BELGRADO verbiedt de viering van verjaardag van de H. VADER Nieuw succes van Hammarskiöld EGYPTE trekt troepen terug uit gebied van El Aoedja Eisenhower en Eden zullen gedragslijn bepalen ingeval van nieuwe Palestijnse oorlog VON BRENTANO niet met concrete voorstellen naar Nederland Valhelmen en meer bedden in Cortina Indonesië wil overleg hervatten Drie mensen om het leven gekomen Wat bezielt Harahap? Sultan in helikopter (mjf Het weer Tsjechische wapenzendingen via Joegoslavië naar Egypte Nieuw olieveld in Koeweit ontdekt Voor alle zekerheid... De kwestie der Bredase gevangenen kan slechts „op zuiver humanitaire grondslag besproken worden" Handelsmarge beschikking 1955 verdwijnt Gasvergiftiging in Heiloo In februari FransMarokkaanse besprekingen Senator Knowland na Eisenhower meest serieuze republikeinse kandidaat EXCLUSIEVE SKIKLEDING Zachter weer „Geëigende maat- regelen" „Weet van niets" Ruimtevaart van de S.E.R. Boelganin zendt bood schap aan Eisenhower Molotov en Zjoekov naar Praag WOENSDAG 25 JANUARI 1956 79sfe JAARCANC No. 26509 Nog geen antwoord van Nederlandse zijde H. Vader verleent des zaterdags geen audiënties meer In Joegoslavië heeft de geheime staatspolitie aan alle katholieke bis schoppen en priesters meegedeeld, dat elke openlijke viering van de tachtigste verjaardag van de Heilige Vader op 1 2 maart zal worden beschouwd als een daad van samenzwering tegen de binnenlandse veiligheid. Aan de plaat selijke afdelingen van de communisti sche partij zijn instructies gezonden om alle demonstraties op 1 of 2 maart onmiddellijk te onderdrukken. Er wordt aangedrongen op het houden van dans partijen en andere bijeenkomsten van de communistische partij, speciaal om de aandacht van de jeugd van de ver jaardag van de Paus af te leiden. Uit Triest wordt vernomen, dat de toestand van de aartsbisschop van Za greb, kardinaal Stepinac, die in 1949 tot 16 jaar gevangenisstraf is veroor deeld. lichamelijk zowel als geestelijk naar omstandigheden goed is. De kar dinaal bevindt zich in zijn geboorte plaats Krasic, in een villa, die wordt bewaakt door acht politiemannen, die met machinegeweren zijn bewapend. Ook wordt gemeld, dat mgr. Cule, bis schop van Mostar, die in 1948 tot twaalf jaar gevangenisstraf is veroordeeld, thans is hersteld van de tuberculose- aandoening, die een gevolg is van de slechte behandeling, die h\j aanvanke lijk kreeg. Mgr. Cule is thans met goed vinden van de communistische autori teiten overgebracht naar het Francis canenklooster van Tolisa, dat in een ontoegankelijke streek van het aarts bisdom Vrobosna is gelegen. De Marokkaanse minister van staat, Boeabid, heeft verklaard, dat ongeveer 15 februari te Parijs besprekingen zul len beginnen over de toekomstige be trekkingen tussen Frankrijk en Marok ko. „Niemand in Frankrijk twijfelt nog aan de onafhankelijkheid van Marok ko, velen achten deze kwestie reeds als geregeld", zo zei hij. (Reuter) De republikeinse senator en fractie leider William F. Knowland heeft maan dag verklaard dat hjj in de voorverkie zingen in Illinois en Alaska kandidaat blijft in verband met de onzekerheid, die heerst over de plannen van president Eisenhower ta.v. zijn kandidatuur. Advertentie BARTELJO RISSTR. HAARLEM ~TEL. 13439 FERD. BOLSTR. 48 A DAM - TEL. 717162 Verwachting tot donderdagavond (opgemaakt te 11.15 uur). Langzaam toenemende bewolking met morgen plaatselijk wat sneeuw of regen. Naar zuidoost krimpende en tot matig of krachtig toenemende wind, later draaiend naar zuidwest. Vannacht hier en daar lichte vorst, morgen overdag stijging van tempera tuur. Zon: 8.32-17.17. Maan: 16.15-7.23. De secretaris-generaal van de Vere nigde Naties, Dag Hamniarskjöld, die op zijn reis rondom de wereld thans en kele landen van het Midden-Oosten be zoekt, heeft gisteren een onderhoud ge had met de Israëlische premier, David ben Goerion, en de Israëlische minister van Buitenlandse Zaken Mosje Sjaret. Hjj deelde later op een persconferentie in Jeruzalem mee, dat Egypte zijn plan tot