Natte oorlog tussen buren om radiolawaai Mozarts opera „Bastien et Bastienne" op het scholierenconcert »atog gff Maak de Stille Omgang ook op andere tijdstippen Indrukwekkende zege van Hoofddorpse Boys Zware nederlaag voor Vogelenzang ZWITSARUB 0 Haarlemse Politierechter Directeur conf ectiebedri j f voor 1 maand de cel in Geen autoboxen op door straten omsloten terrein Boeiende lezing over Joegoslavië ERIC DE NOORMAN Nerveus, mak en lusteloos Voor de jeugd geen doeltreffender godsdienstles dan de bedetocht Strop voor Geel Wit Zo is mijn zoon DEKEN MGR.G. J. DEK BURG: haarlemse^ voetbalbond „TURlNLUST" IN HET GOUD MAANDAG 23 JANUARI 1956 PAGINA Heemsteedse Kunstkring Haarlemse politierechter Onder invloed auto bestuurd HEEMSTEDE Wijziging uitbreidings plan onverantwoord HEI ZENUWTONiCUM UIHIIl. F'usie tussen „Apollo" en „Kunstkring" Verkouden kinderen? Basketball TYPHOONS WEER AAN DE LEIDING Haarlemse wielrenners voetballen door CL. BUDINGTON KELLAND (Vertaling van Sjoerd de Vries) FINE CHAMPAGNE ZANDVOORT Geslaagd Waterstanden Omdat hij wilde slapen en de radio aard heel eenvoudig de stop weer een van de buurvrouw beneden „keihard" draai geven. speelde, ging de 58-jarige metselaar Om half elf stond de radio weder- op een zondagmorgen om half elf de om naar de zin van buurman-metse- trap af, om post te vatten achter de laar zo hard, dat hij enige actie van kamerdeur van de wat dove bewoon-zijn kant niet overbodig achtte. Zoals ster der eerste etage. Hij draaide de gezegd werd het een hardhandige af- hoofdschakelaar uit, waardoor de mu- straffing en de ook al bejaarde vrouw zieJc uit Hilversum noodgedwongen liep kneuzingen, builen en een dikke ophield en wachtte toen de gebeurte- knie op nissen af met een emmer water „ach ter de hand". De buurvrouw kwam inderdaad, kreeg direct een watergolf over zich heen en vervolgens een aan tal stompen, die haar voor drie we ken in het ziekbed deden belanden. Daarmee was opeens een gewelddadig einde gekomen aan de „koude oorlog" tussen de bewoners van een perceel aan de Koninginneweg in Haarlem- Zuid. Dat het waarschijnlijk echter slechts een „gewapende vrede" is, kon men dezer dagen gemakkelijk opmaken tij dens de zitting van de Haarlemse politie rechter, die de mishandelingszaak van alle kanten bezag en de grijzige met selaar tenslotte f 50 boete oplegde. Het was de bewuste zondagmorgen begonnen met water gooien in de W.C. van de beneden-buurvrouw. Om kwart voor negen liet de radio van haar al vrolijke klanken horen en dat ver droot het gezin van een verdieping ho ger. Derhalve boorde de vader des huizes een gat in zijn vloer, precies boven de W.C. van „die kwaad bloed zettende vrouw". Hij gooide er een glas water door en ging daarna de hoofdstop omdraaien. De ander merk te op dat moment niets van het voor val met het water en zij kon uiter- In Haarlem zijn ze nogal streng als je een aanrijding maakt en je hebt een borreltje op", zei een caféhoudster op 14 december van het vorig jaar tegen een van haar klanten, die zich in zijn auto naar huis wilde begeven. „Het zou het beste zijn, als mijn vader u naar huis reed", ried ze bezorgd aan. De 40- jarige directeur van een confectiebedrijf in Amsterdam vond dat niet nodig en zo moest hij vrijdag terecht staan voor de Haarlemse politierechter. Hem werd een gevangenisstraf van een maand op gelegd en intrekking van het rijbewijs voor de tijd van negen maanden. De verdachte was in een weinig ge zellige stemming geweest, toen hij uit Amsterdam naar Haarlem kwam. Hij had een finantiële strop geleden en had misschien daarvoor enige troost in een glaasje gezocht. Het werden er vijf of zes en het was niet zonder reden dat de caféhoudster een autotocht naar Bentveld, de woonplaats van haar klant, een précaire zaak achtte. Op de Schouw- tjesbrug zagen twee agenten van poli tie, hoe de auto vreemd remde voor twee fietsers, hetgeen zich op de Leid- sevaart herhaalde. Voor de spoorbo men aan de Pijlslaan stopte de auto en bij aanhouding bleek de