Hoe werd de nieuwe Armeense Katholikos gekozen? Geheime stemming door de Sovjets beïnvloed Zuidpool- onderzoek Gevaarlijke concurrentie voor onze scheepvaart ENGELSE ZIEKTE E' Lichte muziek op zwarte schijven Andrews Communistische opvatting van de vrijheid van godsdienst Reeds een zevental bisschoppen gewijd J M Studentenorkest te Utrecht Medewerking van regering gelaakt Ambonezen binnen 5 jaar gerepatrieerd? H.M. de Koningin woont concert bij Ook Spierpijn SCHEEPSBOUW VOOR HET BUITENLAND Toelage militaire Willems orde verhoogd ZATERDAG 21 JANUARI 1956 PAGINA 7 De Sovjets willen alle ArmeenseOrthodoxen over de hele wereld onder één Russische patriarch doen ressor teren. Vaak eet U anders dan „gewoon" Nederlandse consul te Luik overleden Help een kind niet bij zitten, staan en lopen. Laat het leren „op eigen benen te staan" (Van een bijzondere correspondent) f T"et is de gewoonte in de orthodoxe Kerken, dat bij de dood van de patriarch of vari de Katholi- jL J. kos, zoals hij bij de Armeniërs heet, de ver zamelde bisschoppen van het land in een algemene synode de opvolger kiezen. Het is een zuiver kerkelij ke aangelegenheid waarmee het wereldlijk bestuur niets te maken heeft. Men zou dan ook kunnen ver wachten, dat de Sovjets die de Kerk vrijheid beloven, deze vrijheid zouden respecteren. Maar wat men zou mogen verwachten, gebeurt bij de Sovjets in de mees te gevallen niet. Zo blijkt uit de verkiezing van de nieuwe Katholikos voor de orthodoxe Armeniërs in Rusland weer eens een keer hoe bedrieglijk de be loften van de Sovjets zijn. De orthodoxe Armeense Kerk in Rusland telt onge veer een miljoen gelovigen. In 1937 werd haar Katho likos, Mgr. Khoren, door de communisten vermoord Eerst eind september 1955 werd er een nieuwe Katholikos gekozen. De Iz- vestia van de 3e oktober schrijft hier over: ,,De 30e september is bij gehei me stemming mgr. Vazgen Baldjan tot algemeen Katholikos van de Ar meniërs gekozen." Wat men van deze geheime stemming moet denken zal verderop nog blijken. Maar wie is de nieuwe Katholikos? De Isvestia geeft ons van hem een korte wonderlijke levensbeschrijving: Hij is de 20e september 1908 in Boe karest geboren waar hij in 1936 aan de universiteit afstudeerde in de let teren en wijsbegeerte. Daarna is hij tot 1943 professor aan het Armeens Instituut in dezelfde stad. Maar in dat jaar begon hij ook zijn theologi sche studies, doch voordat hij ze had beëindigd werd hij reeds tot archi mandriet gewijd. Daarna volgde in 1951 zijn benoeming tot bisschop en In 1954 deed hij zijn intrede in de op perste bisschoppelijke raad van de Armeense Kerk te Echmiadzin, in het Russische gedeelte van Armenië, d.w.z. in een vreemd land en in een Kerk die hij niet kende. Wanneer men van de orthodoxe Kerken spreekt mag men nooit uit het oog verliezen, dat deze Kerken strikt nationaal zijn. De benoeming van mgr. Vazgen zou dus ongeveer hetzelfde zijn als de be noeming door een Nederlandse bis schop van een Duitser of van een Fransman tot officiaal ot tot vicaris van zijn bisdom. Hetzelfde jaar werd hij nog door de pro-communistische regering van Boekarest, zonder dat men goed weet waarom, gedecoreerd. De snelle kerkelijke vorderingen van mgr. Vazgen lijken wel erg onwaar schijnlijk, maar wij hebben geen re den om aan te nemen, dat de Isves tia enige reden heeft om de waarheid te verzwijgen. Wat wel te denken geeft is, dat zijn snelle opgang in de kerkelijke waardig heid begonnen is in 1943, het jaar dat in Roemenië gekenmerkt is door de strijd tussen de communisten en