Canadezen geven na middag dutje Duitsland ijshockeyles Nescafé ..dêt fs koffie! Teruggave van Porkkala bezegeld met kaviaar en champagne Klaas Schenk laat niet veel los HET WACHTEN IS OP DE HOOGTEPUNTEN M. Nijhoff-vertaalprijs voor Amerikaan James Holmes Starter Cantoni krijgt congé OLYMPISCH ALLERLEI Vliegveld te koop Bakkers willen niet vroeger beginnen Militair ging kermis vieren en bleef weg Zo is mijn zoon De remilitarisatie van Oost-Duits land Favorieten voor Olympische titel in actie Heest Uw Kind...! titelstrijd eerste klasse driebanden Kritiek op Russische ijshockeyers Nederlands hockey-elftal tegen het Noorden Opvallende kennis van Nederlandse lyriek „Waterloo-Kitchener Dutchmen" leiden Gewetensbezwaren tegen inenting Onenigheid tijdens conferentie te Praag? VRIJDAG 27 JANUARI 1956 PAGINA 7 WITS AL 5 I ROO R Nederland- schermen K ath o l i e ke I I l u str a ti e Nederland in toernooi om Galea-beker ItaliëFrankrijk op de televisie DE BESTE BEREIDINGSWIJZE: Wanneer U Nescafé in het kopje hebt gedaan: 1. eerst kokend water erbij 2. dan pas suiker en melk naar smaak toevoegen. A.S. en JONGE MOEDERS AGRÈ- CALVIT KALKTABLETTEN Twee jaar geëist Zes weken! geëist door CL. BUDINCTON KELLAND (Vertaling van Sjoerd de Vries (Van een speciale verslaggever) CORTINA D'AMPEZZO, donderdag. Na een middagslaapje is het in alle hevigheid begonnen. De Canadezen, die hun zinnen gezet hebben op de gouden medaille voor de ijshockeyers en, wat belangrijker is, er alle kans op hebben ook, kwamen, zagen en overwonnen in het uitverkochte ijs- hockeystadion. Het kon dan ook een voudig niet anders. Het verre vaderland had een nieuwe ploeg met een nieuwe naam gestuurd, maar het gaat om de handhaving van een oude tradi tie. De „Waterloo-kitchener Dutchmen" hebben er maar voor te zorgen, dat de zevende Winterspelen zoals bijna alle voorgaande Canada de ereplak opleveren. Ziedaar de reden van de jammerlijke ondergang van de Duitse tegenstanders. Die ondergang is niet geïllustreerd met de cijfers, 40, even* min trouwens als met het pijnlijke feit, dat een Duitser, die de Canadese superioriteit wilde tegenstreven, zijn neus stootte en deze zelfs brak Overigens zijn velen van de duizenden toeschouwers niet naar de Dolomie ten gekomen om de ijshockeyers te zien. Nee, het gaat om de hoogtepunten, die het schaatsen, het gevecht van de skiërs of zo U wilt de bobsleewedstrij den zullen opleveren. Het gaat kortom om de strijd van man tegen man, van vrouw tegen vrouw, waaruit de allersterksten triomfantelijk op de bovenste tree van het erepodium in het ijsstadion zullen komen te staan. Het gonsde vandaag de hele dag van de intense spanning, die zich van de ploegen heeft meester gemaakt. De Russen deden geheimzinnig, de Amerikanen vreemd. En de Nederlanders trainden en zeiden „we wachten maar af". Achter deze woorden gingen, weest U niet ongerust, hoeveelheden energie schuil. U zult 't merken, dezer dagen. dingsvermogen worden over het alge meen uitstekend geacht en zij paren deze beide voordelen aan een prachtig uitgebalanceerde techniek op tal van nummers, zoals reeds te zien is ge weest tijdens de schaats- en skitrai- ning in Davos en Cortina. Hoewel de Russen behalve de groot ste ploeg ook het grootste aantal on gevallen vijf uit een totaal van 29 Van de Amerikanen zijn twee op merkelijke dingen te melden. Ten eer ste dat ze bezwaar hebben tegen hun Olympische costuums. Het is algemeen bekend, dat ze op dit gebied voor geen kleintje vervaard zijn, maar een schar laken pelsmuts, een witte regenjas, een blauwe omslag en blauwe laarsjes vin den ze iets te veel van het goede. Het tweede interessante feit is, dat de ploeg van de