Automatenkwest ie voor Hoge Raad I Pastoors H. A. Bots en A. Berg C. van den overleden Parochies van Halfweg en Spierdijk in rouw Nieuwe methode toewijzing bouwvolume wellicht fnuikend voor Heemstede Inbrekers maakten Haarlem het week einde onveilig Mr, A. G. A. Ridder van Rappard herbenoemd tot burgemeester van Heemstede K V P - f r act ie voor z i t ter Verhoeven pleit voor differentiatie van de tarieven .Overstroming" bij „Derwant-reservoir" 1 Procureur-generaal concludeert tot verwerping van het beroep van de heer P. I Schoen chauffeur &SLSt, srv» Burgerlijke Stand Haarlem te tenmlk ZriV'/4 Ko'rat Th- Phlli'«te Haarlem feliciteert prinses Beatrix Gemeentelijke autonomie wordt door centralisatie streven van van overheid uitgehold Kolossale brand in Ford-fabriek Neringdoenden hebben recht op een afzonderlijke behandeling In Zandvoort gebeurde tweemaal hetzelfde ongeval Uit STAD en STREEK HSlf DINSDAG 31 JANUARI 1956 PAGINA 3 VEROORDEELD SALESIAANSE (MEDEWERKERS Bijeenkomst in ziekenhuis St.-Joannes de Deo Feest bij Hm De HA.G. gaf een jubileum Jvoors telling ?Xen:9.f5atankei'la"d %Uqdi°. „Het glazen 2' 7 l:15Miniver" via aewSSS lOntvangist ten huize (van Commissaris der (Koningin „PHARMACHKMIE" GAAT UITBREIDEN Gr o te va st en a von d! vi e r i n g L.T.B. afd. Haarlem iisll BElHANDiELING HEEMSXEEDSE BEGROTING Klachten over N.Z.H. Zeven haakjes door dezelfde personen Pamflet O 56 Beantwoording Telegram aan Prinses Beatrix Prins Carnaval komt op bezoek bij K.A.B. Woningbouw Straatbelasting L'Hls to ire se répète. ZAISDVOORT Thermometer moet stijgen Directeur Bisschoppe lijke Kweekschool te Beverwijk Vanmorgen heeft de Procureur-gene raal bij de Hoge Raad zijn conclusie ge nomen in de zaak tegen de heer P. J. Schoen, tabakswinkelier te Haarlem, die in cassatie was gegaan tegen het vonnis van de Haarlemse rechtbank, Waarin hij tot een boete van 1 was Veroordeeld, omdat hij via zijn auto maat sigaretten in het openbaar had verkocht. De heer Schoen meende dat de Haarlemse gemeenteverordening Waarbij de sigarettenautomaten verboden Een Haarlemse chauffeur, tegen wie de officier van justitie bij de Alk- maarse rechtbank veertien dagen gele- den vier weken hechtenis had gefjs: Wegens het in gevaar brengen van het verkeer, is door die rechtbank heden Veroordeeld tot drie weken gevangenis straf. Hij was 12 september 1955 onc}er Julianadorp, waar hij met een viaeht- auto reed, plotseling linksaf geslagen, zonder vooraf voldoende acht te geven op het van achterop komend verkeer. Daardoor reed een marineman met zijn motor tegen de vrachtwagen aan, waar bij de duorijder, zodanig weid gewond dat hij kort daarna aan de gevolgen overleed. Daar een der Zusters van het con vent in het Sint Jacobs Godshuis plotse ling is overleden, zal de bijeenkomst van de Salesiaanse medewerkers woensdag avond a.s. niet gehouden worden in de kapel van genoemd huis, maar in de kapel van het ziekenhuis St.