Onderwijs dreigt gejaagde dressuur te worden" Directeuren en rectoren zijn ernstig bezorgd over het Y.H.M.O. Eden naar Washington Nederlandse getuigen gehoord verstopping SPORT Wat doet de Kamer voor de Binnenvisserij? (II) T O VELE LEERLINGEN VERKEREN IN GEESTELIJKE NOOD Zo is mijn zoon Huurovereenkomst Beperkte vergunning DINSDAG 24 JANUARI 1956 PAGINA 7 55 Vergadering te Utrecht „Onbegrij pelij ke waan „Koehandel" „Misdadig systeem" Wetgeving „Iets onredelijks" Geestelijke nood Mgr. Koenraadt 60 jaar ZAAK SCHMIDT SchenkBroekman! had wereldrecord 10.000 m kunnen hebben ONDERSCHEIDINGEN VOOR GIATSOMDES -- ZITTING I.O.G. BEGONNEN Olympisch vuur in gondel door Venetië Wordt record 500 m niet erkend? Spanje wint Prijs der Naties in Hannover Geel de strijd niet op tegen Davis Cup NEDERLAND LOOT TEGEN TURKIJE Nederlands amateur team tegen de jeugdploeg Rond 64000 sport beoefenaars in Den Haag Tankschip van 32.000 ton te water gelaten Rij Duitsland—Nederland kost een kaartje 13.40 T elevisiemaatschappijen vragen toegang tot Olympische Spelen door CL. BUDINCTON KELLAND Vertaling van Sjoerd de Vries) T Een grote mate van ongerustheid Over de huidige situatie in het voorbe reidend hoger en middelbaar onderwijs demonstreerde zich maandag op de te Utrecht gehouden vergadering van di recteuren en rectoren, tijdens welke enige inleidingen gehouden werden over de toestand en de toekomst van het V.H.M.O. Dr. J. A. Schuursma tipte in ejjn openingswoord slechts enige pro blemen aan: tekort aan docenten, over matige Ieerlingenaanwasv overlading van het leerprogramma, onbevredigen de resultaten van het onderwijs, ge brekkige selectie, doubleren en drang naar nieuwe vormen. Voor de contact groep van de zes samenwerkende ver enigingen van directeuren en rectoren der scholen voor voorbereidend hoger en middelbaar onderwijs waren deze problemen aanleiding voor een gemeen schappelijke vergadering. Dr. Schuurs ma deelde mede, dat de contactgroep het plan nader uitwerkt tot hechtere samenwerking tussen de zes verenigin gen in de vorm van een federatief ver band. Met alle waardering voor het werk van de raad van leraren in het V.H.M.O. bepleitte hij inschakeling van de verenigingen van directeuren en rec toren bij het overleg van de regering inzake kwesties, die de leiding van de school raken. Dr. G. J. ten Veldhuys werkte de huidige toestand van het V.H.M.O. na der uit, waarbij hij stuitte op een aan tal belemmeringen, zoals een wettelijk verankerd leerplan, dat voor de H.B.S.-B een te groot aantal vakken bevat, een wettelijk vastgesteld eindexamenpro gramma, nauwkeurig omschreven en •bedoeld om od de meest objectieve wij ze veredeld normenstelsel de juis- (Vervolg van pag. 1) Bij hun gesprek over de spanningen ln het Palestijnse gebied zullen Eisen hower en Eden intussen ongetwijfeld overleggen hoe zij, zo nodig kracht kunnen bijzetten aan de Driemo- gendheden Verklaring, die Amerika en Engeland in 1950, samen met Frank rijk, hebben afgelegd. In deze verkla ring'werd gezegd dat in geval van schen ding van de Palestijnse wapenstilstand door een der partijen de westerse Grote Drie zouden ingrijpen. Maar voor een dergelijk optreden schijnen noch Israël noch de Arabische naties tot nog toe erg bang te zijn. De diplomatieke cor respondent van de Sunday Times be richt nu evenwel, dat er wellicht een spe ciale Anglo-Amerikaanse strijdmacht ge vormd zal worden, die zonodig bij een hernieuwd uitbreken van de Palestijnse oorlog de orde zou moeten herstellen. Een dergelijke strijdmacht zou vooral uit luchtstrijdkrachten bestaan. Zal de Britse premier in de conferentie Washington het accent leggen op het Midden-Oosten, de Amerikaanse presi dent zal in het bijzonder aandacht vra- ?el} \2OT de problemen ten aanzien van het Verre Oosten. Engeland heeft <je regering van Rood China reeds jaren geleden erkend, maar