Nehroe handhaaft zijn plan voor nieuwe bestuursindeling Chemische produktie in Europa met 15 pet. gestegen s c ff Kruiswoo rd l Zwitserland bouwt grootste stuwdam van Europa O Nog in tal van Indische steden komen onlusten voor Aanklacht van getuige Pantus m Leger in Indië in alarmtoestand ERIC DE NOORMAN A R Weer bloemen naar Rusland Britse premier voor de televisie DINSDAG 24 JANUARI 1956 PAGINA S Proces-Jungschlager legen anonieme brief schrijver te Meerssen DE BESPREKINGEN MET INDONiESIë Kade voor de fiscus? B ENDEN O P CEL EBES PLUNDEREN DORPEN Laimp van de Broederschap komt later Verd'iepingtsdagen In Nederland zelfs met 19 pet. Prinses Beatrix 18 jaar Enige versieringen in de Haagse binnenstad B e gr a f eni s Nederlands e consul te Luik Examen® C St.-Gregoriusvereniging Studiedag over nieuwe encycliek Inbraak met een buit van ruim ƒ21.000 Vooral kledingindustrie kent arbeiderstekort G.B.S. over personeels- bezetting in september Kunstschilder F. H. Bach overleden Bijzondere bergings prestatie Waardevol schip van de ondergang gered Franse onderscheiding voor minister Algera De K.L.M.-dienst op Praag 4 5 6 7 8 9 10 11 Zieke gezant naar ons land vervoerd ^asP^'-nftuE SpQ De werkcommissie van de Indische Congrespartij heeft gisteren verklaard haar beslissing inzake de wijziging der grenzen van bepaalde Indische Staten te zullen handhaven. Zij aanvaardde een naar men meent door premier Nehroe persoonlijk opgestelde resolutie, waarin wordt gezegd dat „duidelijk be- begrepen dient te worden dat niet geweken kan worden voor geweld en terroristische strijdwijzen". Daaraan wordt in de resolutie toegevoegd dat die methodes „met alle kracht van de staat zullen worden tegengegaan, dit ter bescherming van onschuldige bur gers en in het belang van het gehele volk". In de resolutie wordt kritiek geoefend op „bepaalde ministers en leden van vertegenwoordigende lichamen", die hun ontslag hebben ingediend. Op de betrok kenen wordt een beroep gedaan deze ontslagaanvragen in te trekken. In de afgelopen week hebben, als gemeld, in Bombay wanordelijkheden geheerst na de bekendmaking van Neh roe, dat een nieuwe staat Maharashtra met de Maharashtri als inwoners zal worden ingesteld, waarin het Ma- rathi de voertaal zal zijn. De stad Bombay zal echter niet in deze staat worden opgenomen, doch rechtstreeks onder het gezag van de centrale regering komen. Tegen dit laatste is, vooral van de zijde der linkse groeperingen, verzet gerezen. Dit heeft tot nu toe, volgens de officiële cijfers, aan 71, en volgens niet-officiële aan ongeveer 200 personen het leven gekost. In Cuttack, de hoofdstad van de staat Orissa, hebben betogers de wo ningen van ministers aangevallen. Ook daar is men ontevreden over voorge nomen grenswijzigingen. Militairen zijn op strategische punten gelegerd. Ge meld wordt, dat een minister een toe vlucht heeft gezocht in de ambtswoning van de gouverneur van Orissa. Ook in de heilige stad Poeri zijn wan ordelijkheden uitgebroken in verband met het verwerpen door de Indische re gering van de aanspraken van Orissa op bepaalde delen van de staat Bihar. Betogers staken het station van Poeri in brand. Er zjjn met spoed troepen naar de stad gezonden. (Reuter) De 73-jarige Maastrichtse pension houder E. J. Pantus, een van de Ne derlanders, die getuigd hebben in de zaak-Jungschlager, heeft zaterdag bij de rijkspolitie een klacht ingediend tegen een hem onbekende inwoner van Meers sen, die een brief over de persoon van de heer Pantus naar de rechtbank te Djakarta heeft gezonden. Zoals be