bestuurder inderdaad een sterke alcohollucht bij zich te hebben. In de frisse lucht werd hij weliswaar een stuk „normaler", maar bij het ziekenhuis gearriveerd wil de hij geen bloedproef laten afnemen. „Hij kan er niet tegen, als hem een kies getrokken wordt valt hij al van zijn stokje", verklaarde de raadsman, mr. C. van Koppen, deze houding in zijn pleidooi. De officier van justitie eiste een ge vangenisstraf van een maand en twee jaar intrekking van het rijbewijs. Voorts moest een landbouwer uit Vijfhuizen terecht staan voor overtre ding van artikel 26. Op het Houtplein in Haarlem zagen agenten hem met zijn bromfiets allerlei rare manipulaties ma ken. Hij passeerde de rotonde aan de linkerkant en viel tenslotte in een bocht. De 32-jarige Vijfhuizenaar had acht borrels en wat biertjes naar bin nen geslagen. „Meestal als ik dronken ben, ga ik met een taxi", antwoordde de verdach te, blijkbaar een routiné in het vak, desgevraagd. Hij was dan ook al meer veroordeeld wegens het te overvloedig offeren aan Bacchus. Om die reden eiste de officier van jus titie vijf dagen hechtenis, waarop de po litierechter een conform vonnis wees. Getuigen a décharge, door de ver dachte meegenomen, kwamen alleen verklaren, dat het steeds ruzie was door de radio. „Bent u bij de mishandeling aan wezig geweest?" vroeg de politie rechter aan een der getuigen, een bridgevriend van de metselaar. „Ik niet, maar ik heb de vrouw, die de klappen heeft gekregen, dikwijls banale dingen tegen mijn vriend hier horen zeggen". „Wat hebt u dan gehoord?" „Nou, dat kan ik zo niet onder woor den brengen". „Daar heb ik niets aan", maakte de politierechter een eind aan het ver hoor, „gaat u maar zitten". „Waarom sloeg u er links en rechts op los?" wilde de officier van justitie weten van de verdachte. „Ze kwam als een furie op me af en ik was ook kwaad", antwoordde de 58- jarige, wat van zijn stuk gebracht. „Mag ze kwaad worden als ze een emmer water over zich heen krijgt?' gaf mr. Petersen tot repliek. „En hoe is de toestand nu?" „Ach, het gaat wel, sireeh edel achtbare bedoel ik, als dat radiotoestel maar zijn gemak houdt". De officier van justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, zei te ho pen, dat het niet alleen maar een wa penstilstand zou zijn in het huis aan de Koninginneweg. Hij requireerde f 40 boete en twee weken voorwaar delijke hechtenis met 2 jaar proeftijd. De politierechter vond het voor de verdachte wel wat te riskant, om een stok (geen emmer water) achter de deur te houden met een voorwaarde lijke straf uit te spraken en hield het daarom bij f 50. Advertentie ZAADPRIJSCOURANT 1956 is verschenen en wordt U op aanvraag gratis toegezonden. ZAADHANDEL JAN ROOZEN SPEKSTRAAT 5 - TEL. 160G1 De heer Th. Verhoeven (KVP) heeft enige tijd geleden aan het gemeente bestuur van Heemstede vragen gesteld betreffende de stichting van een aantal boxengarages op het binnenterrein, dat omsloten wordt door de Jan van Goyen- straat, de Pieter de Hooghstraat en de Paulus Potterlaan. Ook heeft een Heem- steedse firma een verzoek bq het ge meentebestuur ingediend om vergunning voor de stichting van dertig auto boxen op dit terrein. Dit verzoek is door B. en W. afgewezen, omdat het plan in strijd is met het uitbreidings plan en vervolgens omdat ongeveer ze ventien bewoners van de Pieter de Hoogh straat en de Paulus Potterlaan bezwa ren hebben kenbaar gemaakt tegen in williging van dit verzoek. De betrokken firma heeft toen een verklaring aan B. en W. overgelegd, waarin tien bewoners uit deze buurt zeggen geen bezwaar te hebben tegen de eventuele bouw van autoboxen op het bedoelde terrein. Deze kwestie is meermalen aan de orde geweest, maar telkens heeft het Heemsteedse gemeentebestuur neen ge zegd, omdat het van oordeel is, dat der gelijke projecten de algemene rust in de omgeving verstoren. Bovendien is de meerderheid van het college van mening dat het niet verantwoord is voor de ge vraagde bebouwing van dit terrein wij ziging in het uitbreidingsplan