Autobotsing bij Apeldoorn niet meer dan dan vijf jaar In 2 doorsnee tot 8 pet. I vaart langer S.U.S.-avonden afgelast c D Wasmachine onder stroom U bent in de wolken met een r r Dakota Foto Felle aanval op beleid van sir Anthony Eden Hatelijk en wreed artikel van Churchills soon Randolph Prof. P. S. Gerbrandy over de spoorwegstaking 1944 Toneel in het Zuiden Beunhazerij bij reisbureaus Pensioenrechten Adj.-directeur bij de K.R.O. Vrouw op slag dood De beslissing van de Ned. Regering Roekeloos „spel" met granaten J Pools Gerechtshof veroordeelt spion m DINSDAG 24 JANUARI 1956 PAGINA Wam HHHhH Acht militairen gewond en Zuiveringsbesluit Rechtstreekse luchtlijn AmsterdamHouston Stoffelijk overschot P. Speet donderdag naar Nederland Programma-wijziging K.R.O. Aanrijding Erica Tweede slachtoffer overleden levensgevaar. is tha"S ZOnder n zijn boek „Once upon a tide" vertelt Hervey Benham van de verlandelijking der mensen aan de Engelse Oostkust: Brightling- sen, Yarmouth, Colchester, Harwich, het van de zee vervreemden der „East Coast Chaps", zoals de zeeschrijver Conrad hen noemt. Een proces, dat zich ook in ernstige mate bij ons voltrekt, zelfs in de varende centra van ouds, de Waddeneilanden. Het is onmisken baar, dat ons volk zijn binding met de zee verliest. De afsluiting van onze nationale binnenzee heeft hier het hare toe bijgedragen, sti aks zal ook het Deltaplan zich wreken. Wij worden een natie aan dood water wat niet zonder invloed blijft op de mentaliteit. Een der eerste gevolgen is, dat het steeds moeilijker wordt onze schepen te beman nen, een nijpend tekort aan zeelui. Wij hebben in onze reportage „De zeeman sterft uit" reeds verteld, welke factoren hier nog meer in het spel zijn: de hoogconjunctuur, de welvaart, het verbreken van het isolement van gemeenschappen, die van ouds de mensen leverden voor de vaart. Zo doet zich ook bij ons het verschijnsel voor, dat de leeftijd der bemanningen gemiddeld steeds jonger wordt, het verloop steeds groter. Want er is bij de jeugd nog wel lust tot varen, maar dikwijls is het meer een hang naar avontuur dan werkelijke roeping, liefde voor het zeemansvak: cette étrange nostalgie de terres loin- taines, ces rêves océaniques. FRED THOMAS aal „...A ingesteld op de prak- t situatie, zoals men die straks aan boord zal ontmoeten. Dodelijk ongeval in Doetinchen w Twee jongens gewond „Cliché's" „Welke inhoud?" Willem Tollenaar BOUWPLANNEN IN ROME Religieuze centra en sport stadion: geschenken voor de 80-jarige Paus Verkeersinspectie grijpt in m Op de Amersfoortseweg nabij Apel doorn is maandag een militaire vracht auto, toen de bestuurder een voor hem rijdende auto wilde inhalen, geslipt en tegen een boom gereden. Hierbij wer den acht militairen gewond. In de auto bevonden zich in totaal 16 militairen van de A.A.T. uit Nunspeet. Toen de vrachtwagen tegen de boom reed, wer den de in de achterbak plaats geno men hebbende militairen door elkaar geworpen. Spoedig bleek, dat acht hun ner, waarvan er twee een hersenschud ding hadden opgelopen, met ambu lance-auto's naar het Julianaziekenhuis in Apeldoorn moesten worden vervoerd. De overige acht militairen kwamen met de schrik vrij. De acht gewonden zijn later van het Julianaziekenhuis naar het legerhospitaal in de koning Willem III kazerne te Apeldoorn over gebracht. Na verbonden te zijn konden enkele hunner weer vertrekken, doch enkele anderen moesten worden opgeno- Een grondige kennis van het kompas is een eerste vereiste voor de toe komstige zeelui. Elke dag opnieuw wordt het kompas-lezen geoefend. opgeleide zeeman Een blijft langer varen De staatscourant bevat een beschik king van de minister van Binnenlandse Zaken betreffende de pensioenrechten in verband met het zuiveringsbesluit 1945. Hierin wordt o.m. bepaald, dat