Verenigde Staten er niet in het minst doekjes om windt, wie volgens de Amerikaanse Olympi sche sportlieden als de grote favorie ten worden beschouwd. Dat zijn, zeg gen de Amerikanen openlijk, de Russen. De Russen, die hun rentree in de Win terspelen voortreffelijk hebben ingezet door met de grootste ploeg te komen en.... tijdens de openingsceremonie duidelijk zichtbaar het correctst te marcheren. Deze Russen zullen, zeggen de Amerikanen en zij niet alleen als alles „normaal" verloopt met een handvol medailles Cortina verlaten. Voor het eerst sinds het Tsarentijd- Perk zullen er dan weer trofeeën van de Winterspelen naar Rusland gaan. 1908 won Nikolai Panin, een offi- Fler uit het Tsaristische leger, het *>uOstrijden vrije figuren voor heren in „Prince's Skating Club" in Lon- .Nu, in 1956, zijn het fors gebouwde P°rnieden welke de Sovjetstaat heeft voortgebracht. Hun fysiek en uithou- Advertentie Talm niet langer, grijp dadelijk in! Q" klnderhoest te bestrijden is er» In het Groot Handelsgebouw te Rot terdam is het toernooi om het kam pioenschap van Nederland eerste klas se groot biljart drie banden begonnen. Van Aken uit Rotterdam heeft de lei- resultaten van de eerste partijen luiden: Van Aken 45 93 4 0.483 Broer 41 93 3 0.440 Reehorst 29 77 6 0.376 Aelberts 45 77 6 0.584 Van Gils 45 69 4 0.652 Louwers 32 69 5 0.463 Wittebol 45 64 4 0.703 Tournier 39 64 5 0.609 Van Aken 38 74 3 0.513 Tournier 45 74 3 0.608 Louwers 45 70 4 0.642 Reehorst 31 70 3 0.442 Wittebol 45 75 4 0.600 Aelberts 28 75 4 0.373 Van Gils 40 85 4 0.470 Bi oer 45 85 4 0.529 Het orgaan van de communistische jeugdbeweging, Komsomolskaya Prawda, heeft er bij de Russische ijshockeyspelers op aangedrongen een einde te maken aan een ruwe en onbehoorlijke speltactiek. Het 'blad deed, dit naar aanleiding van een recente wedstrijd tussen de Dynamo s uit Moskou en de Torpedo's uit Krasno yarsk, welke gekenmerkt werd door ruw spel en openlijke negatie van de scheids rechters. Een dergelijk optreden heeft zich ook voorgedaan tijdens een ijshoc- keywedstrijd in Leningrad, aldus het blad dat erover klaagt dat de Russische sportautoriteiten geen ernstige maatrege len hebben genomen om een einde aan deze bandeloosheid te maken en de discipline onder de spelers te verster ken. Zondag 26 februari a.s. zullen in de Dierentuin te Den Haag degenwedstrij- den worden gehouden tussen de a-teams van Nederland en België en tussen de "-teams van beide landen. De ploegen gullen uit vier schermers bestaan. Voor ye Nederlandse ploegen zijn Dwinger Amsterdam). Van Hulssen (Utrecht), 2Lan der Hoeve jr. (Den Haag), Hop- Vian (Amsterdam), Van Kregten (Den t?aaS)Eddy L. Kuypers (Den Haag), da vis ®en Haag), Thomassen (Amster- M» Volder (Amsterdam), Van der H®e5, (Den Haag) en Terweer (Den ma8> Uitgenodigd. Het Nederlands herenhockey elftal zal zondag 5 februari te Groningen uitkomen tegen de Noordelijke ploeg. Deze ontmoe ting wordt in het kader van de voorbe- bereiding voor de Olympische zomer spelen te Melbourne en tevens ter ge- gelegenheid van de officiële opening van het nieuwe sportterrein van GHBS gespeeld. in Oslo won het Amerikaanse 'team vier gouden plakken, maar de voor zitter van het Amerikaanse Olympi sche Comité, Kenneth Wilson, zei nu, dat hij al blij zou zijn, wanneer de Amerikaanse ploeg tweemaal het goud kan veroveren. Namelijk bij het kunst rijden voor dames en heren. Hij zei erop te vertrouwen, dat Hayes Alan Jenkins of zijn jongere broer David het goud bij de heren zou winnen, terwijl hij Tenley Albright als grote favoriete bij de dames beschouwde. Tevreden over de training Waar het woord medaille niet hard op genoemd wordt, is de Nederlandse