NaarJoonrondevan 3pet.? S.E.R. heeft inzake de lonen nog geen beslissing genomen ARABISCHE troepen en tanks aan de Jordaanse grens Londen kwaad over Frans memorandum Nog geen nieuwe bisschoppen Aler terug met goede hoop en eerste 35 boekingen Niet de overwinning is belangrijk maar het deelnemen N Sociale Zaken'' blijft achter Prinses Beatrix 18 jaar ROUW IN HILVERSUM Abbé Pierre in het offensief De propaganda- ballons boven T s jechoslowakije INDONESISCH antwoord komt maandag in de ministerraad Overweldigend enthousiasme in de voor nieuwe K.L.M.-lijnen CORTINA inaar gisteravond was er een flinke vechtpartij Dames suède-jasjes kleuren UO Het weer UITSLAGEN ZATERDAG 28 JANUARI 1956 79sfe JAARGANG No. 26512 Te haastig tempo Schending van Oostenrijks grondgebied Standpunt overheid Ondanks „buitengewoon vriendschappelijke betrekkingen" De wapenkwestie Brits Koninklijk Paar naar Nigeria vertrokken Duits atoomschip -zei baron de Coubertin - Europees carnaval? Hogere temperatuur VERf/OOGt* BOUWKOSTEN, VERHOOGDE BUDRASEN 5? Sociaal commentaar BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. Ilmulden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 3. 3. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERIENIItl AKIbl- cents per millimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor •dvertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren ABONNEMENTSPRIJS 50 cents per week, f2.17 per maand, f6.50 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5J0 uur 's avonds teL 21544. Zen recente opname van H. M. Koningin Juliana met haar oudste dochter, H. K. H. Prinses Beatrix, die dinsdag a.s. 18 jaar wordt. (Foto Meyboom) De Sociaal Economische Raad is no£ niet gereed gekomen met de vaststel ling van ziin rapport inzake de ruimte voor een eventuele loonsverhoging. In de vergadering van vrijdag konden nog geen beslissingen worden genomen. De raad komt volgende week vrijdag op nieuw bijeen om de inhoud van het rapport definitief vast te stellen. Dit zeer omvangrijke en gecompli ceerde vraagstuk, waarin op verzoek van de regering tevens moesten wor den betrokken de zes procent loonsver hoging van oktober 1954, de verwach te economische ontwikkeling in 1956, de toegestane ruimere mogelijkheden terzake van secundaire arbeidsvoor waarden, de geprojecteerde ouder- domsverzekering per 1 januari 1957 en een verdere verhoging van de huren met ongeveer 25 pet, heeft uiteraard tot uitvoerige beraadslagingen aanleiding gegeven. Dat de raad het rapport nog niet heeft vastgesteld vindt zijn oor zaak in de ingewikkeldheid van het vraagstuk en de behoefte, wleke in de raad leeft, de nodige klaarheid te ver krijgen omtrent punten waarover in de commissie van voorbereiding nog on enigheid bestond, alvorens daaromtrent uitspraken te doen. Naar wij nader vernemen is de SER met de besprekingen niet verder ge komen dan de algemene beraadslagin gen. Tijdens de vergadering zijn op het ontwerp-rapport nog amendementen in gediend, waaraan men echter niet meer toegekomen is. Velen betreurden het dat het gecompliceerde vraagstuk door de omstandigheden in een haastig tem po afgewerkt moet worden. Wat de Een aantal vliegtuigen, vermoedelijk J'an Tsjechoslo waakse nationaliteit, ®eeft in de afgelopen dagen boven Oos tenrijks gebied gevlogen en geschoten °1) Propagandaballons die in de richting k Oostenrijkse grensbeambten be- ^■"'1 gemaakt. Zij zeiden, dat een aantel bied 'J'si>roiectielcn op Oostenrijks ge- diej neergekomen. Te Gross-Neus- A'"1 jechoslowakije dreven, aldus heb ben c endgi lie6ti ied j zo een eder"Oostenrijk is een huis door Projectiel beschadigd. te d ezer'G,?