Le Troquer voorzitter der Franse Assemblée Eisenhower vraagt steun voor vrijmaking van de handel M 1 I Gaitskell geeft adviezen aan Sir Anthony Eden El Glaoui bijgezet in Marrakesj 1 a Eerste overwinning van het Volksfront Onteigenings kwestie in cassatie Omstandigheden blijven gunstig voor nieuwe economische expansie ERIC DE NOORMAN Kritische uitgave van „Dialectica" van Abaelardus MONTGOMERY DIRIGEERT Benoemingen bij het H.O. KRUISWOORDRAADSEL 1 IE 1 B PREMIER VAN SOVJET REPUBLIEK RUSLAND AFGETREDEN Jasnov, burgemeester van Moskou, volgt hem op Bescherming voor Texel WOENSDAG 25 JANUARI 1956 PAGINA 2 Israëlische patrouille op Jordaans gebied Olympische postzegels donderdag in omloop Rampenfonds benadeeld? Een maand geëist Strijd om boerd>erij van de heer Hopman te Sloten in hoogste instantie 4 Een jaar geëist wegens brandstichting Z WO. subsidieert studie van dr. L. de Rijk Met ongeveer 6.500 verdwenen Een dode, drie gewonden bij verkeersongeluk 1 Oplossing kruiswoordraadsel van dinsdag m Dodelijk ongeval berecht Een maand geëist Super Sabres naar Europa (Van onze Parijse correspondent) PARIJS, hedenmorgen De Franse Nationale Vergadering heeft gisteren haar voorzitter gekozen. De socialistische kandidaat Le Tro quer werd in de derde ronde gekozen. De aftredende voorzitter, de MRP- kandidaat Schneiter, behaalde 205 stem men in de laatste ronde tegen 280 die op Le Troquer waren verenigd. De eerste overwinning van het Volksfront is hiermee behaald. De heer Le Troquer, de officiële kandidaat van het Repu blikeinse Front toch, had by de eer ste stemming slechts 133 stemmen, ter- wyi de heer Schneiter er successie velijk 212, 217 en 205 verkreeg. Het gehele pakket stemmen, 150 in aantal, van de communisten was dus nodig om de kandidaat voor het Kamervoorzit terschap uit de linkse hoek de over winning te bezorgen. Het rechtse blok zou wellicht nog met een kans op suc ces een eigen kandidaat naar voren hebben kunnen schuiven als zij van de poujadistische stemmen gebruik had willen maken. Bovendien maakte het linkse front van een onwaardige ma noeuvre gebruik om de mogelijkheid van het stellen van zulk een kandidaat uit te sluiten. Tpdens de verkiezingscam pagne hebben alle partyen plechtig be loofd dat zij alles zouden doen om het politieke gezag in de staat te herstellen. Doch bij de eerste de beste keer blijkt reeds hoezeer deze beloften de werke lijkheid miskennen. Na de eerste stemming immers werd de zitting op verzoek van de commu nisten een uur verdaagd. Hardnekkige geruchten deden in het Palais Bour bon en doen nog de ronde dat de communisten* aan het Republikeinse Front voorgesteld hebben hun kandi daat te zullen steunen als zij althans hetzij een vice-president hetzij een questor in de wacht zouden kunnen slepen. Deze laatste functionaris is zeer belangrijk daar hij de benoemingen in het Palais Bourbon in handen heeft. Het Republikeinse Front zou deze han del geweigerd hebben. Niettemin stem den de communisten in de tweede ron de op Le Troquer zonder dat deze de meerderheid behaalde. De heer Le Troquer behaalde toen 269 stemmen, waarvan er dus maar 119 van het Re publikeinse Front van socialisten en communisten afkomstig waren. De ge matigden onder leiding van Pinay wilden na de tweede stemming weder om een pauze om te overleggen, doch deze werd door de linkse elementen in de Kamer geweigerd. Intussen had eveneens de heer Schneiter geweigerd opzy te gaan voor een kandidaat van de gematigden, die met de steun van de Poujadisten het linkse front zou kunnen verslaan. De MRP bleef