Het hart Haerlem wil Milde brcmd niet in de Kleine Hout Mozartconcert in Haarlem Muzikale avond voor het P.E.N. Aöeeda ee Haarlem evios Internationaal Jeugd- toernooi gaat beginnen „Berkenrode" zet Haeghspel in met „Chateau de Bersac" op de tong O Een dringend beroep op ruim behuisde Heemstedenaren om woonruimte af te staan Nationaal Landjuweel Haarlem Raadsleden boksten urenlang over bouw van autoboxen Hof van Proveniershuis geschikte plaats? Haarlem koopt grond van de Spoorwegen Voortreffelijk concert door het Nh. Ph. Orkest Motie om wijziging van het uitbreidingsplan r PAGINA 3 K.A.B. kring Oost G. Post sprak over Hout en plantsoenen Ten nutte van uitbreidingsplan Stepbensonstraat BE I AiARjD'GO NCERT Op verjaardag Prinses Beatrix Bioscopen Concertgebouw Crote of Sint Bavokerk Diversen Minerva Heemstede Tentoonstellingen Burgerlijke Stand Haarlem Brandbeveiliging in de grote zaal van concert gebouw onvoldoende Vernieuwing kost f25.500 Gemeente koopt houten gebouwtje bij ijsbaan Als schaftlokaal en comumptietent Voorjaarsbeurs in Haarlem OPENING DOOR BURGEMEESTER OP 2 MAART Nieuwe koelinstallaties voor het slachthuis Inbraak in Haarlem's Slachthuis 14.000.- garantie voor landjuweel bij P'ieter Langendijk-herdenking Nieuwjaarsrede van burgemeester Van Rappard Bestuursverhoudingen worden gekenmerkt door goodwill en onderling vertrouwen Aanrijding door glad heid in Haarlem Speciale uitnodigingen naar de ouders W Goede verstandhouding Geen „gestook" Gevaren in Halfweg Gemeenteraad Heemstede Onderzoek Naar een motie Overige punten De vereniging „Haerlem" heeft ge-1 den geplaatst. De vereniging heeft na- ïneend ook een stem in het kapittel te melijk esthetische bezwaren, omdat moeten laten horen met betrekking tot door plaatsing van het Hildebrand-mo- de plaatsing van het Hildebrand-monu- nument in de Kleine_ Hout desfeer en ment. Enige maanden geleden hebben B. en W. van Haarlem aan het „comité tot oprichting van het Hildebrand-mo- nument" medegedeeld dat zij niet van plan zijn aan de gemeenteraad een voorstel te doen om het monument te plaatsen in de zgn. doorkijk van de Kleine Hout, aan welke plaats prof. Bronner echter vasthoudt als zijnde de enige geschikte. Van verschillende zijden kwam tegen dat voornemen van B. en W. protest, andere groepen schaarden zich echter achter B. en W. Uit het schrijven, dat het bestuur van de vereniging Haerlem een dezer dagen aan de Haarlemse gemeenteraad heeft doen toekomen, blijkt dat de vereniging evenals het college van B. en W. de mening is toegedaan, dat het monument niet in de genoemde doorkijk moet wor- Gisteravond hield de heer G. Post, op richter bjj de dienst Hout en Plantsoe nen in Haarlem, voor de leden van de K.A.B., kring Oost, en een aantel K.A.V. leden een korte inleiding o.a. over de toekomstmogelijkheden voor Haarlem- Oost wat betreft de plantsoenen en par- Fraaie dia's van stadsgedeelten il lustreerden deze interessante causerie. De heer Post, die al bijna 40 jaar werkzaam is bij de dienst Hout en Plant soenen en als opzichter vooral te maken heeft met het werk op de begraafplaat sen herinnerde er aan hoe in het jaar 1919 de parken slechts gelegen waren tussen de Kleverlaan en Den Hout. Thans beslaan zij een miljoen vierkante meter van Haarlems oppervlak. Daar onder zijn 18 hectaren aan begraafplaat sen. Binnenkort zal er 2,5 ha bij komen, als de nieuwe r.-k. begraafplaats tegen over die aan de Vergierdeweg, met de aanleg waarvan reeds een begin is ge bakt, aangelegd is. Spr. wijdde vervolgens enigszins uit over de kwekerij aan de Kleverlaan, die j:eh paar weken in het jaar voor het Publiek toegankelijk is ter bezichtiging. bin11 ?nderscheidt in de kwekerij een ^fisterij, een boomkwekerij en een nief schooltuin (niet te verwarren van schoolwerktuin). De capaciteit nn. de boomkwekerij is veel te gering p Jjelleel Haarlem, althans de parken men •ntsoenen' te bevoorraden. Wel is 'h staat genoeg bloemen te kweken te v«, -s de bruggen op sommige dagen mei f?leren. Alleen al omstreeks eind «Ttaan eten er 150.000 planten klaar staan voor de stad. _Het is helaas een feit dat Haarlem- [llet rtfk bedeeld is met groen. Uit gezonderd de strook langs de Zomer- vaart, ziet men vrijwel nergens enig na tuurschoon en gelegenheid om in een park te wandelen bestaat er evenmin. iJaarom is het hoopgevend dat het pro ject aan het burgemeester Reinaldapark voor .Oost een belangrijke verbetering Zal zyn. In 1957 kan er genoeg vuilnis op dit grote stuk grond gestort zijn, waar na een jaar later waarschijnlijk begon nen wordt met de beplanting. Een ge deelte van het park is voorlopig bestemd voor een permanent volkstuincomplex, hetgeen door velen gewaardeerd zal worden. Het tweede omvangrijke plan is „Parkwijk", dat ten oosten van de Prins Bernhardlaan komt