HAARLEM heeft totaal geen moeite met zwak spelend Leeuwarden Zeer matige wedstrijd (2-0) RCH imponeert niet in Yeendam (1—2) 1 - YSV is weer goed op dreef: 31 PRINS scoort driemaal voor EDO (13) AJAX heeft de eerste plaats bereikt Tweede nederlaag in successie van Rapidderde van GVAV Alkmaar stelt erg teleur bij SHS (1-0) Fouten van NOAD's defensie zijn Stormvogels welgevallig Hoofdklassers Fouten in Friese defensie Inzinking van GVAV eerste klasse semi-profs Afdeling A Afdeling B Spelpeil zakt hoofdklasse semi-nirofs GROSICS en GELLER weer onder de lat MAANDAG 23 JANUARI 1956 PAGINA 5 In wel zeer sierke male hebben de naiuurelemenien zich zondagmiddag bij de sirijd lussen Haarlem en Leeuwar den aangediend als weersirevers van een accepiabele pariij voeibal. Tegen deze siorm viel eenvoudig niei ie iornen en van goed spel viel in de Haarlemse arena dii- maal maar heel weinig ie genieten. Voor de thuisclub was hei echier hei belangrijksie, dai deze onimoeiing in winsi werd omgezet, waardoor de Haarlemmers hun kampioens kansen in eigen hand hielden. Hei roodbroeken-elfial, dai na 22 min. door middenvoor Jacob de leiding kreeg, speelde echier geen groois voeibal, maar in elk geval ioch beier dan de Friezen, die vrijwel over alle linies faalden. Een ongewoon verschijnsel bij dii treffen was de leegie op de diverse tribunes. Een onimoeiing lussen iwee kop-ploegen mei als inzei een hoge positie op de compe- iiiie-ladder had niei meer dan een kleine 7.000 toeschou wers naar hei terrein van Haarlem doen trekken. En wan neer de Haarlemmers bovendien niei meer élan in hun spel weien ie leggen, de meesi elementaire beginselen van hei voetbalspel niei beier gaan toepassen, dan zullen zij binnen niei al ie lange iijd zelfs de sympathie van hun meesi verstokte supporters gaan verspelen. Nog meer spelers voor centrale training Twee Duitse jongens illegaal naar Cortina Europese tited kunstrijder] Sjoukje Dijkstra en Jaan Haanappel resp. 7de en 8ste Wedstrijdprogramma Ned. elftal gewijzigd SHRH Protesten afgewezen Fangie wint op eigen bodem Napolitaanse supporters onverbeterlijk Groot enthousiasme bij IJmuidenaren (2—3) Wielerwedstrijden in Kennemerland Haarlems polozevental verslaat militairen AmsterdamDOS 31 Amsterdam: Brom, Geel, Gallis. DOS: Lammers. 14.000. VVVLimburgia 10 VVV: Nass. 6000. NACRoda Sport 22 NAC: Bruijninkx, Canjels, Roda Sport: Rutten (2). 10.000. SpartaFortuna 2—1 Sparta: Benningshof, W. v. d. Gijp. Fortuna: Angenent. 21.000. VitesseEindhoven 01 Eindhoven: van Rooy. 9000. EBOHExcelsior 01 Excelsior: van Kilsdonk. 4000. RigtersbleekADO 1 Rigtersbleek: Bleyenberg. 4500. HVCAjax 0—6 Ajax: van der Kuil (4), Michels, Ouderland. 8000. NOAD—Stormvogels 6 NO AD: van Leeuwen, Louer. Storm vogels: v. d. Meer, Janssen, de Boer. 5000. Ajax Fortuna NAC Sparta Eindhoven VVV DOS Stormvogels Limburgia Amsterdam Excelsior ADO Roda Sport NOAD Rigtersbleek EBOH HVC Vitesse 19 10 6 3 26 42—25 19 9 7 3 25 35—17 19 11 3 5 25 30—24 19 9 6 4 24 39—25 18 8 7 3 23 32—23 18 10 2 6 22 32—19 18 8 5 5 21 48—40 19 7 6 6 20 35—32 19 6 6 7 18 31—36 18 8 1 9 17 32—31 19 6 5 8 17 24—33 19 6 4 9 16 29—30 19 5 6 8 16 36—44 19 5 6 8 16 30—38 18 6 2 10 14 31—46 18 2 9 7 13 22—33 19 3 6 10 12 22—41 19 4 3 12 11 26—39 VolewijckersEmma 21 Volewijckers: in 't Veld (eigen doel), V. d. Mast. Emma: Buijtenhek. 2200. SHSAlkmaar 10 SHS: van Geen. 15.000. MVVSp.cl. Enschede 12 MVV: Willems. Enschede: Voges, Donk. 11.000. ^*®V Graafschap 30 9000SV: Franssen> Brusselers, Buenen. SittardiaFeijenoord 21 Sittardia: Gardier. Ehlen. Feyenoord: 5000 r' ak> Beers, van der Gijp. Rapid J.C.DFC j3 Rapid: Janssen. DFC: Bellaard, van Es (2). 3000. GVAV—EDO 13 GVAVde Koe. EDO: Prins (3). 6000. ElinkwijkSW 21 Elinkwijk: Westers, van Capelle. SVV: Maltha. 