de wet tige koninklijke regering. Nauwelijks 47 jaar oud en pas een jaar priester staat mgr. Vazgen als vreemdeling aan het hoofd van de Armeense kerk in Rus land. En dit is wel zeer vreemd omdat de -orthodoxe Kerken angstvallig hun autokephalie beschermen en zij niet de gewoonte hebben een vreemde aan het hoofd van de Kerk te stellen. Hoe moet men dus deze keuze verklaren? Niet vrijwillig Men is zeker niet ver bezijden de waarheid wanneer men verklaart dat de Armeense bisschoppen in Rusland, onder wie er ook enkele zijn, die zeer pro-Sovjet zpn, niet vrijwillig mgr. Vaz gen hebben gekozen. De boven aange haalde reden maakt deze veronderstel ling zeer waarschijnlijk. Misschien vinden wij een verkla ring voor zijn verkiezing in de aan wezigheid op de synode van de voor zitter van het bureau voor kerkelijke zaken in Rusland, I. V. Poljanski en van de voorzitter van het bureau voor aangelegenheden van de Armeense Kerk R. G. Grigorjan. Waarvoor zou den zij anders bij de verkiezing te genwoordig zijn geweest, dan om toe te zien, dat de geheime stemming zou verlopen zoals de Sovjets dit wensten. Of zou men mogen veronderstellen, dat het pure belangstelling is geweest voor het welzijn van de Kerk en van de godsdienst die zij het „opium van het volk" blijven noemen? De nieuwe Katholikos moet zich in Roemenië wel buitengewoon verdienste lijk hebben gemaakt voor de communis tische partij, dat de communisten er toe hebben kunnen besluiten een vreemde ling tot hoofd van een Russische Kerk aan te stellen. Eerst 16 maanden na de dood van de Katholikos mgr. Gregorios VI heeft de verkiezing van zijn opvolger plaats gehad. Hebben Poljanski en Gri gorjan deze tijd misschien nodig gehad om de bisschoppen zo onopvallend mo gelijk te beïnvloeden en op de keuze van een vreemdeling voor te bereiden? Misschien is het lange wachten op de verkiezing van een nieuwe Katholikos, Waardoor de algemene leiding van de Russisch-Armeense Kerk in de war Werd gestuurd, al voldoende geweest °m de Armeense bisschoppen in Rus land over te halen zonder meer de re geringskandidaat te kiezen, liever dan hog langer van een opperste kerkelijk gezag verstoken te blijven. Hoe het °ok zij, nauwelijks 12 dagen na de ver kiezing van de nieuwe Katholikos, schrijft de Isvestia dat hij 7 nieuwe bisschoppen heeft gewijd, drie voor het Patriarchaat van Jerusalem, één voor de orthodoxe Armeniërs in Europa, één voor Californië en twee voor Rus land. Een nieuw gevaar en de bisschoppen kregen van de Sovjets geen verlof om een nieuwe Katholikos te kiezen. Integendeel, neg het zelfde jaar werden alle Armeense orthodoxe bis schoppen gevangen genomen. Enkele jaren later, in 1940, werd de 72-jarige bisschop Mgr. Gevork vrij gelaten en door de Armeense monniken tot plaats vervangend Katholikos uitgeroepen. Op welke voor waarde Mgr. Gevork werd vrijgelaten, kan men ge makkelijk begrijpen uit de houding die hij tegenover de Sovjets aannam. Nadat de Armeense Kerk het hare had bijgedragen tot de uitrusting van een volledige gemotoriseerde tankkolonne gaf Stalin bevel de an dere Armeense bisschoppen ook vrij te laten en gaf hij hun in 1945 verlof om een nieuwe Katholikos te kiezen. Het was Mgr. Gevork, die de naam aannam van Gregorios VI. Ondanks zijn hoge leeftijd heeft hij de Armeense Kerk nog bijna 9 jaar bestuurd, daar hij eerst in 1954 is gestorven. Advertentie zwaarder, pikanter, wat te veel van spijs en drankzelfs van ongeregeld eten raakt uw spijsvertering al in de war. De gevolgen blijven niet uit. U ontwaakt katterig, met