en waarin de plant soenen een ruime plaats krijgen toege wezen. Het volgend jaar reeds, wanneer men de 1000 woningen gaat bouwen, zullen ook parken in „Parkwijk" wor den aangelegd, zodat Haarlem-Oost uit eindelijk nog een toevluchtsoord wordt voor wandelaars. de schoonheid van de doorkijk volko men verloren gaan. De vereniging houdt zich niet bezig met andere prak tische bezwaren (de vernielzucht, waar aan de Camerafiguren worden prijsgege ven) en zij wil evenmin een plaats aan wijzen, waar de groep wel tot haar recht komt. Tijdens een onderhoud met de voorzitter van de vereniging Haerlem, dr. C. Spoelder, verklaarde deze, dat hij niettemin een suggestie had, zij het een strikt persoonlijke, inzake de plaat sing van Bronners schepping. Hij meen de dat het monument goed tot zijn recht zou komen in de fraaie hof van het Proveniershuis. Daar zou het bovendien in een besloten omgeving staan, terwijl toch door de vrije toegang tot de hof van het Proveniershuis de beeldengroep niet aan de openbaarheid wordt ont trokken. Aan het Mozartconcert, dat door het N. Ph. O. op dinsdag 21 februari wordt gegeven, zal worden medegewerkt door de bekende pianist Stevan Be^gmann, die het pianoconcert in c moll K.V. 491 zal vertolken. Het concert, dat on der leiding zal staan van Marinus Adam, wordt geopend met de g moll symfonie. Na de pauze zal een uitvoering worden gegeven van de „Kronungsmesse". De solisten zjjn Corry Bijster, sopraan, An nie Hermes, alt, Han le Fèvre, tenor en Herman Schey, bas. Het koor zal evenals bij het afscheidsconcert van Jo Vincent twee jaar geleden, wederom be staan uit leden van koren, welke aan gesloten zjjn bij de federatie van zang en oratoriumverenigingen „Haarlem Omstreken". B. en W. van Haarlem stellen de raad voor het terrein gelegen tussen de Ste- phensonstraat, de Pijlslaan en de spoor lijn Haarlem - Leiden te kopen van de Nederlandse Spoorwegen voor een be drag van 132.314 Het terrein is onge veer 61.157 iri2 groot en zal worden be nut ter voltooiing van de aangrenzende woonwijk en voor de daar geprojecteer de kleine industrieën, zoals gedacht in het uitbreidingsplan „Omgeving Ste- phensonstraat". Een klein gedeelte zal worden benut voor de uitvoering van het uitbreidingsplan „Zuid-West". In het terrein dat zal worden aange kocht is ook een sportveld begrepen. Het daarbij behorende kleedhuis wordt echter niet gekocht. In de koopsom is een bedrag van 10.000 begrepen als vergoeding voor de aan het sportveld bestede kosten. De Haarlemse perso neelsvereniging S.A.C. zal tot en met 31 december van dit jaar gebruik kun nen bljjven maken van dit sportveld, zonder dat daarvoor vergoeding ver schuldigd is. Na die tijd tot het tijdstip waarop het sportveld een andere be stemming krijgt, zal S.A.C. voor 40 per jaar het terrein kunnen huren voor één speeltijd per week. De gemeente zal na 31 december van dit jaar het terrein ook aan andere verenigingen kun nen verhuren. De gemeente kan dan gratis beschikken over het kleedhuis. Wanneer het sportveld een andere be stemming krijgt zullen de N.S. verplicht zijn het kleedhuis af te breken. De ter plaatse aanwezige sloot zal door de gemeente worden gedempt, maar langs de nieuwe grens zal de gemeente een nieuwe sloot doen aanleggen, waar voor 9.000 wordt uitgetrokken. Bin nen drie maanden na de aankoop zal de gemeente voorts de grensstenen oprui men en langs de nieuwe grens plaat sen. Voor dit doel denkt men 350 no dig te hebben. Ter ere -van de 18e verjaardag van prin ses Beatrix zal Arie Peters op dinsdag 31 januari des middags van half 4 tot half 5 een concert verzorgen op het carillon van de oude St. Baaf te Haarlem. nder leiding van Marinus Adam heeft het Nh. h. Orkest voor het P.E.N. in het concertgebouw een executie gegeven van werken van Schu- bert, Grieg en Dukas, die het epitheton „voortreffelijk" ten volle, verdient. Het orkest heeft gemucieerd in de ware betekenis van het woord en het moet er zelf wel evenveel genoegen aan be leefd hebben als het terecht dankbare auditorium. Van Schubert werden de „Onvoltooide" en „Der Hirt auf dem Felsen" gege ven. Wat heeft Schubert toch uit een klare bron geput. Geen gevecht met een heëel of fictief „Schicksal", zoals bij Beethoven, dat de moderne mens toch niet meer zo kan boeien als een vorige generatie, doch een pure lyriek, waarbij het zeker niet aan dramatische accenten ontbreekt. De „Onvoltooide", die wel zo bevredigend sluit, dat men niets méér verlangt, wordt veel uitge voerd, doch nimmer tè veel. De „Peer Gynt"-suite no. 1 van Grieg, die na de pauze werd gespeeld, is voor degenen die geen aversie jegens „De witte droom" CINEMA PALACE: ,Ik wil mijn kind te rug" (Die Ratten), 18 jaar. Tijden: 2, 4.15. 7 en 9.15. TRANS HALS: „Moederleed", 18 jaar. Tij den: 2.30, 7 en 9.15. Zo. 2, 4.15, 7 en 9.15. Di.