voor degenen die volgens het zuiverings besluit slechts aanspraak hebben op 90 procent van hun pensioen, deze be perking vervalt. Voor degenen, voor wie het pensioen op een lager percen tage dan 90 was gesteld, wordt be paald, dat het pensioen zal worden be rekend naar de pensioengrondslag die de ontslagene als ambtenaar voor 10 mei 1940 had, terwijl zijn dienst- of wachtgeldtijd niet verder meetelt dan tot die datum. Hetzelfde zal gelden voor hen, die krachtens het zuiverings besluit van alle rechten ontleend aan de pensioenwet vervallen waren verklaard. Dit besluit is in werking getreden met ingang van 1 januari 1956. Het is echter niet van toepassing op hen, die na de bevrijding bij onherroepelijk ge worden uitspraak ter zake van tijdens de bezetting gepleegde strafbare fei ten zijn veroordeeld tot een vrijheids straf van tenminste tien jaren of tot de doodstraf. De betrokkenen dienen zich zo spoedig mogelijk tot de pen sioenraad te wenden. De president-directeur van de K.L.M., de heer I. A. Aler, heeft op een persconfe rentie in Houston, Texas, voorgesteld een rechtstreekse luchtverbinding Amsterdam- Houston in het leven te roepen. Deze dienst zou volgens hem reeds de komen de zomer verwezenlijkt kunnen worden. De heer Aler zei, dat het steeds toene mende verkeer tussen Texas en Europa de instelling van een dergelijke, door hem voorgestelde dienst tot een gebiedende eis maakt. De handel van Houston met Nederland maakt twintig procent uit van het totale handelsverkeer van deze stad met de buitenwereld. Advertentie ■minium,mum,nHiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Reeds voor het overlijden van de heer Speet had het KRO-bestuur de heer A. J. van der Made, economisch doctorandus te Breda, tot adjunct-di recteur benoemd. Onder de huidige om standigheden zal de heer van der Made ten spoedigste in dienst treden, dank zij de welwillende medewerking van de autoriteiten van het ministerie van Binnenlandse Zaken. De nieuwe ad- ■iunct-directeur van de K.R.O. is name- i'jke werkzaam als rijksinspecteur voor de Bescherming Bevolking in de provin cies Limburg, Noord-Brabant en Zee land. De K.R.O. heeft uit Milaan bericht ontvangen, dat wegens de ingewikkelde formaliteiten, welke in Italië vervuld moeten woeden, het stoffelijk overschot van zijn directeur, de heer P. A. M. Speet, zeker niet voor donderdag zal worden vrijgegeven voor vervoer naar Nederland. Zoals bekend zijn de beide SUS-avon- den, waarin de carnaval-vierenden uit Val kenburg en Maastricht zouden optreden, afgelast. Omdat vooral het Limburgse pu bliek zich veel van deze programma's uit eigen streek had voorgesteld, heeft de pro grammaleiding van de K.R.o. besloten, zowel de carnavalsgasten uit Maastricht sis uit Valkenburg voor een uitzending uit t® nodigen in het avondprogramma van Yastenavond, dinsdag 14 februari. De op- zal in Limburg zelf geschieden. In verband met het overlijden van de heer P. A. M. Speet, directeur van 06 K.R.O., zjjn de hierna volgende Wijzigingen in het K.R.O. radio- en te levisieprogramma van hedenavond aan gebracht: Het programma „Geef mij maar mu ziek" om 19.30 uur wordt vervangen hoor meer ernstiger muziek. Van 20.40 hur tot 20.45 uur zal notaris A. J. B. tvropman uit Delft de hoofdprijzen van oe S.U.S.-loterij bekend maken, welke bekendmaking van 21.10 tot 21.15 uur her haald zal worden. Van 20.45 uur tot 21.10 Uur wordt de „missa brevis" van W. Mo zart uitgevoerd. Om 21.15 uur wordt het K.R.O.-programma voortgezet met 6en piano-recital door de Engelse pia nist Dennis Matthews. Van 21.45 uur tol zi.55 uur houdt Jan Muller een cause rie over „Wat is en doet de katholieke federatie". Van 21.55 uur tot 22.30 uur |ceelt het Concertgebouw-orkest o.l.v. j.erenc Fricsay de eerste symfonie van v^ert Schumann. Het K.R.O.