Geen politieruiters in Haarlem? meubelen Onbevredigende mededelingen over aanleg van wegen rond Haarlem in Statenvergadering Noord-Holland Dieren-Speel-tuin te Bloemendaal wordt ontruimd transport vanmorgen Tilburg vertrokken Eerste naar Y Alberta in Canada zit dringend verlegen om agrariërs Concert „St.-Michaël" in Heemstede I B. en W. zullen om financiële redenen geen voorstel doen aan de gemeenteraad Wsm Een beetje minder gemoedelijk Statenlid Schippers ontdekt nieuwe weg ten oosten van Haarlem Kweker slimmer dan ambtenaren Instemming met prijsstabilisatie Bokser aan hersen bloeding overleden 250 modelkamers ETEB WASMACHINES DONDERDAG 26 JANUARI 1956 PAGINA 3 woningtextiel fjc, \3-uu4 oejtotto] Burgerlijke Stand Haarlem Te duur? De raad Bij Beijnes Beverwijk KONINKLIJKE ONIDEIR- SGHETDING A. SGHREUDER Pastoor Verhagen tijdens verblijf in Haarlem: Uitspraken Haarlemse Rechtbank JAARYERGAOERIING „ZIEKENZORG" UW EIGENDOM Rijwielhuis „WILHELMENA" Principiële zaak. voor het gerechtshof Duisternis Kapelaan G. Zaal nam afscheid 'n tip, rijdt i/ÖÜ^ZÖ topkwaliteit jp. Jfc rayon Haarlem OVERVEEN Tel. K 2500 18997 - 25455 - 11125 Folklore bij „De Wurf" Verjaardag Prinses Beatrix „De Snellpost" houdt duiveniten toon stelling SANTPOORT Met de Jeep-Express op reis Geen onnodige prijs verhogingen Naar wy vernemen, hebben B. en W. Van Haarlem tijdens hun dinsdag ge houden wekelijkse vergadering besloten geen voorstel bij de raad aanhangig maken tot het in het leven roepen van een brigade politieruiters. Naar ver luidt achten B. en W. de kosten van een dergelijke brigade te hoog. Toen de Haarlemse hoofdcommissaris van golitie, de heer -I. Fontijne, ter gelegen- eid van zijn 40-jarig jubileum in de ridderzaal van het stadhuis op 1 no vember 1955 recipieerde, deelde bur gemeester Cremers hem mede, dat een voorstel tot het oprichten van een brigade politieruiters in het college in bespreking was en dat binnen afzien bare tijd een beslissing zou worden genomen. Het schijnt, dat er sindsdien in de vergaderingen van B. en W. voortdurend over gesproken is en eerst dinsdag, ruim twee en een halve maand later dus, is de beslissinig gevallen. Het college van B. en W. is uitgegaan Van een rapport van de hoofdcommis saris. Op 19 november zijn B. en W. naar Amsterdam getogen om de politie ruiters in actie te zien bij gelegenheid van de intocht van St. Nicolaas in de hoofdstad. Daarna heeft men de hoofd commissaris gevraagd verschillende details opnieuw te willen toelichten. Naar verluidt is het college wel over tuigd van het practische nut van een brigade politieruiters. Op grond van zijn te Amsterdam opgedane ervaring verklaarde burge meester Cremers ons, dat hij er vol komen van overtuigd was, dat de politie heel wat meer manschappen in had moeten zetten om de honderdduizenden belangstellenden in toom te houden, wanneer zij niet de beschikking had gehad over een ruiterbrigade. Hoofd commissaris Fontijne ziet ais de twee belangrijkste elementen: het respres- sieve, om de orde te herstellen wanneer de bestaande afzetting niet voldoende is gebleken, en het preventieve, om de menigte reeds bij voorbaat tot ordelijk gedrag te manen. Ook is hij er vast van overtuigd dat de politiemotor niet zoveel ontzag inboezemt als de ruiter, .°?S te paard zit en een veel grotere menigte kan overzien. Hü kan de men- manenP m achterste rijen tot orde te „Zw?e ruiters blijken voldoende een vnetK^i6 °ïde te handhaven tijdens suDnortersirdstryd waar duizenden geen ru;ter« "i-Samengestroomd- Als er io™ Jri' heeft men voor het zelfde karwei minstens tien agenten nodig. Burgemeester Cremers heeft ons na zon excursie naar Amsterdam ook gesproken over de grote vormende waarde die er van het paardrijden uit gaat voor de betreffende ruiters zelf. Advertentie WONINGINRICHTING WONINGINRICHTING BEVERWIJK (?mpe>,c/vat,8-1230 etfva*) 13.45-18- UuA, FILMS: CINEMA .PALACE: Wien bleibt Wien", a. L Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15. FKANS HALS: „Jeugdliefde", volw. Tijden: 2.30, 7 en 9.15. LIDO: „Terug uit de hel", 14 jaar. Til den: 2, 4.15, 7 en 9.15. LUXOR: „Het grote verlangen 14 jaar Tijden: 2, 7 en 9.15. REMBRANDT: „De glorie van het leven". 