-avond één voorstelling om 8 uur. Do.: „Vom Teufel gejagt", str. volw. LID O: „Terug uit de hel", 14 jaar. Tij den: 2. 4.15, 7 en 9.15. Zó.-ochtend 11 uur: „De grote Caruso", 14 jaar. LUXOR„Tussenlanding In Parijs", a. 1. Tijden: 2, 7 en 9.15. Za. en zo.: 2, 4.15, 7 en 9.15. MINERVAtot en met zo.: „Papa, mama, het dienstmeisje en ik!" a. 1. Tijden: vr. 8.15, za. 2.30, 7 en 9.15. Zo. 2, 4.15, 7 en 9.15. Ma. 8.15: „Vrouwenarts dr. Pretorius 18 jaar. Do. 8.15 uur: „Vrouwen om Puccini REMBRANDT: „08-15" (verv.l, 18 j- Tij den: 2, 4.15, 7 en 9.15. ROXY: tot en met ma.: „Happy landing 14 jaar. Di. tot en met do.: „Satanseiland", 18 j- Tijden: 2.30, 7 en 9.15. 4.15. 7 en 9.15. rü „Het glazen muiltje" a. 1. „Mrs. Miniver", 18 jaar. Tijden: 7 en 9.15. ^o. 2, 4.15, 7 erl q ^ochtenu n u"ur9-15- Stadsschol iwknrr, Vrijdag 27 januari- t„„ met „De dochter van -Theater" t uur. n een bronnenmaker", Zaterdag 28 januari: Het t> Toneel met „Een bruid in .Rotterdams van Hugo Claus. Problemen en ™°r??en" emgen in de gedegenereerde famiii» hou" ln dit sombere, niet geheel voldrïée^a?r" neelstuk speelt, maken het alleen eÜPV?' voor volwassenen. Opmerkeliike f„i Hans Croiset, 8 uur. 3Ke ro1 «n Zondag 29 januari. Het Rotterdams t„ heel met „Bekentenis". Een boeiende von stelling van een toneelspel, waarin de nl' druk valt op de belangwekkende ontledinö van een vrouwenkarakter en de driehoeks verhouding van ondergeschikt belang is" Knappe rollen van Caro van Evck Nell Koppen, Jan Teulings en Eric van ïngen uur. Maandag 30. dinsdag 31 januari, Woens dag 1 en donderdag 2 februari: Het Rot terdams Toneel met „Bekentenis". Ab b. c, d. e, 8 uur. Dinsdag 31 januari: Voor vereniging van Huisvrouwen voert Het Rotterdams To neel „Bekentenis" op, 2 uur. Vrijdag 3 februari: R.-k. Toneelvereni ging „Thalia" met „Tante Roosje", 8 u. Vrijdag 27 januari: N. Ph. O., 6e con cert, serie V. Dir.: Marinus Adam. Sol.: Oskar Koebel, piano, 20.15 u. Zendag 29 januari: Leerlingenuitvoering Van de eerste Haarlemse Accordeonschool, uur. Woensdag 1 februari: Concert door de Marinierskapel voor het Marine-Sanatorium Tend*. Mjn.v. Kon. Schiedams Mannen koor. Sol. Jan van Ree, bariton, 8 uur. Donderdag 2 februari: Gymnastiekuit- voering van de R.-k. Gymnastiekvereni ging „Hercules" 19.30 uur. Maandag 30 januari: Beiaardbespeling door de stadsbeiaardier Arie Peters. Van 15.30—16.30 uur. Vrijdag 3 februari: Beiaardbespeling door de stadsbeiaardier Arie Peters. Van 1.30 12.30 uur. Maandag 30 januari: Lezing voor de Heemsteedse Kunstkring, 8.15 u. Dinsdag 31 januari: Voorstelling Circus Frnak Andor, 2 uur; 20.15 u.: Eerste avond Mozart-cyclus N. Ph. O. Woensdag l februari: Uitvoering van R.-k. Toneelgroep H.A.T., 8.15 uur. Tentoonstellingen Haarlem zeven TinnoltliuisVrijburglaan 17, Overveen. Geopend op werkdagen van 9—12 en 14— 16 uur, behalve 's ma. en 's zo. Eerste zond. van de maand van 3—5 uur. Cruquiusmuseum: Grote maquette van Nederland met waterstanden en overzicht overstromingsramp 1953. v Teyler's Museum: Etsen en tekeningen van Rembrandt. Geopend iedere werk dag behalve ma. van 11—5 uur> Frans HalsmuseumExpositie van pop penhuis anno 1750 met inventaris van meer dan 3000 voorwerpen. Geopend van 10—15 uur; zo. van 13—15 uur. Bisschoppelijk Museum: Middeleeuwse en latere schilderijen, sculpturen, paramenten, kantwerk, handschntten, munten e.a. Ge opend van 1017 uur; zo. van 1316 u. De Waag (Spaame): Ere-tentoonstelling van werken van mevrouw E. L. H. Wou- tersenvan Doesburgh, t. g. v. haar 80e verjaardag. Van 10—5 uur; zo. van 15 u. Huis Van Looy (KI. Houtweg 102): „Het papieren museum. Reproducties naar wer ken van klassieke en moderne meesters, tot en met 19 febr, 1012.30, 13.3017; zo. van 14—17 uur. ONDERTROUWD: M. van der Molen Kuipers en M A. Spitshoven. GEHUWD: D van Veen en W. J. P. van 't Hof; F. J. A. van Eldijk en C. W. der Kinderen; W D. de Mooi} en C. J. M. Zonneveld; H J C. Kenselaar en J. A. Wilshaus; R. West en S. Bruijn; R. W. Sturm en H. M. Moeke; A. M Litjens en C. C. M. Geuke. GEBOREN: M. J. Fenger-van Em merik, z; N. Bes-Tol, z; A. M. Har tendorp-Koelman, z; H. Ipenburg- de Boer, z; c. J. M. Steenkist-Tol, z; E. L. Roos-Dey, z; A. van Huis-Geurts d. OVERLEDEN: W. Piet, 89 j, Kamper laan; H. Koren, 1 d Hazepaterslaan; H. Hendriks 60 j. Tugelastraat; L. Jansens, 83 J Scheepersstraat; A. H. het Grieg-genre hebben, een waardevol stuk muziek, waarbij men de stylis- tische aanvechtbaarheid van „Anitra's Tanz" niet al te zwaar zal opnemen. Dukas heeft zich terecht een wereld naam verworven met zijn geraffineerd „l'Apprenti Sorcier", door zijn meester schap in coloriet en uitbeeldingsvermo gen. De soliste van deze avond was de sopraanzangeres Nellie Groenevelt. Wij weten niet of dit haar debuut was, doch wij kunnen met genoegen verklaren, dat zij met haar licht aansprekende, goed geschoolde stem, die soms wat ijl aan deed, een zeer gunstige indruk heeft gemaakt, waarbij haar muzikaliteit, fraaie kopstem en mooie coloratuur ge roemd moeten worden. De clarinetsolo van Jo Bas in „Der Hirt auf dem Fel sen" voldeed aan alle eisen. Marinus Adam leidde het program ma in. Onder de aanwezigen bevonden zich de Commissaris der Koningin, dr. M. J. Prinsen, en echtgenote. TOM DE VRIES De brandbeveiliging hl de grote zaal van het Concertgebouw blijkt niet aan de eisen te voldoen. De brandweer heeft daarom een beveiligingssysteem ontworpen, dat echter een bedrag van ƒ25.500.