„Gemotoriseerde beledigingen in Haarlemmermeer" Officier acht waterchinees niet beledigend genoeg Melkbakfiets gekapseisd „Tempo Waterstaat houdt de dynamische ontwikkeling van het verkeer niet bij" Muurschildering van Anni Apol gisteren onthuld V M Het Rotterdams Toneel met een parodie op de driehoek H Zandvoortse pensionhouders staan achter „Touring Zandvoort" Het hart op de tong Voorlopig onderdak in St. Agathaschool Algemene beschouwingen IN KLEUTERSCHOOL FARADAYSTRAAT Peruka55 richt adres tot gemeenteraad STATENZITTINC NOORD-HOLLAND Het eeuwig misverstand" irt Haarlem Radio-reparatie H. J. Maertens N. V. BEWAKER HALF BLIND GESLAGEN DINSDAG 24 JANUARI 1956 PAGINA 3 Haarlemse politierechter „Wat er chine es" Vader stak zijn zoon Pleizierrijder De r.'k. H.B.S. te Lisse Op Rijksstraatweg Tapijt „Het Konijn" in Frans Halsmuseum geëxposeerd Mozartconcert door N. Ph. Orkest Optimistisch Cultuurbeleid Burgerlijke Stand1 Haarlem De schildering „Proces om Jezus" voor Geloof en Wetenschap Loopmare tweede helft 1955—1956 Getuigen opgeroepen BASKETBALL DAME UIT O VERVEEN ERNSTIG GEWOND Bij ongeval tussen Amsterdam en Utrecht HEEMSTEDE Viering tachtigste verjaardag H. Vader Pausavond in Minerva- theater Voetbrug over de Van Merlevaart Kosten geraamd op f 10.000 Geldlening van 1.000.000 Gemeenteraad Heemstede Lichte aanrijding Betrouwbare K.R.O.-revue I K.R.O.-revue II K.R.O.-revue lil Santpoort c. C. J. Aiders. F ouragehandelaar krijgt een maand SPAARNDAM Afscheid kapelaan G. Zaal Het boterde niet erg tussen de fami lies G. en W. uit Haarlemmermeer. Op gepaste tijden voegden zij elkaar beledigingen en zelfs bedreigingen toe en niemand begreep eigenlijk wat de oorzaak was van die vete. Voor de Haarlemse politierechter, waar G. en zijn vrouw zich gisteren wegens be lediging moesten verantwoorden, bleek overigens, dat mevrouw W. vroeger vaak thuis kwam bij G. Zij kwam daar troost zoeken, omdat zij het niet zo best kon vinden met haar man. Maar sinds die onenigheid was bijge legd, keerden beiden zich tegen de familie G. 9 oktober passeerde de familie W. per motor met zijspan de familie G., die in een auto reed. Mevrouw G. be gon W. allerhand nare woorden toe te voegen, die bepaald beledigend ge noemd moesten worden. Meneer G. liet zich evenmin onbetuigd. „Dat was dan wel een gemotoriseerde belediging merkte de politierechter mr. Petersen op. Mevrouw W. vertelde dat er al een hele tijd ruzie was. Ze moest nu al een hele tijd thuis blijven, want G. had gedreigd haar te pletter te zullen rijden Zelfs de kinderen van beide partijen werden tegen elkaar opgezet. Tevergeefs zocht de politierechter naar een oorzaak van de vete. De verdediger, mr. Jansonius, gaf wel toe, dat zijn cliënten de andere partij beledigd hadden. Maar hij zette uiteen, dat de G.'s prima aangeschreven zijn in'Haarlemmermeer en dat de familie W. niets anders doet dan G. het le ven zuur maken sinds de liefde tussen mevrouw W. en de familie G. in haat verkeerd was. Nog gisterochtend in de hal van het gerechtsgebouw was W. voor G. komen staan, die op de bank zat. "W. had niets gezegd, maar had alleen maar bepaald hinderlijk vlak voor G. gestaan. Op een gegeven ogen blik kon G. zich niet langer beheer sen en voegde W. enkele krachttermen toe, waarop W. onmiddellijk bij de parketwacht was gaan klagen, dat hij bedreigd werd. De officier achtte het ten laste ge legde bewezen en eiste tegen ieder der beide G.'s f 40,— of 16 dagen hech tenis. De politierechter maakte er f 20.— of 6 dagen van voor ieder der beide verdachten. Eveneens op beschuldiging van bele- diSing stond gisteren een 27-jarige huisvrouw uit Koog aan de Zaan terecht voor de politierechter. Ze had haar overbuurvrouw „waterchinees" ge noemd en dat had deze natuurlek niet genomen. „Maar hoe komt u daar nou bij?" informeerde mr. Petersen, „Is uw over- niet het geval te zijn. Overigens had verdachte niet echt willen beledigen. „Waarom zegt u nou waterchinees?" vroeg de politierechter. „Wat is nou waterchinees? U kunt toch veel beter buurvrouw een kleurlinge?" Dat bleek „loeder" zeggen, of „kreng"? „Ja, maar dan kom ik met de rech ter in aanraking", repliceerde ver dachte. Ook hier bleek de vete al enige jaren te bestaan en niemand kon ver klaren hoe die ontstaan was. „Misschien omdat ik uit Amsterdam 'kom" sug gereerde de 32-jarige beledigde over buurvrouw, die was komen getuigen. Vroeger had verdachte haar al eens „go re Ambonees" en „rotmokkel" genoemd. Waarom?" vroeg de politierechter. "Waarschijnlijk bij gebrek aan woorden" meende getuige. De officier, mr. R. W. H. Pitlo, kon het beledigende van dit alles niet in zien „Waterchinees" vond hij in ieder geval niet beledigend genoeg en vroeg vrijspraak. De politierechter stemde volkomen met hem in en maande de beide partijen zich in de toekomst liever als grote mensen te gedragen. Een 50-jarige man uit Koog aan de Zaan was 20 