Naar een twee-en-twintigst na-oor logs Frans kabinet Guy Mollet krijgt; opdracht regering Sneeuwval bemoeilijkt trein- en busverkeer te vormen Socialistische leider wil met Mendès-France in see gaan Sovjet-aanbod voor een non-agressie pact Vrachtauto door D-trein gegrepen Chauffeur ernstig gewond Vrachtauto blokkeerde overweg Zes jongens door politie van hun bed Koningin Elizabeth vertrekt vanavond naar Nigeria Uitslagen uit Cortina Vooral in oosten des lands Het weer Nieuwe indeling 2 febr. van kracht KLM neemt optie op 10 Electra's Op spoorbaan Haarlem—Leiden onder gemeente Heemstede 40 minuten vertraging Toestand in de kolonie geeft aanleiding tot bezorgdheid VRIJDAG 27 JANUARI 1956 o 79ste JAARGANG No. 26511 ten De Maas versperd Schip gezonken bij stuw in Lith Droog weer De nieuwe bisdommen Naar wij van welingelichte zijde vernemen, wordt de nieuwe bis- dommelijke indeling van de Ne derlandse Kerkprovincie de 2e febr. a.s. van kracht. Vliegtuig met turbo prop-motoren Treinvertraging tussen Amsterdam en Haarlem Grace Kelly geeft filmcarrière op Sovjet-minister naar Groot-Brittaninië ?IN HAKULINEA EERSTE KAMPIOEN BUREAU SMEDESTRAAI 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant, Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. ITmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: J. J. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severln. HAARLEMSCHE COURANT ADVERTtNlltlAKibk 28 cents per millimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per mjn.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor •dvertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 50 cents per week, f2.17 per maand, f 6.50 per kwartaaL Voor klachten over de bezorging na 5-30 uur 's avonds tei. 21544. Foto boven: Het vier jaar oude inwoon- stertje van Nigeria Foleshade Lawson is aan het oefenen hoe zij zaterdag bij de komst van Koningin Elizabeth H van Engeland in Lagos de bloemen moet aanbieden. In Nigeria is het de gewoon te dat men knielt bij een dergelijk eer betoon. Foto onder: De bevolking van Lagos heeft de stad al kleurrijk versierd voor de komst van de hoge gast. De foto geeft een kijkje door de Victoriastraat in Lagos. De scheepvaart op de Maas zal ver moedelijk enige dagen ernstige belem mering ondervinden, doordat geen enkel schip de sluis bij de stuw in Lith kan passeren. De doorgang is namelijk volkomen versperd doordat er donderdagmiddag tijdens een hevige sneeuwstorm, een vrachtboot van het type „Kempenaar" in gezonken is. Het schip was geladen met pek en op weg naar Charleroi. De eigenaar, de Belg G. Heinerijks, zijn vrouw en knecht konden zich redden. Op het moment van het ongeluk lagen acht schepen voor de sluis om geschut te worden. Zij hebben retour moeten varen via het Maas-Waalkanaal. A a vencntt» Verwachting tot zaterdagavond (op gemaakt te 11.15 uur). Geleidelijk afnemende bewolking en droog weer. Overwegend mati ge noordoostelijke wind, afnemend tot zwak. Vannacht lichte vorst, morgen overdag zonnig weer met temperaturen om het vriespunt. Zon: 8.30-17.21. Maan: 19.07-8.21. GUV MOLLET (Van onze luchtvaartredacteur) De president-directeur van de K.L.M., de heer I. A. Aler, heeft bij de Ameri kaanse Lockheed-fabrieken optie geno men op tien vliegtuigen van het type Electra, een toestel voor de middelgro te afstanden met vier turbo-prop-moto- ren, waarbij de propeller wordt aange dreven door een gasturbine (een soort straalmotor). De heer Aler, die morgen van z(jn bezoek aan de V.S. in ons land wordt terugverwacht, heeft verklaard dat er een „zeer grote