pacificatie van het omstreden ge bied van El Aoedja heeft aangenomen. Het plan van Hammarskjöld voorziet in een nieuwe grensregeling, verwjjde- ring van landmijnen en geschutsposten en beperking van het aantal militairen in de omstreden zone. In november hebben in dit gebied enkele zware Is- raëlisch-Egyptische gevechten gewoed. Naar verluidt heeft Egypte zijn mili tairen reeds uit het gebied van EI Aoedja teruggetrokken. De stafchef van de Verenigde Naties in Palestina, de Canadese generaal Burns, heeft nu ook voorstellen gedaan om de spanning aan de Syrisch-Israëlische grens te verminderen. United Press verneemt inmiddels uit betrouwbare kringen in Triest, dat president Tito van Joego slavië toestemming heeft verleend voor het vervoer van Tsjechoslowaakse wa pens via zijn land naar Egypte. Het transport van die wapens zou aldus aanmerkelijk kunnen worden versneld. DAG HAMMARSKJÖLD Secretaris-Generaal der V. N. De haven Rjjeka, het voormalige Fi- lune, aan de Adriatische Zee, wordt genoemd als de plaats, waar de wapens zullen worden geladen aan boord van schepen, die naar Alexandrië gaan. Ver leden week zouden in Rijeka al drie honderd Egyptische officieren zijn aan gekomen, die inmiddels zijn doorgereisd naar Tsjechoslowakije, waar zij van Russische deskundigen onderricht in het gebruik van de Tsjechoslowaakse wa pens zullen krijgen. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, John Foster Dul les, heeft gisteren op zijn wekelijkse persconferentie in Washington ver klaard, dat president Eisenhower en Premier Eden van root-Brit tanni die elkaar volgende week in Amerika Zullen ontmoeten, waarschijnlijk zul len spreken over wat de westelijke •Grote Drie moeten doen, Indien een van de partijen in hf* geS(?hu tussen ïsraël en zijn Arabische buurstaten tot de aanval overgaat. Hij achtte het zeer wei mogelijk en •elfs waarschijnlijk dat gesproken zou Worden over een nieuwe overeenkomst Voor de tenuitvoerlegging van de Ame- ''kaans-Brits-Franse verklaring van 1950, waarin werd gezegd dat de drie betrokken staten, hetzü namens de *.eJ" enigde Naties, hetzij op eigen initiatief, ^«geëigende maatregelen" zouden ne" •ben, indien een der partijen in het Palestijnse geschil na het toen tot stand gekomen bestand tot een aanval zou overgaan. In antwoord op vragen over de be richten, dat de Joegoslavische regering de doorvoer van voor Egypte bestemde Tsjechoslowaakse wapens toestaat, ver klaarde Dulles hier officieel niets van te weten. De Verenigde Staten, zo zei hij, onderschrijven nog steeds de drie- mogendhedenverklaring van 1950, waar in zij zelf, Groot-Brittannië en Frank rijk verklaren gekant te zijn tegen een bewapeningswedloop in het Midden- Oosten. In het Canadese Lagerhuis heeft Lester Pearson, de Canadese minister van Buitenlandse Zaken, gisteren me degedeeld, dat Canada in 1954 en 1955 voor 2.067.685 dollar wapens naar Is raël en voor 777.121 dollar naar Egyp te heeft verzonden. Hoewel de indruk gewekt kan zijn, dat grote hoeveelhe den Canadese wapens naar het Mid den-Oosten stroomden, was dit niet het geval, aldus Pearson. De dollarwaarde van geweigerde wa penorders zou „vele malen" groter zijn dan het bedrag voor aangenomen orders. Problemen van Europese samenwer king en een reeks van tussen Nederland en West-Duitsland hangende bilaterale vraagstukken zullen worden behandeld tijdens het tweedaagse bezoek, dat de VVestduitse minister van buitenlandse zaken, dr. Heinrich von Brentano, be gin maart aan Nederland zal hrengen. Von Brentano deelde dit gisteren me de aan een lunch van de buitenlandse pers in Bonn en hij voegde eraan toe, dat hij niet het plan heeft concrete voorstellen mee naar Den Haag te brengen. De Westduitse minister deel de later in zijn rede nog mee, dat van de zijde van de bondsrepubliek in Washington stappen zijn ondernomen om te bereiken, dat het vraagstuk van de Duitse hereniging een punt van bespreking zal vormen tijdens de ont moeting tussen president Eisenhower en premier Eden van