ANAK AGUNG: Nederland kan datum noemen Den Haag overweegt stappen voor mr. Van Empel Eén dode en zes gewonden DRUKKE VERJAARDAGSVISITE Dr. Van Beinum jaarlijks twee maanden naar Los Angeles De leeuw van Milaan Eisenhower spreekt tot de partij Driekwart eeuw bestrijding der kwakzalverij Hervatting conferentie van Genève In memoriam RAM. Speet S.U.S. 2, derde en vierde trekking Betrekkingen met Concertgebouworkest blijven ongewijzigd Willem Tollenaar naar Brabant Prof. dr. P. Muntendam: kwakzalvers met artsendiploma het gevaarlijkst Viering tachtigste verjaardag H. Vader Hongaarse vlieg tuigen storten in Oostenrijk neer Qil 2 maart a.s. MAANDAG 23 JANUARI 1956 PAGINA Conflict bij Wilton Fijenoord ten einde? ANSICHTKAART VAN OVERLEDENE AUTO TE WATER Eén dode Vernietigend1 oordeel Geloof der massa Beroep op artsen LIKDOORNS WONDEROLIE Taak van de geneesheer Botsing te Utrecht Tram Amsterdam Zandvoort kon niet rijden Minister Van de Kieft Leider van zuidelijk beroepstoneel Koningin en Prinses Margriet bij circus Strassburger Precies 85 mm lang! Dat alleen KING SIZE formaat. SO LONG is inderdaad ZO LANG (meet U het maar na) Bij achtervolging van onbekende toestellen Kardinaal Agaganian spreekt tot Nederlandse katholieken Benoemingen' bisdom (Haarlem Koninklijk formaat. Koninklijke kwaliteit. United States finest leaf vmenH h Per televisie heelt president Eisenhower zaterdag aan de propagandisten van de Republikeinse °artij, die vergaderd waren aan een diner in Madison Square Garden in New York (100 dollar per couvert) gezegd, dat hij nog niet besloten r.aa zich al oj met kandidaat te stellen voor het presidentschap. Ook in andere steden in de V. S. konden werkers van de partij Eisenhower tijdens zijn toespraak aanschouwen op een reusachtig televisiescherm. De Indonesische delegatie in Genève komt morgenmiddag in voltallige zit ting bijeen. Zij hoopt dan te beschikken ove- definitieve berichten uit Djakarta en Den Haag met betrekking tot het verdere lot van de Nederlands-Indone sische besprekingen. De Indonesische minister van buitenlandse zaken, Anak Agung gde Agung, heeft zaterdag in Genèv» aan United Press verklaard, dat zijn land bereid is de besprekingen te hervatten, zodra Nederland daarvoor Het even plotseling als tragisch ver scheiden van de heer P. A. M. Speet, directeur van de Kath. Radio-Omroep, penningmeester van de Unda en bestuurslid van velerlei ambte lijke organisaties op het gebied van radio en televisie zowel in eigen land ais internationaal, zal stellig een schok hebben veroorzaakt bij de zeer velen, die zijn enorme werkkracht in de tijds duur van meer dan dertig jaren heb ben gekend en gewaardeerd. Het kost enige moeite om de inhoud van dit schokkende bericht aanstonds en in alle omvang te verstaan. Nog pas kort was de heer Speet van een ongevaarlijke ziekte hersteld en zijn terugkeer in het veelomvattende bedrijf van radio en televisie eiste alweer zijn ganse persoon op. Enthousiast was hij de dienstreis naar Freiburg en Italië begonnen, in de geruststellende zeker heid dat het K.R.O.