kolonie. Klaas Schenk hult zich in een diplomatiek stilzwijgen op dit punt. Tussen de straffe trainingen van onze schaatsers door liet hij niet meer los dan dat hij tevreden was over de training van zijn mannen. Zij hebben de laatste dagen hard geoefend op het ijs en zijn nu volledig geacclimati seerd. Over de manier waarop hij de deelnemers aan de sprint zal indelen wilde hij zich ook nog niet uitlaten. „Aangezien de 500 meter begint om 12 uur lijkt het logisch dat de beste rijder het eerst aan de start moet ko men. Maar we moeten rekening hou den met allerlei bijkomstige omstandig heden. Van invloed zijn de tempera tuur, het weer, de wind". De openingsplechtigheid van de Spe len had een flinke bres geslagen in het trainingsprogramma van de rijders. bij de training hier hebben opge bracht, beschouwt men ze algemeen als favoriet op de bijzonder zware nummers als de cross country ski wedstrijd voor heren over 30 km., de cross country over 10 km. voor da mes en ook de cross country estafette over 15 km voor dames. De cross country is een lange-afstandwedstrijd, welks traject zodanig is uitgezet, dat uithoudingsvermogen, kracht, skitech niek en tactisch inzicht van de deel nemers op een zware proef worden gesteld. En dan niet te vergeten de schaats- nummers. Wat betreft de 500 m., 1500 m., en 10.000 m. hardrijden maken de Russen een algemeen erkend prachtige kans om de gouden medailles in de wacht te slepen. De Amerikanen, die met hun toch nog altijd 103 man sterke ploeg op de vierde plaats in volgorde van groot te der ploegen komen, zijn helemaal niet zo optimistisch over hun kansen gestemd. In de winterspelen van 1952 's Morgens in de vroegte trainden nog wat Scandinaviërs en Russen op het ijs maar omstreeks twaalf uur in de middag was de baan vrijwel verlaten. Tot de weinigen die op de schaatsen stonden behoorde Nico Olsthoorn die liever op het prachtige ijs reed dan in het stadion zat. Na de openingsplechtigheid is de Ne derlandse ploeg op een receptie ge weest die werd aangeboden door dr. H. C. Boon. de Nederlandse ambassa deur in Rome, die al enige dagen in Cortina aanwezig is. Meteen na hun terugkeer in Misurina gingen Broek man en de andere Nederlanders weer het ijs op. Zij kregen daar later gezel schap van Fransen, Finnen, Canadezen en Japanners. Pas toen de meeste rijders hun hotel al weer hadden opgezocht kwamen de Russen de baan op om nog wat te oefenen, bij kunstlicht notabene. Zoals gezegd, ze doen geheimzinnig.... Donderdagavond heeft in de hal van het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen te 's Gravenhage het Prins-Bernhardfonds voor de tweede keer op de sterfdag van de dichter de M. Nijhoff-prijs uitgereikt. De jury, bestaande uit de heren Antoon Coolen, voorzitter, Bert Bakker, dr. J. Hulsker, mr. J. Kalff, mr. E. Straat en drs. J. Henrick Mulder, secretaris, heeft voor 1956 de prijs toegekend aan de Ameri kaanse letterkundige James S. Holmes. In het najaar van 1953 stelde het P.B.- fonds de prijs in voor die vertalingen van poëzie, dramatisch werk of verha lend en beschouwend proza, die zich door hun letterkundige waarde onder scheiden. De prijs van 2.000 wordt elk jaar toegekend, beurtelings zo mogelijk voor een vertaling uit een vreemde taal in het Nederlands en een vertaling uit het Nederlands in een andere taal. De prijs is genoemd naar de dichter, M. Nijhoff, destijds voorzitter van de vaste commis sie voor de kunst van het fonds, omdat deze zichzelf meer dan eens onderscheid de door het herscheppen van kunstwer ken uit een andere taal in het Neder lands. Voor het eerst kon de prijs in 1955 worden toegewezen aan mejuffrouw Aleida G. Schot en de heer Bertus