Hebt u vandaag uw Davitamon IO al gehad „Wij zijn volkomen correct behandeld in Djakarta" Scholieren ondernemen stormaanval Soepeler systeem bij de ont wikkelings plannen Auto botst tegen bus Ruimte Drie doden in het verkeer ÉÈÉfoMiê Blijf meester Ik had soms de indruk dat rechter Maengkom mij wel geloofde en de getuigen a charge niet en zalm? Sarcofaag van St.-Lambertus? Graaf Attlee Kent U het verschil tussen Mogelijkheden voor financiële steun bij woningbouw uitgebreid Legesgelden pas poorten in Noord- Holland verlaagd Twee gewonden DONDERDAG 26 JANUARI 1956 PAGINA mm over Uw zenuwen. Neem Mijnhardt's Zenuwtabletten Een 10 voor gezondheid! SOEPEN om- zaal< eerst 's avonds om ltwart wmvHÉÈËÊÊÊ Generaal Pereira op Schiphol: Mars voor jaarbeurs Traangas op Cyprus Nieuwe notaris in Arnhem Wetsontwerp ruimtelijke ordening Minister Mansholt en de loonpolitiek 'Examens !n prijs verlaagd Nederlandse journalisten naar Indië Op uitnodiging van de Indische regering Zaterdag begrafenis van P. A. M. Speet Strafrechtpleging wordt onderzocht Mening van gedetineerden Duits weekblad over Bredase gevangenen „Beroep op menselijkheid misplaatst" LiestG (HiCKEN k Ktmtt&avtum* WAT MijnhaRP1 MAAKTl5tiO£0 Advertentie Advertentie Eén enkele dragée Davitamon-1 O (met de hoge vitaminewaarde) heft vitaminetekorten radicaal op. Verhoog uw weerstand en die van uw gezin met dagelijks één dragée DAVITAMON-10 per persoon. Flacons 50 en 100 dragées ORGANON-OSS heeft hij ook buiten de rechtzaal her haaldelijk contact gehad. Generaal Pereira zeide diep respect te koeste ren voor deze vrouw, die alleen voor een taak staat die zo zwaar is, dat zïl zelfs wanneer zij juriste zou zlJn. ?eer geholpen zou zijn met assistentie. „We vroegen haar dikwijls te eten in ons hotel en dat was iedere keer weer een uitje voor haar", zo vertelde de generaal. „Wanneer men na jaren weer in Dja karta terugkeert blijkt de situatie, ob jectief beschouwd, ongeveer dezelfde te zijn gebleven", zo verklaarde hij voorts. De militairen, die hij heeft ge zien, leken hem beter gedisciplineerd en ook de verkeersregeling was verbe terd. Samen met generaal Pereira zijn nog twee Nederlandse getuigen uit Djakar ta teruggekeerd, de vroegere onder luitenant J. Koenders en sergeant J. Verschoor. De heer Koenders vertelde, dat het rumoer rond de vraag of hij bij zijn aankomst al dan niet de hand had geschud van de getuige a charge Manoppo, een onbetekenend in cident was geweest, alhoewel men hem een ogenblik had bedreigd met arres tatie wegens meineed. Achteraf reali seerde hp zich, dat hij Manoppo inder daad had begroet, maar dat was een kwestie van persoonsverwisseling ge- m66?. jToen kij een volgende zitting b'eek, dat het slechts een misverstand Detrot is er verder geen aandacht meer aan besteed. Niettegenstaande Uw visboer's vleiende en alleszins gerechtvaar digde aanprijzing „haring als zalm" Is er vanzelfsprekend in smaak nog wel enig verschil. Dat verschil in smaak hebt U ook bij verpakte soepen, maar zodra U OXO hebt geproefd weet U, dat elke OXO soep, wat betreft geur, smaak en kwaliteit to£ „het neusje van de zalm" behoort. Neem die proef; verlang uitslui tend OXO en U hebt de beste soep gekozen. „Chicken"-kippensoep, Toma tensoep, Juliennesoep, Cham pignonsoep, Vermicellisoep, Aspergesoep, Bruinebonensoep (Van een speciale verslaggever) Generaal-majoor A. J. A. Pereira, het vroegere hoofd van de Nederland se militaire missie in Indonesië, ver klaarde gisteravond bij zijn terugkeer °P Schiphol volkomen correct behan deld te zijn in Djakarta, waar hij is opgetreden als getuige a décharge bij de processen Jungschlager en Schmidt. ».Ik had soms de indruk dat rechter Maengkom mij wel geloofde en de ge tuigen a charge niet", zo vertelde