Ook Eerste Kamer akkoord met de adoptiewet K.V.P. handhaaft bedenkingen 17 Ambonezen veroordeeld van Strengere controle op de afgifte genees middelen zigingen in de wet Wij: Weinig concreets over de ambtenarensalarissen Chefarine ,4 Vier ton voor de Missie Dode-Zee-rol ontrold -Adj. directeur van de KR. O. Tableau 4-voudige bestrijding van pijnen en griep E.V.C. vist in troebel water Geen grote grenswijzigingen in de Randstad Holland Kajotters bouwen aan missiestatie 1IÜ A IVOROL: De Tandpasta vah standing! WOENSDAG 25 JANUARI 1956 PAGINA „Kinderbescherming" Herdenking van aanval °P Bandung Zware straffen geëist voor mishandeling Vijf jaar geëist tegen insluiper „Van geval tot geval" Overgangsrecht IBH Wegens vernieling Dir. Neher verlaat de Tl ecomm u n i cat i e r a a d A Minister Beel in M.v.A. Kosten levensonderhoud in december onveranderd BOETE VOOR TUINDER Vechtpartij in plaats van worst Publikatie van inhoud van de zomer verwacht Drs. A. van der Made Eerste groep 13 maart naar Tanganyika Ir. J. Volkers gaat werken aan het Deltaplan Een maand voor rijden onder invloed (Van onze parlementaire redacteur) Door een beslissing die de Eerste Kamer heelt genomen, kunnen kinderen die door pleegouders aanvaard zijn, voortaan, wanneer de rechter daartoe beslist, volgens de wet familie worden van deze ouders met alle rechten van eigen kinderen. De kinderrechter zal daarbij het belang van het kind voorop moeten stellen en er zijn nog enkele andere voorwaarden waaraan moet wor den voldaan. Het kind mag o.m. geen afstammeling zijn van de adoptief ouders. Deze laatsten mogen niet min der dan achttien en niet meer dan vijftig jaar ouder zijn dan het kind en zij moeten minstens viji jaar getrouwd zijn. Het kind moet minderjarig zijn als het geadopteerd wordt. De ouders moe ten het met de adoptie eens zijn, ten zij wanneer zij uit dc ouderlijke macht ontzet zijn. De adopief-ouders moe ten het kind reeds drie jaar verzorgd hebben en een van beiden voogd zijn van het kind. Over dit belangrijke nieuwe stuk kin derrecht is in de Tweede Kamer het vorig jaar langdurig gedebatteerd, Bijna had de K.V.P. haar zin gekregen met een belangrijk amendement dat nog verder ging dan de minister reeds gegaan was door de geadopteerde al thans gedurende zijn vierentwintigste jaar de mogelijkheid te bieden om de rechtbank de adoptie weer ongedaan te laten maken. Mr. Van Rijckevorsel had de rechter daarbij uit willen schakelen en het kind de beschikking over zijn eigen zaak in handen willen geven. Dit vormde ook in de Eerste Kamer een punt van discussies. Mr. Witteman sloot zich aan bij het stand- Punt van de K.V.P.-fractie aan de over zijde van het Binnenhof en meende dat e®n meerderjarige het zelfbeschikkings recht niet had mogen worden onthou den. Het gaat hier bovendien, zoals her haaldelijk in de wet te lezen staat, om r«? maatregel van kinderbescherming, soort maatregelen strekt zich nim- De aanval van kapitein Westerling en zijn strijdkrachten op Bandung, 23 ja nuari 1950. is in Bandung herdacht. Zo- Wel de politieke partijen als het leger namen aan de plechtigheden deel. Er werd een gemeenschappelijke ver klaring tijdens een van de betogingen voorgelezen, waarin wordt gezegd dat het Indonesische volk zich bewust is van de gevaren van het kolonialisme. De ver klaring vraagt om bestendige actie voor terugkeer van westelijk Nieuw-Guinea tot Indonesië. De verklaring is aan de gouverneur van Bandung overhandigd. De officier van Justitie bij de Alk- maarse rechtbank, jhr. mr. A. Reigers