Te weinig roepingen in hogere kringen tot seculier priester Zandvoortse schoonheids commissie herbenoemd met K.V.P.-fractie tegen Sociologische analyse van J. Dellepoort voor de Haarlemse Sint-Adelbert" Ouderavonden parochie St.-Jan Jeugdbaldadigheid in Haarlem schijnt enigzins verminderd IN EEN HEEL JAAR GEEN VORDERINGEN GEMAAKT MET .BOULEVARDPLAN ZANDVOORT Raad verleent nieuwe optie aan de stichting Burgemeester krijgt geen krediet voor zijn reis naar Rome Veiligheid op de weg in Heemstede baart zorgen WOENSDAG 25 JANUARI 1956 PAGINA 3 °P even bondige als gedegen wijze heeft dr. J. J. Dellepoort, leraar aan het klein-seminarie „Ypelaar" te Nieuw-Ginneken in het bisdom Breda, gisteravond voor de Haarlemse Sint Adelbertvereniging gesproken over de roepingen tot het seculiere priester leven binnen intellectuele kringen. In zijn voordracht stelde dr. Dellepoort, dat statistische gegevens duidelijk heb ben gemaakt, dat de kringen der hogere beroepen inzake priesterroepingen voor de seculiere geestelijkheid niet de te verwachten frequentie opleveren. De oorzaken daarvan zijn velerlei, maar de bezwaren tegen de seminarie-oplei ding vrijwel steeds primair aange voerd achtte hij om practische rede nen niet doorslaggevend genoeg om in de Nederlandse bisdommen weerover te gaan tot het stichten van bisschoppe lijke colleges, te weten gemengde insti tuten, waar de leerlingen niet allen studeren ter voorbereiding op het pries terschap. Burgerlijke Stand Haarlem Feest bij R.K.A.V. „Holland1" IAARSTATISTIEK OVER 1954 Leidsebuurt en omgeving station gunstiger door aanleg van speelterreinen voor de jeugd Middenweg Particuliere schade Vrije keuze van architecten gewenst Instemming Nog even ver Echtpaar Van Woensel 50 jaar getrouwd Vrije keuze Waterpolo HAARLEMS ZEVENTAL TEGEN NEDERLAND B Haarlem verslaat H.V.G.B. 2 Biljartkampioenschap in Brabant HAARLEMMERS NOBELS EN WILLEMSE DIT VORM Geen klachten Romereis FAILLISSEMENTEN Privé dierentuin in Bloemendaal Morgen vertrekt eerste transport dieren HEEMSTEDE In 1955 toename van 97 verkeersongevallen De geest van Poujade in Zandvoort Middenstanders reclameren tegen verhoogde straat belasting ZANDVOORTERS NEMEN VEEL KREDI ET OP Dr. Dellepoort, gepromoveerd op een proefschrift over de priesterroepingen in Nederland, moest, naar hij verklaar de, volstaan met een situatie-analyse, omdat hij als socioloog het probleem, dat sociologisch niet op te lossen is, slechts vermocht te benaderen. Ter be handeling van zijn stof had hij de maatschappelijke groepen samenge bracht onder vier hoofden: hogere be roepen, middelbare beroepen, zelfstan dige agrariërs en lagere beroepen. Tot die hogere beroepen wilde hij rekenen: hoge functies bij overheidsdiensten, en bij handel en industrie, voorts intel lectuele en vrije beroepen (notaris, arts enz.). Nu blijkt, dat de hogere beroepen 5 pet. van de katholieke bevolking om vatten: de middelbare 34 pet., de zelf standige agrariërs 14 pet. en de lagere beroepen 47 pet. Uit de percentages priesterroepingen, respectievelijk 7, 45 en 25, moet geconcludeerd worden, dat de hogere beroepen in het algemeen meer leveren dan verwacht werd; ge heel andere cijfers geven niettemin die over de universitaire studie te zien: res- pestievelijk 41, 28, 4 en 27 pet. Dr. Dellepoort concludeerde daarbij tevens, dat de emancipatie de laatste vijftig jaar een veranderde belangstel ling voor het seminarie heeft gebracht. J°t in het begin van deze eeuw had "et seminarie een unieke functie; zij vvas bijna de enige mogelijkheid tot vor- m'ng in katholieke sfeer. Nu is zij een van de vele (niet altijd meest gewaar deerde) mogelijkheden. Weinig seculieren Opvallend is het voorts, hoe weinig priesterroepingen in de hogere kringen uitmonden in het seculiere priesterle ven, namelijk slechts 20 pet. De oude orden (franciscanen, dominicanen, be nedictijnen enz.) noteren 39 pet., de congregaties met gemengde activitei ten (waarbij gevoegd de Jezuïeten) 26 pet. en de zuivere missiecongregaties X5 pet. De sterke voorkeur voor de oude orden en de Jezuïeten is bepaald de oorzaak, dat de seculiere priester roepingen beneden het te verwachten quotum liggen. Roermond, dat tot voor enkele jaren bisschoppelijke, door se culieren geleide, colleges kende, vormt een uitzondering. Maar de bisdommen Haarlem en Utrecht blijven met 16 pet. roepingen voor de seculiere clerus uit de hogere kringen 28 pet. beneden de verwachting. Verschillende omstandigheden heb bed daartoe geleid, niet het minst het feit, dat vele gegoede parochies be stuurd werden door Ordepriesters en dat ook talrijke onderwijsinstituten onder hun leiding staan. Het persoonlijk con tact is hier beslissend geweest. Thans is de situatie zo, dat in percenten uitgedrukt de priesterroepingen uit hogere kringen als volgt verdeeld lig gen: jezuïeten 31, benedictijnen 27, do minicanen 17, franciscanen en augus tijnen 11, de overigen, waaronder secu lieren 7 en missiecongregaties 4, bene