Amerika heeft dit nog altijd niet willen doen. Ook is Washington zich steeds krachtig blijven yerzetten tegen de toelating van het bewind van Peking tot de Verenigde Naties, terwijl men in Londen meer en meer tot het besef komt dat die toe lating toch onvermijdelijk is. Voorts zou Engeland, in tegenstelling tot Ame rika het westen meer vrijheid willen ge ven handel met China te dry ven. En ten slotte is er het grote probleem of mi nister Dulles al of niet dit jaar nog zal gaan praten met de Chinese pre-mier en minister van Buitenlandse Zaken Tsjoe En-lai. De Sino-Amerikaanse besprekin gen die momenteel te Geneve worden gehouden zijn min of mee!>,vafff op de weigering van de Chmezen om de veiligheid van het gebien ronf - mosa te garanderen, alsmede op net reu dat Peking nog niet alle geva.ngeri ge- houd en Amerikanen heeft vrijgelaten. Intussen is de situatie in de Straat van Formosa nog altijd hoogst gespannen, en vooral de vlak bij de Chinese kust gelegen Nationalistische eilanden Que- moy en Matsoe worden voortdurend ern stig bedreigd. Door met Tsjoe En-lai te gaan confereren zou Dulles wellicht de gevaren voor een conflict tussen China en Amerika kunnen afwenden. In het State Department zelf schijnt men het denkbeeld van een dergelijk onderhoud niet onmiddellijk te willen verwerpen,. maar het kabinet-Eisenhower voelt er niets voor, omdat alles wat uitgelegd zou kunnen worden als Amerikaanse toenadering tot China vermeden zou moeten worden, in het belang van de eenheid van de Republikeinse partij. Kortom: de Amerikaanse politiek ten aanzien van het Verre Oosten wordt voor een belangrijk deel bepaald door overwegingen die verband houden met de komende verkiezingen. Eden zal ech ter straks in Washington Eisenhower ieker op het hart drukken een meer constructief beleid ten aanzien van Chi- a en het Verre Oosten te voeren. Dit i? Vooral zo hard nodig, omdat het pres- Ag.e van Amerika in de ogen van vele vf'nten de laatste maanden sterk ge- "aald is Een paar recente verklarin- Tnf van Dulles hebben bijvoorbeeld in hL* een zeer slechte ontvangst ge- Am Met de Britse premier zou de lyoerikaanse president nu een gemeen- ?i'naPpelijke gedragslijn inzake de Azia- den Portiek moeten trachten te vin- j Manavond vertrekt Eden naar Wash- ngton en v-aarschijnlijk zal men reeds P het einde van de volgende week jonnen vaststellen in hoeverre zijn mis- 'e resultaat heeft gehad. Het welsla- syn van deze Anglo-Amerikaanse ont- moeting is intussen niet slechts voor de e onmiddellijk betrokken landen, maar voor de hele westerse wereld, van het grootste belang. te leerling het juiste diploma te geven, en de onbedwingbare neiging van steeds meer ouders om hun kinderen naar een middelbare school te zenden, in een begrijpelijk verlangen het hoog ste te bereiken en in de onbegrijpelijke waan, dat dit tevens het beste is. ,,De „apostylose" oftewel de verzui ling van ons volk tot op wat men tegenwoordig met onverklaarbare trots pleegt te noemen „het hoogste niveau" heeft op geen enkel terrein van het maatschappelijk leven zulk een funes te invloed als juist bij het onderwijs. Eigenlijk is een term als „onderwijs politiek" een contradictio in terminis; immers, over de wijze, waarop kennis wordt overgedragen, inzicht wordt bij gebracht en innerlijke beschaming wordt aangekweekt, behoort geen koehandel te worden gedreven door vertegenwoor digers van belangengroepen, wier voor naamste doel in de praktijk is: het bevoordelen van het ene deel ondanks en soms ten koste van de andere delen." Sprekend over de verhouding lyceum-gymnasium-h.b.s. benadruk te spr„ dat indien men geen duide lijke scheiding in programma wenst tussen voorbereidend-wetenschappe lijk en voorbereidend-maatschappe lijk onderwijs, men binnen het ka der van de huidige school en de hui dige wetgeving meer mogelijkheden zal moeten scheppen