kans" is, dat de K.L.M. tot de aankoop van deze vlieg tuigen zal overgaan. Indien de order binnen niet al te lange tijd definitief zal worden geplaatst, zouden de Elec tra's in 1959 kunnen worden geleverd. Zoals gemeld weifelde de K.L.M. tussen de Amerikaanse Electra en de Britse Vanguard. Thans lijkt het eens te meer uitgesloten, dat de K.L.M. zijn keus op het Britse product zal bepalen. Naast de Britse Viscount en de Fokker Friend ship zal dit het derde vliegtuigtype van de K.L.M. worden, dat met turbo prop-motoren is uitgerust. De vijftigjarige Franse socialistische leider Guy Mollet heeft gisteravond van president Coty de opdracht aanvaard een nieuwe regering te vormen. Na een conferentie van twee uur met de Franse president verklaarde Mollet tegenover de pers, dat zijn kabinet het twee en twintigste sinds het einde van de oorlog een „Republikeins Front" zal worden. Als zijn voornaamste medewerker zal hij dus Mendès-France aanwijzen. Mollet wil snel te werk gaan en een klein kabinet van tien ministers vormen, waarmee hij dinsdag reeds voor de Algemene Vergadering hoopt te ver schijnen. De voornaamste programmapunten, waarover Mollet het eens is met Men- des-France, zijn: 1) Onderhandelingen in Algiers, maar handhaving van de strijdmacht daar om de orde te her stellen en te handhaven. 2) Loonsverhogingen op bescheiden schaal. 3) Bespoediging van de besprekingen tussen Oost en West over een gecontro leerde ontwapening. 4) Aanvaarding van het Euratom-plan, een boven-nationale organisatie tot bun deling van de bronnen van atoomkracht voor industrieel gebruik door de zes landen van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal. Onmiddellijk na het verlaten van het Elysée had de nieuwe formateur een bespreking met de socialistische fractie en later confereerde hij met de nieuwe Kamervoorzitter Le Troquer, en met Emile Roche, de voorzitter van de eco nomische raad. Indien het Republikeinse Front niet op het laatste ogenblik uiteenvalt, zal Mendès-France de belangrijkste post in het nieuwe kabinet innemen. Het is mo gelijk dat de socialist Robert Lacoste de portefeuille van economische zaken zal krijgen. De communisten trachten ondertus sen hun tol op te eisen voor de steun die zij tijdens de Kamerverkiezingen aan het Republikeinse Front gegeven hebben. Maar wanneer het Republi keinse Front de steun zou .verkrijgen van de katholieke MRP, kunnen de communisten de positie van de nieu we formateur niet bemoeilijken. De kloof tussen de socialisten en de MRP is echter nog zeer diep. Een van de ernstigste geschillen is de kwestie van het bijzonder onderwijs. De socia listen hebben reeds een wet ingediend, die beoogt een vroegere wet te her roepen, waarbij de steun van de staat aan het bijzonder onderwijs wordt ge regeld. (UP-Rtr). De New York Times meldt vandaag uit diplomatieke kringen te hebben vernomen dat Rusland aan de Verenigde Staten heeft voorgesteld besprekingen te voeren over een non-agressiepact tus sen beide landen. Volgens het blad is dit het voornaamste punt uit de in houd van de brief van maarschalk Boel- ganin aan president Eisenhower. (Rtr) Amerika Te Washington zal op 28 februari een conferentie van twaalf lan den beginnen over president Eisenho wers plan „Atomen voor de vrede". De bedoeling van de conferentie is een ontwerp-statuut voor een internationaal bureau voor de atoomenergie te bestu deren. Op het baanvak HaarlemLeiden werd een vrachtauto door een D-trein gegre pen, waarbij de chauffeur ernstig werd gewond. De auto werd in een sloot geworpen en zwaar beschadigd. Op 6 