in dezen dus trouw aan zichzelf: geen mede werking met extremen van links en rechts. De regeringscrisis in hiermee onder Naar in de Jordaanse hoofdstad Amman is bekend gemaakt, is een Israëlische patrouille ten zuiden van de Dode Zee tien kilometer op Jordaans gebied doorgedrongen. Bü een vuurge vecht met leden van de Jordaanse bur gerwacht werd een Jordaniër zwaar ge wond. Jordanië heeft een klacht by de gemengde bestandscommissie ingediend. Vier speciale Olympische postzegels zullen donderdag, de openingsdag van de Olympische winterspelen te Cortina, in omloop worden gebracht. De zegel ter waarde van 10 lire brengt de springschans van Cortina in beeld, die van 12 lire het ski-stadion en die van 25 lire het ijs-stadion. De zegel van 60 lire tenslotte geeft een afbeelding van de hardrijbaan aan het Misurina- meer. Voor opgelopen schade tijdens de wa tersnoodramp heeft een 47-jarige bus chauffeur uit Rijsoord, die dinsdag voor de Rotterdamse rechtbank terecht stond, enkele malen een chèque van het natio naal rampenfonds ontvangen. Bij de po litie gaf hij in maart van het vorige jaar aan, dat een van deze chèques ten be drage van f 1030,niet door hem was ontvangen en geïnd, aldus de dagvaar ding, terwijl de chèque in 1953 toch uit betaald bleek te zijn en zijn handteke ning er op stond. Verdachte meende, dat een ander het bedrag voor hem op genomen zou kunnen hebben met het zetten van een valse handtekening. Een van de getuigen herinnerde zich echter, dat verdachte zelf de chèque was komen innen. Uit het onderzoek dat de postale recherche heeft ingesteld, aldus de offi-* cier van Justitie, is ook komen vast te staan dat verdachte het geld gehaald heeft. De officier achtte op deze gronden valse aangifte bewezen en eiste een maand gevangenisstraf. Uitspraak over veertien dagen. Oostenrijk Volgens Die Presse in Wenen zijn thans 35.000 man Russische troepen gelegerd langs de grens van Hon garije met Oostenrijk. de meest ongunstige omstandigheden geopend. Ten eerste is gebleken dat het Republikeinse Front niet zo sterk is als men na de verkiezingen heeft wil len doen geloven. De cijfers waarmee de heer Le troquer gekozen is geven hoogstens 130 man aan. Vervolgens is het Republikeinse Front er niet af kerig van geweest zijn kandidaat te handhaven en te rekenen op commu nistische stemmen. En tenslotte zullen de middenpartijen, die gezameniyk de meeste zetels hebben, er thans wel weinig voor voelen naast een socialis tische Kamerleiding nog een socialis tisch kabinet op te richten. Tenzij althans het gevaarlijke spel gespeeld wordt het Republikeinse Front enige tijd te laten regeren totdat de Alge rijnse zaken geregeld en de financieel- economische zaken gedesorganiseerd raken. Het kan ook zijn dat dan duide lijk gaat blijken hoezeer de radicaal socialisten, die meer investeren willen, verschillen van de socialisten, die ho gere lonen willen geven. Vermeld moet nog worden dat de Poujadisten zich bij de derde stemming onthouden hebben uit protest tegen de deloyale methode die tussen de tweede en de derde stem ronde door een deel van de Kamer is toegepast. De regering Edgar Faure heeft gis teravond officieel haar ontslag inge diend. President Coty is nu zijn over leg met de leidende politieke figuren begonnen. De heer Hopman uit Sloten, die door het Amsterdams gerechtshof in zyn ci viele procedure tegen de gemeente Am sterdam in het ongelijk is gesteld, geeft de stryd om het door hem gepachte land nog niet op. zyn raadsman, mr. L. C. van der Tas, heeft cassatie aan getekend, zodat binnenkort