aan te brengen. De minderheid echter oordeel de het heersende tekort aan garage ruimte dusdanig, dat aan elke gele genheid om daarin van particuliere zij de te voorzien zoveel mogelijk van ge meentewege moet worden meegewerkt. Deze minderheid stelt zich dus op het standpunt, dat het uitbreidingsplan aan gepast dient te worden aan de nood van de autobezitters. Nu alom in de muziekwereld de tweehonderdjarige geboortedag van Wolfgang Amadeus Mozart wordt herdacht, meende de muziek- commissie voor de esthetische vorming der schoolgaande jeugd er goed aan te doen, ook op een scholierenconcert een heel programma van werken van deze componist samen te stellen. Het oog viel op de komische éénacter ..Bas- tien et Bastienne". Uit de stormach tige bijval van de jeugdige toehoor ders na afloop bleek hoe gelukkig die keuze is geweest. Toen in 1768 de familie Mozart in Wenen verbleef, raakte zij bekend met Anton Mesmer, die in de heelkunde be kend staat door zijn opzienbarende proefnemingen met het magnetisme als geneeskundige methode. Deze Mesmer beschikte in zijn tuin over een kleine particuliere schouwburg, en daar werd in 1768 (Mozart was dus 12 jaar oud) voor het eerst het zangspel „Bastien und Bastienne" gegeven. In deze par tituur overheerst het landelijk karakter, de wereld van de eenvoud, waarin de twaalfjarige componist zich eigenlijk ook het best thuis voelde. Hoewel de tekst van deze komische opera eigenlijk in laatste instantie te ruggrijpt op Rousseau's ,.Le devin du village" (de dorpswaarzegger), is deze toch geenszins een rechtstreekse veta- ling hiervan. Wat Mozart componeerde was een Duitse bewerking van een Franse parodie op de „dorpswaarzeg ger" van madame Favart, die getiteld was: „Les amours de Bastien et Bas tienne". De muziek is reeds van een bewonderenwaardige genialiteit. Het is voor ons onbegrijpelijk hoe een twaalf jarige knaap op vele momenten reeds een dusdanig opmerkelijke hoogte van expressief vermogen bereikte. Tenslotte echter is Mozart ook een genie. Bekij ken wij alleen maar eens de bezwe ringsaria van tovenaar Colad, waarin hij de twee van elkaar gescheiden ge liefden weer gaat verzoenen. Hierin komt op ondubbelzinnige wjjze de toe komstige grootmeester van de opera om de hoek kijken. Intussen brengen wij grote hulde aan de uitvoerenden. De sopraan Corrie van Beckum acteerde en zong met een ont wapenende ontroering. Henk Meyer als Bastien was precies zoals het moest zijn, met andere woorden het was uit stekend. De bas Otto Couperus, comple teerde dit trio op even volmaakte wij ze. Ondanks de komische inslag brach ten zij, alsthans bij ons, menigmaal ont roering te weeg, door deze wonderlijk schone muziek zó te realiseren. Ook Marinus Adam past hulde, die met het voortreffelijk spelende klein N. Ph. Or kest bijdroeg tot het zeer geslaagde ge heel. Tot opening van dit herdenkingscon cert werd de Serenade voor Strijkor kest „Eine kleine Nachtmusik" K.V. 525 gespeeld. Ook dit meesterwerk diepe indruk op de vele luisteraars. Alles bij elkaar was het een uitste kend geslaagd concert dat vele jeug dige luisteraars nader gebracht heeft tot de grote kunstenaar die Mozart heet. JAN LAARVELD Zeer vele leden van de Heemsteedse Kunstkring trotseerden vrijdagavond het slechte weer om zich onder het ge bulder van een orkaan toch iets te war men aan de zon en natuurpracht van het land van maarschalk Tito. Onder de talrijke aanwezigen die de foyer van het Minerva-Theater tot de laatste plaats vulden bevonden zich ook burgemeester Ridder van Rappard en diens echtgenote. De Heemsteedse kunsthistoricus dr. J. B. de Ia Faille hield alvorens zijn verdere lezing met kleurendia's te illustreren, een korte in leiding waarin hij schematisch Zuid-Sla- vië schetste. Voor de Heemsteedse Kunstkring zal dr. H. Schmidt Degener maandag 30 januari een lezing met lichtbeelden hou den in het Minerva-theater over „De humor in Dürer' gravure „Melenco- lia." Op de reis dóór Zuid-Slavië voerde dr. de la Faille zijn toehoorders