Eisenhower wijst Boelganins voorstel voor vriendschapsverdrag af Een pennestreek alleen kan de situatie niet veranderen Treindiensten zeer vertraagd Denk u eens in, mijnheer de voorzitter...." Vuurzee verrast volle feestzaal 1200 gasten in paniek; tenminste 10 doden Ooeratie ..Afkoeling Slagzin levert f 50.000 op Radio-actieve sneeuw in Japan Nederland wacht op opheldering uit Djakarta Indonesische toelichting sal van beslissende betekenis sijn Nederland onfortuinlijk opde 5000m OVERBODIG EN ZELFS GEVAARLIJK Catastrofe in Brooklyn Park Felle brand in Harlingen Voortzetting of uitstel van de besprekingen met Indonesië? Het weer MOTOR BR0MF1ETSKLEDING MAANDAG 30 JANUARI 1956 79ste JAARGANG No. 26513 Bevriesing bovenleiding Puinhoop Tien gesinnen dakloos Kinderen schrijven aan de jarige Paus Fecstboek van de beste inzendingen Mevr. v. d. Leeuw-Maris uit Santpoort winnares van Unilever-prijsvraag Conclusie Verdere discussies ƒ25.000 op no. 9367 Vorst Vicaris-generaal van Mechelen overleden BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraal 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. IJmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: J. J. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severin. NIEUWE E COURANT ADVERIbNIlblAKIkh 28 cents per millimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor •dvertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren ABONNEMENTSPRIJS 50 cents per week, f2.17 per maand, f6.50 per kwartaaL Voor klachten over de bezorging na SJ0 uur 's avonds teL 21544. Advertentie President Eisenhower van de Verenig de Staten heeft eergisteren geantwoord op de boodschap van de premier van de Sovjet-Unie, maarschalk Boeïganin, die hem vorige week woensdag door de Russische ambassadeur in Washing ton, Zaroehin, is overhandigd. Zater dagavond is de tekst van beide brie ven gepubliceerd. Daaruit blijkt in de eerste plaats dat Boeïganin het sluit- ten van een Russisch-Amerikaans ver drag van vriendschap en samenwer king heeft voorgesteld, dat een loop tijd zou hebben van twintig jaar en dat gebaseerd is op de beginselen, die van communistische zijde zijn ontwik keld voor een vreedzame co-existentie: gelijke rechten, wederzijdse eerbiedi ging van de staatssoevereiniteit en niet- inmenging in eikaars binnenlandse aan gelegenheden. De verdragsluitende par tijen zouden zich volgens het Russische voorstel moeten verplichten om in overeenstemming met het Handvest der Verenigde Naties al hun internationale geschillen uitsluitend met vreedzame middelen te beslechten en voorts bij dragen tot de ontwikkeling van econo mische, culturele en wetenschappelijke betrekkingen tussen beide landen. BOELGANIN EISENHOWER (Van -en verslaggever) plotseling ingevallen koude heeft VatwHorgen °P vele plaatsen in het land s adde wegen ten gevolge gehad. Het Vef>Vervoer ondervindt hiervan uiter aard grote hinder. wee-en'?en van de Nederlandsche Spoor- h t n «wamen vooral in 't centrum en vprtraesten van het land met behoorlijke jf'bgcn binnen. Duizenden foren- en Hj1' ,Vanuit de richtingen Het Gooi, wJ™? em Jaar de hoofdstad reisden, 'aat op hun werk. De oor- \f„n deze vertragingen is gelegen riez>ng van de elektrische bo venleiding, waardoor de stroomtoevoer f treinen zijn genoodzaakt op de baanvakken te wachten. Vele diensten zijn daardoor verward.' yertragngen, variërend van tien mi nuten tot ruim een uur, zijn voorgeko men op alle diensten van vanmorgen van de hoofdstad richting Alkmaar, richting Leiden, richting Amersfoort. Ook