november van het vorige jaar zijn 16-jarige zoon met een aardap pelmesje te ljjf gegaan en had hem daarbij in het dijbeen geraakt. Dies moest hij zich gisteren wegens mishan deling voor de Haarlemse politierechter verantwoorden. Eigenlijk vond verdach te, dat hij heer en meester thuis was en „dat de jongens kunnen doen wat ik zeg". „Daar ben ik toch vader voor" voegde hij er verhelderend aan toe. Toen mr. Petersen verdachte had dui delijk gemaakt, dat dat helemaal niet ging en dat kinderen evenzeer rechten hebben als de ouders en toen de offi cier van justitie, mr. Pitlo, verklaard had dat verdachte van zijn kinderen slechts blinde gehoorzaamheid eiste en dat verdachte die al vier veroordelin gen wegens mishandeling achter de rug heeft, volkomen miswas, gooide de man het over een andere boeg. Plot seling weet hij zijn opvliegendheid aan ,,de zenuwen". Toen hij een gevangenis straf tegen zich hoorde eisen van vier maanden, waarvan twee voorwaardelijk zei hij „da's wel erg. Het komt alle maal van de zenuwen en daar is nou eenmaal niks tegen te doen. Daar moe ten de anderen maar rekening mee hou den". De politierechter wilde rekening hou den met de gevolgen voor het huisge zin van verdachte wanneer hij de ge vangenis indraait. Omdat het tenslotte een huiselijke twist betrof, waarin geen derden gemengd waren, veroordeelde hij verdachte tot 2 maanden voorwaar delijke gevangenisstraf met een proef tijd van drie jaar. Het aardappelmesje moet op bevel van de rechter vernie tigd worden Een 25-jarige stratenmaker had eind december in Haarlemmermeer een bromfiets zien staan. Hij had een bor reltje gedronken en dat gaf hem moed. Hij nam de bromfiets en reed ermee naar Alphen aan de Rijn. Daar begon zijn geweten te knagen en hij wilde wel van het apparaat af. Hij zette de brom mer dus ergens neer en nam ongemérkt de benen. Hij heeft als heer en meester over de brommer beschikt, oordeelde de officier van justitie, mr. R. W. H. Pitlo giste ren voor de politierechter. Nee, verklaar de de verdediger, mr. Lambers, dit is een -chool voorbeeld van joy-riding. Je kunt wel van alles bedenken, wat de j on- geman mogelijkerwijs bedoeld en ge dacht heeft, maar te bewijzen valt dat niet. De politierechter, mr. Petersen, was het met de verdediger eens en ver oordeelde de stratenmaker tot 6 weken gevangenisstraf, waarvan drie voor waardelijk met een proeftijd van drie jaar. Voor de „Vereeniging Haerlem" zal de heer G. J. de Swart op maandag 6 februari in de kroonzaal van Brink- mann aan de Grote Markt een causerie houden over „Tram- en spoorlijnen in Haarlem e.o. in vroeger tijd". De heer De Swart is secretaris van de vereni ging van belangstellenden in het spoor- en tramwezen. FILMS: CINEMA PALACE: „Wien bleibt Wien", a- 1. Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15. FRANS HALS: „Jeugdliefde", volw. Di.-avond één voorst, om acht uur. LIDO: „Terug uit de hel", 14 jaar. Tij- t ,1^ 2' 415. 7 en 9.15. „Het grote verlangen', 14 jaar. Tyden: 2, 7 en 9.15. MINERVA, 8.15: .Brood, liefde en fanta sie", 14 jaar. REMBRANDT: „De glorie van het leven", 18 jaar. Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15. ROXY„De wraak van de vaandrig", a. 1. Tijden: 2.30, 7 en 9.15. STUDIO: „Het glazen muiltje", a. 1. Tij den: 2, 7 en 9.15. Dinsdag 24 januari Minerva Heemstede): 4e Avond Wereld- reizigersserie. Dr. Paul Julien: „Onder de wilden van hetBauchi-plateau"; 8.15 u. Gebouw St. Bavo. Balletgroep „Panta Rhei" Na de pauze korte films over Leonardo da Vinei en Bairbara Hepworth rnapripm<; Studenten Gilat) 8 uur. bebouw Ged. Oude Gracht 129: St. Adel- bertvereniging aprtesterr5r" J' J. Dellepoort spreekt over „Priesterroepin gen", 8 uur. Woensdag 25 januari StadsschouwburgToljeeiïtfi'f{'éur" C(d?n sius" met „Mr. Patterson's chauffeur (du.) Frans Halsmuseum: Volksuniversateit H. P. Baard: „Vijf eeuwen schilderkunst in de Nederlanden", 8 uur. „matraat- Café-rest. .Kennemerland J i«npirfpr* weg): Volksuniversiteit. Dr. C. ,,Een actueel probleem: Lichaam en g Minerva (Heemstede): Feestavond R--k. Harmonie „St. Michaël", 8.15 u. Naar wij vernemen zal de r.-k. HBS te Lisse, aan de stichting waarvan de bisschop van Haarlem onlangs zijn goedkeuring heeft gegeven, voorlopig worden gehuisvest in enkele lokalen van de Sint-Agathaschool aan de He renweg te Lisse. Al naargelang het aantal leerlingen zal de school de be schikking krijgen over twee of drie lokalen. Thans geniet de katholieke huishoudschool in beperkte mate gast vrijheid bij de zusters Franciscanessen van Bennebroek, maar in april zal daar aan een einde komen. Het lokaal, dat thans als strijklokaal dienst doet, zal dan zijn normale bestemming herkrij gen en eventueel aan de middelbare school kunnen worden afgestaan. Verder vernemen wij van de stichting Sint-Bonaventura uit Leiden, dat het in de bedoeling ligt zowel jongens als meisjes op deze school toe te laten. Niet