van Lier. Daar verleden jaar de prijs kon worden toegekend aan Nederlandse kun stenaars, kwam dit jaar het uit het Ne derlands vertaalde werk van een buiten- De redactie van de K.I. heeft aan een aantal Noordnederlandse en Vlaamse schrijvers de vraag gesteld, welk van hun eigen reeds gepubliceerde korte verhalen zij het beste achten met de bedoeling, dit dan op te nemen. Als gevolg daarvan bevat het nummer van deze week een short story „Oudejaars avond" door mr. F. Bordewijk; andere zullen regelmatig volgen. J. W. Hof wijk, die twee jaar geleden een maan denlange reis voor de K.I. door Nieuw- Zeeland en Australië heeft gemaakt, schrijft over een enorm project, dat sindsdien gestadig gevorderd is en dat bedoelt, het watêr van enige Austra lische bergrivieren een heel andere loop te geven, zulks zowel voor opwek king van elektrische energie als ter irrigatie van dorre gebieden. Pater Jelsma M.S.C. vertelt over het werk van broeder Jan Wilken uit Emmen, de rechterhand van Abbé Pierre in het Emmauscentrum bij Parijs. Verder is er een reportage over de algemeen be kende toneelkapper Herman Michels te Amsterdam en zijn uitgegroeid bedrijf. Mr. H. C. M. Edelman beschrijft, hoe men de atoomkracht reeds aanwendt om de natuur te stimuleren tot grotere opbrengst van voedsel voor mens en dier. De laatste publikatie over het ber gen van gezonken schepen of hun in houd betreft het geval van de Niagara en haar goudschat in de wateren van Nieuw-Zeeland. Jan Glissenaar, van de jeep-expres, schrijft bij foto's van Peter Pennarts over Malabar, het paradijs van Indië en niettemin een haard van communisme. De karakteristiek der week is gewijd aan de nieuwe Britse minister van Buitenlandse Zaken Sel- wyn Lloyd. Jan Cottaar schrijft over de spelen te Cortina d'Ampezzo. lander voor een bekroning in aanmer king. In haar rapport zegt de jury over het werk van de prijswinnaar dat het voor haar een grote verrassing was bij de uit zichzelf beperkte keuze der waarde volle vertalingen van Nederlandse dicht kunst het werk aan te treffen van Ja mes Holmes, Amerikaan van geboorte, die in september 1949 naar Nederland kwam en uit belangstelling voor onze literatuur en in het bijzonder voor de Nederlandse lyriek zich er een opval lende en inzichtrijke kennis van heeft eigen gemaakt, met zo uitzonderlijke affiniteit voor onze taal in zijn dikwijls meesterlijke overzettingen, dat de ju ry, daarbij steunend op een zorgvuldig vergelijkend onderzoek der teksten door haar medelid mr. Straat, niet aarzelde de heer James Hoimes als de eerste buitenlandse laureaat van de Nijhoff-ver taalprijs te onderscheiden. De Internationale Schaatsrijdersunïe heeft gisteren zo onopvallend mogelijk starter Gianni Cantoni weggewerkt. De I.S.U. deed dit door het Italiaanse or ganisatiecomité te verzoeken Cantoni te vervangen. Het was Cantoni die zondag tijdens oefenwedstrijden op het meer van Mi surina de Russen Grishin en Sergeyev te vroeg van start liet gaan. Grishin legde toen de 500 meter af in 40,2 se conde, 0,6 seconde sneller dan het we reldrecord van Sergeyev. Cantoni hanteerde vanmiddag op ver zoek van Klaas Schenk het startpistool op het meer van Misurina. Hij liet Ne derlandse en Finse rijders van start gaan. Schenk deelde hem na afloop zo di plomatiek mogelijk mede dat hij zijn starters-kwaliteiten niet erg hoog aan sloeg. Ivan Anikanova, die de Sovjet- Unie vertegenwoordigt in de ISU, kwam toen naar voren en vroeg Cantoni of hij zijn pistool mocht lenen. Cantoni kreeg toen een lesje startpistoolschieten dat hem nog lang zal heugen. Hij stond beteuterd te kijken zonder iets te zeg gen. De Canadese Waterloo-Kitchener Dutchmen" die 's middags door