dus ook de Hoge Raad de ingewikkelde procedure zal gaan beoordelen. Wel heeft het Hof beslist, dat de ge meente in verband met'de stadsuitbrei ding gerechtigd is de heer Hopman uit het boerderij-bedrijf te zetten en het land toe te wijzen aan enkele tuinders, maar aangezien volgens de pachtrechter Hopmans pachtrechten voor de komen de 12 jaar geldig blijven was ook het Hof van mening, dat de gedupeerde landbouwer daarvoor financieel schade loos zal moeten worden gesteld. Voor hij cassatie aantekende heeft de heer Hopman geprobeerd deze schade loosstelling met de gemeente te rege len. Hoe groot de vergoeding zou moe ten zijn, zou bezien moeten worden door de commissie, die de Amsterdamse rechtbank voorlicht als een schikking in der minne niet mogelijk is. De ge meente staat echter afwijzend «tegen over regeling van deze kwestie buiten een proces om, reden waarom de heer Hopman tegen het einde van de ter mijn, die hij daarvoor had, cassatie heeft aangetekend. In zijn jaarlijkse economische bood schap heeft president Eisenhower het Congres verzocht groter steun te ver lenen aan zyn internationale handels politiek, daar dit een der middelen is voor de handhavr» van de huidige voorspoed. Amerika kan op verschei dene wy'zen een rol spelen by het vry- maken van de internationale handel en de president stelde het Congres voor de Amerikaanse douanetarieven en -proce dures te vereenvoudigen en toe te tre den tot de Organisatie voor Handels- samenwerking (OTC), die in de plaats zal komen van de Organisatie der Alge mene Overeenkomst voor Tarieven en Handel (GATT). Verder verklaarde hij het nodig een nieuwe campagne te beginnen ter uit breiding van de Amerikaanse kapitaal investeringen ten behoeve van de ont wikkeling der welvaartsbronnen van bevriende landen en voort te gaan met krachtiger programma's voor de verle ning van militaire en economische hulp aan het buitenland. Wat de pogingen betreft, die in het werk worden gesteld om de enorme overschotten aan landbouwprodukten der Verenigde Staten in het buitenland af te zetten, verklaarde Eisenhower, dat het raadzaam is hiermede voorzichtig te werk te gaan. De ervaring heeft ge leerd, dat er grenzen zijn aan het schen ken van landbouwprodukten. Voorbij een zekerpunt wordt het totale ver bruik niet meer verhoogd, maar ver vangt men slechts de normale commer ciële afzet. President Eisenhower verklaarde voorts te vertrouwen, dat het in 1955 bereikte hoge peil van de produktie, de werkgelegenheid en de inkomens over het geheel genomen in het lo pende jaar zal worden gehandhaafd en dat de algemene omstandigheden gunstig zullen blijven voor een nieuwe economische expansie. Amerika moet echter niet uit het oog verliezen, dat zijn welvaart in sterke mate afhankelijk is van de „internatio nale economische en politieke omge ving". De Verenigde Staten hebben op het gebied van de liberalisatie van de internationale handel nog niet voldoen de gedaan en het is dan ook dringend noodzakelijk, dat het Congres nieuwe Uit wrok tegen zijn broer heeft een 55-jarige grondwerker uit Ammerstol in september van het vorige jaar brand gesticht in zijn houten woonkeet aan de Lekdijk. Daardoor ontstond gevaar voor de aangrenzende huizen, zo stond in de dagvaarding, die tegen hem was uitgebracht. Gistermiddag stond hij voor de Rotterdamse rechtbank terecht. Het dichtstbijzijnde huis, op an derhalve meter afstand van zijn keet, was het huis van zijn broer. Doordat hij, na petroleum over het beddegoed en vloerkleed uitgestort en in brand gesto ken te hebben, dit meteen