18 iaar Tijden! 2, 4.15, 7 en 9.15. ROXY: „De wraak van de vaandrig", a. l. Tijden: 2.30, 7 en 9.15. STUDIO: „Het glazen muiltje a. 1. Tij- den: 2, 7 en 9.15. Donderdag 26 januari Stadsschouwburg: Nieuw Operette gezel schap met „Ein Walzertraum", 8 uur. Concertgebouw: N. Ph. O. Concert voor het P.E.N., 8.15 uur. Minerva: R.-k. Toneelgroep „BerKen- *ode" met „Chateau de Bersac", 8.15 u. Rembrandt, 9.15 u.: Filmvoorstelling Haar lemse Kunst Gemeenschap. - Vrijdag 27 januari Kerk: Beiaardbespeling Arie Pe- a T IL0012.30 uur Stadsschouwburg; Toneelgroep „Theater" T uur ochter van een bronnenmaker", N'~Ph' 6e Concert, serie V. Sol.. Oskar Koebel, piano, 20.15 u. ONDERTROUWD: W. J. Moorman en L. Geutskens, A. M. Beeren en P. G. A. Mertens, B. H. L. Hooij en M. j°. Man- naert, A. Zijlstra en C. M. Boots, F. L. Baasten en C. M. van Lieshout, A. A. Stapper en A. K. Tichelaar, W. Snoek en Wenning, W. Dolron en P. G. Hage- hJan, B. J. Gilbert en Chr. van Driest, A- A. Tiggelman en A. den Boer', A- Bos en Chr. van Driest D. J. Breeu- £er en J. M. Chr. P. de Ruig, p. c. £reernskerk en L. M. G. Harder, P. L. «oskam en J. M. Moseman, A. Willems |,n J. Wagemaker, B. H. Steinkamp en rA- Dinaux. BETROUWD: L. Schreuder en M. J. van den Nouwland, J. H. Lans en M. Hartman, E. J. Post en C. J. van den Hoven, B. H. Verstraten en F. E.'Len- J. Hoogkamer en C. Reijer, Ch. J M. van Marrelo en M. M. Mes, J. p. w. Heermans en M. de Vries, D. P. M. Janse M. J. E. de Boer, J. de Goede en G- Ariës, R. Cornelis en A. de Leeuw, g.Joren en M. P. van Vaneveld. GEBOREN: C. Berghoff-Schef z., H. f; Hartman-de Goede z., J. Wouters-de MUnk d., j. F. Th. Warmerdam-Bonke M. Moolenaar-van Eerden d., B. H '°^-Kamp d., Ch. D. R. Leu-Weber d. OVERLEDEN: G. van Horick, 65 j., «•arel van Manderstraat, A. Booms, 73 J.- Goornhertstraat. Bovendien blijkt, dat het optreden van politieruiters de verstandhouding tus sen het publiek en de politie zeer ten goede komt. Ook in het buitenland keert men steeds meer terug tot het in stituut van politieruiters. B. en W. van Haarlem zijn intussen wel van de vele voordelen van een brigade politieruiters overtuigd, maar de financiële kant van de zaak heeft onoverkomelijke bezwaren opgewor pen. De gemeentebesturen zijn door het rijk in een moeilijke financiële po sitie gebracht, door de minister de uitkeringen uit het gemeentefonds min of meer heeft bevroren op het peil van van verleden jaar, terwijl hij boven dien gelast heeft de gemeentebegrotin gen sluitend te maken. Aangezien de gemeentelijke uitgaven zich voortdu rend in stijgende lijn bewegen, zijn de gemeentebesturen in moeilijkheden gekomen en heeft men moeten omzien naar mogelijkheden van bezuiniging. Naar verluidt heeft het Haarlems col lege van B. en W. twee wekelijkse ver gaderingen besteed aan het bestuderen van bezuinigingsmaatregelen. Tijdens de laatste van die twee vergaderingen is men tenslotte tot de conclusie geko men dat het onder deze omstandigheden niet verantwoord was gemeentegelden beschikbaar te stellen voor het oprichten van een brigade politieruiters. Behalve immers de oprichtingskosten zelf, die geschat worden op een bedrag rond 16.000.