voor de mid delmatig intelligente, maar in de samenleving uitstekend bruikbare leerlingen. Dr. Ten Veldhuys pleitte daarom voor een concrete wetgeving geen raam wet aangepast aan deze tijd en ruimte biedend aan wat in de praktijk is gegroeid, en voor differentiatie in schooltypen en vakken. De wetgeving op het V.H.M.O. werd behandeld door dr. -J. N. van den En- de, die het een der ergste lacunes noem de, dat het rijk geen gymnasium kan stichten. Het gevolg hiervan is de laatste tientallen jaren geweest een aantal openbare lycea, gegroeid .uit een rijks- H.B.S. met een aangeplakte gemeente lijke gymnasiumafdeling. In vele ge vallen handelt men daarbij in strijd met de wet, die immers voor de rec tor van een openbaar gymnasium de graad van doctor in de faculteit der letteren en wijsbegeerte vordert. Het wijzigen van een wet is geen kunststuk, aldus dr. Van den Ende. Waarom blijft men dan doormodderen met de wan toestand, dat het lyceum, het school type met het grootste aantal leerlingen, nog niet wettelijk bestaat? Het Neder lands lyceum zal in 1959 een halve eeuw oud zijn. Het wordt dus tijd, des noods voor een wijzigingswetje. Spr. toonde zich een tegenstander van een zesjarige h.b.s. Ook het argument, dat door het uitsmeren van dezelfde les uren over meer jaren er voorlopig min der leraren nodig zullen zijn, bestreed hij. „Niemand gelooft immers in het precies gelijk blijven van het aantal lesuren in de zesjarige school". Dr. Van den Ende zag „haast iets onzede lijks" in genoemde verlenging, omdat velen het dan maar Uit hun hoofd moe ten zetten vóór hun 30e jaar een zelf standige werkkring te krijgen en een gezin te kunnen stichten. Met nadruk vroeg spr. eenheid van behandeling van het gehele V.H.M.O. in één wet. Als wens formuleerde hij o.m. de mogelijk heid van een vijfjarige h.b.s. naast de zesjarige met hetzelfde eindexamen en de eenjarige onderbouw voor het ly ceum naast de tweejarige, al of niet met begin van Latijn. Sprekend over mogelijkheden en wenselijkheden voor het V.H.M.O. schetste pater dr. C. Jansen S.J. de geestelijke nood waarin van de derde klas af 2/3 van de leerlingen, ver keert. School en leerlingen zijn heel weinig op elkaar ingesteld; zij lopen geestelijk langs elkaar heen. Spr. pleitte voor meer differentiatiemoge lijkheden op basis van een algemeen leerplan en een bijzonder leerplan, die 1®erlingen de mogelijkheid bieden keuze te doen tussen de verplichte vaKken, die zij meer of minder uit gebreid zullen bestuderen. Pater Jansen baseerde deze sugges tie op de overweging, dat de leerlingen onderling sterk verschillen in capaci teit en intelligentie, terwijl het onder- w"STMa1 allen dezelfde eisen stelt en dezelfde hoeveelheid leerstof voorzet, die zo uitgebreid is dat de beschikbare tijd nauwelijks voldoende is voor de ver werking hiervan. Het onderwijs houdt geen rekening met de individualiteit van de leerlingen, bpr. wilde niet pleiten voor verlaging van het onderwijspeil. Hij wilde slechts een duidelijke overla- ding weggenomen zien. Onder de laatsten bevond zich pater Stokman, die tijdens de gedachtenwis- seling terugkwam op de inleiding van dr Ten Veldhuys, een nadere explica tie' vragend over de invloed van de po litieke verzuiling pp de onderwijspro blemen. Pater Stokman ontkende, dat politieke strubbelingen een beletsel ge weest zijn voor behandeling van enige wetsontwerpen op onderwijsgebied in de Tweede Kamer. Dr. Ten Veldhuys uitte zich in tweede instantie in minder kras se termen. De vicaris-generaal van het bisdom Breda, mgr. dr. W. Koenraadt, wordt op 15 februari a.s. zestig jaar. Mgr. Koenraadt, die deken is van het deke naat Princenhage en rector van >'Mari Mater Dei" te Breda, werd op 29 te- bruari 1920 priester gewijd en ruim tien jaar geleden door wijlen mgr. Hopmans benoemd tot vicaris-generaal. De zes tig-jarige, die huisprelaat van Z.H. de Paus is, is reeds sedert jaren voorzit ter van de Nederlandse Katholieke Schoolraad. 