den 10. Standsverschillen Dr. Dellepoort meende die voor keur in hogere kringen voor oude or- en iezuieten te moeten toeschrij ven aan de standsverschillen, waarmee K deze in Nederland zit. fiï® A H, deftlS jezuïet of benedic- HcJihHHHA Uit de door hem in gestelde enquête was hem gebleken hoe de seculieren steeds met hoog achting yan de regulieren gewaal- den, terwijl de laatsten van een (onbf- wust) dédain getuigden jegens de se culieren. Die verschillen treden in alle krineen naar voren: de boeren zien hun zoons liever pastoor dan missiepater worden vele families zien liever een priester' dan een broeder in haar midden. Het in te voeren of ingevoerde ius promo vendi op verschillende seminaries zal FILMS: CINEMA PALACE: Wien bleibt Wien", a. 1. Tijden: 2, 4.15', 7 en 9.15. I1ANS HALS: „Jeugdliefde", volw. Tijden: 2.30, 7 en 9 15. „.H LIDO: „Terug uit de hel", 14 jaar. Tij- den: 2, 4.15, 7 en 9.15. LUXOR: „Het grote verlangen", 14 jaar. Tijden: 2, 7 en 9.15. REMBRANDT: „De glorie van het leven 18 jaar. Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15. ROXY: „De wraak van de vaandrig", a. 1- Tijden: 2.30, 7 en 9.15. STUDIO: „Het glazen muiltje", a. 1. Til" den: 2, 7 en 9.15. Woensdag 25 januari Stadsschouwburg: Toneelver. „St. Gene- sius" met „Mr. Patterson's chauffeur" (dil.) 8 uur. Frans Halsmuseum: Vólksuniversiteit H. P. Baard: „Vijf eeuwen schilderkunst in de Nederlanden", 8 uur. Café-rest. ,Kennemerland" (Rijksstraat weg): Volksuniversiteit. Dr. C. Spoelder: „Een actueel probleem: Lichaam en Geest" 8 uur. Minerva: Feestavond R.-k. Harmonie „St. Michaël", 8.15 uur. Donderdag 26 januari Stadsschouwburg: „NIOGÉ met „Ein "elzertraum", 8 uur. Concertgebouw: N. Ph. O. Concert voor net P.E.N., 8.15 uur. Minerva: R.-k. Toneelgroep „Berken- °he" met „Chateau de Bersac", 8.15 u. Rembrandt: H.K.G. Film: „Herrliche- Zei- 9.15 uur. ONDERTROUWD: J. van der Veer Gn A. de Jong. ■«-OEBOREN: D. Druiven-den Das, z; LV. Th. J. S. Reinalda-Stoelinga, z; J. unsdorp-Jansen, z; Ch. M. van der ■plnden-Probst, d; G. M. Weijers-Kunst, Tc,' h.. M. M. Habraken-Zegwaard, d; rWA-M- Mul-Witteman, d; UVERLEDEN: A. van den Bos, 67 j, d. Xanesterlaan, P. A. Humelink, 56 j, stA Ttstraat' C. Groot, 58 j, Anthonie- r H O. Disseldorp, 8 w„ Kamperlaan; -M. Visser-Visser, 65 j, Stuyve- •antstraat. in die mentaliteit vrijwel geen veran dering brengen; dr. Dellepoort was het echter eens met Hagevelds regent, mgr. dr. C. J. Henning, dat dit stan- denverschil hoogstongelukkig is voor de clergé, voor de intellectuelen zelf, voor de Kerk. Antipathieën De gesignaleerde standsverschillen spelen overigens niet alleen een beslis sende rol. In hogere kringen bestaan antipathieën tegen bisschoppelijke se minaries. Men ziet graag de weg naar het groot-seminarie via gymnasium of lyceum. Naar de getuigenissen van ve len diergenen, die deze weg bewandeld hebben, kon dr. Dellepoort verzekeren, dat die weg a priori niet de beste is. Anderen staan het collegesysteem voor, hetzij vanwege het eindexamen, hetzij (en dat mag niet onderschat wor den) uit familie-traditie. Men waardeert het in dit systeem, dat de jongelui vrij gelaten werden in hun keuze. Zij wor den niet per se tot priester opgeleid, en kunnen van keuze veranderen, zon der het instituut te moeten verlaten. Daarnaast wordt tegen de seculiere seminaries aangevoerd, dat zij weten schappelijk de mindere zijn van de col leges en middelbare scholen en dat zij een gebrek aan beschaving vertonen. Ten aanzien van die bezwaren merkte dr. Dellepoort op, dat de wetenschap pelijke vorming door het „ius promo vendi" op vele seminaries op een ge lijkwaardig plan is gebracht. Het zgn. gebrek aan beschaving weet hij aan het regionale karakter van een seminarie, dat inderdaad meer differentiatie nodig heeft. Dat colleges bepaalde voordelen heb ben tegenover seminaries, wilde hij niet ontkennen. De toekomstige clerus wordt immers samen met de toekom stige intellectuelen opgevoed. Theore tisch gezien wilde ook hij voorkeur ge ven aan de college-vorm, maar prac- tisch is het onmogelijk, bij gebrek aan leraren o.m., colleges te stichten. Het grote en doorslaggevende practische bezwaar tegen een college blijft niette min, dat het slechts enkele groepen aantrekt; het seminarie daarentegen recruteert zijn leerlingen uit alle krin gen, en geeft veel beter gelegenheid tot concentratie op de geestelijke, litur gische, vorping. Late roepingen Dr. Dellepoort hoedde zich er met nadruk voor om het klein-seminarie als de exclusieve weg aan te geven, die leidt naar het groot-seminarie. De late roepingen hebben te weinig gele genheid om het klein-seminarie te passeren. Voor die roepingen zijn er in Nederland wel enkele instituten, maar die voeren vrijwel steeds naar reguliere orden of congregaties. Daarom pleitte hij voor de oprich ting van een interdiocesaan semina- In de broederscholen van de Sint-Jans parochie zijn weer enige ouderavonden belegd om het contact tussen