Hevige strijd in het Rifgebergte Noord-Afrika blijft het toneel van gewelddaden rouw uit auto Oostduitse leger opgenomen in de rode „NATO55 Mollet vormt kabinet van 13 super-ministers JOHAN KAART gehuldigd bij veertigjarig toneeljubileum Eisenhower antwoordt Boelganin Pater Familias Chinese nationalisten landen op Haitan MEER DAN ZESTIG DODEN Actie tegen extreem-nationalistische leider in Tunis Juwelen bij artsen gestolen A MOLOTOV: Er zijn in Duitsland twee staten en eenheid kan slechts door onderhandelen worden bereikt55 Alle verantwoordelijke posten in handen van de socialisten Wim Kan maakt het de sprekers lastig IMRE NAGY uit de partij gezet? Jeugdmisdadigheid in de Sovjet-Unie iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii ■1 MAANDAG 30 JANUARI 1956 Ter plaatse overleden Vereniging van letter kundigen Prof. Donkersloot erevoorzitter Prins Bernhard terug uit de V. S. Verdwijnt 69e groep van de tactische luchtmacht? Halve ton verduisterd DE CONFERENTIE VAN PRAAG Pastoors opgelicht Acht maanden geëist Russisch commentaar Westelijk commentaar „Best te praten" Vriendschaps actie van Jeugd Rode Kruis Benoemingen bisdom Haarlem n». JA. Kakker, pastoor hij te Rome tot priester gewijd 1 en aan het einde van dat zelfde Tsjang Kai Sjek acht tijd voor grote aanval gekomen Klacht in „Troed" DODELIJK ONGEVAL TE HEEMSKERK Duitse kustvaarder gezonken Dertig koeien en twee paarden verbrand FAUINA mSim Nabij Taineste, in het Rifgebergte (Marokko) is het gisteren tot een he vig gevecht gekomen tussen een groep van 300 opstandelingen en een eenheid van het Franse Vreemdelingenlegioen. Volgens A.F.P. zijn bij de gevechten reeds meer dan 60 doden gevallen, van wie 18 leden van het Vreemdelingenle gioen. De politie heeft zaterdag in ge heel Tunis invallen gedaan in de wonin gen en kantoren van aanhangers van Salah ben Joessef, de extreem-nationa listische leider, die gekant is tegen de Frans-Tunesisehe overeenkomst betref fende autonomie voor Tunis. llllllllllllllllltllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllll Zondag is op de weg Amsterdam- Utrecht een aanrijding geschied, die aan een dame het leven heeft gekost. Op de rijksweg nabij het verkeersplein Oude rijn reden drie auto's vrij kort achter elkaar. De derde auto wilde de tweede gaan passeren, juist op het ogenblik dat de tweede wagen de eerste wilde voor bij rijden. Het gevolg was, dat de derde auto in de berm terecht kwam. Een naast de bestuurder van deze wagen zit tende dame, mevrouw R. M.-B. uit Weert afkomstig, werd uit de auto ge slingerd en is ter plaatse overleden. (Van onze correspondent) De politie te Arnhem heeft twee man nen en een vrouw gearresteerd die er van verdacht worden diefstallen te heb ben gepleegd bij drie Arnhemse dokto ren. Zij deden dit door tijdens het spreek uur bij de artsen binnen te gaan maar zich dan niet naar de wachtkamer maar naar andere vertrekken te begeven, waar zij hun kans schoon zagen. De buit bestond in hoofdzaak uit juwelen, sieraden en andere voorwerpen van waarde. De recherche heeft een groot gedeelte van de gestolen goederen ach terhaald. De Amsterdamse hoogleraar, dichter en kriticus prof. dr. N. A. Donkersloot heeft zaterdagmiddag in Amsterdam afscheid genomen als voorzitter van de vereniging van letterkundigen, welke functie hij sedert de bevrijding in 1945 heeft bekleed. Tijdens een druk bezochte ledenver gadering werd prof. Donkersloot gehul digd voor de vele diensten, die hij in deze functie aan de Nederlandse schrij vers heeft bewezen. Op voorstel van zijn opvolger werd prof. Donkersloot bij