van Noord naar zuid, uit de invloed van het voormalige keizerrijk Oostenrijk, via de Italiaans georiënteerde Dalma- tische kust naar de zuiver Oriëntale sfeer van Zuid-Servië. Zegt men dat de romantiek in Frankrijk zijn domein heeft, voor Joego-Slavië geldt dit nog eens te meer. Het is de fiere Monte negrin aan te zien dat hij de waarheid sprak toen hij dr. de la Faille vertelde: „Mijn kinderen spelen met jonge Tur ken alsof het de gewoonste zaak van de wereld is. Toen ik pas getrouwd was zei ik zondags tegen mijn vrouw: laat ik eens zien of ik niet ergens een Turk kan neerschieten". Die tijden zijn ver dwenen onder het Tito-bewind. Maar veel doet er sterk aan herinneren. V: 6. Dicht aaneengeschaard staan Eric en zijn mannen de aanval af te wachten. Enkele korte speren vliegen hun om de oren, maar in plaats van te paard op hen af te stormen, stijgen de vreemde krijgers tot Erics grote verwondering op korte afstand af en zetten te voet hun aanval in. Zij hebben een kleine overmacht, maar de Noormannen slaan fel van zich af. Of de overvallers schrikken van deze verbeten tegenstand, van de grau wende wolfshond, van Axe's dodelijke pijlen, of van Sveins reuzengestalte, het is niet te zeggen. Maar eensklaps klinkt er een schrille fluittoon en de krijgers wijken terug naar de paarden, die roerloos op hun plaatsen zijn blijven staan. „Hé, hé", brult Svein verontwaardigd. „Komt hier, lafaard», landlopers, zwervers! Op zo'n manier blijft er van het gevecht niets over". Machteloos zwaait hij zijn zwaard naar de aanvallers, die snel op hun paardjes springen en met medeneming van de rijdieren, van hun geval len makkers rechtsomkeer maken. „Snel", bijt Eric zijn mannen hijgend toe. „In looppas naar het strand terug! Wij moeten onze troep waarschuwen, want het zou mij niets verwonderen, als deze kerels straks met een tien voudige overmacht terugkeren". Advertentie (Van een onzer verslaggevers) Traditiegetrouw werd zondag de jaar vergadering gehouden van het „Gezel schap van den Stillen Omgang" in Krasnapolsky te Amsterdam. Ruim de helft der 230 a 240 zuster- gezelschappen alom uit den lande wa ren vertegenwoordigd om de laatste or ganisatorische voorbereiding te treffen voor de komende nachtelijke bedetoch ten op 4, 11 en 18 maart. Honderden Amsterdammers hebben des middags de enthousiaste rede aan gehoord van kapelaan J. M. E. Keet van de Amsterdamse St. Maria Magda- lenaparochie, bekend om zijn vastenme ditaties voor de K.R.O. in het afge lopen jaar. Hij zeide dat het wonder zo goed wordt verstaan juist door het kind. dat aan de hand van zijn vader de Stille Omgang mag meemaken. „Als kind kan men zich indenken, hoe men later als volwassen Christen moet zijn", aldus spreker, die geen treffender gods dienstles voor de jeugd zag dan de be detocht rond de H. Stede. Sinds vorige eeuw de processietocht (zij het in stil te) werd hersteld, groeide het aantal deelnemers weliswaar, maar men moet vooral de zin verstaan van de Omgang in onze moderne tijd. Zij is niet alleen aanbidding maar ook geloofsvernieu wing en speciaal een boodschap, in die zin dat iedere pelgrim de zending mee krijgt om zijn geloof uit te dragen in zijn omgeving. „Laten wij van de Stille Omgang geen historisch monument ma ken, maar na ons geschaamd te hebben tijdens de donkere stilte van de nacht behoren wij getuigenis af te leggen tij dens de drukte van de klaarlichte dag", aldus kapelaan Keet, die hierna nog wees op de nieuwe vormen die de ka tholiek van deze tijd aan het zoeken is om niet ten prooi te vallen aan het ge vaar van de verstarring. Een bewuste beleving van de eeuwenoude mooie de votie rond het Mirakel van Amsterdam kan hierbij helpen, omdat zij het stigma Indrukt, dat wij pelgrims zijn in de ge meenschap van de nieuwe tijd. „Moge het weer zo zijn", aldus besloot kape- Tijdens een bijzondere vergadering vo rige week, is een fusie tot stand ge komen tussen de harmoniemuziekvere- niging „Apollo" en het fanfarecorps „Kunstkring". De fusie is van kracht