minder dan 350 liter aan melk, room en yoghurt ging gisteren verloren bij een aanrijding tussen een motorbak fiets en een personenauto. Het gebeurde op de Rijksstraatweg ter hoogte van de Spaarnrijkstraat omstneekse zeven uur 's avonds. De motorbakfiets wilde linksaf slaan naar de Spaarnrijkstraat en werd van achteren aangereden door een eveneens in de richting Noord gaande auto. Er deden zich geen per soonlijke ongelukken voor, doch de Rijksstraatweg was rijkelijk besmeurd met vloeistoffen en gebroken glas. In het Frans Halsmuseum te Haarlem wordt tot 7 februari het tapijt „Het Konijn" geëxposeerd. Dit tapijt, 2.75X 1.50 meter groot, behoort tot de serie verdures van de gemeente Nijmegen. Deze serie werd in 1664 te Delft besteld en geweven door Bartholomeus van der Gucht. Er bestaat geen zekerheid over of dit tapijt oorspronkelijk een fragment van een groter tapijt is ge weest of dat het destijds inderdaad in deze maten is besteld, om te worden gehangen boven de deur van de Nij meegse raadkamer. Het tapijt was door versnijdingen en spijkergaten vrij ernstig beschadigd. In de werkDlaats tot herstel van antiek textiel te Haar lem is nog een tapijt uit de serie ven- dures ter restauratie aanwezig, namelijk „De Vos". De overige tapijten sieren reeds het Nijmeegse stadhuis. Aan het tapijt „Het Konijn" heeft een stopster 27 maanden gewerkt. Het concert, op vrijdag 27 januari, dat onder leiding zal staan van Marinus Adam, is voor de pauze gewijd aan werken van Mozart. Het concert wordt geopend met de Haffner Serenade, waarna de pianist Oskar Koebel de so list is in het pianoconcert no. 20 in d moll K.V. 466. Na de pauze zal de derde symfonie de „Eroïca" van Beethoven worden uit gevoerd. De Provinciale Staten van Noord-Hol land zijn vandaag bijeengekomen ter behandeling van de begroting Mior het jaar 1956. Alvorens tot de algemene be schouwingen werd overgegaan, herdacht de voorzitter, dr. M. J. Prinsen, het over leden lid dr. H. Scholten, die deel uit maakte van de PvdA. De voorzitter schetste zijn verdiensten en beëdigde daarna zijn opvolger, de heer J. Visser. De beschouwingen werden geopend door mr. De Wilde (VVD). Hij waar schuwde voor het gevaar van de in stelling van een IJmondraad, die zou worden geplaatst tussen de provincie en de gemeenten. De verschillende be trokken gemeenten zouden wellicht in hun autonomie kunnen worden aange tast. De heer De Wilde sprak eveneens over het wegenprobleem rond Haarlem. Dat er zo weinig voortgang wordt ge maakt met de plannen weet hij geheel aan het rijk en mocht in die toestand geen verandering komen, dan paste naar zijn mening een motie van de staten. Over de toewijzing van het aantal woningen aan Noord-Hollland was de heer De Wilde weinig te spreken. Wan neer dit aantal' niet verhoogd zou wor den, moest een klemmend portest wor den verzonden. Naar mr. De Wilde meende, was nu het ogenblik aangebro ken om over te gaan tot een verlaging van het aantal opcenten op de hoofd som van de personele belasting. Deze verlaging zou b.v. de heer De Wilde achtte zijn voorstel slechts van sym bolische betekenis uit de post „on voorzien" besterden kunnen worden. De recherche heeft een 43-jarige handelaar uit Haarlem aangehouden, die er van verdacht wordt enige fietsen te hebben gekocht, die van diefstal af komstig zijn. De man is ingesloten. Daarna was het woord aan de fractie voorzitter ven de KVP, de heer J. Schip pers. Hij toonde zich optimistisch over de te verwachten uitkering uit het pro vinciefonds, maar zij vroeg zich af. waarom de overschotten van het PEN en het provinciaal waterbedrijf niet in de algmene begroting v|3ren opgenomen. Zij worden gereserveerd, maar komen niet aan de gewone dienst ten goede. De provincie heeft veel meer weer standsvermogen dan wordt voorgesteld, zo meende de heer Schippers. Het tempo van de provinciale water staat was naar zijn oordeel niet aange past aan de dynamische ontwikkeling va nhet verkeer. Ook uit de begroting van het wegenfonds putte hij hierom trent een bevestiging. De heer Schippers stelde zich voor om over het beleid inzake het wegen- vraagstuk terugkomen bij de behande ling van de begroting van het wegen fonds. De heer Baas (AR) noemde als mo gelijke oplossing voor de bezwaren die gedeputeerde staten hadden aangevoerd tegen de verdeling van het woningcon- tingent, de rem, die de regering wellicht wil aanbrengen tegen de trek naar het westen. Want in een spreiding zijn ook voordelen gelegen. De heer Baas vroeg zich overigens af of GS het Volendamse gemeentebestuur niet hadden zouden kunnen helpen bij de inrichting van een industrieterrein. Ondertrouwd: W. A. van Dansik en M. R. E. Verstraten. Geboren: C. J. Booms - Versteeg, z', A. H. J. van Opstal - Bult, z.; C. A. Slenters - Koomen, z.; E. C. Zomer dijk - van de Laarschot, z.; A. E. Dor- resteijn - van 't Klooster, z.; W. van Drunen - Schmitz, z.; H. C. M. War