ac clamatie benoemd tot eerste ere-voor- zitter van de vereniging. De leden bo den hem voorts een geschenk aan. Opvolger van prof. Donkersloot als voorzitter van de vereniging is de in 1916 geboren dichter en kriticus Max Nord, die in zijn intrede de ontwik keling van de vereniging sedert de oor log en de leidende rol van prof. Donker sloot in deze ontwikkeling schetste. Zondagmorgen is Prins Bemhard met de super-Connie Pegasus van een reis door de Verenigde Staten op Schiphol aangekomen. De prins vertelde de reis te hebben gemaakt om zich op de hoog te te stellen van de nieuwe technische methoden bij de vliegtuigbouw in ver schillende grote Amerikaanse vliegtuig fabrieken, waaronder Lockheed en Dou glas. Hij zei, dat hij belangrijke ver anderingen en vereenvoudigingen op het gebied van de vliegtuigconstructie had geconstateerd. De Electra, het nieuwe type van de Lockheed-fabriekeh, dat vermoedelijk in 1959 op de markt zal verschijnen en waarop de K.L.M. een optie heeft, acht de Prins zeer interessant en bruikbaar voor Europa. De onderhandelingen over een luchtvaart verdrag tussen Nederland en Amerika zullen dit jaar beginnen. Over zijn bezoek aan president Eisen hower zei de Prins, dat het Amerikaan se staatshoofd op hem een bijzonder vitale indruk had gemaakt. Het onder houd. na de bureau-uren van de pre sident in diens particuliere woning ge houden, was zeer interessant geweest: hi gezellig praatje over de oude tijd".' In kringen van de koninklijke lucht macht acht men de mogelijkheid niet uitgesloten, dat in de nabije toekomst de 69e groep (Belgisch-Nederlands) van de tweede geallieerde tactische lucht macht (hoofdkwartier München Glad- bach) opgeheven zal worden. Per 1 ja nuari is gen. maj. vliegt Van Giessen, tot dusverre commandant van de 69e groep te Antwerpen, overgeplaatst naar Fontainebleau. (Van onze correspondent) Naar aanleiding van een tip van de fiscale recherche, heeft de Leidse po litie zaterdagmiddag een 32-jarige boek houder, werkzaam aan een Leidse machinefabriek, aangehouden, die ervan verdacht werd zijn firma voor een groot bedrag te hebben opgelicht. De man bekende in de loop van zes jaar 40 50.000 gulden verduisterd te hebben. Hij had door enkele grote uitgaven de aandacht van de fiscale recherche op zich gevestigd. De politie verklaarde, dat wapens en explosieve stoffen zijn gevonden in de woning van Ben Joessef en dat deze zelf is gevlucht. Volgens de laatste, nog niet bevestigde, berichten is Salah ben Joessef naar Libye gevlucht. Tot dus verre zijn door de politie in Tunis circa vijftig volgelingen van hem gearres teerd. De arrestaties duren nog voort. Ben Joessef wenst onmiddellijk alge hele onafhankelijkheid voor Tunis. Hij keerde vorig jaar na twee jaar balling schap in Cairo terug in Tunis. Hij wil. dat het land zich oriënteert op Egypte en de Arabische Liga. Hij is de voor naamste tegenstander van Habib Bour- guiba, de gematigde nationalistische leider en voornaamste ontwerper van de Frans-Tunesische overeenkomst. Vo rig jaar werd Ben Joessef uit de nationalistische beweging Neo-Destour waarvan hij secretaris-generaal was, gezet. Bourguiba, die in Frankrijk is op gevoed en een Franse vrouw heeft, ge looft, dat de toekomst van Tunis met het westen verbonden moet blijven. Leiders van de nationalistische par tijen in Frans-Marokko hebben zater dagavond de sultan plechtig beloofd, verdere botsingen tussen hun aanhan gers te voorkomen. Zaterdag zijn bij gevechten tussen Marokkanen in twee dorpen bij Taza in Noord-Marokko drie mensen om het leven gekomen en drie gewond. Eerder