- zal jaarlijks eenzelfde bedrag nodig zijn om de kosten van onderhoud, voeding en kleding te financieren. Het spreekt vanzelf dat de beslissing van het college van B. en W. een ern stige teleurstelling betekent voor hoofd commissaris J. Fontijne en inspecteur G. Endlich, die zich beiden ten zeerste in gespannen hebben voor de oprichting van deze brigade. Zoals wij reeds ge meld hebben, zijn bij het begrotings- onderzoek in de afdelingen vragen ge steld over de kwestie van de politie ruiters. B. en W. hebben daarop geant woord dat een betreffend voorstel van de hoofdcommissaris nog in bespreking is. Die besprekingen zijn nu beëindigd en het is dus helemaal niet uitgesloten, dat tijdens de behandeling van de begroting in de tweede en derde week van februari de raadsleden een nadere verklaring van B. en W. zullen vragen. Wanneer uit de raad zelf daarop het initiatief geno men zou worden om het voorstel van de hoofdcommissaris alsnog aanhangig te maken, zouden B. en W. daaraan ge hoor moeten geven. Op verzoek van en namens de burge meester van Haarlem heeft drs Beijnes woensdag in een korte plechtigheid aan de fabriek te Beverwijk de eremedaille in zilver, verbonden aan de orde van Oranje Nassau uitgereikt aan de heer A. Schreuder in verband met diens veer tigjarig dienstverband bij de N.V. Beijnes. V De ontruiming van het privé dieren park van de fam. Speel te Bloemendaal is hedenmorgen begonnen. De eerste dieren, opgesloten in kratten, zijn van daag per auto naar het natuurdieren- park te Tilburg vervoerd. Op de foto zien we midden mej. Lia Speel met een wisent. anmorgen was het zover dat de eerste dieren uit de tuin van de heer Speel, die gelegen is op het fraaie Lindeheuvel te Bloemendaal, op transport werden gesteld naar een ander verblijf. De dieren hadden er geen weet van dat zij de inzet vormden van een tot in hoogste instantie gevoerd rechtsgeding dat resulteerde in de beslissing dat de heer Speel de opstallen moest (laten) afbreken waarin zijn dieren onderdak vonden. Men kent de geschiedenis, die vooral voor de dochter van de heer Speel, Lia, bijzonder vervelend is omdat de dieren steeds aan haar zorgen zijn toevertrouwd geweest. Tot 15 april, aldus een beslis sing van de Bloemendaalse gemeente raad, heeft de familie Speel gelegenheid om voor de dieren een ander onderdak te zoeken. Want op die datum moeten de opstallen verdwenen zijn. Het is intus sen wel gebleken dat het niet zo een voudig is om huisvesting te vinden voor lama's, herten, kamelen, zebu's en an dere voor de Jmrgerman exotische die ren. Maar dezer dagen bleek het Til- burgs natuurpark bereid enkele dieren voorlopig op te nemen tot de familie Speel een ardoende oplossing gevonden zou hebben. Vanmorgen arriveerde vroeg de Op het ogenblik vertoeft in ons land de assistent-directeur van het bisschop pelijk immigratiewerk in het Canadese diocees Calgary, pastoor Verhagen van de St. Ambrosiusparochie te Coaldale. In opdracht van deze immigratie-dienst pleegt pastoor Verhagen thans overleg met de katholieke centrale emigratie- dienst in Nederland, met de St. Raphael Verein in Duitsland en Oostenrijk, en de Italiaanse katholieke emigratiedienst Junta, voor het aantrekken van boeren en boerenarbeiders voor het district Lethbridg in de staat Alberta. Het is tevens zijn bedoeling bekendheid te ge ven aan de verstrekkende plannen die op het ogenblik reeds in uitvoering of in verregaande staat van voorbereiding zijn en die tot doel hebben aanzienlijke steun te verlenen aan de immigran ten bij hun aankomst en later bij hun volledige inpassing in hun nieuwe land. Pastoor Verhagen is een Nederlander. Hij komt uit Gemert in Brabant. Sedert 1952/1953 is hjj als pastoor van de St. Ambrosiuskerk werkzaam. Zijn werk be staat er voor een groot deel in de ver zorging der immigranten: in zijn dis- rbre t tkbriclg, waarvan hij assistent- snn Mjr is' wonen momenteel reeds is kathonekndse gezinnen; 33 pct ervan nr,Pw°?r ^erhagen hebben wij ontmoet 1 .aant°or van de katholieke emi- te Ha'ariem §e°P het Prinsen Bolwerk A „l'®™- HlJ 8af een overzicht van i,£ hiS/'lop staPel staan en ver wet. tn midarile<^en over de staat A1" bsrtci in rnidaen-Ccinciclfi Ter„iHerwdeHiking van da situatie zij vermeld, dat de staat Alberta even groot is als Nederland, België Frank- rijk een flink stak van WeïriDuUsfand en Zwitserland by elkaar. Het land is echter arm aan mensen. Daartegenover staat een enorm toenemende