250 kilo goud, met een waarde van ruim een miljoen gulden, zijn, zoals gemeld, vorige week te Genève gestolen. Het goud moest van het vliegveld naar de bank vervoerd worden en de chauffeur ging onderweg even bij zijn baas langs. De wagen met zijn kostbare lading liet hij voor de deur staan, compleet met contactsleuteltje. Met wagen en goud zijn de dieven verdwenen en later vond de politie de auto terug, maar niet het edele metaal. Op de linkerfoto de plaats, waar de diefstal plaats vond. Er staan twee borden „verboden te parkeren" (ook voor een wagen met goud). Op de rechter foto de wagen, zoals hij werd teruggevonden. De 37 ste zitting van het proces tegen de Nederlander Schmidt, die gisteren voor het Iandgerecht in Djakarta is ge houden, heeft in totaal niet minder dan zeven uur geduurd. De avond begon reeds te vallen toen de laatste getui gen zich naar huis konden begeven. Tijdens de zitting, die werd gepresi deerd door rechter Rochjani, werden opnieuw vier getuigen a décharge ge hoord, die per vliegtuig uit Nederland naar Indonesië overgekomen zijn. Het betrof hier generaal-majoor A. J. A. Pereira, voormalig hoofd van de Nederlandse militaire missie in Indone sië, onder-luitenant J. Koenders, kapi tein R. J. Nolten en sergeant J. Ver schoor. Al deze getuigen ontkenden de beschuldigingen van twee getuigen van het openbaar ministerie, dat de Neder landse militaire missie een centrum van illegale activiteiten was geweest. Een van de getuigen a charge, To- masoa, zei, dat kapitein Nolten in 1950 lid van de Nederlandse inlichtingen dienst geweest was. Nolten ontkende dit echter en zei, dat hij detachements commandant was geweest. Generaal Pereira vroeg rechter Roch jani verlof beklaagde Schmidt de hand te drukken. De rechter stemde hier in toe en voordat de verbaasde persfotografen dit moment op de ge voelige plaat konden vastleggen, druk ten beide mannen, die eikaar al ken nen sinds 1922, toen zij allebei op de Militaire Academie in Breda waren, el kaar warm de hand. (ANP-UP) Kees Broekman had volgens Klaas Schenk, de trainer van de Nederlandse ploeg schaatsenrijders, zaterdag in Da- vos het wereldrecord op de 10.000 meter op zijn naam kunnen brengen indien hij op een iets scherper gesteld schema was gaan rijden van de aanvang af of indien hij zelfs maar zijn laatste ronde evenals bij andere gelegenheden in 40 seconden had gereden en niet in 41. De challenge Antony Noghes, bestemd j voor de rijder die aan de meeste rallyes Monte Carlo heeft deelgenomen, is voor dit jaar toegewezen aan Maus Gatso- nides. Het is een wisselbeker die drie maal gewonnen moet worden om defini tief eigendom te worden. De eerste is destijds gewonnen door onze landgenoot dr. J. J. Sprenger van Eyk. Voorts verwierf de ploeg Gatso- nides-Becquart de beker van de sport- commissie van de automobile club de Monaco, uitgeloofd voor de in het al gemeen klassement best geplaatst» leden van die club. De Standard Vanguard van Maus Gatsonides heeft van de Koninklijke Britse Automobielclub de wisselprijs voor de veiligse en comfortabelste wa gen gekregen. De groene Standard Vanguard was onder meer uitgerust met veiligheidsgor dels, een beveiliging tegen slippen in de sneeuw, een instrument voor het behou den van de juiste gemiddelde snelheid en een filmcamera, die achter het wind scherm was aangebracht. Het voormalig hoofd van de Nederlandse missie in Indonesië, generaal-majoor W Pereira, is in Djakarta gehoord als getuige a decharge in de zaken tegen Lean Jungschlager en Schmidt Men ziet de generaal hier in een zitting van het proces Jungschlager. Rechts de getuige a charge Amiruddin. Gisteren is in Cortina de 51ste jaar lijkse zitting van het Internationale Olympische Comité begonnen. De president van het