rond ging vertellen hij was onder drankinvloed slaagden buren, ook de broer, er in de brand spoedig te blussen. De officier eiste een jaar gevangenisstraf met af trek, waarvan drie maanden voorwaar delijk met drie jaar proeftijd. Uitspraak over veertien dagen -v.". maatregelen neemt. De huidige welvaart is bereikt met volledige werkgelegenheid, stijgende inkomens en een stabiele dollar. Men moet echter niet vergeten, dat in een hoog ontwikkelde economie als die der Verenigde Staten de dreiging van infla tie of van een recessie nimmer ver af is, anderzijds vestigde de president er de aandacht op, dat in de huidige om standigheden de economische <éroei der Verenigde Staten wordt beperkt door de industriële capaciteit en het aantal beschikbare arbeidskrachten. Mede als resultaat van de Ameri kaanse hulp heeft het buitenland in de eerste negen maanden van 1955 zijn goud- en dollarreserves- met 1,6 miljard dollar kunnen vergroten. Ofschoon er op de gewone dienst der begroting een overschot van 2 miljard dollar is te verwachten in het op 30 juni a.s. eindigende belastingjaar, zal er dit jaar geen belastingverlaging plaats vin den. President Eisenhower verklaarde, dat eerste de enorme nationale schuld moet worden verlaagd. O hans 6 HAfbgc» 8. Terwijl Eric haastig opspringt en Cendrach overeind helpt, klinkt een snel aanzwellend gedreun en ziet hij een grote troep ruiters als een ver nietigende vloedgolf het kamp bestormen. De krijgers, bevreesd onder de voet gelopen te worden, dreigen in paniek te geraken, maar Eric kent nu de vreemde tactiek van deze tegenstanders. „Sluit u dicht aaneen", schreeuwt hij, „die kerels vechten te voet, houdt stand; beschermt de boot!" De rest van zijn bevelen gaat verloren in het tumult en de kreten der krij gers, als achter hen nu ook een troep ruiters de aanval inzet. Desondanks krijgen de Noren al gauw hun zelfverzekerdheid terug en al zijn ze in de minderheid, toch merken de aanvallers tot hun schade, dat met deze tegen standers niet valt te spotten. „Hqpla, ha, ha!" brult Svein Langtand, ver heugd om zich heen hakkend; „wie naar mijn helm kijkt, is er geweest! Kan jij het redden, manneke?" grijnst hij met een scheve blik naar Halfra. De Yarl slaakt een woedende kreet. „Ik heb geen helm nodig, misselijke Sakser", blaft hij verontwaardigd en doet met een brede zwaai een aanvaller in het zand bijten. Toch is de overmacht te groot. Al zijn Svein en Halfra nog geen duimbreed geweken, de Noorman beseft maar al te goed, dat zij onmogelijk langer stand kunnen houden. Op verschillende plaatsen zijn de tegenstanders reeds hun gelederen binnengedrongen. „Wat bezielt deze men sen?" vraagt Eric zich verbijsterd af. „Ze schijnen er van bezeten te zijn, ons totaal uit te roeien!" Vertwijfeld tracht de Noorman een uitweg te bedenken. Juist als de strijd op het kritieke punt schijnt te komen, schiet hem een gedachte te binnen. Dan davert meteen zijn bevel boven iet krijgsrumoer uit en zo snel zij kunnen trekken de Noren zich terug naar de gehavende boot, hun laatste bolwerk. De Nederlandse organisatie vpor Zuiver Wetenschappeiyk Onderzoek heeft dr. L. M. de Rqk te Leusden een subsidie toegekend voor een kritische uitgave van de „Dialectica" van Petrus Abaelardus. Het is de bedoeling dat de uitgave het eerste deel zal vormen van een serie tekstuitgaven en studies op het gebied der antieke en middel eeuwse wysbegeerte, uitgaande van het filosofisch instituut der rijksuniversi teit te Utrecht. Dr. de Rijk, die leraar in de klas sieke letteren is aan het lyceum „Onze Lieve