school en ouders te verstevigen. Op de eerste avond die wij bijwoonden sprak broeder overste een inleidend woord en de ouders be groetend zette hij in het kort het doel van de bijeenkomst uiteen. Broeder Paduano bracht met zijn matrozenkoor een drietal liederen ten gehore, die en thousiast werden ontvangen. Pater Aar- nink S. J. sprak over het onderwerp „Opvoeding tot de Biecht en Eucharistie". Hij verklaarde dat de maandelijkse biecht regel dient te zijn, en dat de ouders de kinderen daarop moeten wijzen. Het voorbeeld van de ouders zal veelal be- slissend'zijn. Dat geldt ook ten aanzien van de Eucharistie en niets is beter dan dat de ouders samen met de kinderen naar de H. Mis gaan en ter H. Tafel na deren, vooral op eerste vrijdagen, Maria- dagen en verjaardagen van huisgenoten. In het bijzonder spoorde spreker de ouders aan de kinderen een goed kerk boek te geven, dat aangepast is aan hun leeftijd. Hij wees er tenslotte op, dat de rijpen de jeugd bij haar moeilijkheden een steunpunt moet hebben om op terug te vallen. Mochten de^ ouders die nodige steun niet in alle opzichten kunnen geven dan kunnen zij altijd bij de broeders en het overig onderwijzend personeel te recht. Met aandacht werd de gedegen en gees tige toespraak van pater Aarnink door de ouders gevolgd. Een hoogtepunt op de bijeenkomst was de opvoering van Henri Gheons „Gastmaal der kinderen", dat wij reeds verschillende keren hebben bespro ken. Met ingetogenheid werd het spel gevolgd en uit de reacties bleek, dat het gebodene zeer werd gewaardeerd. Don derdag- en vrijdagavond worden soort gelijke avonden belegd. In gebouw „Domi" te Overveen or ganiseert de R.-K. Atletiekvereniging „Holland" op zondag 5 februari een cabaretavond. Het programma omvat sketches, conférences, muziek enz., het laatste verzorgd door „The Harlem Pan tomime Club". Er is bal na. rie, waar de late roepingen opgevan gen kunnen worden. Hij wees er tenslotte op, dat ook van de hogere kringen de bereidwilligheid wordt gevraagd om zich in te zetten, omdat de Kerk haar niet kan missen. Ook haar gezinnen moeten ideaal en sociaal ingesteld zijn op een apostoli sche taak. Vele Sint Adelbert-leden maakten van de gelegenheid gebruik om zo niet in discussie te treden dan toch vragen te stellen over het behandelde pro bleem, dat iedereen ongemeen ge boeid had. Dr. Dellepoort repliceerde met begrip en openhartigheid op de vragen, die varieerden van de thuis- apart-etende-seminarist via de histori sche heeroom tot de opmerking dat de priester, en de seculiere parochie- geestelijkheid vooral, een steviger con tact dient te zoeken met de intellectue len. De voorzitter van de Haarlemse Sint Adelbert, drs. H. W. M. van Run, leid de dr. Dellepoort op de hem eigen wijze in en uit, de leden dankend voor hun grote opkomst, in het bijzonder de gas ten, onder wie subregent N. Ph. van Ruyven van Hageveld. De statistiek van de jeugdbaldadig heid in Haarlem »ver het jaar 1954, die is samengesteld door het Nederlands Economisch Instituut te Rotterdam, afd. regionaal onderzoek, schijnt de voorzichtige conclusie te wettigen, dat de baldadigheid iets verminderd is. Ten opzichte van 1953 kan een geringe verlaging worden geconstateerd, al is het duidelijk dat de geregistreerde ge vallen slechts een percentage vormen van het totaal en dat de registratie mede afhankelijk is van de nauwlet tendheid van het toezicht. In 1954 wer den 817 gevallen geregistreerd, waarbij 2.185 kinderen betrokken waren. In 1953 waren het 868 gevallen, waarbij 1.843 kinderen betrokken waren. Personen boven de achttien jaar wer den niet meer in de statistiek opgeno men en zeer jonge kinderen evenmin. In 1954 kon men van alle gevallen na gaan hoeveel kinderen erbij betrokken waren, en de rapporten waren volledi ger. In 1954 werden behalve door de politie ook door de plantsoenwachter van de Dienst voor Hout en Plantsoenen ge vallen gerapporteerd en wel 60. Ongeoorloofd ballen, gooien en schie- werd 262 maal geconstateerd, tegen to ??aal in 1953. Het stoeien en vech- «m liep daarentegen op van 3 tot 14 ju 19 maal werd geconstateerd dat Hotle-Ugd het verkeer in gevaar bracht. v, far tevoren was dat 15 maal. Het torwiu6 s,tol)en lieP van 53 terug tot 45, worri 18 maal geconstateerd brachten hinderen zichzelf in- gevaar innen nn rf2°r op onbetrouwbaar ijs te od een aulo m°°rbaan te lopen en door dimmen en meerijden. In tovreiAen „1 nog 42 maal. Verboden len 120 meel81!,128 maal betreden te- =i wer? h tet iaar tevoren; 161 maa'cwH beschadiging en vernieling geconsteerd, voornamelijk aan bomen struiken en bloemen. In 1953 werd di| 120 maal geconstateerd, maar in 1954 telden voor het eerst de rapporten van de plantsoenwachter mee. tiet aantal malen dat onbehoorlijk gedrag tegen mensen en dieren werd waargtnomen liep van 68 terug tot 50. Het wegnemen van voorwerpen werd 60 maal gecon stateerd, tegen 35 maal in 1953. Voor zover uit de politierapporten blijkt, is de geleden schade in 1954 