Marinierskapel 1 februari in Haarlems concertgebouw Kunstopdrachten „BAVO" OP DE PLANKEN MET „HET OUDE IJZER" Heer Gysbreght in Haarlem Raadsleden van Heemstede vragen vroegere behandeling van de begrotingen Het „papieren museum" door de heer H. P. Baard geopend Studentenorkest in Haarlem Zwemfeest in Sportfondsenbad met Robben-cracks op het droge Concert ten bate van het Marine Sanatoriumfonds 4 Uit STAD I en Vrijend paartje maakt het bont Gerechtelijk voor onderzoek gelast Haarlemse politierechter naar Amsterdam? Binnenkort een boekje over de gemeente ter stimulering van de burgerzin Expositie van reproducties naar modernen in Huis van Looy Ontploffing in moffelbedrijf Straatverlichting 2 nieuwe sport velden ten zuiden de Ringvaartlaan MAANDAG 23 JANUARI 1956 PAGINA 3 f: AANRIJDING MET 90 KM VAART u- u. JAARFEEST VAN „ST. ELIGIUS" Personenauto belandde in voortuin Liefde moet diefstal maskeren iRel Pontianakstraat te Haarlem Slotfeesten tienjarig bestaan parochiehuis „St. Jan" Mr. J. A. Bletz op de voordracht SNIPPERS UIT DB MEMORIE VANi ANTWOORD Grote schade aan pand aan Prinsen Bolwerk Waterpolo Twee overwinningen voor 'D.W.T. Kleine aanrijding op de Heemisteedse Dreef Kosten van aanleg geraamd op f92.000 Verkeersactie in Heemstede Auto tegen boom Over haar eigen hond gestruikeld In Heemstede f 1600 voor kankerbestrijding HA A RLEMMERLIEDE KAPELAAN G. ZAAL Hij gaat Haarlemmerliede verlaten De Marinierskapel onder leiding van de kapitein G. Nieuwland heeft in de loop der jaren ook in Haarlem een grote populariteit ge kregen. Speciaal ten bate van het Mari ne Sanatoriumfonds treedt de kapel ieder jaar in Haarlems concertgebouw op en zij mag altijd rekenen op veler belangstelling vanwege het op peil staande en gevarieerde programma. Ook in de tien iaren na de oorlog 1945 werd zij opnieuw opgericht heeft de marinierskapel een eigen reputatie opgebouwd. Niet alleen ten dienste van de Koninklijke Marine (organisatorisch behoort zij tot het Korps Mariniers) maar ook daarbuiten heeft de Kapel een druk programma af te werken: zij werd een begrip in Nederland en in het buitenland oogstte zij eveneens succes: in Engeland, Indonesië, Frank rijk, België, Canada en Amerika. Dag in, dag uit is zij ,,en route"; niet min der dan 1663 diensten werden er ver richt in de vorm van parades, beëdigin gen en concerten in de voorbije tien jaar, waarbij 204.957 kilometers wer den afgelegd. Sinds enkele jaren nu heeft Haarlem het geluk de befaamde kapel te mogen beluisteren. De dirigent is bijzonder op het Haarlemse concert gesteld en hij heeft er graag in toegestemd het con cert, dat op i oktober vanwege het ver- trek naar de ,,West" moest worden uit gesteld nu te geven op woensdag 1 fe bruari. Gijsbert Nieuwland presenteert met zijn Marinierskapel wederom een stevig „voor elk wat wils" programma, waar aan zullen medewerken: Jan van Ree, bariton en het Koninklijke Schiedams Mannenkoor Orpheus". Het programma vóór de pauze be vat o.a. ouverture, schetsen, bariton solo en balletmuziek; na de pauze: Op de hoek G. v. Amstelstraat-Loos- drechtseweg te Hilversum zijn zater dagavond twee personanauto's tegen el kaar gebotst. P. v. Z., 27 jaar, uit Zand voort, werd aangereden door Z. S. uit Amsterdam, die met een snelheid van 90 km per uur reed. De auto's werden zwaar beschadigd. S. kreeg een hersen schudding. Mevr.H. uit Loosdrecht, die met hem meereed, en een 17 jarig meis je A. v. d. B. uit de auto van Z. leipen eveneens verwondingen op. Een 11-jarige Haarlemse jongen liep zaterdag een lichte kneuzing aan zijn linkerarm op doordat hij op de af sluitboom van de Hagebrug klom. die juist omhoog ging om het verkeer te laten passeren. De onvoorzichtige knaap raakte beklemd tussen de boom en de staande mast. In de korte Poellaan heeft zaterdag een 10-jarige pijl- en boogschutter een 9-jarige met een van zijn pijlen bij ongeluk gewond. De scherpe punt drong in het vlees onder het oog van de knaap, maar had gelukkig geen ernstige gevolgen. Het bloedende wond je moest worden behandeld in het Grote Gasthuis. Zaterdagmiddag half vijf beland de' een 28-jarige kolenwerker, die juist een paar glaasjes bier in een café had gedronken, in het water van de Burg wal. Hij moest op zijn motor uitwijken voor enige voetgangers en schoot toen in het koude water. De man wist op het droge te komen en voorzag zich in hetzelfde café waar hij aan Bachus had geofferd van droge kleren. Het bleek dat hij niet in het bezit was van een rijbewijs, maar wel had proef- Eereden voor zijn examen. De motor -m met een takelwagen op de wal worden getrokken. Pe Bloemendaalse wethouder van j p _za^en en volkshuisvesting, mr. hinrWri Hijszeler, is morgen ver hinderd spreekuur te houden. Xp FILMS: CINEMA PALACE: „Wien bleibt Wi.n" a. 1. Tijden: 2, 4.15, 7 en 9 is Wl6n FRANS HALS: „Nachtclub Triank", volw Di. tot en met do.: „Jeugdliefde" volw' Tijden: 2.30, 7 en 9.15. 