Denkbeelden „in het belang van de vrede Zaroebin overhandigt boodschap van Boelganin aan Eisenhower Poging om de geest van Genève te doen herleven Grote school haring voor de kust van Jutland Khroesjtsjev praat 3 uur met Amerikaans jurist Overtuigd van de oprechtheid van EisenhowerEden en Faure Zo zijn de feiten Stelt Indonesië tijdslimiet? Somber gelaat Het weer 24-jarige Giuliana Chenal Minuzzo legt de plechtige eed af Veulen-lederen Jassenf175.- Grieken aan het hoofd President Eisenhower heeft gisteren in het Witte Huis de Sovjet ambassadeur in Washington, Georgi Zaroebin, ontvangen. Tijdens een onderhoud, dat langer dan een kwartier duurde, nam Eisenhower van Zaroebin een persoonlijke boodschap in ont vangst van de premier van de Sovjet-Unie, maarschalk Nikolai Boelganin. Hervatting overleg West-Duitse raket- deskundigen bijeen BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 FERD. BOLSTR. 4fl A DAM TEL. 71716? Tijdelijk sneeuw Compliment voor Eisenhower VER. ST. HEBBEN ENORM GELEID PROJECTIEL Explositeve kracht groter dan alle bommen uit de tweede wereldoorlog DONDERDAG 26 JANUARI 1956 79sfe JAARGANG No. 26510 De perschef van het Witte Huis, Hagerty, deelde de journalisten later mede, dat het een „vriendschappelijke brief" was, waarin Boelganin de president bepaalde denkbeelden voorlegt met het verzoek die denkbeelden „in het belang van de vrede" nader te bestuderen. Men neemt aan, dat Boelganin zijn boodschap met opzet op een zodanig tijdstip tot president Eisenhower heeft gericht, dat deze er tijdens zijn komen de ontmoeting met premier Edeh van Groot-Brittannië over kan spreken. Voor de kust van Jutland, op een af stand van nog geen uur varen uit de kust, bevindt zich thans een buitenge woon grote school haring. De vissers van Hirtshals en Skagen hebben een ware „pendeldienst" geopend. In min der dan 48 uur hebben zij in Skagen een miljoen kilo en in Hirtshals een half miljoen kilo vis aan land gezet. De Indonesische minister van Buiten landse Zaken, Anak Agung gde Agung', die zich op het ogenblik in Genève be vindt, heeft aan de Indonesische rege ring de suggestie gedaan haar delegatie terug te trekken, indien Nederland wei gert de besprekingen binnen een be paalde tijdslimiet te hervatten, aldus meldt UP. Het Indonesische kabinet zal een dergelijk voorstel van Anak Agung in overweging nemen, zo wordt in wel ingelichte kringen in Djakarta verno men. Zou Nederland binnen de te stel len limiet niet tot hervatting van de besprekingen zijn overgegaan, dan zou men van Indonesische zijde de misluk king van de conferentie aan de Neder landers willen wijten. (UP) Alle Westduitse geleerden, die mee gewerkt hebben aan de ontwikkeling van de V-l en V-2 raketten welke in de tweede wereldoorlog zijn gebruikt, zul len in april te München bijeen komen voor een studiecursus, georganiseerd door de Noordatlantische-verdragsorga- nisatie. (AFP-Rtr) Met de rijzende zon als herkennings teken stuift een T-33 straallesvliegtuig hier met een snelheid van om en nabij 400 mijl per uur over het vliegveld van Gifoe in Japan. Het toestel is het eerste, dat in Japan in elkaar werd gezet, en daarmee de eerste „druppel" uit de nieuwe arbeidsbron voor de groeiende Japanse na-oorlogse vliegtuigindustrie. Het is n.l. het eerste van een serie van honderd ten behoeve van de Japanse luchtstrijdkrachten. De eerste secretaris van de commu nistische partjj in de Sovjet-Unie, Ni- kita Khroesjtsjev, heeft gisteren drie uur lang met de New Yorkse jurist Hij zou in het bijzonder hebben aangedrongen op het houden van nieuwe onderhandelingen over de hereniging van Duitsland, de Euro pese veiligheid, de ontwapening en de contacten tussen Oost en West. Dit zijn dus dezelfde kwesties als die, waarover de vier ministers van Buitenlandse Zaken tijdens hun jongste conferentie te Genève zo langdurig en zo vruchteloos hebben