merdam - Trossel, z.; H. Bremer - de Haan, d.; M. W. Driessen - Bottelier, 2d.; C. J. van Bazu - van der Zande, d.; M. A. J. Dernison Assendelft, d.; P. Wegman - Molenkamp, d.; A. Heu- verkamp - de Boer, d.; W. J. Booms - Munniks, d.Th. Bel - van Kouteren, 3.; J. Th. Habraken - Bijster, d. -Overleden: A. J. W. Braakman, 78 j., ■^enaupark; J. Blom, 45 j., Kamperlaan; van Gennip, 57 j., Scheepmakers- Slik; J. H. Rohdens, 94 j., Schalkwij- Rerweg. H q. van Batenburg, 57 j., P.asthuisvest; P. van Gelder, 79 j., tarten van Heemskerkstraat; C. H. r;ees, 82 j. Ramplaan; M. Th. Wenne- - Kruijssen, 44 j., Vondelweg; A. Ravenhorst - van den Essenburg, 80 j., ^oogstraat; J. J. Beilschmidt - Nijgh, Bakkerstraat. Ondertrouwd: H. Rombouts en A. M. Ah. de Groot; J. Klinkhamer en A. C. vlasveld. Getrouwd: A. Bouquet en M. E. He- lalm Breur™S en R. J. Taze- Geboren: C. van Wonderen - Porte- ^es, z.; E. Vellinga - Willemse, z. L. •van Lieshout - Medenblik, d. Overleden: Th. H. H. Voss, 67 j., Kamperlaan; G. Wagenaar Fortuin, 85 j-. Kinderhuis vest. oor de tweede maal in een week tijds stond de heer E. J. Lode- wijks, gemeentelijk inspecteur voor het L. O. te Haarlem in een nieuwe school voor een gordijn waarachter zich een decoratie bevond die tot stand ge komen is volgens de 2 pet. regeling voor monumentale kunstopdrachten. Dtimaal betrof het een schildering van mevr. Anni Apol uit Amsterdam in de speelzaal van de openbare kleu terschool aan de Faradaystraat, ontwor pen door architect Heiloo van -de dienst Openbare Werken. In zijn toespraak, die aan de onthulling voorafging acht te de inspecteur de poging om een scha kel tussen kunst, schooi en leven te leggen geslaag; in de oude school was het ondenkbaar dat de kunstenaar zich in dienst van het onderwijs zou stellen. In de laatste tijd is er een be langrijke kentering waar te nemen in de sociale en pedagogische positie van de kunstenaar welke nogal eens mis verstaan wordt, omdat men veronder stelt dat hij louter voor zichzelf leeft en geen dienende taak erkent. „.iuL schepping van architect Heiloo, rW;„ de hier aangebrachte schil- „ondersteund en spr. wenste hem nncriï1 geluk- De moderne kunst doet Dubliek68^ vraagtekens rijzen bij het werkeli'ik hoi" 6en ?™nstwerk kan van gogische werkang Z1JW V°°r het Peda" RoMkiPii"tö^?v. ^auer. hoofdleidster aan ^Ltnlfr hólt 1°°,zegde het gemeente- j hf n danlc voor het schil derstuk in haar school, hieraan toevoe gend dat hoewel het moeilijk is om moderne kunst te appreciëren, zij toch meent dat jiet mogeijjk is door confron tatie er naar toe te groeien. Tussen de aanwezigen, onder wie de kunstenares, hoofdingenieur, H. A. Breuring, archi tect Heiloo en de wethouder van onder wijs en kunstzaken, de heer D J A Geluk ontspon zich hierna een geanb meer gesprek, kunst en kunstenaars be treffend. et als basis een aan de muur bevestigde zitbank aan een der lange wanden van het speello kaal heeft Anni Apol haar eerste muur schildering aangebracht rnet voldoende feeling" voor de behoeften van de wand. Als onderwerp heeft zij enige moeders met spelende kinderen geko zen, geplaatst tegen een vlakverdeling, die doet denken aan duinen en zee. Als geheel doet het werk prettig aan en heeft een zekere onschuld, om dat zij de figuren silhouet-achtig heeft gehouden. De kleur die zij in het lokaal heeft gebracht is vriendelijk, de wijze van aanbrengen van de verf echter is wat dor gebleven en de voorstelling is nogal nuchter en uitgesproken opgezet, zodat deze gauw gezien is en geen ver rassingen meer verbergt: zij vertoont niet de fantasie en de mogelijkheden tot persoonlijke ervaringen die juist haar „collages" zo rijk maken. Men kan zich afvragen, of het zin heeft, aan het kind dat in die jaren in eigen fantasiën leeft en zich nau welijks voor zijn speelgenoten interes seert „spelende kinderen" voor te zetten. M.a.w. men moet tegen de kleu ter niet over de kleuter spreken als men hem wil boeien. Ook deze over wegingen gelden voor de gebonden kun stenaar, want zijn kunst is niet alleen architecturaal geëngageerd, maar ook ideël. L. T. 5 februari zal des middags om twee uur in de Stadsschouwburg te Haarlem de toneelgroep Het Nieuw Comedia van John Gobau en Guus Hermus voor de leden van Geloof en Wetenschap „Vals beschuldigd" spelen van Philip King. Dit betekent een wijziging in 't oorspronke lijk programma, dat vermeldde, dat de ze toneelgroep op vrijdag 3 februari „Ombre chère" zou spelen. In de volgende bijeenkomst, die op vrijdag 17 februari wordt gehouden, zal prof. dr. W. Asselbergs (Anton van Duinkerken) komen spreken over het onderwerp „Vijftig jaar", een lezing over de katholieke geestesgesteldheid in de afgelopen vijftig jaar, zoals die spreekt uit romans, gedichten en to neelstukken. De pianist Hans Henkemans geeft op 24 februari een pianorecital, bestaande uit werken van Mozart en Beethoven. Vrijdag 9 maart komt