Groot-Brittannië. De Kuweit Oil Co. heeft te Raud- «atain in Koeweit, in de nabijheid Van de grens van Irak, een olieveld jbitdekt, dat wellicht zal blijken een 7®r grootste ter wereld te zijn, zo jleldt de New York Times. Volgens °°r het blad ontvangen berichten is biet6611 diepte van meer dan 3000 eene' een olielaag aangeboord met maai te van 450 meter. Dit is drie- deelt 20 a,s het producerende ge- gan het rijke olieveld te Bur- Koeweit. voorts ^ew York Times verneemt nieens'ch de Kuweit oil Co-> een §e" pij Va_ aPpelijke dochtermaatschap- tish Petr1Gulf OÜ Corp' en de Bri" Ahmadi Um Co., van plan is te finaderii in Koeweit een grote raf- te bouwen. dinsdag 0e8°slavh. en Nederland is kend. Narn handelsverdrag onderte- Stanè Pva^?ns Joegoslavië tekende dr. goslavische staatsraad van het Joe- Zaken Vr,„ bunisterie van Buitenlandse A Helb k Ia"d tekende mr. H. machtigd mïni3terWOOn g8Zant 8n g8V0l~ Een Belgische schipper kwam de zer dagen het politiebureau van Krommenie binnen met een groot broodmes, terwijl hij bovendien sterk onder de invioed van sterke drank was. Ruzie met zijn vrouw zou hem er waarschijnlijk wel toe brengen het broodmes te gebruiken voor kwaadaardige doeleinden, vandaar dat hij het van te voren maar kwam in leveren. Overigens viel de ruzie wel mee. Het bleef bij een woordenvloed. Von Brentano zei, dat zijn bezoek aan Nederland bedoeld is als een antwoord op het bezoek, dat minister Beyen in 1954 aan de hoofdstad der Bondsrepu bliek heeft gebracht. Ey is een lange reeks van vraagstukken, die wij in vriendschappelijke geest willen bespre ken, zo zei hij. Daarbij denk ik in de eerste plaats aan de buitengewoon nau we samenwerking, die ik steeds met minister Beyen heb mogen hebben op het gebied van de problemen der Euro pese integratie. Deze kwesties zullen thans zeer zeker weer ter sprake komen. Daarnaast is er evenwel een hele reeks van tweezijdige problemen te behan delen. fk ga niet naar.Den Haag met con crete voorstellen of met bijzonderp wensen, maar het ligt in mijn be doeling in een vriendschappelijke „tuor d'horizon" al die kwesties ter sprake te brengen, die de wederzijdse verhouding tussen Nederland en de Bondsrepubliek nog kenmerken. De verdeeldheid in de commissie lonen en prijzen van de SER heeft zijn neerslag gevonden in een definitief ruimterapport, dat met zijn vele minderheidsnota's tot een Babylonische spraakverwarring dreigt te gdan leiden Von Brentano vervolgde: Ik geloof, dat een dergelijke bespreking nut zal afwerpen. Dat is eigenlijk al reeds ge bleken uit de stemmen, die in de Ne derlandse Tweede Kamer zijn opgegaan naar aanleiding van mijn bezoek. Von Brentano voegde aan zijn ver klaring uitdrukkelijk toe, dat hij ook inzake het vraagstuk der Bredase ge- I vangenen geen concrete voorstellen wil doen. Hij wilde zich, waar het deze kwestie gold, slechts beperken tot een persoonlijke opmerking. Het geldt hier een probleem, dat slechts op zuiver humanitaire grond slag besproken kan worden. Iedere be- handeling ervan in het openbaar kan 1 slechts nadelen brengen. Ik betreur daarom de emotioneel getinte reacties, die deze zaak heeft opgewekt. Deze mo gen wellicht in het een of andere ge val gerechtvaardigd zijn, doch zij be moeilijken de behandeling van een zo bij uitstek subtiel probleem, aldus de minister. In een bijeenkomst op de Hoge Ve- Iuwe van minister Zijlstra en staats secretaris Veldkamp met vertegenwoor digers van de middenstandsorganisaties is dinsdag de intrekking van de han delsmarge-beschikking 1955 aangekon digd. Binnenkort zal deze intrekking in de staatscourant worden opgenomen. Op de Hoge Veluwe is gisteren ook een bespreking gehouden met vertegen woordigers van industriële werkgevers organisaties. Er werd een gesprek ge- i voerd over een politiek van strikte prijs- stabilisatie, passend in de tegenwoordige tijdsomstandigheden. Het ministerie van Economische Zaken deelt mede, dat de ze bespreking bevredigend verlopen is. De Russische ambassadeur te Wash ington, Georgi