industrie in verband met de onschatbare rijkdom men, die in de bodem verborgen zijn. maar alle eigendom zyn van de pro vinciale regering. Van de zijde der bis schoppelijke immigratiedienst in Alber ta is de regering gewezen op het ge vaar, dat door de sterk toenemende industrialisatie de verhouding van agra rische tot industriële sector scheef gaat groeien Dit heeft tengevolge, dat thans een positieve immigratie-politiek ten gunste van de boerensector wordt ge voerd. Pastoor Verhagen heeft een financieel schema in uitvoering gezet, dat immi granten in Canada in staat zal stellen op verantwoorde wijze en snel in het Canadese leven in te burgeren op eigen bedrijf of in eigen zaak. Dit geldt voor namelijk voor de agrarische sector. Voor de industriële groep van imigranten wordt een soortgelijk plan voorbereid door de directeur van Bird Construc tion Company in Alberta, Tom Oshbur- ne, een katholiek. Dit financieel sche ma wordt van twee kanten tegelijk be gonnen. Aan de to*. staat de hypotheek bank, die deze zomer begint te werken met een beginkapitaal van ongeveer 1.200.000. Deze bank leent immigran ten tegen een redelijke rente het kapi taal nodig voor de aanschaf van een eigen boerderij. Daartegenover moet de immigrant 4000 dollar inbrengen als zijn aandeel in de koopsom. Dit kan elk gezin, van welke grootte ook, in twee jaar tijds sparen. Daarvoor zorgt de bank door de aspirant kopers te hel pen bij de plaatsing in hun toekomstig gebied. Dit jaar zullen 14 Nederlandse gezinnen op deze wijze in staat worden gesteld een eigen bedrijf te beginnen. Het is de bedoeling dit aantal het vol gend jaar tot vijftig gezinnen te verho gen. De tweede kant van het schema bestaat in de oprichting van spaarban ken, hetgeen ook deze zomer zal ge schieden. Deze spaarbanken vormen te zamen de onderbouw van de hypotheek bank, welke op zijn beurt een onderdeel is van de landelijke immigratieorgani satie der Canadese bisschoppen. Dit financiële schema, dat de goede immigrant-boer met twee jaar een ei gen bedrijf garandeert, vormt een'onder deel van het immigratiewerk, dat voor al in het bisdom Calgary in Alberta een grote vlucht heeft genomen, en waaraan de Nederlanders een zeer groot aandeel hebben genomen. Zo is pastoor Verhagen voorzitter van het interker kelijk immigratiewerk, waaraan behal ve de katholieke kerk alle protestantse kerken deelnemen. De heer Maul uit Den Haag is voorzitter van de diocesane lekencomissie, die de bischop van Calgary bij het immigratiewerk advi seert en assisteert. Mevrouw Maul is secretaresse van de katholieke immigra tiedienst in het district Letherbridg, ter wijl father Sullivan, assistent-directeur van het district Calgary, bijgestaan wordt door een andere Nederlandse, mevrouw Boumans, die uit Noord-Hol land afkomstig is. De Haarlemse Rechtbank heeft van morgen conform de eis een 42-jarige colporteur uit Amsterdam veroordeeld tot een gevangenisstraf van twaalf maanden, waarvan vier voorwaardelijk met aftrek. Op 5 december van 1955 had de man, die reeds verschillende malen met de strafrechter in aanraking is geweest, ingebroken in een fabriek te Halfweg. Zijn buit bedroeg goederen ter waar de van f 300. Tevens deed de rechtbank uitspraak m de zaak van een 43-jarige Rotter damse isoleerder, die op 10 september uit het huis van een weduwe te Vel- sen brood, eieren, speculaas en sigaret ten had weggenomen en later in Til burg f 43 uit de portefeuille van een hotelgast. Volgens de officier waren dit slechts een paar vergrijpen van de vele oplichtingen en verduisteringen die de verdachte in de loop der jaren zou hebben gepleegd. Het vonnis van de rechtbank luidde acht maanden ge vangenisstraf, waarvan vier voorwaar delijk met aftrek. vrachtauto die enkele bewoners van de opstallen over zou brengen naar Til burg. Een wisent, een yAk, Schotse hooglander, zebu en lama werden reis vaardig gemaakt, hetgeen bestond in het „opbergen" in grote