7500. Elinkwijk Enschede Rapid J.C. BVV Alkmaar feijenoord DFC Willem II GVAV MVV PSV SVV SHS Graafschap Sittardia EDO Emma Volewijckers 19 13 3 3 29 46—19 19 12 3 4 27 59—34 19 10 5 4 25 43—26 18 11 2 5 24 44—26 19 9 5 5 23 29—27 19 9 4 6 22 43—33 19 9 3 7 21 40—34 17 9 2 6 20 41—32 19 8 4 7 20 43—42 18 8 2 8 18 32—24 19 8 2 9 18 43—37 19 7 3 9 17 36—31 18 7 2 9 16 30—40 19 5 6 8 16 27—39 19 5 5 9 15 36—53 19 5 3 11 13 20—40 18 2 3 13 7 18—52 19 2 1 16 5 25—66 (Van een onzer verslaggevers) Dat Leeuwarden tot een van de hoogst geklasseerde ploegen in de eerste klas se behoort, viel aan het spel der rood- witten nu niet direct te bemerken. Met name was het de Noordelijke voorhoede waarin zwak voetbal gedemonstreerd werd en op het terrein der techniek was Haarlem zijn tegenstander zeer ze ker de baas. Het leek er overigens geens zins op, dat het zo'n zwakke vertoning zou worden. Nauwelijks vijf minuten na het be- ginsignaal van scheidsrechter Van Male kreeg de Leeuwarder linksbinnen v.d. Zee een prachtige kans om, alleen voor doelman Snijders gekomen, na een mis ser van Oepkes, zijn ploeg aan de leiding te helpen. De in de verwarring duikende spil De Voogd kon echter met een reuzen sprong nog net uitstel van executie be werkstelligen. Beide ploegen gaven in deze eerste fase een rommelige taktiek ten beste. Bijna had de razendsnelle, maar technisch onvoldoende midden voor Jacob zonder meer voor een doel punt gezorgd, maar de in improviseren bekwame defensie der Friezen wist er een vrije schop van te maken. Het middenveld werd zo nu en dan met drie- en meer ledige combinaties bespeeld, waarbij ook de Leeuwarders hun aandeel in de talrijke passes ge presenteerd kregen. Beide verdedigingen maakten het hun aanvallende collega's wel heel moeilijk, ook al lieten De Voogd en Kors, Ydema en v.d. Veen wel eens een steek vallen. Na 22 minuten stapte spil De Linde op verbijsterende wijze over het leder heen en middenvoor Ja cob profiteerde onmiddellijk van deze misrekening, door doelman Koopman met een hard schot kansloos te ver slaan. 1-0. Leeuwarden ging na deze onverwachte tegenvaller nog feller op de aanval spelen, maar eenmaal voor het Haarlemse doel bekroop de Friese rood-witten een angst om te schieten, waardoor de heus niet vuurvaste Haar- (Van onze sportcorrespondent) De Racing Club Haarlem heeft in Veendam geen grootse wedstrijd ge speeld, maar desohdanks konden "e blauwwitten met een zege van 12 de terugreis aanvaarden. Dat de gasten overigens in deze ontmoeting niet tot grote daden zijn gekomen kan gevoeg- Ujk worden geweten aan het felle, en thousiaste spel van de Noorderlingen, die er zo in slaagden hun gebrek aan techniek goeddeels te compenseren. Steeds fel op de huid gezeten, kwam tr«n immers slechts sporadisch tot een Vlot verlopende combinatie, zodat de gele verdedigers er in de eerste helft, toen RCH het windvoordeel had, vrpwel steeds in slaagden het terrein voortijdig te zuiveren. Voor doelman Zuidema, die Heit verving, was het dan ook een rus tige middag, iets dat neder" zaak is geworden van Veendams neder laag. Deze goalie greep immers m de elfde minuut volkomen mis, toen links half Hoogendoorn een vrije schop traai had genomen, waardoor rechtsbuiten Brouwer zonder moeite voor een laat" ste tikje kon zorgen (01). Dit doelpunt inspireerde de thuisclub tot een reeks verrassende aanvallen, maar reeds toen bleek, dat de Haarlemse defensie van geen wijken zou weten en bovendien dat doelman v. d. Voort een uitmuntende vorm had meegebracht. De gasten kre gen overigens enkele malen steun van vrouwe Fortuna, die Korte onder meer tegen de staander deed schieten. In de tweede helft heeft Veendam vrijwel steeds de lakens uitgedeeld. Nu echter toonde de blauwe aanvalsbriga- de, met rechtsbinnen Kruijer als ani mator, een veel grotere stootkracht dan voor de doelwisseling. Hetgeen, toen de Veendammer voorhoede tal van kansen slordigweg liet liggen, uiteindelijk