zo'n kleffe smaak, verstopt en opgeblazen. U hebt te veel gevergd van maag en ingewanden. Nu moet u ze dus een handje helpen. Gun u geregeld voor u naar bed gaat of 's ochtends direct bij het opstaan een heerlijk bruisend glas Andrews Gezond- heidszout. Twee lepeltjes op een glas water, dat smaakt en tintelt, verfrist de tong, brengt de maag tot rust en zuivert de ingewanden van onverteerde voedselresten. Zo'n sprankelend glas Andrews spoelt uw ochtendhumeur weg. Het geeft u dat opgeluchte, frisse en vrije gevoel dat van binnen alles weer in orde is. Fijn om zo uw dagtaak te beginnen! f. 1.65 per bus, dubbele maat f. 2.70. _Dit bewijst niet alleen, dat de nieuwe Katholikos ofschoon hij nauwelijks 14 «lagen aan het hoofd stond van een vreemde Kerk, bijzonder goed op de «wogte was van de noden van de Ar- GIZONOHEIOSZOUI De geheel gevulde Tivoliezaal te Utrecht ontving met hartelijk applaus H. M. de Koningin die door haar hoge aanwezigheid met die Van andere auto riteiten, luister bijzette bij het concert van het Nederlands Studentenorkest, dat o.l.v. Jan Brussen ten bate van het stu dentensanatorium concerteerde. Men kent de geschiedenis van dit orkest. Ieder jaar wordt veertien dagen lang in tensief gerepeteerd en daarna gaat men op tournee. Het is dus een dilettantenor kest, dat jaarlijks-met de nodige muta ties kampt en in een korte tijd tot een ensemble moet worden gevormd. Het is duidelijk, dat hier niet met de maten van een beroepsorkest mag worden ge meten. Eenmaal ingesteld op dit niveau, bood dit royaal bezette ensemble soms verrassend aardige muziek. Het is een uitermate verkwikkend gezicht zoveel jonge mensen intensief bezig te zien met gëzamelijk musiceren. De concert meester van de violen en enkele blazers vielen door hun goede kwaliteiten op. Dirigent Jan Brussen zag men de ganse avond met enorm enthousiasme dirige ren. Hij werkte bijna alleen met grote gebaren en beroofde zijn gestiek daar door van veel expreJIsieve mogelijk heden. Achtereenvolgens beluisterde men een Concerto grosso van Handel en het Vioolconcert in D van Mozart, waarin meesterviolist Herman Krebbers de trek pleister was. Zijn spel moet wel inspi rerend op de jeugdige orkestleden ge werkt hebben, want met grote zorg werd hij begeleid. De suite voor orkest van Karei Mengelberg toonde in de ouver ture wel sterk een tekort aan expressieve expansie maar het Capriccio en de Oekraïnische dans verrasten door uit stekend samenspel en vaardige blazers- groepen. Met een uitvoering van de Jena-symfonie van Beethoven werd de avond besloten. J.S. meense Kerk in Rusland en buiten Rus land, maar dat hjj ook buitengewoon goed de inzichten van de Sovjets ken de. Zouden de wijdingen die mgr. Vaz gen heeft verricht er niet op kunnen wijzen, dat het de bedoeling van de Sovjets is de gehele Armeense Kerk in de wereld onder één enkele Katholikos in Rusland te organiseren, zoals zij ook de verschillende orthodoxe Kerken in de wereld onder de hoede van patri arch Alexius samengebracht willen zien? Hier zou dan een nieuw gevaar lig gen voor een langzame maar zekere uitgroei van de communistische in vloed in de wereld. Dit wil niet zeg gen dat de Sovjets in het vervolg al- Een geestelijke van de Armeense Orthodoxe Kerk. Men lette op de prachtige kroon en de rijk ver sierde mantel. leen door dit middel zullen proberen hun hegemonie over de wereld te ves tigen. Maar naast hun politieke be drijvigheid zullen zij ook van de gods dienst en van de Kerk gebruik maken om hun doel te bereiken. Er is wel niemand die niet