in de omgekeerde richting waren de treinen te laat op hun bestemming. De treinen van en naar Utrecht, AmersfoortZjvolle en enkele andere lijnen, waren eveneens te laat. Eisenhower heeft Boeïganin in zeer vriendschappelijke, maar ook zeer duidelijke bewoordingen geantwoord, dat de bepalingen van het voorgestelde verdrag letterlijk voorkomen in het Handvest der Verenigde Naties en dat ook de woorden van het Handvest het optreden van de huidige internationale spanning niet hebben kunnen verhinde ren. „Hoe zouden wij dan kunnen ho pen, dat de huidige situatie wordt opge klaard door die woorden eenvoudig in een bilaterale vorm te herhalen?", schrijft de Amerikaanse president en hij vervolgt: „Ik vraag mij af, of het ei genlijk niet tegen de zaak van de vre de is, als opnieuw aan de procedure van een verdrag en ditmaal slechts op bilaterale basis wordt begonnen, om dat dan immers de illusie wordt ge wekt, dat door een pennestreek een re sultaat is bereikt, dat in werkelijkheid slechts kan worden verkregen door een verandering van de geest." De Amerikaanse president zegt gaar ne nadere uiteenzettingen van Boeïga nin tegemoet te zien. Amerika, aldus Eisenhower, strekt de hand uit naar ieder, die oprecht vriendschap ver langt. Hij, Eisenhower, zou alles doen ter bevordering van de vrede, mits die rechtvaardig zal zijn. Het zijn echter daden en niet de woorden, die tellen, aldus Eisenhower. De Amerikaanse president vervolgt dan: „Denk u eens in, mijnheer de voor zitter, welk een geweldige verande ring niet alleen in onze betrekkingen, maar overal ter wereld zou worden teweeggebracht, als er snelle maatre gelen zouden worden genomen om Duitsland in vrijheid en binnen het ka der van de veiligheid te herenigen. Als onze belofte, in oorlogstijd gedaan, zou worden uitgevoerd, dat wij het recht van de volken zouden eerbiedi gen om zelf de regeringsvorm te kie zen, waaronder zij willen leven. Als wij onze beide landen zodanig open stelden voor inspectie, dat de moge lijkheden van een verrassingsaanval zouden verdwijnen, en als beperkin gen van de bewapening in de praktijk BALTIMORE, Maryland. Ten minste tien doden zijn te betreuren als Slachtoffers van een vreselijke brand, die dit weekeinde de Arundel ParK- hall in Brooklynpark bij Baltimore in de as heeft gelegd. Tientallen personen ^'erden gewond. De brand brak uit, terwijl een gezelschap van ca. twaalf honderd personen aan een feestelijk oester-eten deelnamen. Blijkbaar ont- taan door een in brand geraakt verwarmingsapparaat greep het vuur in vr,"ïfncl tempo om zich heen en verraste de dichte schare van feestvierenden volkomen. ü^dat de bezoekers aanvankelijk het gebouw betrekkelijk ordelijk ver- „n' *?rak een helse paniek uit, toen de vlammen zichtbaar werden. Een ggetuige vertelde, dat de mensen elkaar letterlijk uit de ramen wierpen. zodra hii6u anten kwam hulp opdagen, werd R,f bericht van de ramp bekend erna \,h .n1Weeraut0's en reddingswa- snelden na, uVan omliggende plaatsen naar het terrein van de brand, dat u "Uurde drie volle uren, voor- Het h v- vuur enigszins bedwongen was. ak van het gebouw was reeds in- ereat toen de vlammenzee op zijn Ze„ was; De verkoolde lichamen van v, volwassenen en twee kinderen haar U (UI, ICK: puinhopen geborgen en braLreVÜjkennuis van Baltimore ge- dcht. Zij waren onherkenbaar. de U g°bouw is een puinhoop. Volgens h-, brandweer had het gebouw twee breo2lngangen van ruim twee meter breekt en een zijmgang van vier meter door De meeste feestgangers zijn tUj oe ramen ontsnapt. Een oogge- orn e.