kratten, die met latten werden afgesloten. Of de dieren het vreemde van de situatie be grepen, weten wij niet. Wel wat schuw lieten zij zich in de kratten sluiten maar de vertrouwde aanwezigheid van Lia Speel, die de reis naar Til burg zou meemaken, stelde hen ken nelijk gerust. Met takels werden de kratten in de vrachtwagen gehesen en daarna ging het i#et bekwame spoed naar Tilburg. Voor de overige dieren wordt nog onderdak gezocht. Vermoedelijk zullen de besprekingen me Artis te Amsterdam wel gunstig verlopen zodat er in ieder geval voor de winter een oplossing voor de die ren gevonden zal zijn. Met de ontruiming van de dieren- speel-tuin te Bloemendaal is dan nu een kwestie afgedaan, die reeds lang gaan de is tussen de gemeente Bloemendaal en de heer Speel. Op last van de ge meente moesten namelijk de opstallen tot de bouw waarvan geen vergunning was gegeven verdwijnen. De gemeente hield voet bij stuk en het bleek niet mogelijk een compromis te vinden. In de jaarlijkse algemene vergade ring van het Algemeen Ziekenfonds Ziekenzorg te Haarlem herdacht de 2e voorzitter de heer G. Koot het verschei den van de bestuurder de heer W. Sterk, die gedurende 23 jaar in het fonds zitting had, de laatste jaren als vertegenwoordiger van de afd. B. (Mid denstandsfonds) De verslagen van de secretaris en de financieel commissaris over 1954 wer den behandeld en goedgekeurd. De voorzitter deelde mede dat, hoewel de resultaten van de vrijwillige verzekering over 1955 wel niet ongunstig zullen zijn, de Ziekenfondsbesturen zich toch ge noodzaakt zagen de premie per 1 janu- tri 1956 te verhogen van 1.60 op 1.80 per week, omdat voor dit jaar weder om gerekend moest worden op grotere uitgaven voor diverse hulpverleningen, speciaal als gevolg van een belangrijke stijging van de honoraria voor de huis artsen. Spreker deelde verder mede, dat na langdurige onderhandelingen met de verschillende medewerkersgroepen men thans tot definitieve overeenkom sten is gekomen voor de huisartsen en apothekers. De besprekingen om te komen tot definitieve regelingen voor de specia listen en tandartsen duren nog voort. Men hoopt ook spoedig met deze groe pen tot overeenstemming te komen. Het is van veel belang dat het in de bedoe ling ligt alle overeenkomsten voor en kele jaren aan te gaan. Hierdoor mag verwacht worden dat omtrent het punt van de honoraria een periode van rust zal komen. Tenslotte vestigde de voorzitter de aandacht op de belangrijke omstandig heid dat in alle te sluiten contracten zal worden opgenomen dat de inko mensgrens voor hen om tot de vrijwil lige verzekering te kunnen worden toe gelaten, zal worden opgetrokken tot aan de loongrens voor de verplichte verze kering, zodat die grens wordt ge bracht van 3.750 op 6.000. Bij de bestuursverkiezing werden de heren G. Koot, 2e voorzitter, J. J. Schneiders, fin. commissaris en H. v. Donkelaar 2e secretaris herkozen. Het lid van de Raad van Toezicht de heer K. A. Bor, periodiek aftredend, werd eveneens herkozen. Advertentie Waaror huren? Voor slechts f 2.— per week zonder vooruitbet. KROCHT 6 t.o. Hema Voor het Amsterdams gerechtshof heeft terecht gestaan een 44-jarige te ler-kweker uit Abbenes, die door de eco nomische politierechter te Haarlem was vrijgesproken van de hem ten laste ge legde overtreding der verordeningen voor het telen van tulpen. Deze kweker bezit 168 vierkante meter grond, die hij in vier perken heeft ver deeld en die hij had beplant met tulpen bollen. Hij bezit diverse vergunningen. Hij mag bloembollen telen als ook bloe men op de open grond, echter met uit zondering van tulpen, narcissen en hya cinthen. In de kassen mag hij alles te len, dus ook de laatstgenoemde drie soorten. Hij paste nu een nieuwe vinding toe: een verrolbare kas, die hij beurtelings boven zijn perken op de open grond plaatste. Naar zijn mening kweekte hij op deze manier de bloemen niet meer op de open grond, doch in een kas. Een