1 volw- Di.-avond één voorst, om acht uur LIDO: „Terug uit de hel". 14 iaar 'Tj, den: 2, 4.15, 7 en 9.15. Jaar' LUXOR: „Het grote verlangen", 14 iaar Tijden: 2, 7 en 9.15. Jaar- Minerva, 8.15.Brood, liefde en fanta sie", 14 jaar. REMBRANDT: „De glorie van het leven" 18 jaar. Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15. «OXY, ma.: „Paniek m Gibraltar", 13 j Di. tot en met do.: „De wraak van de vaandrig", a. 1. Tijden: 2.30, 7 en 9.15. STUDIO: „Het glazen muiltje", a. 1. Tij den: 2, 7 en 9.15. Maandag 23 januari Stadsschouwburg: Het Rotterdams To- heei met „Het eeuwige misverstand", 8 u. Frans HalsmuseumVolksuniversiteit. rr°f. dr. G. Stuiveling: „Moderne proza ïsten", 8 uur. Dinsdag 24 januari Minerva Heemstede): 4e Avond Wereld- .'figersserie. Dr. Paul Julien: „Onder de wilden van het Bauchi-plateau", 8.15 u. „bebouw St. Bavo: Balletgroep „Panta "hei". Na de pauze korte films over ~®°nardo da Vinci en Barbara Hepworth Olaerlems Studenten Gildt) 8 uur. Gebouw Ged. Oude Gracht 129: St. Adel- oertvereniging afdeling Haarlem. Dr. J. hellepoort spreekt over „Priesterroepin- gen 8 uur. marsmuziek, songs voor bariton, koor en orkest van de veelzijdige Engelse componist ,,Sir Charles Standford", (nimmer te Haarlem uitgevoerd met orkestbegeleiding). Voorts Amerikaan se songs voor koor en orkest o.a. The Marines Hymn en andere werken. Al les te samen een rijk gevarieerd pro- grammma, dat zeer zeker zal voldoen. Evenals de vorige jaren wil men ook nu op een goed bezette zaal rekenen. Dit tot voldoening van de uitvoeren den, die zich geheel belangloos dispo nibel stellen en bovenal tot steun van het Marine Sanatoriumfonds, onder het motto: De sterken voor de zwakken. De leden van de afd. Haarlem van de r.-k. smedenpatroonsbond „St.-Eligius" waren gisterochtend bijeen in de kapel van het ziekenhuis Sint Joannes de Deo, waar hun jaarlijkse H. Mis werd opge dragen door de geestelijke adviseur, kape laan R. W. M. Geraets. Vele leden waren vergezeld van hun dames, en voorts was nog tegenwoordig het bestuur van de afdeling Haarlem van de r.-k. metaalbewerkersbond Sint Eloy. Na de H. Mis verenigden allen zich rond het ontbijt in Brinkmann, waar een hartelijk welkomstwoord werd ge sproken door de voorzitter, de heer G. Welters. Deze begroette in het bijzon der de bondsafgevaardigde, de heer Van Brussel, en het bestuur van Sint Eloy. De voorzitter van laatstgenoem de organisatie schetste nog eens de prachtige taak van beide verenigingen, terwijl de heer Van Brussel op prach tige wijze de pauselijke opdracht voor werknemers en werkgevers belichtte. Mevrouw Honnebier, bijna 82 jaar oud, moeder der afdeling Haarlem, zoals zij bekend staat, sprak haar vreugde uit in rijmvorm over de mooie bijeenkom sten, die nu traditie geworden zijn. De voorzitter der Haarlemse r.-k. Midden standsvereniging, de heer F. van Rey- sen, prees het werk van ,,St. Eligius" en spoorde de leden aan intens mee te leven met de middenstandsacties. Nadat een der oudtse leden, de heer F. Re- kers, zijn gelukwensen had aangebo den, beklom de pionier en oprichter der Haarlemse afdeling het spreekgestoelte en hij schetste, hoe met een begin van acht leden de afdeling was uitgegroeid en nu aan de vooravond staat van haar veertigjarig jubileum. De heer Alders herdacht daarbij de overleden leden. Hij spoorde de jongeren aan het voor beeld van de ouderen te volgen, met name penningmeester Swart en secre taris Coppens, die reeds zo vele jaren op loffelijke wijze hun functie uitoefe nen. Staande de bijeenkomst werd een damescomité gevormd om in april op luisterrijke wijze het veertigjarig jubi leum te kunnen vieren. 