Vrouw ter Eem" te Amersfoort, promoveerde in 1952 op een studie over de „catagorieënleer" van Aris- toteles. Na de doctorstitel te hebben behaald, wilde hij onderzoeken hoe „de leer der propositie" zich na Aris- toteles, met name in de middeleeuwen, had ontwikkeld, vanwege haar belang rijke invloed op de Metafysische sys temen. Dit onderzoek bracht hem tot Abaelardus, de grootste logicus der vroege middeleeuwen. Petrus Abaelardus (1079-1142) was een Frans scholasticus, scherp van denk- krscht» Voor het schrijven van zijn hoofd werk de „Dialectica" putte Abaelard uit de logische werken van Boethius, die aan zijn vertalingen van de wer ken van Aristoteles commentaren en meer zelfstandige studies had toege voegd. In de vorige eeuw werd de „Dialec tica" gedeeltelijk en weinig kritisch uitgegeven door de Franse filosoof Cou sin, die op een zeer willekeurige wijze passages wegliet, zodat men steeds op hiaten stuit. Geen wonder dus dat de geleerden bij herhaling hebben gewe- In Parijs organiseren de hoofdofficieren van de NATO-troepen jaarlijks een nachtfeest. Bij deze gelegenheid namen de officieren dit jaar om beurten de dirigeerstok uit handen van de dirigentt die de Canadese band leidde. Hier hanteert maarschalk Montgomery van Alamein de dirigeerstok. De Nederlandse parlementaire delegatie voor de Antillen is op Curagao aange komen. Hier begroet de waarnemend voorzitter der Antillaanse Staten de Nederlandse delegatie-voorzitter Van Sleen, wiens haren het kennelijk te kwaad -- hebben met dc passaat. Links de griffier van de Antillaanse Staten, de heer satie en economische hulp voor het ge F. D. van Gieken. I hele gebied. (Van onze Londense correspondent) Londen, hedenmorgen Het Engelse Lagerhuis keerde giste ren terug van vakantie, en de conser vatieven gaven de minister-president. Sir Anthony Eden, een vriendelijke ova tie, alsof zij wilden tonen hoe onschul dig zij allen waren aan de aanvallen op de premier tijdens het reces. Het voor naamste punt van het debat was de uitvoèring van tweedehands wapenen naar het Midden-Oosten. Gaitskell was veel te hard van stapel gelopen in zyn beschuldigingen tegen de regering, voor al omdat Labour zelf verre van on schuldig is op het terrein van de wapen handel in het Midden-Oosten. Maar hy redde zich handig uit een moeilijke si tuatie door het terrein van het debat te verleggen naar de politieke en militaire situatie in hert Midden-Oosten, en door van zijn rede een aanval te maken op de regering betreffende haar beleid op dit punt. Hij gaf Eden een vijfvoudig advies voor zijn besprekingen met Eisenhower. De garantie hulp te verlenen aan een slachtoffer van agressie in het Midden- Oosten behoorde versterkt te worden Het militair evenwicht diende te worden gehandhaafd. Rusland moest worden uit genodigd om mede te helpen de vrede te bewaren. Kleine internationale strijd machten behoorden te worden gele gerd op enkele punten langs de grens van Egypte. En het vijfde punt was dat een overeenkomst op lange termijn diende te worden uitgewerkt ten aan zien van de refugiés, grenzen, compen Gaitskell deed zijn werk goed. En in dien het zijn bedoeling was zijn fractie te tonen hoe wijs zij eraan gedaan had hem tot opvolger te kiezen van graak Attlee, slaagde hij ongetwijfeld volko men. De regering in hagr nieuwe sa menstelling zeeg evenwel niet ineen on der de aanvallen van Gaitskell c.s. Zij weerde zich goed en bekwaam. Anthony Eden zag er niet uit als iemand die de kerstvakantie had doorgebracht met het zenuwachtig pakken van koffertjes in 10 Downingstreet. En