hun trainer enkele uren naar bed waren gestuurd, hebben gisteravond in de tweede ijshockeywedstrijd van de Win terspelen een bijzonder gemakkelijke overwinning behaald op Duitsland. De Canadezen gaven de Duitsers rustig een lesje. In de eerste en de tweede periode verzekerden zij zich van een veilige voorsprong. In de derde periode deden zij het kalm aan. Hét werd 4-0. De tus senstanden waren 2-0, 2-0, 0-0. De eerste wedstrijd ging tussen Oos tenrijk en Italië, die met 2-2 gelijkspeel den- Aan het einde van de eerste wedstrijd dag heeft Canada in groep A de lei ding. De stand is: Canada 1 1 0 0 2 4-0 Italië 10 10 12-2 Oostenrijk 1 0 1 0 1 2-2 Duitsland 1 0 0 1 0 0-4 In groep B, waarin Rusland, de V.S., Zweden en Tsjechoslowakije uitkomen is gisteren nog niet gespeeld. Voor het tennistoernooi om de Galea- beker hebben zich 11 landen gemeld. Het zijn: Westduitsland, Oostenrijk, België, Spanje, Frankrijk, Nederland, Italië, Luxemburg, Zwitserland, Tsjechoslowa kije en Joegoslavië. Dagelijks wordt de olympische ijsvlakte op het Misurinameer langs de kant losge zaagd. Het is n.l. gebleken, dat, indien het ijs als een enorme schotel op het water drijft, er veel minder gevaar is voor barsten, die voor de schaatsers nu eenmaal bijzonder hinderlijk zijn. Er doet een echtpaar mee aan de Olympische Winterspelen. Vassili Ero- chin, soldaat in het rode leger, is lid van de Sovjet-Russische skiploeg. In 1955 werd hij tweede in de nationale kampioenschappen cross country over 50 kilometer. Zijn vrouw, Radja Erochina, is Russisch kampioene skilopen over 10 km. Zij is ook lid van de Sovjet-Rus sische skiploeg. Voor het eerst in de geschiedenis van de Olympische Winterspelen zijn de openingsplechtigheden direct per televi sie uitgezonden. Honderdduizenden kij kers in geheel West-Europa hebben de uitzending gevolgd. De televisiepremiè re is uitstekend geslaagd, mede dank zij de gedegen voorbereidingen van een uit gebreide staf van de televisie-afdeling van RAI, de Italiaanse omroep. Het aantal geblesseerde deelnemers aan de Olympische Spelen is gestegen tot 29. Een der Russische skiloopsters, Evgenija Sidorova, liep een ontwrichte schouder op. Ook de "Chileense skiër Herman Oelckers kreeg een schouder blessure. Beiden kwamen ten val tijdens de training op de afdalingsbaan. De politieagenten in Cortina, die vreemde talen spreken, zijn herkenbaar aan armbanden waarop een vlag is af gebeeld. Men ziet zeer veel armbanden met Engelse vlaggen, maar ook ver scheidene met de Franse driekleur en met de Duitse vlag. De Amerikanen hebben al gauw door gekregen dat zij terecht kunnen bij po litieagenten met een union jack op hun mouw. Aanvankelijk liepen zij te zoe ken naar agenten met de stars and stri pes De Nederlandse Televisie Stichting zal woensdagmiddag 15 februari een recht streekse reportage uitzenden van de in ternationale voetbalwedstrijd Italië Frankrijk, die in Bologna wordt gespeeld. Amerika Zware stormen en regens hebben het gevaar voor nieuwe over stromingen in Californië doen ontstaan. In sommige steden is men al tot ge deeltelijke evacuatie van de bewoners overgegaan. Advertentie Bus voor ten minste 35 koppen f 2.45 en voot 140 f 8.85 Coffeïne-vrij respectievelijk f 2.80 en f 10.25 Advertentie hebben extra be hoefte aan kalk. met vitamine D3 voorzien in de noodza kelijke kaikbeh oeften. Busje van 100 tabletten f 1.65 (.met chocolade-of pepermuntsmaak) PHILIPS ROXANE Minister J. Kuiperbak van Openbare Werken en Verkeer in Suriname en de heer A. Tjin Adjie, station manager van de Pan American World Airways, zijn naar Miami vertrokken voor bespre kingen over het overnemen van het vliegveld Zanderij door de