1 Zaterdagmiddag is een personenauto het voortuintje van het perceel 71 aan de Ged. Schalkburgergracht in Haar lem ingereden, doordat de bestuurder geen voorrang verleende aan een van links uit de Reitzstraat komende Volkswagen. De bestuurder verloor de macht over het stuur en vloog het trot toir van de Ged. Schalkburgergracht op, vernielde enige tuinhekken en kwam vervolgens tot stilstand tegen de pui van het woonhuis. De auto werd zwaar beschadigd, doch de inzittenden kwamen er zonder verwondingen af. Een nachtwaker te Haarlem zag za terdagnacht drie uur hoe een man en een vrouw in het portiek van een mode magazijn aan de Grote Houtstraat de winkelruit vernielden. Een politieagent hoorde de rinkelende geluiden eveneens en beiden spoedden zich terstond naar het tamelijk diepe portiek. Zij troffen er de twee personen aan, die zonder blijkbaar iets gehoord te hebben in een innige omhelzing waren verdiept. Het bleek overigens geen echte liefde te zijn, want hun omarming maskeerde een bontmantel uit het modemagazijn, die de man na het intrappen van de ruit had weten te bemachtigen. De man tel, die 1500 gld. waard is, was geperst tussen de gelieven, waar zij nochtans niet veilig bleek te zijn voor de agent en de nachtwaker. Een 20-jarige ser veerster en een 30-jarige havenarbei der. beiden uit Amsterdam, bleken het vrijende paar te vormen. Na verhoor werden zij ingesloten, de man wegens diefstal, de ander verdacht van mede plichtigheid. De Amsterdammer heeft zijn daad bekend. Naar wij vernemen is naar aanlei ding van de rel in de Pontianakstraat te Haarlem in de Oudejaarsnacht, waarbij de politie in conflict raakte met drie jongens, die zich schuldig maakten aan het afsteken van vuur werk, waardoor een vtouw gewond geraakte, thans door de officier van justitie te Haarlem aan de rechter van instructie opdracht gegeven tot het in stellen van een rechtelijk vooronder zoek, waaruit o.m. gebleken is, dat de schuldvraag niet betreft het geval in de Pontianakstraat zelf. De verdachte in deze affaire, die dus eventueel veroordeeld zou kunnen wor den wegens mishandeling, is de briga dier, die in de Oudejaarsnacht de 21- jarige R. K., omdat deze opstandig en brutaal was, in een donkere kamer heeft geduwd, al dan niet te fors, waardoor de jongen achterover viel over enkele stoelen en een tafel. Het was namelijk volkomen duister in dit lokaal. K. liep ten gevolge hiervan een gekneusde rib en een bloeduitstorting in zijn arm op. Onder grote belangstelling zijn de slot feesten gevierd van het tienjarig be staan van het parochiehuis „St. Jan" aan het Teylerplein. In vier middagvoor stellingen hebben de kinderen feest ge vierd met de bekende professor Buro- dini uit Amsterdam, die met goochelen de en sprekende poppen zijn jeugdig au ditorium bezighield. Gisteren werd de slotavond gegeven van een serie uitvoeringen, welke door ongeveer 2000 mensen zijn bezocht. Op gevoerd werd een stuk van Hans Nesna, genaamd „Het oude ijzer". Het toeval, dat ook de r.-k. toneelvereniging „Bavo" dit stuk op haar repertoire heeft staan, moet er toe leiden, dat wij in dit ver slag met een enkele vermelding moeten volstaan. Ook hier kweten speelsters en spelers zich goed van hun taak en te recht sprak de heer N. Blesgraaf een hartelijk dankwoord, waarin hij zich er tevens over verheugde, dat de viering van het tienjarig bestaan zo uitstekend was verlopen. Nieuwe plannen zijn er inmiddels gemaakt voor de uitbouw van het parochiehuis, maar eerst zullen de lopende schulden betaald moeten wor den. Hij maakte derhalve stevige pro paganda voor het fonds en tenslotte overhandigde hij iedere speelster en spe ler een aardige attentie. In ons commentaar van zaterdag over kunstopdrachten ingevolge de 2 pet.-regeling is tengevolge van een technische fout een regel weggevallen, die onmisbaar was voor een goed be grip van het betoog. "Wij bedoelden te spreken over de van gemeente wege verstrekte opdrachten aan kunstenaars ter versiering van openbars gebouwen, scholen en woningcom plexen. De weggevallen regel was onge lukkigerwijs juist de regel die de me dedeling bevatte, dat wij het oog had den op door de gemeente ver leende opdrachten. De r.-k. toneelvereniging St.-Ba vo" heeft haar voorliefde voor rijkelijk van dramatische effec ten voorziene stukken nog niet verlo ren blijkens de voorstelling die zij gis terenavond haar donateurs aanbood in de grote zaal van het Sint-Bavo-ge- bouw. „Het Oude Ijzer", een spel van Hans Nesna, beantwoordt volledig aan deze voorkeur. Op tal van ogenblikken is de sfeer zwaar van bange verwach ting, een spanning, die al begint in het eerste bedrijf, gecontinueerd wordt in het tweede en een noodzakelijk en daardoor uit een oogpunt van moderne verhaalkunst onbevredigend einde vindt in het laatste. In de getaande glorie van dergelijke zwaarmoedige spelen moet dan een hups dienstmeisje voor enig tegenwicht zorgen, een wen selijkheid, waaraan de auteur prompt is tegemoetgekomen. Hij weet er zelfs nog een jolige Jood aan toe te voegen. „Het oude ijzer" is een spel met een moraal. Waarschuwend blijft het gehele stuk de vinger opgeheven: geld maakt niet