deskundige-getuige vertelde, dat het bedrijfschap aanvankelijk weinig be zwaren had. Het duurde soms tien da gen voor de bloemen onder de verrol bare kas uit de grond opdoken. Later echter was het voorgekomen, dat de kas bijv. woensdag boven een perk was ge plaatst en dat de volgende dag, donder dag de narcissen al te zien waren. De ge tuige meende, dat de kweker in dit ge val dus de verrolbare kas slechts als een doekje voor het bloeden boven het perk had gezet. Blijkens uitlatingen van de president achtte het hof het moeilijk in deze prin cipiële zaak een beslissing te vinden. Immers in de verordeningen staat nog niets over een verrolbare kas en waar moet dan de grens liggen tussen tien dagen en een dag. De procureur-generaal achtte de kwe-, ker echter wel strafbaar. Hij eiste de principiële geldboete van f 10. Uitspraak 8 februari. Met enige spanning is vandaag, in de vergadering van de Noordhollandse Provinciale Staten de beantwoording tegemoet gezien van Gedeputeerde Blaauboer (WD) op een aantal klem mende vragen over de wegenaanleg rond Haarlem, hem gesteld o.a. door de heren Schippers (KVP), De Vries (PvdA) en Merkx (KVP). De reactie, welke deze beantwoording bij de le den heeft gewekt, kan wellicht het treffendst worden weergegeven in de repliek van de heer De Vries: „Een beetje minder gemoedelijkheid ten op zichte van de rijkswaterstaat is wel gewenst, watn anders bereiken we weinig succes". Met deze woorden rea geerde hij op de mededeling van de heer Blaauboer, dat het deel van de westelijke randweg geprojecteerd van af de Zijlweg tot de Wagenweg, maar dat de grond- en kunstwerken zouden berekend zjjn op vier banen. De rijks weg ten oosten van Haarlem zal, zo was Gedeputeerde Blaauboer medege deeld, pas over vijf jaar gereed zijn tot aan de Schipholweg. De heer Blaauboer kwam met een bepaald uitvoerige uiteenzetting achter de (haperende) microfoon, waarin hij allereerst gewaagde van „remmende fac toren en moeilijke beslissingen", die de uitvoering van allerlei plannen in de weg stonden. De heer Schippers had gisteren wederom een reeks klagende geluiden laten horen over de langzame gang van de provinciale molens, ten ge volge waarvan de mogelijkheid bestond dat met het gereed komen van de Vel- ser tunnel niet alleen geen weg, maar zelfs nog geen project was tot stand gebracht. De heer Schippers stelde voor het weg HeussensstraatZijlweg, deel van de westelijke randweg, door de provincie te laten aanleggen en hij vroeg tevens inlichtingen over een weg, die hij op het provinciaal be heersplan had aangetroffen: Begin nend bij Buitenhuizen, oostelijk van Spaarndam lopend achter de cen trale werkplaats om, met een kunst werk onder de Amsterdamsevaart en aansluitend aan de Prins Bern- hardlaan te Haarlem. Gedeputeerde Blaauboer herinnerde er aan dat de provincie werkte aan de hand van vijfjarenplannen die de no dige activiteiten behelzen. Wat de weg ten westen van Haarlem betrof, er was zeer veel voorbereidend werk verricht binnenshuis, waar de buitenwacht dus weinig van merkt. De bestekken voor de viaducten waren door de provincie uitgewerkt en ter uitvoering overgedra gen aan de N.S. De heer Blaauboer ont raadde om het wegvak Heussensstraat- Zijlweg voor provinciale rekening aan te leggen, gezien het gevorderd sta dium, waarin zich de onderhandelin gen met de minister bevinden vraag De weg van Buitenhuizen naar de Prins Bernardlaan was door de staten al enige tijd geleden op het beheersplan geplaatst. De uitvoering hangt af van het tracé van de rijksweg ten oosten van Haarlem. Als deze weg dicht bij de stad komt te liggen, rijst de vraag of het wel nodig is een dergelijke kostbare weg als die van Buitenhuizen naar de Prins Bernardlaan te verwezenlijken. De heer De Vries had nog al wat be- Men wil niet ij o zwaren tegen de beantwoording van de gedeputeerde. Als de weg Zijlweg-Heus- senstraat op vier banen kan worden ge maakt, waarom gebeurt dat dan