zal inzien, wat de vrijheid die de communisten aan de Kerk beloven in deze omstan digheden waard is. (Vervolg van pag. 5) 1912 had hij een groot kamp gevestigd op een drijvende ijsvlakte van enorme afmetingen. Het ijs van deze reusachtige schol was meer dan 180 meter dik en het zat aan het continent vastgevroren. Maar op een fatale nacht werden de Duitsers wakker door een ontzaglijke detonatie. Een geluid, alsof „honderden kanonnen tegelijk werden afgevuurd". Ontsteld kropen zij uit hun slaapzakken en stormden de tenten uit. En tot hun grote ontzetting zagen zij hoe de hele ijsvlakte van het vasteland afbrokkel de en losscheurde en hoe zij op hun ijsschots begonnen af te drijven naar de open zee. En de ijsschots zelf, met een lengte van vijf en twintig kilome ter, verbrokkelde tot een aantal afzon derlijke ijsbergen. De dood ging rakelings aan hen voor bij in deze verschrikkingsnacht, alleen de reddingspogingen ondernomen van bet expeditieschip de „Deutschland" Konden voorkomen, dat de onderzoekers ue dood vonden in het ijskoude water van de Poolzee. ^°g_één keer verschenen de Duitsers ■qo hif jP00lstreken- Dat was in 1938- tr "Schwabenland-Flugexpedi- kader vfL^&S Goering. die toen een es- vlie8tuigen naar Koningin-Maud- Noorse sector van het Ant- egCu ecL zond. Zij hadden "Nou-Schwabenland" blijkbaar pre- HeS ?fÜ„ +°VKn^en' een jaar later zou Noorwegen toch bezet worden. Maar één ding is zeker. De Duitsers wisten te ens met pikante vondsten thuis te komen. Zo wist Erich von Drylagsky m 1902 bij zijn thuiskomst te vertellen. „Ik heb daar in het land van sneeuw en ijs van mijn schip af een vulkaan gezien met groene hellingen!" En inderdaad, zelfs vulkanen steken hun vurige toppen door het dikke ant- arctische ijsdek heen. Hun aantal is nog onbekend, maar ze zijn er. De nog steeds rokende berg Erebus heeft men zelfs beklommen. En ook op Bridgeman- eiland heeft men al een paar maal een vulkaan in actie gezien. Het maakt het beeld van Antarctica nog veel onwe zenlijker: een land van ijs en sneeuw en vuur. En ook de expeditie van 1938-'39 kwam met allermerkwaardigste verha len thuis. Zij brachten het relaas mee, In Luik is plotseling overleden de heer L. M. H. J. Lhoëstt, Nederlandse consul aldaar. De heer Lhoëst was 58 jaar oud. De uitvaartdienst zal maan dag worden gehouden in de kerk van de H. Veronica te Luik, waarna de bijzet ting volgt in het familiegraf te St.- Pieter. hoe zij ijsvrije vlakten en bergen had den gezien, midden in gebieden van eeu wige sneeuw en nimmer smeltend ijs. Het waren kleine oases in de „witte hel", waar de temperatuur hoger was en waar zij water vonden en een plan ten- en algenvegetatie. Ook Byrd heeft ze gezien en later heeft men zelfs één dezer merkwaardige plekken bezocht. De vulkanische gesteldheid van de bergrug, die een uitloper van de Andes is, heeft ze waarschijnlijk in het leven geroepen. Mr. H. C. M. EDELMAN Advertentie en rheumatische pijnen wrijft U weg met De schepen die in opdracht van Griekse ondernemingen, tenminste 21 stuks, op Nederlandse werven wor den gebouwd zullen ten dele, zo niet geheel onder Panamese vlag gaan va ren. Zodoende zullen deze in ons land gebouwde schepen later een gevaar lijke concurrentie voor de Nederland se vloot zijn. Dit is de opvatting van ir. L. P. Ruys, directeur van de Kon. Rotterdamse Lloyd, waaraan hij in de grafelijke zalen tijdens een toe spraak voor het Nederlandse verkeers- instituut uiting gaf. Bij zijn overzicht van de aspecten van de zeescheepvaart zei ir. Ruys voorts, dat