Uitkering ineens of een loonsverhoging Hond wordt energiek El Glaoui, pasja van Marrakesj, de zaak in Genève in één vergadering af Engeland neemt een strikt onzijdig standpunt in Eden naar Washington Babylonische spraakverwarring Drie standpunten in de S.E.R. overleden Inbraken bij filmsterren Gulden middenweg? Verwachting Voorstel van socialisten Schuimrubber en diensters taboe nuKKio oefmycu wy Het weer Minister-president Harahap Diplomatieke activiteit in Washington Maar de rechtbank geloofde hem... (uuf S.E.R.-advies vergeten groepen BARIELJORISSTR HAARLEM TEL. 13439 FERD. BOLSTR. 48 A DAM TEL. 717162 GABARDINE REGENJASSEN Sneeuwbuien DINSDAG 24 JANUARI 1956 79sfe JAARGANG No. 26508 Weer kans op sneeuw Deze merkwaardig aandoende ver schillen van opvatting zijn ontstaan door dat de verschillende partijen niet van dezelfde basis uitgaan. De lonen leggen jaarlijks beslag op een bepaald percen tage van het nationaal inkomen. Stijgt dat nationaal inkomen, dan kunnen de lonen in die gestegen welvaart gaan delen. De moeilijkheid is echter dat men het er niet over eens is welke periode of welk tijdstip men als uitgangspunt zal nemen. De verhouding tussen natio naal inkomen en lonen was in 1954 an ders dan in 1953 en in 1952 was ze weer anders. In de Stichting van de Arbeid was men, zoals wij reeds meldden, in juli '55 overeengekomen, dat men voort aan zou uitgaan van de verhouding die bestond na de loonsverhoging van ok tober 1954. Men noemde dit in de wan deling het „statistisch verdrag", maar het was in feite niet meer dan een aan beveling, waaraan de SER zich niet be hoeft te houden en waaraan een groot gedeelte van zijn leden zich ook niet wil houden omdat men de theoretische juistheid van dat „verdrag" ontkent. Dit verschil van inzicht is van groot praktisch belang omdat een opvolging van de aanbeveling van de Stichting de aanspraken van de loontrekkers op het nationaal inkomen 3 tot 6 percent gro ter zou maken dan wanneer men de uitgangspunten aanvaardt waarop an dere partpen zich met recht en reden menen te mogen stellen. Tot welke uitkomst dit verschil van opvatting moet leiden en of de vol tallige SER zich a.s. vrijdag met het opgestelde rapport zal kunnen vereni gen valt moeilijk te voorspellen. Mo gelijk zal de SER om aan alle on zekerheid een einde te maken het vraagstuk van de enig juiste basis waarvan men bij de berekeningen uit mag gaan zelf nog eens in studie ne men. Uitgaande van de veronderstelling dat er ondanks alle verschil van mening ge concludeerd wordt, dat er een ruimte voor loonsverbetering aanwezig is, be staat nog de moeilijkheid op welke wij ze deze verhoging toegekend moet wor den. De gulden middenweg: ruimte, maar alleen tijdelijk, schijnt vele aanhangers te hebben. In deze situatie zou een uit kering ineens, bijvoorbeeld in de vorm van een gratificatie, passen. Of zij een gedifferentieerde loonsverhoging moge lijk maakt hangt voor een groot gedeelte af van de vraag of men voor deze vorm van loonsverhogingen bij de heersende arbeidsschaarste tot waterdichte spel regels kan komen. De besprekingen daarover zijn gaande in de Stichting van de Arbeid. De minste kansen zijn bij een situatie van tijdelijke ruimte bescho ren aan een loonsverhoging in de vorm van een algemene loonronde zoals het N.V.V. dat wil. De SER-ooin missie heeft bij haar ruimteonderzoek reeds rekening gehou den met een vrijwel algemene toeken ning van de toegestane 3 procent ver ruiming van de secundaire arbeidsvoor waarden, waarmee ongeveer een stij ging van 2 procent van de totale loonsom gemoeid zal zijn. Daarbij komt een