niet? Omdat men niet wil en de provincie zich daarin met een zekere gemoede lijkheid schikt. De heer Schippers bepleitte bij een eventuele aanleg van de weg Buiten huizen-Prins Bernhardlaan een nauwe samenwerking met de gemeente Haar lem, waardoor deze gemeente wellicht kosten konden worden gespaard bij de uitvoering van haar eigen plannen in deze omgeving. Van zijn suggestie om de weg van de Heussensstraat naar de Zijlweg voor rekening van de pro vincie aan te leggen, wilde hij geen voorstel maken. Geen antwoord is vanmorgen gegeven op de opmerkingen van ir. Merkx, die er gisteren de aandacht op had geves tigd dat door de duisternis, waarin het tracé voor de oostelijke rijksweg nog was gehuld, het gevaar bestond, dat met het gemeentebestuur van Haar- lemmerliede en Spaamwoude en Haar lemmermeer pas overleg gepleegd zou worden wanneer het ontwerp van de weg al klaar was. Ongecorrigeerd) Onder auspiciën van de r.-k. kring hebben de Spaarndammers gisteren avond in de kleuterschool afscheid ge nomen van kapelaan G. Zaal. Niet min der dan elf sprekers voerden het woord en gaven de scheidende kapelaan de beste wensen mee voor de toekomst. Verschillende geschenken onder cou vert werden daarbij overhandigd. Ka pelaan Zaal sprak een hartelijk woord van dank. De aanwezigen maakten daarna van de gelegenheid gebruik om de kapelaan ten afscheid persoonlijk de hand te drukken. n het zo goed als geheel bezette Minerva theater concerteerde dins dagavond de Heemsteedse harmo niekapel „Sint Michaël" onder leiding van zijn dirigent S. A. Noom. In het geheel genomen gaan de prestaties van dit corps in stijgende lijn. De dirigent Noom is een goed instructeur en op het gebied van harmonie-orkesten ver staat hij zijn vak. Toch willen wij gaar ne iets hieraan toevoegen. Nu „Sint Michaël zo langzamerhand een goed technisch niveau heeft bereikt, wordt het tijd, zijn aandacht ook aan de mu- zikaal-esthetische zijde te wijden. In dien dirigent Noom zijn echte strakke maatslaan (hetgeen overigens soms goed kan zijn) nu eens iets soepeler gaat doen, en daardoor zijn muzikanten eens wat meer muzikaler armslag geeft, zullen de resultaten in de toekomst nog effectiever zijn. Van het program ma dat wij gisterenavond hoorden wa ren. zoals te verwachten was, de con coursnummers van vorig jaar het bes te. Vooral „Beelden uit de Vogezen" van Meindert Boekei muntte uit door Advertentie hoofdagent t De Zandvoortse buurt- en folklore vereniging ,,De Wurf" zal op zater dag 28 januari in ,,Zomerlust" een avond geven van Zandvoortse folklore. Opgevoerd zal worden een oud-Zand- voortse bruiloft met de daaraan voor afgaande zogenaamde „Koppiesdag". De heer P. v. d. Mije, ambtenaar van de burgerlijke stand zal dit toneel huwelijk die avond voltrekken. Daarna zullen enkele films worden vertoond onder de titel: „Zandvoort en Zand- voorters vroeger en nu". De Oranjevereniging „Zandvoort" is voornemens aan de viering van de 18e verjaardag van H.K.H. Prinses Beatrix ook in Zandvoort een feestelijk karakter te geven. Op dinsdag 31 jan. zal, zowel 's mor gens als 's middags, voor de leerlingen van alle scholen, in een viertal voor stellingen in theater „Monopole" de kleurenfilm „Koninklijk bezoek aan de West" worden vertoond, terwijl aan de kleuters op de kleuterscholen namens de Oranjevereniging op school een trak tatie zal worden aangeboden. Des avonds wordt, eveneens in Mono pole, dezelfde film vertoond voor oude ren om 7 en 9 uur. Daarbij is de toe gang vrij. De kleurenfilm van de koninklijke reis zal, in Zandvoort uitsluitend op 31 januari worden vertoond! Voor b e j a a rden, die liever des avonds niet uitgaan, is een beperkt aantal plaatsen beschikbaar in de mid dagvoorstelling van kwart over drie. Het bestuur van de Oranjevereniging is, na de op de laatste ledenvergade ring gehouden verkiezing, thans als volgt samengesteld: de heren A. Ma- belis jr., voorzitter; ds. J. v. d. Mije, vice-voorzitter