man, heeft tegen een inwoner van Lim- men anderhalf jaar gevangenisstraf met aftrek geëist en tegen een dorpsgenoot een jaar gevangenisstraf, waarvan tien maanden onvoorwaardelijk, met aftrek, wegens geweldpleging en het toebren gen van zwaar lichamelijk letsel. Beiden hadden in de nacht van 23 op 24 oktober een taxichauffeur uit Castricum laten stoppen en hadden hem daarop afge tuigd en onder bedreiging f 75,af handig gemaakt. De verdedigers mr. H. Scholten en mr. W. Berkhouwer waren van oordeel dat de verdachten hoogstens mishande- hug ten laste kon worden gelegd en pleitten clementie. Uitspraak over veer tien dagen. Vijf jaar gevangenisstraf heeft de of- ficier van Justitie bij de Bossche recht bank geëist tegen ®en vertegenwoordi ger uit Amsterdam, die .in tweede instan tie terecht stond wegens een aantal in- JJuipingen in pastorieën in Den Bosch en Berlicum, waarbij hij m totaal een be drag van ongeveer f 2.500.—- heeft gesto- Hij had ook m verscheidene andere Plaatsen dergelijke praktijken toegepast. Hoe nuttig, ondanks alle verdeeld- heid, de georganiseerde samenwer king tussen de partijen uit het be drijfsleven voor ons land is, laat zich uit het ongerijmde bewijzen door de lotgevallen van de communistische E-V.C. Uitgesloten van alle overleg, geweerd op alle vitale posten, be- 9eeft deze vakorganisatie zich keer op keer onverdroten in een verne derende vrijage met het socialistische jy-V.V. Tijdens haar laatste congres heeft zij de pil verguld door als uoorwaarde voor haar dienstbaarheid ~°-n het N.V.V. te eisen, dat het laat- te zich voortaan meer naar demo- r^che principes zal gedragen! n Weri zou er zonder meer om kun- hod' 'ac'len> maar gewapend met het marrf wantrouwen mag men deze ne^estaHes van domheid en ver- eener'n9 niet alleen verklaren uit en °n9estild verlangen naar invloed dele*n nijpend gebrek aan kasmid- hlau-Pe E.V.C. loopt formeel een daarorIe' maar haar actie hoeft maken Uog geen fiasco te zijn. Al de E[ yammers de toenaderingen van N.V.V °P de massa van het tisclie' );9?en indruk, deze sodalis de ande^ ntrale telt zo goed als zwak inTe, ontevreden leden, die zich te ln de schoenen staan en die diensten°ele9ener de aangeboden kunnen h Van de verstoten E.V.C Misschioninnereu- communist Zlen de Nederlandse maar slimmer dan zij zijn, tot hun Jdin9 hoort nu eenmaal in de loon-ac}lt en de onzekerheid teel de w; !,tUatie geeft hun momen- Van het tZ Ln de rug in de Achting (foed vissen water waarin het mer uit tot meerderjarigen. Minister Donker plaatste hiertegenover de stem verhouding bij het verwerpen van het amendement Van Rijckevorsel: 37 tegen 31. Hij zag daarin een bewijs, dat hij met zijn aanvullend artikel de mogelijk heden in het parlement nog zo gek niet bekeken had. Daarmee had de mi- i nister tegelijk het betoog weerlegd van de C.H.-fractieleider mr. Kolf, die hem in de schoenen wilde schuiven, dat zijn wetswijziging een teken van onstand vastigheid was geweest. Prof. Diepenhorst (A.R.) steunde de minister op vele punten en meen de, dat- er geen reden was om na tuurlijke banden te blijven aanhouden, wanneer de harde noodzaak eist dat zij verbroken worden omdat de ouder duidelijk falen in hun opvoeding. Bij monde van mej. Tjeenk Willink bleek de P.v.d.A. voorstander van een rui me armslag voor de rechter ook bij het bepalen van het leeftijdsverschil tussen adoptiefouders en de adopte ren kind. Dit zou volgens haar niet in de wet vastgelegd moeten worden, maar van geval tot gevai door de rechter moeten worden bepaald. De