-bestuur overeen komstig zijn eigen uitdrukkelijke ver zoek had besloten tot aanstelling van een adjunct-directeur. Tot dusverre was het zo, dat direc teur Speet geen „rechterhand" nodig had om het steeds uitbreidende en moei lijker wordende werk in Hilversum kun dig en stipt uit te voeren. Want van deze altijd bezige en bekwame persoon lijkheid kon worden getuigd, dat hij zich zelden rust gunde. Ofschoon hij enige tijd op medisch advies het bed had moeten houden, ging zijn dagelijkse werk gewoon door; zijn naaste mede werkers reisden geregeld op en neer naar Bussum en in niets bleek dat het directoraat van de K.R.O. in zijn uitoefening zou zijn gestoord. Dat alles was mogelijk dank zij het beproefde organisatorisch talent van de heer Speet, zijn bedrijfskennis en de strakheid, waarmee hij de teugels wist te hanteren. Deze kwaliteiten, gevoegd bij zijn economische inzicht, zijn talen virtuositeit en snelle wijze van beslis sen, heeft hij steeds ten bate van de Omroep in de meest uitgebreide zin beschikbaar gesteld. Reeds de stichter van de K.R.O., wijlen pastoor Perquin. had goed ge zien, toen hij in de 29-jarige zakenman een bruikbare kracht ontdekte voor de opkomende organisatie van katholieke radio-luisteraars. Sindsdien heeft de praktijk steeds weer bewezen, dat de ke\ e van toen een zegen was voor de K.R.O., de grootste van alle in ons land werkzame Omroep-organisaties. De constellatie bij de K.R.O. is zo danig, dat de voorzitter verantwoorde lijk is voor het programma en dat de directeur in de zakelijke leiding de uit voering van dat programma heeft. Van beide zware taken heeft de heer Speet thans de zijne eervol volbracht en nie mand zal ontkennen, dat hij in geen enkel opzicht verzuimd heeft, het K.R.O.-belang te dienen. Nog op de laatste dag van zijn werk zaam leven hebben wij de heer Speet in zijn directiekamer enthousiast horen vertellen van de nieuwe bouwplannen die zouden moeten worden uitgevoerd nu de vorige zo juist zijn geraliseerd. Toen kon hij niet weten, dat hij de moderne apparatuur, die in de nieuw febouwde westelijke vleugel van het i.R.O.-gebouw wordt opgesteld, niet meer voltooid zou zien. Maar tot in het nageslacht zal men zich ongetwijfeld dankbaar blijven her inneren dat het bouwwerk van de K.R.O. in Hilversum, in materiële en in geestelijke zin, gestalte kreeg mede en vooral dank zij de activiteit die direc teur Speet dertig jaar lang heeft ont wikkeld. Dat zijn ziel ruste in vrede. Hilversum. VAN OORSCHOT een datum noemt. De Indonesische am bassadeur in bijzondere missie, mr. Utoyo Ramelan, is naar Den Haag ver trokken om dit voorstel aan de Neder landse regering voor te leggen. De In donesische minister van landbouw, Mo hammed Sardjan, die de Indonesische delegatie in Genève op de hoogte heeft gebracht van de politieke situatie in Djakarta vóór het aftreden van de vier ministers van de Nahdatul Ulama en de P.S.I.L., is zaterdagmiddag naar In donesië teruggekeerd. In een commentaar, dat de New York Times zaterdag heeft gewijd aan de Nederlands-Indonesische onderhandelin gen, wordt o.m. gezegd, dat de Indone sische delegatie in Genève opdracht heeft gekregen de conferentie met de Nederlanders te beëindigen zondei overeenkomst, maar ook zonder de ab rupte breuk te veroorzaken, waarom sommige Indonesiërs hebben gevraagd. De New York Times zegt te hopen, dat de regering-Harahap nog enige tijd aan het bewind zal blijven, omdat daar door de kansen op een vergelijk tussen Indonesië en Nederland zouden stijgen. Het ANP heeft in officiële kringen in Den Haag vernomen, dat men daar kennis heeft genomen van de persbe richten over een Indonesische weigering om een visum te verlenen aan mr. Van Empel. die de verdediging op zich zou nemen van de Nederlanders, die door de Indonesische autoriteiten wor den beschuldigd van subversieve acti viteiten. Als deze persberichten juist zouden