de beslissing bracht. De felle doorzetter Honout kwam immers in do 32ste mi nuut tot een tweede treffer van RCH, waarin andermaal doelman Zuidema een woordje meesprak. Deze keeper liet toen hij uit balans was gebracht een ogenschijnlijk niet moeilijke bal van de aanvalsleider van RCH door. In de vol gende minuut had Veendam zijn ant woord klaar, toen Walburg hard in schoot en de terugkomende bal door Korte ingeschoten werd (1—1). Verder dan een schot van Walburg tegen de paal bracht Veendam het echter niet meer. De K.N.V.B. heeft voor de centrale training de volgende spelers aangewe zen: De Munck, Van der Hart, Appel en Notermans, allen van Fortuna '54 uit Geleen. Er zal later nog een speler wor den aangewezen. Ticee Duitse jongens van vijftien ^a?" wilden zo graag naar de Olym pic he wedstrijden in Cortina, dat zij drenzen van het betamelijke uit on °°9 verloren. Uit de kas van een kj"} -.leenden" zij zo lang even een 0~lUe achthonderd gulden en gingen zona8' Me* het geld, maar uiteraard elknnr Paspoort. Hoe zij het voor ooJrGekregen hebben, weet op het feit n°9 niemand, maar dat zij er in slaagden, van uit over allerlei grenzen taans grondgebied te bereiken. Heulen Italia moeten de jonge avonturiers menPn °f andere manier in de ar- ItaiL 71 de politie zijn gelopen. De Pen h-Se adenten brachten de kna- zullo hun Duitse collega's en die twee Sr nu voor zorQen' dat de waar l^rud komen in Garmisch, oom ongetwijfeld met ongeduld staat te wachten. lemse backs alle gelegenheid kregen zich te herstellen. Na de thee kreeg men aanvankelijk de indruk dat het spel van de zijde van de thuisclub wat vlotter en levendiger zou worden. In de l<Se minuut dirigeerde de Leeuwarder ver dediging de bal keurig op maat naar de geheel vrijstaande Haarlemse rechts binnen Van Osch, die dit buitenkansje zonder aarzelen in een doelpunt omzet te. 2-0. Het spelpeil zakte gaandeweg weer af en er begon zich zelfs iets van moedeloosheid bij de bezoekers af te te kenen. De strijd ging op een weinig be zienswaardige wijze verder. De bal maakte vaak de meest vreemdsoortige capriolen en het eiste een grote dosis aanpassingsvermogen onder dergelijke omstandigheden tot normaal voetbal te komen. Tegen het slot werd het spel nog ontsierd door enkele incidentjes, die aan het spelbeeld van deze toch al niet zo boeiende wedstrijd nog een onprettig tintje gaven. Het is heel lang geleden, dat wij op het veld van Haarlem zo'n smakeloos gerecht kregen voorgescho teld. De Oostenrijkse kunstrijdster Ingrid Wendl heeft het Europees kampioen schap kunstrijden voor dames gewon De beide Nederlandse deelneemsters hebben een uitstekend figuur gesla gen. De lachende Sjoukje Dijkstra, in een blauw costuum met flonkerende lovertjes bezet, kreeg voor haar kuer 644.7 pnt. In het eindklassement werd ze met een totaal van 1443.7 pnt, plaats- cijfer 69, zevende. Joan Haanappel, in het rose, verkreeg voor haar kuer slechts weinig minder punten en ein digde met een totaal van 1429.8 pnt, plaatscjjfer 79, op de achtste plaats. Het eindklassement luidde: 1 Ingrid Wendl, Oostenrijk, 1632.9 pnt (plaats- cijfer 13); 2 Yvonne Sugden, G.B., 1627.1 pnt (16); 3 Erica a. Batchelor, (G.B.), 1601.6 pnt (25); 4 Rosel Pattin- ger, W.-Duitsland, 1496 pnt (41); 5 Han- na Walter, Oostenrijk, 1479.1 pnt (49); 6 Diana Peach, G.B., 1466.5 pnt (55): 7 Sjoukje Dijkstra, Nederland, 1443.7 "pnt (69); J Joan Haanappel, Neder land, 1429.8 pnt (79)., Naar Olympische Spelen Naar aanleiding van hun fraaie pres taties, heeft het bestuur van het Ne derlands Olympisch Comité in over leg met de Koninklijke Nederlandse Schaatsenrijders Bond besloten Sjoukje Dijkstra en Joan Haanappel af te vaar digen naar de Olympische winterspe len te Cortina d'Ampezzo. Het probleem van de data voor de wedstrijden van het Nederlands voet balelftal tegen Zwitserland, België en Denemarken