liberale heer De Vos van Steenwijk dacht over de onherroepelijkheid van de adoptie met de C.H. mee: de mi nister had op dit punt de wet hele- maal niet moeten wijzigen. Nu zou de mogelijkheid zijn geschapen, dat ondankbare pleegkinderen zich aan de alimentatieplicht tegenover hun pleegouders gaan onttrekken. De minister zeilde door al deze klip pen met begrijpelijk gemak heen. De wet werd immers door allen a priori reeds met alle bedenkingen erbij aanvaard. De dringende noodzaak om tot een wettelijke regeling te komen gaf hier bij de doorslag. De minister deed de toezegging, dat de Adoptieraad, die als advieslichaam zal worden ingeschakeld, zijn volle aandacht zal hebben wat be treft deskundigheid van zijn leden. Er zullen met name voldoende goed sociaal- psychologisch geschoolde maatschap pelijke werkers in komen. Onbevredigend blijft ook na de be handeling in de Eerste Kamer het ontbreken van 'n voldoende uitgewerkt overgangsrecht" voor reeds bestaan de gezinnen met pleegkinderen waar van de adoptief-ouders meer dan vijf tig jaar ouder zijn dan het kind. De wet wil dat leeftijdsverschil tegengaan, maar die gezinnen hebben met een nog niet bestaande wet geen rekening kunnen houden. Aan deze gezinnen zou adoptie dus worden onthouden. Het is te hopen dat de minister van justitie de raad van mr. Witteman zal opvolgen en de adoptieregeling op soepele wijze gaat toepassen. De K.V.P.-fractie heeft zich onder die voorwaarde voor het ont werp verklaard, dat z.h.s. werd aan genomen. "A"V'A>V NSNNN-.N-.-N., V JNVNNV.N-V.N- N- '7 In het waterloopkundig laboratorium „De Voorst" in Kraggenburg, in de Noord-Oost-Polder, zijn op het ogenblik diverse modellen van waterbouwkundige werken in binnen- en buitenland in de open lucht in studie. Hier ziet men b.v. een complex miniatuur-sluizen, behorende bij het model van de Nieuwe Waterweg, dat wordt bestudeerd, om tot uitbrei ding en verbetering te komen. In „De Voorst" zijn o.m. ook modellen gebouwd van de haven van Lagos in Nigeria en van de haveningang van de St.-Annabaai op Curagao. Zeventien Ambonezen die op de oudejaarsavond .de in aanbouw zijnde gezinskeuken in het woonoord aan de Nadorstweg te Middelburg vernielden, zijn vanmiddag door de politierechter in Middelburg, mr. P. van Empel, ver oordeeld tot elk drie maanden gevan genisstraf met aftrek van de preven tieve hechtenis. Naar het oordeel der Ambonezen was de politierechter niet bevoegd een veroordeling uit te spre ken. Zijn uitspraak wensten zij dan ook niet te erkennen, evenmin trou wens hemzelf. Uit de behandeling ter rechtszitting bleek nogmaals, dat de Ambonezen, die zich beschouwen als onderdanen van de Republiek der Zuid-Molukken, de -Nederlandse wetten en instellingen niet wensen te erkennen, omdat de Nederlandse regering hun republiek niet erkent. Zij menen, dat heel de kwestie der gezinskeukens een politieke zaak tegen hen is. Hun vernielings daad zien zij als een politieke tegen zet Dr. L. Neher is op zijn verzoek met ingang van 1 februari eervol ontheven van zijn functie van voorzitter van de Nationale Telecommunicatieraad, zulks onder dankzegging voor de in deze hoedanigheid bewezen diensten. Van 1 februari af zal het voorzitter schap weer woeden verbonden aan de functie van directeur-generaal der PTT, zodat ir. J. D. H. van der Toorn, tot dusver vice-voorziter van de N.T.R., dr, Neher als voorzitter opvolgt. De leden van het dagelijks bestuur van ie International Catholic Migration Commission, Genève, de heren James J. Norris, dr. Johannes Schauff