in de week verloren vijf Marokkanen het leven bij een treffen tussen leden van de militie van de Istiqlal en de De mocratische onafhankelijkheidspartij te Soek el Arba, bij de grens met Spaans Marokko. Officieel is in Madrid medegedeeld dat de Spaanse regering haar hoge commissaris in Spaans-Marokko, ge neraal Valino, heeft gemachtigd de bevoegdheden van het Spaanse be stuur geleidelijk aan het Marokkaan se kabinet (de Makhzen) over te dra gen. Men meent te Madrid dat deze stap past in het kader van de Spaanse poli tiek, om een groot gedeelte van de plaatselijke bestuursbevoegdheid der Spaanse autoriteit* _i in Marokko aan de Marokkanen over te dragen. (A.F.P.-Reuter) De Sovjet-leiders op de vergadering in Praag. V. I. n. r.: Maarschalk Zjoekov, Molotov en maarschalk Koniev. (Van onze Parijse correspondent) PARIJS, hedenmorgen. Het kabinet Guy Mollet is nagenoeg klaar. Het bestaat uit dertien ministers en is als volgt samengesteld: vijf socia listen, vier radicaal-socialisten, een ra dicaal-gezinde (U.D.S.R.), een sociale republikein, een vertegenwoordiger van de Afrikaanse Volksbeweging en de partijloze generaal Catroux. Eenentwin tig staatssecretarissen zullen dit kleine kabinet bijstaan. In de regering Guy Mollet komen alle verantwoordelijke posten op naam van socialisten te staan. De zes tot nu toe bestaande financiële en economi sche ministeries zijn onder één leiding gebracht en wel onder die van de zeer bekwame socialist. Robert Lacoste. So ciale Zaken gaat naar Gazier, het de partement van Overzeese Gebieden wordt toevertrouwd aan Defferre en Bui tenlandse Zaken aarj de heer Pineau, die een gematigd socialist is van onver valst Europesen huize. Deze laatste kwa liteit zal vele stemmen in de rechtse middengroepen, vooral in de M.R.P., doen winnen. Het kleine kabinet-Guy Mollet met een soort super-ministers is een nieuwigheid, gelijk het ook voor de eerste keer is dat een buitenstaan der, generaal Catroux, residerend minister in Algiers wordt. De heer Soustelle verdwijnt hiermee van het toneel. Mendès-France stelt zich voor lopig tevreden met een functie van mi nister zonder portefeuille. Het lijkt er op alsof de eensgezind heid in het Republikeinse Front van dien aard is dat de radicaal-socialisten Tijdens de 37ste zitt.ng van het Landgevecht in Djakarta heeft rechter Rochjani links achter de tafel) bij de behandeling van de zaak tegen de Nederlander Schmidt, die, zoals bekend, wordt beschuldigd van subversieve acties tegen de Indonesische Republiek, de 35-jarige, uit Nederland overgekomen, kapitein R. J. Nolten (rechts) gehoord als getuige decharge. Hier ziet men getuige een stuk tekenen. In het volle Tuschinski-theater te Am sterdam is zaterdagnacht Johan Kaart, die veertig jaar op de planken heeft ge staan, in een speciale liefdadigheids-voor- stelling door de Nederlandse toneel wereld en door zijn publiek gehuldigd. De voorstelling bracht ruim tiendui zend gulden op, die de secretaris-pen ningmeester van het huldigingscomité, de heer I. Parijs, aan het slot op het toneel overhandigde aan dokter A. C. van Swol, de oprichter van „Polio-club" Amsterdamse vereniging van kinder verlammingspatiënten. Het geld zal besteed worden om des zomers deze kinderen aaar buiten te sturen. Het programma bestond uit kunst met een grote en met een kleine k. Eerst zong Gré Brouwenstijn, aan de vleugel begeleid door Johan Kalff. Daarna imi teerde Guus Oster, voorzitter van het jubileumcomité, Alex de Haas, Lou Ban dy, wat moeilijker was, Wim Kan, alle drie in een feestelijk jubileumspeechje, gericht tot de