is door de betrokken bon den tot oplossing gebracht. De oor spronkelijk vastgestelde data kwamen zoals gemeld de tegenstanders bij nader inzien niet gelegen. Men is het er vrij wel over eens geworden dat Nederland op zaterdag 15 september uit tegen Zwitserland zal spelen, op zondag 14 oktober uit tegen België en op zondag 4 november uit tegen Denemarken. (Van een onzer verslaggevers) VSV heeft zich na de nederlaag tegen AGOVV.goed hersteld en Veloeitas, dat toch werkelijk geen slechte indruk heeft achtergelaten, een verdiende nederlaag van 31 toegebracht. Reeds voor de rust, toen de halfspeler Van der Plas als linksbinnen geen vondst bleek te zijn, hadden de Velsenaren het beste van het spel. Na de hervatting ging het met Belfroid als linksbinnen en Van der Plas weer op de halfplaats daar achter nog aanzienlijk beter. Belfroid vormde met Siem de Graaf, die weer eens een zeer goede dag had, een ge vaarlijke vleugel, waar rechtsback Wil lems geen ogenblik vat op wist te krij gen. De thuisclub liep hard van stapel. Een zeer hard schot van de actieve Den Oude werd door doelman Mulder keurig gestopt. Minder safe toonde zich de Groningse goalie bij een spoedig volgende voorzet, die hij niet wist te onderscheppen, waarna in zijn doelge bied een langdurige scrimmage plaats had, waarbij Veloeitas op wonderbaar lijke wijze voor een achterstand ge spaard bleef. In de 7e minuut kreeg VSV echter loon naar werken. Na een fraaie actie van De Graaf viel diens De spelregel- en protest-commissie van det K.N.V.B. heeft de volgende pro testen afgewezen: het protest van En- schedese Boys betreffende de op 27 no vember 1955 gespeelde wedstrijd in de eerste klasse A van de afdeling betaald voetbal Go Ahead—Enschedese Boys (2—1); de protesten van Oldenzaal en Fortuna inzake de wedstrijd Oldenzaal Fortuna (3—2) (eerste klasse C, betaald voetbal), op 11 dec. j.l. gespeeld en het protest van ADO, naar aanleiding van de wedstrijd ADO—Stormvogels (2—2) (Hoofdklasse A) van 18 december j.l. voorzet even uit de toon. De bal werd echter een prooi van rechtshalf Tiel- rooy, die een kogel loste waarop Mul der slechts ten dele het antwoord wist. Hij liet de bal vallen waarna Den Oude weinig moeite had er 10 van te ma ken. VSV behield ook in de resterende tijd voor de rust enig overwicht, hoe wel Veloeitas in het middenveld wei nig voor de Velsenaren onderdeed. Met behulp van de buitenspelval wisten de Groningers De Graaf c.s. het scoren te beletten, mede dank zij Mulder, die kort voor de rust enkele onverwachte schoten van Belfroid goed stopte. Een gewijzigd VSV boekte reeds vier mi nuten na de hervatting succes. Het was De Graaf, die in zijn eentje door de Groningse verdediging snelde en toen Mulder met een listig geplaatst schot het nakijken gaf. De Velsenaren waren daarna oppermachtig tot de 25e mi nuut, waarin De Graaf hard tegen de uitgelopen Mulder aanschoot, de bal om hoog sprong en Zwanenburg van dicht bij de roos trof. De achterhoede van VSV, die met Spaans als hechtste pij ler tot op dat moment vrijwel onpas- seerbaar was geweest, begon toen voor de ijverige aanvallers van Veloeitas te wijken. Doelman Geerlofs kreeg het aanmerkelijk drukker en toen rechts binnen Kuiper zeven minuten voor het einde na een vrije trap fraai inkopte (31) leek het er op, of de Velser zege in de laatste minuten nog door de Groningers zou worden teniet ge daan. Geerlofs redde fraai, toen Eimers met een waarlijk enorm schot ongetwij feld dacht te zullen scoren. Er gebeur den rare dingen in het Velser doelge bied, waar herhaaldelijk in hachelijke situaties op Geerlofs werd terugge speeld. Het liep echter goed voor de roodhemden af en toen tijdens een hevig slotoffensief van Veloeitas het einde werd aangekondigd, konden de Velse naren zich de winnaars noemen van alles bijeen genomen twee verdiende punten. De keur van de