Bar winterweer in vele delen van Europa Grootalarm in Amsterdam Loeiende vuurzee in Warmoesstraat MOLLET krijgt ruime meerderheid Opvolger van Beria afgezet Felle vorst houdt aan Diplomatiek spel tussen Djakarta en Den Haag Nederland gaat niet over ijs van één nacht Op de vlucht veer het 'ijs Noren brengen nog meer Russen op Het weer RELLETJES IN CASABLANCA Huizen in Birmingham bezwijken onder de sneeuwlast Luchtbrug naar Ameland en Schiermonnikoog Tilburg verwarmt verkeersagenten met gas BENEDEN NUL! V/OENSDAG 1 FEBRUARI 1956 79ste JAARGANG No. 26515 Spoorwegverkeer bii vorst Oslo dient protest in NOORSE SPORTTRUIEN 29 50 Meer bewolking 53 GRADEN VORST IN ZWEDEN Moeilijkheden voor veer- en bootdiensten Hoog water Zware ijsgang Gasstagnatie ln«**e pontveer vannacht uiten- werking Doedorov volgt Serge Kroeglov op Niie uw-Guinea BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. IJmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: J. J. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERIENIIblAKIbh 48 cents per millimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor edvertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 50 cents per week, f2.17 per maand, f6.50 per kwartaaL Voor klachten over de bezorging na SJ0 uur 't avonds teL 21544. COitER In een matrassenfabriek tussen de Warmoesstraat en het Damrak in Am sterdam brak woensdagochtend een felle uitslaande brand uit. Het vuur, dat in het opgeslagen materiaal gretig voedsel vond, had het oude pand spoedig ver teerd en bedreigde ook de aangrenzende percelen. De brandweer werd door het jjs in het open havenfront bij de blus sing zeer belemmerd, daar de drijvende spuiten het vuur aanvankelijk niet van de waterzijde konden benaderen. Gisteren zijn wederom acht Russische vissersschepen, die in de Noorse territoriale wateren voeren, aangehou den en opgebracht. In het geheel zijn thans dertien schepen opgebracht. Er is een tijdelijk maritiem commando inge steld te Aalesund. Namens dit comman do is inmiddels meegedeeld, dat de Russische schepen voortgaan met het schenden van de Noorse territoriale grenzen. De Noorse minister van buitenland se zaken heeft zich met spoed uit Ko penhagen, waar hjj een zitting van de Noordse raad bijwoonde, naar Oslo be geven. Men verneemt, dat de Noorse regering bij Moskou een formeel pro test heeft ingediend, dit ondanks het feit, dat de Russische minister voor visserij binnen enkele dagen een be zoek aan Noorwegen zal brengen. De Russische kapiteins hebben gewei gerd, enige verdere explicatie te geven vóór vertegenwoordigers van de Rus sische ambassade te Oslo in Aalesund zullen zijn aangekomen. Wanneer de kapiteins voor de rechtbank zullen ver schijnen, staat nog niet vast. Voordat men iets kan ondernemen, moet de scheepseigenaar, dat is in dit geval de Russische regering, op de hoogte gesteld worden. Sinds dinsdag is een der drukste pun ten van Tilburg, waar van 's ochtends acht tot 's avonds half zeven permanent een verkeersagent dienst doet, voorzien van een soort straalkacheltje, dat de dienaar van Hermandad tenminste te gen de ergste kou beschermt. Oorspron kelijk lag het in de bedoeling op dit punt een elektrische plaat aan te brengen, zo als deze reeds in verschillende andere plaatsen van ons land in gebruik zijn, maar de levertijd van deze instrumenten bleek zodanig lang te zijn, dat zeker voor dit seizoen de agenten nog niet uit de kou zouden zijn. Toen kwam de gedach te op aan een straalkacheltje, dat ge voed wordt uit een reservoir met pro- paangas. Men construeerde een voet stukje, dat de installatie draagt. Na af loop van de dienst kan de verkeers agent zijn kachel oppakken en meene men. Het toestel, dat voornamelijk voe ten eri benen verwarmt, kost slechts de helft van een elektrische voetplaat. Het ligt in de bedoeling om, als de kachel blijkt te voldoen, er ook nog een aan te schaffen voor een ander druk verkeers punt, dat constant door een verkeers agent is bezet. Aavertentia BARTELfORISSTR HAARLEM TEL. 13439 FERD. B0LSTR, 48 A'DAM TEL. 717162 Verwachting tot donderdagavond (opgemaakt te 11.15 uur). Van het noorden uit toenemende bewolking en plaatselijk wat sneeuw, vannacht echter in het grootste deel van het land nog weinig bewolking en plaatselijk weer zeer strenge vorst. Morgen tijdelijk afnemende vorst. Overwegend matige wind uit noor delijke richtingen. Zon: 8.22-17.30. Maan: 0.22-10.17. Communistisch China heeft de Britse zaakgelastigde in Peking gevraagd om uitlevering van een Chinees-nationalis tische straaljager, die in Hongkong een noodlanding heeft moeten maken. Gisteren zijn met spoed Franse mili tairen naar Casablanca gezonden in verband met ongeregeldheden