kend werd deze brief op 6 januari, toen de heer Pcntus voor de rechtbank te Djakarta als getuige a decharge in het proces-Junoschldger optrad, voor gelezen. In de brief werd het pension van getuige Pantus een broeinest van anti- Indonesische intriges genoemd. Boven dien werd de Maastrichtse getuige door de briefschrijver beschuldigd van op lichterijen, gepleegd in dienst van de Oranje-Nassaumijnen te Heerlen, waar bij de heer Pantus van 1911 tot 1922 werkzaam was Tevens suggereerde de briefschrijver, dat getuige Pantus naar Djakarta was gekomen alleen maar om de attractieve reis Tegen de schrijver van „ai deze leu gens". zoals de heer Pantus de aantij gingen noemt, heeft bij thans een aanklacht ingediend bij de politie te Meerssen, de plaats vanwaar de brief, volgens de rechtbank i Djakarta, af komstig is. De brief was getypt. De naam van de afzender weigerde de of ficier van justitie aan de heer Pantus en aan mevr. Bouwman bekend te maken. Daar de oewuste Drief niet m het bezit "an de politie 'c de heer Pan tus, die tien jaar geleden als distribu tie-ambtenaar te Meerssen werkzaam was, niet het flauwste vermoeden heeft wie de brief geschreven kan nebben, ziet de rijkspolitie van Meerssen zich gesteld voor een vry nopeloze zaak. Het Nederlandse ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft gisteren de vol gende verklaring afgelegd: Van offi ciële Indonesische zijde is gedurende de laatste dagen in openbare uitlatingen enige malen de indruk gewekt, alsof, toen de Nederlands-Indonesische be sprekingen te Genève op 7 januari wer den onderbroken, nog slechts de para fering der bereikte resultaten nodig zou zijn. Dit laatste zou volgens die be richten kunnen plaatsvinden, indien slechts Nederland daartoe zou willen besluiten. De verspreiding, die deze uit latingen blijken te hebben gekregen, noopt de Nederlandse regering nog maals de aandacht te vragen voor het gemeenschappelijk communiqué, dat te Genève op 7 januari werd uitgegeven. Daarin werd medegedeeld, dat de be sprekingen werden geschorst, omdat beide delegaties behoefte gevoelden tot overleg met hun regeringen omtrent de toen bereikte stand van zaken. Met be trekking tot dit laatste werd er bij ge zegd, dat, naarmate de openstaande punten in aantal waren afgenomen, omtrent de overblijvende vanzelfspre kend moeilijker tot overeenstemming kon worden gekomen. Daaruit blijkt, dat op genoemde datum nog verschillende punten van belang ter beslissing wa ren overgebleven. PREMIER NEHROE In Indië is de militaire politie in twee districten aan de oostkust in Cut tack en Puri in de staat Orissa in alarmtoestand gebracht in verband met de ongeregeldheden. Het station van Puri stond maandag in lichter laaie nadat het door een menigte van naar verluidt duizenden demonstranten in brand gestoken was. Enorme mensen menigten verdrongen zich in de stra ten van de havenstad. Bü een aantal botsingen zijn enige vooraanstaande personen gewond geraakt, o.a. de dis trictsmagistraat en het hoofd van de politie. De leden van de oppositie uit Orissa hebben gisteren en bloc ontslag uit de wetgevende vergadering geno men, waarbij zij de menigte aanspoor den „zich de gelegenheid waardig te tonen". (UP) (Van onze Haagse redacteur) Het publiek in Den Haag heeft reeds vele jaren moeite met de namen van een aantal singels, die verwarring scheppen. Het blijkt niet eenvoudig te zijn wijs te worden uit de Noord-West Buiten- en Binnensingel, de Zuid- West Buiten- en Binnensingel, verder nog de Zuid Buitensingel en de Zuid Binnensingel en tenslotte