ten gevolge van de jeugdbaldadigheid ge ringer dan in 1953. Opmerkelijk is ook de verschuiving in de leeftijdsgroe pen Was in 1953 nog de groep van 12 tot 15 jaar het meest baldadig met 36,5 pet van het totaal, in 1954 bleek de groep van 9-12 aan de top te zijn gekomen. Vermoedelijk vindt dat zijn oorzaak in het grotere aantal meldin gen van vernielingen en beschadigin gen in parken en plantsoenen. Overi gens blijkt uit de jaarstatistiek, dat de jonge kinderen vooral ondoordachte dingen doen; op gevaarlijk ijs lopen, bloemen plukken, appels meenemen. De oudere kinderen daarentegen spe len spelletjes waarvoor meer oefe ning vereist is: fietsen, voetballen, schieten en zij zijn vooral brutaal te genover volwassenen. Ook blijkt dat meisjes veel en veel minder baldadig zijn dan jongens. Op het toaal van 2.185 kinderen die baldadig waren, wa ren er slechts 149 meisjes. Haar voor naamste fouten waren het vernielen van plantsoenen en het spelen in ver boden gebouwen. Territoriaal blijkt, dat de omgeving Middenweg het meest baldadig is. Oor zaak van de grote stijging daar is o.a. de dit jaar voor het eerst vermelde rap porten van de plantsoenwachter over beschadigingen en vernielingen in het Zaanpark en het Noordersportpark en de onmiddellijke nabijheid van bouwob- jecten in Sinnevelt, die steeds stimule rend werken op de baldadigheid. Dit geldt ook voor de Haarlemmerhout en de omgeving Ramplaan. In de Leidse buurt verminderde de baldadigheid aan zienlijk. Mogelijk werkt hier reeds de opening van de speeltuin en het speel terrein aan het Brouwersplein. Dat geldt ook voor de omgeving van het station, waar op het Phoenixterrein een speel tuin is aangelegd. De week na Sinterklaas vertoont de minste baldadigheid. De maanden maart en april de meeste. De perioden rond de vakantiespelen van de speeltuinver enigingen geven een stijging. In de va kantieweken blijken de kinderen van 12 jaar en ouder het meest baldadig. Op merkelijk is de top van de baldadigheid op woensdag. De baldadigheid wordt het meest bedreven na schooltijd. Het aantal gevallen waarin bij de po litie aangifte werd gedaan van jeugd baldadigheid liep in vergelijking met 1953 terug van 480 tot 400. Particulie ren komen blijkbaar alleen klagen, wan neer hun particuliere eigendommen schade oplopen. Betreft het schade aan openbare eigendommen, dan is de po litie meestal aangewezen op eigen waarneming. In 1954 bedroeg de scha de aan particuliere eigendommen 49 pet. van het totaal. Ruiten en lantaarnkappen blijken re gelmatig te sneuvelen als gevolg van de jeugdbaldadigheid. Een bromfietser kreeg een bal tegen zijn voorwiel, viel en brak een vinger. Een andere fiet ser kreeg van een kind een stok door zijn voorwielspaken gestoken. Een gro te etalageruit sneuvelde onder een pro jectiel van een kind. Doordat een an der kind grint gooide naar een auto, ontstond er een botsing met een ach- teroprijdende motorfiets. Een jongetje werd getroffen door een pijl van een ander kind. Joy-riding in de eigenlijke zin kwam niet voor. Wel zijn een paar kinderen in een vrachtauto gekropen. JJoordat ze een paar handgrepen ver richten, ging de wagen rijden. De jon gens sprongen eruit en de wagen reed achteruit het- Spaarne in. Vooral bouw terreinen stonden in de belangstelling van de jeugd. Ook de militaire terrei nen onder Spaarndam kregen vaker be zoek. Twee meisjes hadden er een ge woonte van gemaakt zich in kerken te laten insluiten. Zij werden aangetroffen in een kerktoren. Met algemene stemmen besloot de gemeenteraad van Zandvoort gister avond laat om aan de stichting „Re creatieoord Zandvoort" tot 1 januari 1957 optie te geven op de grond voor het Boulevard-Centrum volgens het plan- (dus vóór de Zeestraat). Ook sprak de raad zijn voorkeur uit voor een bouw plan, waardoor niet over de Boule vard zal worden heengebouwd. Over de hoodzaak was men het algemeen eens, men bleef daarom langdurig stilstaan bij allerlei details, zoals de rechten van de heer Pomper, die vier jaar geleden grond in het Boulevardcentrum in erf- pach kreeg, welk besluit echter nog niet is uitgevoerd. De burgemeester opende het debat met een inleidend woord waarin hjj het „miserabele conflict" releveerde, dat men thans in een periode van hoog conjunctuur grote werken kan uitvoeren maar dat het plan-Wijdeveld onmogeliik werd door de noodzakelijke slopingen welke in deze tijd van woningnood niet uitvoerbaar zijn. Hij deelde mede dat de stichting „Recreatie-oord Zandvoort" in de commissies van de raad te elfder ure nog met een suggestie was ge komen om het plan-Wijdeveld noorde lijker te projecteren (ter hoogte van de Van Lennepweg) maar de raadsle den waren daarover niet enthousiast. „We moeten ons op de realiteit baseren' zo zei de burgemeester, die er alles voor voelde om het boulevard-centrum te doen bouwen conform het wederop- bouwplan-Friedhoff, dus voor de Zee straat. De heer Tates (WD.) vond het onprettig dat uit de vorige besloten vergadering