-tele- gin*eprogramma> dat om 2015 uur be" pro wijdt eerst een kort herdenkings- Vooriarnma aan de overleden directeur. TV-rn? vindt het eerste gedeelte 'van het K.I> )?Sramma doorgang, zoals in de zenco '"gicls is aangekondigd. Het prij- visie naval van S.U.S. 2 voor de tele- de £ilAfvalt In plaats hiervan wordt m gedraaid „Het voorste legioen". hiaamwDiaconessenhuis te Emmen is week °verleden, nadat ruim een £estnr„ den ook zijn echtgenote was uit pryen' de 78-jarige heer F. Post Werden - ?°wel hij als zijn echtgenote bij n enige weken geleden in Erica Eerori„.me? d°or een personenauto aan- broer van a* derde slachtoffer, een ook bii i echtgenote van Post die verblijft ongeval was betrokken, doch dier^0®. in het Diaconessenhuis Dat goede vakkennis ook de liefde voor een vak vergroot, is een der over wegingen, die enkele onzer scheepvaart maatschappijen er toe hebben gebracht om naast de bestaande instituten de op leiding van jonge matrozen krachtig ter hand te nemen. Verder is het de be doeling een band te scheppen tussen de jongelui en de Maatschappij. De Holland Amerika Lijn te Rotterdam, die hiermee begonnen is, heeft een cur sus van drie tot vier maanden, welke jongens, ouder dan 15l/, jaar, maar nog geen 19, opleidt voor de dekdienst. Na afloop van de cursus volgt een examen, dat, met goed succes afgelegd, recht geeft op het diploma „leerling-matroos" Door Wie na drie maanden niet is geslaagd kan een maand later opnieuw examen doen. De opleiding is geheel gratis, al leen voor jongens, die van buiten ko men is kostgeld verschuldigd, zij wor den voor de duur van de cursus onder gebracht in het Zeemanshuis. Mocht blijken, dat de ouders de reis- en ver blijfkosten niet kunnen betalen, dan wor den deze, alsmede een klein zakgeld, door de Maatschappij voorgeschoten en later in termijnen op de gage gekort. In heel speciale gevallen blijft ook dit laatste achterwege. De cursus is ondergebracht op de bo venverdieping van het gebouw der Maatschappij aan de Wihelmina- r-.a?®- De lokaliteiten geven uit- zicnt op het schepengewoel van d®,,„ haven, het waterbedrijf in „®an®- voor al deze jon- i ,Y.00r.land. Het lesmateri d? iongen, die oefe nen moeI het kompas, plaats op een stellage, waarmee de bewe- gingen aan boord van het schip wor den geïmiteerd, dat dus onder hem doordraait: voor het leren kompas le zen van de toekomstige roerganger van het grootste belang. En weer er gens anders in een compleet luik, ge heel overeenkomstig de werkelijkheid dat men moet kunnen schalken en afdekken met de presennings. Want de jonge matroos mag straks voor geen enkele verrassing komen te staan: hij wordt vertrouwd gemaakt met alle instrumenten, die hu zal te gen komen, hoe hu moet omgaan met laad- en losgerei, met de seinvlaggen, het Whipper-toestel, de log. Hij leert hoe men een blok scheert,.een sloep str\jkt, welke vaktermen hy ontmoet en wat ze betekenen, kortom alles wat aan boord te pas komt, tot een sterk kop koffie zetten toe,, primaire behoefte van de wacht, die uit de kooi wordt gepord. Nauwkeurige ken nis van de tuigage van een driemast volschip wordt niet meer vereist, of schoon nog wel een model m de school aanwezig, is, waaraan het zee manshart zich kan vermeien. In het leerprogramma is inderdaad geen onderdeel vergeten: evenmin het juiste begrip van wachtlopen als de behandeling van reddingboten, het split sen van touwwerk en staaldraad als het hanteren der brandblusmiddelen. Predi kant of havenaalmoezenier geeft de jon gelui de nodige voorlichting, terwül een ervaren bootsman hen inwijdt in de praktijk van alledag van het zeemans leven. De jongens, die uit Rotterdam of omgeving afkomstig zijn, wonen thuis, de anderen zijn intern, gehuisvest in 't Zeemanshuis, waar zij 's avonds hun huiswerk