de Zuid- Oost Buiten- en Binnensingel. B. en W. van Den Haag hebben on langs niieuwe namen voor deze sin gels bedacht, doch tegen hun plan zijn uit de burgerij kritische stemmen opgekomen. In een schrijven aan de raad stelt thans een Hagenaar weer andere namen voor. Hierbij wordt o.m. een straatnaam toegedacht aan de Nachtwacht en verder wordt ge suggereerd de singel, waar de belas tingkantoren gevestigd zijn, te noe men: Fiscuskade. Twaalf dorpen in Zuid-Celebes zijn in de afgelopen tien dagen door benden overvallen en met de grond gelijk ge maakt, aldus is gisteren in Djakarta bekend geworden. De rovers plunder den de dorpen alvorens ze in brand te steken. Een overheidsambtenaar, die een be zoek heeft gebracht aan het district Pankadjene in Zuid-Celebes, verklaarde, dat de aanvallers bij een enkele aan val 700 huizen in de as legden. Hier en daar is de bevolking op de vlucht ge slagen en liggen dorpen verlaten uit angst voor de overvallers. (U.P.) De Lamp van de Broederschap, die aanvankelijk 4 februari op de militaire begraafplaats te Margraten zou worden geplaatst en ontstoken, kan die datum nog niet in ons land zijn. De bond van Nederlandse militaire Oorlogsslachtof fers heeft uit Italië het land dat de eerste Lamp van de Broederschap aan Nederland schenkt bericht ontvan gen, dat de overdracht moet worden uit gesteld tot een nader vast te stellen datum in april In de Abdij van Berne te Heeswij k worden op 9 en 10 maart verdiepings- dagen voor kunstenaars gehouden. Het weekend wordt georganiseerd in over leg met en met steun var de A.K.K.V. Als thema is gekozen: De Christus figuur". Sprekers zijn: drs. Godfried Vollebregt O Praem., Gilbert van der Velden O.Praem. en drs. Aloysius Les- ger O.Praem. 7. Haastig snellen Eric en zijn troepje terug naar het kamp. De berichten, die ze meebrengen, verspreiden angst en onrust, en Winonah zou, om alle moeilijkheden te ontlopen, het liefst zo gauw mogelijk vertrekken. Ze kun nen echter het gehavende schip zo maar niet verspelen, dus aan weggaan valt niet te denken. Vlug neemt Eric zijn maatregelen. Winonah, Astara, hoewel zeer tegen haar zin, Pum Pum, Hrulf en de hond gaan naar de schepen terug, waar zij het veiligst zijn. Cendrach weigert koppig mee te gaan, al dringt Eric, die de oude man liever eveneens in veiligheid ziet, er herhaaldelijk op aan. Op de omringende hoogten worden wachtposten op de uitkijk gezet en Eric geeft bevel, geen vuur te maken, daar dit over dag rook en 's nachts lichtschijn verspreidt. „Dan kunnen we ook niet verder gaan met het herstellen van de boot", zegt Cendrach wat spijtig, want daarbij is nu eenmaal vuur nodig. Doch het is niet anders, ze mo gen niets riskeren en dus zitten ze voorlopig vast! Eric peinst nog eens na over de woorden van de gedode jonge man. Hij draait de helm om en om, aarzelend. „Zou het allemaal alleen om dat gedeukte bronzen ding gaan?" mompelt hij voor zich heen, „en waarom dan? Wat steekt hier ach ter? Er is niets bijzonders aan te zien". Intussen glijden Sveins blikken over het kamp en hij vraagt zich juist af, waar de wachters gebleven zijn, als hij een kort moment twee vreemde krijgers van een hoogte naar hun kamp ziet loeren. Het volgend ogenblik slaakt de Sakser een langgerekte kreet. Hier en daar zakken krijgers, door speren getroffen, ineen. Dan geeft Svein de Noorman een duw opzij, zodat deze als een gevelde boom tegelijk met Cendrach tegen de grond tuimelt. Geen seconde te vroeg, want rakelings scheert een speer langs hem heen. De chemische produktie in de OEES- landen