- zal vergen. B. en W. van Haarlem verzoeken nu de raad dit be drag beschikbaar te stellen. Het ligt in de bedoeling in het plafond boven het podium een sprenklerinstal- latie aan te brengen van 2 leidingen met ieder 12 sprenklers, ieder weer met een capiciteit van 35 tot 40 liter per minuut. De kapruimte boven het podium staat daarmee nog in open ver binding. Om die reden wenst men daar een brandvrije ruimte te maken. In de open ruimte zou bij brand zich daar juist rook kunnen verzamelen, waar door ter plaatse ook weer brandgevaar kan ontstaan. De ruimte kan brand vrij worden gemaakt door een gestu- cadoorde steengaasbekleding aan te brengen. Tenslotte Wil men de deuren van stem- en solistenkamer van draai richting veranderen. Deze draaien thans naar het podium. Teneinde het con certorgel tegen brandgevaar te bevei ligen zal tegen het plafond daaromheen van een sprenklerinstallatie worden voorzien. De gemeente Haarlem wil een hou ten gebouwtje kopen bij de Ijsbaan aan de Klverlaan. Het gebouwtje kan worden gebruikt voor het opslaan van materiaal terwijl het personeel er kan schaften en beschutting vindt tegen de kou. Het ma teriaal dient van november tot maart ter plaatse aanwezig e zijn om de ijs baan zo snel mogelijk te kunnen openen. Het gebouwtje kan tevens als consump tielokaal worden gebruikt. B. en W. stel len de raad voor het gebouwtje te kopen voor 4000. De tegenwoordige eigenaar zal eerst het gebouw nog opknapppen. Haarlems burgemeester, mr. P. O. F. M. Cremers. zal vrijdag 2 maart 's morgens om tien uur de Voorjaars beurs voor de Vrouw openen. De Beurs wordt weer in het Krelage- huis gehouden en sluit op vrijdag 9 maart. In het openbaar slachthuis zal een koelinstallatie worden geplaatst, alsme de een vol-automatische koelinstallatie voor ijsfabricage. B. en W. van Haar lem vragen de raad hiervoor een be drag van 249.000 beschikbaar te stel len. De nieuwe installatie hoopt men in november te kunnen plaatsen, maar er moet rekening worden gehouden met een leveringstermijn van ongeveer 9 maanden. Het monteren dient in de win ter te geschieden, aangezien tijdens het verwijderen van de oude en het plaat sen van de nieuwe installatie de koel huizen buiten bedrijf moeten worden ge steld. Vannacht is een inbraak gepleegd in het Haarlemse slachthuis. Vanmorgen ontdekte men een gebroken ruit en bin nen sporen, die er op wezen, dat er bezoek was geweest van een indringer. Er wordt niets vermist. Aan de gemeenteraad wordt voorge steld een garantie te verlenen aan de Stichting „Haarlem's Bloei" ten behoe ve van de organisatie van het landju weel voor amateurtoneelverenigingen in verband niet de Pieter Langendijk- herdenking. B. en W. stellen voor een garantie te verlenen van 14.000,-. Het bestuur van „Haarlem's Bloei" had een garantiebedrag van 20.000,-, maar de subcommissie voor toneelzaken van de gemeentelijke com missie voor kunstzaken heeft B. en W. geadviseerd de ƒ6000,- garantie voor het organiseren van toneelvoorstellin gen door de beste krachten van de Haarlemse amateurverenigingen in het openluchttheater te Bloemendaal, voor lopig aan te houden. Hierover wordt nog overleg gepleegd met het bestuur van „Haarlem's Bloei,, De subcommissie voor toneelzaken heeft als haar mening te kennen gege ven, dat de belangstelling voor het werk van Pieter Langendijk niet een derge lijk hoog garantiebedrag rechtvaardigt, maar zij is tevens van oordeel, dat het geprojecteerde landjuweel een gro te stimulans kan zijn voor het ama teurtoneelleven en het verantwoord ama teurtoneel in het middelpunt van de» belangstelling van het Haarlems pu bliek kan stellen. ,',Ruim tien jaar na de bevrijding kan slechts geconstateerd worden, dat de gewekte verwachtingen ten aanzien van de woningbouw niet werden bewaar heid, dat overal in den lande ontstem ming heerst over deze weinig bevre digende gang van zaken, dat talloos velen in mateloze ellende hun leven slijten of zelfs geen kans krijgen een gezin te vormen met alle funeste gevolgen van dien", aldus burgemeester mr. A. G. A. van Rappard in zijn nieuwjaarsrede, die hij gisteren tijdens de openbare