gelukkig, en aan de waarheid van deze spreuk wordt een geheel gezin, op de vader na, opgeofferd. Deze vader is een wijs, voorzichtig man, die een erfenis niet onder zijn gezinsleden durft te verdelen uit angst, dat er rare din gen gebeuren. Dat die angst later ge motiveerd blijkt, ligt niet zozeer aan de absolute waarheid van de genoemde volksspreuk als wel aan de wonderlijk geaarde hebzucht, waarmee het gezin is toegerust. De aanblik met baar geld jaagt alle verstand op de vlucht. In minder dan geen tijd heeft zich in de eenvoudige smidswoning een metamor fose voltrokken, zowel wat het interi eur als de bewoners betreft. Wanneer moeder en haar kinders het in hun hoofd krijgen in een villa te trekken om zich aldus wat meer aanzien in het dorp te verwerven, wordt de breuk met de vader volkomen. Hij blijft eenzaam achter, met slechts een irriterende dienstbode en een trouwe knecht om zich heen. Dat het misloopt met het verhuisde gezin was van de aanvang van het drama duidelijk en dus komen ze een voor een met hangende hoofden terug in de ouderlijke woning, moeder het laatst. Het waarlijk dramatische, in die zin, dat de demon van het geld een noodlottige werking is toebedeeld, maar in zijn algemene strekking on waarachtige verhaal is naar mijn me ning wat al te veel uitgesponnen, zoals ook moge blijken uit het tijdstip, waar op voor het laatst het doek viel: 12 uur. Het tempo was daarbij traag, ter wijl de spanning die daarmede be doeld was op te wekken nogal eens werd stukgeslagen door verkeerde in tonaties of onbeholpen gespeelde reac ties. Niettemin konden wij constateren, dat het peil van de prestaties gelei delijk omhoog gevoerd wordt. Eddie Hartman had als de vader een wel bij zonder moeilijke rol. Hij verdient lof voor de wijze waarop hij zich van zijn taak heeft gekweten, al vermoeide zijn verdraaide stem een weinig. Voor Miep Nelis was de rol van de moeder een kolfje naar haar hand. Zij schijnt zich gespecialiseerd te hebben in dit soort werk. We noemen verder Vaal Smit, die een opvallend goede beurt maakte als Jan, Han v.d. Veldt die bijzonder voldeed als de marskramer en Ria Steenstra, de loslippige dienstbode Nie- bette. Nog één opmerking tot slot. het ware wijs geweest zich te voren te heb ben vergewist van de juiste uitspraak van het woord freule. H. S. Honderden leerlingen der middelba re scholen gistermiddag en bij na even zovele andere belang stellenden gisterenavond hebben genoten van een boeiende en indrukwekkende voorstelling, die de Nederlandse Come- die onder regie van Johan de Meester gaf van Vondels „Gysbreght van Aem- stel" in de Haarlemse stadsschouw burg. Aan wat reeds geschre ven werd over de nieuwjaarsvoorstel ling in Amsterdam, zou weinig toe te voegen zijn, ware het niet, dat Haar lem gisteren niet Han Bents van den Berg maar Johan Schmitz in de titel rol zag. Wij willen hier geen vergelij king trekken tussen deze twee auteurs, wier speeltrant nu eenmaal scherp uit eenloopt. Laten wij volstaan met te schrijven, dat Johan Schmitz als voor de Gysbregrt geboren schijnt te zijn. Ook ditmaal weer bracht hij de Heer van Aemstel als de godvresende dap pere krijgsman, de vrome christenman, die slechts voor het allerhoogste bevel zijn hoofd weet te buigen. Of Ank van der Moer in zijn nabijheid de ideale Badeloch is (zo ge wilt: of Johan Schmitz naast haar de ideale Gys breght is) is voor ons minstens nog een vraag. De innige, gevoelige Bade loch kreeg niettemin van Ank van der Moer een sterke persoonlijkheid mee. Om niet in herhaling te vallen, mo gen wij over de andere rollen kort zijn. Zij waren in goede handen en met name memoreren wij Ko van Dijk, die het verhaal van de bode op voortreffelijke wijze en met een uitzonderlijke expres sie letterlijk speelde. Wegens ziekte van Louis van Gaste ren werd de rol van de Heer van Voo- ren gespeeld door Johan Fiolet; zoals verwacht mocht worden, kweet hij zich prachtig van zijn taak. Verdienstelijk en bekwaam verving Bob Goedhart op zijn beurt Johan Fiolet als Broer Peter. De onvriendelijkheden jegens Haer- lem konden niet verhinderen, dat Haar lem zich na afloop niet onbetuigd liet. Zowel 's middags als 's avonds mocht het gezelschap een dankbaar applaus incasseren. W. H. Mr. J. A. Bletz, de politierechter voor economische zaken in Haarlem zal mis schien de Haarlemse rechtbank gaan verlaten. Hij is op de voordracht ge steld voor de functie van economische politierechter in Amsterdam. Mr. Bletz, die op 1 mei 1951 als rechter in Haar lem werd geïnstalleerd, woont al ge ruime tijd in de hoofdstad. Blijkens