steeg in 1954 met 15 pet. en over het jaar 1955 mag een overeenkomstige uitbreiding van de produktie worden verwacht. Dit is de voornaamste con clusie, waartoe de Commissie voor Che mische Produkten van de OEES komt in haar zojuist gepubliceerde rapport getiteld: „De Chemische Industrie in Europa in 1955". De grootste produktie- stijgingen ten opzichte van 1953 kwa men voor in Griekenland (39 pet.), Ita lië (22 pet.), Noorwegen (21 pet.), de BLEU (19 pet.), Duitsland (16 pet.) en Frankrijk (15 pet). Over 1954 worden de investeringen in de chemische industrie in de acht lan den, die tezamen circa 80 pet. van de Het ligt in de bedoeling, bij de fees telijkheden, welke 31 januari te 's-Gra- venhage worden gehouden ter gelegen heid van de achttiende verjaardag van prinses Beatrix, enige versieringen aan te brengen in de binnenstad van Den Haag. Zo zullen het Binnenhof, de Vijverdam en de omgeving van het ge bouw van de Hoge Raad der Nederlan den op het Plein worden versierd. Na een plechtige uitvaart in Luik is maandagmiddag omstreeks 1 uur op de begraafplaats te St. Pieter Maas tricht het stoffelijk overschot van de vorige week in Luik overleden Neder landse consul, de heer Louis Lhoest. ter aarde besteld DELFT, 24 jan. Kand. werktuigk.: p. A. van Zijl Langhout, Veendaal; Kand. scheik. ing.: J. W. Aeijelts Ave rink, Boekelo; W. J. van Asselt (met lof), IJsselmuiden; H. A. Boer, Apel doorn; W. H. Bos, Delft; W. H. de Graaf, Rotterdam; J. C. Hoogeveen, Eindhoven; M. J. Kleinjan, Rotterdam; J. T. Knegtel (met lof), Oegstgeest; A. de Koning, Rotterdam; G. H. Kroes, Nijmegen; A. Langejan, Rotterdam; A. Laport, Vlissingen; B. G. Linsen, 's-Gra- venhage; H. J. Maat, Enschede; F. G. ter Mors, Enschede; J. M. de Munck Keizer, Leiden; R. H. Plooijer, 's Gra- venhage; G- A. Roovers, Rijen; A. H. de Rooij, Delft; J. J. M. Rijpkema, Ble- rick; L. P. Savelkoul, Roermond; A. Schreuders, Rotterdam; H. J. Vegter, Dordrecht; C. A. Verbraak (met lof) Delft; M. Veth, Haarlem; G. S. van Welie (met lof), 's Gravenhage; C. F. Weijn, Delft; J. van Willigen, 's Gra venhage. LEiDEN, 23 jan. Doctoraal II ge neeskunde H. S. Cohen, Venlo; E. J. M. Crabbendam, Zandvoort; H.' T. E. Hoedt, Leiden; P. E. Madji, Leiden; G. W. Meeuwisse, Rotterdam; L. N. Nieu- wenhuizen, Scheveningen; P. C. van Remundt, Leiden en W. A. Versteegh, Oegstgeest. Semi-arts examen mej. M. J. Fontein, Haarlem; O. E. Awani, Scheveningen; F. En-el, Den Haag; D. Frowein, Den Haag; H. Heering, Zie- rikzee; I. A. D. Hohberger, Oegstgeest en A. S. Muller, Laren (N.H.). Arts examen mej. M. A. A. G. Schaap, Venlo; J. G. H. Karis, Dorwerth; H. Mass (USA); E. Schwalben (USA); H. W. B. Stoel, Scheveningen en R. A. van Tyn, Leiden. NIJMEGEN, 24 jan. Doet. wijsbegeer te; cum laude; pater J. Th. C. Amtz O.P., Nijmegen. UTRECHT, 4 jan. Kand. tandheel kunde: W. Bernasco, Leeuwarden; P. p. Th. I. Bremer, Utrecht; I. A. Flu, Am sterdam; A. Groeneveld, Rotterdam; R. R. Ho Meau Long, Utrecht; mej. L. Kaas, Amsterdam; mej. G. W. Kouse maker, Zeist; mej. Liem Hiang Nio, Delft; C. H. Philipszoon, Utrecht; J. F. H. Ris, Utrecht; R. F. Sinjorgo, Deven ter; M. Snijders, Enkhuizen; A. H. W. P. Theunissen, Amsterdam. WAGENINGEN, 23 jan. Ir. J. Weits te Wageningen is gepromoveerd tot doc tor in de landbouwkunde na verdedi ging van een proefschrift met stellin gen: „De antirachitische werking van Nederlandse veevoeders in verband met het antagonisme tussen cotogeen en vitamine d". In het plaatsje Andernach aan de Rijn heeft Adenauer voor het eerst troepen van he nieuwe Duitse leger geïnspecteerd: infanterie-soldaten, met hun stalen helmen en de mariniers (links op de achtergrond). Links van de kanselier de minister van Defensie, Theodor Blank, en rechts generaal-majoor Helmut Laegeler. Naar aanleiding van het verschijnen der Pauselijke encycliek Musicae Sacrae Disciplina heeft het hoofdbestuur der Nederlandse St.