jubilaris. Vervolgens imi teerde op zijn beurt Wim Kan de wijze waarop Guus Oster hem geïmiteerd had. opmerkende, dat dat nog moeilijker was. Hij bezorgde het publiek lachkrampen door zich ettelijke minuten lang op zijn manier te blijven afvragen of en hoe een van al die balkonnen in het theater naar beneden zou komen. Via de politiek, ge sausd met de opmerking, dat Poujade een man is, van wie de communisten zeggen „het is geen heer", bleek hij tenslotte een onaangename verrassing in petto te hebben voor de talloze spre kers, die na afloop Kaart op het toneel zouden toespreken, door van te voren al de draak te steken met de gebruikelijke gemeenplaatsen, de toon waarop ze wor den voorgeschoteld, en de houding die de sprekers erbij aannemen. Het gevolg was, dat menig spreker later op het toneel zijn armen en handen graag een ogenblik had willen missen, omdat hij er geen raad mee wist. Als laatste voor de pauze verscheen Wim Sonneveld in zijn keukentje met demonstraties van huishoudelijke aard; die al evenveel succes hadden als de con ference van Wim Kan. Na de pauze werd een cavalcade van filmstrips uit alle films waarin Kaart ge speeld heeft vertoond, onder de titel: „Toen onze Kaart een Kaartje was" en waarin men tevens kon zien hoe vieren dertig andere Nederlandse acteurs en ac trices, van wie de meesten in de zaal aanwezig waren, er jaren geleden uit zagen. Tot slot kwam dan de huldiging met vele redevoeringen, véle bloemstukken, vele kransen en vele andere cadeaus. Het warmst huldigden Kaarts vriendinnen hem: de 78-jarige Rika Hoppner, Hen- ritte Davids en Tilly Perrin-Bouw- meester, die hem alle drie omhelsden. liever afwachten dan de volledige ver antwoordelijkheid met de socialisten te willen delen. Het evenwicht in deze formatie is knap behartigd, want al is dan het opnemen van de heer Pineau in het kabinet, een concessie aan de rechtse partijen en vooral aan de M.R.P., de aanstelling van de heer Billères, ra dicaal-socialist aan Onderwijs, is een garantie voor de voorstanders van de openbare school. De heer Guy Mollet hoopt vandaag zijn regeringsverklaring met zijn mede werkers af te maken en dinsdag of uiterlijk woensdag de Kamer zijn plan nen en medewerkers mee té delen en voor te stellen. De eerste reactie in Parijs op de voorlopige samenstelling van het kabinet kan niet ongunstig ge noemd worden. Geen enkele aanwijzing is te vinden dat dit kabinet bereid zou zijn tot concessies aan de communisten om hun stemmen te winnen. (Van onze correspondent) Een schipper heeft de laatste tijd op verscheidene plaatsen in ons land bij pastories aangebeld. Hij diste tegen pas toor, kapelaan of dominee een pakkend verhaal op over zijn baby, die hij graag ten doop wilde houden. Aan het slot van zijn roerend relaas kwam steeds de vraag: of mijnheer pastoor of dominee niet een tientje voor hem had om voor het kindje een keurig doopjurkje te kunnen kopen. Meestal „leende" S. die de volgende dag steeds met de noorderzon vertrokken bleek te zijn dan tien gulden. In Meppel leende hij een dergelijk be drag van pastoor G. J. Maureau voor een doopjurkje. Deze kreeg echter arg waan en haalde er de politie bij. S. ontkende voor de Asser rechtbank ten stelligste bij pastoor Maureau te zijn geweest. Pastoor Maureau zowel als zijn huishoudster herkenden de bedrie ger echter. Dit, gevoegd bij de lange straflijst verdachte heeft reeds tien veroordelingen wegens flessentrekkerij achter de rug, wordt tevens nog ge zocht door de Belgische politie, en zit momenteel een straf uit in Maas tricht bleek voor de officier van jus titie voldoende