geworden per 1 januari van dit jaar. Het nieuwe corps, dat onder leiding komt te staan van de heer Peter de Wit, treedt op onder de naam „Har monie Kunstkring-Apollo". Het telt 65 leden. Opgericht is een actiecomité, dat de belangstelling voor dit corps moet opwekken en het met de hulp van de „Pak-aan" actie in uniform moet trachten te steken. laan Keet zijn rede, „dat wij ter pro cessie voorwaarts trekken in vrede". Mgr. G. P. J. van der Burg, deken van Amsterdam en moderator van de Stille Omgang, die voor dit jaar als speciale intentie heeft aanbevolen: „Dat alle Christenen hun bijdrage voor de wereldvrede leveren door ruzies bij te leggen en beledigingen te vergeven", toonde zich tegenover de Amsterdam mers bezorgd met betrekking tot de viering van het H. Sacrament van Mi rakel, ook buiten de Stille Omgang om „Wij, Amsterdammers", aldus mgr. v. d. Burg, „moeten de viering tonen in het bezoek aan de H. Stede (de Begijnhof kapel) en het maken van de Stille Om gang ook op andere tijdstippen in het jaar. Want de Stille Omgang is niet aan een bepaald tijdstip gebonden". Herdenkingswoorden werden gewijd aan de heer Jean Baptist Takes, die vele jaren lang secretaris was van het Gezelschap en het vorig jaar tijdens de Stille Omgang is overleden, toen hij de bedetocht maakte. Besprekingen met de Nederlandse Spoorwegen hebben weer tot resultaat geleid, dat ook nu weer dertig a veertig speciale treinen zullen lopen gedurende elke nacht, met dien verstande, dat de bedevaartgangers na de Omgang zo snel mogelijk terug moeten reizen naar hun uitgangspunten. Wordt hiervan veel ge bruik gemaakt, dan zal dit zeker ten goede komen aan de devotie en rust voor degenen, die de stille tocht nog moeten maken. Mede in verband met dit laatste heeft het bestuur aan alle zuster-gezelschappen in het land ver zocht om tijdens en na de Omgang zich strikt te houden aan de richtlijnen en het verbreken van aaneengesloten groe pen tegen te gaan. Een aantal padvinders zullen de groe pen van buiten de hoofdstad begelei den naar de ruim dertig Amsterdamse kerken, waar wederom voortdurend H.H. Missen zullen worden opgedragen tijdens de drie nachten. Met de verkeerspolitie zal worden overlegd om voor grote groepen, die per extra trein arriveren, bij de uitgangen van het Centraal Station meer ruimte te verkrijgen, zodat de stoet ongehin derd naar het Spui kan trekken. Met betrekking tot de herdenkings middag op 4 maart in het Amsterdamse Concertgebouw, ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan van het „Gezelschap van den Stillen Omgang" werd nog me degedeeld, dat de belangstelling ook van de zijde van de zustergezelschappen in het land buitengewoon groot is. Kaarten kunnen zolang de voorraad strekt worden aangevraagd bij het secretariaat: N.Z. Voorburgwal 167, Am sterdam C. De muzikale omlijsting van de verga dering werd verzorgd door „Cantemus Domino", het koor van de parochie van O. L. Vr. van Altijdd. Bijstand te Am sterdam met een keur van geestelijke liederen. In de H.V.B.-competitie heeft het programam veel te lijden gehad van terreinafkeuringen, zodat een groot aantal wedstrijden geen doorgang vond. Voor een indrukwekkende zege zorgde ondertussen Hoofddorpse Boys. Met 30 werd RCH 4 verslagen, waardoor de Hoofddorpse club zich weer onder de kampioenskandidaten heeft genesteld. De klassieke „derby" Concordia BSM eindigde in een gelijk spel en in de tweede klasse kreeg Vogelenzang een zware nederlaag te incasseren. Twee wedstrijden werden in de eerste klasse gespeeld, de derde kreeg een vroeg tijdig einde, want in de wedstrijd .VI. Vo gelsGeel Wit ontstond kort voor rust een incident, waarvan het gevolg was dat de scheidsrechter de strijd staakte. Geel Wit had op dat moment een kostbare 20 voorsprong met goede kansen op de zege. Nu maar afwachten hoe het bekende staartje van het nog meer bekende muisje er uit tiet. Concordia en BSM streden een verwoed voetbalgevecht, in de beste sfeer overigens, om de zo kostbare punten. BSM nam