raadsvergadering van Heemstede uitsprak, en die voor een groot gedeelte aan de heersende wo ning. en bouwproblemen was gewijd. Ieder gemeentebestuur, aldus de burge meester, dient zich af te vragen of een bepaald bouwproject wel dermate urgent moet worden geacht, dat het in deze t|jd van woningnood mag wor den gerealiseerd ten koste van de wo ningbouw. Hij ontkwam niet aan de in druk, dat dienaangaande vele gemeen tebesturen te zelfzuchtig handelen, on verantwoordelijk van urgentie spreken waar hoogstens van wenselijkheid mag worden gerept. Zelfbeperking is een eprste vereiste, al ware het alleen maar omdat anders van rijkswege vérstrek kende maatregelen te verwachten zijn, die de autonomie der gemeente opnieuw gevoelig zouden treffen. De toestand op woninggebied is ook in Heemstede totaal onbevredigend. Van een daling van het aantal woning zoekenden is geen sprake en het zijn in steeds toenemende mate de jonge mensen, die het slachtoffer worden van de woningnood. „Ook voor hen", zo ging burgemees ter van Rappard verder, „snelt het le ven heen en het is beschamend dat zo weinig ingezetenen van Heemstede, die zelf ruim behuisd z|jn en de moge lijkheid hebben een jong gezin een paar kamers af te staan doof blijven voor de hartekreet van hun naasten". Hij deed een dringend beroep op vele in gezetenen om woon-ruimte beschikbaar De natte sneeuw, die gistermiddag Haarlem korte tijd onder een smetteloos wit dek hulde maar spoedig haar blanke charme prijsgaf voor een vieze slikbrjj, van alle weggebruikers weer de uiterste behoedzaamheid gevergd. Ondanks de ze grote voorzichtigheid zijn er natuur lijk toch wel kleine aanrijdingen en on gelukjes voorgevallen, maar persoonlijk letsel liep niemand op. Het enige onge val van betekenis gebeurde op de hoek van het Lorentzplein en de Van Eeden straat, waar omstreeks tien minuten voor twee een autobus in botsing kwam met een luxewagen. De chauffeur van de bus had willen stoppen, maar slipte door de gladheid met zijn voertuig door en ramde de personenwagen in de flank, die zeer zwaar werd beschadigd. De inzittenden werden niet gewond. Volgende maand begint in de Stads schouwburg en in de Gemeentelijke Con certzaal het tiende Interscholair Jeugd- toernooi. Het jeugdtoernooi is een be denksel van de jeugd zelf. Het is een van de vele positieve facetten van de moderne jeugd, die helaas lang niet zo vaak aan het licht treden als de min der goede eigenschappen. Het ware te wensen dat veel ouders van de gelegen heid gebruik zouden maken om te zien wat kinderen doen, wat z|j kunnen en vooral hoe zij samen hun vrije tijd be steden. Dat geldt vanzelfsprekend voor de ouders, wier kinderen zelf op het po dium zullen verschijnen, maar ook voor hen wier kinderen alleen maar toeschou wers, genieters zijn van het schone dat er die dagen geboden wordt. De deelname aan het muziektoernooi is verreweg het belangrijkst. Na de voor schifting bleven er nog ongeveer 1000 jongelui over, die op 3 en 8 februari hun kunnen tonen. Er zullen zoveel mo gelijk solisten optreden en daarom komt geen enkele executant tweemaal op de planken. O.a. zal er dit jaar een sextet van vroegere deelnemers-solisten te ho ren zijn, terwijl voor het eerst een trom bone zal soleren met o.m. twee negro spirituals. Alle scholen doen in deze Heemstede heeft gisteravond min of meer de officieuze primeur gehad van het Nationaal Landjuweel, dat te Haar lem gehouden zal worden in het kader van de Pieter Langendijkherdenking. Aan het Landjuweel zullen deelnemen de beste amateurtoneelverenigingen uit Nederland, waarvan er enkele zonder meer tot deelname worden uitgenodigd, terwijl de overige belangstellenden in een zgn. voorronde moeten uitkomen om in een edele strijd te dingen naar de eer ter plaatsing in de eindronde, welke officieel het Landjuweel zal vor men. De voorronde voor Haarlem en Ken- nemerland, die de traditionele naam van Haeghspel heeft meegekregen, werd gisteravond in het Minerva-the- ater te Heemstede geopend door de r.-k. Toneelvereniging „Berkenrode". De jury, bestaande uit de heren dr. Tjeb- bo Franken, H. van Wielink. P. Franse en W. Helversteijn kreeg de voorstel ling te beoordelen van „Chateau de Bersac", een spel van Ben van Eys- selstyn, dat destijds vanwege het Hof stad Toneel nogal furore maakte. Onder regie van John Kraay brach ten de tonelisten van Berkenrode het verhaal voor het voetlicht, waarin een behoudzieke Franse graaf alle mogelij ke moeite doet het verleden van de Bourbons in de moderne tijd voort te laten leven. Hij doet natuurlijk de nodi ge desillusies op, niet in het minst door het feit, dat een nichtje, terugkerend uit Amerika, meer een Duke Elling- ton-type is geworden dan een Mozart- fan. De tegenstellingen zijn niet van de lucht, maar de wijn en de liefde blij