organisatie comité, graaf Paolo Thaon di Revel, deed in zijn openingswoord een scher pe aanval op „nationalisme en politiek" in de spelen en o die sportslieden, die slechts olympische zegepraal zoeken, om zich daarmee te bevoordelen als professionals. In het bijzonder veroor deelde hij de „succesvolle atleten, die, wanneer zij eenmaal sterren zijn ge worden en door de commerciële geest bevangen zijn, circussen van de arena's maken". Hij waarschuwde tegen natio nalisme en politiek in de sport, waar door de sportvelden, in plaats van ter reinen van sportieve krachtmeting, ver worden tot „wedlopen van naties en politieke partijen". „Dit is het gevaar waartegen wij met al onze kracht moeten strijden", verklaarde hij. De Olympische fakkel die eergisteren te Rome is ontstoken kwam gisteren per vliegtuig te Venetië aan. Een fan tastisehe gondel-parade door het grote kanaal was de ceremoniële wijze waar op Venetië het vuur in zijn stad bin nenhaalde. Drager na drager voerde de vlam per gondel of motorboot naar het Piazza St. Marco en vandaar naar het vasteland. Italiaanse atleten liepen er hierna mee naar het historische stadje Treviso, elkaar na elke kilome ter afwisselend. Duizenden enthousiaste inwoners van Venetië en Treviso en toeristen stonden langs de napoleonti sche weg, die van Venetië naar Treviso leidt. Ook een atlete, de wereldkampioene rolschaatsen Alberta Vianello, vervul de haar rol. Zij schaatste met de toorts naar Mestre, een voorstadje van Vene- Hë. De mogelijkheid bestaat dat het re cord van Grishin op de 500 meter, zon dag in Cortina gemaakt, niet wordt erkend, omdat de rit niet geheel en at voldeed aan de internationale be palingen. Het reglement schrijft voor dat het samenstellen van de paren door middel van loting moet geschieden. Zondag zijn de paren tot stand gekomen door de keuze van de rijders zelf. Grishin heeft eenvoudig een rit tegen zijn ster ke landgenoot Sergejev uitgekozen. Op de laatste dag ,van het internatio naal springconcours te Hannover is door ruiters uit Duitsland, Spanje, Italië en Zwitserland gestreden om de erepalm in de grote prijs der naties. Winnaar werd de Spaanse equipe, voor Duitsland en Zwitserland. Advertentie DIT IS de manier om verstopping te over winnen Drink 'b morgens vroeg en 's avonds voor het naar bed gaan een glas water en ga op een vast uur van de dag naar het toilet. Neem eerst een week elke avond twee Carters pilletjes - 2e weekelke avond één - 3e week om de andere avond één. Daarna niets meer. Want Carters Lever- pilletjes zorgen voor de galtoevoer die nodig is om het voedsel beter te verteren en de darmen te ontlasten; fte maken bovendien dat de ingewanden daarna op eigen kracht regelmatig blijven werken. Zó helpen Carters Leverpilletjes u helemaal van hardlijvigheid af, u is een ander mens. En mocht u door zorgen, door te veel eten, oververmoeid heid of gebrek aan beweging toch nog eens verstopt raken, dan zijn een paar Carters pilletjes voldoende om u vlug weer op gan8 te helpen. Vraag naar CARTERS LEVER PILLETJES f 1.20 per flacon. Voor Nederland is de loting van de Europese zone van het Davis Cuptour- nooi niet ongunstig geweest. In een uit wedstrijd zullen onze landgenoten in de eerste ronde tegen Turkije uitkomen. De landen, welke rechtstreeks in de tweede ronde zijn geplaatst, spelen in deze ronde in elk geval een uitwedstrijd. Dat wil dus zeggen, dat wanneer Ne derland erin slaagt van Turkije te winnen, de ontmoeting in de tweede ronde tegen Chili in Nederland zal worden gespeeld. De keuzecommissie van de K.N.V.B. heeft voor de wedstrijd Nederlands amateurelftal-Nederlandse jeugdploeg die woensdag te Utrecht zal worden gespeeld, de volgende elftallen opge steld: Nederlands amateurelftal: doel: van der Lee (HFC); achter: J. Herberts (Vitesse) en Claus (Helmondia); mid den: van Bruggen (DFC), Blom (WW) en