om het ten laste gelegde bewezen te achten. Hij eiste acht maan den gevangenisstraf. Uitspraak 10 februari. (Vervolg van pag. 1) Eisenhower zegt in zijn analyse van Boelganins voorstel o.m. nog, dat het Amerikaanse volk helaas tot de conclu sie is gekomen, dat de gebeurtenissen na de conferentie van Genève aan de gekoesterde hoop geen voedsel hebben gegeven. Wel was er enige verbetering gekomen in het contact tussen Oost en West. De Sovjet-Unie wenste echter niet in te gaan op voorstellen tot her eniging van Duitsland door middel van vrije verkiezingen en ook wenste zij geen wederzijdse inspectie van uit de lucht op de bewapening toe te laten. De Amerikaans-Russische verhouding was nog slechter geworden, doordat volgens Eisenhower de Sovjet-Unie een politiek was gaan voeren van het aan wakkeren van haat en vijandschap bij „historische geschillen", waardoor de spanning nog was gaan stijgen. Het Amerikaanse volk kan, aldus Eisenho wer, deze politiek niet in overeenstem ming brengen met de woorden in Boel ganins brief, die zegt dat beide landen behoefte hebben aan een verbetering der onderlinge verhouding. Het eerste Russische commentaar op het antwoord van president Eisenho wer werd zaterdagavond gegeven door de Sovjet-minister van buitenlandse za ken, Molotov, die toen in Praag was voor de conferentie van landen, die zijn aangesloten bij het verdrag van War schau. ,,Ik kan niet begrijpen", zei Mo lotov, „hoe iemand een vriendschaps verdrag kan afwijzen. Elke vorm van internationaal contact is toch nuttig". De Oostduitse vide-premier, Ulbricht, droeg ook zijn steentje bij. Hij noemde Eisenhowers antwoord een „slag voor de vrede". In de westelijke hoofdsteden toonde men zich zeer ingenomen met het Amerikaanse antwoord. Premier E- den van Groot-Brittannië verklaarde nog aan boord van de Queen Eliza beth, waarmee hij op weg was naar de Verenigde Staten, dat hij het „flinke en realistische antwoord" van Eisen hower ten volle steunde. In Parijs lie ten officiële woordvoerders zich in overeenkomstige zin uit. In kringen van de Westduitse regering te Bonn toonde men zich zeer verheugd over het feit, dat Eisenhower in zijn eigen vredesplan aan de hereniging van Duitsland wederom de eerste plaats heeft toegekend. In Londen werd het voorstel van Boel ganin omschreven als „een primitief, propagandistisch voorstel, dat werd ge daan in de wetenschap, dat het zou wor den Elfgewezen". In westelijke kringen neemt men aan, dat Boelganin met zijn voorstel beoogde verwijdering te bren gen tussen Amerika en zijn bondgeno ten in de NATO. Die indruk wordt nog versterkt door een uitlating van de eerste secretaris van de Russische communistische par tij, Nikita Khroesjtsjev, die in een ex clusief interview met het Britse zon- Ter gelegenheid van de 18e verjaardag van H.K.H. Prinses Beatrix voert het Jeugd Ho- de Kruis een vriendsehapsactie voor de pa tiënten, die afgelopen zomer als passagier hebben medegevaren met de „Kasteel Sta- verden". Een aantal scholen heeft elk een of meer patiënten geadopteerd en enige leer lingen zullen op de 31e januari een aardige verrassing brengen aan deze mensen, van wie de meesten reeds jaren aan bed zijn gekluisterd. De uitvoering van deze atten tie is geheel aan het initiatief van de me dewerkende scholen en kinderen overgela ten. dagsblad „News of the World" heeft ge zegd, dat Engeland en Rusland het tij dens de conferentie van regeringslei ders in Genève wel met elkaar eens zouden zijn geworden. Eden en Boel ganin zouden met bepaalde voorstellen zijn gekomen, waarover best te praten viel. Maar er