Europese kunstschaatsenrijdsters. Ingrid Wendl, in het mid den, de winnares van de titel, geflankeerd door Erica Bachelor en Yvonne Sudgen, die respectievelijk tweede en derde zijn geworden. (Van onze sportcorrespondent) EDO heeft uitstekend geprofiteerd van de inzinking, die GVAV na de op vallende serie overwinningen momenten doormaakt. De Haarlemmers grepen na een aanvankelijke achterstand hun kans tegen een krachtloze en zonder zelfver trouwen spelende Groningse ploeg. Voor linksbuiten Prins was het een plezie rige wedstrijd, want hij voegde aan twee doelpunten in de eerste helft na de rust nog een treffer toe, waarmee hij GVAV een nederlaag van 1-3 toediende. Zonder twijfel was de zege van EDO verdiend. De Haarlemmers speelden voortdurend enthousiaster en ook zui verder dan GVAV, dat door de afwe zigheid van de kundige rechtsbinnen la Crois bijzonder scheen geïmponeerd. Zijn vervanger, rechtsback Alting. kon de aanvallen geen lijn geven en de an ders zo geduchte, snelle Groninger voor hoede liep nu volkomen doelloos over het gladde veld. Ook de voorhoede van EDO had aan vankelijk moeite, zich bij de ongunstige omstandigheden aan te passen, maar de passes van van Roodselaar en Plai- zier gaven toch meer vertrouwen dan het maatloze werk bij GVAV. Vooral de felle en beweeglijke Prins was voor de Groninger verdediging voortdurend gevaarlijk, hetgeen na het eerste half uur zou blijken. Inmiddels schenen de perspectieven voor GVAV nog niet zo slecht, want na een kwartier had de thuisclub een voorsprong genomen. Na een vrije schop van linksback Buist schoot rechtsbuiten de Koe via het been van de Haarlemse linksback Vervoort langs Koelemij (1-0). GVAV verzuimde echter door te druk ken en gaf EDO volop gelegenheid, de ze tegenslag te overwinnen. Tien mi nuten voor de rust werkte Prins zich uitstekend langs de Groninger spil Ben- ninger, waarna hij Roffel geen kans gaf. (1-1). Een minuut voor de rust Na een uiterst felle strijd met Stir ling Moss, die tenslotte het veld moest ruimen, heeft Fgngio de grote prijs van Argentinië gewonnen. De uit slag luidt: 1 Fangio (Argentinië) met Ferrari 3 uur 3,7 sec. 98 ronden (383,111) gemiddelde snelheid 127.759 km per uur; 2 Behra (Frankrijk) met Maserati; 3 Hawthorn (G.B.) met Ma- serati; 4 Landi (Brazilië) met Mase rati; 5 Gendebien (België) met Ferrari. Zonder dat men nu kan zeggen dat er gisteren op de voetbalvelden van de hoofdklassers bijzon der opmerkelijke dingen zijn gebeurd, is er op de ranglijsten wel weer zoveel veranderd dat men nog steeds niet kan voorspellen wat de eindbalans over zes tien weken zal brengen. Zowel rond de te verdelen titels als wat betreft de promotie naar de Ere-divisie zijn de zaken nog bijzonder duister. Inmiddels heeft afdeling A zijn zoveelste nieuwe lijstaanvoerder. Het aloude Ajax, dat zo slecht is begonnen, is nu doorge drongen tot de ereplaats. Het deed dit op veelzeggende wijze, namelijk met een overwinning van 60 op HVC Ajax had overigens ook de hulp van Sparta en Roda Sport nodig. De Rotterdammers versloegen Fortuna en Roda Sport slaagde erin NAC op eigen terrein een punt afhandig te maken. Door deze uitslagen en de over winningen van Eindhoven en VVV op respectievelijk Vitesse en Limburgia zijn de verschillen tussen de teams onderling veel kleiner geworden. In afdeling B gaat het juist andersom. Elinkwijk mag enkele weken een paar kwade dagen gehad hebben, de Utrechtse ploeg is al weer over de inzinking heen. Rapid beleeft nu een paar slechte weken en het gevolg hiervan is, dat feitelijk alleen Enschede een ernstige bedreiging voor Elinkwijk vormt. Rond de achtste plaats is in beide afdelingen de span ning weer vergroot. Stormvogels zegevierde en kon zich dus handhaven, maar de IJmuidenaren zien Amster dam plotseling steeds dichter naderen. De hoofdstede lijke ploeg bereikte nu een verdienstelijke