en pro fessor Giordano Dell'Amore, vergezeld van professor G. H. L. Zeegers, algemeen d.irecteur van het Internationaal Katholiek Instituut voor Sociale Research, en van de vertegenwoordiger van het staatssecretariaat bij de I. C. M. C., mgr. Joseph McGe-ugh, zijn in een speciale audiëntie door de H. Vader ont vangen. Z. H. de Paus gaf wederom uitdrukking aan zijn bijzondere belangsfel- ling voor de vraagstukken van bevolking, migratie en vluchtelingen en ver wende Zijn bijzondere zegen aan het werk van de I. C. M. C. Tweede van rechts prof. Zeegers. (Van onze Haagse redactie) Op het gebied der geneesmiddelen voorziening kan en mag de overheid er niet zonder meerop vertrouwen, dat het particulier initiatief zjjn taak op zodanige wjjze zal vervullen, dat ongelukken, fouten en misstanden zul len kunnen worden vermeden. Dit wordt door minister Suurhoff uitdruk kelijk gesteld in zijn memorie van ant woord aan de Tweede Kamer op het wetsontwerp geneesmiddelenvoorziening dat reeds geruime tijd geleden is inge diend en inmiddels een aantal wijzigin gen heeft ondergaan. Het ontwerp voor ziet o.a. in een verplichte registrering van alle verpakte geneesmiddelen, waar door waardeloze of zelfs schadelijke producten kunnen worden geweerd, en in het aanleggen van een tweetal lijs ten van medicamenten, die alleen op doktersrecept of door de apotheker kunnen worden verkocht. De minister verzet zich tegen de op vatting, dat de wet aan de apothekers een uitzonderlijk gunstige positie ver schaft, ten koste van b.v. apotheekhou- dende artsen en drogisten. Voor wat betreft artsen is het enige nadeel, dat de goodwill van het apotheekgedeelte niet meer kan worden verkocht. Voor drogisten geldt, dat afgezien van de geneesmiddelen, die op een beperkende lijst voorkomen, de verkoopvoorschrif- „®P.b.lp'ven berusten op de bestaande wettelijke bepalingen,zoals de vesti gingswet bedrijven 1954, Het is dus niet zo, aat iedereen normale goedgekeur- ^I.u.enifeisrriidde'en kan gaan verkopen, zoals het door een aantal leden was voorgesteld. Wel is men er van uit gegaan, dat de geneesmiddelenvoorziening primair in handen van de apothekers behoort te liggen, doch dit was reeds bh de oude wet van 1865 het geval. Van de wij zigingen die thans worden voorgesteld kan o.a. worden genoemd, dat de sa menstelling van de zo belangrijke ad viescommissie niet door A. M. V. B. maar door de wet geschiedt. Advertentie (Van onze Haagse redactie) De publikatie van het rapport van loonueb.tundigen over de vernoudingen in de bezoldiging tussen het vrije be drijfsleven en het overheidspersoneel zal op 31 januari gebeuren. Dit is een van de weinige concrete mededelingen, die door minister Beel werden gedaan bij dc bespreking van de overheidsper- soneelsaangelegenheden in de Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer over de begroting. Op verschillende vragen zoals ten aanzien van de be zoldiging en de ziektekostenregeling wordt verwezen naar het overleg, dat terzake nog wordt gevoerd. Het vraag stuk der bezitsvorming is nog niet in het georganiseerd overleg aanhangig gemaakt. De verbetering van de secun daire arbeidsvoorwaarden moet naar het oordeel vah de bewindsman niet worden geleid door de overheid, daar hierdoor de vrijheid van overleg ln de particuliere sector zou worden beïn vloed. Een andere kwestie is die van de kerstgratificatie. De suggestie van vele leden, dat de overheid hier het voor beeld van het bedrijfsleven moet vol gen, berust volgens minister Beel op een misverstand. In het