de leiding door Vogel, waarna Boot voor de gelijkmaker zorgde. Na rust kwam Con cordia aan de leiding dank zij De Vos maar kort voor rust slaagde Bezu er in voor B.SM een. gelijkspel uit het vuur te Slepen. BSM protesteerde na afloop tegen het niet toekennen van éeii doelpunt. Er zit dus nog een mogelijkheid in voor BSM. Hoofddorpse Boys nam tegen RCH 4 geen halve maatregelen. Stolwijk zorgde voor een 10 voorsprong en Bakkenoven en Breedijk maakten- er na fust 30 van en de Boys zitten weer in de lift. DSS 10—8 Spaarndam 107 Concordia 10—7 VI. Vogels 11—7 RCH 4 12—6 Geel Wit 11—18 BSM 13—18 Hoofdd. Boys 10—13 IEV 10—13 EDO 3 10—12 DSK 10—9 In de eerste klasse B hebben HBC 3 en ADO 2 de puntjes gedeeld, terwijl ook Wijk aan Zee 2 een gelijkspel behaalde bij Stormvogels 4. HFC 3 bleef aan de kop door een 32 zege over RCH 5. EDO 4 13—13 Stormv. 4 11—12 Wijk a. Z. 12—9 Velsen 2 118 ADO 2 12—8 Schoten 3 122 HFC 3 13—18 Haarlem 3a 1417 HBC 3 13—16 TYBB 2 11—15 RCH 5 12—14 Zandv.m. 2 1214 In de tweede klasse heeft Vogelenzang een zWare nederlaag moeten incasseren tegen Heemstede waardoor de positie van deze club alsmede die van TZB er niet beter op werd. De overige wedstrijden vonden in deze afdeling geen doorgang. SV.Y 13—19 Nw. Vennep 1318 SHS 12—17 DIOS 12—12 DSB 10—10 Alliance 1210 VVD 10—9 Vog.zang 12—9 H'stede 138 TZB 11—6 HVB PROGRAMMA IA: ConcordiaBSM 22. Hoofdd. Boys —RCH 4 3—0. VI. vogels—Geel Wit 0—2, gestaakt. 1B: Stormvogels 4—Wijk aan Zee 2 11. Schoten 3Haarlem 3a 0—1. HFC 3 —RCH 5 3—2. ADO 2—HBC 3 1—1. 2A: HeemstedeVogelenzang 40. 2B: Onze Gezellen 2RCH 6 2—5. Stormvogels 5 Advertentie Genezende warmte door wrijven met een Zwitsal preparaat HFC 4 2-1. 2C: Bloemendaal 3-Zandvoortm. 4 41. VI. vogels 2Kennemers 4 K.n.o. 2D: RCH 7—Ripperda 2 1—15. 3A: HFC 6— Haarlem 7 31. DSOVConcordia 2 103. 3B: Haarlem 8Kennemers 5 13. RenovaWH 2 30 gest. Kinheim 3 VVB 3 5—2. 3C: Halfweg 2—TYBB 4 9—0. 3E: Heemstede 2—Geel Wit 4 5—0. 3G: Haarlem 9—HFC 10 3—4. 3H: VSV 6—VI. Vogels 4 2—1. 4A: HBC 5—Ripperda 4 3—1. 4B: Wijk aan Zee 3—IEV 3 1—1. 4E: DEM 6—Bloemendaal 5 4—4. 4H: Heemstede 4— TYBB 7 0—12. Alliance 3—HFC II 7—0. THB 5—Hoofdd. Boys 3 5—2. 4JNieuw Vennep 3—TZB 3 2—2. BSM 5—Alliance 4 1—4. JEUGD A: HBC aStormvogels a 24. B: ADO a —HFC a 2—3. Kennemers a—Alliance a 43. Velsen aKennemerland a 47. JUNIOREN IB: TZB aVogelenzang a 11 gest. HBC c—HBC b 1—7. 3A: HBC e—DSS d 15. Concordia bAlliance c 31. BSM b —HBC d 9—3. AD SPIRANTEN IB: ADO a—TYBB a 0—5. OG a—Wijk a. Zee a 33. Alliance aVelsen a 22. 2B: Het Haarlemse Typhoons heeft door een overtuigende 67-36 zege op het Amerikaanse The Leathernecks uit Den Haag de leiding in de gewestelijke dis trictsklasse van de basketballcompe titie. De Amerikaanse gasten kregen vrij wel gedurende de gehele wedstrijd geen enkele winstkans, zodat de Haar lemmers het in deze ontmoeting, be houdens enige kleine inzinkingen, wel bijzonder gemakkelijk hebben gehad. Het begin was voor de bezoekers ech ter niet onverdienstelijk, want al spoe dig namen ze een 4-0 voorsprong. De Haarlemse aanval, met Argeloo aan het hoofd, buitte de zwakte in de Haagse verdediging echter uitstekend uit en reeds spoedig was de achterstand m een grote voorsprong omgezet, die niet meer uit handen werd gegeven. De uitslagen waren: Dames: Exercitia-b. C. Haarlem 24-25; Tramvogels-R.C.H. 15-16 Heren: Exercitia-Black Pirates 2 37-15; Exercitia 2-Aurora 2 19-31; HOC 2-Tramvogels 2-0 (regl.)S.C. Haarlem 2-Old Boys 31-29; Typhoons- Leathernecks (Den Haag) 67-36. De H. S. V. „De Kampioen" uit Haarlem heeft gisteren een voetbalwedstrijd gespeeld tegen „Willebrord Util Vooruit". De „Kam pioenen" toonden dat zij niet alleen uitste kend kunnen fietsen en wonnen met 105. De drie gebroeders Voorting waren de goal- getters. 