maken en hun vrije tijd be steden onder toezicht van een jeugdlei der. De jongens worden hier vertrouwd gemaakt met allerlei gezelschapsspelen, zij moeten leren zich zelf en elkaar be zig te houden, straks aan boord van het grootste belang. Het aantal leerlingen van de ma- trozenschool der Holland Amerika lijn bedraagt 90 per jaar, telkens 30 tegelijk, in wisselende groepen van 10. Er is plaatsruimte voor meer jonge lui, de tendenz der laatste jaren is echter een teruggang van de belang stelling. De aanvragen komen uit het gehele land, maar die van boven een denkbeeldige lijn, even ten zuiden van Amsterdam worden naar de Maat schappij Nederland verwezen. Zijn de jongens na afloop van de cursus geslaagd voor leerling matroos, dan krijgen zij 'n plaats op de sche pen der Maatschappij. Na elke reis melden zij zich om hun ervaringen te vertellen. En na drie tot vier jaar te hebben gevaren keren zij terug naar de school om zich voor te be reiden op het tweede examen, dat voor het diploma van volmatroos. Dit di ploma is sinds kort ingesteld bij in ternationale overeenkomst, welke de opleiding van zeelieden regelt. Zoals wij reeds hebben gemeld, heeft on langs een eerste groep van 12 kan didaten, allen afkomstig van de ma- trozenschool de Holl. Amerika Lijn, het diploma behaald. Dank zij de binding, die verkregen is met beroep en Maatschappij, kan men thans rekenen, dat na vijf jaar 25 pet. van deze mensen nog vaart, ver der is het in doorsnee slechts 2 tot 8 pet. De 46-jarige mevrouw H. J. Teiken- Klein Haarhuis is maandag ten hui ze van haar zuster te Losser om het leven gekomen, toen zij bezig was de was te doen. Door nog niet opgehelder de oorzaak kwam de wasmachine plot seling onder stroom te staan. Mevrouw Teiken was vrijwel onmiddellijk dood. Bij een verkeersongeval op de Kep- pelseweg te Doetinchem is maandag avond om het leven gekomen de 70- jarige heer A. D. uit Doetinchem. Hij kwam met zijn rijwiel uit een zijstraat t wide he weg oversteken. De be- £„.er Yan ®en personenauto uit Sneek traentte de wielrijder te ontwijken doch Kon een aanrijding niet voorkomen, doordat het slachtoffer manoeuvreerde. De Russische minister voor culturele aangelegenheden, Nikolai Alexandri- wits Mikhailov, zal deze zomer een be zoek brengen aan de Verenigde Staten ter bestudering van het culturele leven in Amerika. Hij heeft een uitnodiging aangenomen van Robert Breen, de in tendant van het Amerikaanse gezelschap, dat „Porgy and Bess" in de Sovjet-Unie heeft opgevoerd. 'Ai t Die foto van Eisenho wers beeltenis op het enorme televisiescherm in Madison Square Garden in New York vond ik bepaald sinister. Zij deed mij den ken aan de ijzige „toe- komsf-roman van George Orwell, „1984" geheten. In dat bijzonder onheilspellend boekwerk treedt n.L een „Big brother" op, wiens afstotend gelaat geregeld op gigantische televisie-schermen ver schijnt om zijn onderdanen enkele vermanende en demagogische woorden in de oren te schreeuwen. Niet dat Eisenhowers gezicht iets afstotends heeft, maar het gaat in dit geval om het idee. Die foto bracht mij heel het miserabele visioen van de heer Orwell weer in herinnering. Het visioen van perfect gelijkgeschakelde, afgestompte mensen, die nóch van het leven hou den, nóch er een afkeer van hebben; van mensen die nóch plezier, nóch verdriet kennen. En steeds maar weer die quasi-mystieke „Big brother", die voor hen denkt, sterker, die voor hen lééft. Ik hield mijzelf voor, dat het allemaal maar fantasie was en dat het toch nooit echt zou gebeuren. Maar dat neemt niet weg dat ik heel somber werd van die foto. Om mijzelf wat af te leiden schoof ik haar toe aan de vreugde van mijn leven. „Hier", zei ik, „moet je eens zien: waar moet dat naar toe." „Hoe zo", antwoordde zij. „Ach gut, Eisenhower: wat