berichten aan de pers wa ren verstrekt. Hij releveerde de teleur stellingen, die de stichting in het afge lopen jaar heeft ondervonden; teleur stellingen, welke haar tot een kleinere opzet hebben gebracht. De heer Tates was voor de optie onder conditie, dat de boulevard doorlopend zou worden gemaakt; de heer Weber (A.Z.B.) stel de dezelfde conditie. Ir. van Kuyk (P.v.d.A.) was teleur gesteld over de vorderingen welke de stichting had gemaakt. Over de rijksgoedkeuring voor de bouw bleef men in het vage. De archi tecten hadden de stichting niet inge licht over de omvangrijke slopingen die daarvoor nodig zijn. Teleurstelling was er ook over het feit dat het monumentale centrale ge bouw niet uitgevoerd zou worden. De heer van Kuyk achte de kans daarop uitermate gering. En hjj was blij, dat men zich nu ging beperken tot het Boulevard-centrum volgens het plan- Friedhoff. Wel gaf hij enkele condities aan, o.a., dat de gemeente de beschik king houdt óp de aan het Boulevard centrum grenzende terreinen; dat het verkeer langs de Boulevard via het „Schuitengat,, naar de Engelbertsstraat wordt geleid en dat er vrije architecten keuze zal zijn. werd verleend voor het plan-Wijde veld. Merkwaardig was, dat de heer Wüdeveld in besloten vergaderingen van de raad de indruk wekte dat de belangrijke onderdelen als pier en mid denstuk wèl zouden worden uitgevoerd; later bleek de stichting daar geen kans voor te zien. DaSrom was de heer Lin deman nu voor vrije architectenkeuze. De taak van Zandvoort als recreatie gebied maakt het onmogelijk de boule vard met villa's te bebouwen. De heer Slagveld (P.B.) weet de teleurstellingen van de stichting aan het ontbreken van een met Zandvoortse toestanden beken de adviseur. „Van het plan-Wijdeveld is niets over gebleven", zei de heer Koning (A.Z.B.) die betoogde dat men nu een heel nieuw plan moet maken. Na een jaar is men nog even ver. De heer Siegers (K.V.P.) wilde met de belangen van derden (in casu Pom per) rekening houden. Hij wenste de boulevard op 12 meter breedte te hou den in een eventuele overbouw voor de boulevard zó breed, dat een behoor lijk uitzicht behouden blijft. De heer Groen (A.R.) wilde de stich ting voor 1956 een garantiebédrag van 15000,- laten betalen; de gemeente heeft dan iets in handen. De heer Lin deman (K.V.P.) was het tijdens de be spreking met de stichting duidelijk ge worden dat een misverstand is ont staan omdat men meende dat de optie Wethouder V. d. Werff C.H.) consta teerde een algemene instemming met het voorstel. Hij waarschuwde echter voor het stellen van voorwaarden, die de stichting misschien zou kunnen afwij zen. Wethouder Kerkman (P.v.d.A.) wees er op, dat overbouwing van de boulevard aantrekkelijke café-terrassen boven de duinreep mogelijk maakt; men late de stichting dus in dat opzicht vrij. De grond welke aan Pomper in erfpacht zou worden gegeven, impli ceert trouwens een overbouwing van de boulevard. De Voorzitter geloofde niet dat het afgelopen jaar vergeefs is ge weest voor de stichting. Men kwam tot de conclusie, wat wél en wat niet mo gelijk is. Het wederopbouw-gebied- Noord is aan onze kust het enige terrein dat nog beschikbaar is. De waarde van deze grond wordt bij wijze wan spreken steeds hoger. De burgemeester maakte zich dan ook niet ongerust over de mo gelijkheden van bebouwing. Moeilijkheden zullen zich blijven voor doen omdat de hotelprijzen in Neder land te laag zijn voor een rendabele ex ploitatie. Realisering van hotelbouw in de luxe klasse is alleen mogelijk op in ternationaal niveau, dus voor buiten landse gasten die behoorlijke prijzen kunnen betalen. De stichting ziet daar momenteel nog geen kans toe. Hij bestreed, dat de architecten schuldig waren aan het veronachtza men van het slopingsprobleem. Men is min of meer in slaap gesust door het feit, dat zowel ir. Friedhoff als ir. Van der Meer geen bezwaren maakten. Een langdurige discussie ontstond nog over de vraag of de boulevard overbouwd zou worden. Met algeme ne stemmen nam de raad een voor stel vhn de voorzitter aan om zijn voorkeur uit te spreken dat de stich ting van de „overbouw" zou afzien; het is dus geen imperatieve voorwaar de geworden. Ook sprak de raad zich uit voor vrije architectenkeuze, men is dus niet gebonden aan de architec ten Wijdeveld en Wils voor het ont werpen van de nieuwe plannen die nu gemaakt moeten worden. De rechten van de heer Pomper worden gehand haafd. In het Velserbad te IJmuiden zullen op zondag 5 februari nationale zwem wedstrijden wodren gehouden, ten ba te van het Mr. Bierenbroodspot-trai- ningsfonds, met als sluitstuk een water polo wedstrijd tussen het Haarlems zevental en het Nederlands B zevental Voor het Haarlems zevental zijn de vol gende spelers uitgenodigd: Doel: E. Vrugt, HPC; achter: J. J. Hogeland Jr., HVGB, D. Bongertman, HVGB, G. Bijlsma, Haarlem, aanvoer der; voor: W. Geurtsen, HPC, Jan Paan akker, Haarlem, Rudi Prins, HPC. Re serves: F. Ludding, HVGB, F. Rooze- krans, DWT, en