Gabriel Smit een lezing houden over „Het goede lezen van het goede boek". Voor de vasten is een extra-voorstel ling ingelast en wel het toneelspel „Pro ces om Jezus" door de Haagse Come- die op 19 maart. Door zijn religieus karakter is dit spel een aangewezen stuk voor de vastentijd. In de plaats var, „Cyrano de Bergerac" komt het Rotterdams Toneel het blijspel „Het eeuwig misverstand" geven van J. M. Barrie op 13 april. Op 22 april kunnen de leden van Geloof en Wetenschap in de Amsterdamse Stadsschouwburg des middags om half twee de opera „Car men" gaan zien. et is een beetje moeilijk, in „Het eeuwig misverstand" (Alice-sit- by-the-fire) een stuk van sir James Matthew Barrie (1860-1937) te herkennen. Zijn toneelwerk is dikwijls aantrekkelijk door schuchter getoond sentiment, door zachtzinnige humor vlug getoomd, omdat het anders sentimen taliteit zou worden; daarvan bespeurt men echter weinig in „Het eeuwig mis verstand", en al even weinig van de vertederende romantiek, welke bijvoor beeld zijn „Deftige Straat" zo bekoor lijk maakt. Achter de gevel van het stuk schuilt wel een beetje van deze vertedering, maar wij kunnen slechts zelden achter de gevel kijken; meestal zien wij een grappig, meestentijds kod dig en mal bouwsel, dat overigens wel waardering vond in de met abonné's goed gevulde Stadsschouwburg, waar het Rotterdams Toneel gisteravond Haarlem met het parodietje kennis liet maken. Het kluchtige element vindt rechtvaardiging in de opzet van het stuk, dat een parodie is op de melo dramatische driehoeksgevallen, welke toendertijd (het stuk is van 1905) wel erg barre draken geweest moeten zijn. Van die gevallen, waarin een lieftal lig kindje op blote voeten en in nacht pon de dreigende breuk in de echte lijke band voorkomt met een: „Als u niet bij elkaar blijft, wat moet er dan van mij worden?" In „Het eeuwig mis verstand" verschijnt het meisje trou wens, compleet met ponnetje en barre voets. De parodie is levend geworden in een zeventienjarig meisje, dat met haar onrijpe hart en verstand die drakerige nonsens in de schouwburg niet kon ver werken en haar ouders (lang afwezig ge weest in de tropen) wel door een soort gelijk echtelijk drama zal loodsen. Gru welijk eigenwijs, en eigenlijk té eigen wijs om grappig te zijn. Wanneer de ouders gaan meespelen in het drama, dat overigens helemaal niet bestaat, krijgt het stuk een beetje fijner tintje, waarmede Ann Hasekamp als de char mante moeder bekoorlijk en met grap pige schuchterheid wist te penselen. Grappig en charmant genoeg om enke le (onbewust overgenomen?) maniertjes van een andere toneelspeelster te kun nen missen. Peter Hollander stond en zat toen naast haar in een van de natuur lijk gespeelde, schuchtere figuren, wel ke hij zo sympathiek weet te geven. In zijn eenvoud was hij meer een blij spelfiguur van een kluchtspeltype, naast een rustige vader van Adolf Rij- kens, die tegen het einde van harte, en grappig, aan de opzettelijke dra kerigheid meedeed. Onder de regie van Eric v. Ingen werd het stuk wat het inderdaad is: meer klucht dan fijne parodie, waar voor het geval te nonsensicaal is. Het lijkt beter dit stuk van Barrie op de boekenplank te laten; wij kunnen de parodie niet meer waarderen, omdat wij bovengenoemde idiote driehoeks drama's niet hebben gekend. Wellicht ligt de keuze gedeeltelijk in de voor keur van het Rotterdams gezelschap voor stukken met ten dele zeer jeug dige bezetting; in dit geval wordt deze gevormd door het mallotige wicht, haar broer en haar vriendin, van wie de broer het aardigst was en het natuur lijkst speelde. Bij het eigenwijze meisje kreeg de tekst te weinig kleur; voor haar nadrukkelijkheid zou men een motief kunnen vinden in bewuste imi tatie van de dramatische stijl anno 1905. Marianne v. Waveren was onher kenbaar als Richardson, de plezierig getypeerde schichtige en hongerige hit. Het decor, evenals de costumes, had Fiisco Wiegersma ontworpen. Een in terieur van de gezeten burgerij in 1905, en dan zo'n beetje in het artis tieke dat is toch wel de moeite waard. Hk. A. Mevr. LuyyckxSleyffer (K.V.P.) maakte enkele opmerkingen over het cultuurbeleid van G.S. en zag verlan gend uit naar het daaromtrent uit te brengen rapport. Zij bepleitte de vor ming van voldoende kader en daarom subsidiëring van muziekscholen e.d. eer der dan van muziekgezelschappen en oneelverenigingen zelf. De spreekster achtte het niet juist, dat de cultuurraad eerst t-z.t. wel eens overleg zou gaan plegen met de culturele commissie uit de staten. Dat overleg zou eerder moe ten plaats vinden wilde aan de bedoe ling van de culturele beantwoord wor den. Mevr. Luyckx vond het voorts noodzakelijk dat er scherpe scheidings lijnen worden getrokken tussen de cul turele en de maatschappelijke zorg. De volgende spreker was de heer v. Bruggen (C.H.), die zich verheugd toon de over de gunstige financiële toestand van de provincie. Na