Haarlems Bloei komt weer met verschillende attracties in het voorjaar Krediet van f 15.000 aan de gemeente gevraat igd Een bruid in de morgen" in Haarlemse schouwburg I kwam in de Bakencssergracht terecht Wat te doen, als men met zijn auto te water geraakt? Bescheiden ontwerp werd ongevraagd een kapitaal plan van 120 miljoen De hoofdprijs van Lnilever- wedstrijd Verrassingen in acht sterren- toernooi n Spel van rauwe uitersten B. en W. willen een aantal subsidies verhogen Geslaagde voorlichting en demonstratie in Stoop s bad Gaat U verhuizen TEMPO MAANDAG 30 JANUARI 1956 PAGINA 3 Af schei di van P.T.T.- emp'loyé W. Flooren Burgerlijke Stand Haarlem O'PHOGIMGSWHRKEN AANBESTEED Duur betaalde ergernis Aanrijding' op Spa ar n d am se weg 7.850 voor katholiek medisch-opvoedkundig bureau JAARFEEST „SiT.-DEUSDEDIT" Een reuze idee: Neem bij Uw slager BLOEDWORST mee en geef er rode kool met zure appel bij! Hoe 't ook zij Z ANDVOORT BOULEVARD-PLAN KAPITALISTISCH? 2Vz miljoen X f 1- PRINSES BEATRIX 18 JAAR RESTAURANT BRINKMAN STUDIO KREEG ONGEWENST BEZOEK POGING TOT OPLICHTING? Kapelaan L. J. Beugels- dijk benoemd in Den Haag Omvoorzichtige automdbilist Personeel van „Meer en Bosch" op de planken Morgenavond opvoering van Achter wallen en poorten" HEEMSTEDE KINDEREN VAN DEZE TIJD Burgerlijke Stand1 Winnaar nam de mede deling nogal rustig op TUINGEREEDSCHAP Zaadhandel JAN ROOZEN Jaarvergadering K.A J. Oud-Schoten Geen audiëntie TAFELTENNIS Vanwege Haarlems Bloei zullen er ook dit jaar verschillende attracties in Haarlem gebracht worden. Haarlem zal evenals het vorig jaar deelnemen aan het grote Bloemencorso in de Bloembol lenstreek, de bloemenmeisjes zullen weer acte de presence geven en tal van muzikale evenementen zullen er wor den georganiseerd. Op het stationsplein zal wederom de vlaggenparade gehou den worden, maar het bestuur van de stichting meent, dat de stad ook op en kele andere punten met vlaggen getooid zal moeten worden. Met name hoopt men het Houtplein, waar geen monument zal worden opgetrokken, of althans de zuidelijke invalspoort van Haarlem, en de Grote Markt met vlag gen op te fleuren. Om haar voorjaarsplannen te ver wezenlijken heeft de Stichting Haar lems Bloei een gemeentelijk krediet gevraagd van 15.000. B. en W. heb ben te dien aanzien overleg gepleegd met de betrokken commissie voor de toekenning van subsidies uit de ge meentekas. Deze commissie heeft echter gemeend, dat met een bedrag van 10.000 zou kunnen worden vol staan. Niettemin achten B. en W. het verantwoord de gemeenteraad voor te stellen toch 15.000 uit te trekken voor bovengenoemd doel. Zij menen dat het door Haarlems Bloei ge vraagde bedrag alleszins redelijk is. B. en W. brengen de raadsleden in hermnermg, dat het vorig jaar door verschillende leden is betoogd, dat het juist zou zijn in het vervolg reeds vroe ger aan Haarlems Bloei een krediet ter beschikking te stellen en het daarbij in goed vertrouwen aan de Stichting over te laten het bedrag op de meest juiste wijze te besteden ter verzorging van verschillende attracties. Aangezien die gedachte ook door B. en W. wordt ondersteund en het be stuur van de Stichting zich thans met een verzoek om beschikbaarstelling van een belangrijk lager bedrag dan dat van het vorig jaar reeds tijdig tot het col lege had gewend, mocht de Stichting de gegronde hoop koesteren aldus schrijven B. en W. aan de raad dat dit zonder bezwaar beschikbaar ge steld zou worden. Temeer mocht deze doop gekoesterd worden, zo zeggen B. en W„ aangezien ook dat deel van de ^?ad, dat bezwaar maakte tegen plaat- Slng van de versiering op het Hout- Advertentie TRANSPORTEN door geheel Nederland Bergplaats voor inboedels. ROZENSTRAAT 13 - HAARLEM Telefoon 20020-12525 Zaterdag heeft de heer W. Flooren, employé 1, afscheid genomen van het P.T.T.-bedrijf in Haarlem, waarbij hij 45 jaar in dienst is geweest. De schei dende ambtenaar, die de pensioenge rechtigde leeftijd heeft bereikt, werd in het postgebouw aan de Baljuwslaan, af deling bestelling, toegesproken door zeer velen, die hem prezen wegens zijn velerlei verdiensten op verschillend ge- bied. Het postaal mannenkoor van de £-T.T„ onder leiding van de heer P. Potgieser, zong bij de binnenkomst van heer Flooren met zijn familie, een Vjelkomstlied, waarna de waarnemend directeur van het postkantoor Haarlem, de heer N. W. de Groot, een korte toe spraak hield en een erepenning cver- "andigde. De heer J. C. Trommelen, chef Van het postgebouw aan de Baljuws- taan, belichtte vervolgens met enige Jvoorden de grote collegialiteit van de heer Flooren en zijn bereidwilligheid °to anderen te helpen. Verder spraken h°g de heer P. Koomen, voorzitter van het P.T.T.