vlagdiscriminatie, „goed- koppe vlaggen" van Panama, Liberia en Honduras, deviezengregimes, de Amerikaanse fifty-percent clausule en cargo-preferences onder de activiteit van de export-importbank, even zo vele belemmeringen voor een normale, vrije zeescheepvaart opleveren. Op alle on derdelen van het lijnennet der Neder landse zeevaart wordt de werking van een of meer van deze a-commerciële factoren ondervonden. In de tramp vaart voelt men ze niet minder. Daarom vindt de heer Ruys het jam mer, dat onze regering indirect schade toebrengt aan de Nederlandse scheep vaart. Naar ouderdom gerekend is de positie van de vloot niet zeer gunstig. Na jaren van herstel moeten nog vele jaren van vernieuwing volgen. Op ini tiatief van de directeur-generaal van de scheepvaart is een studiecoommissie ingesteld om het vernieuwingsvraagstuk voor de komende tien jaar te bena deren. De conclusie was, dat omvang rijke bestellingen tussen 1958 en 1965 nodig zijn. De heer Ruys vindt bet daarom on begrijpelijk, waarom de regering door het verstrekken van zodanige garan ties, welke het bedrijfsleven niet zou kunnen of willen geven en door het deelnemen van een semi-overheidsin- stelling aan het verlenen van enorme kredieten, die door genoemde garanties worden gedekt, het mogelijk heeft ge maakt, dat buitenlandse reders kunnen profiteren van een belangrijk deel van de bouwcapaciteit van onze werven in de jaren, dat de Nederlandse vloot deze werven broodnodig zal hebben om goed koper schepen te bestellen. Het gevolg zal zijn, dat de Neder landse reders, die meestal niet met enorme kredieten willen werken en daarom niet verder, dan drie, vier jaar vooruit bestellen, duurder zullen uit komen. Zij zullen in het buitenland moeten bestellen, waardoor het voor deel van de uitvoer wel eens zou kun nen omslaan tot een nadeel door de invoer. (Van onze medische medewerker) e Engelse ziekte is er een uit die eigen aardige groep ziek ten, die niet veroorzaakt worden door een of an dere schadelijkheid of een teveel van het goede der aarde, maar door een tekort aan een van die stoffen, die absoluut nood zakelijk zijn voor de ge zondheid, zij het dat wij er slechts zeer weinig van nodig hebben. Deze stoffen zijn daarom genoemd: vitaminen (vita leven). De vraag is nu, waarom in dit geval dat kleine beetje vitamine D nodig is om Engelse ziekte, een stoornis in de normale beenvorming, te voor komen. Onze beenderen zijn opgebouwd uit bindweefsel (een lijmachtige substan tie), waarin kalk- en fosforzouten wor den opgeslagen. Wij moeten daarom zorgen voldoende kalk en fosfor te gebruiken, hetgeen niet zo moeilijk is, want een goede en gevarieerde voeding bevat ruimschoots de benodigde hoe veelheid. Een volwassene heeft onge veer 1 gram kalk per dag nodig, een zuigeling iets minder. Als U hierover even nadenkt zult U opmerken, dat een baby, die ongeveer 10 maal zo licht is als een volwassene, in verhouding tot zijn lichaamsgewicht bijna 10 maal zoveel kalk nodig heeft. Als „de baby groeit als kool" heerst er in zijn botten een enorme bedrijvigheid. De bouw nijverheid in dit kleine lichaampje is indrukwekkend, er worden grote hoe veelheden bouwstoffen verwerkt, die tijdig en overvloedig aangevoerd moe ten worden. Het is een van de vele wonderen in de natuur, dat dit in het algemeen zonder stoornissen verloopt. Dit wonder komt voornamelijk op rekening van de melk en vitamine D. Melk is het ideale voedingsmiddel van bekend op welke wijze precies vitamine D de normale botgroei regelt. Vitamine D vervult blijkbaar een soort