februari a.s. hoopt de Zwolse vierling Kiffers 13 jaar te worden. We zien de kinderen hier met hun kameraadje, de hond. V. 1. n, r.: Riny, Elly, Han en Dorothee. Onder de gemeente Heemstede is gisteren een D-trein in botsing ge komen met een vrachtauto, waardoor de 25-jarige A. W. Kokkelkoren uit Vogelenzang ernstig werd gewond en naar het Diaconessenhuis in Haarlem moest worden overgebracht. Omstreeks 12.40 uur gistermiddag kwam een vrachtauto, bestuurd door de heer Kokkelkoren, vanuit de richting Leidsevaartweg. De chauffeur reed met zijn auto de overweg op nabij de Am sterdamse waterleiding te Heemstede op het baanvak LeidenHaarlem. Hij was reeds het grootste deel van het baan vak gepasseerd, toen hij plotseling ge grepen werd door een D-trein, die uit de richting Leiden met een snelheid van 110 km. per uur naderde. De trein kwam in botsing met de linker achterzijde van de vrachtauto, die daarna met volle kracht in een naast het baanvak gele gen sloot geworpen werd. De heer Kok kelkoren werd uit de cabine geslingerd en kwam ongeveer 30 meter voorbij de overweg op het andere baanvak terecht. Daar bleef hij, ernstig gewond, liggen. Het slachtoffer werd eerst verbonden in het gebouw van de Amsterdamse wa terleiding, daarna werd hij met een ziekenauto van de Haarlemse G.G. en G.D. naar het Diaconessenhuis overge bracht. De man kreeg verschillende hoofdwonden, alsmede een hersenschud- Een vrachtauto, die donderdagavond omstreeks kwart voor zeven bij Sloter- dijk de overweg wilde passeren tussen de Spaarndammerdijk en de Haarlem merweg, is met geblokkeerde remmen op de rails blijven staan. Tengevolge hiervan ondervond het treinverkeer tus sen Amsterdam en Haarlem ongeveer 20 minuten vertraging. Ook de sneeuwval is oorzaak geweest dat enige treinen die middag en in de vooravond met een kleine vertraging in de hoofdstad aankwamen. ding, maar olgens de eerste berichten verkeert hij buiten levensgevaar. De vrachtauto werd totaal vernield, de trein aan de linker voorzijde ernstig beschadigd; zij kon pas 40 minuten later haar reis vervolgen. De Heemsteedse politie stelt thans een onderzoek in naar de schuldvraag. Hoewel de overweg van afsluithekken is voorzien, waren deze hekken op het moment van de aanrijding geopend. De overweg wordt overdag bewaakt door een persoon, die in dienst is van een transportbedrijf teneinde de bestuur ders van vrachtwagens van dit bedrijf op eventueel naderende treinen te at tenderen. In het noorden van het land onder vond het verkeer donderdag de nodige moeilijkheden door de sneeuwval, die in de namiddag begon. Het gemeentelijk vervoerbedrijf in Groningen kon de dien sten vrij normaal blijven onderhouden dank zij het intensieve optreden van de gemeentereinigingsdienst die veel pekel en zand strooide in de binnenstad. De autobusdiensten in de provincies Gro ningen en Drente ondervonden hier en daar enige stagnatie. De bussen kregen over het algemeen alleen vertraging. De diensten konden alle onderhouden blijven. Ook de Nederlandse Spoorwe gen hadden met moeilijkheden te kam pen. De diensten ondervonden vertra ging speciaal tussen vijf en zeven uur op de lijn Groningen-Zwolle. Ook in Apeldoorn en omgeving heeft het verkeer zeer veel hinder ondervon den van de sneeuw. Vooral de busdien sten op de grote wegen Apeldoorn-Arn- hem, Apeldoorn-Zwolle en Apeldoorn- Amersfoort ondervonden vertraging Later op de middag begon de sneeuw te veranderen in regen, waardoor de wegen in poelen veranderden. Tenge volge hiervan moesten zelfs in de bin nenstad van Apeldoorn de fietsers met hun rijwiel