hij. De generaal zeide evenals rechter Maengkom van mening te zijn, dat het proces Jungschlager nog deze hiaand beëindigd kan worden. Over de uitslag durfde hij zich geen mening *e vormen. Wel zeide hij, dat wanneer •den 2jch de valse beschuldigingen re miseerde die tijdens het proces tegen de Nederlandse militaire missie zijn Beuit en thans zijn weerlegd, men tot de conclusie kan komen dat Jungschla- Ker ju jeder geval wat dit deel van de beschuldigingen betreft even on schuldig is als de missie. „Jungschlager en Schmidt verkeren beiden in een uitstekende fysieke gezond- beid. Jungschlager is echter zeer onder de indruk van de gang van zaken bij het proces. Hij was erg blij dat wij ^maa k t logische consequentie vormden "vanjl J I zonder deze beschermende maatrege- vf ïjBÜ 1 y^hun^ v eiligheid geen ^ogenblik ^in ge- ter Rochjani in* het proces tegen BIJM schmidt tijdens een van de zittingen. u,o s, hhörgens om half tien begonnen V/rïP ei'daagde. Sergeant Verschoor (links) en generaal-majoor Pereira, die in Djakarta getuigd riitrct mevrouw Bouman, de verde- hebben m het proces-Jungschlager, tijdens de persconferentie na aankomst ov aigster van de beide Nederlanders, Schiphol. Dit is nu graaf Attlee in vol ornaat. Gisteren heeft de vroegere socialistische pre- rni er zijn - intrede gedaan in het Britse Hogerhuis en voor die gelegenheid had hij dit luisterrijk costuum gehuurd. Een eigen gewaad is ook wel erg duur: met echt hermelijn k0S( ruim 1600 gulden, met imitatie-hermelijn 650 gulden. Naar wij vernemen zal het personeel der Koninklijke Nederlandse Jaarbeurs te Utrecht ter gelegenheid van het veer tigjarige bestaan van de beurs een mars aanbieden. De mars is gecomponeerd door Jurriaan Andriessen, die destijds ook de „Rode Kruismars" heeft geschre ven. Het ligt in de bedoeling de mars voor het eerst te spelen wanneer H.M. de Koningin, zoals gemeld, op maandag 12 maart a.s. de openingsplechtigheid zal verrichten van de nieuwe „Koningin Julianahal". In Paphos, in het zuid-westen van Cyprus is de politie gisteren met traan gas en gummiknuppels opgetreden te gen vijfhonderd oproerige jongens- en meisjesscholieren. Zij bestormden de politie in twee golven. Na de eerste stormaanval verzamelden de scholieren zich op hun schoolplein. Daar bestook ten zij Britse militairen van achter de mnren met katapulten. Zij gebruikten knikkers als projectielen. Twee jon gens werden gearresteerd en twee naar het ziekenhuis vervoerd. Het gymna sium is tot zaterdag gesloten. Te Famagusta weigerden tweedui zend leerlingen van middelbare scholen de lessen te volgen. Zij gingen naar huls. Het orgaa.i van de Turkse Cyprioten heeft aangedrongen op bescherming door Britse troepen van de 140 dorpen op Cyprus met een overwegend Turkse bevolking. Deze dorpen zijn volgens dit blad door de verplichte inlevering van geweren en jachtwapens door burgers „blootgesteld aan mogelijke aanvallen van Griekse terroristen". (Reuter) Een van de frankische sarcofagen, welke onlangs te Maastricht in de on middellijke omgeving van het Lamber- tus-kapelletje zijn gevonden, is naar alle waarschijnlijkheid de sarcofaag, waarin het gebeente van de H. Lamber- tus heeft gerust, voordat dit in 722 naar Luik werd overgebracht. Volgens de Maastrichtse archeoloog drs. J. Sprenger is de Lambertus-sar- cofaag die welke door een Maastrichtse straatjongen grondig is vernield. Ten onrechte, aldus de heer Sprenger, heeft men de op genoemde sarcofaag voor komende letters aangeduid als de let ters van de naam Lambertus. Waar schijnlijker is, dat de onleesbare let ters de naam van de steenhouwer aan duiden. Opmerkelijk Is verder, dat de heer Sprenger, die niet enkel in de ontdekte gang, maar ook in de grafkelder, waar heen de