ken wonderen te kunnen verrichten. Met deze enkele notities moeten wij volstaan. Een beoordeling van spel en spelers zal achterwege moeten blijven, daar deze taak toebedeeld is aan de jury. Na afloop van het Haeghspel hopen wjj bjj de algemene bespreking ook de voorstelling van „Berkenrode", zoals die gisteravond werd gebracht, te belichten. afdeling mee, vooral met schoolorkes- tjes. De invloed van het Jeugdtoernooi moet men niet onderschatten. Hij is te merken aan het toenemend aantal mu zieklessen dat na de toernooien gevolgd wordt en aan het stijgend aantai jeuga- concertbezoekers. Vier jongens van bet Mendeicollege treden op met accordeons en er komen zelfs enkele orgelisten aan bod, die de voorschifting hebben door staan in de Waalse Kent. In de afdeling Voordracht doen van de twintig ingeschreven scholen onge veer twee leerlingen mee. Behalve op artistieke prestatie is hier ook gelet op de nodige variatie in het program, in ue toneelaideling blijkt ae belangstelling minder groot. De meeste scholen geven jaarlijks een grote uitvoering en de ani mo om daarnaast voor het Jeugdtoer nooi nog een kleiner werkje in te stu deren, blijkt bijzonder gering. In deze afdeling zal misschien nog een groepje Zandvoortse meisjes te zien zijn met een opvoering van „Sjors en Sjimrrue" in drie delen, terwijl voorts nog een gooche laar van de H.B.S. zijn kunsten zal Ko men vertonen. Groeiend blijkt de belangstelling voor ballet. De deelname in aeze aideling neemt ieder jaar toe en dit blijkt een algemeen verschijnsel te z|jn in het ge hele land. Tien deelnemers zijn reeds ingeschreven, waarvan vier solisten. Hier doet zich het steeds uitbreidend balletonderwjjs en de invloed van de dansgroep Scapino gelden. Merkwaar dig is, dat juist die scholen die zich voor dansen hebben opgegeven, die niet deelnemen in het voordrachttoernooi. In tegenstelling met vorige jaren zul len eerst de concerten worden gegeven en pas daarna de voorstellingen in de schouwburg. Dat kon niet anders gere geld worden, omdat de schouwburg op andere dagen niet vrij bleek. Dienten gevolge zullen de schouwburgvoorstel- iingen in de Vasten plaatsvinden. De Deken van Haarlem heeft reeds laten weten, dat er geen bezwaar tegen be staat, dat katholieke kinderen en ouders deze voorstellingen bezoeken. De inzendingen voor de tentoonstel ling in het Huis van Looy kan men nog niet overzien. Het is meestal een ver schrikkelijke chaos tot daags voor de opening. Maar dat de deelname weer zeer groot zal zijn, staat wel vast. De fotoclub van het Coornhertlyceum zal b.v. de bekroonde foto's van de maan delijkse schoolfotowedstrijden expose ren. De leiding van het Interscholair Jeugd toernooi zal dit jaar scherp opletten of er misschien uit de vele deelnemers niet een speciaal programma is samen te stellen, dat deze zomer in Bloemen daal kan worden vertoond voor het in ternationaal lerarencongres van de Con ference of Internationnally minded schools. De leiding hoopt nu maar, dat bij de ouders een even grote belangstelling kan worden geconstateerd voor het Jeugd toernooi als bij de leerlingen en de lei ding van de scholen. De ouders worden uitgenodigd om dit jaar eens een kijkje te komen nemen om zelf te kunnen zien hoe de jeugd zich weet te gedragen en waartoe de jeugd in staat is. te stellen. Velen hebben zich misschien nog niet ten volle gerealiseerd hoe bitter de woningnood is en welk een mogelijkheid hun geboden wordt om een ander mensenpaar gelukkig te maken. „Wie daartoe geen aandrang voelt zal levenslang vruchteloos zoe ken naar het middel om zelf gelukkig te zijn". Van gemeentewege zal alles in het werk gesteld worden om b|j de komende verdeling van het bouwvolu me een rechtmatig aandeel toegewe zen te krijgen. In z\jn nieuwjaarsrede maakte de bur gemeester gewag van het feit, dat enige weken geleden een gemeentebestuur in het zuiden van het land aan zijn personeel een gratificatie had verleend. Wellicht is het interessant, aldus de burgemeester, om eens een vergelijking te trekken tussen die gemeente en Heemstede. Voor beide geldt, dat er een wanverhouding bestaat tussen de lonen en de bezoldiging van functies in het vrije bedrijf en in overheids dienst. Het aantal ambtenaren in Heem stede achtte hij wel zeer aan de lage kant. Overigens constateerde hij met vol doening, dat de onderlinge verstand houding in de raad niets te wensen overlaat, dat iedereen van goede wille is en dat het gemeentebestuur wordt bijgestaan door een ambtenaren- en w'erkliedencorps, dat zijns gelijke nauwelijks heeft. Aan het slot van zijn rede deelde de burgemeester mede. dat zijn eerste ambtsperiode in Heemstede bijna is ver streken, maar dat hij gaarne beves tigend geantwoord had op de vraag van de commissaris der koningin of hij een herbenoeming ambieerde. „Heem