ziet die man er slecht uit." (Van onze Londense correspondent) LONDEN, hedenmorgen. Dat het geluk nog steeds niet woont in conservatieve harten, ofschoon de grote aanval op Eden momenteel voorbij is. bleek gisteren uit een bijzonder hate lijk en zelfs wreed artikel van Randolph Churchill, zoon van de voormalige eer ste minister en zelf voormalig Lager huislid, dat gisteren verscheen in het conservatieve avondblad The Evening Standard. Het blad behoort tot de Bea- verbrook-pers, welke laatste, blijkbaar op persoonlijk bevel van Lord Beaver- brook, Eden in bescherming heeft ge nomen tegen zijn conservatieve belagers (nadat dezelfde bladen Eden in zijn ver leden als minister van Buitenlandse Za ken het leven zeer onaangenaam had den gemaakt). De redactie nam dan ook de voorzorg om boven het artikel van Randolph Churchill een verklaring af te drukken dat het blad niet instem de met de daarin vervatte meningen. Splitsen van staaldraad op de matrozenschool der Holland-Amerika Lijn. In het decembernummer van „De Gids" kwam een artikel voor van mr. C. L. W. Fock, voormalig hoofd van het bureau Inlichtingen van de Ne derlandse regering te Londen tijdens de jongste oorlog, waarin de schrijver tot de conclusie kwam, dat „de regering niet over de spoorwegstaking gedelibe reerd, noch wezenlijk erover „beslist" (heeft). De beslissing werd genomen door Sheaf en door de Regering slechts openbaar gemaakt". Uit dat artikel heb ben wij geciteerd. In het januari-nummer van De Gids komt prof. dr. P. S. Gerbrandy, toen tertijd minister-president van de Ne derlandse regering te Londen, op de kwestie terug. Hij meent dat de ver gaande conclusie van mr. Fock in strijd is met het feitenmateriaal, dat hij publiceert. Hij herinnert er aan, dat de Nederlandse regering reeds tijdens de april-meistakingen in bezet Nederland (1943) zich had afge vraagd, of het ogenblik gekomen was om een spoorwegstaking te gelasten. Het moment bleek toen niet rijp. De bereidheid ertoe bleef aanwezig. Dat dit niet uit de notulen van de raad van ministers blijkt hangt, zegt prof. Gerbrandy, samen met het feit dat zij zeer beknopt werden gehouden. „Wij hadden geen aparte secretaris". Vervolgens zegt. schr. dat op het verzoek van Sheaf een spoorwegstaking af te kondigen, zijn besluit snel en vast stond: „doen". Prof. Gerbrandy concludeert: „Het is mogelijk, dat de heer Fock wijlen van Lidth heeft gezegd: kon digt de Nederlandse regering de spoor wegstaking niet af, dan doet Sheaf het. Natuurlijk had de Nederlandse regering De 16-jarige landbouwerszoon A. P. uit Harskamp en zijn neef, de 24-jarige M. van S. uit Wageningen zjjn zondag middag vrjj ernstig gewond, toen eerst genoemde op het militaire schietterrein van de legerplaats Harskamp de onvoor zichtigheid beging een niet geëxplo deerde piat-granaat tot ontploffing te brengen. De twee jongelui, nog vergezeld van twee andere kameraden, die ongedeerd bleven, bevonden zich op terrein, waar voor een streng toegangsverbod geldt. P. nam, toen hij twee niet ontplofte granaten vond, een stuk ijzer, dat in de heide lag en wierp dit naar de pro jectielen. Snel nam hot viertal toen de benen, maar door de rondvliegende scherven werden twee hunner in het gezicht en de benen getroffen. Zij werden per militaire ambulance naar het Julianaziekenhuis te Ede overge bracht. Sheaf niet over zich heen laten lopen, doch op dit punt komt het niet aan. Noch Hare Majesteit de Koningin, noch wijlen Michiels, noch van Heuven Goed hart, noch ikzelf kende het „dreige ment" van de heer Fock. Tussen de bereidheid van de Nederlandse Rege ring W ij willen een spoorwegstaking. Zegt g ij ons wanneer") en de informa tie van het Geallieerd Hoofdkwartier, ons door de heer Fock overgebracht („Nu is het moment gekomen") heers te, zoals ik ook