gevonden gang leidt, is ge weest, geen enkele andere sarcofaag heeft gevonden. Hieruit kan men der halve afleiden, dat de publikatie van wijlen pastoor W. Heynen, die beweert dat in 1847 acht sarcofagen in de ge vonden grafkelder zijn geplaatst, onjuist moet zijn. Volgens drs. Sprenger heb ben in de bedoelde grafkelder nooit acht sarcofagen gestaan, daar de kel der er ten enen male veel te klein voor is. Over meer sarcofagen heeft ook een vroeger Maastrichts archivaris, zekere Flament, in 1881 een en ander gepubli ceerd. Volgens hem hebben sarcofagen in het stadsmagazijn te Maastricht ge staan. Helaas zijn daar thans geen sar cofagen aanwezig, terwijl het museum te Lelden heeft medegedeeld, dat zich al daar ook geen Maastrichtse sarcofaag bevindt. Bij K.B. is benoemd tot notaris te Arnhem: jhr. S. O. de Casembroot, kan didaat-notaris aldaar, in de plaats van J. G. Coster (eervol ontslagen). Advertentie (Van onze Haagse redactie) „Het is duidelijk, dat de overheid in ons dicht bevolkte land, waar tal van belangen strijden om het gebruik van de schaarse grond en waar vele ingrijpende werken op die grond moe ten worden uitgevoerd, geroepen is lei ding te geven bij deze belangenstrijd en over bevoegdheden moet kunnen be schikken om een zo gunstig mogelijk evenwicht in het belang van de ge meenschap te bewerken". Deze motive ring wordt gebruikt in de toelichting op een bij de Tweede Kamer ingediend wetsontwerp op de ruimtelijke ordening, waarmee tevens een nieuw ontwerp Wo ningwet is ingediend. De bevoegdheden, waarop de rege ring hier d,oelt, waren, reeds vastge legd in een tijdelijke wet op het natio nale plan, doch het is noodzakelijk ge bleken in het tot nu toe gevolgde sys teem een aantal wijzigingen aan te brengen. Men is afgestapt van het be staande systeem van drie verschillen de, zeer gedetailleerde ontwikkelings plannen op nationaal, streek- en ge- (Van onze correspondent) Op de rijksweg tussen Zwolle en Hat- tum is woensdag een ernstig auto-onge luk gebeurd, waarbij de 50-jarige par ticuliere chauffeur, de heer J. de Vries uit Arnhem, en de naast hem gezeten inspecteur van de Ned. Heide Mij., de heer H. Prinsen, eveneens uit Arn hem zeer ernstig werden gewond. De oorzaak van dit ongeluk moet worden gezocht in de omstandigheid, dat de aan suikerziekte lijdende chauffeur in een ogenblik van hartzwakte dan wel als gevolg van ogenblikkelijke blind heid, de macht over het stuur kwijt raakte en met grote snelheid tegen de achterzijde van een passerende VAD- bus botste. Zowel de chauffeur als de heer Prinsen vlogen door de voorruit en liepen daarbij glassplinters in het oog op, maar ook een hersenschudding en gekneusde ribben. Zwaar bloedend en bewusteloos werden zij uit de zwaar beschadigde auto gehaald. In weerwil van hun ernstige verwondingen werden beide slachtoffers na chirurgische toe stemming naar hun woningen in Arn hem vervoerd. De heer De Vries blijkt zijn geheugen volledig kwijt te zijn. De heer Prinsen liep een shock op. De toestand van beide gewonden is geenszins hopeloos. Het Tweede-Kamerlid de heer Van der Ploeg (K.V.P.) heeft de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoor ziening de volgende schriftelijke vragen gesteld. 1. Is het juist, dat de minister tijdens de redevoering, welke hij don derdag 12 januari 1956 heeft gehouden op het agrarisch congres van de P. v.d.A. te Heerenveen, o.m. heeft mede gedeeld, dat de beslissing over de nieuwe koers in de loonpolitiek is ge nomen zonder dat eerst nauwkeurig overwogen was, wat daarvan de bete kenis zou zijn voor het bedrijfsleven en het gehele Nederlandse volk? 2. Indien de onder 1 gestelde vraag bevestigend wordt beantwoord, moet daaruit dan worden verstaan, dat naar het oordeel van de minister de regering bij het nemen van haar beslissing inzake de koerswijziging in de loonpolitiek de be tekenis, welke deze beslissing heeft voor het bedrijfsleven en het gehele Ne derlandse volk, niet voldoende heeft overwogen? 