Duyster (de Spartaan); voor: D. Herberts (Vitesse)Elfring (Robur et Velocitas), Overeem (UW) Fabels (Be Quick) en Den Tenter (DWV). Nederlands jeugdelftal: doel: Cox (Rapid J. C.); achter: Nagtegaal (DOS) en Kraay (DOS); midden: Paauwe jr. (HVC), van der Meer (ADO) en de Bruyn (NOAD); voor: Buys (Alkmaar), Nederhand (HVC), Rutten (Roda Sport), Corpeleyn (Excelsior) en Alen (DOS). Het aantal actieve sportbeoefenaars (sters) in Den Haag bedraagt rond 64000, hetgeen grote problemen met zich brengt ten aanzien van de voorziening in de behoefte aan sportvelden. Daar hier voor in de stad vrijwel geen gronden meer beschikbaar zijn, heeft de wethou der van de wederopbouw dezer dagen de eerste besprekingen gevoerd met de burgemeesters Van Voorburg, Rijswijk en Leidschendam. Te Schiedam is van de werf van Wil- ton-Fijenoord te water gelaten het mo tortankschip Caltex Rotterdam, dat daar gebouwd werd voor rekening van de Nederlandse Pacific-tankvaartmaat- schappij. Het meet 32.000 ton. Woensdag 14 maart speelt het Neder lands elftal in Düsseldorf de interland wedstrijd tegen Duitsland. Dat is be kend. Maar wat men wellicht nog niet weet. zijn de prijzen die betaald moeten worden voor een kaartje. Voor een plaats op de hoofdtribune zal men f 13.40 moeten neertellen, voor een zitplaats aan de lange zijde f 7.50, voor een zit plaats aan de korte zijde f5.70. De staan plaatsen zijn iets minder prijzig. Aan de lange zijde f2.40, aan de korte zijde f 1.50. En aangezien 80 pet. van het aantal voor Nederlanders bestemde kaarten staanplaatsen zijn, zal het dus toch nog niet zo'n duur uitstapje wor den. Vier van de grootste televisienieuws- ondernemingen ter wereld hebben het Internationale Olympische Comité van daag dringend verzocht er voor te zorgen dat zij zullen worden toegelaten tot de Olympische Zomerspelen in Melbourne. Die vier ondernemingen hebben in hun verzoeken een krach tig beroep gedaan op de persvrijheid. Er is sprake van, dat de organisato ren van de zomerspelen de exclusieve filmrechten, waaronder de televisie rechten zijn begrepen, verkopen aan de hoogste bieder. Het ornament waarin gedurende de Olympische Winterspelen het Olympi sche vuur zal branden was gisteren voor het vuur was gearriveerd al de fect. Tijdens een generale repetitie kwam er wel een vlam uit maar aan het verkeerde einde. Werklieden zijn er een flink deel van de bar koude nacht mee bezig geweest. De vlam zal worden gevoed met vloeibaar gas. De Cortinese politie heeft flinke ver sterking gekregen. Dat is ook wel no dig want men verwacht zeker 24.000 bezoekers tijdens de winterspelen. Tot de versterkte politiemacht behoren alleen al 180 agenten die het verkeer in het dorp en op de omliggende berg wegen zullen regelen. Zij zullen hun werk ten dele doen in radio-auto's en jeeps. Nu de helft van het toernooi om het schaakkampioenschap van Rusland ach ter de rug is, heeft Spassky de leiding met 6 punten vóór Averbach 5% punt, Taimanov en Tal ieder 5 punten. De Nederlandse degenschermer Van Kregten heeft een internationaal degen- toernooi in Chalons-sur-Marne (Fr.) ge wonnen. aast bevordering van een doelmatige bevissing besproken in de bij drage van 29 december jj. dient de Kamer tevens zorg te dragen voor een redelijke verdeling van het visrecht. Dit houdt in, dat de werkelijke beroepsvissers zo goed mogelijk hun bezigheden znllen kunnen uitoefenen, terwijl anderzijds de hengelsport een voldoende hoeveelheid viswater tot haar beschikking moet blijven houden. Deze eis van een billijke distributie der percelen water zal het onvermijdelijk maken, dat in vele gevallen de individuele sporthengelaar en de amateurvisser of gelegenheidsvisser het veld zullen moeten ruimen voor het geves tigde beroep en de georganiseerde hengelsport. Tot goed begrip van de positie van de individuele sporthengelaar mo ge dienen, dat naar