-Gregoriusvereniging te Utrecht een buitengewone vergadering gehouden. Zich verheugend over het Pauselijke document, waarvan de in houd en strekking een bevestiging vor men van wat de St.-Gregoriusvereni ging in Nederland steeds als haar stre ven beschouwde omtrent een liturgisch en artistiek verantwoorde beoefening der kerkmuziek, is het hoofdbestuur van mening, dat alleen onder de leiding der bisschoppen de toepassing van dit stuk de voordelen zal kunnen- brengen, die de Paus voor ogen heeft gehad. Daar enkele passages van de nog niet in volledige Nederlandse vertaling ver schenen encycliek mogelijk aanleiding kunnen geven tot een onjuiste interpre tatie van het geheel, heeft het hoofd bestuur alle diocesane besturen opge roepen om op 1 februari a.s. in speciale studiedag aan dit onderwerp te wijden. De resultaten daarvan zal het hoofd bestuur dan op korte termijn aan alle leden van de St.-Gregoriusvereniging en aan alle Nederlandse kerkzangers mededelen. In het afgelopen weekeinde is 's avonds ingebroken in een hoeden en bontzaak aan de Plaats te 's Gra venhage. De dieven zijn via het dak binnengekomen. Zij braken een kast open, waarin zich allerlei sieraden, armbanden en gouden ringen bevon den. Zij namen deze voorwerpen, die een waarde van ruim f 21.000 verte genwoordigen, mee. De eigenares is gedeeltelijk verzekerd. Het C.B.S. heeft een overzicht samenge steld van het tekort aan arbeiders in de industrie per ultimo september 1955. De ge gevens hebben betrekking op industriële on dernemingen waarin tenminste tien perso nen werken. De kleine industrie minder dan tien personen) en het ambacht zijn buiten beschouwing gebleven; het bouwbedrijf is evenmin in het onderzoek vertegenwoordigd. Het aantal geënqueteerde bedrijven bedroeg circa 10.800, waarvan circa 5300 een tekort aan arbeiders meldden. (Bij het onderzoek per ultimo juni 1955 waren deze aantallen resp. circa 10.900 en circa 5.100). De omvang van het tekort bedroeg per eind september 83.393 man hetgeen tien pro cent is van het aantal arbeiders dat werk zaam is in de geënqueteerde bedrijven (eind juni 76.614 man of 9 procent). Het tekort was relatief het grootst bij de kledingindustrie, t.w. 10.760 man of 20 procent (9.795 of 18 procent). De metaalnijverheid kwam op de tweede plaats met 32.564 man of 12 procent (30.256 man en eveneens 12 procent). Daar na volgden de leder- en rubbernijverheid, de wasserijen en de industrie voor bewerking van hout, kurk en stro, die alle met een tekort van 11 procent kampten. De Groninger kunstenaar F. H. Bachg is op 90-jarige leeftijd overleden te Gro ningen. Bachgs werk en trouwens zijn hele persoonlijkheid zijn onafscheidelijk aan Groningen verbonden. Hij was voor de nieuwe Groninger schilderkunst een figuur van betekenis. Op 19-jarige leef tijd werd hij leraar aan de Academie Minerva te Groningen. Bachg was een veelzijdig kunstenaar. Behalve land schapschilder was hij een knap portret schilder. Talloos zijn de conterfeitsels, die hjj van bekende Groningers maakte, vooral van professoren. Ook heeft hij vele werken gemaakt voor katholieke kerken, o.a. in Groningen (H. Hart, Paterskerk), Beltrum, Harmeien, Naar- den, Almelo, Amersfoort, Culemborg en Maastricht. Cew"«*' ope'O mondi totale produktie der OEES-landen voor hun rekening nemen, met name: België- Luxemburg, Frankrijk, Duitsland, Ita lië, Nederland, Noorwegen, Zweden en 'net Verenigd Koninkrijk, geschat op 775 miljoen U.S.