voor de Euquê-com- missie verklaard heb, „coïncidentie". Het artikel van Randolph Churchill behandelt de televisierede van Sir An thony van de afgelopen zaterdag. Hij begint met de onvriendelijke en in sinuerende opmerking dat hij na de televisie-uitzending een dozijn vrien den en kennissen opbelde om hun me ning te horen over Edens rede. Van deze twaalf had niemand zich de moei te getroost om de rede te volgen op een televisietoestel, behalve de officiële persvertegenwoordiger van Eden. Ran dolph Churchill zelf had, naar hij schrijft, zich moedig gedragen en zich geschikt in het lot te moeten luisteren naar iemand van wie bij voorbaat ge garandeerd was dat hij gespeend was van alle humor. „Het is bijna een cliché", aldus de zoon van Sir Winston, „om te zeggen dat Sir Anthony gebruik maakt van cliché's. En om de waarheid te zeggen vlogen de cliché's met groot ge raas door de televisiestudio waar Sir Anthony zijn voorstelling gaf." Over de indruk die de rede bij hem achterliet schrijft R. Churchill: „De diepste indruk welke in mijn geest ge grift was aan het eind van het pro gram, was dat dit een man was die er geen denkbeeld van had wat hij van plan was te doen, die geen boodschap had voor de natie omtrent wat de natie behoorde te doen, en die hoopte dat hij eindeloos bemind zou worden door de hospita's en badgasten van de diverse badplaatsen, welke toch al wel voor hem zouden stemmenVervolgens „Mijn benoeming tot formateur en eerste artistiek leider van het Brabants beroepstoneel betekent voor mij allerminst, dat ik de radiowereld, en meer in het bij zonder de K.R.O., vaarwel zal zeggen". Aldus het commentaar van Willem Tollenaar, regisseur van de hoorspelafdeling van de K.R.O. op onze vraag of zijn be noeming het verdwijnen van zijn naam uit de radiogids zou betekenen. Willem Tollenaar zijn naam geniet in de kringen van het Nederlandse toneel en de Hilversumse radiogemeen schap een goede klank blüft voor de omroep behouden. Zijn taak is een beroepstoneelgezel schap in Brabant de naam moet nog gevonden worden samen te stellen en daarna op gang te helpen. Is het eenmaal zo ver, de heer Tollenaar hoopt op medio augustus van dit jaar, dan zal het bestuur van de stichting „Het Zuidelijk Toneel" definitief een artistiek leider be noemen. Het lag eigenlijk voor de hand, dat het stichtingsbestuur de keuze op de heer Tollenaar zou laten vallen, want kort na de bevrijding van ons land, in 1945, deed hij pogingen om in het Zuiden een beroepgezelschap voor toneel en een toneelschool op te richten. Willem Tollenaar is thans veertig jaar, geboren in Utrecht, en heeft de helft van zijn leven in Amsterdam gewoond. En het moet gezegd worden, dat hij, als zovele niet-hoofdstedelingen van origine, toch zijn hart heeft verloren aan de stad aan 't IJ. Maar Amsterdam moet deze liefde delen met het Zuiden. Na het katholiek lyceum in de Domstad te hebben afgelopen studeerde hij enige tijd Nederlandse letteren bij prof. C. G. N. de Vooys. Daarna be zocht de heer Tollenaar de Toneelschool in Amsterdam. Hij werd verbonden aan het Nieuw Schouwtoneel en telde Jan Musch en Albert van Dalsum onder zijn leermeesters. Toen kort na de bezetting de Cultuurkamer op het toneel verscheen, stapte Willem Tollenaar van het toneel af. In 1945 ondernam hij zijn reeds eerder genoemde pogingen in het Zuiden. Vervol gens werd hij hoorspelacteur in dienst van de Nederlandse Radio Unie en ging na korte tijd naar de K.R.O. over in zijn huidige functie. Willem Tollenaar heeft tal van massaspelen in Utrecht, in Nijmegen, in Maastricht in de Limburgse hoofdstad ter gelegenheid van het Maria- congres in 1947 de regie gevoerd. Van het Mariaspel in Maastricht was hij ook de auteur. „Vraagt u mij naar mijn devies, dan luidt dat eenvoud en nog eens een