°s 1° waakse regering maak- met prona»fe? bekend, dat de ballons Duitsland on?5iamateriaal' die in West" leveren voor h en worden' ëevaar ot> dio Vrii Eurnnf luchtvaart. Volgens Het Tsie h 's dat niet m°geliik- „Cetpka" vi„Cij.sl°waakse persbureau dag een nm™*® gisteren, dat donder- het d0rDf„ n andaballon is °ntPloft in huis vernfoM waardoor een zouden 31? Xn zes mensen gewond de hall,? .."Ceteka" verklaarde, dat breid. In ivr-'L kennelijk wordt uitge- wakije ziin e? Oost-Tsjechoslo- mpn Rrv talrijke ballons waargeno- tricden wl8? drie Oost-SIowaakse dis- lons eeteld n de vor'Se week 500 bal lons geteid. (A.F.P. - Reuter) vraag: ruimte of geen ruimte betreft, schijnt er intussen wei sprake te zijn van enige toenadering tussen de twee uitserste standpunten. Wat de vorm van een eventuele loons verhoging betreft, mag men Het Parool van gisteren geloven, dan hebben NVV en KAB elkaar gevonden door eensge zind te pleiten voor een loonronde van drie procent als vast minimum en een gedifferentieerde uitloopmogelijkheid voor meer winstgevende bedrijfstakken tot een percentage van vijf a zeven pro cent. Het is niet uitgesloten te achten dat de partijen het inderdaad over deze percentages eens geworden zijn. vlen zal dan echter wel enige moeite k; ijgen met de terminologie. Een verhoging van ae richtlijnen met tenminste drie pro cent (3,6 procent zou, naar wij verne men het bedrag zijn waarop men bij de berekeningen beland is) zou beti teld kunnen worden als een algemene loonronde. Men zou dat echter ook kun nen zien als een „periodieke aanpassing van de richtlijnen" in het kader van een vrijere loonvorming. Gezien de principiële s'rijd die KAB en NVV over geleide of vrijere loonpolitiek de laat ste tijd gevoerd hebben, zai hun aan de benaming van een eventueel gemeen schappelijk streven wel wat gelegen zijn. Iai verband met loongesprekken is liet niet onbelangrijk dat uit besprekingen met industrie en middenstand gebleken is dat de overheid nog stevig op het standpunt staat, dat loonsverhogingen slechts uit de winst betaald mogen wor den. Zij vindt dat in de omstandighe den van vandaag een politiek van .strik te" prijsstabilisatie geboden is. Indien het tot een loonronde komt, dan zal het er wel een moeten zijn met ruime ontheffingsmogelijkheden. Wij vernemen nog dat de Stichting van de Arbeid door de voortzetting van de onderhandelingen in de SER genoopt is haar vergaderingen over de „spelregels" die bij de differentiatie in acht geno men moeten worden, te verschuiven, zodat ook hier enige vertraging op treedt. tllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllMIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIII Nog steeds geeft de vraag, of Jor- hoeven deze concentraties geen on danië al dan niet zal toetreden tot het gerustheid te wekken, aangezipn er tus- verdrag van Bagdad, aanleiding tot spanningen in het midden-oosten. De liuidiige Jordaanse regering, die is ge vormd na een periode van binnenlandse strijd over de kwestie, stelt zich offi cieel op het standpunt, dathet voor het land beter is om geen nieuwe alli anties aan te gaan. Thans komt het bericht, dat troepen van Saoedi-Arabië, ter sterkte van 3.000 man en voorzien van tanks en kanonnen, zijn samenge trokken aan de Jordaanse zuidgrens. Volgens Jordaanse zegslieden be- sen beide landen buitenge woon vriend schappelijke betrekkingen" heersen. Zij herinneren er aan, dat Jordanië in 1953 en 1954 zelf om een concentratie van Arabische troepen aan de Jordaanse grens heeft gevraagd, zulks met het oog op eventuele Israëlische agressie. In sommige Londense kringen evenwel meent men, dat de Arabische