overwinning op DOS en met een wedstrijd minder gespeeld beginnen de perspectieven zowaar enigszins rooskleurig te wor den. Verder blijft Limburgia ook een niet te onder schatten tegenstander die de nodige gezonde aspiraties heeft. Groter nog is de verwarring in afdeling B. Feijen oord en DFC hebben de laatste weken van zich doen spreken en het resultaat hiervan ziet men op de rang lijst. GVAV, MVV en PSV liggen echter nog gevaarlijk dicht in de buurt van de „demarcatielijn", zodat voor lopig weinig definitiefs gezegd kan worden. Opmerkelijk overigens die wisselvalligheid van GVAV. Het is een hele tijd goed gegaan met de Groningers, maar nu zijn ze kennelijk van slag af. Na twee onverwachte neder lagen volgde nu een bijzonder verrassend verlies tegen het toch veel lager geplaatste EDO. Men ziet het, de posities op de ranglijst zeggen ook niet alles. Hebt voorts enige aandacht voor SHS, dat zowaar nog een klein kansje begint te krijgen als de achterstallige wedstrijd in winst wordt omgezet. Met SVV daarentegen schijnt het definitief gedaan te zijn. Hoewel het stadion te Napels verleden jaar november voor drie wedstrijddagen is gesloten wegens de relletjes, die sup porters veroorzaakt hadden, is zondag gebleken dat deze straf weinig indruk op de Napolitanen heeft gemaakt. Na de wedstrijd NapoliInternazionale (Milaan) waren er opnieuw ongeregeld heden. De scheidsrechter, die vlak voor tijd een speler van Napoli naar de kleed kamer had verwezen, werd bij het ver laten van het veld met stenen en flessen bekogeld. De politie probeerde hierna de toeschouwers uiteen te jagen. Bij deze pogingen werden acht agenten ge wond. Ongeveer twaalf personen wer den in hechtenis genomen en zullen nu voor de politierechter moeten verschij nen. De gasten wonnen de ontmoeting met 20. De Nederlandse zwemkampioenschappen zullen dit jaar op 31 augustus en 1 en 2 september worden gehouden. De plaats, waar zal worden gezwommen, wordt later bekend gemaakt. In de eerste wedstrijd van de compe titie om het kampioenschap van Zuid- Amerika heeft Uruguay met 4-2 van Paraguay gewonnen. Het Zwitserse paar Roth-Bucher heeft zaterdagavond te Bazel een kop pelwedstrijd over zes uur gewonnen. werd Prins opnieuw omarmd, toen hij een voorzet van de naar links afge zwenkte van Roodselaar knap afwerk te (1-2). Dat het voor GVAV niet gemakkelijk zou worden, deze achterstand weg te werken, werd na de rust duidelijk. De middenlinie van EDO bleek zeer har monisch en sloeg de Groninger druk bekwaam af ten koste van een aantal hoekschoppen. Slechts een rëele kans kwam uit de inspanning van GVAV voort en langzamerhand zakte de moed bij de thuisclub. En toen na twintig minuten Spiers doorbrak en Prins een vrije schietkans kreeg, die hij wederom in een doelpunt tot uitdrukking bracht, was GVAV de finitief verslagen (1-3). Zonder moeite kon EDO in de slotfase die cijfers handhaven en met een beetje meer ener gie van het aanvalsquintet had de zege van de Haarlemmers nog sprekender kunnen worden. (Van onze sportcorrespondent) In de Franse competitie is Jan van Geen eens topscorer geweest. Van zijn schot heeft Scheveningen-Holland-Sport, waar hij thans speelt, dit seizoen nog niet veel gemerkt en met zijn snelheid is het evenmin glorieus gesteld. Maar die ene keer, dat van Geen wegsprintte in het duel met Alkmaar was hfj net snel genoeg om de verdediging voor te blfjven, doelman Snabilie te omspelen en te scoren. Een enkele treffer, die SHS twee kostbare punten opleverde, om te winnen. Wapens, die bij Alk maar met twee wapens: snelheid en wil om te winnen. Wapens, die ben Alk- maar ontbraken. SHS lanceerde een nieuwe opstelling. Krist stond (op papier) mid voor maar hvj speelde de gehele wedstrijd als aanvallende spil. De viermansvoor hoede van SHS bleek bovendien nog ge vaarlijker te zijn dan de complete aan- valslinie van