zjjn, aldus de officiële kringen in Den Haag, zou de Nederlandse regering zich niet zonder meer bij die weigering neer kunnen leggen. In dat geval kan ver wacht worden, dat nadere stappen wor den ondernomen. Tijdens de derde trekking van de SUS 2 liefdadigheidsloterij zijn de volgende nummers bekend gemaakt: A 135.068 woonhuis. Dit lot is verkocht door winkelier Wardt te Koog aan de Zaan. - A 245.577 bontstola; C 312.184 bromfiets; C 348.867 idem; C 129.980 gou den armband; C 157.977 scooter, winnaar de heer Dekker te Schagen; B 92.246 naaimachine. Het woonhuis of de 20.000.- is gewon nen door vijfentwintig personeelsleden van een cartonnagefabriek t Zaandijk. Deze trekking werd opgeluisterd door de tegenwoordigheid van Maskeirado IV, Prins Carnaval van Breda. De winkeliersprijs ad f 1000, die was uitgeloofd onder alle verkoopadressen, die meer dan honderd loten hadden ver kocht, is gewonnen door winkelier Goene, Cederstraat, Utrecht. De vierde trekking, die van iedere feestelijke omlijsting ontdaan was in verband met de rouw bij de K.R.O. over het overlijden van de directeur, de heer P. A. M. Speet, leverde de volgende prij zen op: A 360.205 woonhuis, mevr. Jacobs, Venlo; C 135.902 naaimachine; C 124.687 scooter; A 173.519 bromfiets; A 117.628 rijwiel; B 337.765 idem; B 113.609 deux- pièces; C 131.537 costuum; A 350.385 lin- nenuitzet, G. Heynen, Bollenstraat 21, Geleen; B 288.008 televisietoestel. De hoofdwinnares heeft medegedeeld, de f 20.000 boven een huis te prefereren. Zij wil met dit geld een kas laten bou wen op het tuindersbedrijf van haar man. Vanochtend zijn 110 man van de bui tenbankwerkers van Wilton Fijenoord te Schiedam, die de vorige week ge staakt hebben, aan het werk gegaan. Daar er de vorige week een aantal werkwilligen was en de rest vermoe delijk vanavond in de nachtploeg zal opkomen, neemt men aan, dat, voor lopig althans, het conflict is bijgelegd. Illlllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllli'ülllllllllllllllllll De heer G. van der Ploeg te Heems kerk ontving vrijdag een ansichtkaart uit Weert (Limburg), die daar in 1916, precies veertig jaar geleden, was gepost door zijn inmiddels overleden broer. Deze lag daar in 1916 in mili taire dienst. Tante Pos vroeg voor deze kaart.... veertien centen strafport! (Van onze correspondent) Zaterdagmiddag om twee uur is een auto, waarmee vier personen op weg waren van een trouwpartij te Helmond naar Mierlo, onder laatstgenoemde ge meente in het Eindhovens kanaal gere den. De 27-jarige chauffeur v. B. be hield zijn tegenwoordigheid van geest en liet de auto vol water lopen om de portieren te kunnen openen. Drie der inzittenden, de chauffeur en zijn echtgenote en de 20-jarige amateur wielrenner H. v.d. L. uit Helmond, die deze morgen in het huwelijk was ge treden, wisten zich te redden, doch de 50-jr. mevr. v. Loon-Vriens uit Zwijn- drecht verdronk jammerlijk, hoewel de spoedig aanwezige Mierlose brandweer in tien minuten tijds de auto op het droge wist te brengen. Ook tweemaal duiken van chauffeur v. B. mocht niet baten. (Van onze verslaggever) Nog steeds zoekt de mens al te vaak zijn heil bij kwakzalvers, ouder welk mom zü hun bedrieglijk werk ook ver richten. Onder hen is de categorie, die het artsendiploma bezit, weliswaar klein, maar kwaadaardig en zeker niet de minst gevaarlijke. Al deze lieden onttrekken zich angstvallig aan de mo gelijkheid om hun zogenaamde genees wijzen kritisch-wetenschappelijk te laten