-dollars. Deze investerin gen hadden voornamelijk betrekking op chemische aardolieprodukten, kunst meststoffen, plastics en reinigingsmid delen. Volgens het rapport is een groot deel van de investeringen door de in dustrie zelf gefinancierd. Van de chemische grondstoffen nam de produktie van organische chemicali ën, evenals die voorgaande jaren, meer toe dan die der overige produkten. Verwacht mag worden, dat deze ont wikkeling zich in de toekomst zal voort zetten en zich mogelijk nog zal intensi veren, gezien de voorgenomen investe ringen in de sector van de chemische produkten op aardoliebasis. Ofschoon de produktie van anorgani sche chemicaliën in het algemeen min der snel stijgt, blijkt dat dit stijgings percentage over 1954 vergeleken met dat in 1953 groter was dan in de twee voorafgaande jaren. De produktie van chloor blijft nog steeds snel stijgen. Het is waarschijnlijk, dat deze ontwikkeling zich in 1955 zal voortzetten. Het rapport wijst erop, dat het pro- duktiviteitsniveau in deze industrie- taak natuurlijkerwijze hoog is en dat, ofschoon exacte en vergelijkbare cij fers ontbreken, er aanwijzingen zijn, dat op dit terrein in de laatste jaren veel vooruitgang is gemaakt. Dit komt tot uitdrukking in de prijzen voor chemische produkten, die over het algemeen stabiel bleven, ondanks de stijgende kosten voor grondstoffen, energie en arbeidskrachten. Geduren de meer dan tien jaren zijn dé prjjs- indices voor chemische produkten over het algemeen langzamer geste gen dan de prijsindices voor andere industriële produkten. De handel in chemische produkten on derging in 1954 eveneens een uitbrei ding. De handel tussen de deelnemende landen en hun overzeese gebiedsdelen nam met 19 pet. toe, ofwel 4 pet. meer dan de produktie. Bij de handel met derde landen treedt vooral een stijging van de importen van chemische pro dukten met 46 pet. t.o.v. 1953 op de voorgrond, terwijl de exporten slechts met 21 pet. stegen. Niettemin overtrof de export van chemische produkten der OEES-landen in 1954 de import nog met een bedrag van 900 miljoen dollar. De waarde van de export van chemische produkten der OEES-landen naar der de landen over 1954 bedroeg 1.060 mil joen dollar.. L. Smit en Co's Internationale Sleepdienst heeft in samenwerking met de Svitzers Ber gingsmaatschappij te Kopenhagen een bij zondere prestatie geleverd bij het bergen van het Liberiaanse libertyschip Symphony. Dit schip strandde 23 december op een koraalrif in de Indische Oceaan. De nood seinen werden onmiddellijk beantwoord door de sleepboot Loire, die juist van Bombay was vertrokken. Een andere sleepboot van Smit, de Oostzee, bevond zich ook min of meer in de buurt, echter met een zware sleep, zodat zij alleen zou kunnen trach ten haar losse bergingsmateriaal, zoals an kers, staaldraden, pompen e.d. ter beschik king te stellen. Door de zeegang was het echter onmogelijk aan dit plan gevolg te geven. De Loire bereikte de strandingsplaats op Eerste Kerstdag, maar alle pogingen om de Symphony vlot te trekken faalden toen. Intussen was een bergingsinspecteur van L. Smit en Co. naar Colombo gevlogen, om zich naar de strandingsplaats te begeven met een van de kleine vrachtschepen, die waren gehuurd om te pogen lading uit de Sym phony over te nemen. 