particuliere bedrijf bestaat dan alleen de moge lijkheid tot het uitkeren van een kerst gratificatie, indien deze in het betref fende bedrijf reeds voor 1940 werd ge geven. Dit was ook bij de Spoorwegen het geval. De minister komt nog terug op de opmerkingen over de financiële zelf standigheid en over de aanwijzing aan de gemeentebesturen om hun begro ting sluitend te maken zonder een be roep te doen op een extra uitkering uit het gemeentefonds. Deze aanwijzin gen betekenen geenszins een aantasting van de zelfstandigheid, doch zijn veel eer voor een juist en zelfstandig be leid van belang. Ook zou een minu tieus toezicht op de begrotingscapaci teit en de urgentie van verschillende plannen waarvoor een extra uitkering wordt gevraagd, fnuikend zijp voor de zelfstandigheid. De minister verklaart wel van oor deel te zijn, dat voor de verdeling uit het gemeentefonds naast het inwoner tal ook een aantal andere factoren in beschouwing moeten worden genomen. Een en ander heeft de aandacht van de commissie-Oud. die deze aangelegen heid bestudeert. Gewagende van de be stuursorganisatie in de Randstad-Hol- Volgens gegevens van het C.B.S. be droeg het prijsindexcijfer van het le vensonderhoud van gezinnen van hand en hoofdarbeiders (1951: 100) voor de maand december 105 (nov. 105 en dec. 1954 106) Voor de sector voeding bleef het cij fer in vergelijking met november j.l. gelijk op 108. Voor aardappelen, groente en fruit daalde het van 108 tot 107, voor suiker, koloniale waren en dranken van 106 tot 104 en voor vlees, vleeswaren en vis steeg het van 103 tot 104. In de andere sectoren bleef het cijfer onveranderd. Het gerechtshof te Amsterdam heeft een 23-jarige tuinder uit Warmenhui- zen wegens een vechtpartij met twee andere jeugdige tuinders uit dit dorp, die daarbij beiden bewusteloos op de grond kwamen te liggen, veroordeeld tot ƒ50 boete, subs. 10 dagen hechtenis. Op 21 februari van het vorig jaar klopten de twee slachtoffers om half één 's nachts bij een slager in Warmen- huizen aan, omdat ze wat worst wilden kopen. Toen niemand te voorschijn kwam probeerden zij hun doel met een handigheidje te bereiken. Zij deden net alsof zij er met de fiets van een tuin der, die met de dochter van de slager verloofd was, vandoor wilden gaan Wel slaagden zij in zoverre in deze opzet, dat deze verloofde inderdaad naar buiten kwam stuiven, maar de vechtpartij, die er op volgde, kregen zij in plaats van de verlangde worst. Binnen enkele seconden lagen beiden bewusteloos op de grond. Een van hen liep daarbij een lichte hersenschudding op en moest veertien dagen in bed blijven. land verklaar. prof. Beel weinig heil te zien in grootscheepse grenswijzi gingen. Slechts een enkele herziening kan bijdragen tot het vinden van een oplossing. Een vergelijking tussen Den Haag-Rijswijk en Rotterdam-Schiedam enerzijds en de wijziging van de ge meentegrenzen van Utrecht anderzijds gaat maar zeer ten dele op en zou wei nig betekenis hebben. Voor de Haagse agglomeratie worden besprekingen ge voerd met Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland over een streekplan zoals dat ook reeds voor de IJmond in be handeling is. Daarnaast hebben de ge bieden Delft-Rotterdam en de Maas mond de volle aandacht van het provin ciale bestuur. De minister zal gaarne alle maatr-gelen bevorderen, die door de te verwachten uitbreiding van de be volking wenselijk worden geacht. Advertentie V/er werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar en doen wonderen! De 4 geneesmiddelen van Chelarine „4" worden in de hele wereld op groie schaal gebruikt. Tezamen in één tablet verenigd werken zij bijzonder snel, krachtig en weldadig, zelfs wanneer andere midde len (alen. m n BEROEMDE GENEESMIDDEL EN IN EEN TABLET TEGEN PIJNEN EN GRIEP 20 TABLETTEN 85 ct S.U.S. 2-actie brengt netto 1 miljoen op De SUS 2-actie, georganiseerd door de heer A. M. Bergers te Rotterdam, heeft ruim 1.500.000 opgebracht. Het netto-bedrag van 1.000.000, komt ter be schikking van zeven doelstellingen. Een bedrag van f 400.000 zal worden aangewend als steun aan door Neder landers geleide missiegebieden en/of objecten. f90.000 komt ter beschikking van het comité „100 jaar ereschuld" voor ver nieuwing en uitbreiding van het St.- Henricus-instituut te Grave. f 10.000 zal worden verdeeld onder de beide door het centraal orgaan van het katholieke blindenwezen opgerichte blinden-tehuizen. f150.000 ontvangt de katholieke actie voor de bevordering en financiering, voor de propagering en de doorvoering in het openbare leven der christelijke beginselen van godsdienst en zedenleer en bijdragen tot herkerstening der maatschappij en het welzijn van ons volk. f150.000 zullen worden aangewend voor de uitbouw van de medische fa culteit der R.-k. Universiteit te Nij megen, waarvoor reeds eerder door de organisator een bedrag van ruim f 300.000 (Kromstafsteentjèsactie) bij een werd gebracht. Voor herstel, instandhouding en vol tooiing van het cultuurcentrum stichting katholiek gemeenschapsoord Draken- burgh, en opdat het sociale culturele vormingswerk voortgang kon vinden f 100.000, terwijl voor de dekking van initiële kosten van de nationale stich ting „Mens en samenleving", welke zich ten doel stelt goede menselijke verhou dingen in de moderne maatschappij te bevorderen f 75.000 ter beschikking komt.* Voor de bouw en inrichting van het centrum voor het volks-ontwikkelings- werk op katholieke grondslag in Fries land en de aangrenzende provincies komt f25.000 ter beschikking. Aan de deelnemers van deze liefdadig- heidsloterij wordt niet minder dan f250.000 uitgekeerd, namelijk 5006 prij zen, waaronder zes woonhuizen', ieder van f20.000. In een jaar bracht de heer Bergers een bedrag van ruim f 5.000.000 bijeen, n.l. f 1.600.000 van de SUS 1, f2.500.000 De Engelse geleerde H. Wright Baker is iji het laboratorium van de universiteit van Manchester erin geslaagd een van de zeven papyrusrollen, die in 1947/48 bij de Dode Zee gevonden zijn, te openen. De rol is ongeveer 30 cm breed en 2,5 meter lang. Prof. Wright Baker is reeds met de vertaling begonnen. De grootste geheimhouding wordt daarbij betracht. Men verwacht echter, in de komende zo mer gelijktijdige publikatie van de in houd in Londen, Washington en Jordanië. Het succes van prof. Wright Baker is van grote betekenis, daar de geleerden voor het vraagstuk stonden hoe de rollen, die totaal geoxydeerd waren, te openen zonder de tekst te vernietigen. De rollen waren, zoals men weet, ge vonden in de nederzetting Khirbet Qum- ran bij de Dode Zee. Een gemengde Franse, Amerikaanse en Jordaanse ex peditie van archeologen, historici en bij belexperts vond op dezelfde plaats nog meer rollen, sommige intact, andere in stukken. „Feitelijk betekent deze be trekking de vervulling van een lang gekoesterd ideaal voor me", zegt drs. A. J. J. van der Made, de zo juist benoemde adjunct-directeur van de Ka tholieke Radio Omroep. ,Zo'r soort bedrijf en daar dit mort werk gaan doen, lijkt me machtig". Drs. van der Made is vooral geïnteresseerd in de sociale kant van