onderzoeken, zo verklaarde prof. dr. P. Muntendam op de vergadering die ter gelegenheid van het 75-jarig be staan van de Vereniging tegen de Kwakzalverij te Amsterdam is gehou den. Als een vorm van bedrog in de mo derne tijd, noemde hij de bedreiging van de gezondheid door aardstralen en de bescherming hiertegen door waarde loze kistjes, in verband waarmede de Kon Ned. Akademie van Wetenschap pen kortgeleden een vernietigend oor deel heeft geveld in haar rapport over de betekenis van de wichelroede voor de landbouw en het vermogen van wi chelroedelopers om aardstralen vast te stellen. Het terrein van de kwakzalvers verplaatst zich echter steeds en zo zul len ook de atoomenergie en de kern splitsing aanknopingspunten voor hun geraffineerde praktijken worden. Ten aanzien van de geneeswijzen he kelde prof. Muntendam de „schande lijke" reclame van sommige zogenaam de tandheelkundige inrichtingen. Hij bracht hulde aan de Nederlandse pers, die door haar vrijwillige medewerking aan de keuringsraad voor de openlijke aanprijzing van medicamenten en the rapieën, zeer gunstig afsteekt tegenover het buitenland. Prof. dr. L. B. W. Jongkees, de vol gende spreker, stelde dat er op het ter rein van de kwakzalverij veel verbeterd is, waartoe de vooruitgang van de me dische wetenschap ontegenzeglijk veel heeft bijgedragen. Maar één ding is zeker niet veranderd en dat is het geloof der massa in wondergenezingen en dat is z.i. de voedingsbodem voor de bloei van de kwakzalverij. De kiem der kwakzalverij ligt in het irrationele, in de behoefte aan magie en haar bestrijders dienen zich het meeste te richten tegen de dogmatische zekerheid van lieden die geheel te goe der trouw zijn. Er zijn vele omstandigheden, aldus prof. Jongkees, die er toe leiden dat men zijn toevlucht tot een kwakzalver neemt. Vaak is het een klacht waarvoor de dokter geen lichamelijk substraat kan vinden, en zonder overtuiging een of ander receptje schrijft. 90, misschien wel 99 pet. dergenen, die het spreek uur van de huisarts bezoeken, worden ook wel beter zonder behandeling. Het is de eerste taak van de dokter om de laatste procenten uit zijn bezoekers te vinden, die wel behandeling nodig hebben, omdat zij zonder behandeling niet beter worden. Indien de geneeshe ren zich meer moeite en tijd gaven, ook voor die patiënten die geen „interessan te ziekten" hebben, dan zou de behoefte kwalen, die thans nog niet voor thera pie toegankelijk zijn. Een zogenaamd paranormaal begaaf de, die zich bezig houdt met de gene zing van patiënten zonder zich de ver eiste kennis der geneeskunde eigen te hebben gemaakt, hoezeer hij ook meent te goeder trouw te zijn, is een charlatan en een oplichter. Advertentie m .«.r YERW,,DERD *ET Weg met onhandige likdoornringen en ge vaarlijke scheermesjes. Een nieuw vloeibaar middel, NOXACORN, neemt de pijn weg in 60 seconden. Eeltplekken en eksterogen ver schrompelen met wortel en al. Bevat gezui verde wonderolie, jodium en het pijnstillende benzocalne. Een flesje NOXACORN Anti septisch Likdoornmiddel van 1.35 bespaart veel ellende. (56) Spreker zei helaas te moeten vast stellen, dat vele artsen de aanwezig heid en het bestaan van de groep der „bonafide" kwakzalvers niet alleen niet verafschuwt, maar zelfs toejuicht. Zij helpen hen van een aantal patiënten af, wier kwalen hun niet de moeite van een uitvoerige behandeling waardig schijnt en van de groep, waarvoor geen kruid gewassen schijnt. Zij zien hierbij over het hoofd dat men