schatting nog niet de helft van het aantal sporthen- gelaars bij een hengelsportvereniging aangesloten is. Dit zijn in de eerste plaats diegenen, die zich vergenoegen met het hengelen in de bevaarbare en vlotbare wateren, waar iedereen zonder vergunning of huurovereenkomst met één hengel kan vissen. Het zijn voorts al diegenen, die gebruik maken van de mogelijkheden tot hengelen in de zogenaamde hengel- sportbedrijven (dat zijn zaken, die op de een of andere voet over visrechten kunnen beschikken, daarvoor vergun ningen afgeven en eventueel de voor het vissen benodigde bootjes verhuren). Tot de individuele sporthengelaars be horen ten slotte nog zij, die, niet te vreden met de eenvoudige en altijd min IIIIIIIlillMllllllllllllMllllliillllHIIIIIIIIIllllllllllHIlllllllllHllllirtllllllUIIMHIIMIIll 28 „Tameljjk," antwoordde ik. Er kwam een ondeugende blik in haar ogen en ik merkte dat zij er behagen in schepte om mij te choqueren. „Ik durf te wedden, dat ik het met mijn benen van haar win," zei ze. „En niet met hardlopen!" „Ik ben heus niet gechoqueerd," verklaarde ik ferm. „Maar u knipperde toch met uw ogen!" „En wat hebt u daar voor plezier van?" „Ongelofelijk veel! En het hoort helemaal bü de bekering." „Van wie?" „Van u," zei ze. „Ik zal u iets vertellen dat u kunt gebruiken in een biografie van Cleopatra, of Aspasia of Madame de Pompadour. Wilt u het gelijk no teren?" „Ik kan me gerust op mijn geheugen verlaten," verzekerde ik haar. „Telkens, wanneer een vrouw een enigszins ac ceptabele man ontmoet, vraagt ze zich af of ze hem als echtgenoot gebruiken kan," zei ze. „En dan be gint ze er over na te denken, hoe ze hem volwaar dig zou kunnen maken." „Maar wat hebben die benen van u daarmee te maken?" informeerde ik. „Die zouden u van uw ouderwetse ideeën kunnen afbrengen," zei ze. „Uw ideeën over vrouwen zijn afkomstig van uw oudtante, die haar leven lang oude-vrijster geweest Is," verklaarde zij gedecideerd. „Mijn ideaal van een vrouw berust op mijn hoge opvattingen over een werkelijke dame," zei ik met nadruk. „Er bestaan geen dames meer," antwoordde Maggie. „Er zijn slechts vrouwen, die in vier soorten verdeeld Kunnen worden." „En welke zijn die soorten dan?" vroeg ik. „Er zijn goede vrouwen en slechte vrouwen," zei ze met twinkelende ogen. „En er zjjn bovendien nog slechte goede vrouwen en goede slechte vrou wen." „Dat is een aardig grapje," antwoordde ik. „Het is een diepe waarheid," verklaarde Maggie. „En tot welke soort behoort U dan?" informeer de ik- „Dat moet U zelf maar eens zien uit te zoeken, adviseerde zij mij. „Laten we het nu nog eens even over Mr. Jen- ner van de F.B.I. hebben!" opperde ik. „Wat heeft Uw vader over dit geval gezegd?" vroeg zij. „Ik heb hem nog niet gebeld," antwoordde ik. „Dan lijkt het me daar nu het juiste ogenblik voor. Ik blijf hier op U wachten tot het gesprek afgelopen is." „Kan ik daar van op aan? Gewoonlijk verdwijnt U plotseling." „Ik beloof U dat ik hier zal wachten," zei Mag gie. Ik ging naar de telefooncel en vroeg een gesprek met New York aan. Gelukkig behoefde ik niet lang te wachten en na enkele ogenblikken kreeg ik de secretaresse van mijn vader aan de lijn. „Ik zou graag even met mijn vader willen spre ken, Miss Newton," zei ik. „Een ogenblik!" antwoordde de secretaresse en even later hoorde ik de stem van mijn vader. „Hallo, Vader!" zei ik. „O, ben jij het, m'n zoon! Ik ben >lij dat Ik eens wat van je hoor. Hoe gaat het daar in het Wilde Westen?" „Beter dan ik verwacht had. Ik ben op het ogen blik bezig om wat geld te verkwisten." „Zo! Hoeveel en met welk doel?" Ik zette hem in het kort onze plannen met de ranch uiteen en vertelde hem, wat de kosten van ons project zo ongeveer zouden zijn. „Het lijkt me wel verantwoord," zei mijn vadei. toen ik uitgsproken was. „Zo uit de verte schijnt me die Straight de juiste man toe, zijn