-Joannes de Deo, Maarten van Heemskerkstraat 2. Aan dit adres kunnen eveneens de in tenties worden ingezonden. vierde de toneelgroep van J A(musements) G(ezelschap) -1 J?e Kousenfabrieken Hin N.V. aan mjlweg haar 10-jarig bestaan met ven opvoering van „Adel in livrei" in "jjt gebouw St. Bavo. Dit bekende stuk lifi/h nk Bakker biedt allerlei moge- «iwP n, die volledig uitgebuit kunnen woraen, zowel in de komische als in de meer ernstige situaties, door een goed ingespeeld amateurgezelschap. De re gisseur Ru van den Berg heeft de regie stevig in de hand gehouden en toonde daarmede besef te hebben voor goed toneel. Dat hij daarnaast ook nog een tiu °°idrollen zeer aannemelijk ver tolkte, mag als tweede verdienste wor den aangemerkt. Van de mannelijke spelers vielen Vooral de heer Kemp jr. en de heer Boks op, die van de hun toebedachte rollen zeer aanvaardbare figuren maak ten. Ook de twee jongste speelsters, de charmante dames Inge van Reede als toekomstige slotvrouwe en Thea Hart als kittig en kattig dienstmeisje, brach ten hun rol tot leven. Mejuffrouw Annie van Tricht verdient hierbij afzonderlijk te worden gememoreerd, omdat zij van af de oprichting steeds in ieder opge voerd stuk heeft meegespeeld. Een speciaal woord van lof komt de aankleding van de decors toe, waaraan moeiten noch kosten gespaard waren. De enkele onvolkomenheden, die er wa ren, gaven net dat tikje amateurisme te zien, waardoor het vergeefelijke on volkomenheden waren. De heer Robert Hin sprak namens de directie aan het einde van de voorstelling de jubileren de groep toe en betrok in zijn woorden tnede de vroegere bestuursleden-oprich- 'ers en de 'toenmalige regisseurs. Hij Overhandigde allen een aardige atten- 'e. De directie had de feestelijke uit dring omlijnd met royale consump- es hi de pauze en aan het einde der p °r,stelling, zodat menigeen nog even «heilig nableef. FILMS: CINEMA PALACE: „Ik wil mijn kind te- JliS (Die Ratten), 18 jaar. Tijden: 2, *BA»Vc7 en 915- X«ANS HALS: „Moederleed", 18 jaar. Tij- npm 2.30, 7 en 9.15. jJi.-avond één voorstelling om 8 uur. f ,.Vom Teufel gejagt", str. volw. PO: „Terug uit de hel", 14 jaar. Tü- TitvE-A 4-15. 7 en 9.15. nA? „Tussenlanding In Parijs", a. 1. vr, bden2, 7 en 9.15. 1, VAdo. 8.15 u.: „Vrouwen om Puc- jA1"1 18 jaar. REMBRANDT: „08-15" (verv.), 18 j. Tij- 2' 4-15. 7 en 9.15. 18 jaar. Tijden: 2.30, den. muiltje" a. 1- 18 jaar. Tijden: Stad^-i, Dinsdag 31 januari Huisvrouw?"w^nrS: Voor Vereniging van Sm, 2 uur -bet Rotterdams Toneel Rotterdams Tone»! is" 8 uur: Het •aïl rva J"?' „Bekentenis", i-eyclus N Ph it'Eerste avond Mo- c'on tg ei ou w Ton6el nierskapel vdor hét M^?cert door 'de mari tal "t V' llet Ken- séhieriSanatoriurn-ronds, MineGG Ree' Mannenkoor Minerva, 2 uur: Uur. Ondertrouwd: C. B. Luca*i,,„ C. H. Lemmers. s en W. Geboren: Th. M. A. Moison -r„ sen, z.; H w. Kroes - VerdaV Komng - Jongejan, z.; E. M. van'a Veen - Harder, z.; M. C. Th va» Bogaard - Vermeijs, z.; P. Stienst de Jong, -r t? n i t - z.R. C. Boogaard - Biiste/ J- L. J. Koning - Gedaan, - - ---* z' G Wo,f' d.; A. M. Bartelingh - wfen' fe?',1d-: J- Flipphi - Janssens d t" Heijtmk-Bodeman, dh B. Koel-lizer.' d' pr Bodeman, d.; B. Koel - Elzer d' M. Rauwers - van der Ploeg, a Overleden: W. Groenier, 63 j Ploeg, d. ten van HeemskerkstraatA.3s.''piazza" l8 i'v Lange Herenstraat 44 zw t r' Lw(e!?.e' 71 i„ Colensostraat;" A' L Hoogteiling - Struik, 72 j., oimeR' straat; A. Smit - Hugtenburg, 5» f" Pontianakstraat; G. van Bijstêrveld 82 j- Kamperlaan; J. c V tan der Valk - Ketelaar, 62 j Raad VanSniafLA' H' Sorlandt 4 zijn, ten onrechte een dergelijke bepa ling bevatte. Hij wilde na het vonnis van het kantongerecht en de Haarlemse rechtbank de kwestie tot in hoogste instantie laten uitzoeken en veertien da gen geleden voerde zijn raadsman mr. J. Roggeveen bij de behandeling van deze zaak voor de Hoge Raad o.a. nog eens aan, dat de automatenkwestie reeds geregeld is door een