-jubileumfonds, waarvan de heer Flooren lange tijd voorzitter is geweest, de heer J. J. A. van Roon, na mens de afdeling controle van Postwaar- den, de heer B. Korstman, chef geld- zaken, de heer R. Buitenhuis, die een Djmdicht voorlas op de ambtelijke loopbaan van de scheidende P.T.T.-man, en de heer J. Kunkeler, expediteur 1 secretaris van de reisvereniging van het Postbedrijf. FILMS: °rS!AinPAI'ACE: „Ik Wil mijn kind te- 4 ,'f <Dle Ratten), 18 jaar. Tijden: 2, TDA el1 9-15. „Moederleed", 18 jaar. Tij- uen. 2.30, 7 en 915 Di.-avond één voorstelling om 8 uur. LIDO- "t0"1 Teufel gejagt", str. volw. Jv?■•Terug uit de hel", 14 jaar. Tij- jdon: 2, 4.15, 7 en 9.15. Thden:: ^'T™andlng Jn Parijs", a. 1. ™us"Aj8m?aa8r15: "Vrouwenarts dr. Pre- RFMRpLnT ..Vrouwen om Puccini", 18 j. REMBRANDT: ,,08-15" (verv 18 i Tii- 2' 4'15' 7 en 9.15. 3' f,1 .ma': "HaPPy landing", 14 -jaar ?ijd!0nt: ^0me7ten° :9.i5SatanSelland,,1 18 3' STUDIO: „Het glazen muiltje" Do. „Mrs. Miniver", 18 iaar 2. 7 en 9.15. 1. 1. Tijden: Maandag 30 januari Stadsschouwburg: Het Rotterdams Toneel et Ab. B, 8 uur. met „Bekentenis' Minerva: Lezi ■kunstkring, 8.15 Minerva: Lezing voor de Heemsteedse Dinsdag 31 januari stadsschouwburg: Voor Vereniging van dj'^rouwen voert het Rotterdams Toneel Rotte—uur „Bekentenis" op; 8 uur: Het Min Toneel met „Bekentenis", zart Ya (Heemstede)Eerste avond Mo- oyclus N. Ph. O., 8.15 uur. Se?ndi;rtromvdIJ. P. Schuijt en C. E Get-' van Dam en M- H- Rooij. J. va„""wd: D. Bakker en M. de Mooij, van Ei- Werfhorst en C. Leijen; K. Poesiat kenbel"g en H' B- Polak; J. uesiat en H. Zieren. geboren; M. J. Boer- Slieker, z.; A EnLi JMroerrnans - Truijens, z.; J. c. hor - Broerse, z.; J. Misero - F. C. Döll - Boom, z.; M. L. van Cranenburg, z.; g! plein, het te verstrekken krediet bij een motie van de heer Schippers en ande ren wilde bepalen op een bedrag van f 20.000 zodat ook uit dien hoofde de aanvraag van 15.000 bescheiden ge noemd kon worden ten opzichte van 1955. Overigens is gebleken, dat met de nog korte tijd van voorbereiding het stichtingsbestuur zich reeds op ver schillende punten heeft moeten vastleg gen. B. en W. verklaren tenslotte, dat de plannen van Haarlems Bloei hun instemming hebben en zü stellen de raad voor de gevraagde 15.000 be schikbaar te stellen. Vanwege de dienst van O.W. in Haar lem is in het stadhuis openbaar aan besteed het maken van ophogingswer- ken voor ongeveer 32 hectaren stads uitbreiding ten zuiden van de Amster damsevaart en ten oosten van de Prins Bernhardlaan, met bijkomende werken. In totaal waren er 22 inschrijvingen binnengekomen, waarvan de laagste ten name stond van het Aannemings bedrijf Boltje te Zwolle: f 1.975.000. De hoogste inschrijving kwam van Zaanen Verstoep uit 's-Gravenhage met f 4.320.000. Er waren ditmaal verschillende alter natieve inschrijvingen, d.w.z. een firma schreef in op een bepaalde gefixeerde prijs, maar wilde het ook wel voor min der doen, als er aan bepaalde voor waarden zou kunnen worden voldaan. De N.V. Nelis uit Velsen-Noord had bij voorbeeld ingeschreven voor f2.497.600, maar wilde het werk ook voor f 60.000 minder doen, wanneer van de diverse instanties toestemming en medewerking zou worden verkregen om in een twee ploegendienst het zandvervoer te ver richten. Dat systeem zal het aantal te gebruiken zandwagens tot de helft be perken en het wegverkeer minder over last bezorgen. Wie het werk zal mogen uitvoeren zal nader worden bekend gemaakt. De raming bedroeg f2.900.000. ia v. Faassen heeft de zwaarste rol in „Een bruid in de morgen", zaterdagavond door het Rotterdams Toneel in de Stadsschouwburg gespeeld. Een rol die weinig degelijk houvast biedt in de verwarrend gecompliceer de, door bange onzekerheid gekwelde, nog onevenwichtige geest van dat ramp zalige meisje, dat met half onbewust heimwee de onbevangenheid van de jeugd probeert vast te houden, samen met haar broer. De sterke band tussen haar en haar broer moet wel de schijn van tegennatuurlijke gevoelens wekken; wanneer zij zich dit zelf bewust wordt, pleegt zij zelfmoord, voor haar de enige uitweg tussen de jeugd welke zij niet kan behouden, en de volwassenheid welke zij vreest en zelfs verafschuwt. Ina v. Faassen brengt dat waarlijk ver scheurend zielsproces niet in alle schril heid door de oppervlakte, waarbij wij echter dadelijk de vraag moeten stel len of het mogelijk is, volkomen over tuigend de uitdrukking te vinden voor de wanhopige verbijstering, waarmede de duistere, dreigende geheimen van het leven haar overrompelen. In de hunkering naar de afgesloten jeugd had zij echter dikwijls treffende accenten, evenals in sommige felle scènes en in de lieve, begrijpende houding tegenover haar bijna achterlijke broer, die zij in zijn zo onberekenbaar wisselende stem mingen volgde. Het meisje is de meest rampzalige figuur in het verworden gezin van Hen ri Pattini, eigenlijk Rik Patijn. Ramp zaliger dan haar door het leven murw getreiterde vader, die net niet genoeg