Alkmaar, die geen kans zag de stug verdedigende Hagenaars altijd met zes man in de defensie tot overgave te dwingen. Hoewel er zeker in het begin kansen waren omdat de Haagse verdediging zwak ingreep, doch er waren zoveel verdedigers dat er altijd wel iemand was om onheil te voorkomen. Het overwicht van Alk maar duurde overigens slechts kort. SHS kwam tot gevaarlijke aanvallen en doelman Snabilie moest zich inspan nen om een schot van Clavan onscha delijk te maken. Jan van Geen schoot tegen de paal en Zwarts schoot uit een vrije kans grandioos naast. Alkmaar kwam niettemin aan de eerste treffer toen Landman niet voldoende ingreep en rechtsbuiten Buis doelpuntte. Maar Klaas Smit stond buitenspel in zijn ijver om ook van de kans te kunnen profi teren. En scheidsrechter Schipper had het gezien. De gelegenheden, die er verder aan beide zijden kwamen om tot doelpunten te komen, werden niet benut omdat de goede richting aan het schot ontbrak. Tot Jan van Geen een snelle ren on dernam na een pass van Zwarts, doel man Snabilie omspeelde en rustig scoor de. Dat gebeurde na veertig minuten De Alkmaarse verdediging stond te ver opgedrongen om Van Geen nog te kun nen achterhalen. Na de rust moest rechtshalf Rama kers zich al meteen hard inspannen om Van Geen het scoren te beletten. Dat gaf SHS het nodige zelfvertrouwen en Alkmaar daarentegen een gevoelige klap, waarvan de gevolgen aan het spel te merken waren. SHS nog verbetener, Alkmaar slordiger. Te meeste gevaar lijke situaties ontstonden dan ook voor het Alkmaarse doel, ondanks het feit, dat SHS zich beperkte tot uitvallen met een voorhoede waarin soms slechts twee spelers stonden. Snabilie kreeg gevaar lijke schoten van Cock Clavan en Zwarts te verwerken en eenmaal werd linksach ter Kabel zo in het nauw gedreven, dat hij zijn eigen doelman passeerde doch de bal belandde tegen de paal. Een laatste verwoed offensief van Alkmaar deed Landman de handen uit de mou wen steken voor een schot van Van Vliet. En midvoor v. d. Sluis had Landman reeds gepasseerd toen links achter v.d. Engel opdook om de bal met een omhaal van de doellijn te halen. Zaterdagcompetitie K.V.V.B., West I Der de klasse: AMVJ—Kennemerland 2—1, Hui zenZuidvogels 24, OSOSNL 11. KMVZ—IJsselmeervogels 26. (Van onze sportcorrespondent) De defensie van NOAD, doorgaans het sterkste deel van de ploeg, zal met weinig plezier aan de wedstrijd tegen Storm vogels terugdenken. Want alle drie de doelpunten van de IJmuidenaren waren een gevolg van blunderen van Walhout en zijn secondanten. Overigens verdien den de gasten de overwinning ten volle en vooral het enthousiasme waarmee zij in de tweede helft tot aan het einde toe de veste van NOAD onder zware druk zetten was prijzenswaardig. Niet alleen hun enthousiasme echter bezorg de de Stormvogels deze overwinning, maar hun techniek was beslist beter dan die van de Tilburgers en ook het plaatsen was vrij goed verzorgd. Vrijwel van de aftrap af zetten de Stormvogels er een zeer hoog tempo in en ze forceerden reeds in de eerste vyf minuten een drietal corners, waar bij Henk Janssen met een onverwachte omhaal invaller-doelman Pistorius op de proef stelde. Vrij spoedig namen de Stormvogels toch de leiding toen na een serie mistrappen van Walhout de bal bij de vrijstaande Van der Meer be landde, die in eerste instantie recht in handen van Pistorius schoot, die echter de bal niet onder controle kon krijgen, zodat Van der Meer toch nog de roos trof. NOAD kon zich maar niet uit de verdediging loswerken en had beslist niet over gebrek aan geluk te klagen toen bij een scrimmage paal en lat redding brachten. Te ver opdringen der gasten werd hun echter noodlottig toen v. Leeuwen in combinatie met Louer de achterhoede van Stormvogels gemakke lijk kon passeren en eerstgenoemde ook de voortreffelijk werkende doelman De Graaf voorbij liep en in het lege