het werk. De eigen aard van een bedrijf als de K. R. O. en daarin de men selijke verhoudingen beharti gen lijkt hem bijzonder boeiend. Dat wil natuurlijk niet zeggen, dat hij geen oog of belangstel ling heeft voor de bedrijfseco nomische kant van het werk, maar juist het sociale aspect van het bedrijfsleven aeeft steeds zijn grote belangstelling gehad. Zijn doctorale studie aan de Kath. Economische Ho geschool te Tilburg heeft hij ook in de sociale richting gemaakt. Ook tijdens zijn verschillende voorgaande functies als ambte naar ter secretarie in Beek en Donk en Gilze Rijen en later als gemeente-secretaris in Made heeft de bestuurlijke kant van het werk hem altijd meer getrokken dan de administratieve. Hij is in die periode ook steeds werkzaam geweest op sociaal terrein. Zijn laatste functie als Rijksinspecteur van de dienst Bescherming Burgerbevolking voor de zuidelijke provincies heeft hem in aanraking gebracht met aller lei instanties, iets wat naar zijn eigen zeggen zijn blik zeer heeft ver ruimd. Ik geloof, dat de ondervinding, die ik in deze jaren heb opgedaan, me ook in mijn nieuwe werkkring zeer te pas zal komen. Het onver wachte heengaan van de heer Speet is ook voor de nieuwe adjunct-direc- '.eur een harde slag. „We hadden al zoveel plannen gemaakt voor onze samenwerking", zegt hij een beetje treurig. „Hij was zo'n aardige, har telijke man". De nieuwe functie brengt uiteraard ook weer een verhuizing mee. De familie Van der Made woont pas twee jaar in Breda, waar ze een alleraardigste woning hebben, die uitzicht geeft op de Mark. Dit gezellige huis te moeten verlaten, is natuurlijk niet prettig. Maar overi gens maakt mevrouw Van der Made er zich geen zorgen over, dat zij. ook al is zij een geboren en getogen Brabantse, die het eerst in Made en later in Breda erg naar haar zin gehad heeft, in Hilversum met zal kunnen wennen. Dat zal trouwens ook voor de vier kinderen, twee doch ters en twee zonen, wel geen probleem zijn. Naast het sociale en culturele leven, waarvoor de heer Van der Made steeds grote belangstelling getiad heeft in Breda was hij penningmeester van dë stichting voor de Maler Amabilis-school heeft hij veel interesse voor techniek, al ontbreekt hem de tijd om er zich aan te wijden. In elk geval is hij vast van plan door te dringen in de technische geheimen van de radiostudio. Een andere liefhebberij, waartoe hem tijd en gelegenheid al evenzeer ontbroken heb ben, is reizen. „Eigenlijk zou ik wel de hele wereld willen rondreizen en dan liefst overal een paar jaar blijven, zodat je gelegenheid '-reeg, om door te dringen in de geest en mentaliteit van de bevolking". Maar ja, tenslotte moet er voor ieder mens iets te wensen overblijven voor de rheuma en f 1.500.000 van de SUS 2. De laatste trekking Dinsdagavond heeft notaris A. J. B. Kropman uit Delft in de KRO-uitzen- ding de prijs-winnaars van de vijfde en laatste SUS-trekking bekendgemaakt: Woonhuis: A 192.538. Premie-woonhuis: B 396.21. winnaar de heer W. Lazerus, Valkenburg-Hou- them. B 55.133: stofzuiger. B 310.557: tweed demi-saison. A 352.342. A 162.444, C 122.804, A 123.821 B 216.397. C 53.679: klokradio's. A 330.419: mantel. B 86.373: kostuum. D 321.074, D 137.851: rijwiel. D 377.060: tweedcoat. B 304.166: bromfiets. C 394.142: slaapkamerameublement. D 193.500: naaimachine. A 149.621: scooter. Tijdens de derde trekking van zater dagavond werd het televisietoestel niet bekend gemaakt. Dit is tegelijk met de vijfde trekking bekend gemaakt en ge vallen op D 372.654. Musea betreed