een betoog van mevr. Teeboom West (C.P.N.) over de achtergrond in de woningbouw ten gunste van uit gaven voor militaire doeleinden, deed de heer Peters (K.V.P.) enkele sugges ties aan de hand om tot een oplossing te geraken. De provincie zou contact moeten opnemen, met verschillende ge meenten, waarbij geïnformeerd kon worden naar de stand van zaken. Wel licht zou de systeembouw bevorderd kunnen worden. De woningbouw vraagt niet alleen geld, maar ook ons hart en onze inspanning, aldus de heer Peters. De heer v. Houten (V.V.D) wees op het belang van de culturele vorming en de heer De Roos (P.v.d.A.) be pleitte een nog nauwere samenwerking tussen G.S. en de statenleden door de instelling van enkele commissies uit de staten. Hij wilde voorts de gedachte volgen van de Gelderse statenleden die ge protesteerd hebben tegen de geringe uitkering uit het provinciefonds, waar van het percentage voor 1957 zelfs weer verlaagd is. Aan verlaging van belas ting wilde de heer De Roos nog niet denken, omdat de provincie aan het begin staat van veelomvattende plan nen, die door belastingverlaging wel licht belemmerd zouden worden. (De zitting duurt voort). (Ongecorrigeerd) Naar aanleiding van het zaterdagmid dag op de Hagebrug te Haarlem voor gevallen ongeluk, waarbij een motorrij der, die enige biertjes had gedronken, in het water van de Burgwal terecht kwam doordat hij moest uitwijken voor enige voetgangers, verzoekt de politie getuigen van het gebeurde zich aan het bureau te melden. De motorrijder wist na zijn onvrijwillig genomen bad op de wal te komen, zonder nadelige gevol gen te hebben opgelopen. De basketball-wedstrijden van maan dagavond in het Krelagehuis brachten enkele aantrekkelijke ontmoetingen in de eerste klasse dames. Het kampioensteam van H.O.C. moest de strijd aanbinden tegen Antilopen en gedurende lange tijd heeft het Anti lopen-team de toeschouwers over de einduitslag in onzekerheid gelaten. Na dat reeds in de eerste minuten een ver rassende 40 voorsprong was genomen ging de rust in met gelijke stand 1010 en zelfs tien minuten na de hervatting was de voorsprong van H.O.C. nog ge ring (1514). Hierna slaagde H.O.C. er echter ge leidelijk in de voorsprong te vergroten en de zege te behalen (3014). In de andere wedstrijd, tussen White Stars en Typhoons, heeft laatstgenoemd team het de Stars zeker niet gemakke lijk gemaakt. Ondanks de grotere tech nische kwaliteiten van de Stars slaag den de Typhoons-speelsters er door een stugge verdediging in de Stars het sco ren dikwijls te beletten en zelfs door enkele uitvallen met afstandschoten de basket te doorboren. Het einde kwam in deze wedstrijd met een verdiende 3422 zege van White Stars. Zondagavond is, naar thans eerst blijkt, ingebroken in vijf winkels aan het Van Zeggelenplein te Haarlem-Oost. Men wist binnen te komen door de op- steekraampjes aan voor- en achterzijde te openen. De ongewenste bezoekers hebben weinig succes gehad, zij be machtigden in een der winkels slechts een bedrag van f 10. Maandag is er op de Rijksweg Am sterdam-Utrecht onder Breukelen een ongeval gebeurd, waarbij een dame uit Overveen ernstig werd gewond. Zij reed in haar auto geheel rechts toen een Volkswagen wilde passeren. Achter de Volkswagen reed nog een auto, waar van de chauffeur op zijn beurt de Volkswagen wilde passeren. Met een vaart van ongeveer 100 km. deed hij zulks, echter niet links maar rechts, met het gevolg dat de auto niet alleen met de Volkswagen ter linkerzijde maar ook met de door de Overveense be stuurde auto ter rechterzijde in botsing kwam. Daardoor maakte haar auto een flinke buiteling en werd de bestuurster ernstig gewond. Zij moest naar een zie kenhuis worden overgebracht. Advertentie Ter voodbereiding op de tachtigste ver jaardag van Z. H. Paus Pius XII op 2 maart zal in het Minervateater te Heem stede woensdag 29 februari een paus avond gehouden worden. Prof. J. J. M. Stieger van het seminarie te Warmond, die enkele jaren in Rome heeft gestu deerd en daar vorig jaar promoveerde, zal de feestrede uitspreken. De organisa tie is in handen van het comité der ka tholieke actie in de parochiekerk van Onze Lieve Vrouw Hemelsvaart. Tijdens de oorlogsjaren is de houten voetbrug over de Van Merlevaart te genover de Clusiuslaan te Heemstede op last van de bezetters afgebroken. Hierdoor is een toegang tot Groenen- daal, die zeer practisch was gelegen voor vele wandelaars, vervallen. Meer dere malen hebben bewoners uit die omgeving er bij het gemeentebestuur van Heemstede op aangedrongen de vooroorlogse toestand te herstellen. B, en W. van Heemstede willen thans aan de wensen van deze bewoners tege moet komen. Zij stellen de raad voor een houten voetbrug te bouwen over de Van Merlevaart ter hoogte van de Burgemeester van Doornkade. Zij heb ben deze plaats uitgekozen in verband met de bungalows, die na de oorlog ter plaatse werden gebouwd en omdat het bruggetje zich ook beter eigent als toegang voor de bewoners van de in de toekomst te bouwen wijk tussen de Kerklaan en de Van Merlelaan. De kosten worden geraamd op onge veer 10.000,- maar het ministerie van financiën zal het gemeentebestuur van Heemstede 6000.