hogere wetgever (het Rijk) en dat dus alle bepalingen daaromtrent van een lagere wetgever (de gemeente Haarlem) moesten komen te vervallen. De Procureur-generaal verwierp ech ter in zijn conclusie het beroep. Hij voerde vanmorgen daarbij echter geen argumenten aan die tot zijn conclusie geleid hadden. Op dinsdag 28 februari zal de Hoge Raad arrest wijzen. De achttiende verjaardag van prin ses Beatrix is voor het Haarlemse gemeentebestuur aanleiding gewor den om een telegrafische gelukwens naar paleis Soestdijk te zenden. De tekst van het telegram luidt als volgt: Haarlem, 30 januari 1956 Aan Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Beatrix der NEDERLANDEN Op de dag waarop de Grondwet U bevoegd verklaart als derde in de rij te treden van de eminente Vrou wen wier regering ons vaderland als zo zegenrijk heeft mogen ondervin den, is het ons een behoefte U na mens bestuur en burgerij dezer ge meente onze warme gelukwensen aan te bieden. Burgemeester en wethouders van Haarlem, (get.) Cremers De secretaris, (get.) Phaff Ter gelegenheid van de verjaardag van H.K.H. Prinses Beatrix geven de Commissaris van de Koningin in de provincie Noord-Holland en mevrouw Prinsen hedenavond een ontvangst te hunnen huize. Hiervoor zijn verschil lende autoriteiten met hun dames uit genodigd. De cellist Anne Bijlsma, be geleid door de heer H. Halbertsma zul len enkele werken ten gehore brengen. De gemeente Haarlem wil een ter rein van 18 m2 aan de Nijverheidsweg verkopen aan de eigenaren van de pharmaceutische fabriek „Pharmache- mie". De verkoopsprijs bedraagt ƒ20.- per m2. De eigenaren van de fabriek krijgen tegelijkertijd een optie op een daarbij behorend even groot terrein. De optie is van kracht tot 31 maart 1957. Op woensdag 8 februari zullen de L. T.B.-afdelingen in en rond Haarlem het Krelagehuis aan de Leidschevaart weer bevolken. In een echte carnavalsstem ming zullen de leden des avonds om 8 uur van een groot ontspanningsprogram ma genieten. Aan deze vastenavondvie ring werken o.a. mee het bekende orkest „De Witte Kraaien", de komiek Kees Stet en enkele andere artisten van naam. Het bal, dat na afloop van het program ma wordt gehouden, staat onder leiding van de heer Van Grieken. Vanmorgen is vrij plotseling te 's-Gra-1 en gezien gemaakt, ook bij de niet- Duizenden tonnen water storten zich met geweld over de grote dam van het „Derwant-reservoir" (op de grens van Derbyshire en Yorkshire in Engeland). Deze overstromingkomt door de wge waterstand in het reservoir ten gevolge van de zware regens gedurende de laatste dagen. Het water gaat echter niet verloren: via de waterval belandt het in het kanaal, dat naar een tweede rese.voir voert. Dit tweede reservoir voorziet het industriegebied van Sheffield van water. Al is het dan geen Niagara, toch mag deze waterval er ook zijn. Het schouwspel trekt dan ook talloze bezoekers. Vanmorgen is de gemeenteraad van Heemstede begonnen met de behandeling van de gemeentebegroting voor 1956. Over het algemeen hebben de fractieleiders der verschillende partijen hun voldoening uitgesproken over het eerder verschijnen van de begrotingen dan in vorige jaren het geval was. Ook over het nieuwe systeem liet men zich unaniem tevreden uit. Uiteraard heeft elke fractievoor zitter de gelegenheid te baat genomen de aandacht van het college te vragen voor de nijpende woningnood in Heemstede, waarvan vooral de jonge mensen ernstig de dupe worden. Burgemeester