stede is m|j lief geworden en het is een voorrecht burgemeester van Heem stede te mogen zijn, waar de bestuurs verhoudingen gekenmerkt worden door goodwill en onderling vertrouwen, waar de geest gezond is en waar ik mij geschraagd weet door medebestuur deren en ambtenaren van hoog tot laag. In de rondvraag maakte de nestor van de raad, de heer Reijnders (arb), van de gelegenheid gebruik, om de bur gemeester de gelukwensen van de Raad aan te bieden. Hij hoopte, dat de heer Van Rappard nog lange tijd de cap tain van de raad zou blijven. Een har telijk applaus onderstreepte deze woor den (De in deze rubriek geplaatste BRIEVEN VAN LEZERS vallen bui ten de verantwoordelijkheid der Re dactie. Anoniem ingezonden brieven worden terzijde gelegd). In de NHC van woensdag 18 januari staat te lezen dat mevr. E. Kortekaas- den Haan het „gestook" van toon bank- oftewel bedieningszaken tegen zelfbedieningswinkels niet bevorderlijk vindt voor 't goed begrip. Ik wil even aantonen dat deze zienswijze van mevr. Kortekaas onjuist is. De mensen in Nederland zijn volgens mevr. Kortekaas' eigen woorden nog niet zelfstandig genoeg om even be kwaam met de zelfbediening om te gaan als in Amerika. Dit komt ook omdat het merendeel van onze huis vrouwen zeer tot onze spijt geen waren kennis bezit. Zij handelen dan ook overeenkomstig het vertrouwen dat zij door de jaren heen hebben gekregen in hun zelfstandige kruidenier. Nu lijken de lage prijzen van de meeste zelfbedieningszaken erg aan lokkelijk maar zijn het niet altijd, om dat de huisvrouw ook verschillende kwaliteiten levensmiddelen ontvangt in de meeste gevallen. Bijv.: er zijn Hol landse en buitenlandse bruine bonen. De Nederlandse huisvrouw ziet het ver schil niet als zij er niet op gewezen wordt. De Hollandse bonen zijn veel lekkerder en beter van kwaliteit en kosten iets meer dan de buitenlandse. En toch zijn het beide bruine bonen. Is het dan niet billijk dat de zelf standige kruidenier zijn klanten er op wijst dat zij beter de normale prijs kunnen betalen voor de beste soort dan een aanlokkelijke en lagere prijs voor een veel andere kwaliteit. Dit is maar één voorbeeld. A. v. d. Wijden Jr., Haarlem. In de rijksweg Amsterdam-Haarlem bevindt zich het Boumanplein te Half weg, waar ten behoeve van de tram passagiers vijf oversteekplaatsen voor voetgangers zijn aangebracht. Het ge volg van deze vijf zebra-oversteekplaat sen is. dat de voetgangers over een breed front de rijksweg oversteken, een situatie aldus meent de A.N.W.B. welke niet van gevaar ontbloot is. De bond heeft dan ook voorgesteld op dit punt één. zeer brede, oversteek plaats aan te brengen. Op de tram heuvel zag de A.N.W.B. dan gaarne kettinghekken geplaatst, welke dienen om de voetgangers naar de oversteek plaats te geleiden. In een sprankelend debat heeft de raad van Heemstede, die gisterenmid dag onder voorzitterschap van burge meester A. G. A. van Rappard in open bare zitting bijeenkwam, zich urenlang bezig gehouden met het vraagstuk der autoboxen op inpandige d.w.z. door straten omsloten terreinen. Aanlei ding hiertoe was een uitvoerige nota van B. en W., waarin gezegd wordt, dat de meerderheid van het college een verzoek van een Heemsteeds garagebe drijf om vergunning voor de bouw van ongeveer dertig autoboxen op een ter rein gelegen tussen de Jan van Goyen- straat, Pieter de Hooghstraat en de Paulus Potterlaan, niet kan honoreren, omdat z|j wijziging van het uitbrei dingsplan onverantwoord acht. De dis cussies in de raad hebben er toe ge leid, dat een motie van de heer 4 er- waarin B. en W. van Heemstede ver zocht worden het uitbreidingsplan te wijzigen om de bouw van de boxen mogelijk te maken. Vóór deze motie stemden o.m. de wethouders Van Lent (KVP) en Van Wijk (PC). De discussies, die zeer geanimeerd waren en waarin de vrolijke noot met ontbrak, lieten aan duidelijkheid niets te wensen over. Zo stelde de heer Ver hoeven, dat hij zeer teleurgesteld was over het antwoord van B. en W. op de vragen, die hij onlangs naar aanleiding van deze kwestie had gesteld. Uit de nota spreekt een benauwde geest en ze getuigt niet van vooruitziendheid van het college in het parkeerprobleem, dat steeds grotere vormen aanneemt. Over enkele jaren is het aantal auto's ver veelvoudigd en het probleem van par kering en garagering" navenant Het is zeker niet de bedoeling, dat direct met de bouw van dertig autoboxen wordt begonnen. Op het ogenblik zijn er ongeveer twintig gegadigden. Over een der ondertekenaars van het bezwaar schrift, dat aan B. en W. gezonden was naar aanleiding van het verzoek van het betrokken garagebedrijf, was deze woordvoerder niet zo goed te spre ken. Hij kwalificeerde diens optreden als een beschamend slecht staaltje van burgerzin. Volgens hem behoeven de omwonenden van