is niet verder over ge praat, omdat men het er van Ameri kaanse zijde niet mee eens was. Khroesj tsjev zei, dat Boelganin en hij destijds de indruk hadden gehad, dat Eden een zeker gebrek aan doorzettingsvermo gen aan de dag had gelegd. Khroesjtsjev liet hierop de enigszins verbijsterende uitlating volgen: „Ik verklaar met nadruk, dat ik niet de wens koester om Engeland en Ameri ka tegen elkaar op te zetten. Dat zou dom zijn en de mensheid geen goed doen". (AFP—Reuter—UP) Tjjdens de vergadering, die in Praag is gehouden door de acht landen van hei verdrag van Warschau, dat wel eens de „Oost-Europese NATO" wordt genoemd, is besloten om het Oostduitse leger op te nemen in de verenigde strijdmacht van de communistische landen in Oost-Europa en om de Oost duitse minister van defensie, Willi Stoph, te benoemen tot een van de plaatsvervangers van de opperbevel hebber van die verenigde strijdmacht. Tevens zijn er twee nieuwe organen in het leven geroepen, n.l. een perma nente commissie belast met het doen van aanbevelingen op het gebied van de buitenlandse politiek en een alge meen secretariaat, samengesteld uit vertegenwoordigers van de aangesloten landen. De zetel van heide organen is Moskou. Zowel de Russische minister van buitenlandse zaken, Molotov, als de waarnemer van communistisch Chi na, maarschalk Niem Sjoeng Tsjen, hielden redevoeringen, waarin zjj scher pe aanvallen ondernamen op wat zij de „imperialistische en oorlogszuchtige stromingen" in het Westen noemden. Molotov zei o.a.: „Het wordt tijd, dat men inziet, dat er in Duitsland twee staten bestaan en dat de eenheid van Duitsland slechts door onderhandelin gen tussen die beide staten kan worden bereikt". De landen van het pact van Warschau hebben verder een verklaring onderte kend, waarin voorgesteld wordt, dat de strijdkrachten van Oost- en West- Duitsland geen atoomwapens zullen krijgen. Het zou van groot belang zijn, aldus de verklaring, als de landen van het Pact van Warschau enerzijds en die van het Atlantisch pact anderzijds, overeen zouden komen, dat geschil len en conflicten slechts met vreedzame middelen zouden worden opgelost. Dit zou van groot belang zijn bij de ver sterking van de vrede en het zou van bijzonder belang zijn voor landen, die aan elkaar grenzen (hierbij worden de Sovjet-Unie, Turkije, Bulgarije, Grie kenland, Albanië, Italië, Tsjechoslo- wakije en West-Duitsland genoemd). De verklaring zegt verder, dat de top conferentie van Genève bijgedragen heeft tot verbetering van de internatio nale toestand. Het beginsel van het op lossen van geschillen door onderhande- Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot assistent van de pa rochie van de H. Pancratius te Amster dam (Sloten), met de opdracht de op richting van een nieuwe parochie in Slotervaart en het Overtoomseveld in Amsterdam-Nieuw-West voor te berei den, de weleerw. heer L. A. M. v. Tey- lingen, die kapelaan was te A'dam (H. Willibrordus buiten de Veste). (Voorlo pig adres, R. K. Pastorie, Amstelveense- weg 161, A'dam). Tot kapelaan te A'dam (H. Willibrordus buiten de Veste) M. W. A. van Langen, te Goes M. v. Stee, te 's-Gravenhage (H. Hart,) L. J. Beugels- dijk die kapelaan was te Haarlem (H. H. Elisabeth en Barbara, te A'dam (O. L. Vrouw Rozenkrans) N. P. Duyn, die ka pelaan was te 's-Gravenage (H. Familie), te 's-Gravenhage (H. Familie) W. L. Egberts die kapelaan was te Amsterdam (O. L. Vrouw Rozenkrans). M: Dat pastoor G. J. A. Bakker op 3 februari 65 jaar word-t, kan hem moeilijk als een bij zondere verdienste worden aangerekend; het valt journa listiek