niet de kwak zalver kan gebruiken zonder daarmede de kwakzalver te erkennen en zijn bestaan te sanctioneren. Dat men hem dan niet meer kan terugbrengen waar hij hoort, buiten de wet in de algemene verachting. De beste bestrijding der kwakzalverij is, aldus de mening van prof. Jongkees, dat de dokter beseft dat iedere patiënt recht heeft op zijn volledige zorg en dat het de mooiste en moeilijkste taak van de geneesheer is, ook zijn ongeneeslijke zieken steeds te behandelen. Vannacht is nabij de Willemsbrug te Utrecht een personenauto met grote snelheid op een bus van het gemeente lijk vervoersbedrijf gebotst. De perso nenauto verleende geen voorrang aan de bus. In de auto zaten zes personen. De chauffeur, J. G. B., werd gedood, de vijf andere inzittenden werden ge wond. Twee van ben werden naar het St.-An- thoniusziekenhuis overgebracht. De drie anderen konden, na verbonden te zijn, naar huis worden gezonden. Een bus passagier raakte eveneens gewond. Het is niet onwaarschijnlijk, dat de chauf feur van de auto onder invloed van sterke drank verkeerde. Het tramverkeer AmsterdamZand voort is zaterdagavond in beide rich tingen enige tijd gestremd geweest. De oorzaak was draadbreuk in de boven leiding, die tegen half negen bij Tuin stad-Geuzenveld optrad. Gedurende de tijd, dat de tramdienst aan kwakzalvers verminderen, veel eer- uitgeschakeld was, werden de passa der dan door een steeds groter werkelijk giers met bussen naar hun plaats van vermogen tot het genezen van allerlei bestemming vervoerd. Een grote groep „kabouters" bracht zaterdag een bezoek aan nevrouw Neeltje van Velzen in Dordrecht, om haar geluk te wensen met haar 105de v rjaardag. Dr. Eduard van Beinum, dirigent van het Amsterdams Concertgebouworkest, is geëngageerd als muziekdirecteur van het Filharmonisch Orkest van Los An geles, zo is daar zaterdag meegedeeld. Hij zal zijn nieuwe functie 1 januari 1957 op zich nemen. Dr. van Beinum zal Alfred Wallen- stein opvolgen, die de laatste 13 jaar directeur van het orkest is geweest. Wallenstein deelde vorige zomer mee, dat het huidige seizoen zijn laatste zou zijn als permanent dirigent van het Fil harmonisch Orkest, hoewel hij het vol gend seizoen als gastdirigent zal terug keren. Dr. van Beinum voltooit op het ogen blik een aantal gastdirecties met het Filharmonisch orkest van Los Angeles. Hij maakte zijn debuut in Zuid-Cali- fornië vorige zomer, toen hij vier con certen in de Hollywood Hall dirigeerde. Naar aanleiding van dit bericht ver nemen wij van de directie van het Con certgebouw te Amsterdam, dat Eduard van Beinum inderdaad een contract heeft afgesloten met het Filharmonisch Orkest te Los Angeles, om voorlopig ieder seizoen voor de tijd van twee maanden als muziekdirecteur op te tre den. Zijn betrekkingen met het Amster dams Concertgebouw blijven evenwel ongewijzigd. In dit verband merkte men op, dat Eduard van Beinum reeds ieder jaar als gastdirigent in een aantal plaatsen optreedt Dat zal vanaf het volgend jaar beperkt blijven tot het Filharmonisch Orkest te Los Angeles. Minister J. van de Kieft is zaterdag in Curacao aangekomen. Vandaag is hij naar Aruba vertrokken en morgen gaat hij naar Suriname. Tot formateur en eerste artistiek lei der van het Brabants beroepstoneel is door de stichting Het Zuidelijk Toneel benoemd de heer Willem Tollenaar, thans leider van de hoorspelafdeling van de K.R.O. De heer Tollenaar zal, zo spoedig als dat mogelijk is in ver band met de voorschriften