3. Acht de minister het in overeenstemming met een juist beleid, dat een lid van het kabinet in het open baar mededeling doet van zijn kenne lijk persoonlijk afwijkende standpunt in zake een door de regering genomen be slissing en deze beslissing eveneens in het openbaar kritiseert? AMSTERDAk, (G.U.) doctoraal En gels, mej. W. B. Broeze; kand. Engels, mej. W. Staf (Amsterdam). AMSTERDAM, 25 jan. (V.U.) Kand. geneeskunde: Sj. Bakker (Haren, Groningen), G. J. Brouwer (Zutphen), H. A. van der Hoeven (Den Haag), P. Ouwehand (Amsterdam) en mej. C. W. Teeuwen (Diemen). AMSTERDAM, 23 jan. Kand. ge schiedenis: mej. L. W. Bierens de Haan (Bloemendaal). Kand.. soc. aardrijks kunde: H. W. J. Miltenburg (A'dam). meentelijk niveau, die onderling een star en moeilijk aan te passen geheel vormen. Volgens de nieuwe wet zullen rijk en provincie in het algemeen slechts een globaal structuurplan opstellen, dat als planologische achtergrond dient voor een meer gedetailleerd gemeente lijk bestemmingsplan. Dit gemeentelijk plan en het rooilijnbesluit zullen dan ook in de toekomst de enige maatre gelen zijn, waarmee de burger rekening dient te houden. Inzake de vrijheidsbeperking, die door het opstellen van ontwikkelings plannen aan de burgers wordt opge legd, merkt de regering op, dat de overheid niet gebonden is tot schade vergoeding indien haar maatregelen niet verder gaan dan een vrijheids beperking die voortvloeit uit het feit, dat de burger samen met anderen op een beperkt territoir in gemeen schap leeft. In gevallen van „oneven redig zware belasting" echter kan schadevergoeding worden verleend. Verder dringt de regering er bij de gemeenten op aan om de bestem mingsplannen niet op al te lange ter mijn op te stellen, ter voorkóming van onnodige overlast. De belangrijkste materie uit de nieu we woningwet, die voor een groot deel nog op zijn voorganger steunt, betreft de bepalingen over de financiële steun van de overheid voor de woningbouw. In de oude woningwet was deze steun alleen mogelijk aan gemeenten en wo ningbouwverenigingen. De wederop- bouwwet bracht hierop een uitbreiding. Thans wordt voorgesteld, de mogelijk heid tot steunverlening ook te openen voor corporaties, die slechts gedeelte lijk op het gebied van de woningbouw werkzaam zijn. Verder kan nu ook vol gens de woningwet steun worden ver leend ten behoeve van het verkrijgen in eigendom van nieuw door de toe komstige eigenaar te bouwen woningen, dus aan zuiver particulieren. Een nieuwe gedachte, die in het ont werp is vastgelegd, is de bepaling dat de regering telkenjare bij de indiening van de begroting een overzicht van de woningbehoefte en de van rijkswege te nemen maatregelen aan de volksverte genwoordiging moet overleggen. Daar bij zal de regering de bevoegdheid krij gen om zonder dat daarvoor een apart wetsontwerp behoeft te worden goedge keurd, een algemene woningtelling te houden. Een groep van vier Nederlande jour nalisten zal, op uitnodiging van de re gering van Indië, een bezoek van vier weken aan het land brengen. Van de groep, die op 7 februari naar Indië zal vertrekken, maken deel uit de heren H. Bronkhorst, chef van de redactie buitenland van „De Tijd", K. Voskuil, hoofdredacteur van „Het Vrije Volk", dr. A. L. Constandse, chef redactie-bui tenland van het „Algemeen Handels blad" en H. W. Eldermans, hoofdredac teur van het Rotterdams Nieuwsblad, namens de G.P.D., de groot provinciale dagbladpers. (Reuter) Het stoffelijk overschot van de in Milaan overleden directeur van de KRO, de heer