automatische loonsverhoging van 2 procent, dat zijn loonaanpassingen, die in de vorm van correcties, e.d. bij het aflopen van C.A.O.'s toegekend zijn. Re kent men daarbij nu nog de loonsver hoging, die nodig zal zijn om de pre mie voor de ouderdomsverzekering en de kosten van de 25 procent huurver hoging te compenseren, dan wordt het duidelijk dat er een niet geringe ruimte aanwezig moet zijn, om reeds een loons verhoging toe te staan, die ook na 1957 onveranderd gehandhaafd kan blijven. Het N.V.V. heeft echter de algemene loonronde in zijn vaandel geschreven en men mag dan ook wel verwachten dat er pogingen gedaan zullen worden om dit doel via „kunstgrepen" toch te be reiken. In dit verband moet een uitstel van de 25 procent huurverhoging voor de so cialisten wel erg aanlokkelijk worden! En ook een vermindering van de lasten van de ouderdomsverzekering wordt daarmee zeer begerenswaardig. Hoe minder de looncompensatie op 1 janua ri 1957 hoeft te bedragen, hoe groter de kans wordt dat men met succes per manente looneisen kan stellen. Van socialistische zijde is dan ook het voorstel gekomen om bij wijze van loonsverbetering het percentage van de Naar wij vernemen zal de SER het ,.'!.es.. °.ver de vergeten groepen niet gelpktpdig met het rapport over de mogeltfkheid van loonsverhoging behan delen. Waarschijnlijk zal het eerst op vrijdag 3 februari aan de orde komen. De betreffende commissie is reeds met het advies gereed gekomen. Het rap port besteedt grote aandacht aan het probleem van de geldontwaarding, in verband waarmee de voor- en nadelen van een devaluatie van de gulden be sproken werden. door de werkgever te betalen vereve ningsheffing te verhogen! Zoals bekend zou door de afschaffing van de vereve ningsheffing op 1 januari 1957 een ge deeltelijke compensatie (vier procent) van de premie ouderdomsverzekering (7,5 procent) door de werkgever mo gelijk worden. Naarmate deze ver eveningsheffing echter hoger is, wordt ook die compensatie hoger. De verdere compensatie in de vorm van loonsver hogingen kan dan met hetzelfde per centage kleiner worden en er zal dus minder opgeslokt worden van de loons verhoging die op het ogenblik toegekend zou kunnen worden. Door deze hogere vereveningsheffing te reserveren zou men immers in staat zijn om met een lagere premie voor de ouderdomsver zekering te starten. Van de vele bezwa ren die reeds tegen deze trouvaille in gebracht zijn is wel het voornaamste, dat de ouderdomsverzekering wettelijk nog niet bestaat! De man, die op deze foto zo glunder in het felle licht van de flitslampen der fotografen kijkt, is de heer M. Akagbosoe uit Agenibode in Nigeria. De heer Ak.agbosoe is gediplomeerd bestuurder van diesel-locomotieven en zal de trein besturen, waarmee H. M. Koningin Elizabeth van Engeland door Nigeria zal reizen Akagbosoe, die op 26-jarige leeftijd bij de spoorwegen kwam, ging in 11/42 op de belangrijke lijnen rijden en werd vorig jaar op een diesel geplaatst. Het comfort van de Westduitse mi litairen (de eersten zijn thans vier we ken onder de wapenen) zal als gevolg van bezuinigingsmaatregelen worden verminderd. Zo zullen de soldaten niet langer schuimrubbermatrassen krijgen en zij zullen niet meer aan tafel door diensters worden bediend. Ook de thans nog in dienst zijnde werkvrouwen zul len worden ontslagen. De soldaten zul len hun eigen vertrekken moeten schoon houden. Voorts is bepaald, dat het niet nood zakelijk is om er in de kazernes specia le conferentievertrekken op na te hou den. „Wanneer de officieren eten, kun nen zij niet beraadslagen, en wanneer zij confereren, kunnen zij