P. de Bruyn, DWR. In de eerste helft van de waterpolo- wedstrijd Haarlem 1-HVGB 2, die dins dagavond in het Sportfondsenbad Haar lem werd gespeeld, deden de ploegen vrijwel niets voor elkaar onder. HVGB nam de leiding met een ver schot van Hogeland. Hierna kwam Haarlem on vervaard opzetten en niet snel genoeg overnemen in de verdediging der te genstanders schonk Paanakker de ge legenheid om de gelijkmaker te sco ren. Wederom' kwam de stand in het voordeel van HVGB door straf worp die Rol onberispelijk inschoot. De gelijk maker bleef echter niet uit, toen Bijls ma een opening zag. Direct na de her vatting werd een Haarlem-aanval door Paanakker met een doelpunt afgewerkt. HVGB kreeg de kans om via een straf- worp de balans in evenwicht te bren gen, maar Rol schoot tegen de paal. Met de verkregen spelersmeerderheid wist HVGB nochtans geen gat in de Haarlemverdediging te vinden. IJzer bracht zelfs kort voor het einde de stand op 4-2. Voor het spelen van de wedstrijd DWR 2-VZV 2, derde klasse heren, lieten de Velsenaren verstek gaan, zodat DWR reglementair met 5-0 winnaar werd. De Haarlemse biljarters J. Willemse (SW) en J. F. Nobels (Hof van Hol land) zijn in het toernooi om het kam pioenschap van Nederland, kader 38/2, derde klasse, dat in Oss plaats vond, slechts tot matige prestaties gekomen. Beide spelers bleven beneden hun kun nen en bereikten slechts resp. de 4e en 6e plaats. L. van Hinthum, de favoriet van Oss, wist door een moyenne van 10.84 naar de tweede klasse kader te promoveren, maar sleepte in deze kamp niet meer dan een derde prijs in de wacht. De heer J. v. Beem, lid van het districtsbestuur Haarlem en hoofdbe stuurslid van de K.N.B.B., reikte de prijzen uit. De uitslag luidde: 1. G. Groenewold (Groningen), 2. A. Mooten (Zwolle), 3. L. v. Hinthum (Oss), 4. J. Willemse (Haarlem, alg. moyenne 7.84) 5. W. Meyer (Assen), 6. J. F. Nobels (Haarlem, alg. moyenne 6.50), 7. H. J. Korderijnk (Apeldoorn), 8. A. Rooymans (Zwolle). Het tournooigemiddelde be droeg 7.89. Een gesprek met de heer en mevrouw J. van Woensel-N. van Rixel, Zuider Tuindorplaan 5 in Haarlemse Ramp- laankwartier maakt al spoedig duidelijk dat men te doen heeft met een paar levensblije, kerngezonde mensen, die het leven nog aandurven en er het plezier uit weten te puren. 31 januari zijn zij vijftig jaar getrouwd, een gebeurtenis, waaromtrent de bezoeker niet lang in het onzekere verkeert door de versier de lijst van de voordeur en de guirlandes in de huiskamer. Als wij vernemen, in hoeveel organisaties de heer van Woensel een functie heeft vervuld, twij felen wij er niet aan, of het zal een ge drang bij die voordeur worden. Hij woont nu bijna 25 jaar in Overveen, zoals dat stadsdeel daar nog altijd wordt genoemd. En hij is verhuisd zonder van woning te veranderen, zegt hij, met wat spijt in zijn stem, doelend op de annex atie. Als grondwerker heeft hij acte de présence moeten geven op tal van gro te werken, zoals de bouw van de Hem- brug, het nieuwe station van Haarlem en Rozendaal, en de uitdieping van het Noordzeekanaal. Jarenlang is hij voorts in het bloembollenbedrijf werkzaam ge weest, terwijl ook de dienst Publieke Werken van Bloemendaal van zijn capa citeiten nog gebruik heeft gemaakt. Over zijn grote liefhebberij, de muziek, raakt hij bijna niet uitgepraat. Op zijn tiende jaar was hij al koorknaap, in Driehuis, en voorts blies hij bijna zijn leven lang de klarinet in verschillende harmoniekapellen. Hij was een der op richters van de harmonie „Euphonia", die onlangs gefuseerd werd met „St. Caecilia". De bruidegom is bestuurs lid geweest van de K.A.B. en 20 jaar voorzitter van „St.Deusdedit" in Over veen. Ja hij heeft zijn sporen en zijn rust wel verdiend. Zijn vrouw verricht nog met veel plezier de huishoudelijke bezigheden en iedere week wordt er bij een van hun vijf zoons en dochters, die allen in Haarlem wonen, een gezel lig kaartavondje gehouden. Eén dochter is in het klooster getreden en heet nu zuster Joanilda. Zij is lid van de Con gregatie Jezus Maria Jozef in Zaandam. Voor de vergadering van de gemeen teraad van Zandvoort bestond dinsdag avond zeer grote publieke belangstel ling. Deze ging uit naar de behandeling van het Boulevard-plan, waaromtrent de raad na ampele discussie tot een beslissing kwam. De burgemeester hield bij de opening een nieuwjaarsrede wel ke meer dan een half uur in beslag nam. De grote-lijnen van het bestuur werden daarin behandeld, maar ook tal rijke details, bijvoorbeeld dat de gemeen tearchieven werden uitgedund, waar door 1300 kg archiefstukken konden wor den vernietigd. Uit de rede vernamen wij nog, dat in hotel „de Schelp" 310 gerepatrieerden worde nverpleegd. Het aantal inwoners steeg van 12.038 tot 12.909. De burgemees ter opperde het denkbeeld, het Zand voortse gemeentewapen (drie gekruiste haringen) dat thans op weinig spreken de en veelal onduidelijke wyze wordt gebezigd, door een kundig heraldicus aan de hand van de bestaande