de memorie van Antwoord hebben verschillende raadsleden naar voren gebracht, dat de behandeling der begrotingen door de raad eerder zou kunnen geschieden dan thans het ge val is. In dit verband wordt gewezen naar de gemeenten Bloemendaal en Zandvoort, waar deze behandeling ten tijde van de aanbieding der Heemsteed- se begrotingen reeds had plaats gevon den. Deze leden waren ook van mening dat hun voor een grondige bestudering der begrotingen te weinig tijd was ge laten. B. en W. van Heemstede hebben daarop geantwoord, dat zij er ernstig naar zullen blijven streven het tijdstip van aanbieding der ontwerp-begrotin- gen aan de raad in de komende jaren te vervroegen. De laatste opmerking kunnen zij niet delen, omdat zij van oordeel zijn, dat een termijn van drie weken voldoende geacht moet worden. Het vraagstuk der rangindeling der ambtenaren en werklieden heeft de aan dacht van het gemeentebestuur. Waar mogelijk heeft in het afgelopen jaar bevordering plaats gevonden. Het sys teem van het verlenen van toelagen op ruime schaal vindt in het college van B. en W. geen voorstanders. Dat het in het verleden wel eens gebeurd is vindt zijn oorzaak in het feit, dat bevordering om bepaalde redenen niet mogelijk bleek. In antwoord op een daartoe strekken de vraag zijn B. en W. van Heemstede van oordeel, dat althans voorlopig de distributie van gas, duinwater en elektriciteit door de gemeente zelf be hoort te worden verzorgd. Niettemin volgen zij nauwlettend hetgeen zich op het gebied in groter verband aan het voltrekken is. De realisering van de dif ferentiatie in het elektriciteitstarief zal in sterke mate afhankelijk zijn van het resultaat der onderhandelingen met het Haarlemse gemeentebestuur over een wjjziging der voorwaarden voor de leve ring van stroom aan Heemstede. De in de begroting voor het duinwaterbedrijf geraamde hoeveelheid van 150.000 m3 slaat niet alleen op lekverlies, maar ook op spuien en miswijzing van me ters. Dit laatste zou beperkt kunnen worden, wanneer tot een systematische ijking der watermeters bij de afne mers werd overgegaan. Aanschaffing van een ijkinstallatie en aanstelling van deskundig personeel zouden daartoe no dig zijn; het tekort aan vaklieden maakt dit laatste echter onmogelijk. De lekken De jaarlijkse tentoonstelling in „Het Huis van Looy" van het „Pa pieren museum": reproducties naar werken van klassieke moderne, samen gesteld voor het kunst-onderwijs in Haarlem en omliggende gemeenten, werd zaterdagmiddag, wegens ziekte van de aangekondigde spreker, wethou der D. J. A. Geluk, geopend door de heer H. P. Baard, de voorzitter van de sectie beeldende kunst in de com missie tot estetische vorming van de schooljeugd. Voor spreker was de afwezigheid van de wethouder een goede gelegenheid om diens begrip en medewerking te prij zen bij het realiseren van het plan van de commissie tot het samenstel len van de collectie die thans bijna vol tooid is. Het ontbreken van moderne Nederlan ders wordt als een lacune gevoeld maar gelijkwaardige reproducties van land genoten uitgezonderd de internationa le Van Gogh en Mondriaan zijn tot heden niet verkrijgbaar. Toen de Franse promotor van Vermeer, Etien- ne Thoré, in 1842 een foto wilde be machtigen van „Het Gezicht op Delft" in het Mauritshuis, moest hij daarvoor dwaze dingen doen, aldus spr. De huidi ge reproducties zijn zodanig perfect dat deze de instelling tot het origineel heb ben gewijzigd en daarom moeten ze ook duidelijk als „Ersatz" aangemerkt blij ven: slechts het origineel moet alleen zaligmakend blijven voor het ingaan in de hemel van de kunstminnaar. De foto van Thoré was ongevaarlijk in dit opzicht; zij stimuleerde zelfs de confrontatie met het origineel. Maar de huidige reproductie dreigt het origi neel te vervangen doordat zij het ori gineel verbant naar de musea, terwijl hun uiterlijk aanschijn in menigvuldig heid de huizen siert. De behoefte om de kunstenaar in zijn oorspronkelijk werk te ontmoeten zou gedood kunnen worden. De levende schepping dient de voor keur te behouden, aldus spreker. Als de hier uitgehangen collectie niet in tegenspraak is met het voorgaande be toog, dan ligt dit in de didactische be doeling van de verzameling, n.l. om bij de onvolledige vertegenwoordiging der klassieke modernen in de Neder landse musea de jeugd toch met hen vertrouwd te kunnen maken op een wij ze die de voorkeur verdient boven pro jectie e.d. De kloof tussen tijdgenoot en kunstenaar zal op deze wijze over brugd kunnen worden en de kiem ge legd voor kunstbegrip in het latere le ven. Na een