gesproken. Verscheidene diplomaten in Washing ton achten de mogeiykheid zelfs niet uitgesloten, dat Boelganin de Ameri kaanse president heeft gepolst over de mogelijkheid, dat hyzelf of andere hoog geplaatste Sovjetleiders een bezoek aan de Verenigde Staten brengen. Ambassadeur Zaroebin moest zich gisteren na afloop van zijn onderhoud met de president een weg banen door een dichte menigte verslaggevers. Toen men hem vroeg naar zyn mening over de gezondheidstoestand van Eisenho wer, zei hij: „Goed, zeer goed." Een der verslaggevers maakte van de gelegenheid gebruik om te vragen, hoe het met premier Boel ganin is, die nu al geruime tijd niet in het openbaar is verschenen en van wie is verklaard, dat hij bui ten Moskou een rustkuur door maakt. Zaroebin trok een somber gelaat, maakte een afwerend gebaar en mompelde onverstaanbare woor den. Even later keerde hij in zijn limousine terug naar de Sovjet-am bassade. v,o^fler de. kwestie van de ontwapening n.t President Eisenhower gisteren op ZïlJle„rsConlerent'e nog het een en «Laf ,Als ziin eigen voorstel tot wederzijdse luchtverkenning zou zijn aangenomen, zo meende de president, dan zou dat een sfeer van vertrouwen hebben geschapen, die voor ontwapening eenvoudig onmisbaar is. Ontwapenings besprekingen duren echter volgens Ei senhower altijd lang en ze worden met behoedzaamheid gevoerd. De Verenig de Staten zullen voortgaan, zo zei hii te trachten een gunstige atmosfeer voor dergelijke besprekingen te scheppen. (Reuter-UP) Advertentie Verwachting to# vrijdagavond (op gemaakt te 11.15 uur). Zwaar bewolkt met plaatselyk sneeuw of regen. Matige tot krach tige wind tussen zuidoost en zuid west. In het noorden temperaturen om het vriespunt. Elders dezelfde temperaturen als vandaag of iets hogere. Zon: 8.31-17.19. Maan: 17.41-7.59. Marshall Macduffie gesproken. By dit onderhoud passeerden tal van onder werpen de revue, van kernwapens en oorlog tot en met het interview met Dul les in „Life". Macduffie, die reeds in '53 en 1954 een gesprek met Khroesjtsjev op het Kremlin heeft gehad, schreef drie weken geleden, by zijn aankomst in Moskou, een zeven vellen tellende brief aan de Russische leider. Dinsdag werd hem meegedeeld, dat Khroesjt sjev een onderhoud met hem wenste te hebben, hetwelk gisteren plaats vond en tot Macduffie's grote verrassing drie uur duurde. De hoogtepunten van het onder houd, dat met behulp van een tolk in het bureau van Khroesjtsjev in het ge bouw van het centrale comité van de communistische party plaats vond, wa ren als volgt: Khroesjtsjev zei op een vraag van Macduffie, hoe hy over het interview dacht, dat de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken John Foster Dulles aan hét blad „Life" verleen de en waarin Dulles zeide, dat Ameri ka zich in de afgelopen jaren drie maal aan de rand van de oorlog had bevonden: „Ik mag wel zeggen, dat Eisenhower dergeiyke dingen niet ge zegd zou hebben". Hy voegde hier aan toe, dat hy gehoord had, dat de Amerikaanse president het artikel zelfs niet gelezen had voordat het gepubliceerd werd. Ware dat ook wel het geval geweest, zo meende Khroesj tsjev, dan zou Eisenhower er zeker niet mee akkoord zyn gegaan. Sprekend over de „geest van Genè ve" zei Khroesjtsjev: „Wy zijn van mening dat goodwill over en weer, ver trouwen en wederzpds contact uitge breid dienen te worden en steeds meer moeten groeien". Khroesjtsjev zei, dat hy zelf en an dere Sovjetleiders van overtuigd zijn, dat Eisenhower, Eden en Faure wer kelijk en oprecht naar vrede streven. Zevende Olympische Winterspelen hedenmorgen geopend (Van een speciale verslaggever) CORTINA D'AMPEZZO, donderdag. Het was een ontroerend moment, vanmorgen in het Stadio del Ghiaccio te Cortina d'Ampezzo. Helder klonk de stem van Giuliana Chenal Minuzzo door de vriezige lucht: „Wij zweren, dat wij aan de Olympische Spelen zullen deelnemen