troepen bewegingen zijn bedoeld om Jordanië te weerhouden van toetreding tot het verdrag van Bagdad. De Arabische troepen zouden zijn sa mengetrokken in de huurt van de Golf van Akaha, niet ver van de Jordaanse havenstad van die naam en de Israëli sche haven Elath. Vrachtauto's van de Amerikaanse petroleummaatschappij de Aramco, zouden de troepen hebben vervoerd, langs de vroegere Hedzjas- spoorlijn. In officiële kringen te Londen heeft men zich gisteren nogal kwaad ge maakt over de publikatie in Parijs van een memorandum, waarin de Fran se regering haar standpunt ten aan zien van de vraagstukken in het mid den-oosten bepaalt. Het verdrag van Bagdad, zo stelt de Franse regering, waartoe Pakistan, Tur kije, Engeland, Perzië en Irak beho ren, heeft in vele Arabische landen on gerustheid doen ontstaan. Uitbreiding van dat verdrag dient te worden voor komen. Anders wordt slechts het neutralisme bevorderd en worden de spanningen tussen de westelijke mogendheden en Egypte slechts vergroot. Het westen mag niets verzuimen om Egypte van ee anti-westelijke politiek af te bren gen. De Franse regering spreekt zich in haar memorandum, dat is overhandigd aan de ambassadeurs van Amerika en Engeland, uit voor een economisch hulpprogram voor het midden-oosten, buiten het verdrag van Bagdad om. Voorts moet gestreefd worden naar een regeling voor het Israëlisch-Arabisch geschil en daarbij, zo meent de Franse regering, mogen niet alleen van Israël concessie- worden gevraagd. Het Blitse ministerie van buitenlandse zaken reageerde op dit memorandum met een in krachtige bewoordingen ge- st ,1e verklaring, waarin het verdrag var Bagdad wordt verdedigd en waarin ook wordt opgekomen tegen de voor stelling van zaken, als zou op andere landen druk worden uitgeoefend om te gen hun wil tot deze organisatie toe te treden. Premier Nasser van Egypte heeft inmiddels aangekondigd, dat hij zal vra gen om een spoedbijeenkomst van de Arabische Liga, waar gesproken zal worden over de Iraakse beschuldiging, dat de militaire attaché van de Egyp tische ambassade in Bagdad betrokken is bij een samenzwering om de ambas sades van de landen, die lid zijn van het verdrag van Bagdad, op te blazen. 1 administratieve ambtenaar van de Egyptische attaché, Mohammed Ali Isa is gearresteerd en staat met twee an deren terecht wegens samenzwering te gen de veiligheid van de Iraakse staat. Nasser zei, dat Isa in de gevangenis gelukkiger zal zijn dan al degenen, ,,die hun handen steken in de boeien van imperialistische verdragen". Koningin Elizabeth van Engeland en de hertog van Edinburgh zijn gisteren per vliegtuig van „London Airport" naar Nigeria vertrokken. Zij zullen een bezoek van drie weken aan de West- Afrikaanse kolonie brengen. Bij het vertrek waren prins Charles, prinses Anne, koningin-moeder Eliza beth en prinses Margaret aanwezig. Prins Charles huilde, toen het vliegtuig vertrok. Prinses Anne keek wel sip, doch zij huilde niet. Op het vliegveld had zich een aantal Nigeriërs, die in Londen wonen, verzameld. B.egeleid door Afrikaanse oerwoudtrommen, zon gen zij calypso's. op ra- Hef stoffelijk overschot van de K.R.O.-directeur, de heer P. A. M. Speet, is gistermiddag in Nederland aangekomen. Bij het passeren van de K. R. O.