste van deze wet is dat zij de verantwoordelijke opvoeders in de gelegenheid stelt de kinderen een betere voorbereiding op het bedrijfsmilieu te geven. Hier ligt derhalve ons tweede, zij het dan nog uiterst korte ervarings- punt, tevens punt van kritiek. Want als we de werkgevers kritiseren, die de wet ontduiken dan geldt deze kritiek evenzeer de ouders die er aan mee werken dat hun te jonge kinderen het bedrijf ingaan. Het zal zaak zijn dat hier door de jeugdorganisaties en ook door de sociale organisaties van de vol wassenen regelmatig de aandacht op wordt gevestigd. Tegenover deze kritiek op twee ver antwoordelijke instanties moge de er kentelijkheid staan voor de getoonde opvattingen bij twee andere hierbij in belangrijke mate betrokken groepen: de scholen en de arbeidsinspectie. Reeds meerdere malen hebben we op deze plaats een pleidooi geleverd voor contact tussen de ouders en de scholen en omgekeerd. Het is ook de taak van de scholen de kinderen voor te bereiden op het volle maatschappelijke leven; zoals het hun taak is de ouders er op te wijzen dat er een wisselwer king tussen school en gezin moet zijn. Welnu, een groot aantal scholen, waar onder ook lagere, heeft zich op voor treffelijke wijze gekweten van de taak de ouders voor te lichten met betrek king tot dit arbeidsverbod en hen erop gewezen, dat de schoolplicht-vrije jeugd nog V.G.L.O. en nijverheidsonderwijs ter beschikking staan. Bepaald jammer is dat we hier niet van alle scholen kunnen spreken. Enke le weken geleden maakten wij een bij eenkomt mee voor onderwijskrachten, op welke bijeenkomst het de bedoeling was belangstelling te wekken bij het onderwijzend personeel voor het aan staande beroepsleven van hun leerlin gen. Van de 175 uitgenodigden wa ren er zegge en schrijve 13 aanwezig; dat was dus niet denderend. Dit doet echter niets af aan onze waardering voor de scholen die een extra cursus jaar schiepen, een extra leerprogram ma ontwierpen, bijzondere leerkrachten aantrokken enz. Ook voor de arbeidsinspectie, belast met de uitvoering van deze wet. heb ben we oprechte waardering. In bijzon dere omstandigheden is het n.I. moge lijk een ontheffing van het verbod te verkrijgen. Wanneer daartoe een po ging wordt gedaan is het haast vanzelf sprekend, dat de aanvrager allerlei schone betuigingen van toewijding en zorg voor de 14-jarige doet. Hij maakt evenwel geen schijr. van kans toestem ming te verkrijgen, indien de arbeidsin spectie niet de zekerheid heeft dat het werkelijk in het belang van het meis je dat zulk een toestemming wordt ge geven.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 1