van Rappard deelde deze zorg en zag de toekomst ten aanzien van dit probleem wel bijzonder donker in in verband met het feit, dat bjj de toewijzing van bouwvolume in de toekomst een geheel nieuwe methode stoelt op de aanwezigheid van potentiële capaciteit in verschillende delen van het land. Hij meende dan ook, dat Heemstede bij toepassing van deze regeling ongetwijfeld de dupe zal worden, doordat steden als Haarlem en Amsterdam grote hoeveelheden materialen en mankracht naar zich toe zullen trekken. Nadat de heer Verhoeven (K.V.P.) zijn visie had gegeven op verschillende aspecten van het gemeentebeleid (waar van de lezer elders in dit blad een uit gebreid verslag aantreft) zei mevr. v. Nispen-v. Wely (V.V.D.) dat haar frac tie bezorgd is over de steeds toenemen de beperking der gemeentelijke autono mie, welke een gevolg is van een ver doorgevoerde centralisatie van de over heid. Zij bepleitte verder financiële steun aan buurtwerk en zorg voor ouden van dagen. Hoe vaak moet men niet erva ren, aldus mevr. v. Nispen. dat de be jaarden vergeten worden. Ook de jeugd had haar bijzondere aandacht. Zij vroeg het college meer contact met de jonge ren te onderhouden ter bevordering V Terwijl zij tot over de knieën in het water staan, leveren brandweerlieden in Wilmington in de Amerikaanse staat Californië een verwoede strijd met het vuur in de Ford-fabriek ln deze stad, waar na enige ontploffingen, veroorzaakt doordat zeewater bij een overstroming de fabriek binnenstroomde, een kolos sale brand uitbrak. Verschillende arbei ders kregen brandwonden en „shocks". van de burgerzin. De huidige toestand op de Zandvoortselaan is volgens haar slecht. Nodig zal het zijn, als de oost west-verbinding zal zijn gerealiseerd, dat deze belangrijke verkeersader wordt verbeterd. Bijzonder te spreken was zij over het ingesteld parkeerverbod op de Heemsteedse Dreef. Evenals de heer Verhoeven betreurde ook de heer v. Bruggen (P.C.) het, dat er nog steeds geen redelijke oplossing met Haarlem is gevonden over de elek triciteitstarieven. De onderhandelingen over deze voor de ingezetenen van Heemstede zo belangrijke kwestie duren veel te lang. Hij attendeerde het college op de onbehagelijke situatie op het perron van het station Heemstede-Aerden- hout. Vooral bij slechte weersomstan digheden is het gemis aan een goede beschutting bijzonder merkbaar. Over de service van de N.Z.H.V.M. vooral op de lijn Haarlem-Heemstede was hij niet te spreken. Evenals zijn voor ganger was hij van mening dat de gerpeentelijke autonomie door het centralisatie-streven van de overheid wordt uitgehold. De gemeenten zullen Maakten wij in onze editie van giste ren melding van een viertal inbraken in Haarlem, waarbij o.a. uit de bios coop Studio 1.000 werd gestolen, thans blijkt dat er in het weekeinde nog enige percelen door ongenode gSisten zijn be zocht. Het is opmerkelijk dat al deze „kraken" en pogingen om op ongeoor loofde wjjze naar binnen te komen, enigszins identiek zijn wat betreft de roekeloze manier van optreden der in brekers. Zo gebeurde het bijvoorbeeld in de Nicolaas Beetsstraat, waar een onbe kend gebleven persoon een ruit insloeg van een bedrijf. Hij deed dit volgens getuigen met een fietspomp, maar of schoon gealarmeerde buren snel ter plaatse verschenen, wisten zij de man niet in de kraag te pakken. Uit het betrokken perceel wordt niets vermist. In een woning aan de Romeinenstraat probeerde men zijn