30 december ver scheen vervolgens de bergingsboot Protec tor uit Aden. Er werden nu zware bergings ankers uitgezet teneinde te voorkomen, dat het schip hogerop zou slaan. Maar dit ge beurde toch, ondanks deze voorzorg, toen een deel van de lading, die o.a. uit zware trucks bestond, in de kleinere schepen was overgeladen. Men heeft ten slotte een deel van de vrachtwagens en lorries, die aan dek stonden, overboord moeten werpen en olie en water moeten weg pompen. Hoewel men er langzamerhand aan ging twijfelen, of alle inspanning wel enig re sultaat zou hebben, is men er 19 januari in geslaagd de Symphony vlot te trekken. Het schip was met volle vaart op het rif gelopen en had daarbij bodemschade opge lopen. Daarom werd het na het vlot komen naar Bombay gebracht om in een droogdok te worden opgenomen. Zondag werd de Symphony daar afgeleverd, waarmee een waardevol schip van 7253 b.r.t. voor een totale ondergang werd gered. Te Parijs zijn de ministers van de P.T.T. van Frankrijk, West-Duitsland, Italië, Bel gië, Luxemburg en Nederland bijeen geko men. Bij deze gelegenheid is officieel be sloten tot het instellen van een Europese postzegel. De Nederlandse minister van Verkeer en Waterstaa.t mr. J. Algera, is door de Fran se regering onderscheiden met het comman deurskruis „Du merite postal". Ir. J. D. H. van der Toorn, directeur-generaal van de P.T.T. is benoemd tot officier in dezelfde orde. Naar wij vernemen blijft de dienst regeling van de K.L.M. op het tra ject Amsterdam-Praag gehandhaafd. Horizontaal: 1. puntje - deel van ker kelijk jaar 2. ineenzetten van machine - riviertje in Friesland 3. veel-armig waterdier - mal 4. aanwijzend vnw. - vruchtbare grond - noot 5. huurcontract - houding 6. leergang - uniformpet 7. amica manu (afk.) - niet uit zijn woorden kun nen komen 8. ruzie (volks taal) - decigram 9. ook - lidwoord 10. list - Chin, afstands maat - schrijfmate riaal 11. Gelderse rivier -. domoor Verticaal: 1. bewerker van metaal - leerling van mil. oplei- oo dingssehool zenuwster kend middel niet bezet bezinning echt tante post aftreksel door koking of dis tillatie 5. geleidelijke ontwikkeling 6. zangstuk - gebogen zwaard 7. dorp (Ind.) - rode kleurstof 8. Verenigde Naties vruchten van de eik opstootje per expres (afk.) omlaag roeispaan schets (m.v.) Daar hoog, in de Zwitserse Alpen zijn 2000 mensen dag en nacht aan het werk voor de bouw van de grootste dam van Europa. Deze dam zal bijna net zo hoog worden als de Eiffeltoren en bijna driemaal zo hoog als de Dom toren te Utrecht. Dit grote bouwwerk zal dienen voor de vorming van een groot stuwmeer in de nabijheid van de Matterhorn. De Matterhorn zelf zal helpen, om het water voor dit stuw meer te leveren, daar gletsjers het benodigde water zullen opbrengen. In totaal zullen er drie speciale „glet- sjer-pomstations" worden gebouwd, die het water van ca. 20 gletsjers in de rich ting van het stuwmeer doen vloeien. De watertunnels, die men hiervoor aan het bouwen is, hebben een totale lengte van meer dan 150 km. Het stuwmeer zal gaan dienen om energie op te wekken in drie grote krachtcentrales, waarvan er een bij de dam komt^ te liggen en twee bij de rivier de Rhöne worden gebouwd. Het stuwmeer wordt zo belangrijk, dat het Zwitserland onafhankelijk zal maken van stroomlevering door het buitenland, terwijl Zwitserland dan een teveel aan energie aan Frankrijk kan gaan verkopen. Het gehele plan werd reeds in 1947 ontworpen en zonder er veel ruchtbaar heid aan te geven zijn de Zwitsers in 1950 met de eerste werkzaamheden be gonnen. In het buitenland is