-Vnrklaarde> dat bet vuur zo snel had n greep „alsof iemand benzine H ««gegoten". echteV aanta' gewonden de meesten schriirt. slechts licht gedeerd over- moreJy; ,de honderd. Het South Balti- handèlrh uis beeft 85 gewonden be- toe. er van zijn er ernstig aan terston^O<^0 Kruis in Washington zond albumin sT0^ boeveelheden bloed en intusseif°uth Baltimore-ziekenhuis was verwarri toneel van de vreselijkste Overal en hartbrekende tonelen, gen en' Jn, spreekkamers, kantoren, gan- den Ti- werden patiënten verbon- shock, hetaeenW^ren gevallen van verergerde paniekstemming nog f*Ttav,o!jj0fdzakGlijk gezinnen aan het f adden deelgenomen en velen in net tumult van elkaar gescheiden ge raakt waren, doolden honderden ang- stigen van ziekenhuis naar ziekenhuis, om iets omtrent hun familieleden te vernemen. Hedenmorgen om vijf uur is brand uitgebroken *in café „Het Anker" nabij de havenbrug in Harlingen. Het vuur greep zo snel om zich heen, dat de be woners in nachtkleding het als een fakkel brandende gebouw moesten ont vluchten. Aangewakkerd door de felle oostenwind tastte het vuur ook de ande re huizen van het dichtbebouwde hoek je aan, waarbij de bewoners geen ge legenheid kregen iets in veiligheid te brengen. Kinderen werden via de ra men van een bovenwoning gered. Ook een 90-jarige dame kon in veiligheic worden gebracht. In een sneeuwstorm werkten politie en brandweer onder zeer moeilijke omstandigheden. Grote water massa's werden in de vuurzee gespoten door de brandweer van Harlingen, die terzijde gestaan werd door de brand weer van Harlingen en Sexbierum, die die ter assistentie waren uitgerukt. Men moest ononderbroken doorspuiten, daar anders het water in de slangen zou be vriezen. Na drie uur hard werken was het vuur bedwongen. Het geheel uitge brande café „Het Anker" was toen een fantastische zwart-witruïne van gebla kerde balken in een ijsverpakking. Vijf dubbele woningen branden uit, waardoor tien gezinnen dakloos werden. zouden worden gebracht, waardoor produktieve kracht zou worden vrijge maakt voor de vooruitgang van de mensheid. Denk bovendien eens aan de berg van wantrouwen en onbegrip die zou verdwijnen, als onze volken vrijelijk nieuws, inlichtingen, bezoe ken en gedachten zouden uitwisse len". (Vervolg op pagina 4). De lezertjes van de katholieke jeugd tijdschriften „Okki" en „Taptoe" die over 2300 katholieke lagere scholen in Ne-'erland verspreid zijn, zullen de H. Vader bij "i.jn tachtigste verjaardag ieder een felicitatie-brief schrijven. De vijftig beste inzendingen zullen in het Italiaans vertaald aan de H. Vader in eei. feestboek worden aangeboden. Een kerkelijke functionaris zal zijn mede werking hiertoe verlenen. Men wil hiermee bereiken dat de kin deren middels deze verjaardag van de H. Vader meer en meer doordrongen zullen worden van Zijn Primaatschap in de Kerk, waarvan ook zij volwaar dige leden zijn. Deze verjaardag zal ook de onderwijzer of de onderwijzeres een prachtige gelegenheid bieden de kinderen een groter besef bij te bren gen van de Una Sancta, de Wereldkerk. Sinds de diskwalificatie van de Italiaan se voetbalclub „Napoli" in november van het afgelopen jaar kwam dezer dagen in het „Vomero"-stadion te Napels deze club weer voor het eerst op het veld. Op het einde van de wedstrijd ontstonden er ongeregeldheden en wilde het publiek het veld bestormen. Ge helmde soldaten en politieagenten trachtten de invasie te voorkomen. Op de foto probeert de politie het verhitte enthousiasme van de menigte met water af