dankwoord voor de spontane Een oven in een moffelbedrijf aan het Prinsen Bolwerk is zaterdagmiddag uit elkaar gesprongen, tengevolge waarvan grote schade is ontstaan. In de gasoven werden metalen omschotten van auto- busspiegels, die schoongemaakt waren met terpentine, gedroogd, en op de een of andere manier zijn deze omschotten geëxplodeerd. Men hoorde een gewel dige knal, de deuren van de oven, ieder 90 kg. zwaar en met een grendel ver stevigd, werden weggeslagen en de oven werd totaal ontzet. De deuren van de werkplaats sloegen eveneens uit elkaar, de binnenmuren scheurden en de ruiten barstten. Een begin van brand kon met een schuimblusappa- raat worden geblust. en enthousiaste wijze waarop Ewout de Kat de expositie van een commentaar heeft voorzien, en aan de heer P. Lef- felaar voor dierfs schenking van een re productie van Chagall, verklaarde spr. namens de wethouder de tentoonstelling geopend. Met de wedstrijd HVGB 4Haarlem 3 werd zaterdag het programma van de wekelijkse competitie-avond in het Sportfondsenbad te Haarlem geopend. De jeugdige HVGB-ploeg had weinig te gen Haarlem 3 in te brengen en verloor de strijd met 50. Bij HVGB 3DWT 2 had de strijd een spannend verloop. Nadat DWT de lei ding had genomen kon met 11 aan de tweede helft worden begonnen. DWT trok aan het langste eind en kwam met een 21 overwinning uit de strijd. De dames van DWT hebben tegen HVGB 1 weinig moeite gehad. Uit een goed door Maayke Fuykschot aangege ven bal nam HVGB door Leni Har- wijne de leiding, om deze na een tref fer van Paula van Bruggen en Cock Somers af te staan aan DWT. Nadat Paula van Bruggen nogmaals de HVGB- verdediging had doorboord, ging met 31 de rust in. In de tweede helft was de HVGB-verdediging zo nu en dan het hoofd kwijt, waarvan DWT profiteerde en door Paula van Bruggen werd het 51. Maayke Fuykschot kon de achter stand voor HVGB verkleinen, maar Cock Somers zorgde er voor dat DWT met 62 won. Hillegom 1 verloor met 5—1 van DWR 2. In de laatste wedstrijd van het pro gramma bonden DWR 1 en VVZ 1 de strijd aan. Het was een spannend duel, waarin DWR door snelheid enig over wicht had en een verdiende 21 over winning wist te behalen. Voor een uitverkocht huis heeft het Nederlands Studentenorkest zondag avond onder leiding van Jan Brussen in de gemeentelijke concertzaal te Haar lem zijn uitvoering gegeven ten bate van het studentensanatoriumfonds. On der de vele aanwezigen waren onder meer Haarlems burgemeester, mr. O. P. F. M. Cremers, en de vroegere com missaris der koningin in Noordholland, dr. J. E. Baron de Vos van Steenwjjk. Het concert werd geopend met het Io Vivat, dat door alle aanwezigen werd meegezongen. Met deze enkele notitie mogen wij nu volstaan, verwijzend naar de recensie, die in onze courant van zaterdag werd geplaats van het concert, dat vrijdag te Utrecht werd gegeven en waarbij H.M. de Koningin tegenwoordig was. Ook in Haarlem mochten de musice rende studenten een langdurige ovatie in ontvangst nemen. Herman Krebbers, die in het vioolconcert in D van Mozart, prachtig spel te beluisteren gaf, werd met een krans geëerd. De ICR.O. heeft besloten om het Ca- rousselprogramma, waarop vrijdag avond een aantal Instuivers uit Haar lem genodigd waren, geen doorgang te laten vinden. Het programma is uitge steld tot 27 april. ontstaan vaak in de leidingen, die onder wegen zijn aangelegd, welke door auto bussen worden bereden. Ter stimulering van de burgerzin zal binnenkort een boekje over de ge meente Heemstede verschijnen. Het boekje is op het ogenblik in voorbe reiding en B. en W. hopen, dat het binnen niet al te lange tijd kan worden uitgegeven. Sommige leden van de raad hebben aangedrongen op een betere straatver lichting in sommige delen van de ge meente. Zij hadden o.m. op het oog de Heemsteedse Dreef, de Binnenweg en de Raadhuisstraat. B. en W. zijn ech ter van oordeel, dat in het algemeen de straatverlichting de laatste jaren een belangrijke verbetering heeft onder gaan. Verbetering der verlichting op de Heemsteedse Dreef heeft hun voortdu rende aandacht. De verlichting van de Binnenweg en de Raadhuisstraat ach ten zij alleszins voldoende. B. en W. overwegen om een defi nitieve muziektent in Groenendaal te doen bouwen. Wanneer dit plan, dat vrij kostbaar is, wordt verwezenlijkt, kan de bestaande tent worden opgesla gen en incidenteel voor uitvoeringen op bepaalde plaatsen, bijvoorbeeld op het Raadhuisplein, worden gebruikt. Verschillende leden had het verwon derd, dat voor de stichting Militaire Te huizen van het Humanistisch Thuisfront eenzelfde