niet tevens eten, zodat de eetzaal als conferentie kamer kan worden gebruikt", aldus heeft Volkmar Hopf, een ambtenaar van het Westduitse ministerie van lands verdediging, gisteren verklaard. (Reuter). Aavertentt» Verwachting tot woensdagavond (opgemaakt te 11.15 uur). Wisselende bewolking met enkele sneeuwbuien. Matige tot krachtige, aan de kust wellicht tijdelijk harde wind tussen zuidwest en noordwest. Vannacht plaatselijk lichte vorst, morgen overdag iets lagere tempe raturen dan vandaag. Zon; 8.34-17.15. Maan: 14.53-6.36. Paus Pius XII heeft gisteren het hoofd van de Evangelische Kerk in Duitsland, bisschop Dibelius, gedurende een kwartier in particuliere audiëntie ontvangen. Italië President Gronchi zal be gin maart op uitnodiging van de rege ring in Ottawa een bezoek van drie da gen aan Canada brengen. De president zal daarna een reis door de Verenig de Staten maken. Toen meneer en mevrouw Philip Johnson uit Alsager (Engeland) naar de bioscoop waren, heeft hun goed-opgevoede boxer Susan een doosje met 44 zogenaamde „energie- pillen" te pakken gekregen. Het dier at de pilletjes op en ver gastte de baas en de bazin bij hun thuiskomst op een merkwaardig schouwspel. De anders zo keurige hond gooide haar speelbot in de lucht en holde van het ene eind van de kamer naar het andere. Tenslotte schoot Susan, als een hazewind in volle ren, de deur uit. Zjj is nog niet terug, maar de dierenarts zegt, dat de pillen wel gauw uitgewerkt zul len zijn en dat Susan dan wel. maar met een flinke kater, haar hok weer zal opzoeken. BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. Umulden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 3. 3. W. Boerrlgter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severln. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERlbNlIbiAKibb 48 cents per mmuneter- hoogte. Omroepers 16 cents per mm.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor •dvertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 50 cents per week, f2.17 per maand, f6£0 per kwartaaL Voor klachten over de bezorging na 5J0 uur 's avonds teL 21544. Zoals gisteren bericht, is vlak bij Los Angeles in de Amerikaanse staat Cali fornië zondagavond een dieseltrein met 150 passagiers ontspoord. 30 inzittenden om het leven en veertig an- v® 1,ePen ernstige verwondingen op. en hiilln l 4S moesten met hamers en bijlen va.n tussen de wrakstukken worden bevrijd. Oorzaak van dit ern stigste treinongeluk in de geschiedenis van Californië was de te grote snelheid va.n de trein. Deze telefoto toont hoe gewonde reizigers op de rails volkomen versuft op medische hulp wachten. Op de achtergrond de omgevallen machine. Illiiiiiiiillliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii iiiMiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiHiiniiiinimiiiinMiiiMiiiiiiiiiiiiiiiMiiiMiiiiiiiiiiMiiiiMtuiiiiiiin Gisteravond heeft de Indonesische mi nister-president Burhanuddin Harahap de Indonesische delegatie in Genève telegrafisch opdracht gegeven „om de onderhandelingen met Nederland in één slotvergadering te beëindigen". Het was eerst de bedoeling, dat er nog een kabinetsvergadering gehouden zou wor den om de instructies voor Genève op te stellen, maar volgens premier Hara hap was dat niet meer nodig, nadat alle partijen, die thans vertegenwoordigd zijn, ook de kleine Partai Buruh, die aanvankelijk tekenen van oppositie ver toonde, hun instemming met de wijze, waarop de onderhandelingen tot dusver *Ün gevoerd, hadden betuigd. De In donesische ambassadeur in bijzondere Missie, mr. Utoyo Ramelan, heeft gis termiddag in Den