talent als componist heeft, maar toch af en toe nog kan wegdromen in de illusie van mogelijk succes. Rampzali ger dan haar moeder, die in vernede rende armoede slooft en kijft en vit, maar haar gedachten toch nog kan be zig houden met het streven naar maat schappelijke herrijzenis, met welke mid delen dan ook. Rampzaliger dan haar broer, die met zijn kinderlijk gebleven geestvermogens over het leven kan heenglijden, soms met instinctmatige vrees terugschrikt voor plotseling op doemende complicaties van datzelfde leven, maar gemakkelijk afleiding en blijdschap vindt in het vooruitzicht op een chauffeursbaantje of een reisje. Die bijna achterlijke jongen was de jeugdige Hans Croiset, die wederom bewijzen gaf van opmerkelijk, soepel plooibaar ta lent. Verrassend zuiver was zijn open, onnozele vreugde in zijn kinderlijke fan tasieën; zijn onglovige teleurstelling wanneer hij uit de verbeelding naar de werkelijkheid werd teruggeroepen; zijn half onbewust verzet, wanneer hij een bedreiging van zijn simpel geluk vermoedde achter de plannen van zijn ouders De schrijver, Hugo Claus, geeft hem echter een te zware taak, wanneer de jongen plotseling gesteld wordt te- Tt a lv- P^SSel' z" r. Chr- H. sioet poortWawinga Tollenaar' z- LT'a.NÜ- n, Hoppenbrouwer, d. vest pd|n: J- PaaP' 61 Gasthuis- 70 i Ta„ W' Hofman - te" Hacken, ten snT ?«zenkade; A. M. Valk - Joos- ten, 80 j. 2e Zuidpolderstraat. Olto twaalf uur in de nacht van zon dag op maandag ontstond in de Lange Begijnenstraat voor het Concertge bouw te Haarlem een kleine rel, die begon met een trap tegen het portier van een auto en in het koude water van de Bakenessergracht een abrupt einde vond. Bij het Concertgebouw was het op J UUY.?° druk dat vele fietsers en automobilisten enig geduld moesten be trachten om uit de straat te komen. Ook een wielrijder en zijn vrouw op de bagagedrager dienden een moment te wachten voor een auto, die weer een tegenligger moest laten passeren. Het duurde echter nogal even en uit erger nis gaf de duozitster van de fiets een trap tegen het rechterportier van het voertuig, dat de weg noodzakelijkerwijs voor een gedeelte blokkeerde. De be stuurder van de auto vond dit een bui tengewoon kwalijke houding en vermoe delijk om revanche te nemen, op welke wijze dan ook, zette hij, toen het ver keer vrij was, de achtervolging in. Op de hoek Bakenessergracht - Groen- daalsteeg nam de achtervolgde wielrij der in alle haast de bocht zo ruim dat man en vrouw in de gracht beland den, waardoor de jacht uit was. De automobilist, door dit voorval zijn ran cune blijkbaar geheel vergeten, sprong direct uit zijn wagen en slaagde er in de wielrijder op het droge te brengen. De vrouw werd door andere omstan ders uit het water geholpen. De kwade schop was met dure tol betaald. Zaterdag werd op de hoek van de Spaarndamseweg en de Tafelbergstraat in Haarlem-Noord door een motorbe stuurder geen voorrang verleend door een uit de Tafelbergstraat komende bromfietser. De 27-jarige motorrijder uit Haarlem liep een gecompliceerde been breuk op. Zijn echtgenote kreeg een shock. Beiden werden na door de G.G.D. te zijn behandeld naar de Mariastichting overgebracht. genover de feitelijkheden van huwelijk en geslachtelijk leven. Claus zelf schiet hier trouwens ook te kort wie zal een helder beeld kunnen overbrengen van de troebele verwarring, waarin een dergelijke ondervinding een jonge man, die geestelijk kind gebleven is, kan storten? Men vraagt zich overigens af, wat Claus, die toen nog geen vijf en twin tig was, gebracht kan hebben tot het schrijven van dit vaal troosteloze, zie kelijk pessimistische stuk van uitersten. Zou men zelfs toegeven, dat de kans op de door Claus geschetste trieste ont wrichting aanwezig is in elke mens, die niet door zedelijk besef tegen zulke droeve ontsporing wordt beschermd, dan verzet men zich bijna instinctief tegen het uitzichtloze, dorre, zwarte be staan van deze geslagen schipbreukelin gen op een wankel vlot. Er moeten toch altijd ergens een sprankje hoop leven en een zweempje licht zweven. Claus lijkt ons dat te geven in de moeder, die kost wat kost haar zoon aan een onwaarschijnlijk manzieke jonge vrouw wil koppelen; de liefde geeft haar het plan in, want zij wil de jongen veilig onder dak hebben, maar de middelen welke zij daarbij gebruikt, zijn te bruut en missen elke menselijke schroom. Het is alles té triest, té verworden, té uitzichtloos en té zwart door vals begrip in het leven. Wij missen in het stuk de deernis, welke onszelf ook moet bevangen. De mens stijgt niet boven de zwarte ellende uit. Zwakheden en op zettelijkheden in het stuk nemen de indruk niet weg, dat Claus ongetwij feld talent heeft; hij kent de kracht van de dialoog en scherp geschreven scènes, persoonlijk hebben wij echter de dwingende, verstikkende sfeer van de grauwe ellende