slag te slaan tussen zaterdag en maandag. De binnenkomst vond plaats via de achterdeur, waarvan het slot werd geforceerd. Allerlei kas ten en laden zijn aan een onderzoek on derworpen, maar de bewoners missen tot nu toe niets. De beste buit hebben de onverlaten gesleept uit twee bouwketen aan de Schipholweg. Het moet gebeurd zijn tus sen zaterdagmiddag en zondagmorgen. De deuren zijn met geweld open ge maakt. Meegenomen zijn o.a. een elek trische slijpmachine, een betonschaar en een elektrische hamer. In totaal is voor 2.000 ontvreemd. Van de daders ontbreekt tot op heden enig spoor. er voor moeten zorgen dat zij het ver loren terrein herwinnen. Zinvolle maatschappelijke bezigheid voor de bejaarden is geboden, aldus de heer Van Bruggen, die aan het slot van zijn betoog naar voren bracht, dat hij afwijzend stond ten opzichte van het voornemen van B. en W. om aan het Humanistisch Thuisfront financiële steun in de vorm van een subsidie te verlenen. De heer Reijnders (Arb.) bracht het pamflet O. 56 weer eens ter sprake, nadat hij had vastgesteld dat de woning bouw niet gebaat is met de steeds ver anderende inzichten van het ministerie van Volkshuisvesting, dat zich weer op zijn beurt laat adviseren door instanties die weinig of niets op het terrein van de volkshuisvesting hebben gepresteerd. De inhoud van het, pamflet O. 56 achtte hij beneden alle peil en het was hem tegengevallen, dat de correspondentie met de Heemsteedse K.V.P.-afdeling zo weinig vruchtdragend was geweest. „Voor geld en goede woorden is er in Nederland nog wel iets te ondernemen", aldus de heer Weijers (Onafh.l, daar mede samenvattend de mogelijkheden om het zeer van de woningnood weg te nemen. Het beroep dat de burge meester in zijn nieuwjaarsrede op ruim behuisde Heemstedenaren had gedaan vond hij helemaal niet juist. In feite be tekent dit geen oplosing van de wo ningnood. De gemeente zal zelf de han den ineen moeten slaan. „Probeer meer te bouwen", luidde zijn advies. Aan het begin van dit verslag hebben wi) reeds het antwoord van de burge meester op verschillende vragen de wo ningbouw betreffende gemeld. Nogmaals deed hij een beroep op de ruimbehuisde Heemstedenaren om woonruimte af te staan. Velen van hen, aldus de voor zitter, beseffen niet hoe groot de nood onder de jonge mensen is. De klachten over de N.Z.H. kon hij niet accepteren. Do service, die de N.Z.H. de gemeente Heemstede biedt, is uitstekend, ook bij bijzondere gelegenheden. (De zitting werd vanmiddag voort gezet). venhage overleden pastoor H. A. Bots herder van de parochie van O. L. Vrouw Geboorte te Halfweg. Pastoor Bots was reeds geruimte tijd ziek ge weest, maar de laatste weken zag het er naar uit, dat hij naar volledig her stel op weg was. Dezer dagen was hij op familiebezoek in 's-Gravenhage, waar hij nu onverwachts is overleden. Bijna 25 jaar heeft pastoor Bots de Halfwegse parochie bestuurd en in die jaren heeft hjj zich bijzonder bemind Heemstedes burgemeesters, mr. A. G. A. Ridder van Rappard, is met ingang van 16 januari opnieuw benoemd tot hoofd van de gemeente voor een pe riode van zes jaar. Het daarop betrekking hebbende K.B. werd door de gemeente-secretaris de heer T. M. Schelling tijdens de gemeen teraadszitting van vandaag, waarin de begroting werd behandeld, voorgelezen. Deze mededeling werd door de raads leden met een hartelijk applaus be groet. De nestor van de raad, de heer Reijnders (Arb.) wenste burgemeester