stem klonk nogal vergenoegd en hij hernam: „Heb je nog iets anders?" „Kent U een zekere Jenner?" vroeg ik hem. „Hij beweert van de F.B.I. te zijn." „Ja, die ken ik."" „Zoudt U hem even willen beschrijven?" Hij voldeed aan mijn verzoek en beschreef Jen ner tot in de kleinste kenmerken. Ik was verbaasd, want ik had nooit geweten dat mijn vader zoveel oog had voor kleine détails. „Hoe komt het dat U mensen van de F.B.I. kent?" vroeg ik. „Ik ken zelfs Chinese wasbazen," antwoordde hij. „Ik ben voorzitter van een commissie, die iets met wasserijen te maken heeft. En bovendien doe ik veel zaken van allerlei aard. Daardoor kom je in contact met de vreemdste mensen." Hij pauzeerde even en ik meende dat hij grinnikte, voordat hij voortging: „Die Jenner is bij mij geweest om naar je vrouw te informeren." „O," zei ik pijnlijk getroffen. „We zullen dit onderdeel van je reis maar niet aan moeder vermelden," zei hij. Het zou haar mis schien verrassen. Ik stond er zelf ook een beetje verbaasd van." „Dan varen we allemaal in hetzelfde schuitje," antwoordde ik. „Ik ben zelf ook nogal verrast ge weest. Maar nu iets anders! Kent U een zekere But- terick?" „Ik heb wel eens van hem gehoord." „En Bergamo?" „Wijlen mr. Bergamo," verbeterde hij mij. „Ja, die heb ik ook enigszins gekend.' „Butterick heeft een ranche naast die van ons," zei ik. „Dan heb jij fijne buren, m'n zoon. Als ik dit allemaal van tevoren geweten had, dan zou ik je nooit naar het Westen gestuurd hebben. Ik raad je aan om voor Butterick op je hoede te zijn." „Maar wat is er allemaal precies aan de hand, vader? Waarom zit de F.B.I. achter dat meisje aan?" (Wordt vervolgd) of meer in gemeenschap uitgeoefende vorm van hengelsport, wensen te hen gelen en dan liefst met de snoek- hengel in wateren, waarover zij zo mogelijk met uitsluiting van anderen kunnen beschikken, doch die in alle geval terzijde van het gewoel der me nigte gelegen zijn. Vooral tegen de laatstgenoemden zal 3e Prijs (jongensboek)Ruurd Ver- het beleid van de Kamer zich in som mige gevallen, uit een oogpunt van re delijke verdeling van de viswateren, moeten keren. egen deze sporthengelaars moeten vooral bezwaren worden gemaakt, .indien zij erin slagen inderdaad exclusieve rechten over bepaalde vis wateren te verkrijgen, d.w.z. door het aangaan van een huurovereenkomst. Doordat een dergelijk contract tot ge volg heeft, dat de eigenaar van het water geen anderen meer op zijn eigen dom kan toelaten, sluit de bevoorrech te enkeling (of kleine groep» van enke lingen), die kans heeft gezien een zo danige overeenkomst te sluiten, automa tisch de georganiseerde hengelsport met een veelvoud aan belanghebben den of een voor zijn levensonderhoud op de (mede-) bevissing aangewezen beroepsvisser, van het water uit. ok echter indien het de individu ele sporthengelaar niet gelukt een huurcontract aan te gaan en hij zich derhalve met een vergunning tevreden moet stellen, kan het verkrij gen van de daaruit voortvloeiende vis rechten in strijd zijn met de doelstel lingen van de Kamer. Dit is met name het geval daar, waar door het vissen op vergunning van een individuele sport hengelaar afbreuk zou worden gedaan aan de doelmatige bevissing van be- heerseenheden of van gebieden, die op weg zijn om tot beheerseenheden uit te groeien en waarin zo nodig regel matig visuitzettingen plaats vinden. Dit laatste maakt het duidelijk, dat het niet zou aangaan de individuele sporthen gelaar, die zich (uiteraard) als regel niets aan de visstand gelegen laat lig gen, de mogelijkheid te verschaffen op grond van een hem verleende vergun- nign van de visuitzettingen van anderen te profiteren. Over de strijd van de Kamer tegen de gelegenheidsvissers gn haar hou ding ten opzichte van de eigenaren van de viswateren in kwestie een volgende keer meer.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 7