voud", aldus deze kenner van het toneel. meldt R. Churchill dat een vriend die aanwezig was terwijl hij zijn opinie over de rede van Eden naar het Lon dense avondblad telefoneerde had ge vraagd of hij het wenselijk achtte iets te zeggen omtrent de inhoud van de rede. Waarop R. Churchill had ge vraagd: „Welke inhoud?" En hij ver volgt: „Het hierop volgende stilzwijgen werd slechts verbroken door gegiechel. Want de inhoud was niets dan een ver velend herkauwen van de gemeenplaat sen geuit te Bradford (waar Eden eer der in de week eveneens een politieke rede had gehouden)." Een Poolse krijgsraad heeft gisteren een Pool ter dood veroordeeld wegens „spionage voor de Amerikaanse gehei me dienst", aldus een mededeling van radio-Warschau. De omroeper zei, dat het Hof in Stsjetsjin een zekere Julian Platek ter dood heeft veroordeeld. Platek zou in dienst hebben gestaan van het „Ameri kaanse inlichtingen-centrum" in West- Berlijn. Een medeplichtige van Platek, Jerzy Zawadski, werd tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld, en een an dere medeplichtige, Ryszard Francman. tot twaalf maanden. Radio Vrij Europa meldde gisteren, dat zeven jonge Polen door een com munistisch gerechtshof zijn veroordeeld tot gevangenisstraffen variërende van vijf tot twaalf jaar. Deze anti-commu nistische radio-omroep deelde mee uit vluchtelingenbron vernomen te hebben, dat de Polen tijdens een rel in Opper- Silezië een communist hebben gedood. De rel begon toen enkele Polen, die op geroepen waren voor het vervullen van de militaire dienstplicht, de kazerne uit liepen om naar huis te gaan. Toen zij in een trein wilden stappen, kregen zij twist met leden van een communisti sche jeugdbeweging. De twist liep uit op een handgemeen, waarbij een com munist met een fles aan het hoofd werd getroffen en gedood. (UP.) De Pauselijke Vicaris voor de stad Rome, Clemente kardinaal Micara, heeft gisteren details bekendgemaakt van plannen om in Rome religieuze centra en een sportstadion te bouwen als een schenking aan Z.H. de Paus bij gelegen heid van zijn 80ste verjaardag op t maart. Op die datum werd de H. Vader zeventien jaar geleden gekroond. Kar dinaal Micara maakte de plannen be kend, toen hij een beroep op de Romei nen deed bij te dragen in de bouwkos ten. De bouwplannen, waarvan kardinaal Micara een uiteenzetting gaf. omvat ten een groot parochie-centrum in een nieuwe voorstad voor de werkende klasse, een opvoedkundig instituut voor kinderen uit arme gezinnen in de voor stad Centocelle, een recreatie-oord naast de basiliek van St.-Pieter, een olym pisch stadion op kerkelijke eigendoms- grond aan de Via Appia, dat een ge schenk zal zijn van het Italiaanse olym pisch comité aan de H. Vader, en een schrijn voor „Maria de Koningin", die gebouwd zal worden door een comité van katholieke vrouwen in Rome. ((UP) Naar aanleiding van verschillende klachten, die de laatste jaren zjjn bin nengekomen over de gang van zaken bij touringcarreizen, heeft het ministe rie van Verkeer en Waterstaat een on derzoek ingesteld naar de toestand van het materieel, de rijtijden veui de chauf feurs, de behandeling van de reizigers e.d. Dit onderzoek is nog niet geheel afgesloten, maar er is reden om aan te nemen, dat de Rijksverkeersinspectie op grond van de Wet Autovervoer Per sonen in een aantal gevallen in zal grij pen. Het gaat hier om ondernemingen, die het aanzien van het Nederlandse reiswezen in het buitenland schade doen. Door het intrekken van de rijvergun ning kan worden voorkomen, dat de be doelde touringcarbedrijven blijven rijden voor reisbureaus, die zich aan kwaliijke praktijken schuldig maken. De bona fide reisbureaus worden door dit optreden tegen de beunhazerij uiteraard niet ge troffen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 5