-studio in Hilversum bracht het voltallig personeel een laatste groet. De voorzitter, prof. Kors, hechtte een krans aan de lijkauto. Een woordvoerder van de Joego slavische regering.heeft gisteren ont kend, dat premier Tito toestemming zou hebben verleend, dat de Tsjecho- slowaakse wapens, die Egypte heeft aangekocht, via een .Joegoslavische haven naar Alexandrië worden ver scheept. In een interview met een vertegenwoor diger van het Egyptische blad ,,A1 Goemhoeria" heeft premier Tsjoe en Lai van communistisch China ver klaard, dat zijn land de zaak van de Arabische landen ten volle steunt en van mening is, dat Israël door Ame rikaanse imperialisten wordt gekoloni seerd. Hij deelde mee, dat in Caïro bin nenkort een agentschap van het com- munistisch-Chinese persbureau „Nieuw China" zal worden gevestigd. (A.F.P.-Reuter-U.P.) Op het feest van Maria Lichtmis, 2 februari, wordt de nieuwe indeling der bisdommen een feit. Dit hebben wij gisteren reeds in een groot deel van onze oplage gemeld. Er zijn echter nog geen nieuwe bisschoppen benoemd. De aartsbisschop van Utrecht, mgr. dr. B. J. Alfrink, wordt met ingang van deze datum apostolisch administrator van het bisdom Groningen, en de bisschop van Haarlem, mgr. J. P. Huibers, apostolisch administrator van het bisdom Rotter dam. De benoeming der nieuwe bis schoppen zal nog wel enige tijd uit blijven. Het van kracht worden van de nieuwe indeling van de Nederlandse kerkpro vincie is medegedeeld in een decreet van de Pauselijke internuntius, mgr. P. Giobbe, aan de Nederlandse bisschop pen. (Van onze Haagse redacteur) Nadat een gehele week verstreken is, waarin de sfeer rondom het geschorst Nederiands-Inonesische overleg er door allerlei verklaringen van Indonesische zijde, die weer reacties van Nederlandse kant uitlokten, bepaald niet heter op werd, mag thans verwacht worden, dat er spoedig in deze verwarde zaak meer klaarheid zal komen. Wanneer het In donesische antwoord binnen is op de Ne derlandse nota, waarin o.m. om ophel dering is gevraagd over de toelating van mr. Empel, kan maandag in de minis terraad te Den Haag beslist worden of Nederland al dan niet bereid is de on derhandelingen te hevatten. De spanning tussen de partijen is ver minderd dank zij het gesprek, dat de Indonesische ambassadeur in speciale missie, mr. Utoyo Ramelan, gisteren met minister-president dr. Drees heeft gehad minister Luns vertoeft met. ziekteverlof op de Hoge Veluwe. Zoals gisteren reeds werd gemeld, is van In donesische zijde het stellen van een tijdslimiet voor de hervatting van het overleg losgelaten; met name deze ul timatieve eis lokte in Den Haag verzet uit. De vier Duitse kustprovincies hebben besloten gezamenlijk de kosten op te brengen voor de bouw van een door atoomkracht voortgedreven schip. Het prototype hiervan zal worden ontwor pen op een nog niet nader aangedui de plaats. Het project zal worden be kostigd door Bremen, Hamburg, Slees- wijk-Holstein en Neder-Saksen, welke allen afhankelijk zijn van de zeevaart voor een groot deel van hun econo mische leven. (UP) In Parijs hebben de volgelingen van Abbé Pierre zich bij verrassing meester gemaakt van een verlaten pakhuis onder een Parijs' viaduct en dit in één nacht tijd ingericht tot slaapplaats voor velen van het zwerversleger. Met zeven vrachtwagens trokken de „stoottroepen" naar de opslagplaats onder het buiten gebruik zijnde spoorwegviaduct en richtten daar kamers in met van tevoren gereed gemaakte schotten. De bedoeling van Abbé Pierre, van wie dit plan uitging, is, de autoriteiten duidelijk te maken, dat het zeer goed mogelijk is de bogen onder verschillende kilometers viaduct geschikt te maken voor bewoning door daklozen. (Van een speciale verslaggever) De president-directeur van de K. L. M., de heer I. A. Aler, is vandaag van zijn reis door de V. S. teruggekeerd, vol goede hoop, dat er thans voldoende goodwill bestaat voor de twee nieuwe luchtlijnen, die de luchtvaartmaatschap- Pij naar het westen en zuiden van de V. S. wil doortrekken: Los Angeles in