'miiiiiini nu ui nu n mi i miiiiiiiuiiiiniiii iitii'iintmi ii'iimuiiiiMHilliiltiilii'iit 27 HOOFDSTUK IX Het was de dag van de recntszitting over de kwestie Butterick. Toen Straight en ik in gezelschap van onze advocaat de rechtszaal betraden, was hier nie mand van de Rancho Paloma aanwezig. Maar toen de zaak voorkwam, stapte een advocaat van onze tegenpartij naar voren en vroeg namens zijn cliënt een uitstel van twee weken. Onze verdediger stemde hierin toe en Straight en ik hadden de lange rit naar Prescott dus voor niets gemaakt. Maar het was hier koeler dan bij ons op de ranch en wfl begaven ons naar een hotel om hier een glas bier te drinken. Nadat we uier een poosje gezeten hadden, zei Straight: ,,Ik moet nog wat voorraden instaan. Wacht hier zolang op me! Ik ben binnen een half uur terug." Hjj verliet het otel en ik ging wat gemakkelijker in mijn stoel zitten. Voor zulke ogenblikken heb ik al tijd een boek in mijn zak. Ditmaal was het Carlyle en ik las het hoofdstuk over de vlucht van de Fran se koning en zijn gezin in de g^le koets. Ik ken geen pakkender drama dan deze beschrijving, maar on der het lezen werd mijn aandacht plotseling ver stoord. Naast mij hoorde ik iemand een bestelling aan de kellner opgeven. Die stem zou ik uit duizenden herkennen, sinds ik hem gehoord had in mijn slaap- coupé var de Century. Ik deed mijn boek dicht en stak het in mijn zak. Daarna stond ik op en boo0 me over het tafeltje heen, waa.aan het meisje gezeten was. „Goede morgen, Miss Jones," zei ik. Zij keek me met haar bruine ogen aan, maar zij toonde noc) verrassing, noch paniek bij mijn be groeting. „U verschijnt wel heel onverwachts, Mr Strawn," merkte zij rustig op. „Weest u maar blij dat ik het ben," antwoordde ik. ,,U had ook in verkeerde handen kunnen vallen." „Waarom meent u dat ik bij u in goede handen ben?" vroeg zij schertsend. Ik ging in de stoel tegenover haar zitten en keek haar onderzoekend aan. Ik kwam tot de conclusie dat ik mij niet in haar vergist .d. Zij zag er helemaal niet uit als iemand, die door F.B.I. gezocht wordt, maar in deze tijd gedragen ook de meisjes uit de gegoede kringen zich vaak roekeloos. Het zou natuurlijk kunnen zijn dat Maggie Jones uit avonturenzucht ergens bij betrokken geraakt was. Maar toch betwijfelde ik dat. Zij was er te intelli gent voor om zich in /uile zaakjes te laten betrek ken „Hoe bent u in hemelsnaam bij deze kwestie be trokken?" stiet ik eensklaps uit. Maggie Jones trok haar wenkbrauwen op. „En u?" vroeg zij. „Hoe bent u er in verzeild geraakt?" „U hebt mij meegesleept," verweet ik haar. „U bent er dieper in gedoken dan nodig was,' antwoordde zij. „Als u gewild had, had u uw handen in onschuld kunnen wassen." Zij haalde even haar schouders op. „Het is uw eigen schuld!" voegde zij er aan toe. „Ik ben meegesleept," hield ik koppig vol. „Tegen mijn eigen wil!" ,En vindt u het niet prettig om meegesleept te worden?" vroeg het meisje, „U ziet er zelf niet erg strijdbaar uit." Nu vindt geen enkele man het aangenaam, om door een aantrekkelijk meisje voor vreedzaam ver sleten te worden. Vreedzaamheid is een afgezaagd begrip geworden, waarvan niet de minste attractie uitgaat. Een man wordt graag aangezien voor een krachtfiguur, die voor geen enkel incident uit de weg gaat. Dat is natuurlijk dwaas, maar het i? toch een feit. waar ie rekening mee moet houden. Ik voelde mij vernederd, omdat het meisje meende, dat ik een sukkel was. En ik geloof dat zij merkte, dat ik me haar woorden aantrok, want zij boog zich even naar mij toe en raakte met haar vingers mijn hand aan. „Zó moet u dat niet opvatten, mr. Strawn," zei zij. „Ik bedoelde alleen, dat deze situatie een we tenschappelijk ingesteld mens nu bepaald eh niet zou liggen." „Zenophon heeft de Anabasis geschreven," merk te ik op. „Maar hij maakte ook deel uit van het legioen der Tienduizend. Er zijn vele dichters op het veld van eer gesneuveld en ontelbare geleer den hebben hun onderzoekingen met de dood ™ie- ten bekopen. Waarmee ik maar zeggen wil, Miss Jones, dat moed niet alleen een eigenschap van spierproleten behoeft te zijn." Zij lachte en haar lachje gaf me een schok, „Wees maar niet boos," zei ze. „Ik geef me ge wonnen. Maar ik