aan de hand gaan, omdat diverse wegen onberijdbaar waren ge worden. Ernstige ongelukken zijn overi gens niet voorgekomen. Alleen zijn er enige auto's bij slippartijen betrokken geweest waardoor lichte materiële scha de ontstond. Ernstige storingen deden zich voor in de treinenloop Met name ten oos ten van de lijn Maastricht-Eindhoven- Utrecht-Amsterdam en op de z.g. oude lijn van Amsterdam via Haarlem-Den Haag naar Rotterdam zijn talrijke trei nen opgeheven. Met name treinen van Amsterdam naar Haarlem, Amsterdam naar Leiden, Zwolle naar Almelo, Zwol- le-Deventer-Zutphen. Verschillende rei zigers konden hun eindbestemming niet meer bereiken. In de afgelopen nacht heeft de po litie van Naarden en Bussum zes Bus- sumse jongens van 1518 jaar van hun bed gelicht. Zij werden er van verdacht de inbraak gepleegd te hebben in het bastionmuseum van de stichting „De vrienden van de vesting Naarden". Zij werden allen ingesloten en hebben in middels een volledige bekentenis afge legd. Bij de inbraak is een aantal wa pens gestolen. De politie zoekt nog naar een zevende medeplichtige. Bij een van de jongens thuis werd een klewang gevonden. Een geweer en twee sabels liggen nog in de vesting gracht, terwijl de andere wapens (drie karabijnen en zeven sabels) werden ge vonden op de terreinen Zandzee en De Eng. Een karabijn en twee sabels wer den totaal vernield. De Prins van Monaco, de aanstaande echtgenoot van de Amerikaanse filmster Grace Kelly, heeft gisteren op een pers conferentie medegedeeld, dat zij haar filmcarrière na het huwelijk zal opge ven. Het huwelijk zal ongeveer midden april worden voltrokken, vermoedelijk voor de bisschop van Monaco. De Finse skiloper Veikko Hakulinen a de eerste Olympische kampioen van [ie winterspelen-1956 geworden. Hij non de 30 km cross country in de tijd van 1 uur 44 min. 6 seconden. Tweede werd de Zweed Jernberg, derde de Rus Koltchin. gemaakt worden. De raadslieden van Koningin Eliza beth zouden Nigeria als reisdoel geko zen hebben, omdat de toestand daai zeer delikaat is. De verschillende onder delen van het land, dat als een Britse enclave ligt tussen Frans West-Afrika en Frans Equatoriaal Afrika, vormen geen hechte eenheid. Het noorden, waar meer dan de helft van de bevolking woont, is minder ontwikkeld dan de an dere delen van het land en het staat zeer wantrouwend tegenover de „intel lectuelen" van Oost- en West-Nigeria. Drie jaar geleden beloofde Enge land, dat elk gebied van Nigeria dat onafhankelijkheid wenste, in 1956 zijn wensen ingewilligd zou krijgen. KONINGIN ELIZABETH U In augustus zal een constitutionele conferentie gehouden worden. Men is er zich van bewust, dat het land wel licht in onlusten gestort zou kunnen worden, als het te snel onafhankelijk wordt. (A.F.P.) De Sovjet-minister voor culturele zaken Nikolai Michailof heeft een uit- nocuging voor een bezoek aan Groot- Bmtannië aanvaard. Hij .gal zich begin volgende maand ns"- Engeland be*"wen, aldus het Sovjet-persbureau „Tass". Koningin Elizabeth II van Engeland vertrekt vanavond met de hertog van Edinburg uit Londen naar Nigeria, de dichtstbevolkte kolonie van het Britse rijk (32 miljoen inwoners). Uit goedin- gelichte bron is vernomen, dat deze reis naar de westkust van Afrika de eerste van een serie reizen binnen het Gemenebest zal zijn. In het vervolg zal de koningin niet, zoals twee jaar gele den bü haar reis om de wereld, lange tijd buiten Engeland vertoeven, doch jaarlijks zullen een of twee reizen van korte duur enkele weken o* dagen

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 1