Surinaamse regering. Dit vliegveld voor Parama ribo is eigendom van de Pan American Airways. Naar verluidt zijn de Amerikanen be reid het voor 1 dollar over te doen aan Suriname, mits de Pan American voor 20 jaren zal zijn vrijgesteld van landingsrechten. (Van onze Haagse redactie) De katholieke bakkerspatroons zijn van mening, dat het voor de sociale positie van werkgevers en werknemers ongewenst is om het aanvangsuur in de bakkerijen te vervroegen. Zij zijn te gen iedere vorm van nachtarbeid, doch ook tegen een ploegenstelsel. Zij zul len zich hiertegen verzetten, ook als de SER over een dergelijk stelsel gunstig zou adviseren. Deze mening werd tij dens een vergadering van de katho lieke bakkerspatroons te Utrecht in een motie neergelegd. Een groot aantal bakkers zou te vinden zijn voor een verlating van het aanvangsuur van vijf tot zeven uur 's morgens. Een tweede motie betrof de verkoop van brood door kruideniers. De bak kers voelen weinig voor deze paralle- lisatie. Mocht het echter zover komen, dan zullen zij eisen dat zij ook artike len mogen gaan verkopen die momen teel vooral door kruideniers verkocht worden, zoals b.v. vetten, oliën, zuid vruchten, koffie, thee, enz. Deze vorm van verweer ligt naar hun mening voor de hand. De derde motie betrof het tot stand brengen van een bedrijfschap voor de bakkerij. De onderhandelingen over dit onderwerp lopen nu reeds twee jaar en stokken vooral op de omstan digheid dat de grootbedrijven zich in een apart schap willen verenigen'. De katholieke bakkers achten dit onjuist. Indien op korte temijn geen overeen stemming bereikt wordt, zullen zij zelf een project indienen en zo de onder handelingen op hoog niveau aan het rollen brengen Voor de Krijgsraad te Velde-Oost heeft donderdag een militair terecht gestaan op beschuldiging van afwezig heid met verwijdering naar het bui tenland, diefstal van sigaretten, een auto, roomboter en een fiets. De audi teur, die het een droeve zaak noemde, eiste een gevangenisstraf van twee jaar met aftrek. Volgens de tenlasteleg ging had beklaagde, tezamen met een andere militair, de sigaretten weggeno men uit een automaat te Oldenzaal in augustus vorig jaar. Met de auto, die hij in september te Hengelo wegnam, maakte beklaagde samen met zijn vriend een rit van driehonderd km. Op de zelfde dag brak hij ook in in de zuivel fabriek „Ons Belang" te Oldenzaal, waar roomboter, flesjes chocomel en kazen werden ontvreemd. In Bentheim ontvreemdde beklaagde nog een rij wiel. Naar Duitsland was hij gegaan om er kermis te vieren. Toen hij er was, besloot hij er te blijven. Terugge keerd in ons land, kon hij echter eind september te Oldenzaal door de politie worden aangehouden. Uitspraak over veertien dagen. Voor de krijksraad te Velde-Oost heeft donderdag een militair uit de leger plaats Wittenberg terecht gestaan, om dat h(j eind augustus vorig jaar te Den Haag geweigerd had gevolg te geven aan het hem door een kapitein-arts ge geven bevel zich te laten inenten tegen pokken. Dit, op grond van gewetens bezwaar, c.q. zijn rooms katholieke overtuiging. Vooraf had beklaagde al getracht zijn gewetensbezwaren erkend te krijgen bij de daarvoor bestaande commissie. Er was echter afwijzend op beschikt door de minister van Oor log. Ook nadien was bij beklaagde het inzicht gebleven dat hij zich niet mocht laten inenten. Voor dit feit nu eiste de auditeur een militaire detentie van zes weken met aftrek. Gistermiddag heeft in de Russi sche ambassade te Helsinki de for mele overdracht plaats gehad van de basis Porkkala aan Finland. Namens Finland tekenden premier Kekkonen en de minister van Buiten landse Zaken Virolainen, voor de Sov jet-Unie vice-premier Pervoekhin en ambassadeur Lebedev. O.orspronkelijk was bij het Russisch-Finse vredesver drag bepaald, dat de basis voor 99 jaar aan Rusland zou worden verpacht. 