Zaroebin, zal hedenmjid- dag president Eisenhower een persoon lijke boodschap van maarschalk Niko lai Boelganin, de Russische premier, overhandigen. Over de aard van de boodschap is nog niets bekend. Het is de eerste maal sinds Eisen hower in januari van het jaar 1953 president werd, dat een diplomatieke vertegenwoordiger van de Sovjet-Unie verzocht heeft om in particuliere audiëntie tot het Amerikaanse staats hoofd toegelaten te worden. De Russische minister van Buiten landse Zaken, Molotov en de minister van Defensie, maarschalk Zjoekov, zijn vandaag per vliegtuig uit Moskou naar Praag vertrokken, aldus meldt het Sov- iet-persbureau Tass. Zij zullen deelne men aan de bijeenkomst van de poli tieke raadgevende commissie van de landen van het verdrag van Warschau, welke op 27 januari begint- De com missie zal kwesties en gemeenschappe lijke maatregelen onderzoeken, voort komend uit het verdrag van Warschau. (Reuter) BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Teleloon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. Dmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie:' 3. 3. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Se verin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERItNIIbl AKItf- 48 cents per millimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor edvertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigerén. ABONNEMENTSPRI3S 50 cents per week, f2.17 per maand, f6.50 per kwartaaL Voor klachten over de bezorging na SJO uur 't avonds teL 21544. Toen een eenheid van het derde Ameri kaanse regiment infanterie op een kou de grauwe dag op plechtige wijze eer bewees aan het graf van de onbekende soldaat op het Amerikaanse Nationale Kerkhof te Arlington in de staat Vir ginia, verleende de weerspiegeling van de stijlvolle gala-uniformen in de natte oppervlakte van het graniet voor het graf deze gebeurtenis, zoals de foto laat zien, een bijzonder cachet. De foto werd gemaakt ter gelegenheid van het bezoek van generaal Jose A. Cortese, inspec teur-generaal van het leger van Uru guay, aan de begraafplaats. De generaal legde een krans op het graf, waarna de soldaten zich volgens traditie naar het monument begaven voor een korte herdenking. Gisteravond hebben de leden van het Amerikaanse ski-team voor de Olympische Winterspelen valhelmen gekregen. Dit omdat vanwege de ge vaarlijke condities bij het skiën reeds een record-aantal ongevallen zijn veroorzaakt. Voorts heeft de organi satie besloten om de reuzenslalom dames welke vrijdag zal worden gehouden op een andere plaats te doen houden. De baan voor de reu zenslalom is een met ijs bedekte hel ling met scherpe rotspunten. De jury besloot de baan te verleggen naar een betrekkelijk beter deel, doch ook daar zijn de condities verre van ideaal. Als gevolg van dit besluit moest de Tof ana-helling gesloten worden voor oefeningen tot aan het begin van de Olympische wedstrijden. Een honderdtal werkers zullen er sneeuw op gooien. Het staat echter nog te bezien of het nieuwe sneeuwdek zich op bevredigende wijze met de on derliggende ijslaag zal verbinden. Temidden van gebeden om sneeuw daagde gisteren plotseling een glimp je hoop. Het weerbureau van Cor tina voorspelde dat er een „kleine mogelijkheid van sneeuwval gedu rende de nacht" bestaat. Ook perso nen die hun leven lang in Cortina hebben gewoond zeiden dat zij het in hun beenderen konden voelen dat sneeuw op komst was. Intussen de den officials hun best om extra hos pitaalbedden te krijgen voor het geval datde speciale Olympi sche kliniek bevat slechts 40 bedden. Sneeuw is er namelijk niet gevallen. De Indonesische ambassadeur in bij zondere missie in ons land, mr. Utoyo Ramelan, heeft gistermiddag om half zes wederom een onderhoud gehad met de regeringscommissaris voor Indone sische aangelegenheden, mr. Blom. Na dit onderhoud deelde de woordvoerder van het Indonesische Hoge Commissa riaat in Den Haag het volgende mede: ,,Op 7 januari j.l. werden de Neder lands-Indonesische besprekingen tijde