men er dan ook nauwelijks van op de hoogte, dat Zwitserland de grootste dam van Europa aan het bouwen is, een werk, dat pas in 1968 gereed zal zijn. Totaal zal men dus rond 18 jaar aan het plan werken. De kosten van het project zijn ca. 880 miljoen gulden. Het werk gaat dag en nacht door, waarbij men overdag een werktijd van 11 uur heeft. De moeilijkheden bij deze werkzaamheden zijn zeer groot. Zware machines moeten worden ge transporteerd over steile, smalle berg wegen. Naar het dal, waar de stuwdam komt te liggen, loopt geen goede bruik bare weg, zodat men over de afgrond van bijna 300 meter vier zware kabel banen heeft gebouwd. Het bijzondere van deze kabelbanen is nu, dat zij be weegbaar zijn in de dwarsrichting, zo dat men het gehele dal kan bestrijken. Deze beweegbaarheid verkrijgt men door de torens van de kabelbanen op rails te monteren. Voor het materiaal van de dam heeft men een speciale betonfabriek in de bergen gebouwd. Deze fabriek deponeert zijn materiaal in wagentjes, die aan de kabelbaan hangen, waarna deze wagentjes dan hun inhoud in de vormen beneden hen gieten. Een Dakota van de Luchtmacht heeft de Nederlandse gezant in de onafhan kelijke nègerrepubliek Liberië, dr. H. Riemens, wiens gezondheid door het ver blijf in de tropen is aangetast, naar Ne derland teruggebracht. Gisternacht is hij op Schiphol gearriveerd. Hij werd ver welkomd door generaal A. Baretta, chef van de luchtmachtstaf. Een juiste verpleging van de patiënt werd in Liberië door medici onmoge lijk geacht en een directe verbinding door de lucht met het vaderland be stond niet. Dat was de reden dat op verzoek van de Nederlandse regering een militaire Dakota de reis ondernam Hij is in het stadsakademisch zieken huis in Utrecht ter verpleging opgeno men.. DUITSLAND FRAN KR'JK Bouw van stuwdam gereed in 1968 Ter vergelijking de Eiffeltoren. 300m.hooq Domm Uhechl 110 m. ONTWORPEN DAM a 'a ~a va a tx Kg Naar het weekblad voor Bloemencul tuur meldt, is het nagenoeg zeker dat dit voorjaar opnieuw een belangrijke zending Nederlandse bloemen naar Rus land zal gaan. Het ligt in de bedoeling aldus het weekblad, om met een collec tieve groep kwekers in Moskou aan de markt te komen. Voorbereidingen wor den getroffen om met 7.000 hyacinten, die in twee leveringen zullen worden gezonden en uit 15 variëteiten zullen bestaan, uit te komen. Twee maal 5000 tulpen zullen ook naar Moskou worden gestuurd. Het la boratorium voor bolienonderzoek zal ruime medewerking verlenen bij de op lossing van moeilijkheden van vaktech nische aard, aldus het weekblad. (Van onze Londense correspondent) Zaterdagavond sprak Sir Anthony Eden opnieuw de Britse natie toe, deze keer via de televisie. Hij herhaalde zijn verzekering van de vorige week woens dag, dat zijn regering alles zou doen om de inflatie te bestrijden, hoe onpo pulair de maatregelen ook mochten zijn. Hij herhaalde eveneens de belofte dat de regering zou bezuinigen op staatsuitgaven. D^ premier deelde mede dat de regering vastbesloten was dat Engeland een leidende positie zou krij gen i- de ontwikkeling van alles wat te maken had met atoomenergie. En ook al zou de regering op andere ter reinen bezuinigen, er was geen sprake van bezuiniging op dit terrein. De rege ring had eveneens plannen klaar om het technisch onderwijs in het land uit te breiden. Sir Anthony Eden herhaalde dat het niet de bedoeling was van zijn regering de inflatie te bestrijden door het moedwillig scheppen van een zekere mate van werkloosheid.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 2