ik slechts schoorvoetend. Niet zozeer uit schroom, dan wel uit een zekere angst voor de gevolgen. Ik krijg altijd honger en dorst in zulke plechtige gelegenheden. Ga ik hooggestemd een mu seum in, ik weet zeker dat ik met de meest platvloerse neigingen er weer uit kom. Daar vecht ik nu al tientallen jaren tegen. Tever geefs nog slechts. Ik houd van de beeldende kunst, maar men moet haar mij met theelepeltjes toedienen en niet met vaten, als ik het zo oneer biedig mag uitdrukken. Dat neemt niet weg. dat ik er soms niet aan ontkom. Laatst bijvoorbeeld moest ik wel weer. Er werd namelijk moderne kunst tentoongesteld. En een mens moet nu eenmaal wéten wat er te koop is. Overigens neem ik U alleen maar mee naar dat museum om U attent te maken op die twee heren, die geheel verzonken zijn in de aanblik van een héél eigentijds schilderij. „Mooi portret", zegt de een. „knap gedaan." „Toch geloof ik, dat het meer een landschap is", stelt de ander voorzich tig; zulke waarachtig niet te verwaar lozen verschillen kunnen voorkomen bij de beschouwing van moderne kunst, zonder dat iemand er iets vreemds in ziet. Die ene heer van het portret zei dus: „Nee, nee, dat kan ik niet met je eens zijn; het zou mij werkelijk sterk verbazen als ik hier niet met een «cherp-psychologisch portret te doen had." Voor alle zekerheid controleerde hij het nog even in zijn catalogus. Toen constateerde hij met een ietwat ge- kwptste verbazing: „Hé. je hebt tóch gelijk. Het heet: Vrouw aan de Rivièra." Negen jonge vaklieden, die zich voor uitzending naar de missie in Tanganyika hebben aangemeld, zijn in een aantal weekends bijeengekomen om de uitzen ding voor te bereiden. In de week van 15 t/m 22 januari is de eerste selectie geschied tijdens intemaatsdagen in het klooster van de Witte Paters te 's-Hee- renberg. De eerste groep, de kwartiermakers, is thans aangewezen en zal dinsdag 13 maart vertrekken.. Het zijn: Frans Habraken, te Leiden; Jan van Leest, Utrecht; en To Maas, Terneuzen. De tweede groep zal begin mei ver trekken. Over vier a vijf weken zal de definitieve aanwijzing van deze groep geschieden. De jongemannen zullen zich bij de eerste groep voegen om dan te beginnen met hun taak, welke zij vrij willig op zich hebben genomen, het bou wen van een missiestatie. Zoals bekend, omvat deze taak het bouwen van een klein seminarie, een patershuis en een kapel. Aan het team, zal een priester worden toegevoegd, waarvoor de congregatie van de Witte Paters, pater Mulders heeft aangewezen. Pater Mulders is reeds enige jaren in Tanganyika werkzaam. Ir. J. Volkers, hoofdingenieur van het arrondissement Noordzeekanaal van de directie Noord-Holland van de Rijks waterstaat, is met ingang van 1 febru ari belast met het dienstonderdeel be nedenrivieren van het deltaplan in Den Haag. Zijn opvolger is ir. L. van Ben- degom uit Arnhem, die tot nu toe werk zaam is in het arrondissement Rijn en Ussel van de directie bovenrivieren. Ir. Volkers, die op 21 juli 1904 in Zutphen geboren werd. kreeg grote be kendheid toen hij in 1954 een plan indiende om over het IJ een brug te bouwen. Verder vestigde ir. Volkers de aandacht op zich door zijn bijdrage aari de verwerkelijking van een weg over de sluizen van IJmuiden. De Alkmaarse rechtbank heeft een veehouder uit Beemster, wegens het be sturen van een auto onder invloed van sterke drank, conform de eis veroor deeld tot een maand gevangenisstraf en ontzegging van de rijbevoegdheid voor de tijd van twee jaar.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 5