opzichterstaak. Is er geen opzichter, dan komt er van een behoorlijke op bouw van de beenderen niets terecht, een voldoende voorraad bouwstoffen ten spijt. De beenderen blijven week en geven mee met druk. Gaat het kind staan dan worden de beentjes overbe last en buigen door, naar binnen of naar buiten, waardoor x-benen, respec tievelijk o-benen ontstaan. Trouwens voor de jonge zuigeling. Moedermelk bevat alle voedingsstoffen, die hij nodig heeft in de juiste verhouding. Als er niet voldoende moedermelk is, kan koemelk deze tamelijk goed vervangen Beide bevatten bijvoorbeeld veel kalk. die de botjes van het kind zo nodig hebben. Daarom is melk een noodzake lijk voedingsmiddel voor elk kind. De volwassene behoeft melk ook niet te versmaden, want ook voor hem is melk een van de beste en naar verhouding goedkoopste voedingsmiddelen. I en kind, dat voldoende melk (en dus ook kalk) drinkt of eet in pap, yoghurt en dergelijke, kan toch Engelse ziekte krijgen als het niei voldoende vitamine D er bij krijgt Zonder vitamine D is het lichaam niet in staat de kalk- en fosforzouten in de beenderen op te slaan, ook al zou het kind nog zoveel melk drinken. Overigens is er nog niet zo erg veel ook de beentjes van een gezond kind zijn nog niet erg stevig, een klein kind mag daarom alleen zitten, staan en lopen als het dit' zelf wil en kan. Het is niet verstandig een kleintje te helpen met staan door het aan de handjes vast te houden. Te vroeg en te langdurig zitten kan verkrommingen van de rug ten gevolge hebben. Ook om opvoedkundige redenen is het niet aan te bevelen een kind bij zitten, staan en lopen te helpen; het kind moet in de letterlijke zin van het woord op eigen benen leren staan, op dat het later ook in figuurlijke zin hiertoe in staat zal zijn. Als de ouders zich weten te beheersen en hun klein- je niet helpen, bewijzen zij het kind een dienst, terwijl het bovendien veel meer bevrediging zal vinden als het op een goede dag er in slaagt overeind te komen en zijn eerste pasjes te doen, zonder hulp van de groten. St. Wanneer ge, terecht trots op uw europese muziek-opvoeding, in tussen zonder meer de neus wilt optrekken ten opzichte van de. jazz, bedenk dan tenminste, dat het tenslotte onze zoge naamde beschaving is geweest, die deze muziek heeft doen geboren worden, er althans toe heeft aangezet. Er bleef de negers, die ge durende de 15de tot de 19de eeuw als slaven van de kolonisten een erbarmelijk leven leidden, immers nauwelijks een andere troost dan hun muziek, hun zang en hun dans. Op de slavenschepen, in welker .ruimen op elke reis duizenden negers de verstikkingsdood stierven, werden de spirituals, de geestelijke liederen, gehoord en uit de rijen van kromgeslagen, zwarte zwetende ruggen boven de velden van het nieuwverworven land weerklonken de mistroostige melodieën van de worksongs, de arbeidsliederen. In schaarse ogenblikken van vrije tijd seinden de tam-tam-trommen boodschappen van moed en volharding van het ene slavenkamp naar het andere of dansten de negers hun heimwee naar de jungle uit in de Ring Shouts. In 1816 werden de negers bevrijd, van de ketenen en de zweepslagen weliswaar, doch niet van de verachting, van de geestelijke onderdrukking. Zij reageer den hierop met hun Blues, hun droefgeestige, spottende liederen en zij worsteldén zich boven hun minderwaardigheidsgevoelens uit door de blanke muziek te imiteren; totdat uit de Blues, de Ragtime en de fanfaremuziek een nieuwe muziek ontstond: de jazz. EN DAN BEDOELEN WIJ DÜS de échte jazz: de levensmuziek van de