gemist en de laatste indruk is, dat men geïnteresseerd, zelfs geboeid heeft geluisterd, maar dat men niet werkelijk en onweerstaanbaar wordt gegrepen. De geestelijke en mo rele afstomping is zo opeengetast, dat de rauwe openbaring ervan ons onver schillig laat. Die sfeer kon ook de regie van Ton Lutz niet oproepen, al bleek dan duide lijk, dat de voorstelling met juist be grip, met zorgvuldige studie en toewij ding was voorbereid. Henny Orri, die van de schrijver te weinig zielkundig verantwoord materiaal had meegekregen, speelde de manzie ke jonge vrouw met knappe techniek en nerveuze spanning. De mooiste en gaafste rol verzorgde Coba Keiling als de moeder, in een sober, maar prachtig gestemd register van felheid, bitsigheid, bittere geslagenheid, overtuigend en ook in haar dwaling aanvaardbaar. Een belangwekkende, maar niet ont roerende voorstelling dus, welke na drukkelijk en hartelijk applaus kreeg en uiteraard alleen voor volwassenen geschikt is. Een deel van het publiek ergerde zich zeer aan een ander deel, dan blijkens bot gelach niets van vele situaties begreep, en toen de spelers voor het applaus bedankten, hoorden wij de bondige en juiste opmerking; „Zij hebben ons applaus verdiend, maar ik ben blij, dat ik hen eindelijk even zie glimlachen". Hk. A. B. en W. van Haarlem hebben de af gelopen weken het in de begroting 1956 voorgesteld subsidiebeleid nog eens aan een nader onderzoek onder worpen. Mede als gevolg van dit over leg hebben B. en W. thans de volgen de subsidielqst aan de gemeenteraad voorgelegd: Voor zuigelingenzorg ïs thans een subsidie voorgesteld van 29.400,-. Aanvankelijk had men dit geraamd op ƒ19.500,-. De verhoging wordt mede veroorzaakt doordat nu ook de afdeling Haarlem van „Het Witte Kruis" en „Het „Oranje Groene Kruis" voor subsidie worden voorgedragen. Voor Kleuterzorg is thans 6.800,- uitgetrok ken, tegen aanvankelijk 3.000,-. Door een andere wijze van subsidie berekening krijgen de Ned. Jeugd Ge meenschap en de Gereformeerde Jeugdcentrales te Haarlem thans sa men 24.600,-, terwijl aanvankelijk hiervoor 14.200,- was geraamd. Aan vankelijk had men 2 cent per lid aan subsidie berekend en thans 3 cent. Bo vendien krijgt de Ned. Jeugd Gemeen schap 30 pet. extra voor het overkoepe lend werk in het district. Aanvankelijk had men 20 pet. voorgesteld. De verschillende subsidies aan ver enigingen die werkzaam zijn op het ge bied van de sociale jeugdzorg zijn van 86.500,- teruggebracht tot 76.000,-. Ook dit is het gevolg van een andere wijze van berekenen. Het Haarlemse speeltuinverbond krijgt nu 39.355,- in plaats van de voorgestelde 29.700,-. Het speeltuinwerk van de Katholieke vereniging voor het Gezin krijgt nu 16.865,-, terwijl hiervoor aanvankelijk 15.840,- was uitgetrokken. Voor de Kraamhulp en de Kraam- verpleging heeft men nu 36.000 ge raamd, tegen aanvankelijk 27.000 „Bij zondere sociale zorg en maatschappe lijk buurtwerk Haarlem" krijgt 34.620, terwijl men aanvankelijk ƒ28.000 had geraamd. Het subsidie voor Gezinszorg is van f 16.000 op f 26.675 gebracht. Dat voor Gezinshulp van 22.000 op 40.500 Nieuw is een subsidie van 1.000 toegedacht aan de Vereniging „Weldadigheid naar Vermogen". Het comité tot vorming en ontwik keling van het werkende meisje in Haarlem en omgeving ziet het voor gestelde subsidie van f 2.000 ver hoogd tot 3.400. Neuw is het subsi die van 750 voor het r.-k. Bureau voor levens- en gezinsmoeilijkheden. Het subsidie voor de Kennemer Vere niging van medisch-opvoedkundige bu reaus te Haarlem krijgt thans 9.760 subsidie, in plaats van de voorgestel de 2.100. Ten behoeve van haar medisch-opvoedkundige bureau krijgt de Haarlemse Katholieke Stichting voor de Geestelijke Volksgezondheid thans voor het eerst een subsi die van 5.850 als bijdrage in de kos ten van honoraria, salarissen en reis kosten, en 2.000 als bijdrage in de aanloopkosten. In totaal derhalve een subsidie van 7.850. Op prettige wijze heeft de afdeling Haarlem van „St. Deusdedit" in een fraai versierde Sint Bavo-zaal gisteren avond zijn jaarfeest gevierd. De voor zitter, de heer Th. Milatz, kon in zijn openingwoord verschillende gasten be groeten, onder wie de bondsvoorzitter de heer C. J. van der Ploeg. Hij wees er voorts op, dat de komende vergaderingen in het teken zullen staan van de P.B.