bezien niet eens onder de vermeldenswaardige feiten. Wat wel bijzonder en derhalve vermeldenswaard is: dat ■'me~ neer pastoor" deze dag temid den van zijn kinderen (6) en kleinkinderen (13) hoopt door te brengen. Ter verduidelijking het vol gende. Toen de heer G. J. A. Bakker in en door de oorlog zijn vrouw verloor, gaf hij zijn functies als directeur van de Levensverzekeringsmaatschappij „Nijmegen" en de Nijmeegse Hypotheekbank voor Nederland op, zei het voorzitterschap van de Nijmeegse Oranjevereniging DES en van de Nijmeegse IJs club vaarwel, en trok naar Ro me. Daar begon hij in 1949 zijn studies aan de universitas Gre- Gt i r» 1 1 goriana. Met Pasen 1954 werd jaar nog reisde hij naar het bisdom van mgr. Teerenstra in Frans Kame roen in het hartje van Afrika. Hij trof er monseigneur in een overgeluk kige stemming, want de kerk in de bisschopsstad Doumê was bijna vol tooid en pastoor Bakker bracht bovendien nog het geld mee voor de bouw van een volwaardig kerkgebouw in zijn eigen standplaats: Abong- Mbang. Hij hod de belofte, in Rome gedaan, ingelost en meer dan dat. Toen die keer in Rome was monseigneur nogal verslagen geweest, want hij keerd- juist terug uit Nederland, waar hij een inzameling voor zijn kerk in Doumé had willen houden, toen de watersnoodramp tussenbeide kwam. Pastoor Bakker nam op zich om het geld bijeen te krijgen en hij bracht m.eer dan die ene kerk bijeen. Terwijl hij in Abong-Mbang temid den van en met behulp van de melaatsen z'n eigen kerk bouwde, ver spreidde zijn roep zich door Kameroen. Le grand médiant werd hij schertsenderwijs, maar niet zonder eerbied genoemd. De andere bis schoppen in Kameroen hoorden van die enthousiaste pastoor in Abong- Mbang.... Om kort te gaan: in het bisdom van mgr. Bonneau is een kerk te Nden in aanbouw. Mgr. Plumey heeft ondertussen opdracht kunnen verstrekken voor de bouw van een kerk in Tchad en de basis voor een vijfde kerk is reeds gelegd, om de kapellen in Bafoussan en Bafia nog niet te noemen. Een dergelijk médiant-grote-stijl kan niet verwachten, dat men hem rustig temidden van zijn leprozerie laat, in het werk, dat hem met hart en ziel trekt. Het Hoogwaardig Episcopaat van Kameroen heeft pastoor Bakker dan ook verzocht om als gedelegeerde van het Episcopaat een reis door Amerika en Canada te maken om gelden in te zamelen voor nog meer kerken, want die zijn brood- en broodnodig. Pastoor Bakker heeft een week bedenktijd gevraagd, want het betekende een afscheid van het werk, dat hem na aan het hart ligt en een zich opnieuw bemoeien met geldzaken, waar hij een goed, deel van zijn leven mee heeft doorgebracht. Maar hij zei desondanks: ja. Dat betekende een bezoek, aan alle bisdommen van Kameroen, reizen en trekken, per vliegtuig, per camillon, tienduizenden kilometers door het zwarte hart van Afrika. Nu is hij dan in Nederland aangekomen, waar hij in Nijmegen de laatste voorbereidselen treft voor de sprong naar de nieuwe wereld. Zijn verjaardag viert .lij nog „thuis", dan ne- dio februari vertrekt hij naar New York met een kofier vol foto's en projectieplaatjes, om de mensen ginds te bezielen door zijn verhalen van de melaatsheid, de ziekte en de armoe in het donker Afrika. Maar ook van de onuitblusbare hoop, het vertrouwen en het ontroerend geloof, die de gevraagde offers zo dringend behoeven. lingen heeft bewezen steekhoudend t« zijn, aldus de verklaring, die dan het Atlantische pact aanvalt, de Zuid-Oost- Aziatische Verdragsorganisatie en het Pact van Bagdad. Deze verdragen ver groten de conflicten. Een en ander draait slechts uit op ^en bewapenings