P. A. M. Speet, zal vrijdagmid dag per trein in ons land aankomen. De kist wordt dan naar de woning vervoerd te Bussum, van waaruit zaterdagoch tend de begrafenis zal geschieden. De H. Requiemmis'wordt zaterdag half elf in de H. Hartkerk te Bussum opge dragen door pastoor Th. van Leeuwen; aan de zijaltaren celebreren prof. Kors O.P. en kapelaan Voortwist, broer van mevrouw Speet, stille H. H. Missen. Een koor o.l.v. T. Vranken voert de Requiemmis van Perosi uit. Hierna wordt het stoffelijk overschot bijgezet op de katholieke begraafplaats te Bussum. De KRO zendt deze plechtigheid uit. Het program van zaterdagochtend wordt conform gewijzigd. (Van onze Haagse redacteur) Het studie- en voorlichtingscentrum van het ministerie van Justitie is bezig met een onderzoek in verschillende ge vangenissen en strafinrichtingen, bij welk onderzoek men van de gevangenen zelf een oordeel tracht te verkrijgen over de strafrechtpleging. Bij de vernieu wing van het gevangeniswezen gevoelt men het als een behoefte ook de stem van de gevangenen te horen. Het vorig jaar heeft genoemd centrum reeds en kele geschriften ontvangen van ex-ge detineerden geen politieke delinquen ten die desgevraagd bereid bleken hun ervaringen en beschouwingen op papier te zetten. Beïnvloeding van bui tenaf poogde men hierbij geheel te ver mijden: het ging er om een onver bloemde mening te krijgen. Uit deze eerste „verslagen" bleek, dat er een grote spanning bestaat tussen het straf rechtelijk beleid in ruimere zin en de genen, die dit strafrechtelijk beleid on dergaan. Om de schakeringen in en de oorzaken van deze spanning te leren kennen is echter een breder onderzoek noodzakelijk; de geschriften van het vorig jaar waren namelijk in hoofdzaak afkomstig van ex-gedetineerden van academisch niveau. Het thans geëntameerde onderzoek strekt zich uit over een ruimere kring; men wil tot een verantwoord en re presentatief beeld van de meningen van de gedetineerden en ex-gedetineer den komen. Het onderzoek zal geruime tijd in beslag nemen. Het Westduitse geïllustreerde blad „Revue" heeft deze week een artikel gewijd aan de Duitse oorlogsmisdadi gers in Breda en de stemmen, die in de Bondsrepubliek zijn opgegaan om de ze mannen in vrijheid te stellen. „Ne gen en dertig Duitse gevangenen ver giftigen de betrekkingen tussen de Bondsrepubliek en Nederland", zo heet het, „maar wij zijn van mening dat elk beroep op de menselijkheid in hun geval misplaatst is. Met uitzondering van vijf of zes gedetineerden ten aan zien van wie wellicht een ver vroegde vrijlating zou kunnen worden overwogen, zitten alle andere veroor deelden terecht in Breda. Zij hebben voor aan vaste regels onderworpen tri bunalen terechtgestaan, zij hadden hulp van verdedigers en zij konden tegen 'hun veroordeling in beroep gaan. Het behoeft ons niet te verwonderen, dat zij niet konden profiteren van verzach tende omstandigheden, want zij hebben zeer zware misdaden begaan". Advertentie In de krant van vandaag treffen mij, als het mij ge oorloofd is zulks op te mer ken, twee berichten. Het eerste is dat onze regering bezig is met een wetsont werp op de „ruimtelijke ordening". Wat dat ter we reld dan ook precies moge betekenen, het duidt er in ieder geval op dat ze bij ons aan de top de dingen breed zien. Elk ordenen kent zijn grenzen. En het is dan ook volkomen aanvaardbaar dat zij, die van het ordenen een levenstaak, ma ken, die grenzen zo ver mogelijk uit elkaar trachten te duwen. Dat is een voudig een kwestie van wijs beleid en weloverwogen vooruitziendheid. Bravo dus voor de regering. Het tweede bericht dat ons innerlijk beroerde is dat over het onderzoek inzake de strafrechtpleging. Daar is dus het „studie- en voorlichtingscen trum van het ministerie van