er was al thans één vooraanstaand commentator, die hedenochtend in een ochtendblad, constateerde dat Eden sereen zijn blik ken hemelwaarts had gericht tijdens Gaitskells lange rede. Gisteravond ver trokken Eden en zijn minister van Bui tenlandse Zaken, Sellwyn Hoyd, naar Southampton, vanwaar zij hedenmorgen per schip vertrokken naar Amerika voor besprekingen met Eisenhower en Dul les. Hoofdpunt: Midden-Oosten. De Rotterdamse politie zoekt naar een Rotterdammer, die zaterdag j.l. voor een Rotterdamse zuivelfabriek bij een klant een bedrag van ongeveer f 6.500 heeft geïnd en die daarna is verdwenen. zen op de noodzaak van een volledige kritische uitgave van dit werk. Dr. de Rijk is hiermee in september 1952 be gonnen en op het ogenblik is het werk ter perse. Aan het werk gaat een in het Engels gestelde zeer uitvoerige in leiding vooraf, waarin vele passages worden geanalyseerd. Behalve van een volledig kritisch apparaat heeft de be werker de uitgave achterin vgn drie uitgebreide indices voorzien. De eerste in een index van de genoemde auteurs, de tweede een register van eigenna men en in de derde index zijn alle be langrijke begrippen opgenomen. Wat de tekst zelf aangaat, deze is gebaseerd op het enige ons bekende handschrift, dat helaas niet volledig is. Het manuscript, dat uit ongeveer 1160 dateert, bevindt zich in de „biblio- thèque nationale" te Parijs en is af komstig uit de priorij van St. Victor. Van genoemd handschrift bezit dr. de Rijk een fotocopie. Vermeld dient te worden dat dr. de Rijk in deze en nog volgende studies hoopt aan te tonen, dat naast de tra ditionele Thomistische leer een geheel anders gerichte stroming, speciaal in de logica en de kenleer, heeft bestaan, die als zodanig niet onchristelijk ge noemd kan wordeft. De bedoelde stro ming vormt volgens hem een continue lijn naast het thomisme. Duizenden Marokkanen zijn gisteren sinds het vroege ochtendgloren langs het stoffeiyk overschot getrokken van Thami el Glaoui, Pasja van Marrakesj. El Glaoui was in de schaduw van een boom in zyn paleistuin opgebaard, ge huld in de zwarte mantel, die hij dage- lijks droeg. De pasja overleed maandag in zyn weelderige paleis. Hy had zich echter laten overbrengen naar een van de weinige sobere vertrekken in het gebouw en hij overleed op een eenvou dig veldbed. Aan het rouwbetoon namen ook le den van vroegere politieke tegenstan ders deel. Onmiddellijk na het rucht baar worden van zijn dood maakten vele Marokkanen zich op, om zijn zonen te condoleren en aan het rouwbeklag deel te nemen. De opperhoofden kwa men veelal in Amerikaanse luxe-auto's uit de bergen, terwijl hun onderhori gen de weg te voet of op een muilezel aflegden. Vier mannen in witte man tels droegen de baar naar de moskee van Ben Slimaam, waar de pasja naast zijn broers werd bijgezet. Het saluut van Frankrijk voor de overledene werd gebracht door André Louis Dubois, resident-generaal in Marokko. Hij zei, dat uit het leven van de pasja veel te leren valt. Hij had veel gedaan voor de versterking van de eenheid van het land en zijn moder nisering. (AFP-Reuter) In het gehucht Lombok, tussen Bei- len en Westerbork, is een auto-ongeluk gebeurd, waarbij een persoon is gedood en drie personen werden gewond. Door tot nu toe onbékende oorzaak botste een personenauto, bestuurd door de heer G D. uit Hoogeveen tegen een boom. Een der inzittenden, mevr. B.