subsidie was geraamd als voor de Centrale van Katholieke Mili taire Tehuizen en de bond „Pro rege", ofschoon het sociaal werk onder mili tairen van eerstgenoemde Instelling nog geenszins die omvang heeft aangeno men als van de beide andere. Ten ant woord hierop zeggen B. en W„ dat bij het bepalen van het subsidiebedrag voor de drie instellingen de omvang van het werk buiten beschouwing is ge laten. Als in principe besloten wordt een bepaalde vereniging te steunen, dan behoort het, aldus B. en W„ geen rol te spelen, dat haar activiteit nog niet ten volle tot ontwikkeling is gekomen. Juist om de uitbreiding van haar be moeiingen te kunnen financieren zal zij deze steun bijzonder van node hebben. B. en W. vinden het niet nodig de plaatselijke vereniging voor het vreem delingenverkeer nieuw leven in te bla zen. Ook zij hadden verwacht, dat na de vernieuwing van het bestuur wat meer activiteit door deze vereniging zou zijn ontwikkeld. Zondagmiddag om ongeveer een uur wilde de 23-jarige studente H. M. M. H. uit Heemstede op de Heemsteedse Dreef de oprit van een perceel inrijden. Daar toe ging zij links van de rijbaan rijden, terwijl zij haar linker richtingaanwijzer uitstak om op deze wijze de bestuurders van achteropkomende auto's te bedui den, dat zij rechts konden passeren. Toen zij bemerkte, dat zij haar plan om de oprit in te rijden niet kon uitvoeren in verband met het drukke verkeer achter haar, stopte zij. Kort daarna botste een personenwagen, die bestuurd werd door een psycholoog uit Zeist, tegen de stil staande auto. De bestuurder van deze wagen werd tijdens zijn inhaalmanoeu vre gepasseerd door een nog onbekend gebleven personenwagen, waardoor hij niet voldoende naar rechts kon uitwij ken. Met het linkervoorspatbord reed hij tegen de achterzijde van de auto van de meisjesstudent aan. B. en W. van Heemstede vragen de raad een krediet van 92.000 voor de aanleg van twee sportvelden langs de Ringvaart ten zuiden van de Ringvaart- laan. Deze terreinen, die bij herziening van het uitbreidingsplan In 1950 voor sportdoeleinden werden bestemd, wer den krachtens een raadsbesluit in 1953 door de gemeente aangekocht. Aanvankelijk waren B. en W. van mening, dat de inrichting van sport velden op deze terreinen nog kon wor den uitgesteld, omdat de r.-k. sport vereniging H.B.C. eigen velden gmg in richten op een terrein, ten noorden van de Cruquiusweg. Verder uitstel achten B. en W. nu echter niet langer ver antwoord, omdat gebleken is, dat de gebruikers van de bestaande sportter reinen dringend behoefte hebben aan meer speelruimte, terwijl de voetbal vereniging „Heemstede", die thans het terrein aan de Glipperweg bij de grens van Bennebroek gebruikt, binnenkort aan andere accommodatie geholpen moet worden, omdat dat terrein be stemd zal worden tot parkeerplaats van de „Linnaeushof". De ligging van de twee speelvelden ten opzichte van elkaar is zodanig ge- projekteerd, dat te zijner tijd indien nodig tussen de beide velden tribu nes gebouwd kunnen worden. In ver band met de spoed, die betracht moet worden, vinden B. en W. het gewenst, dat één der velden niet wordt inge zaaid, maar met graszoden wordt be dekt. Volgens de begroting van de N.V. Grontmij. worden de totale kosten van het werk geraamd op 92.000. De be groting van de stichting Heemsteedse Sportparken zal behalve met de rente van het geïnvesteerde kapitaal derhal ve jaarlijks met 2.600 moeten worden belast voor afschrijving. De tweede verkeersactie heeft in het totaal 207 bekeuringen opgeleverd. De technische controle bracht aan het licht dat 4 vrachtwagens, 5 perso nenauto's en 1 motorrijwiel niet aan de eisen voldeden. De twee verlichtings controles bezorgden 54 wielrijders, 1 bromfietser en 9 gemotoriseerde weg gebruikers een bonnetje. Het leeuwen deel van de verbalen was voor rekening van de overtreders der gedragregels. Van 16 januari tot 12 februari duurt de derde verkeersactie, waarna er nog twee volgen. Een Heemsteeds textielagent reed vrij dag op de Binnenweg te Hemstede van schrik tegen een boom, doordat zijn wagen aan de rechterkant werd ge raakt door een andere personenauto, die van de kant van de weg optrok. De tex tielagent wilde juist parkeren en sneed de naast hem rijdende wagen de weg af. De gevolgen waren niet ernstig, slechts de rechter koplamp van het voertuig dat op de boom botste werd beschadigd. Zaterdagmiddag maakte mevrouw G. uit Heemstede een wandelingetje met haar hond. Op een gegeven moment zag deze een kennis, die hij op hondse wijze wilde begroeten. Zijn begeleidster scheen zich hiertegen