van de To neelcoördinatie, beginnen met de samen stelling van het gezelschap. De officiële naam van het Brabantse- beroepstoneelgezelschap is nog niet vastgesteld. Het ligt in de bedoeling, dat half september het nieuwe gezel schap zich met enig feestelijk vertoon zal presenteren. Hoewel de gedachten van de regisseur wel reeds in een be paalde richting gaan, staat nog niet vast met welk stuk het zuidelijk be roepstoneel zijn debuut zal maken. Koningin Juliana heeft zaterdagavond met prinses Margriet, die vergezeld was van een achttal vriendinnen, de voor stelling van circus Strassburger in thea ter Carré te Amsterdam bijgewoond. Het bezoek was bedoeld als uitgaans- partijtje in verband met de verjaardag van de prinses. De familie G. in 't Hulst te IJselsteyn (gem. Venray) heeft bericht ontvangen, dat haar naar Nieuw-Zeeland geëmigreerde zoon Gerard door verdrinking om het le ven is gekomen. De 24-jarige jongeman was twee jaar geleden vertrokken en had met een streekgenoot een aannemersfirma opgezet. Bij het vissen schijnt het onge luk te zijn gebeurd. Telkens weer op nieuw jaarsdag verdringt de Haarlemse jeugd zich op en rond het voetbalveld aan de ^'Me Halle, Van Male, Kraak, 'in wat het opmerke lijke is, vroeger schijnt het T FO FT AT T F voor een talentvolle doelman XjAjW I1ALLL al even moeilijk geweest te zijn om door te dringen tot het Nederlands elftal als zulks nu het geval is Van recente datum herinnert men zich ongetwijfeld nog wel, hoe Landman steeds met een plaatsje op het reservebankje genoegen heeft moeten nemen, omdatKraak hem één keer een slag yor is geweest. Jaren heeft hij moeten wachten voor er een plaatsje was in het team. Zo ongeveer is het Halle ook vergaan. Als drieëntwintigjarige had hij zich bij zijn club, het Deventer Go Ahead, al zodanig onderscheiden, dat de lieden, die verantwoordelijk waren voor de samenstelling van het Oranje team in die dagen, van zijn bestaan wisten. Plotseling kwam er een kans. Voor de ivedstrijd tegen Italië in Milaan, dat was in 1929, moest Van der Meuten verstek laten gaan wegens studieredenen. Leo Halle mocht mee en maakte zijn debuut. „De leeuw van Milaan", heette hij na deze wedstrijd En toch, op zijn volgende landenwedstrijd heeft hij zes jaar moeten wachten. Van der Meulen kwam terug en toen die uitein delijk plaats moest maken, bleek, dat men de Rotterdammer Van Male de kroonprinselijke rechten" had toebedeeld. Er moest eerst een grote tple'urstellina ov We gaan naar Rome" volgen, eer Halle opnieuw zijn kam kreeg. Want nadat het Oranjeteam niet verder dan Milaan was gekomen dank zij een nederlaag tegen Zwitserland, volgde de verjon ging De'eerste de beste wedstrijd was weer tegen de Zwitsers. Leo Halle was terug en met de andere nieuwelingen werd de „schande" van de we reldkampioenschappen gerevancheerd. Voor Halle betekende dit eindelijk een vaste plaats in het team. Een plaats, die hij waard is geweest. En iedereen, die met de Deventer doelman in het nationale team heeft ge speeld vertelt, alsof het gisteren is gebeurd, hoe Leo Halle eens in Dublin een wedstrijd voor Nederland heeft gewonnen. Ver in de tweede helft, bij de stand 33, kregen de Ieren een strafschop toegewezen. Halle stopte de bal en dat inspireerde zijn teamgenoten zo, dat zij binnen de kortste keren voor twee doelpunten zorgden. Tegen Frankrijk, toen met 6—1 werd gewonnen, herhaalde hij het kunststukje nog eens. Maar Leo Halle s mooiste wedstrijd is toch die tegen