en secretaris; W. Blok, penningmeester. Commissarissen: Mw. S. Hennis-öorreboom en de heren L. J. Breure, F. W. Diemer, A. Dorsman, P. Keur en Dr. C. F. M. Robbers. Adres van het secretariaat: Kostver- lorenstraat 68. De postduivenvereniging „De Snel- post" te Haarlem Oost zal op zater dag 28 en zondag 29 januari een grote hokkenshow organiseren, in de zaal van Café de Halte, Amsterdamse Vaart 8. De 160 duiven die worden tentoon gesteld zullen worden gekeurd, door de heer F. Keuman te Haarlem. De expositie is zaterdag geopend van twee tot tien uur en zondag van tien tot vijf uur. Zondagavond wordt in de bovenzaal van het Lavigerie College der Witte Paters aan de.Wüsteiaan in Santpoort een filmavond gehouden door de Sant- poortse KAJ. in verband met de uit zending van kajotters naar Tanganyika Jan Glissenaar en Peter Pennarts ko men hun gefilmd reisverslag brengen van hun tocht per jeep-express door Afrika en het Midden-Oosten. Het is een normale geluidsfilm, die door Jan Glissenaar ingeleid zal worden. Reeds nu zijn kaarten voor deze voorstelling verkrijgbaar bij J. Jabroer, Hagelinger- weg 59, en bij M. Schipperijn, Rijks weg 496, Santpoort. kloeke toohgeving, positieve articula tie en zuiverheid van stemming. De dorpsdansen van Grétry bezaten groten deels dezelfde eigenschappen, alleen hadden wij hierin gaarne' iets meer spontane muzikaliteit gehoord. Een grotere verfijning in slotcadenten zou evenmin overbodig zijn. Dit laatste euvel kwam vooral in de ouverture „Nachtlange van Ossian" van Niels Gade tot uiting. Het ter opening ge speelde werk „Fest-polonaise" van Svendsen was wat klankevenwicht en zuiverheid betrof niet één der gelukkig ste werken op deze uitvoering. Ver der heeft ons dit concert geleerd dat een harmonie-orkest voorlopig, en mis schien wel nooit, een compositie van Mozart op het programma moet nemen. Dit was een mislukking, hoezeer de hoornsolist overigens zijn best deed. Het lag ook niet alleen aan hem. De muziek van Mozart verdraagt echter niets. Misschien dat een uiterst bedre ven harmonie-ensemble zich hieraan eens kan wagen. Het blijft echter een hachelijke onderneming. Nee, het is maar beter Mozart's muziek aan de symfonie-orkesten over te laten, want hier zijn de moeilijkheden in uitvoe ringspraktijken reeds legio. Tenslotte vermelden wij de twee tot slot gespeelde marsen. Dat was uitste kend; ritmisch, slagvaardig en pittig. Helaas weet een heel klein onderdeel van het publiek zich nog niet te ge dragen op een concert, zoals het be hoort. Jammer, want een bijna uitver kocht huis is een verheugend teken in de goede richting. Het storend gedrag van enkele jongeren hadden wij daar voor liever gemist. Na de pauze werd de film „Sousa de marsenkoning" vertoond. JAN LAARVELD Ongecorrigeerd) (Van onze Haagse redactie) Naar wjj vernemen zullen de organi saties in industrie en middenstand bin nen enkele dagen in een rondschrijven aan hun leden instemming betuigen met de regeringspolitiek van prijsstabi lisatie. De leden zullen daarin opge wekt worden om, vooral in verband met een eventuele loonsverhoging, geen onnodige prijsverhogingen toe te pas sen. Hieruit kan geconcludeerd worden, dat de overheid vasthoudt aan het prin cipe, dat loonsverhogingen als regel slechts uit de winst betaald mogen wor den. De zwaargewicht bokser Eddie L. Wal ker is in een ziekenhuis te Detroit over leden, waarheen hij enkele dagen geleden was vervoerd, nadat hij tijdens de trai ning onwel was geworden en in elkaar was gezakt. De 24-jarige Walker viel in zwijm na de derde ronde van een oefen partijtje tegen Johnny Summerlin, die nummer zeven staat op de wereldrang lijst. Het doktersonderzoek heeft uitge wezen, dat Walker overleden is aan een hersenbloeding en dat hij tevoren reeds letsel aan de hersens had opgelopen. Op 2 november j.l. was hij door Don Japser in de tweede ronde k.o. geslagen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 3