neger, waarbij hij op de cadans van het oer-ritme van de tamtam, dat is het ritme van de hartklop, zijn denken en voelen en handelen via de instrumenten ver klankt; waarbij diezelfde instrumen ten als levende verlengstukken wor den van zijn geestelijk en lichame- lijk-zijn. Dan bedoelen wij ook nog de ontwikkeling van die oorspronke lijke negermuziek in de verscheidene stijlen en in de perfectionering van de technieken, voorzover zij muziek blijft om de muziek, met name de karakteristieke jazz-eigenschap de improvisatie behoudt, inplaats van met zakelijk raffinement te wor den misbruikt tot een soort van .bij voeding' voor jongelieden in hun Sturm und Drangperiode. Alsof de- »e met hun spijkerbroeken en paar- destaarten al geen moeite genoeg heb ben. Zij weten doorgaans van geen jazz, doch slechts van een opzwepend rit me, waarbij ®en simpele bosneger aan zijn tam-tam zich zou kunnen verbazen over de westerse „bescha ving", welke daarop pleegt los te breken... Maar nu terzake: „King Joseph (Joe) Oliver behoorde in de twinti ger jaren tot de neger-meesters in de jazz-muziek. Hij was een van de pioniers van de hot-jazz, waaronder men de gevoelvolle ietwat ruige, krachtig-spontane jazz verstaat. King PATACHOU in Davids stem en enig gekras bij de violen hoorden. WANNEER DE HAMMONDOR- gel-virtuoos Ken Griffin op de 78- toeren Philipsplaat B 21766 het „Ain 't she sweet" ten beste geeft, is het alsof hij met één vingertje nog aan het les nemen is. Maar intussen to vert hij een gezellig en meeslepend stukje muziek-en-ritme te voorschijn. Zijn vertolking van „Sentimental Journey" aan de andere zijde van de plaat, laat hij voorafgaan door een knappe imitatie van een vertrekken de trein. DE MARSEN VAN JOHN PHILIP Sousa (1854-1932), die aanvankelijk kapelmeester was bij de Amerikaan se marine, doch later met een eigen orkest onder stormachtige bijval welhaast eindeloze tournees door Amerika maakte, hebben nog niets aan populariteit verloren. Dat voorts de vermaarde Britse band van Ha- rer Majesteits „Grenadier Guards" onder leiding van de huidige kapel meester, majoor F. J. Harris M. B. E, zonder enig mankeren marsen weet te spelen, is aan geen twijfel onderhevig. Dat tenslotte dus vier Sousa-marsen. uitgevoerd door de Grenadiersband, zijn opgenomen op de 45 toeren Deccaplaat DFE 6259 doet de deur dicht, want dit kleine langspeelschijfje geeft een perfecte weergave. DAVID WHITFIELD Oliver was daarbij de leermeester van Louis Armstrong en zulk een beste, dat Louis hem spoedig wist te verdringen. Doch terecht heeft King Joe een plaat(s) gekregen in de Vocalion-serie, waarin oude jazz op nieuwe platen tot interessante leerlinghe dient voor een ieder die het zijne ,/il weten en horen van de klassieke negermuziek King Oliver and his Dixie Syncopators spelen op de ene zijde van de V. 1033 (78 t.) „I'm watching the clock", op de an dere zijde „Slow and Steady". Een rustig, bezadigd stuk jazz-muziek, nochtans sprankelend van spontaneï teit, met name in de melodieuze im provisaties van de cornettisten (Oli ver, Anderson en Metcalfe). „De ARABIER" VAN MIJN- heer Perlee wenst met zijn tijd mee te gaan. Waarom wel het Largo van Handel en niet de Red Bank Boo gie van Count Basie? De Red Bank dus samen met Manhattan-Boo gie en daarbij nog de Brittannia- Rag op de 78 toerenplaat (Philips! P. 17491. Men mag „De Arabier" dan verwijten, dat tenminste instru mentaal de boogie en de rag vak kundig zijn „geprofaniseerdvak kundig is deze imitatie in ieder ge val. Er is Wel alles uit de pijpen en