Californië aan de westkust en Houston BARON DE COUBERTIN a afloop van de ijshockeywed- strijd Italië-Duitsland op de Ijshockeybaan van Cortina hebben de heren deelnemers een flinke domper gezet op de Olympi sche gedachte. Hoewel het devies van Pierre baron de Coubertin, de stichter van de moderne Olympische Spelen: „Niet de overwinning is be langrijk, maar het deelnemen" nog f)T YMPT^DHP steeds van kracht is en hoewel nog VL J- ir±± ihuiil geen twee dagen geleden in het sta dion te Cortina de plechtige Olym pische eed met de zinsnede „dat wij aan de Olympische Spelen zullen deelnemen in sportieve wedijver" namens alle deelnemers is afgelegd, werd er op het ijs een stevig rob hertje gevochten. De hele wedstrijd 1.57.8; had zich trouwens a! door anspor- tiviteit gekenmerkt. Na afloop ont laadde de stemming zich in een vuistgevecht, dat enkele minuten duurde. U kunt er op pagina 4 meer over te weten komen, evenals over het feit, dat het eerste goud verdeeld is. Een Fin en een Duitse hebben in skiwedstrijden succes gehad. Van daag is de vijfhonderd meter hard rijden op de schaats, waarbij de Rus sen favoriet zijn. Morgen is de vijf duizend meter, om de twee program maonderdelen van dit weekeinde die U ongetwijfeld het meest inte resseren, even te noemen. Reuze-slalom: 1. en Olympisch kam pioene Ossie Reichert (Duitsland) 1.56.5; 2. Puzzi Frandl (Oostenrijk) 3. Thea Hochleitner (Oosten rijk) 1.58.2; 4. en 5. Andrea Mead Lawrence (Ver. Staten) en Madeleine Berthod (Zwitserland) 1.58.3. IJshockey. Groep A: CanadaOos tenrijk 230, DuitslandItalië 22. Groep B; TsjechoslowakijeVer. Sta-- ten 43. Groep C: RuslandZweden 51. Canada heeft zich al geplaatst voor het eindtoernooi. Bobslee: Klassement momenteel: 1. Italië I, 2. Italië II, 3. Groot-Brittan- nië, 4. Spanje, 5. Zwitserland I. in Texas bij de Golf van Mexico. Het enthousiasme in Los Angeles en Hous ton was overweldigend. Verscheidene malen bleek het volkomen overbodig, dat de heer Aler zijn pleidooi voor het verlenen van landingsrechten afstak, omdat de plaatselijke Kabier van Koop handel of de in de Amerika zo be langrijke vrouwenclubs al een reso lutie klaar hadden, waarin de wense lijkheid en de noodzakelijkheid van de K. L. M.-luchtverbinding met Europa omstandig uit de doeken was gedaan. Het enthousiasme was zelfs zo groot, dat alleen al 35 inwoners van Los An geles reeds plaats hebben besproken voor het eerste K.L.M.-vliegtuig, dat vandaar naar Amsterdam zal vertrek ken. Dat zal gebeuren, zo heeft de heer Aler beloofd, binnen zes weken, nadat de Amerikaanse regering via een lucht vaartovereenkomst tussen Nederland en de V. S. vergunning heeft verleend. In deze sfeer van warme belangstel ling en medewerking had ik het gevoel, dat ik de luchtlijn al in mijn zak had, aldus de heer Aler, maar toen ik was teruggekeerd in de ambtelijke sfeer in Washington, raakte ik er toch wel weer van overtuigd, dat we er nog niet zijn. Maar ik heb goede hoop, dat onze wensen zullen worden ingewilligd. De heer Aler deelde voorts nog mede, dat naast de optie, die hij, zoals gemeld, bij Lockheed genomen heeft op üen Electra's, de K. L. M. ook nog optie heeft genomen op vier DC-8 straalver- keersvliegtuigen, waarvan er, zoals be kend, al acht zijn verkocht en die 25 miljoen gulden per stuk kosten. „Met het reeds definitief gekochte materiaal zal de produktiecapaciteit van de K. L. M. over vijf jaar verdubbeld zijn en wij verwachten van de ontwikkeling van ons vracht- en passagiersvervoer het zelfde", aldus de heer Aler. In Straatsburg zal op 4 maart een Europees carnavalsfeest worden ge houden. De onlangs opgerichte „Asso ciation pour le Carnaval Européen de Strasbourg" heeft zich tot de carna valsverenigingen van alle steden in Europa gewend teneinde zich van de medewerking van deze verenigingen te verzekeren. (ANP) A deert en tie BARÏEU0RISSTR. HAARLEM TEL. 13439 FERD. BOLSTR. 