te koelen. Voor mevrouw G. H. van der Leeuw- Maris, wonende Litslaa.n 5 te Santpoort, is het vandaag geen blauwe maandag geworden. Zij werd tenminste overrom peld met de mededeling dat zij met haar slagzin „De ochtendstond heeft 't maar Blue Band geeft 't" de hoofd prijs, zijnde 50.000, gewonnen heeft in een grootscheepse prijsvraag van de Unilever. De heer Van der Leeuw is werkzaam op het verzekeringskantoor van zijn vader te Amsterdam. De vader, die in vertrouwen was genomen, had zijn zoon opdracht gegeven vanmorgen om elf uui in Café-Restaurant Brinkmann in Haar lem te zijn voor een belangrijke be spreking met een cliënt. In Brinkmann echter trof de heer Van der Leeuw een uitgebreid gezelschap aan en werd nij verrast met de heuglijke tijding plot seling 50.000 rijker te zijn geworden. Het gezelschap vertrok daarna naar Santpoort om de winnares zelf te pro moveren tot een „vrouw van goeden doen". Zaterdag is in Japan sneeuw geval len van een uitzonderlijk hoge radio activiteit. Men vraagt zich af, of er er gens een kernexplosie heeft plaatsge had. (Reuter). Vandaag komt het Nederlands kabi net in zijp gebruikelijke wekelijkse zit ting bijeen. De kwestie van de Neder lands-Indonesische onderhandelingen zal daarbij ter sprake komen. Het is> niet zpker, of vandaag een beslissing zal worden genomen over de vraag, of en wanneer, wat Nederland betreft, de besprekingen kunnen worden hervat. Vorige week is van Nederlandse zijde n.i. aan de Indonesische regering om gevraagd. Het Nederlandse kabinet kan vandaag alleen beslissen, als de ge vraagde opheldering tijdig in Den Haag wordt ontvangen. Naar het ANP in Den Haag verneemt was een van de vragen, die zich bij het bepalen van het Neder landse beleid hebben voorgedaan, ge weest, of het wellicht beter zou zijn de verdere Nederlands-Indonesische be sprekingen uit te stellen. Een voorstel daartoe is van Nederlandse zijde echter opheldering over „een aantal punten" niet gedaan. Het antwoord van Djakarta zal voorts van beslissende invloed zijn op de volgende punten: 1) Zowel minister-president Harahap als de voorzitter van de Indonesische dele gatie, minister Anak Agung gde Agung, hebben verklaard, dat een parafering van de tot dusverre bereikte resultaten de Nederlands-Indonesische conferentie zal kunnen beëindigen, m.a.w. de Neder landse delegatie hoeft alleen maar „ja of nee" te zeggen. Dit Indonesisch stand punt werd nog eens uitdrukkelijk onder streept door een verklaring van de In donesische minister-president, dat de delegatie in Genève is opgedragen de besprekingen in één slotzitting te beëin digen. Deze Indonesische opvatting is in strijd met het standpunt, dat Den Haag inneemt. Herhaaldelijk is van Nederlandse zijde duidelijk gesteld, dat niet kan worden gesproken van „een bereikte voorlopige overeen komst". In 1944 werd de marine-basis te Porkkala in Finland verpacht aan Rusland, maar eind vorig jaar joerd een over eenkomst gesloten, waarbij de basis weer afgestaan vierd aan de Finnen. Woensdag arriveerde een Russische dele gatie te Helsinki, om de laatste overeenkomst te tekenen. Daarna trokken de Finse troepen over de grens van Porkkala. In de nota die Grasff van Bijlandt vorige week aan minister-president Ha rahap heeft overhandigd, zou dan ook zijn herinnerd aan het gemeenschappe lijk communiqué van 7 januari, waarin o.a. werd gezegd, dat „naarmate de openstaande punten in aantal afnemen, de overblijvende onderwerpen vanzelf sprekend moeilijker tot overeenstem ming kunnen worden gebracht". De conclusie