Justitie" mee bezig. En zo, lees ik, het voelt daarbij de behoefte ook de „stem van de gevangenen" te horen. Dat lijkt me rechtvaardig, billijk en heilzaam. Nog maals bravo dus. Het onderzoek is overigens nog niet voltooid. Wat niet wegneemt dat men u kunt het el- iers lezen al een zekere, voorlopige conclusie heeft kunnen trekken. Deze n.l. „dat er een grote spanning be staat tussen het strafrechtelijk beleid in ruimere zin en degenen, die dit strafrechtelijk beleid ondergaan". En nu zult u vragen waarom ik juist deze twee berichten, dat over het wets ontwerp en dat over het onderzoek inzake de rechtspleging, in één adem noem. Wel, ik zié daar enige reden voor. Want het zou mij helemaal niet verbazen als de boven geciteerde span ning ook enig verband hield met dat zelfde fenomeen; ruimte. De heer den Broeder vroeg zich af of het wel rechtvaardig was dat de leges- gelden in Noord-Holland hoger liggen dan in andere provincies. Daarop deel de de heer van der Donk hem mee dat er na 1956 een vermindering is te ver wachten van de inkomsten door de lan gere geldigheidsduur van de paspoor ten, terwijl de kosten van het bureau niet in evenredigheid zouden dalen. Naar zijn mening zou eerst moeten wor den afgewacht of de lasten door de baten zouden worden gedekt. Daar wil de de heer den Broeder echter niet van boren en hij diende daarop zijn voorstel in. De verlaging betekent voor 1956 voor de provincie een inkomstenderving van rond een ton. De 82-jarige rustende landbouwer A. H. te Rouveen is het slachtoffer ge worden van een verkeersongeval, dat zich op de Dorpsweg, ongeveer ter hoogte van de zuivelfabriek „Vlijt" voordeed. H., die melk van de weg ging halen met een karretje, werd, toen hij de weg overstak, gegrepen door een personenauto, die uit de richting Zwolle naderde. De bejaarde man, die enigszins doof was, heeft waarschijn lijk de claxonsignalen niet gehoord. Te laat trachtte hij de auto nog te ont wijken. De man werd tegen de grond geslingerd, waarbij hij ernstig werd ge wond. Tijdens het overbrengen naar zijn woning, waarvoor het ongeluk ge beurde, is hij aan de opgelopen ver wondingen overleden. Woensdagmiddag om even na vieren is op het kruispunt de Laan van Nieuw Oost-Indië en de Leidsestraatweg te 's-Gravenhage een verkeersongeval ge beurd, dat aan een 60-jarige dame het leven heeft gekost. De bromfietser J. B. van K„ 41 jaar, uit de Trompstraat, die op de Leidsestraatweg reed, ver leende geen voorrang aan een vracht auto, bestuurd door de 48-jarige A. R. B. uit Lisse, die op de Laan van Nieuw Oost-Indië reed. Een aanrijding was het gevolg en daarbij kwam de duopassagiere zo ongelukkig te vallen dat zij ter plaatse overleed. Het stoffelijk overschot is overgebracht naar het ziekenhuis aan de Zuidwal. De heer van K. zelf bleef ongedeerd. Op de Meppeler Straatweg te Balk brug is de 50-jarige timmerman M. L. uit Oud-Avereest in volle vaart met zijn motorfiets tegen een voor hem rijdende met een paard bespannen wagen ge reden. Het slachtoffer overleed korte tijd later aan de opgelopen verwondin gen. De heer L. laat een vrouw en vier kinderen achter. Vermoedelijk heeft de motorrijder het brandende achterlicht van de expeditiewagen niet opgemerkt, doordat het windscherm van de motor beslagen was. De Prov. Staten van Noord-Holland hebben gistermiddag met 4418 stem men besloten de provinciale legesgelden op de paspoorten te verlagen van f 3.50 op 12.50. Daarmee zijn deze gelden op een gelijk niveau gebracht als in de overige provincies. Het besluit werd genomen op voorstel van de heer den Broeder, lid van de P.v.d.A., die zich niet overtuigd toonde door de door ge deputeerde van der Donk (K.V.P.) aan gevoerde argumenten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 5