- als oorlogsschade vergoeden voor de afgebroken brug. B. en W. van Heemstede stellen voor een geldlening van 1.000.000,- aan te gaan met de Rijkspostspaarbank te Am sterdam tegen een koers van 100 pet. en verder op grondslag van een aantal voorwaarden. De gemeenteraad van Heemstede komt donderdag 26 januari, des mid dags om vier uur, in openbare vergade ring bijeen. Gisteravond vond een aanrijding plaats op de Valkenburgerlaan in Heemstede tussen een personenauto en een NZH- bus, tengevolge waarvan beide voer tuigen lichte materiële schade opliepen. De personenauto draaide naar links juist toen de bus, die in dezelfde richting ging, arriveerde. Een botsing was, on danks krachtig remmen van de bus chauffeur, niet meer te voorkomen. Het r.-k. kerkbestuur van de parochie van Onze Lieve Vrouw Hemelvaart te Heemstede heeft het gemeentebestuur fi nanciële medewerking verzocht voor het maken van een overdekte rijwielstalling bij de Sint Aloysiusschool. B. en W. stellen de raad voor deze aanvrage in hun han den te stellen om pre-advies. Advertentie Nassaustraat 5 - Haarlem Telef. 15220 5? Tijdens de behandeling van de Zand voortse gemeentebegroting, in novem ber van het vorig jaar, is breedvoe rig gesproken over het propaganda-be- leid van de stichting „Touring Zand voort". Sommige raadsleden waren van oordeel dat deze propaganda te veel op Duitsland was gericht. Met name had men kritiek op een reis welke het bestuur van de stichting „Touring Zandvoort" naar de Duitse Oostzeebad plaatsen heeft gemaakt teneinde een indruk te krijgen van de mogelijkheden welke („Kur-ort") te Zandvoort biedt. Er was een voorstel aan de orde ge steld om de subsidie van „Touring Zandvoort" te verlagen. Zo ver is het echter niet gekomen. De raad gaf wel als zjjn mening te kennen, dat men er voor moest waken dat Zandvoort een badplaats zou worden met een over heersend Duits karakter. In middenstandskringen is over deze discussie enige onrust ontstaan. De Duitsers vormen nu eenmaal het groot ste contingent buitenlandse gasten en men vreesde dat het bezoek van de Duitsers zou verminderen als deze de indruk zouden krijgen, minder gewen ste gasten te zijn. Wij berichtten reeds, dat de afdeling Zandvoort van „De Hanze" aan „Tou ring Zandvoort" een brief heeft geschre ven, waarin zij de in de raad geuite kritiek betreurt. Thans heeft de afdeling Zandvoort van „Peruka"(de organisa tie van pensionhouders, kamerverhuur ders, enz.) zich hierover tot de gemeen teraad gewend. „Peruka" zegt in dit adres, dat de kritiek in de openbare raadsverga dering de voortreffelijke propaganda van „Touring Zandvoort" zou kunnen belemmeren, een groot deel van de badgasten zou kunnen beledigen en vele Zandvoortse bedrijfsgenoten onherstel baar schade zou kunnen toebrengen. „Peruka" verzoekt de raadsleden met klem om bii hun kritiek meer rekening te houden met de werkelijke be langen van alle pension- en kamerver huurbedrijven, die naar haar mening het best gediend worden met een doel matige en intensieve propaganda in Duitsland. (De in deze rubriek geplaatste BRIEVES VAN LEZERS vallen buiten de verant woordelijkheid der Redactie. Anoniem in gezonden brieven worden terzijde gelegd.) Mijne heren, Naar aanleiding van de recensie van L. H. over de KRO-revue „Uitverkoop", welke maandag 16 januari is opgevoerd te Heemstede, wil ik opmerken, dat ook ik als goed KRO-lid naar dat zoge naamde slechte spel ben wezen kijken. Ik moet eerlijk zeggen: de ganse avond heb ik genoten en met mij zeer vele katholieken. Ook de zaal was tot de nok toe uitverkocht, 's morgens om half tien al. Van die onderbroeken hebben wij niets gezien, of wij zijn voor zulke dingen blind? Volgens mij moet uw verslaggever in het openbare leven maar eens kijken en dan er over schrijven. Dan kunnen wij misschien op straat met onze ogen blijven lopen en behoeven wij niet meer te blozen. Heemstede, J. A. Kuipers. (Van redactiewege ingekort) Uw verslaggever keurt nu letterlijk alles af en duwt de KRO in een hoek. Ik ben er zelf ook geweest en ik kan niet anders zeggen (en die mening deel den alle aanwezigen) dan dat het mooi en leuk was. Ik vraag mij af: is deze persoon er wel geweest? Is deze per soon wel katholiek? Is deze persoon wel in staat om een verslag te schrij ven? Wat heeft deze persoon tegen de KRO? Heemstede, J. C. Leuven. Kastanjelaan 11. Degene, die het stukje over de KRO- revue in Heemstede geschreven heeft, moet wel erg preuts zijn om zoiets over de KRO te schrijven. Ikzelf ben er heen geweest met een groepje van ongeveer twintig mensen. Ik heb er niet één ho ren zeggen, dat het laag bij de gronds was. Wat