-D. uit Dwingelo, werd op slag gedood. De heer D„ een dochter van mevr. B. en de verloofde van mej. B„ de heer R. B. uit Zwiggelte, kregen allen een hersen schudding en verwondingen. i Bij K.B. is aan prof. A. W. Mulock Houwer opdracht verleend om in de fa culteit der geneeskunde aan de Rijks universiteit te Utrecht onderwijs te ge ven in de pathologische anatomie van het oog en de adnexa; is, gerekend van januari 1956, be noemd tot buitengewoon hoogleraar in de faculteit der rechtsgeleerdheid aan de Rijksuniversiteit te Leiden, om on derwijs te geven in de toegepaste so ciologie, dr. Sj. Groenman, tevens bui tengewoon hoogleraar aan de Rijksuni versiteit te Utrecht, en is zijn opdracht tot het geven van onderwijs in de toe gepaste sociologie ingetrokken. Is met ingang van 1 februari 1956 aan ir. P. P. Bijlaard op zijn verzoek eervol ontslag verleend als lector aan de Technische Hogeschool te Delft; Is met ingang van 17 september 1956 aan dr. H. Wagenvoort op zijn verzoek eervol ontslag verleend als hoogleraar aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, met dankbetuiging voor de belangrijke in deze betrekking bewezen diensten. Bij beschikking van de minister van O., K. en W. is met ingang van 1 janu ari 1956 benoemd tot wetenschappelijk hoofdambtenaar A bij de inwendige ge neeskunde aan de Rijksuniversiteit te Utrecht dr. J. de Wael, thans weten schappelijk hoofd-ambtenaar bij de ve terinaire scheikunde aan deze univer siteit; is benoemd tot wetenschappelijk hoofdambtenaar bij de farmacologie aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, dr. A. M. Ernst, thans wetenschappelijk hoofdambtenaar - by de kliniek voor kleine huisdieren aan deze universiteit. t j P /J 'V zo Zt zz Z* ts li Z3 9 HORIZONTAAL: 1. de somma van (afk.); 4. vlaktemaat (afk); 5. voorzetsel; 7. kost bare stof; 9. op dit ogenblik; 10. steenmassa; 12 werkelijk; 14. jongensnaam; 15. laatst le den (afk.); 17. pl. in N.-Holland; 23. lek kernij; 24. jongensnaam; 25. inhoudsmaat (afk.); 26. vogelprodukt; 28. prachtig; 29. pook. VERTICAAL: 2. onvruchtbaar; 3. stof- rnaat; 4. schamele woning; 6. rivier in Italië; 7. Europeaan; 8. vruchtvliesje; 9. godsdienst (afk.); 11. bijwoord van tijd; 13. godin; 16. vice versa (afk.); 17. pers. vnw.; 18. spil; 19. deel v. Sumatra; 20. kleur; 21. ambtshalve (lat. afk.); 22. geheel de uwe (lat. afk.); 25. familielid; 27. dierengeluid. HORIZONTAAL: 1. stip; - advent; 2. mon teren; - Ee; 3. inktvis; - gek; 4. die; - oase; - re; 5. ceel; - air; 6. cursus; - kepi; 7. a.m.; - stamelen; 8. heibel; - dg; 9. even eens; - de; 10. truc; - li; - pen; 11. IJsel; - ezel. VERTICAAL: 1. smid; - cadet; 2. toni cum; - vrij; 3. inkeer; - heus; 4. P.T.T.; - essence; 5. evolutie; 6. aria; - sabel; 7. dessa; - menie; 8. V.N.; - eikels; 9. rel; - P.E.; 10. neer; - peddel; 11. tekeningen. De premier van de Russische socia listische federatieve Sovjet-republiek, Alexander N. Poezanov is afgetreden, aldus is op de bijeenkomst van de Op perste Sovjet van deze federatieve re publiek meegedeeld. Tot zyn opvolger is gekozen Michail Jasnov, burgemees ter van Moskou. De republiek Rusland is de grootste van de Sovjet-Unie. In zijn ontslagbrief zegt Poezanov onder meer, dat zün aftreden de noodzakelijke versterking van de regering mogelijk moet maken. Jasnov is sinds 1952 lid van het cen trale comité van de communistische party van de Sovjet-Unie. H(Jspeelt te vens een belangrijke rol in de binnen landse politiek van de Sovjet-Urne als voorzitter van de Raad van de Unie, een van de twee Kamers van de Op perste Sovjet, het parlement van de Sovjet-Unie. Jasnov heeft als burge- messtsr van Moskou in 1952 ggti fos™ zoek aan Londen gebracht. Jasnov is ontheven van zijn