Haag op het minis terie van buitenlandse zaken een on- De ontmoeting aan de top van de westerse Grote Twee, die in ae eerste helft van de volgende week in Washington plaats vindt, zal vooral in het teken staan van het Midden- en het Verre Oosten. De Anglo-Amerikaanse politiek ten aanzien van deze beide ge bieden dient op korte termijn gecoördi neerd te worden. Zowel president Eisen hower als premier Eden zijn vastbeslo ten alles in het werk te stellen om tot overeenstemming te komen over het door de Verenigde Staten en Groot-Brit- tannië te volgen beleid, al bestaan er op het ogenblik nog vrij grote verschil len van opvatting. In de rede, die Eden vorige week Woensdag te Bradford voor de Conser vatieven van het graafschap Yorkshire hield, verklaarde hij dat de huidige Spanningen in het Midden-Oos- 6 n tot een wereld-oorlog zouden kun- ,e*h leiden. Hij zinspeelde op de geschil- del tussen Israël en de Arabische lan- biiv' alsrnede op de Sovjet-pogingen om krji^beeld in Egypte invloed te ver- eenfetl- °ver het Midden-Oosten dat ho0Ltot Engelands invloedssfeer be- bijzonrf maakt de Britse regering zich nog here zorgen. Maar Londen koestert het V« Jhh grote verwachtingen van behalvl S van Bagdad. Dit pact, dat, kije t rloor Engeland, ook door Tur- rma-L.vak, Perzië en Pakistan werd ondertek, sentiee] j ming vai munistisc n Eventuele Russische expansie- De Britse nremier had graat? sentieei wordt door Eden van es" ming va» fng geacht voor de bescher- munistie ude vrijheid van de met-com- ten tegen landen van het Midden"0os- gezien ri'=re Britse premier had graag zou hehl 00k Amerika zich bij het pact staan ingesloten. Nu hem te ver haar nietgeven is dat de Amerikanen de regp»- Voor voelen, hoopt hij althans aan g van he V.S. tot meer steun Pact te kunnen bewegen. (vervolg op pagina 7) derhoud gehad met mr. N. S. Blom, regeringscommissaris voor Indonesische aangelegenheden. Daarbij zou de vraag zijn besproken of en, zo ja, wanneer de onderhandelingen zullen worden hervat. In officiële kringen te Londen is verklaard dat Engeland, dat zowel met Nederland als met Indonesië de meest vriendschappelijke betrekkingen onderhoudt, ten opzichte van de on derhandelingen te Genève een strikt onzijdig standpunt inneemt, al koes tert men in Engeland uiteraard wel de hoop, dat de besprekingen succes vol zullen zijn. De Indonesische en de Nederlandse ambassadeur in Washington hebben gis terochtend ieder afzonderlijk een onder houd gehad met de Amerikaanse plaats vervangende onderminister van buiten landse zaken Robert Murphy. Beiden hebben volgens United Press tijdens dit onderhoud gesproken over de huidige Nederlands-Indonesische besprekingen en over de politieke toekomst van wes telijk Nieuw-Guinea. Murphy is deskundige op het gebied den zu*d"oost"Aziatische aangelegenhe- Indonesische ambassadeur, Mukar- to Notowidigdo, deelde na afloop van het onderhoud met Murphy aan United Press mede, dat hij „niet pessimistisch" gestemd was ten aanzien van het resul taat der huidige besprekingen over wes telijk Nieuw-Guinea. De Nederlandse ambassadeur dr. J. H. van Royen weigerde zich uit te la ten over zijn onderhoud met Murphy. Hij werd tijdens het onderhoud verge zeld door Baron S. G. M. van Voorst tot Voorst, buitengewoon gezant en ge volmachtigd minister te Washington. (AFP - ANP - Reuter - UP) HARAHAP De verdeeldheid in de commissie Ionen en prijzen van de SER waarover wij enige tijd geleden reeds konden be richten, heeft zijn neerslag -gevonden in een definitief ruimterapport, dat met zijn veie minderheidsnota's tot een Ba bylonische spraakverwarring