uw verslaggever schreef over degene, die in onderbroek over het to neel liep is gewoon belachelijk. Men zag niet eens een broek. De man had een hemd aan, dat tot zijn knieën reik te. Aan „Kunst met een grote K" er gerde uw verslaggever zich ook. Nu wij vinden een blote mannenschouder niet zo erg hoor. Als men naar een Snip of Snaprevue of naar een ijsrevue gaat ergert men zich wel eens dood, maar zoals de KRO het gedaan heeft was het werkelijk niet laag bij de gronds. Als het een of andere cultu rele avond geweest was, dan had ik de schrijver groot gelijk gegeven, maar het was nu eenmaal een revue en dan mag er toch wel een aardigheidje bij zijn. Over die niet geheel uitverkochte zaal wil ik ook nog wat zeggen. Alleen de achterste rijen in de zaal en op het balcon waren nog vrij, verder heb ik maar weinig open plaatsen gezien. De schrijver heeft volgens mij niet de gehele voorstelling bijgewoond anders had hij wel wat geschreven over het prachtige slot. Het valt mij bitter tegen dat een katholieke krant aan een katho lieke radio-omroep, waar Nederland trots op kan zijn, op een dergelijke wijze afbreuk doet. Westlaan 10. *wASfHRIFL Snie verslaggever heeft ziin 61 ?v?r de K.R.O.-revue bepaald na het vertoonde te hebben getoetst aan de normen van stijl en goede smaak. Daar schudt na tuurlek altijd een persoonlijk element in (en dat behoort ook zo; ieder werkelijk oordeel is een persoonlijk oordeel), maar een kritiserend verslaggever verkeert meestal in zulke omstandigheden dat hij objectiever kan zijn dan de willekeurige beschouwer: hij heeft zich allengs een geschoolde blik verworven en kan vergelijkingen trekken met het al eerder geziene. Dat sommigen of velen het oordeel van een recensent niet kunnen onderschrijven hebben wij te aan vaarden als een feit, waarin het recht op eigen oordeel en het verschil van smaak op verheugende wijze aan het licht treden. Er schijnt, wat de onderhavige revue be treft, een ernstig verschil van mening te heersen over het al dan niet te zien geweest zijn van onderbroeken. De eerste briefschrii- ver zag geen onderbroeken; de tweede zag ook geen onderbroeken maar wel hemden. Wij kunnen het er misschien over eens worden, dat enkele executanten zich in né gligé vertoond hebben. En nu is het zich in négligé vertonen van oudsher een der goed koopste middelen om onder het publiek een pret los te slaan die niet uitmunt in fijn zinnigheid. Daartegen waren de bezwaren van onze verslaggever gericht. Eén der briefschrijvers gewaagt van gro ver ontkledingen bij andere revues en een ander briefschrijver brengt de onschuldige mannen-négligé in vergelijking met wat men soms langs de openbare weg ziet. Uit beide beweringen spreekt een volkomen misver staan van wat onze verslaggever bedoelde. Hij wilde namelijk juist niet de veelgemaak- te fout begaan van zedelijkheidsnormen toe te passen op daar geheel buiten, staande ver schijnselen. Hij heeft bewust de wel toepas selijke norm van de goede smaak in het geding willen brengen. Ernstiger heeft ons de mening getroffen, dat een katholieke krant geen afkeurend oordeel zou mogen laten horen over een manifestatie van een katholieke omroepver eniging. Het zou droevig gesteld zijn met de katholieke pers en de katholieke gemeen schap, wanneer de eerlijkheid van oordeel over een propagandistische vertoning zou moeten worden belemmerd door een in dit opzicht niet ter zake doende gemeenschap pelijkheid van geloof in dit geval te ver engen tot een gemeenschappelijkheid van confessionele gerichtheid van twee institu ten. Ten slotte: onze verslaggever noch wij hebben iets tegen de K.R.O. als zodanig. We hebben er alles vóór. Maar juist daarom heeft onze verslaggever geschreven zoals hii schreef. Juist omdat wij het algemene peil van het K.R.O.-program lofwaardig vinden, moest naar ons oordeel §en propagandisti sche misslag nadrukkelijk worden gesigna leerd. Was het geen opbouwende kritiek? Mis schien op het eerste gezicht niet. Maar soms moet eerst iets worden afgebroken alvorens iets nieuws kan worden gebouwd. REDACTIE. Het Amsterdamse gerechtshof heeft een 24-jarige foeragehandelaar uit Nieuw Vennep wegens een kleine vechtpartij, die echter een bijzonder ongelukkige afloop heeft gehad, ver oordeeld tot een maand gevangenisstraf Hij had op 29 november 1954 in Hille- gom een 58-jarige rijwielbewaker een stomp tegen het rechtroog uitgedeeld, waarbij glasscherven van diens bril in het oog drongen. Het gevolg is gewor den. dat de bewaker thans aan dit oog blind is. De Haarlemse rechtbank had hem veroordeeld tot zes maanden. De bewa ker heeft later tegen hem een civiele eis tot betaling van schadevergoeding van ƒ10.000 ingediend. De katholieken van Spaarndam ne men morgenavond 8 uur afscheid van kapelaan G. Zaal. Dit geschiedt in de katholieke kleuterschool aan de Ring weg naast de kerk.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 3