functie in het presi dium van de Opperste Sovjet van de Russische (federale) republiek. Als op volger is de plaatsvervangende voorzit ter van de Moskouse staatsraad (plaats vervangend burgemeester), N. I. Bo- brownikov, benoemd. Jasnov heeft verzocht, om Poezanov te kiezen tot eerste vice-premier van de federatieve Russische republiek. Dit verzoek is ingewilligd. Poezanov is de iweede premier van een Sovjet-re publiek, die in een week tijds is vervan gen. Vorige week verdween, zonder op gave van redenen de premier van Li- België Op weg van Luxemburg naar Brussel is de Turkse gezant in België bij een auto-ongeluk om het leven ge komen. Ook de chauffeur van de gezant werd op slag gedood. -f véMMfM :v:-:ï De Rijkswaterstaat is voornemens de noordpunt van Texel te versterken met een duinvoetverdedjging strandhoofden en bezinkingen, waarmee een bedrag van vijf miljoen gulden gemoeid zal zijn. De zee is de vuurtoren gevaa lijk dicht genaderd en het water tussen Texel en Vlieland, het Ejjerlandse Gat, wordt ieder jaar breder en dieper. thauen, Gedvilas, van het politieke to neel. Deskundigen op het gebied van da Russische politiek zijn van mening, dat het aftreden van A. M. Poezanow als premier van de Russische federale Sov jetrepubliek eerder een komende pro motie dan een zuivering voor hem in houdt. Deze deskundigen wezen erop, dat de vervanging van Poezanow door Michael Jasnow, de burgemeester van Moskou, geheel in overeenstemming is met de traditionele weg voor de pro motie van Sovjet-groten in het heden daagse leven. Via een dergelijke weg is byvoorbeeld ook de ster van Boelga- nin gerezen. (Reuter, UP) Voor de rechtbank te Maastricht heeft Dinsdag terecht gestaan een 44- iarige kleermaker uit Ubach over Worms, die op 3 augustus 1.1. op de Heerlense weg te Schaesberg met zyn auto was geslipt en dientengevolge in botsing kwam. met een groepje kinde ren die in een weiland langs de weg speelden. Het jongetje werd daarbij zo zwaar gewond, dat het spoedig daarna overleed. Andere kinderen, vier jongens en meisjes, liepen' ernstige verwondin gen op. Aan de automobilist was ten. laste gelegd, dat hij hoogst roekeloos en onvoorzichtig met grote snelheid had gereden op een zeer gladde, slipgevaar- lijke weg en met een auto, waarvan de achterbanden geheel kaal en afgesleten waren, waardoor het slipgevaar nog was vergroot. De officiei van justitie was van oordeel, dat de schuld van verdachte werd verzwaard door het feit, dat hij moest geweten of ervaren hebben, dat de weg zeer glad was Hoewe> verdachte zeide in de flauwe wegbocht ter plaatse niet harder te hebben gereden dan 50 a 60 km, acht te de officier zelfs deze snelheid onder de genoemde omstandigheden uiterst ge waagd. De eis was een maand gevan genisstraf en een jaar intrekking van de rijbevoegdheid. De verdediger her innerde aan de zeer bijzondere glad heid van het weggedeelte. Er was een neerslag van bruinkool stof, dat door regen uiterst glad was geworden, zo danig, dat vele menser. bijna niet op de been konden blijven. De verdediger meende, dat de gemeente Schaesberg ernstig in gebreke was gebleven t.a.v de toestand van de bedoelde weg, en z.i. had deze gemeente bijna nog meer schuld aan dit droevig gebeuren dan deze verdachte. Uitspraak over veertien dagen. De Amerikaanse luchtstrijdkrachten in Europa zullen in de komende zeS maanden worden uitgerust met super sonische straaljagers van het type Su per Sabre F 100, De toestellen zulk'11 op eigen kracht naar Europa vlieg®11'

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 2