te verzetten, waardoor hij nogal flink aan de riem begon te trek ken. Ook begon hij mevrouw G. voor de voeten te lopen, die toen over haar eigen hond struikelde. Met een gebro ken been is zij naar de Mariastichting overgebracht. Voor een afgeladen Sportfondsenbad heeft gisterenavond een keur van Ne derlandse zwemsters en zwemmers op een voortreffelijke wijze de mogelijkhe den van de zwemsport gedemonstreerd. Een team van robbenmeisjes gaf onder leiding van Jan Stender een interessan te show, de internationaal befaamde kunstzwemploeg van „Haarlem" toon de aan dat men in water ook nog wel Iets anders kan dan alleen maar snel zwemmen, de kampioenen sehoonsprin- gen, Els van Breda-van den Horn en Lenie Lanting-Keller bonden de strijd aan met de zwaartekracht en 14 man nen brachten het water in wilde be roering met een snelle polowedstrijd. Vlak voordat de Robben-meisjes aan hun demonstraties zouden beginnen moest de hear De Lange van ht Konin gin Wilhelmina Fonds, die deze avond had georganiseerd, de teleurstellende mededeling doen dat de sportcommissie van de K.N.Z.B. in verband met de voorbereidingen voor de Olympische Spe len precies 72 uur geleden volkomen on verwacht had besloten dat alle meisjes welke in aanmerking komen voor een plaats in de Olympische ploeg niet meer aan demonstraties zouden mogen deelnemen. Van dit besluit bleek nie mand op de hoogte te zijn gesteld. Di rect na het bekend worden hiervan heb ben zowel het bestuur van het K.W.F. als het bestuur van de zwemclub van de Robben alle mogelijke moeite ge daan om althans voor deze avond en voor dit doel dispensatie te willen ge ven. Alles zonder succes. Dit besluit, dat kennelijk ook bij trainer Jan Sten der beslist niet in goede aarde viel was dus de oorzaak van het feit dat vijf Robben-cracks,. Mary Kok, Atie Voorbij, Lenie de Nijs, Rita Kroon en Greetje Kraan op het droge moesten blijven. Na eerst zijn gemoed te heb ben gelucht over deze als „tegenwer king" betitelde maatregel, liet Jan Sten der een zestal jongere sterren van de Robben de goede zwemtechniek demon streren en dat dermate kundig, dat re porter Dick van Rijn het verstandig vond een en ander op de band op te nemen. Met een „amateuristische moed" maakten de beroemde Robben-meisjes toch nog iets goed van het gemis door tijdens de pauze,, zomaar" even wat te zwemmen, zonder dat Jan Stender hierbij aanwezig was. Dat het publiek deze sympathieke geste, waardeerde bleek wel uit het dankbare applaus. Alvorens de Robben-kwestie aan de orde kwam hadden de 32 zwemstertjes van de zwemolub „Haarlem" al een boeiende en charmante uitvoerin gge- geven van enige waterballetten. Pre cies afgestemd en toch gracieus voer den de meisjes hun figuren in het water uit op het ritme van grammofoon- muziek. Els van Breda-van den Hom, sinds drie jaar kampioene schoonsprin- gen van Nederland en Lenie Lanting- Keller, kampioene van 1949 tot 1952 lie ten hierna een serie fraaie sprongen zien. Tot slot van de avond speelde het Nederlands militaire zevental, inter nationaal kampioen van het in december gehouden toernooi in Brussel, een polo wedstrijd tegen een combinatie van H.P.C. en „Haarlem". De Geus opende de score voor het militaire team waar na de combinatie sterk kwam opzetten en 1-1 maakte, hetgeen ook de rust stand werd. Direct na de rust startten de militairen snel en na een felle strijd waarbij Spaans van het militair ze vental uit het water werd gestuurd, scoorde Moolhuyzen het tweede doel punt voor zijn ploeg. Vanaf dat mo ment was het alleen nog Haarlem-H.P.C. dat de toon aangaf. Met een prachtige omhaal maakte Bijlsma weer gelijk en even later benutte Geurtsen een voor zet van Paanakker. Tenslotte bracht Bijlsma uit een voorzet van Rud Prins de stand op 4-2 voor Haarlem-H.P.C. Vóórdat de polowedstrijd begon sprak de heer De Lange een dankwoord aan alle medewerkers van het programma en overhandigde hen namens het hoofd bestuur van de Koningin Wilhelmina- Fonds een aandenken. Tevens kon de voorzitter tot zijn grote vreugde mede delen, dat de opbrengst van dit zwem- festijn rond 1600 bedroeg. Mgr. J. P. Huibers, bisschop van Haar lem, heeft kapelaan G H, W. Zaal van de parochie van St.-Jacobus de Meerde re te Haarlemmerliede benoemd tot ka pelaan aan de parochie van de H. Wul- fran te Waarland (Harenkarspel). Ka pelaan Zaal was eerst sinds enige maan den werkzaam in Haarlemmerliede. In zijn plaats komt nu kapelaan A. P. Olst- hoorn uit Waarland, die geboren wred m 1927 en priester gewijd in 1954.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 3