dacht er even aan, dat men ook zijn intelligentie zou kunnen gebruiken om moei lijkheden te voorkomen." Ik had geen zin meer om de discussie verder voort te zetten. Het zou nergens toe dienen om mijn minderwaardigheidscomplex in het geding te brengen, of om haar te vertellen, dat elke introvert er naar verlangde een extrovert te worden. Daar om zei ik: „Ik heb een bezoeker gehad." „Dat is altijd prettig, wanneer je op zo'n eenzame ranch woont," antwoordde het meisje. „Het was een agent van de F.B.I.," hernam ik. „Zijn naam was Jenner. Hij had belangstelling voor mijn vrouw." „Voor zulke gelegenheden moet je a.tijd een vrouw achter de hand hebben," antwoordde zij, „De kleine list is dus uitgekomen!" „Ja," zei ik. „Jenner heeft me zelfs een foto laten zien." „Van mij?" „Nee. En ik was heel blij dat die foto niet van u was, want il houd er niet van om je op een dergelijke manier te laten fotograferen, „e zou kunnen zeggen dat het een foto van een „Pocket Venus" in volle wapenrusting was. Jenner scheen zich bijzonder te amuseren, toen ik hem vertelde dat het geen foto van u was." „Was zij erg aantrekkelijk?" wilde Maggie weten. (Wordt vervolgd HBC b—v. Nispen a 5—1. 3D: ADO b— TYBB c 08. Alliance bRenova a 18. 3F: HBC cConcordia c 52. HBC d Concordia b 2—2. TYBB d—Geel Wit b 21. 4B: Geel Wit cADO c 33. Onze Gezellen c—IEV b 4—2. 4D: TYBB e— NAS b 3—0. TYBB f—Alliance c 3—3. Renova bHBC e 21. HBC gOnze Ge zellen d 0—5. 4G: Geel Wit dAlliance d 02. Onze Gezellen eVelsen e 13. ZATERDAGMIDDAG 1: ETORCH 10. Tweede JeugdKen- nemerand 3 50. VEW—SMS 02. Hille- gomIJmuiden 2 07. 2. EnergieVVRA 1—1. Kennemerland 4—SVJ 2 2—3. SAC— Kinheim 2 2—1. VEW 2—J. Hercules 1—7. 3: TYBBConcordia 22. Kennemerland 5 Zandvoortm. 2 12. SIZO 3VVSV 25. 4A: J. Hercules 3—ETO 2 1—3. SVJ 3— SVJ 5 7—1. 4B: Kennemerland 7—Energie 3 0—5. Telefonie 3—SVJ 4 2—4. SVJ 6— SMS 3 2—4. SIZO 4—VVSV 2 9—1. Advertentie Zeer oude Cognac uit het beste Cognac-gebied VOOR DE HANDEL: JACOBUS BOELEN. AMSTERDAM De Haarlemse gymnastiekvereniging „Turnlust" heeft zaterdagavond haar 50-jarig bestaan gevierd met een groot scheepse revue in het Concertgebouw, waaraan naast de 250 tot 300 eigen leden, dames- en herenkeurkorpsen van de Kennemer Turnkring deelnamen. Men had de revue „Koning Turnlust 50 jaar" genoemd om daarmee de ge schiedenis van de vereniging op enigs zins symbolische wijze in de herenne ring te brengen en tussen de drie be drijven de leden zelf te laten optreden. In de revue heeft de koning verschil lende malen onmin over de manier van gymnastiek-beoefening in zijn land, maar allengs wordt hij enthousiast voor de „moeder der sporten" en hij stelt zelfs arbeidsgymnastiek in. Als de wij ze monarch dan de 50-jarige leeftijd bereikt, worden er grootste tuinfeesten gegeven. De technische leiders van" de uitvoe ring, de heren Kruithof en De Vries, hebben uitstekend werk gedaan door de originele feestviering vlot en boeiend te laten verlopen. Daarbij moet de bij zondere medewerking van de Kennemer Turnkring genoemd worden, die o.a. zeer fraaie prestaties verrichtte op de evenwichtsbalk en bij het tafelspringen. Het was een ongelukkige samenloop van omstandigheden dat een der meisjes van de K.T.K., L. Siegerist, op de brug met ongelijke leggers een verkeerde afsprong maakte, waardoor zij kwam te vallen en haar elleboog uit de kom schoot. Van de demonstraties van de meis jes, jongens en senioren van „Turn lust" getuigden vooral de ritmische baloefening en de klassikaal brug van de oudste meisjes van grote aanleg en lichaamsbeheersing. Na de turn-revue bestond er gelegen heid tot dansen op de muziek van de „Witte Kraaien" o.l.v. Han Krab. Aan de rijksuniversiteit te Leiden slaagde voor het doctoraal examen ge neeskunde de heer E. J. M. Crabben- dam te Zandvoort. Maandag 23 januari. Hoog water: 11.13 u. en 23.58 d- Laag watei6.28 u. en 19.08 d- Dinsdag 24 januari. Hoog water: 12.35 u. Laag water; 7.51 u. en 20.31 d-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 2