Van Rappard, diens gezin en ook de gemeente Heemstede van harte geluk met deze herbenoeming. Bij de aanvang van dezelfde verga dering heeft burgemeester Van Rappard met enkele woorden de 18de verjaar dag van Kroonprinses Beatrix geme moreerd. Namens de raad werd aan de jarige Prinses een gelukwenstelegram gezonden. De jaarvergadering van de KAB zal woensdag 8 februari in het verenigings gebouw worden gehouden. De agenda vermeldt o.a. bestuursverkiezing. Af tredend zijn de heren Jac. Spann, J. A. Kuipers en G. P. Brouwer; allen stel len zich herkiesbaar. Zondag 12 en maandag 13 lebruari zal de carnavalspret bij de KAB hoog tij vieren. Onder algehele leiding van prins Carnaval en met medewerking van het muziek-ensemble J. Nibbering en de toneelgroep van de KAB zal wel iets van de zuidelijke vrolijkheid naar het verenigingsgebouw overwaaien De serie jaarverslagen getuigt van grote activiteit. In 1955 werd een nieu we loot aan de KAB-stam geënt in de vorm van de afdeling van „St. Joris" de vakgroep voor werknemers in voe- dings- en genotmiddelenbedrijven. De nieuwe afdeling, die zich uitstrekt over Heemstede, Bennebroek, Vogelenzang en Zandvoort startte met ongeveer 50 leden. Tenslotte treffen wij ook een verslag aan van de nieuwe afdeling van de katholieke bond van bejaarden en ge pensioneerden, die, alhoewel geen on derafdeling van de KAB, toch velen van haar oud-leden in zijn kring heeft opgenomen. Het ledental heeft de 100 overgeschreden. Een groot gedeelte van de algemene beschouwingen van de fractieleider van de KVP in de Heemsteedse ge meenteraad, die vandaag bijeen is ter behandeling van de begroting, was ge wijd aan het probleem der tarieven voor gas, water en elektriciteit. De heer VERHOEVEN was van oordeel, dat differentiatie van deze tarieven voor diverse categorieën van verbruikers een dringende eis is. Hij herinnerde het college van B. en W. er aan, dat hij reeds vele malen gewezen heeft op de kwestie van de vaststelling van de elektriciteitstarieven. Omdat het geen eenvoudig probleem is. aldus de ze woordvoerder, is het raadzaam ex perts in de arm te nemen en de re sultaten, die met name grotere ge meenten met deze differentiatie berei ken, onder ogen te zien. Hij gaf toe, dat veel zal afhangen van de onder handelingen, die met Haarlem dienaan gaande worden gevoerd en waarbij zijn oordeel de hulp van hogerhand moet worden ingeroepen, indien de gemeen te Haarlem Heemstede tarieven pro beert op te leggen. „Indien ons geen recht wordt gedaan, zullen B. en W. recht moeten zoeken bij hogere instan ties". Heemstede heeft recht op gedif ferentieerde tarieven, omdat nu een maal de tarieven voor licht en kracht verschillend moeten zijn, omdat de de kostprijs wezenlijk verschillend is. „Al onze neringdoenden hebben recht op een afzonderlijke behandeling, of zij tot nu tot de handeldrijvende tot de industriële middenstand dan wel tot grootverbruikers behoren." De onderhandelingen met Haarlem lopen naar de mening van vele raads leden veel te lang. Voor alle Heem stedenaren is het een diepe teleurstel ling, dat de elektriciteitstarieven nu moeten worden verhoogd, terwijl door het rijk ter bepaling van de toe te stane verhoging van de lonen er reke ning mee is gehouden, dat deze tarie ven zouden dalen. Naar aanleiding van de lagere winst raming van de bedrijven merkte de heer Verhoeven op, dat een gemeente niet alleen de plicht heeft om toe te zien, dat zij haar uitgaven