dreigt te gaan leiden. Over de vraag of er ruimte voor loonsverhoging is, bestaan momen teel drie standpunten. Ten eerste, er is geen ruimte, ten tweede, er is wél ruim te, maar deze is slechts van tijdelijke aard, omdat de achterstand in de lonen by een looncompensatie van de ouder domsverzekering en de huurverhoging in '57 weer ingehaald zal zijn. Een blijvende loonsverhoging nu zou dus weer in 1957 tot een teveel leiden, waardoor de natio nale economie in gevaar komt. Ten der de, er is ruimte en deze zal ook in '57 on danks de looncompensatie voor ouder domsverzekering en huurverhoging blij ven bestaan; een blijvende loonsverbe tering kan dus geen kwaad doen. Dit is het staatsieportret dat H. M. koningin Elizabeth II van Engeland speciaal door de beroemde fotograaf Cecil Beaton heeft laten maken, ter ge legenheid van haar aanstaand bezoek aan Nigeria. De foto is genomen in de blauwe zaal van het Buckingham Palace. De koningin droeg een diadeem van parelen op het hoofd. Haar gebor duurd zijden japon was versierd met de Orde van de Kouseband en de minia turen van de andere orden. De politie van Californië heeft thans' zes verdachten gearresteerd in verband met inbraken in de huizen van de film sterren Ginger Rogers en Kirk Douglas. De bende zou volgens de politie boven dien een waar krijgsplan hebben ont worpen om achtereenvolgens alle wel gestelde figuren van het witte doek met een bezoek te vereren. Donderdag j.l. was er bij Ginger Rogers ingebroken. Sieraden, bontmantels en andere waar devolle zaken waren verdwenen. Ten huize van Louis George Fargo in Holly wood is het grootste deel van de buit echter teruggevonden. Bij Kirk Douglas werd op 12 januari ingebroken en voor 50.000 dollar ont vreemd. Hoeveel daarvan is terugge vonden heeft de politie niet medege deeld. Fargo was de laatste van het zestal, dat gearresteerd werd. Hij heeft reeds toegegeven, zich aan heling der gesto len goederen te hebben schuldig ge maakt. De politie was de bende op het spoor gekomen door een „tip" van een verklikker. Zij arresteerde een bont ge zelschap: een actrice van 23 lentes, die onlangs bij een motorongeval een been verloor, een acteur, een schildersmo del, een gewichtheffer en een autobe waker. Een belangrijk deel van de buit is teruggevonden ten huize van de ac trice en van het schildersmodel. Laatst genoemde is volgens de politie de or ganisator van de bende. De politie vond een met podlood geschreven lijstje met de adressen, waar het gezelschap later nog zijn slag wilde slaan: Jack Benny, Eleanor Parker, Merle Oberon, Clifton Webb, Lana Turner Gistermiddag is de pasja van Mar rakesj, Sidi Thami el Glaoui, overle den. Zijn juiste leeftijd is niet bekend, maar men schat, dat hij ongeveer tach tig jaar is geworden. Sinds 1928 heeft Thami el Glaoui de onbestreden heer ser geschenen van de Berbers in Zuid- Marokko (ofschoon hij dat misschien minder was dan de Fransen wilden doen geloven) en gedurende een aan zienlijk deel van die periode heeft hjj de Franse politiek in het protectoraat met kracht gesteund. Tot tweemaal toe, in februari 1951 en in augustus 1953, heeft hij zijn ruiters gemobili seerd om druk uit te oefenen op sultan Mohammed ben Joessef, die het met zijn Franse beschermers steeds minder goed kon vinden. In 1951 bezweek de sultan nog voor de pressie van El Glaoui en zijn Berbers, maar in 1953 ging het hard tegen hard en de sultan werd verbannen. Met meer overtuiging dan i ele Fransen heeft El Glaoui daar op de nieuwe sultan, Moelay ben Araia, gesteund en geholpen. Het grootste deel van de Marokkanen, sterk beïnvloed