lijk opgeschort teneinde aan beide de legaties gelegenheid te bieden met hun respectieve regeringen overleg te ple gen over de vorderingen van de con ferentie. Namens de Indonesische dele gatie heeft mr. Utoyo Ramelan op 23 januari aan de Nederlandse delegatie een aide mémoire gezonden met de sug gestie de Nederlands-Indonesische on derhandelingen te hervatten en wel op woensdag 25 jan. Een antwoord hier op is van Nederlandse zijde nog niet ontvangen", aldus de Indonesische woordvoerder. Ten gevolge van gasvergiftiging zijn dinsdag in Heiloo drie mensen om het leven gekomen. De heer P. Dekker, wiens vrouw juist dinsdag een operatie heeft ondergaan m het centraal ziekenhuis te Alkmaar, werd sedert enkele dagen verzorgd door een zwager en een schoonzuster, de familie Wildérom uit Krommenie. Een bezoek ster trof gistermiddag omstreeks kwart over vijf de drie mensen levenloos aan in de keuken. Het gas stroomde vrij de keuken in. Men vermoedt, dat door het verschuiven van een der beide gascom- foren de slang is bekneld geraakt en van het toestel is geschoten. Dit moet reeds zijn gebeurd omstreeks het middaguur want het middageten stond onaangeroerd op tafel. De direct ontboden geneesheer constateerde bij alle drie de dood. De heer D. was 70 jaar en de heer en me vrouw W. resp. 65 en 61 jaar. Men kan de Indonesische gedach- tengangen nauwelijks bijhouden. De delegatie te Genève wil wel praten, zegt zij, maar premier Harahap voegt er aan toe, dat deze wil slechts voor één dag aanwezig is. De Nederlandse delegatie moet naar Genève komen om de Indonesische voorstellen te aanvaarden en te paraferen. De Indonesiërs hebben een subtie le manier om grof te zijn, is men ge neigd te denken. Wij betwijfelen echter, of de Indonesische premier zich het ultimatum bewust was, dat in zijn woorden besloten lag. Hij is alleen maar in een razend lastig par ket geraakt. Voor zijn binnenlandse front bevindt hij zich in uiterste tijd nood. Reeds is zijn kabinet afgebrok keld door het ongeduld van de Nah- datul Ulama. Tegenover het buiten land wil hij het niet zijn, die de conferentie afbreekt. Zijn propagan- da-apparaat heeft voortdurend vor deringen, vorderingen, vorderingen van de Geneefse delegatie gemeld. In deze omstandigheden doet hij een beroep op Nederland: red de confe rentie en red mijn wankel bewind. Het is veelbetekenend, Gat men in Den Haag vernemen kan, dat de on derhandelingen te Genève, op het ogenblik dat zij praktisch werden geschorst, nog lang niet in een eind stadium verkeerden. Het is niet waar, dat het accoord op het para feren na volledig was. Het accoord was volledig... op de Nederlandse instemming met de Indonesische voorstellen na. Als Nederland derhalve opnieuw praten wil, dan is het over de ge hele agenaa, inclusief het punt van de rechtszekerheid voor de Neder landse arrestanten, en dan niet één dag, maar zo lang als nodig is om een accoord te bereiken, dat ook de Nederlanders bevredigt. De uitnodi ging om zonder praten te komen paraferen is, bedoeld of niet, in feite een ultimatum. De Indonesiërs geven er weinig blijk van, dat zij beseffen de vragende partij te zijn en dat het voor de Nederlanders toch reeds een concessie is te onderhandelen met de delegatie van een regering, die niet in staat is de redelijke zeker heid te geven dat zij een eventueel accoord door haar parlement kan laten aanvaarden. Z. H. Paus Pius XII zal op advies van zijn dokters voortaan 's zaterdags geen audiënties meer verlenen. Zijn gezond heidstoestand laat niets te wensen over, maar sedert zijn terugkeer van Castel Gandolfo in het Vaticaan heeft zijn toe nemende werkzaamheid soms duidelijke vermoeidheid veroorzaakt (A.F.P.) I oor de eerste keer van zijn leven is Sultan Sidi Mohammed .-ten Youssef van Marokko opgestegen in een helikopter en heeft daarmee, in gezelschap van zijn zoon, rondgevlogen boven Rabat en in de omgeving. Hier legt Prins Moulay Hassan de besturing uit aan zijn vader.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 1