Ó., waarbij bestuursleden een forum zullen vormen. De heer v.d. Ploeg huldigde vervolgens twee zilveren jubilarissen, te weten de heren van der Broek en van Kempen, die hij het ce ment van de organisatie noemde. Hij stelde hen aan anderen ten voorbeeld en hoopte, dat de twee jubilarissen ook in de toekomst trouwe leden van St. Deusdedit zouden zijn. De heer van der Ploeg speldde hun tenslotte het zil veren insigne op de revers. Na dit min of meer officiële gedeelte was de avond verder in handen van de „Truxini Company", die op gezellige en amusante wijze de aanwezigen ge ruime tijd bezig hield met muzikale virtuositeit, conferences, schetsjes, goochelen enz. Iedereen vermaakte zich opperbest en na afloop konden de lief hebbers het feest met veel zwier uit dansen op de muziek van delfde Com pany. Advertentie Vlees hooit erbij Publican* y«l <1* .ir.nl,d. .I.g.r» H».rl.m «n emilr.fc.n Daartoe in staat gesteld door een be langrijke subsidie van het Carnegie Hel denfonds heeft het bestuur van de K.N. B.R.D. eind vorig jaar bij de construc tiewerkplaats De Groot in Amsterdam een auto-cabine laten vervaardigen op aanwijzingen van het Centraal mate riaal bureau van de bond. De nieuwe cabine was voor het eerst te zien op de bondsvergadering van 12 november en de reddingsbrigade van Alkmaar had 17 december de primeur van het ge bruik. De tweede brigade die er mee oefende was de Bloemendaalse Red dingsbrigade. In aanwezigheid van de burgemeester van Bloemendaal, dr. D. H. Peereboom Voller en de voorzitter van de K.N.B.R.D., de heer J. P. Wey- burg uit Santpoort, werd voor een hon derdtal automobilisten zondagmorgen in Stoops bad gedemonstreerd hoe men als automobilist zich in veiligheid kan stellen als men te water is gereden. De heer G. Schuitemaker van de B. R.B. gaf een theoretische voorbeschou wing. Een der eerste voorzorgsmaatrege len is het leren zwemmen en zo moge lijk zwemmend redden. Brigades in verschillende plaatsen bieden daartoe gelegenheid. Verder is het niet vergren delen van de portieren, het gebruik van vaste zitbanken en het goed sluiten van ramen en portieren van groot belang. Gepleit werd voor het aanschaffen door automobilisten van een sleepkabel of stuk touw van minstens twintig meter, voorzien van riem en grijphout en een reddingsklos. Nadat nog verschillende aanwijzingen waren gegeven voor het geval men te water geraakt is, maakten vélen van de gelegenheid tot het stellen van vra gen gebruik. Hierna begon het praktische deel van de oefening. De cabine van een mili- meter dik plaatijzer vervaardigd en met afmetingen: lang 110 cm.; breed 105 cm en hoog (inclusief vier wieltjes) 135 cm en met een gewicht van 110 kilo gram verzwaard met 149 kilogram ge wichten werd met twee leden van de B.R.B. van het ondiepe naar het diepe deel van het basin getrokken. Via een microfoon vertelden de inzittenden hun ervaringen aan de toeschouwers, die de ze geslaagde oefening vol aandacht volg den. Later demonstreerde men ook hoe van buitenaf de inzittenden kunnen wor den gered. Velen konden daarna zelf in de autocabine meemaken wat er ge beurt als men „echt" te water rijdt. Het Zandvoortse Boulevard-plan heeft in sommige kringen van de P.v.d.A. aanleiding gegeven tot de vraag of het wel juist is geweest dat de P.v.d.A.- fractie aan dit plan medewerking heeft verleend. Een plan met een dergelijke „kapitalistische" opzet zo redeneert men dan is niet bevorderlijk voor de voldoening van de recreatie-behoeften van de „kleine man". Tijdens een vrijdagavond gehouden vergadering van de afdeling Zandvoort van de P.v.d.A. gaf wethouder A. Kerk- man een uiteenzetting van alles wat met het Boulevard-plan samenhangt. Interessant is hetgeen de heer Kerkman vertelde over het ontstaan van dit plan waarvan tot dusver nog weinig open baar is geworden. De oorsprong is gele gen in het ontwerp voor het bouwen van een hotel-accommodatie boven 't pavil- joen-Riche aan de Zeeweg, waarvan de heer Pomper eigenaar is. "Deze had daarvoor bijna twee ton Marshall-hulp toegezegd gekregen, maar de gemeen teraad weigerde om de benodigde grond voor dit doel af te staan. Inmiddels or ganiseerde de architect Wijdeveld ter gelegenheid van een jubileum een ten toonstelling van door hem gemaakte ontwerpen. Hij maakte daar opnieuw kennis met de burgemeester van Zand voort en het gevolg daarvan was, dat de burgemeester de heren Pomper en Wijdeveld met elkaar in contact bracht. De heer Pomper wilde namelijk zijn hotel-plan toen realiseren in de noor delijke vleugel van het Boulevard-cen trum van het plan-Friedhoff. Voor een bedrag van 500,- aanvaardde de heer Wijdeveld de opdracht om de „kop" van deze vleugel te ontwerpen. Maar de heer Pomper zal wel enigs zins verbaasd zijn geweest toen de heer Wijdeveld met zijn ontwerp gereed was; het omvatte namelijk een monumentale dubbeldekspier, een theater, torenflats, ondergrondse garages, enz. De bouw kosten werden geraamd op 120 miljoen. Deze opzet strookte uiteraard niet met de bedoeling van de heer Pomper, maar de burgemeester ging met het plan- Wijdeveld op reis en wist daarvoor wet houder Derks uit Utrecht te interesse ren, die een stichting, genaamd „Re creatie-oord Zandvoort" in het leven riep. De gemeenteraad verleende voor het jaar 1955 optie, hoewel hij vrij sceptisch tegenover dit plan stond: men herinnerde zich dat ir. Friedhoff tien jaren