zo beperkt mogelijk houdt. Zij dient ook haar in komsten met mate van haar ingezete nen te betrekken en dezen niet zwaar der te belasten dan strikt noodzake lijk. Het bereiken van overschotten mag geen doel zijn. De heer Verhoeven stelde vervolgens vast, dat Heemstede meer dan andere gemeenten te kampen heeft met een groot tekort aan woningen. „Wij zijn achter en meer achter dan andere ge meenten die extra-bouwvolume hebben weten te bemachtigen. Wanneer men ziet naar gemeenten, die kleiner zijn dan Heemstede, dan valt op dat elders bereikt wordt, wat onze gemeenten door de centrale overheid onthouden wordt. Reikhalzend zien wij uit naar de be slissing van de minister van wederop bouw voor wat de regeling betreft, die voor de migratieregeling in de plaats zal komen." Indien niet alle krachten worden samengebundeld ziet de toe komst voor onze jonge mensen er be droevend slecht uit. De verhoging van de straatbelasting moet niet gezien worden, aldus de fractievoorzitter van de KVP, als een te zware last voor de huizeneigenaars in Heemstede. Het gaat hier toch om betrekkelijke kleine bedragen. In ver gelijking met andere gemeenten mogen deze eigenaars beslist niet klagen. Hij vroeg het college aandacht voor hogere subsidies aan de bijzondere mid delbare scholen. „Wij zijn nog niet van een totale gelijkstelling van dit onder wijs met het openbare onderwijs over tuigd en wij blijven het een zonderlinge figuur vinden, dat de gemeente aan openbare scholen voor het m.o. en v.h.o. in een nabuurgemeente meer moet be talen dan aan bijzondere." Aan het begin van zijn beschouwin gen heeft de heer Verhoeven slechts in het kort aandacht gesehonken aan de personeelsformatie in Heemstede en aan de in alle toonaarden bezongen financiële verhouding tussen rijk en ge meenten. Uitbreiding van het eigen be lastinggebied is slechts uiterste nood zaak en invoering van de zogenaamde woonplaatsbelasting wordt door de KVP niet voorgestaan. katholieken. Voor het parochieleven en voor de Halfwegse gemeenschap in het algemeen heeft hij zich zeer verdienste lijk gemaakt en zijn gedachten en plan nen kon hij dank zij zijn gave van het woord op prachtige wijze op anderen overbrengen. Pastoor Bots was een der eerste priesters in den lande, die een lijdensmeditatie hield voor de K.R.O. Tijdens zijn pastoraat werd enkele jaren geleden het zilveren feest van de kerk in Halfweg met grote luister ge vierd en ook daarbij bleek, evenals bij zijn 40-jarig priesterfeest in 1947, dat zijn parochianen hem een warm hart toedroegen. Pastoor Bots werd op 29 maart 1883 te Alkmaar geboren en priester ge wijd op 15 augustus 1907. Hij was ach tereenvolgens assistent te Castricum en kapelaan te Haastrecht, 't Veld, 's-Gra venhage (H. Martha). Vlaardingen, Lutjebroek en 's-Heerenhoek. In laatst genoemde plaats werd hij tot kapelaan benoemd met de opdracht de stich ting van een nieuwe parochie voor te bereiden in de Noord Kraaiert (thans Lewedorp), welke werd toegewijd aan de H. Eligius. Tot pastoor van die pa rochie werd hij benoemd op 5 februa ri 1928. Vier jaar later, op 27 februari 1932, volgde zijn benoeming tot pas toor te Halfweg. Pastoor A. v. d. Berg In de leeftijd van bijna tachtig jaar is gisteravond in het St.-Theresia Rust oord te Spierdijk overleden em. pastoor A. C. van den Berg, vroeger herder van de St.