in sportieve wedijver, waarbij wij de voorschriften, die voor deze Spelen gelden, zullen eerbiedigen met de wens deel te nemen in de ware geest van sportiviteit tot meerdere glorie van de sport en voor de eer van ons land." Giuliana, 24 jaar, een knappe blondine, die skikampioene van Italië en moeder van een zoon is, had als eerste vrouw in de geschiedenis van de moderne Spelen de plechtige Olympische eed afgelegd. Stil stonden daar de schaatsers en schaatsters, de skiërs en skiloopsters, de mannen van de bobsleeploegen, de ijshockeyers. De zevende Olympische Winterspelen, de grootste die tot nu gehouden zijn, waren begonnen. De Olympische springschans „Italia" in Cortina d'Ampezzo heeft reeds menigeen geïmponeerd door de fraaie wijze waarop zij is uizgevoerd. Ook de drie Franciscaner monniken uit een nabij gelegen klooster waren onder de indruk bij het zien van de 57 meter hoge springtoren. Vanaf vandaag staat de schans in het middelpunt van de belangstelling. Enkele uren geleden zijn de zevende Olympische Winterspelen begonnen. De openingsceremonie, die enkele uren duurde, verliep geheel volgens de regels, welke destijds ontworpen zijn door baron Pierre de Coubertin, de man, die in 1896 de Olympische Spelen uit het Griekenland van de klassieke oud heid in Europa tot nieuw leven wist te brengen. Om kwart voor elf stelden alle 32 ploe gen zich in ryen van drie op by het spoorwegstation van Cortina. Elk con tingent, inclusief officials mocht maxi maal 65 personen tellen. Iedere groep werd voorafgegaan door een leerling van het Instituut voor Lichamelijke Op voeding te Rome, die een bord droeg met de naam van het desbetreffende land, terwijl naast hem een vaandeldra ger met de vlag van het deelnemende land liep. Aan het hoofd van de stoet stond de Griekse ploeg aangezien Griekenland het land was, waar in de oudheid de spelen werden gehouden, terwij] de eerste Olympische Spelen van de mo derne tijd ook in dat land wareit. De andere landen volgden in de Italiaanse alfabetische volgorde, terwijl Italië zelf de stoet sloot. Om elf uur marcheerden de ploe gen, voorafgegaan door 24 vaandeldra gers met Olympische vlaggen, door Cor tina af naar het grote plein voor het moderne stadion. Dicht opeen gesloten wachtten de atleten daar tot de cere moniële mars door het stadion kon be ginnen. President Gronchi kwam om half twaalf per auto bij de noordeiyke ingang van het stadion aan. Hy werd daar welkom geheten door de voorzit ter van het Internationale Olympische Comité, de Amerikaan Averv Brundage, en graaf Paolo Thaon de Revel, voor zitter van het Italiaanse organisatieco mité van de winterspelen. Vervolgens zette een 92 man tellend muziekkorps van de Italiaanse douane, dat als officieel muziekkorps voor deze spelen fungeert, het Italiaanse volks- vervolg op pagina 7) De V.S. hebben thans een lange af standsprojectiel ontwikkeld met een atoomlading, waarvan de explosieve kracht groter is dan die van alle bommen, die in de tweede wereldoorlog zyn ge bruikt, aldus hebben functionarissen van de afdeling geleide projectielen van de Amerikaanse luchtmacht medegedeeld. Het gebruik van dergelijke projectielen betekent, dat een zeer grote nauwkeurig heid niet meer zo belangryk is, aldus de verklaring. (AFP-Reuter) BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat" 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. IJmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 3. 3. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severin. NIEUWE HAARIEMSCHE COURANT ADVERitNIIblAkltr its cents pei miiumeier- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor •dvertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weloeren ABONNEMENTSPRIJS 50 cents per week, f2.17 per maand, f6.50 per kwartaaL Voor klachten over de bezorging na 5J0 uur 's avonds teL 21544. ZAROEBIN Het Vrije Volk heeft een nieuwe rubriek geopend, en haar de naam gegeven van „Feitelijk is het zó". Het blad neemt zich voor, daarin op kernachtige en voor ieder een begrijpelijke wijze antwoorden te geven op partij-politieke vragen, zulks ten dienste van de komende verkiezingsstrijd zoals het een partijblad betaamt. Dr. Drees, onze minister-president, heeft als toekom stig lijsttrekker aan de nieuwe ru briek een aanbevelend „ten geleide" meegegeven. In de eerste aflevering der rubriek mochten wij vernemen wat het man dement der bisschoppen feitelijk heeft bedoeld in zijn paragraaf over de P.v.d.A. Vraag één: „Is het de rooms- katholiek verboden op de Partij van de Arbeid te stemmenAnt woord: „Neen. Het mandement spreekt niet over stemmen." Vraag twee: „Is het hem verboden lid te zijn van de Partij van de Arbeid?" Antwoord: „Neen. Dat is hem niet Verboden. De bisschoppen van de Rooms-Katholieke Kerk hebben van de rooms-kathoUek gevraagd geen lid te blijven of te worden van de Partij van de Arbeid. Maar zij heb ben uitdrukkelijk de beslissing of een katholiek in de P irtij van de Arbeid wil blijven of tot die portij wil toe treden aan elke katholiek persoonlijk overgelaten. De bisschoppen hebben die vrijheid gelaten mede uit een bij zondere reserve, die zij in acht ne men tegenover het gebruik van de politiek vrijheid." Het nadeel van zulk soort kern achtige antwoorden is, dat terwille van de kernachtigheid wordt weg gelaten wat terwille van volledig begrip had moeten worden vermeld, en dat wezenlijke nuances^ ten offer vallen aan de bevattelijkheid voor de oppervlakkige lezer. Dit nu is des t» kwalijker, omdat het de bedoeling van Het Vrije Volk is, dat de partij- ijveraars de boer opgaan met zulke „prefabricated" oplossingen voor moeilijke vraagstukken. De bisschoppen ^hebben het lid maatschap van de P.v.d.A. in derdaad niet verboden. Maar over de hier £an de orde zijnde doorbraak hebben zij gezegd: „Uw bisschoppen zijn van mening, dat dit biet de weg is om de maatschappij in christelijke geest op te bouwen Zij menen, dat het onverantwoord is deze weg te gaan. Dit is heus iets anders dan zo maar „vragen" geen lid van de P.v.d.A. te worden of te blijven. .Het mandement zegt ook nog. „In dien uw bisschoppen hier geen sanc- He-maatregelen treffen, dan doen zij dit enerzijds omdat het hier een klei ne groep betreft, die bovendien ook zonder sancties kan weten wat ae bisschoppen bedoelen, en anderzijds uit een bijzondere reserve, die zij wil len in acht nemen tegenover het ge bruik van de politieke vrijheid, en dit grote bezorgdheid voor het zielen heil van hen, die tot nog*toe aan ons bisschoppelijk vermaan geen gehoor hebben gegeven, en van wie wij ho pen dat zij thans ons woord zullen willen verstaan." Daarin klinken ^ances door, die voor een goed be- onmisbaLr ?ehele' delicate, kwestie vZ'voTk S,nl,maar die door Het gemist. J aar konden worden En als het socialistische blad do bisschoppen te hulp komt door hun herderlijke woorden af te ronden met de bemoedigende conclusie „De ka tholiek die in geweten ervan over tuigd is dat hij lid van de P.v.d.A behoort te zijn, kan derhalve zijn ge weten volgen", dan wordt daarin we derom iets beweerd wat op zich niet onwaar is. Het individuele geweten is immers voor ieder persoonlijk de laatste norm. Maar bij zulk een con statering is onmisbaar een korte uit leg van de rol, welke bisschoppelijke maanwoorden naar katholieke opvat ting bij de gewetensvorming behoren te spelen. „Zo zijn de feiten" is de laatste kernachtige kreet van Het Vrije Volk. Wij nemen deze woorden graag over, maar veroorloven ons dan te doelen op onze eigen aanvullingen en cor recties bij wat Het Vrije Volk onder de pedante rubriekskop „Feitelijk is het zó" geliefde voor te schotelen aan de bij voorbaat tot instemming geneigde onkritische lezer.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 1