de triangels gehaald wat er in zit. En wat een ritme weet zo'n draaiorgel nog op te brengen! Grap pig plaatje. ZIJN EEN MARS EN EEN CHAN- son nauwelijk in één adem te noemen, met 't ma^senplaatje van Sousa mag als een soort van „touche" voor nu- komt-er-wat-bijzonders de in een charmante hoes gestoken en van uit voerig commentaar voorziene S3 toe renplaat P. 77341 L (Philips), getiteld „Cordialement Paris") wel worden aangekondigd. Een dozijn Franse chansons, een dozijn Franse zangers en zangeressen van naam. Twaalf namen, twaalf stemmen, twaalf stij len, die een wereld van gevoelens KLOKGELUI, DE ZINGENDE Vi olen van het orkest van Mantovani, een koor ter illustrering van de ach tergrond en de vocalist-met-de-lan- ge-adem David Whitfield vormen de ingrediënten van het sweet-menu op de Deccaplaat (78 toeren) M 33927: „Angelus" en „When you lose the one you love", in het genre van, laten we zeggen, „The Holy City" Voor diegenen, die ervan houden toch beslist wel een bekoorlijke zangplaat. Onze zwarte schijf gaf niet zo'n beste weergave; mogelijk dat wjj daardoor soms geknepenheid CATHERINE SAUVAGE en van stemmingen omvatten. Om vatten niet alleen, maar er in bin nendringen, soms tot in de diepste, intiemste vezels; daartoe mede ge ïnspireerd door de suggestieve, vaak typische, maar altoos rake en mee slepende begeleidende muziek. Aan dit exquise album zijn verscheidene uitstekende orkesten te pas geko men. Welhaast elke chanson van dit dozijn boeit om zijn eigen genre, om de stem. welke erbij past, om de markante voordracht, welke vaak tot in subtiele details is geaccentu eerd. Om de muziek niet op de laatste plaats. De sterren zijn: Pa- tachou, Jacques Brei, Aglae, Teddy Reno, Catherine Sauvage. Henri Sal vador, Gilda, Philippe Clav, Juliet te Greco, Mouloudji, Lucie Dolene en Claude Dupuis. Een kostbare plaat weliswaar, maar een dankbare! FREDERIC Vrijdagmiddag is met het vliegtuig naar Djakarta vertrokken de heer Quel- joe, die in opdracht van de Indonesische regering een oriëntatiebezoek van een maand aan ons land heeft gebracht, mef het oog op de mogelijkheid om eventueel hier verblijvende Ambonezen naar Indonesië te doen terugkeren. De heer Queljoe zei dat hij het niet uitgesloten acht, dat de Ambonezen bin nen vijf jaar gerepatrieerd zullen zijn. Hij noemde de houding van de Neder landse autoriteiten ten aanzien van het Ambonezenvraagtsuk gunstig. Verdeeld heid onder de Ambonezen is er wel, zo zei hij, maar zij overheerst niet. Alge meen is het gevoel van heimwee naar het vaderland. De heer Queljoe zei dat alleen die mensen zullen worden terug gebracht, die zelf terug willen. „Wij dwingen niemand". De bedragen van de toelage, die de Ridders der Militaire Willemsorde ge nieten, zijn laatstelijk vastgesteld in 1940. Het bedrag der toelage, welke de Broe ders, verbonden aan de Orde van de Nederlandse Leeuw, genieten, dateert van 1815. Hoewel deze toelagen niet meer kunnen worden gezien als een noodzakelijke bijdrage in de kosten van levensonderhoud, kan niet worden ont kend, dat sinds de bovenbedoelde be dragen werden vastgesteld de reële waar de van de toelagen aanzienlijk minder is geworden. Aangezien de salariëring van de lagere functionarissen sedert 1940 tenminste is verdubbeld en ook de pen sioenen belangrijk werden verhoogd, wordt voorgesteld, aldus schrijft de re gering aan de Tweede Kamer, de ver schillende bedragen met ingang van 1 januari 1955 te verhogen tot het dub bele der thans geldende bedragen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 7