doel schoot (11). Stormvogels werd een kwartier lang teruggedrongen en hier van wist de nu iets vinniger spelende thuisclub slechts eenmaal te profiteren en dat was nog door een strafschop, door Freriks wegens hands veroorzaakt, die door Louer werd benut (21). Stormvogels nam het initiatief nu weer in eigen handen, doch te kort en vaak te individueel spel stond een doelpunt in de weg. Net voor het verstrijken van de eerste helft werd de doorge broken de Boer door Walhout wat al te hardhandig van de bal gewerkt en uit de toegestane strafschop zorgde dezelf de speler voor de gelijkmaker (22). Ook in de tweede helft bleven de IJmuidenaren de toon aangeven en met stevige schoten van hun voorwaartsen ontstonden er diverse gevaarlijke situ- De Hongaarse doelverdedigers Gyula Grosics en Sandor Gelier kunnen, na een langdurige gedwongen rust, weer in wedstrijden uitkomen. Zoals bekend is, werden zij in verband met een smok- kel-affaire verleden jaar geschorst. Gei ler zal het doel van Voros Lobogo gaan verdedigen, terwijl Grosics bij Banyasz Tataba Nya onder de lat komt te staan. aties voor de over alle linies falende achterhoede van NOAD. Een buiten spel-doelpunt van Tol werd terecht al- gekeurd, maar na twintig minuten kregen de Stormvogels loon naar wer ken toen Henk Janssen van een grove fout der Tilburgse achterhoede kon pro fiteren en met een strak schot zijn club een verdiende voorsprong van 32 gaf. Geen ogenblik slaagden de lieden van NOAD erin de bakens te verzetten en het was al Stormvogels wat de klok sloeg. Schoten van J. Snoeks tegen de lat, van Van der Meer tegen de paal en van De Boer vrij voor doel ver mochten in de stand geen verandering te brengen. Wel trachtte NOAD in het laatste kwartier nog succes te behalen door de aanval met stopper Rombout te versterken, maar de defensie van de Stormvogels met H. Snoeks en doel man De Graaf als uitblinkers slaagde erin de onsamenhangende aanvallen van NOAD met gemak te pareren. Voor het komende wielerseizoen wer den op de zondag in Krasnapolsky in Amsterdam gehouden kalenderbespre king van het district Noord-Holland v*n de K.N.W.U. slechts elf wedstrijden zes minder dan verleden jaar vast gesteld voor de kontreien van Haarlem en Kennemerland. De Haarlemse Sportvereniging „De Kampioen" opent het wedstrfjdseizoen reeds op 29 januari met de traditionele cycle cross van Kraantje Lek voor profs, amateurs en nieuwelingen. Op Koninginnedag (30 april) wordt in Haar lem-Oost het nieuwelingen-toernooi ge houden en de Sportweekronde in Haar lem-Noord voor amateurs is gepland op 5 juni. Voorts heeft „De Kampioen" weer de technische organisatie van het amateurwegkampioenschap in Zand- voort op 1 juli en die van de Santpoor ter feestweekronde op 8 aug. In Kennemerland organiseert de Be- verwijkse rennersclub van die. naam een viertal wedstrijden, t.w. 12 mei de ron de van Velsen-Noord; 29 mei en 12 aug. de Ronde van Beverwijk en 26 aug. de ronde van Heemskerk, alle voor ama teurs en nieuwelingen. Voorts organiseert het Zaanse D.T.S. op 29 juli de Ronde van Castricum voor amateurs, nieuwelingen en adspiranten en houdt „Alcmaria Victrix" op 17 juni in Uitgeest een ronde voor amateurs en nieuwelingen. Ook in de Haarlemmermeer komen de renners enkele malen in actie en wel op Bevrijdingsdag (5 mei) In de semi- klassieke ronde van de Haarlemmer meer voor amateurs en onafhankelijken over 180 km en op diezelfde dag wordt in Zwanenburg een afwachtingswed- strijd voor nieuwelingen verreden. De Ronde van Zwanenburg voor amateurs en nieuwelingen is vastgesteld op 23 ju ni. Al deze wedtsrijden staan onder lei ding van „De Bataaf" uit Halfweg. Te Haarlem is een waterpolowed- strijd gespeeld tussen het Haarlems zevental en de Nederlandse militaire ploeg. Haarlem won met 4-2. Bij rust was de stand 1-1.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 5