wedloop en een „koloniseringspolitiek", aldus de verklaring. De landen van het verdrag van War schau zijn bereid om met andere lan den te onderhandelen, om te komen tot een beveiligingsverdrag, dat geheel Europa omvat. Als stap in deze rich ting wordt voorgesteld, dat bij verdrag tussen een aantal landen „met inbegrip van de Sovjet-Unie, Groot-Brittannië, Frankrijk en de Verenigde Staten", een Europese zone wordt afgebakend, waarbinnen een beperkte hoeveelheid strijdkrachten gestationeerd zou wor den. Totdat er een doeltreffend Euro pees veiligheidsstelsel zou bestaan dienden de landen zich te houden aan een te ondertekenen niet-aanvalsver- drag. (AFP-Reuter-UP). Nationalistisch-Chinese guerillaeenhe- den zijn cp het eiland Haitan geland en hebben nabij Pingtan een commu nistisch Chinese militair gevangengeno men, aldus is gisteren te Taipeh mee gedeeld. Het eiland Haitan, waarop ongeveer 10C.000 mensen wonen, ligt tussen Que- moy en Matsoe in de noordelijke toe gang tot de Straat van Formosa. President Tsjang Kai Sjek van natio nalistisch China heeft in een interview met de U.P.-correspondent William Mil ler verklaard, dat hij de tijd gekomen acht om met succes het vasteland van China aan i vallen en het commu nistische regiem omver te werpen, mits hij niet r?hinderd wordt door invloeden vai. buitenaf. Tsjang zei, dat het volk van China zich spoedig achter hem zou scharen zodra een bruggenhoofd was verkregen. (Reuter-UP) Te Wenen wordt, via reizigers die gisteren in de Oostenrijkse hoofdstad zijn aangekomen, van gewoonlijk be trouwbare zijde in Boedapest verno men, dat de voormalige minister-pre sident van Hongarije, Imr.e Nagy, uit de Hongaarse communistische arbei derspartij is gezet. Men meent te We nen, dat hierdoor de laatste ernstige hinderpaal in deze partij voor een ab soluut leiderschap van eerste secreta ris Matyas Rakosi uit de weg is ge ruimd. Er is tot nu toe nog niets over een uit de partij zetten van Nagy gepubli ceerd. Men meent echter te weten, dat het in december j.l. geschiedde en het resultaat was van een in septem ber 1955 begonnen uitgebreid onder zoek naar de antecedenten van de oud premier. Imre Nagy werd in april 1955 als premier afgezet op beschuldiging van „rechtse afwijkingen". Later werd hjj uit alle partijfuncties ontzet. De toenemende straatschenderij en misdadigheid onder de Russische kin deren wekt grote ongerustheid, zegt de Russische schrijver Gheorghy Toesjkan in het Russische vakvrrenigingsblad „Troed". „Het is duidelijk dat onze jeugdmis dadigheid niet kan worden vergeleken met wat er in de Verenigde Staten ge beurt, waar de kinderen worden opge voed met misdaadverhalen, maar het kan ons toch niet bevredigen", schrijft hij. Als een van de oorzaken van het kwaad noemde hij het feit dat leden van de militaire en politiemannen in kinder verhalen, toneelstukken en films be lachelijk worden gemaakt. (Reuter). Zondagavond omstreeks half acht is pp de Marquettelaan te Heemskerk een auto uit de bocht gevlogen, met het gevolg dat een der inzittenden, de 19- jarige J. Castricum uit Egmond-Binnen, dodelijk is verongelukt. Een tweede jongeman liep een arm- fractuur en een hersenschudding op, een meisje een hersenschudding. Op de Noordzee is de Duitse kust vaarder Gertrud uit Lehr (Oost-Fries- land)gezonken. De bemanning is opge pikt door in de buurt varende schepen. Bij een brand in de boerderij van da heer R. Blom te Nijlamen, een dorp on geveer vier km ten n.w. van Wolvega, zijn dertig koeien en twee paarden om gekomen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 4