0 tiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiimuiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiihiiiimiHiii' 31 „Maar wat gaat er gebeuren, als we morgenoch tend in Congress aankomen?" vroeg ik. „Vooropge steld natuurlijk dat ik me bij deze regeling neerleg." „Wel!" antwoordde Straight, „er bestaat maar één plaats, die veilig is. En dat is onze ranch natuurlijk. Niemand zal het in zijn hoofd halen om daar naar de jongedame te zoeken." „Ik wist het wel!" riep ik uit. „Dat had ik al kun nen raden!" En ik voegde er zuurzoet aan toe: „11 hoop dat je alles toch zó geregeld hebt dat ik ten minste mijn eigen slaapkamer alleen kan blijven be wonen!" Straight nam niet de moeite om hier antwoord op te geven en verliet het vertrek. Ik haalde mijn pijp uit mijn zak en begon die te stoppen. Ondertusser deed ik mijn best om de aanwezigheid van Maggie Jones te vergeten. Maar dat viel mij niet gemakke lyk. Zelfs met haar rijbroek en haar rijlaarzen be zat zij alle denkbare vrouwelijke charmes en ik kon mijn ogen niet van haar afhouden. Ik kon mij goed voorstellen dat sommige mensen haar de naam „Po cket Venus" zouden geven. „Waarom blijft u mij zo aanstaren?" vroeg zij, maar mijn belangstelling sche-n haar helemaal niet onwelgevallig. „Dat is niet uit vrije wil," antwoordde ik. „Maat ik kan nu eenmaal niet anders. Ik zou liever wat wil len nadenken. Misschien wilt u nu uw rappe tong eventjes in bedwang houden!" „Net alsof we al getrouwd zijn," merkte Maggie op, maar zij zweeg verder. Ik sloot mijn ogen en ging in gedachten alle gebeurtenissen nog eens na. Ik ben een zeer systematisch mens en ik kan vol komen op mijn geheugen vertrouwen. Voorzover ik wist, stonden de volgende punten vast hetgeen overigens nog niet betekende dat ik die verklaren kon. 1. Maggie Jones was voor iets op de vlucht. 2. Zij had mij in Chicago met opzet verlaten. 3. Haar valies had ze in mijn bezit gelaten, omdat ze meende dat het bij mij in vertrouwde han den was. 4. Maggie werd soms „Pocket Venus" genoemd. 5. Er bestond een krantenbericht over de moord op Bergamo, die ondervraagd zou worden over een zogenaamde „Liefdadigheids-loterij". 6. De secretaresse van Bergamo, die eveneens met de naam „Pocket Venus" betiteld werd, was verdwenen. 7. De eigenaar en de overige bewoners van de Rancho Paloma oordeelden het nodig om nieuws gierige bezoekers met gewapende mannen op een afstand te houden. 8. Ingrid Ash maakte ook aanspraak op de naam „Pocket Venus". 9. Mollie Tacker was bang om nog langer op de Rancho Paloma te vertoeve;\ maar haar vertrek werd verhinderd door Dutterick. 10. Bij al deze zaken was een agen. van de F.B.I. betrokken, die meteen foto van Ingrid Ash in zijn jak liep. Hieraan mocht ik nog toevoegen dat mijn vadei ook blijkbaar van het een en ander op de hoogte was en dat Butterick en de albino op het ogenblik blijk baar van plan waren om Maggie Jones te ontvoe ren. Uit deze opsomming van feiten kon ik alleen maai concluderen dat er een zaak van onwettige aard gaande was, die blijkbaar wat met een liefdadig heidsloterij te maken had. Daarnaast stond voor mij vast dat Butterick c'.e Rancho Paloma niet ge kocht had om koeien te fokken, maar om er het hoofdkwartier van de een of andere misdadige on derneming te vestigen. En bij al deze dingen was ik in al mijn onschuld en onwetendheid nauw betrok ken. Eensklaps rinkelde de telefoon en ik nam de hoorn van de haak. Het bleek Straight te zijn. „De kans is schoon," zei hij. „De heren van de Rancho