tevoren van zijn veel be perkter plan had gezegd: „Wat u op dit plaatje ziet, komt er niet!" Het oorspronkelijke nlan-Wijdeveld besprekende, merkte de heer Kerkman op, dat de dubbeldekspier met zeeres taurant 25 miljoen moet kosten, alleen Advertentie Dinsdag 31 januari ORANJE-FEEST met TRIO JEAN COUPEUR HOUTPLEIN, hoek Tempeliersstraat In het weekeinde hebben inbrekers viermaal ingebroken in Haarlem, waar bij zq zich meestal toegang wisten te verschaffen door een openstaand raam. De politie wqst er nogmaals op dat het zeer aan te raden is om 's avonds alle rammen te sluiten, ook de tuimel ramen. d e beste slag sloeg men in het bioscooptheater Studio aan de Grote Markt, waar de buit duizend gulden be droeg. Men kwam het theater in de afgelo pen nacht binnen aan de achterzijde via het dakraam. De brandkast werd van de bovenste verdieping naar bene den gesleept en met een zogenaamd scheurijzer opengemaakt. Voorts werd uit een perceel aa nde Spaansevaartstraat 57,- gestolen. Hier opende men een keukenram in de loop van zaterdagavond. Uit de winkel wordt 20,- uit de woning 37,- ver mist. In de loop van zaterdag vereerden onverlaten voorts een perceel in de Ooievaarstraat met een bezoek. Een openstaand opsteekraam boven de keu ken maakte de binnenkomst zeer ge makkelijk en alle kasten en laden wer den doorzocht en overhoop gehaald. Er verdween slechts 3,-. Tenslotte werd de recherche gewaar schuwd voor een inbraak in de Tweede Vooruitgangstraat, waar uit een winkel 46,- was meegenomen. Men was bin nengekomen door een tuimelraam via het dak. In de winkel troffen de onge node gasten een cassa aan, die zij naar een zijvertrek sleepten en vervolgens forceerden. De eigenaar van een kantoorboekhandel aan de Zijlstraat in Haarlem is zaterdag bijna de dupe geworden van een polichting. Een man vertelde telefonisch een schrijf machine te willen huren die hij zei te zul len laten afhalen door een van zijn koks, want hij was chef-kok in een van de Haar lemse hotels. Er verscheen 's middags in derdaad iemand om de machine mee te ne men, maar deze liep eensklaps weg, om dat de telefoon ging in de winkel, en hij waarschijnlijk angstig werd. Bij informatie bleek dat het betrokken hotel van niets wist, zodat de recherche aanneemt dat een oplichter zijn slag heeft trachten te slaan. De pseudo-kok maakte een ntete indruk, was 1.70 meter lang, droeg zijn (zwarte) haar achterovergekamd en zal ongeveer der tig jaar zijn. Mgr. J. P. Huibers, bisschop van Haarlem, heeft kapelaan L. J. Beugels- dijk van de parochie van de H.H. Elisa beth en Barbara aan de Paul Kruger- straat benoemd tot kapelaan aan de H. Hart-parochie te 's Gravenhage. Hij is meer dan tien jaar in Haarlem-noord werkzaam geweest. De bisschop heeft (nog) geen nieuwe kapelaan voor de parochie van pastoor Mol aangewezen. Een 22-jarige naaister is zaterdagmid dag het slachtoffer geworden van de on voorzichtigheid van een automobilist. In de Spaarnwouderstraat te Haarlem pas seerde zij op haar fiets een stilstaande bestelauto, toen plotseling het linker portier van de wagen openging. De wielrijdster moest ter verpleging in het Grote Gasthuis worden opgenomen. rendabel indien jaarlijks twee en een half miljoen entrees a 1,- per persoon geïncasseerd kunnen worden. De drie ondergrondse garages (2 van 600 en 1 van 1000 auto's) achtte spr. ook moei lijk lonend te exploiteren. Het is dus niet verwonderlijk, dat de stichting Re creatie-oord slechts een deel van het plan wil uitvoeren. De stichting be schikt nog niet over kapitaal maar een drietal bouwfirma's hebben een jaar ge leden elk 10.000.- gevoteerd om een schets uit te werken. Dit werkstuk is verleden jaar augustus aan de raad ge toond. De recente gang van zaken behandelende, deelde de heer Kerkman mede dat de stichting in het begin van 1956 nog bij de raadscommissaris was gekomen met een nieuw plan, na melijk om het oorspronkelijke plan-Wij develd naar het noorden te verschuiven naar de kop van de Van Lennepweg, waarheen ook 't Spoorweg-station ver plaatst zou moeten worden; bij de Vondellaan zou dan een halte Zand- voort-Dorp komen. De raadsleden voel den niets voor dit plan en namen het wederopbouwplan-Friedhoff als basis voor een nieuwe optie. Dit heeft zijn kern vóór de Zeestraat. Noordelijk daarvan liggen nog grote terreinen bouwklaar zodat er volgens de heer Kerkman voor de man met de kleine beurs nog voldoende gelegenheden kun nen gesticht worden om zich in de bad plaats te vermaken. Spr. gaf de ver zekering, dat het gemeentebestuur aan dit punt voldoende aandacht zal schen ken. Op deze inleiding volgde een lang durige discussie. Verplegend en onderwijzend per soneel van de inrichting „Meer en Bosch" hebben een toneelgroep ge vormd, die in verschillende inrichtingen in Haarlem en omgeving het historische spel „Achter wallen en poorten" van