gege vens opnieuw te ontwerpen, ten gebrui- ke op van de gemeente uitgaande cor respondentie en ter versiering van ge meentelijke gebouwen. Daaronder zou als spreuk kunnen worden geplaatst; „Vigilate Deo confidentes" (Waakt, op God vertrouwend.) De vermakelijkhedenbelasting bereik te in 1956 een record-opbrengst van 106.600 (1954 86.000) ingevolge van het drukke seizoen-bezoek. De strand- huurders hadden ook een record-ont vangst wegens stoelen- en tentenverhuur namelijk 275.000 (1954 153.000). Op 1 januari waren er nog 289 woningzoeken den ingeschreven bij het huisvestings bureau. In 1955 werden 37 woningen ge vorderd; er kwamen 149 woningen ge reed en er zijn er 167 in aanbouw. Sinds de bevrijding kwamen er in Zandvoort 1019 woningen bij. Merkwaardigerwijze werd de rede van de burgemeester vanuit de raad niet beantwoord. „Mijn hart is verbitterd" zo begon de heer Siegers (K.V.P.) zijn betoog waar in hij het voorstel van B. en W. bestreed, om geen wijziging te brengen in de taak en de samenstelling van de schoonheids commissie. Bij de behandeling van de begroting zijn uit de raad vele klachten over de schoonheidscommissie naar vo ren gekomen; het getuigt van weinig eerbied voor de raad dat B. en W. nu met dit voorstel komen. Spreker somde al deze bezwaren nog eens op, de bouw activiteit wordt afgeremd. Spreker wilde deze zaak nogmaals in de commissie voor publieke werken bespreken. De heer Slagveld (PI. B.) was evenals de heer Siegers bouwondernemer maar deze spreker was helemaal niet verbit terd; volgens hem was met de schoon heidscommissie niets aan de hand. De heer Weber (A.Z.B.) hekelde het optre den van de commissie bij de beoorde ling van schilderwerk; spreker wilde wijziging van dit voorschrift. Zijn frac tiegenoot Koning noemde de commissie soms wel lastig, maar niet onbillijk. De heer Tates (VVD) was niet tegen herbe noeming der commissie, maar had wel bezwaar tegen de toepassing van de schildersbepaling. Ir. Van Kuijk (PvdA) kon zich voorstellen dat de heer Siegers behoefte had zijn hart eens te luchten. Deze commissie werkt nuttig, al wordt daardoor de vrijheid van de bouwkundi gen beperkt. Om de verbittering van de heer Siegers tegen te gaan kwam de heer Breure (VVD) met een motie waarin de raad aandringt op soepele toepassing van de schilderwerk-bepa ling. Wethouder V. d. Werff had bij geen enkele aannemer of architect klachten over de commissie vernomen. Spreker citeerde een rapport van de directeur van publieke werken, waarin het gevoerde beleid werd verdedigd. O. a. terzake van de bouw van 5 winkelhuizen door de heer Siegers. Weth. Kerkman wees er op, dat B. en W. de beslissingen ne men op advies van de commissie. Kri tiek moet men dan ook tot B. en W. richten. De heer Siegers was teleurge steld door de geringe bijval welke zijri voorstel had gevonden. De commissie keurt nu dikwijls bouwplannen af, zon der aan te geven waarin de bezwaren schuilen; dit geeft soms maanden ver traging in het bouwwerk. Sommige ge deputeerden willen zich niet uiten uit vrees voor rancune. Het voorstel-Slegers werd met 3-12 stemmen verworpen. De motie-Breure werd met algemene stem men aangenomen. Tot leden van de commissie werden benoemd de heren H. W. van Kempen te Bloemendaal en B. J. J. M. Stevens te Haarlem. Plaats vervangers: L. H. P. Waterman te Am sterdam en Ir. H. A. van Oerle te Lei den. Overschrijding van de post „reis- enverblijfkosten gaf de heer Linde man (KVP) aanleiding tot een pro test. De raad heeft verschillende ex cursies gemaakt, maar spreker be treurde dat men daardoor de begro ting overschrijdt Weth. Kerkman gaf de verzekering dat hierop nauwletten der zou worden toegezien. De voorzitter had hier ook mee te kampen in ver band met zijn reis naar het gemeen ten-congres in Rome. Spreker heeft niet vooraf om verhoging van zijn krediet voor reiskosten gevraagd en vond het jammer dat men nu dit kre diet niet wil verhogen. De raad deed hier verder het zwijgen toe. „Gemeenteraadslid van het jaar" was een titel welke de heer Breure (WD) aan het raadslid Koning (AZB) bij de- rondvraag wilde toekennen omdat deze in de vorige raadsvergadering had ge stemd tegen een voorstel om een tuin tussen zijn woning en de watertoren aan te leggen. Dit voorstel werd dan ook verworpen. De heer Breure bood de enig zin§ onthutste heer Koning als blijk van waardering een kistje sigaren aan. Een „koninklijk gebaar" noemde de voorzit ter deze verrassing. De rechtbank te Haarlem heeft dins dag in staat van faillissement verklaard: Th. J. Jordan, wonende te Haarlem. Middentuindorplaan, aldaar handeldrij vende onder de naam Firma Jorha. Rechter-Commissaris mr. J. P. Peter sen. Curator mr. S. Groen te Haarlem. Nieuwe Gracht 55. A. W. de Wit, wonende en zaak drij vende te Beverwijk onder de firma De Wit's Aannemersbedrijf, Hoflanderweg. Rechter-Commissaris mr. J. P. Peter sen. Curator mr. M. L. Swaab te Bever wijk, Kuenenplein 48. Bij vonnis van de rechtbank te Haar lem van