deze buurt zich niet ongerust te maken, dat zij des nachts of des morgens gewekt zullen worden „door knallende motoren of angstaan jagend getoeter". De heer Verhoeven besloot in eerste instantie met het col lege er op te wijzen, dat „de eeuwen naar hem op zullen zien, wanneer zij alsnog bereid waren hun houding te her- Z'ln ongeveer gelijkluidende bewoordin gen liet de heer Zeelenberg (WD) zich uit, die zijn betoog ophing aan het ge zegde: „de tijden veranderen en wij met hen". Een heel ander geluid liet de heer Van Bruggen (PC) horen. Hij was eigenlijk de eerste, die de rechten van de bewoners uit deze buurt aan de orde stelde. Hij onthulde, dat krachtens de bij de koopacte gevoegde algemene bepalingen tot 1 januari 1969 op het betrokken terrein geen stallen, stalhouderijen of remises mogen worden gebouwd. Wanneer dus besloten zou wor den om aan de betrokken firma vergun ning tot de bouw van de boxen te ver lenen, zou een en ander wellicht civiel- rechterljjke consequenties met zich mee kunnen brengen. De heer Scheer (WD) had een on derzoek ingesteld bij de zeventien be woners, die verklaard hadden geen be zwaar tegen de aanleg van de auto boxen te hebben. Dat onderzoek was hem bitter tegengevallen, want het deed hem de vraag naar de lippen wellen: „wat is de waarde van zo'n handteke ning?" „Als de woningnood is opgelost wil ik van harte medewerken om de au to's onder dak te brengen", aldus de heer Zegwaart (KVP), die consequent en beslist zijn stokpaard woning bouw gaat voor andere bouwwerken de sporen aanzette. Bovendien was dit KVP-raadslid van oordeel, dat door vestiging van deze boxen de alge mene rust in de wijk verstoord zou worden. Burgemeester Van Rappard, die ver klaarde heel goed van een parkeerpro bleem op de hoogte te zijn, kon de voor- en tegenstanders in de eerste ronde niet nader tot elkaar brengen. Ofschoon er toen al het een en ander was gezegd, werden er echter eerst in tweede in stantie spijkers met koppen geslagen. De argumentatie, die de heer Van Bruggen op tafel had gelegd, was voor de heer Verhoeven nieuw, ofschoon hij toch wel een uitweg zag om van deze clausule af te komen. Maar voorzichtig, want al dateren de genoemde bepalin gen uit de t|jd, dat de bestuurder van een automobiel uitgedost was met stof bril, waarboven de pet achterstevoren op het hoofd van de duivelstoejager prijkte, toch dient de gemeente een jurist in de arm te nemen. Ofschoon de heer Scheer de kostbaarheid van een auto in twijfel getrokken had „vele automobilisten laten des nachts en in weer en wind hun auto's buiten staan, zo'n vaart zal het dus wel niet lopen met slijtage" koesterde do heer Verhoeven daarentegen een over dreven bezorgdheid voor de piano van het WD-raadslid toen hij zeide: „mijn heer Scheer heeft z|jn piano toch ook niet in de tuin staan?" Deze vraag werd helaas niet beantwoord. Nogmaals herhaalde de fractie-voorzitter der KVP een aantal bezwaren tegen de nota en concludeerde tenslotte, dat het „maar naar een motie moest". „Als u nu niet begint, burgemeester, dan begint u nooit". Nadat de heer Scheer het eventuele complex van autoboxen aangeduid had als „een centrum van geruis en ge druis" zei de heer Van Bruggen, dat de gewraakte clausule waterdicht is. Staatsrechtelijk achtte hij het niet just, dat er een motie werd ingediend. Het college, zo meende hij, is binnen het kader van zijn wettelijke taak en be voegdheid gebleven. Over en weer werden nog verschil lende opmerkingen gemaakt en ten slotte bracht burgemeester Van Rap pard in het midden, dat het in feite gaat om het verlenen van de bouwver gunning, wanneer de motie wordt aan genomen. Deze vergunning mag niet worden gegeven als 't uitbreidingsplan niet wordt gewijzigd en dit zal niet ge wijzigd worden als B. ten W. ervan overtuigd zijn, dat de rechten van der den in dit geval van de bewoners in het betrokken gebied worden ge schaad. Maar zoals gezegd, de heer verhoe ven zag wel een kansje om onder de clausule vandaan te komen en diende zijn motie, om wijziging van het uitbrei dingsplan, waardoor de bouw van de boxen mogelijk wordt, in. Met twaalf tegen zes stemmen werd zij aangeno men. Voor de stemming deelde de bur gemeester mede, dat de raad binnenkort een rapport over het parkeervraagstuk zal worden voorgelegd. De overige punten van de agenda wer den zonder veel commentaar aangeno men. Enkele leden hadden bezwaar te gen de aanleg van sportvelden door de Grontmij. alleen. Het krediet ad 92000 werd verleend, maar bekeken zal wor den of er een compromis mogelijk is wat de aanleg betreft. Ook zal de kwes tie omtrent de subsidie-verlening aan de Algemene Bond voor Ouden van Dagen tijdens de begrotingsbehandelingen op dinsdag 31 januari aan de orde worden gesteld.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 3