ligt dan ook voor de hand, dat Ie Nederlandse delegatie niet zal kunnen worden gemachtigd met een handtekening de conferentie op basis van de resultaten, die het overleg tot dusverre heeft opgebracht, te beëindi gen. Indien dan ook het Nederlandse ka binet aan de hand van het Indonesische antwoord zou kunnen besluiten tot een hervatting van de besprekingen, kunnen verdere discussies tegemoet worden ge zien over de „overblijvende onderwer pen", die op de ministeriële besprekin gen van begin dezer maand niet tot een definitieve oplossing zijn gebracht. 2) De kwestie van de Nederlandse ar restanten. 3) De herhaling van het onwrikbare Nederlandse standpunt, dat de soeverei niteit van Nieuw-Guinea geen onderwerp van bespreking kan zijn. 4) De mededeling van de Indonesische minister van voorlichting, dat het vier de punt van de agenda niet verder zal worden behandeld. De Indonesische ambassadeur in bij zondere missie, mr. Utoyo Ramelan is zaterdagavond uit Genève in ons land teruggekeerd. Hij heeft in Genève de voorzitter van de Indonesische delega tie, minister Anak Agung gde Agung, verslag uitbracht over de besprekin gen, die hij de vorige week in ons land heeft gevoerd, onder andere met minis ter-president. dr. W. Drees. In de 530ste staatsloterij le klasse is een prijs van f 25.000.gevallen op lot no. 9367. Verwachting tot dinsdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Op de meeste plaatsen droog weer. met later van het noordoosten uit enkele opklaringen. Krachtige tot matige oostelijke wind. Lichte tot matige vorst. Zon: 8.25-17.26 Maan: 23.07-9.33 De bejaarde visser op deze foto (ge maakt in San Juan op Porto Rico), die met zoveel zorg bezig is zijn werphen gels te inspecteren, is de 72-jarige prins Wilhelm van Zweden, een broer van Koning Gustaaf. De prins is gekiekt op het punt een dag te gaan vissen in de wateren bjj Porto Rico, waar hij, als veteraan op het gebied van de hengel sport, enige vissen van een bijzonder soort hoopte te vangen. In de nacht van zaterdag op zondag is mgr. Jan Tessens, vicaris-generaal van Z. Em. Kardinaal van Roey, en deken van het Metropolitaan Kapittel sinds 1945, te Mechelen in de leeftijd van 76 jaar overleden. Mgr. Tessens was al vier jaar lang ernstig ziek. Nederland is gisteren op onfor tuinlijke wijze buiten de prij zen gevallen op de Olympi sche Winterspelen. Nadat Wiui de Graaff, een jonge Rotterdammer, Lad aangetoond dat Nederlands kansen zeker niet slecht stonden en Shllkov, de ingenieur uit Leningrad die al eens wereldkampioen is geweest, een vrijwel ongenaakbare tijd had laten noteren, is het weer echter omge slagen boven de drijvende ijsbaan op het meer van Misurina. Plotseling waren ongekend snelle tijden niet meer mogelijk en Kees Broekman is er de dupe van geworden. Onder bij zonder moeilijke omstandigheden liet hij desondanks een zeer goede tijd afdrukken en daarmee bewees hij dat hij onder idealer omstandigheden nog sneller zou zijn geweest en tenminste een zilveren medaille zou hebben behaald. Nu ging het goud naar Shilkov, het zilver naar Sigge Erics son en het brons naar een andere Rus, Gontsjarenko. Onmiddellijk er na komen Kees Broekman en Wim de Graaff. Zij hebben alle Noren ach ter zich kunnen laten. Rusland zegevierde ook op de 500 meter, waarop Grishin een nieuw wereldrecord heeft gevestigd. In dit stuk kwam Nederland, zoals te ver wachten was, niet voor. Op pagina vijf kunt U meer lezen va.n het nieuws der Olympische Spelen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 1