dinsdag 24 januari is na ge daan verzet, vernietigd het vonnis dier rechtbank van 17 januari, waarbij G. de Winter, bloembollenhandelaar en -kwe ker, wonende te Vogelenzang, gem Bloemendaal, Vogelenzangseweg, in staat van faillissement is verklaard, met be noeming van mr. B. J. Lambers, advo caat en procureur te Haarlem, Ged Oudegracht 92, tot curator. Naar wij vernemen vertrekt morgen ochtend het eerste transport dieren uit het privé dierenpark van de fam. Speel op het landgoed Lindeheuvel te Bloe mendaal. Het zijn kleinere en grotere dieren die voorlopig kunnen worden ondergebracht in het Tilburgs natuur- dierenpark. Onderhandelingen met an dere dierentuinen in Nederland zijn nog gaande o.a. met Artis. In een woonschip, gelegen aan het Zui der Buiten Spaprne te Haarlem, is gister avond ingebroken. Men heeft zich toe gang weten te verschaffen door een raam te openen. De eigenaar van het schip, die de schuit aan de kant had getrokken in verband met de hevige stormen in de af gelopen dagen, was die avond niet thuis. Ofschoon alles overhoop is gehaald, wordt er niets vermist De jaarstatistiek van de Heemsteedse verkeerspolitie over 1955 geeft geen en kele hoop, dat men op de goede weg is met een grotere verkeersveiligheid. Integendeel getuigen de nuchtere en be angstigende cijfers van een toename van 40 pet. van het aantal verkeersongeval len. Het aantal ongelukken bedroeg in 1955 335 tegen 238 in 1954. Het aantal doden dat het verkeer eiste was vijf, namelijk vier mannen en een vrouw. In 1954 vielen daarentegen geen doden. Het aantal zwaargewonden nam met 19 toe tot 51 en het toaal der licht gewonden bedroeg 82, tegen 59 in het jaar daarvoor. Een specificatie tekent de Herenweg als een zeer gevaarlijke verkeersweg. Hier gebeurden 102 ongelukken, tegen 50 op de Zandvoortselaan, 39 op de Heem- steedse Dreef en 21 op de Cruquisweg. Voor 1954 waren deze getallen resp. 75 28, 33 en 12. Opmerkelijk is dat 25 pet. van al de ongevallen hun oorzaak vonden in over tredingen van de voorrangsregel. 105 voertuigen werden zwaar beschadigd, 335 liepen lichtere schade op. Januari bleek de „veiligste" maand met tien ongevallen, april spande de droeve kroon met 44. Dat het duister geen onevenredig grote rol vergt in het ver keer moge blijken uit het feit, dat 283 aanrijdingen bij daglicht plaats vonden en slechts 52 bij duisternis. Het aantal verongelukte bromfietsers was 38. In 4 gevallen waren bestuurders, betrok ken bij een ongeval, onder invloed van alcohol. In Zandvoort schijnt de geest van Poujade rond te waren. In december werden de biljetten van 'de straatbe lasting uitgereikt; de aanslagen waren aanmerkelijk hoger, omdat de gemeen teraad het tarief van 6 tot 10 pet. had verhoogd. Door middel van adverten ties in de plaatselijke weekbladen en van ingezonden stukken waarin laat dunkend over het beleid van de ge meenteraad wordt gesproken wekt men de belastingbetalers op, te re clameren tegen de aanslagen in de straatbelasting. De burgemeester rea geerde op deze actie in zijn jaarrede door er op te wijzen, dat deze belas tingverhoging door de regering als voorwaarde was gesteld voor het ver krijgen van een rijksbijdrage van 133.000 per jaar. De burgemeester was het niet eens met een regerings beleid dat voor het rijk de belastingen verlaagt, maar de gemeenten dwingt om die te verhogen. Het heeft mij verwonderd, aldus de burgemeester, dat sommige burgers eerst na het ontvangen van het aan slagbiljet tot de ontdekking kwamen, dat de straatbelasting werd verhoogd. Enige aandacht voor de in openbaar heid gevoerde discussies in de raad en voor de genomen besluiten, had hen reeds deze zomer tot de conclusie kun nen brengen, dat de gemeenteraad door de regering in een dwangpositie was gebracht en niet anders kon handelen. De heer SLEGERS (KVP) vroeg bij de rondvraag om meer voorlichting van gemeentewege, opdat de betrokkenen zullen begrijpen hoe deze zaak zich heeft toegedragen. De gemakkelijke wijze waarop men op Elfbetaling, radio- en televisietoestel len, bromfietsen e.d. kan aanschaffen, roept een maatschappelijke misstand in het leven, namelijk dat men zo zwa re betalingsverplichtingen op zich neemt, dat men moet gaan „poffen" bij de leveranciers van levensmidde len. De burgemeester van Zandvoort besprak in zijn nieuwjaarsrede het steeds toenemend aantal kredietaan vragen bij de Volkscredietbank. Be droegen de aan Zandvoorters ver sterkte kredieten in 1953 en 1954 resp. rond 45.000.- en 85.000,-, dit bedrag liep in het afgelopen jaar op tot boven 115.000,-. Het moge waar zijn. dat de Volkscredietbank aanvragers uit han den van onscrupuleuze geldschieters houdt, de zucht naar krediet neemt ech ter hand over hand toe. Er schuilt hier in een ernstig gevaar voor de plaatse lijke middenstand, doordat de verplich te aflossingen op verleend krediet de betaling van huishoudelijke en andere schulden in het gedrang brengt.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 3