door de propagandisten van de Istiqlal, bleef echter terugverlangen naar sul tan Mohammed. Op 25 oktober van het vorig jaar volbracht El Glaoui zijn politieke reuzenzwaai. Hij eiste opeens de onmiddellijke terugkeer van Sidi Mohammed ben Joessef op de Marok kaanse troon en hij was een van de eersten, die zich naar Frankrijk begaven om zich met de sultan te verzoenen. Sinds zijn terugkeer uit Frankrijk heeft El Glaoui vrijwel onafgebroken het bed moeten houden. De pasja van Marra kesj stond bekend als een van de rijkste mannen ter wereld. Hij bezat goud-, kobalt- en uraniummljnen, vier paleizen, een harem die zeer rijk voor zien moet zijn, de mooiste golfbaan in de Franse unie en een onbetaalbare collectie kunstvoorwerpen. El Glaoui, die reeds vandaag begra ven wordt, is in het bijzijn van zeven zoons overleden in zijn prachtige stads- paleis in Marrakesj. Men kan zich moeilijk een voorstel ling vormen van de rijkdom, die daar ten toon wordt gespreid. Wanden, bo gen, vensters en kapitelen van zuilen zijn met prachtig snijwerk versierd: vindingrijke combinaties van bloe men en bladwerk de arabesken en van geometrische figuren, de en- trelacs. Het cederhout van de deuren is ingelegd met parelmoer. Op de Shamoon S. Kashat uit Detroit moest zich tot de rechtbank wenden om geloof te vinden voor zijn verhaal, want de mannen van de belasting wil den er niet aan. Het begon in 1926, toen Kashat uit Irak naar Amerika emigreer de en toen zijn moeder hem voor het afscheid meenam naar de kelder van het huis en op een plek op de grond wees: „Hieronder is een pot met goud begraven. Als ik sterf, is hij voor jou", zei zij. In 1937 stierf de oude vrouw en Kas hat, die zich dat afscheid herinnerde, reisde naar Irak, groef, en vond een groene aardewerkse pot vol goud en juwelen. De waarde, zo zegt hij, was rond 38.000 dollar. Hij stopte het hele zaakje in zijn koffer en keerde terug naar de Verenigde Staten. De douane kéék niet eens in de ruwe aarden pot Maar toen Kashat later op wat grotere voet ging leven, werd de belasting dienst argwanend. En toen Kashat ver telde, hoe hij zo rijk geworden was, wilde men nem niet geloven. De federale rechtbank echter heeft hem wel geloofd. Of.„De belasting dienst heeft het recht niet, het verhaal voor gelogen te verklaren", aldus rech ter Simons. ..Als het niet waar is, moet de belastingdienst dat maar bewijzen". binnenplaatsen hoort men het water van de fonteinen klateren in marme ren bekkens. Al die schoonheid ligt in het centrum van Marrakesj, de grootste stad in het Marokkaanse binnenland, die op verwonderlijke wij ze haar oorspronkelijk Oosters ka rakter heeft weten te bewaren. Het beeld van de huizen met de platte daken, de kleurrijke moskeeën, de drukke straten, de dadelpalmen en de cactushagen vindt zijn achtergrond in de prachtige bergtoppen van de Atlas met hun eeuwige sneeuw. De depressie die maandag langdurige neerslag bracht, trok vanmorgen over de zuidelijke Oostzee in de richting van Rusland weg. Achter het koufront van de depressie stroomde met noordwes telijke winden koude lucht ons land binnen. Alleen in zuid-Limburg ging de regen de afgelopen nacht tijdelijk in sneeuw over. Op de meeste plaatsen kwamen in de vroege ochtend regen-, hagel- of natte sneeuwbuien voor. in de noordwestelijke luchtstroming ko men nu enkele storingen naderbij waar van de voornaamste vanmorgen over Schotland trok. Deze storingen zullen in ons land de komende 24 uur aanlei ding geven tot sneeuwbuien. Vannacht kan plaatselijk lichte vorst voorkomen. EL GLAOUI

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 1