J. v. Dam gaat opvoeren. Dit spel is In Haarlem, Heemstede en op tal van an dere plaatsen met groot succes vertoond en zelfs in België heeft het een goed ont haal gevonden. De eerste opvoering van dit histori sche spel zal plaatsvinden morgenavond om acht uur in gebouw „Iréne" op de Stichting „Meer en Bosch". De regie be rust bij de heer C. Spaans. Woensdag 1 februari volgt de tweede opvoering in huize „Bethesda Sarepta" te Haar lem, eveneens onder leiding van de heer Spaans. Het ligt in de bedoeling van deze nieuwe toneelgroep in september van dit jaar de reeks opvoeringen voort te zetten, o.a. op de Stichting „Vogelen zang" te Bennebroek, Provinciaal Zie kenhuis te Santpoort en verder staat op het programma een opvoering ten bate van de instelling „De Macht van het Kleine". In het zaaltje van het nieuwe buurtge- bouw „Prinsenhof" aan de Glip in Heem stede heeft de buurt- en speeltuinvereni ging ,,De Glip" zaterdagavond voor de eerste keer een toneelavond georganiseerd. De r.-k. toneelvereniging „Concordia" uit Hillegom voerde het spel in drie bedrijven „Kinderen van deze tijd" op. Het stuk van Ab. v. d. Linden was niet groots, zweemde vooral in de eerste bedrij ven teveel naar een praatstuk en kon qua intrige ook weinig boeien. Dat het deson danks toch nog een genoeglijke avond kon bezorgen aan de aanwezigen, was te danken aan het verdienstelijke spel van de Hille- gommers. Na een dankbaar applaus aan het slot van het stuk werd de vloer vrijgemaakt voor de danslustigen. ONDERTROUWD; C. Rip en A. G. Riebeek; W. J. den Heeten en W. M. Dekker; J. F. Hazebroek en G. van Vastenhoven. GETROUWD; J. A. van Hoeij Schilt- houwer Pompe en M. C. E. Dijkema; J. Bonkenburg en M. A. van Veen. GEBOREN: H. M. de Zwart en A. A. Bijster, d; A. H. van Wonderen en T. Visscher, d; R. Righolt en E. M. Ch. Verbraak, z; V. P. W. Hin en A. H. Trouwborst, d: A. Koren en H. van Yperen. z.; H. B. M. Schuma cher en J. M. Ch. Duindam, d. OVERLEDEN: B. J. Wijnkoop. 82 j Heemst Dreef 72; G. M. Jas-van der Vossen, 84 jj, Overboslaan 27; J. E. Flohr. 61 jr, Wipperplein 14; E. M. de Graaff- van der Weiden, 80 jr, Kerk- laan 85: L. Timmermann 91 jr. Rijn straat 80; A. W. B. Mathot, 73 jr, Jan Steenlaan 3; „Doodeng", was de eerste reactie van mevrouw G. H. van der Leeuw uit Santpoort, toen haar man haar kwam vertellen, dat zij 50.000,- had gewon nen met een wedstrijd van de Unilever. Het hele gezelschap, bestaande uit de directie van het concern, de jury en de journalisten en fotografen, kon ech ter buiten blijven staan, want mijnheer Van der Leeuw trok zich onmiddellijk met zijn vrouw terug. Tijdens een bijeenkomst in Brink- mann deelde de heer J. R. Koerselman, directeur van het concern, aan de heer Van der Leeuw officieel de beslissing van de jury mede. De winnaar nam het allemaal nogal rustig op: als verze keringsagent is hij natuurlijk gewend niet grote bedragen om te gaan. Over de bestemming van het geld kon hij nog weinig zeggen. De fiscus gaat in ieder geval met een belangrijk deel van de prijs strijken. De heer Van der Leeuw vond het prettig om nu eens uit eigen ervaring en met recht en reden op de belasting te kunnen afgeven. Aanvankelijk kon hij zich niet goed realiseren, dat zijn vrouw en hij plotse ling 50.000.. rijker waren geworden. „Dat's binnen," merkte hij op, nadat de eerste achterdocht verdwenen was. De familie Van der Leeuw heeft wel vaker kleinere prijzen gewonnen, zodat zij de naam hebben erg gelukkig te zijn. Maar deze hoofdprijs deed letter lijk en figuurlijk de deur dicht. „Geld is niet alles, maar het is wel gemakke lijk," vertelde de heer Van der Leeuw, die zich een bestemming denkt in een blijvende rente afwerpende belegging. Speciale wensen hebben zijn vrouw en hij niet. Zij wonen aardig in een vrij huis en zijn bijzonder content met hun lot. Een lot, dat hen overigens gunstig gezind is geweest, aangezien de inzen ding als de beste van bijna een half miljoen werd uitgekozen. Vanzelfsprekend liep de hele straat uit, toen de ongeveer vijftien auto's voor het huis van de familie Van der Leeuw stopten. „Jullie komen toch geen koffie drinken," was de reactie van de dertigjarige mevrouw Van der Leeuw, toen zij het grote gezelschap, dat zich voor haar deur verzameld had, zag staan. Haar moeder baande zich snel een weg door de wachtenden, want zij moest natuurlijk tijdens de afwezig heid van de familie op de kinderen pas sen. De Van der Leeuws hebben twee dochtertjes, een van twee en een half jaar en een van acht maanden, zodat de prijs hier wel te rechter plaatse ge vallen is. Advertentie Ook voor SPEKSTRAAT 5 TEL. 16061 In het eigen gebouwtje aan de Linge- straat heeft de K.A.J. in Oud-Schoten haar jaarvergadering gehouden. Het af gelopen jaar werd door voorzitter Ben Hanégraaf bijzonder geslaagd genoemd terwijl hij de toneelclub