- Georgiusparochie te Spier dijk. Hij werd op 5 februari 1876 te Zoe- termeer geboren, en na zijn priesterwij ding op 15 augustus 1902 was hij assis tent te Kwadendamme en kapelaan te Velsen-Driehuis, Noordwijk, Maassluis en Langeraar. Op 3 mei 1919 werd hij benoemd tot pastoor van de toen nog zelfstandige parochie Hellevoetsluis en precies vijf jaar later, op 3 mei 1924. volgde zijn benoeming tot pastoor te Nieuw Vennep. Daar bleef hij twaalf jaar werkzaam en op 3 oktober 1936 trok hij naar Spierdijk. 22 januari 1955 kreeg hij eervol ontslag uit de geeste lijke bediening. Toen de Zandvoortse politie van morgen omstreeks kwart voor elf ge waarschuwd werd voor een aanrij ding op de hoek van een zijstraat van de Dr. C. A. Gerkestraat tussen twee bakkers, sloeg zij zekerheidshalve de kalender even na om te zien of het wel werkelijk de 31ste januari 1956 was en niet 26 oktober 1955. Want op die dag, nu enkele maanden geleden, was, zo herinnerde zij zich, een tot in details gelijk ongeluk gebeurd tussen de beide bakkers, en de tweede ge dachte van de politie was dan ook, dat het ditmaal een reconstructie be trof van de vroegere aanrijding. Maar neen, het was wederom een levens echte botsing, tussen wederom dezelf de voertuigen, de bestelauto van bak ker H. Gorter uit Zandvoort en de driewiélige motorbakfiets van J. As- ma uit Haarlem. De laatste was in zijn oude fout vervallen, die hem op 26 oktober ook al parten had ge speeld: hij hield, toen hij uit de zij straat tufte, te veel links aan en reed tegen de juist naderende auto van bakker Gorter op. Dé beschadigin gen waren evenals het vorig jaar al leen van materiële aard en de poli tie kon voor het opmaken van het proces-verbaal grotendeels volstaan met een copie van het op 26 oktober j.l. uitgeschreven rapport. Op het Raadhuisplein te Zandvoort staat een thermometer opgesteld, waar van men kan aflezen het aantal „do nors" dat zich heeft aangemeld voor de bloedtransfusiedienst van het Ne- derlandsche Rode Kruis. De stand was maandagmiddag: 125 „donors" een aan tal dat ver beneden het normale aan tal Zandvoortse donors blijft. Het be stuur vertrouwt er echter op, dat zich dezer dagen nog talrijke Zandvoorters bij het secretariaat. Oranjestraat 14, zullen aanmelden. De bloedafname zal plaats vinden op dinsdag 7 februari in hotel Keur aan de Zeestraat Het bestuur van de Bisschoppelijke Kweekschool te Beverwijk heeft in de vacature, ontstaan door het overlijden var. de heer G. Th. Vermeulen, direc teur van deze school, voorzien door de benoeming van de heer A. F. J. van Gessel, sinds 1 mei 1920 als leraar aan de kweek. chool verbonden. Voor de R.-K. Commissie „De Vrije Tijd" voert de R.-K. Toneelvereniging Thalia" op maandag 13 februari in het Concertgebouw een stuk op, getiteld „Celien slaat toe". Op 23 april geeft de liedertafel „Haarlems Zanggenot", in samenwer king met het dameskoor „Zigea", „Poly hymnia" en de harmonie „Crescendo" een concert in het Concertgebouw. De heer J. L. van der Gouw, secreta ris van het rijksarchief te Den Haag, zal op woensdag 1 februari in restaurant Brinkmann aan de Grote Markt een inleiding houden voor de Ned. Geneolo- gische Vereniging. De heer Van der Gouw zal spreken over „De ontwikke lingsgeschiedenis van het Nederlandse schrift". Voor het Genootschap Nederland Engeland, afdeling Haarlem, zal op 7 februari kolonel H. J. Williams in Brinkman aan het Houtplein een lezing houden over het onderwerp „De olifant, het intelligentste dier".

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 3