Engeland geweest. De befaamde wed strijd die met slechts 10 is verloren van een ploeg met klinkende namen als Hibbs, Male en Hapgood. Tot 1937 bleef Leo Halle m het Nederlands elftal. Toen werd hij weer verdrongen door de man, die hl) eens uit het team gewipt had: Van Male. Leo Hallt wordt donderdag vijftig jaar. Nog steeds ziet men hem op de voetbalvelden. Niet alleen op nieuwjaarsdag, als hij de toeschouwers nog steeds verbaasd doet staan van zijn doelmanskunsten. Halle is name lijk ook nog oefenmeester en menige jongeman en tongen hebben heei wat opgestoken van hun ervaren leermeester. Allerwegen worden thans voorberei dingen getroffen om de tachtigste ver jaardag van Paus Pius XII, op 2 maart a.s., op bijzondere wjjze te vieren. Tien tallen grote bedevaarten worden die dag in Rome verwach en ook een groot deel van de hiërarchie zal dan aanwe zig zijn om de verjaardag van de opper herder mede te vieren. Uit bijna alle landen zullen bisschoppen komen om de plechtige Pausmis bij te wonen, die de Heilige Vader op zondag 11 maart, daags vóór de 17de verjaardag van zjjn Pauskroning, zal opdragen. Op de her denkingsdag zelf wordt een internatio nale massa-audiëntie in de Sint Pieter gehouden. Twee Hongaarse militaire straalvlieg tuigen zijn zaterdag op Oostenrijks ge bied, nabij het plaatsje Pamhagen, neergestort. De piloot van het ene, een Rais, heeft zich met zijn valscherm kunnen redden. De piloot van het an dere toestel kwam om. De Russische piloot heeft volgens het Oostenrijkse persbureau meegedeeld, dat de twee vliegtuigen bezig waren met de ach tervolging van twee andere toestellen van onbekende nationaliteit, die boven Hongarije waren verschenen. De twee Hongaarse jagers waren by een om singelingsmanoeuvre tegen elkaar ge vlogen en in brand geraakt. De Oostenrijkse regering zal bij de Hongaarse regering een protest indie nen. De Russische piloot is aan de Rus sische autoriteiten overgedragen. Zondag heeft Z. Em. Kardinaal Aga ganian tijdens de H. Liturgie in de By zantijnse Ritus, die door de K.R.O. rechtstreeks vanuit de kerk van St. Athanasius te Rome is uitgezonden, het woo"d tot de Nederlandse luisteraars gericht. Daarbij heeft de kardinaal o.m. het volgende gezegd. „Op dit plechtig ogenblik verenigen zich onze gedachten en ons gebed in het bijzonder met Nederland en met de bloeiende ver eniging van het Apostolaat der Hereni ging. Ik beschouw het als een voor recht, hier de hoogachting en de dank van de Heilige Congregatie van de Oos terse Kerk en van de Hiërarchieën en van de katholieke gemeenschappen in het oosten te mogen vertolken aan de leiding en alle leden van het Aposto laat der Hereniging. Mogen zij verze kerd zjjn van ons gebed, waardoor wij van de goddelijke Herder door tussen komt van de Zoete Koningin van het Heelal afsmeken, dat Hij Zijn geeste lijke en tijdelijke gunsten aan de leden van deze Vereniging, aan hun gezinnen en aan geheel dierbaar Nederland zal schenken". Bij het begin van de plechtigheid heeft Z.D.H. Mgr. Jos Damen, procu rator van het Nederlands Episcopaat, enige inleidende woorden gesproken. Z. H. Exc. de bisschop van Haarlem heeft benoemd tot kapelaan te Waar land de weleerw. heer G. H. W. Zaal, die kapelaan was te Haarlemmerliede; tot kapelaan te Haarlemmerliede de weleerw. heer A. P. Olsthoorn, die ka pelaan was te Waarland. Geïmporteerd doorr N.V. CIGARETTES IMPORT Cü A.J. BLOK SCHEVENINGEN Advertentie

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 4