complimenteer de met het goede begin, waarnaast ook de band en zijn leider, het echtpaar, dat het clubgebouw verzorgt en „Oom Piet" een hartelijk dankwoord in ontvangst mochten nemen. Ditzelfde gold tevens voor de beide scheidende bestuursleden. Piet Vader en Joop Juffermans. Zo een jaarvergadering pleegt meest al vergezeld te gaan van een Sinter klaasgeest, zodat naast de aalmoezenier de reeds genoemden met een rokertje werden bedacht. De bestuursverkiezing leverde als re sultaat op, dat Ben Handgraaf met al gemene stemmen wederom de voorzit tershamer in de hand gedrukt kreeg, terwijl als overige leden van het bestuur dat meteen van vijf tot zeven werd uit gebreid, werden her- of gekozen, Wim de Kwant, Tcftr. Menting, Kees Kwakman, Piet Loog, Jan Slewe en Chr. v. Wees. Ook de adviseur memoreerde nog even de geslaagde activiteiten, waarbij hij het jammer noemde, dat de gewone avonden soms wel eens in het gedrang zijn gekomen. Oom Piet, de grootste propagandist voor de Kajottersbeweging genoemd, spoorde de jongeren aan. om mee te doen aan de spaargelegenheid. Tenslotte presenteerde het nieuwe be stuur de nabije activiteiten, het a.s. car navalsfeest op 12 februari a.s. en een filmavond, waarop ook een filmpje zal worden gedraaid van de op 1 januari j.l. gehouden bruiloft. De bisschop van Haarlem zal dinsdag 31 januari geen audinëtie verlenen. De strijd in het acht-sterren-toernooi, welk evenement zondag 1.1. in het ta- feltennis-instituut Guus Wolters te Haar lem, werd uitgevochten, is wat de He ren betreft, op uiterst spannende en prettige wijze gestreden. B. Duits (T. O.G.) verkeerde in prachtige vorm en legde volkomen verdiend beslag op de titel en de wisselbeker, maar ontmoet te vooral van B. v. Eyk (Togido) en de eerste klasser H. Eyking (Rapidity) prachtige tegenstand. Eerst in de laat ste ronde werd de beslissing bereikt, hetgeen uiteraard de spanning en de be langstelling zeer ten goede kwam. Bij de Dames was de situatie helaas geheel an ders. Corry Schuyt (Rapidity), die na enkele jaren dit maal weer Dames-com petitie speelt, bleek hiervan danig de gevolgen te ondervinden. Niet alleen in belangrijke maar ook in minder moeilij ke wedstrijden, was zij volkomen onze ker en mentaal vooral zeer zwak. Tegen Nan Simon (Togido), die toch normaal een vrij gemakkelijke tegenstandster voor haar moet zijn, had zij drie games nodig om te kunnen winnen. Het spreekt voor zich, dat de beslissende strijd te gen Anneke Lahey (Johez) eigenlijk vooruit al een nederlaag zou opleveren. De Haarlemse was in prima vorm, ken nelijk overtuigd van zichzelf, en de uit slagen bewijzen overduidelijk het krachtsverschil: 21-6 en 21-9 Nan Simon (die slechts van de beide rivalen verloor) werd een uitstekende derde. Bp de Heren zoals gezegd een geheel ander beeld. B. v. Eyk en H. Eyking verspeelden elk een puntje voor de grote strijd tegen Duits begon. Maar dit bleek duidelijk geen verschil op hun enthou siasme en vechtlust te zijn. In de 5e ronde speelde Duits een moeizame strijd tegen de Togido-speler, die hij eerst in de laatste game, door meer routine en snel aanpassingsvermogen wist te win nen. Tegen Eyking had hij het nog moeilijker. De Beverwijker bleek volko men opgewassen tegen zijn felle aanval en faalde slechts wanneer hij een spo radische aanval waagde. Met 21-15 en 21- 19 won Eyking op volkomen verdiende wijze. De laatste ronde begon dus met gelijke stand voor Duits en Eyking, wel ke laatste speler het tegen V. Eyk moest opnemen. Duits ontmoette de GTTC-er Sleper, die tot dusverre weinig had la ten zien. maar er kennelijk zijn zinnen opgezet had, het de TOG-er zo moeilijk mogelijk te maken. Overigens bijna met succes. In de derde game werkte hij een grote achterstand op voortreffelijke wij ze weg. om echter bij de stand 20-19 in zijn nadeel een serveer-bal meters over de tafel te slaan. Enkele tafels verder vocht Eyking een moeizame en vergeef se strijd tegen V. Eyk, die hij in twee games verloor. Dit betekende de eind overwinning en de titel voor Duits, die hiermede op overduidelijke wijze zijn uitstekende vorm van óe laatste weken bewees. Opgemerkt dient nog te worden, dat Duits zaterdag in de competitie-wed strijd tegen Togido van V. Eyk verloor. De eindrangschikking was als volgt: L B. Duits (TOG), 6 punten, 2 en 3 H, Eyking (R.apidity) en B. van Eyk (To gido) 5 punten, 4 J. v. d. Dries (HBC) 4 punten, 5. P. v. Eyk (Heemstede) 3 punten, 6 en 7 P. Klabou (TOG) en Th. Blom (GTTC) 2 punten en P. Sleper (GTTC) 1 punt. Bij de Dames was de eindstand: 1. A. Lahey (Johez) 7 pun ten 2. C. Schuyt (Rapidity) 6 punten, 3. N. Simon (Togido) 5 punten, 4. N. Wolters (Togido) 4 punten, 5 L. v. d. Putten (Tofido) 3 punten, 6 Tr. Vaasen (TOG) 2 punten. 7 N. Vermeulen (Togi do (1 punt en 8 O. Baten 0 punten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 3