Paloma bevinden zich in de bar en Jenner is net het geiechtsgebouw binnengegaan. Kom maar naar beneden." „Afgesproken!" antwoordde ik. Maggie en ik daalden langs de diensttrap af en werden beneden gegroet door Straight. Voor de dienstuitgang stond een oud vehikel met een man van middelba. e leeftijd achter het stuur. Deze man had een enorm lange hals met een adamsappel, die op en neer danste, wanneer hij sprak. „Dit is Mr. Cashdollar," zei Straight. „Mag ik je Mr. en Mrs. Brown voorstellen!" „Aangenaam", bromde Cashdollar zonder ons aan te kijken. „Stap maar in." Wij gingen op de achterbank zitten en ik nam met tegenzin afscheid van Straigh' Dan schoot het ve hikel vooruit en langs een labyrinth van smalle weggetjes kwamen we eindelijk op de grote ver keersweg, die naar het Noorden leidde. Ondanks het verweerde uiterlijk van de wagen bleek hij een uitstekende motor te hebben. „Het is er een prachtige avond voor," merkte Mr. Cashdollar onderweg op. „Waarvoor?" vroeg ik. „Voor een ontvoering!" antwoordde Mr. Cashdol lar prompt. „Mij kan ja niet voor de gek houden. Ik heb al heel wat van die paartjes als jullie ver voerd. Maar jullie is het toch wel heel duidelijk aan te zien. Ik ben er niet tegen. Als jullie eenmaal ge trouwd zijn, leggen de ouders zich er toch bij neer." Dit was de enige conversatie van Mr. Cashdollar op de hele rit van Prescott naar Ash Fork. Toen wij in de laatste plaats aankwamen, namen we af scheid van onze welwillende chauffeur, die ons een lang en gelukkig huwelijksleven toewenste. Vervol gens wilde Miss Jones wat gaan winkelen, waar voor in Ash Fork maar een beperkte mogelijkheid bestond. Zij zag echter toch nog kans om mij een uur op haar te laten wachten en toen zij eindelijk terugkwam op de afgesproken plaats, was zij in het bezit van een volle h'andtas. „Miss Tones," zei ik. „Ik geloof dat ik een beter idee heb dan Straight.' „Werkelijk?" „Ja. Laat mij een kaartje kopen voor de Chief, dan kunt u hier vanavond nog naar Chicago ver trekken." (Wordt vervolgd Na de ondertekening van de docu menten zei vice-premier Pervoekhin, dat de terugtrekking „een belangrijke maatregel is, bedoeld om de interna tionale spanning te helpen verminde ren". „De Sovjet-regering is van mening, dat de aanwezigheid van miltaire bases van bepaalde mogendheden op het grondgebied van andere landen het vestigen van een werkelijk duur zame samenwerking in vrede en ver trouwen tussen de landen slechts moeilijker kan maken", aldus Per voekhin. Na hem sprak premier Kekkonen van Finland. Hij noemde de ontruiming een bewijs van de verbetering van de inter nationale toestand. Na de redevoeringen werd de gasten champagne en sandwiches met kaviaar aangeboden en er werden herhaaldelijk heildronken uitgebracht op Finland en de Sovjet-Unie. Vandaag begint in Praag een confe rentie van de leden van het verdrag van Warschau. Van gewoonlijk betrouw bare zijde te Berlijn wordt vernomen, dat op deze conferentie de bijdrage van Oost-Duitsland tot de „verdediging" van het Sovjet-blok zal worden vast gesteld. Over de vorm van deze bij drage zon verschil van mening bestaan. Tsjechoslowakije en Polen zonden wil len, dat het gemeenschappelijk opper bevel toezicht heeft op de hermilitari- satle van Oost-Duitsland. Deze landen zouden vooral een aan zienlijke economische bijdrage van Oost-Duitsland wensen, omdat een mili taire bijdrage van enige betekenis mo gelijk noch wenselijk wordt geacht. Of ficieren van de generale staven van Polen en Tsjechoslowakije zouden steeds toegang tot Oostduitse militaire installaties en militaire produktiecentra moeten hebben. (Reuter).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 7