48 A DAM - TEL 717162 Verwachting tot zondagavond (op gemaakt te 11.15 uur). Zwaar bewolkt met in het westen van het land mogelijk wat regen Overwegend matige zuidelijke wind. Stijging van temperatuur. ZONDAG: Zon; 8.28-17.23. Maan: 20.30-8.52. MAANDAG: Zon: 8.27-17.24. Maan: 21.50-9.13. (Van een bijzondere medewerker) e belangstelling voor het beroep dat onze jonge mensen zullen kiezen neemt hand over hand toe. Steeds duidelijker immers wordt het inzicht, dat Nederland zijn plaats in de rij der volkeren slechts kan handha ven en versterken, indien het een posi tieve bijdrage levert in de technische en maatschappelijke vooruitgang. Daartoe is niet voldoende, dat we knappe geleer den hebben in de laboratoria, daarvoor is even hard nodig, dat de werkplaat sen gevuld zijn met bekwame vaklie den. Maar de onderzoekende geleerde en de uitvoerende vakman kunnen nog zeer onmaatschappelijke wezens zijn: in dividualisten of materialisten of beiden. Een diep besef van onderlinge verbon denheid en afhankelijkheid, zoals de na tuur ons die nu eenmaal oplegt, moet noodzakelijkerwijze de technische ge schiktheid aanvullen. Teneinde de mens tot die staat op te voeden is het niet voldoende, dat in het gezinsmilieu over gehoorzaamheid, in de Kerk over godsdienstzin, in de school over twee en twee is vier wordt gesproken. En zeker is het niet voldoen de, dat wij met deze driewerf on derscheiden op voeding doorgaan tot het einde van de schooltijd en dan de jeugd iets over het aanstaan de beroepsleven gaan „leren" door haar er eenvoudig maar te laten intreden. We willen natuurlijk niet zeggen, dat de situatie in Nederland zo hopeloos is als we hier schijnen te suggereren. Reeds meer dan twintig jaar zijn er allerlei verdienstelijke pogingen aange wend door verschillende particuliere in stanties om ook op de scholen al enige voorlichting te geven, ten behoeve van de leerlingen omtrent de mogelijkheden in het latere leven. Het particulier ini tiatief heeft, reeds lang voordat de Rijks overheid er ook maar aan dacht, on waardeerbaar goed werk gedaan op het terrein van de beroepskeuze-voorlichting. Maar het is alsof we hier met 2 stoffen te doen hebben zoals water en olie, die zich nu eenmaal niet met elkander laten vermengen. Slechts met de groot ste moeite kan met de beroepen- en be roepskeuzevoorlichting in de scholen worden doorgedrongen. Officieel nemen weliswaar de onderwijsorganisaties deel aan het werk van de voorlichtingsin stituten inzake beroepskeuze, maar in dividueel zijn er nog talloze onderwijs krachten, die schouderophalend tegen over deze instellingen staan. Veelal me nen dezen, dat zij, zoals de bovenmees ter van voorheen, zelf wel in staat zijn hun leerlingen omtrent de toekomst te adviseren. Wij verbazen ons hier niet al te zeer over. Wat hoort de kwekeling ooit over het maatschappelijk leven waarin hij toch zijn onderwijzende en op voedende taak heeft te vervullen? Wat weet hij van het werk van de metaal draaier. de handelscorrespondent, de ambtenaar of de timmerman? Op zijn hoogst iets over ioon- en rechtspositie. Het is duidelijk, dat wanneer deze in bouw van ons onderwijs in het geheel van de opvoeding tot maatschappelijk mens grondig wil worden aangepakt, reeds de opleiding tot onderwijzer en le raar hier volledig rekening mee moet houden. (vervolg op pagina 7)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 1