waarbij vierduizend Marokkanen betrokken wa ren. Aanleiding tot de ongeregeldheden was een moord, die zaterdag gepleegd is op een plaatselijke zakenman cn voormalig lid van de nationalistische Istiqlal-partij, en zijn echtgenote. Naar verluidt zijn vier personen ern stig gewond. Een van hen, een Span jaard, is door een woedende menigte van zijn motorfiets getrokken, met ben zine begoten en vervolgens in brand ge stoken. In heel Noord- en Midden-Europa is het thans barre winter. Op vele plaat ken hebben scheepvaart en wegverkeer •het de grootste moeilijkheden te kam- Pen. In Finland heersen nu tempera turen van 45 graden onder nul. Voor de Finse Oostkust lopen tientallen sche- Pen gevaar in het ijs beklemd te raken. Sneeuwstormen woedden gisteren op de Ameland en Schiermonnikoog zijn dinsdagmiddag uit bun isolement ver lost. Twee De Havilland-vliegtuigen van hel luchtstrijdkrachten te Leeuwarden en zestien personen naar Ameland „ehr®e,-tien van Ameland naar de wal vervnl,'"- Ook de post is door de lucht eens r> De vliegtuigen hebben even- vervoer^' van en naar Schiermonnikoc moeilifklfci6' de,en van het land worden Sd zen me* veer- en bootdiensten Mnnnikênrt heeft de tramboot tussen en Marken dinsdagmid- rffhfn ?sten tijdelijk moeten staken Markers di? h 5 Gouwzee- Tweehonderd mar Kers, cue dinsdagochtend naar hun werk op de vaste wal waren vertrok ken, zun s avonds in Monnikendam ge strand. De Markers zijn bij particulie- 0lln endam ondergébracht. In middels is vanmorgen de bootdienst tussen Marken en het vasteland weer hervat. De boot van Texel naar Den Helder heeft in plaats van de normale dienst van vijf overtochten v.v. per dag, dinsdag slechts éénmaal v.v. kunnen Varen. De personentreinen in Zuid-Limburg hadden vanmorgen een vertraging van ongeveer een half uur op de meeste baanvakken, tengevolge van het niet of slecht functioneren van seinen en wissels. De goederentreinen hebben on geveer een uur vertraging. In Zeeland hebben de veerdiensten grote hinder van storm en hoog water ondervonden; zoals gisteren reeds in een deel van onze oplage kon worden ge meld, is de „Koningin Emma" bij het uitvaren van Zierikzee op de bovendiik gevaren. Zij zit er nog steeds muur vast. dchouwen-Duiveland was dinsdag morgen door de lage waterstand ge ïsoleerd. maar in de middag is de veer dienst ZijpeAnna Jaeobapolder her- Vat. Een groot aantal auto's van per sonen, die buiten het eiland wonen en bij de herverkaveling werken en die dinsdag met vorstverlet gingen, kon Worden overgezet. De veerdienst Vlissingen—Breskens. die tijdelijk was gestaakt, is in de mid dag hervat, maar in de avond opnieuw stopgezet. Op verscheidene Zeeuwse «ilanden waren de busdiensten in ver band met de zeer gladde wegen dinsdag morgen stopgezet. In de loop van de middag konden zij geleidelijk aan wor den hervat. Door de zware ijsgang op het Zwar- *ewa,.er is de motorpont van het Gene- muider pontveer uit de vaart genomen Jiet verkeer tussen Kampen en Meppel 's hierdoor gestremd. Zoals reeds ge meld is de bootdienst Enkhuizen Stavoren gestaakt wegens ijsgang op bet IJsselmeer. Ook de bootdienst Urk Enkhuizen is tot nader order ge- Staakt. De Spoorwegen rijden weer min of ?heer normaal. Hier en daar heeft men Ee kampen met vastzittende wissels, thtussen heeft de P.T.T. medegedeeld, d^t er door de moeiiykheden in de treinenloop in de afgelopen dagen ver lagingen bij de postverzending zijn "htstaan. Het is niet uitgesloten, dat S2;e nog enige dagen zullen voorkomen. j» D>e strenge vorst heeft voor vele aarlemmers, Zandvoorters, Heemste- eharen en Bloemendalers dinsdag om- ha?' etenstUd onprettige gevolgen ge- tj?d. zodat niet zelden de avondmaal- Jb aanzienlijk later gebruikt moest gat en dan in de bedoeling lag. De sta oer onderging namelijk ernstige gen natie door enke'e bevroren leidin- fiet en do0r de enorme afname tegen Zen einde van de middag. Om de hui- de Zo warm mogelijk te houden wer- aan>?Be?lal gashaarden en gasfornuizen G Él B en' die de produktie van het dru^ °P een zware proef stelden. De z° gerjtrrrinderde snel en was spoedig rtler duurt dat het sorns drie kwar- de kook e eer een ketel water aan adviseerdraakte Via de radio werd ge- ®n geen Seen geisers aan te steken te laten st®ast°estellen onbewaakt open °P het G Èaa- Fegen half tien was men ^eel moest w' waar met extra perso- telefoons rn„,?'den gewerkt en waar de geruste en u!§'oeiend stonden door on- de toestand 'euvvsgierige huismoeders, ongeveer meester. In verband met ge pontveer aan vorst is het Ingen- Lienden naar Tri-.? RÜn in de route van 's-avonds éif m Utrecht gestremd Ees uur. uur tot 's-morgens In een waardige en kalme zitting nieuwe stijl of onwennigheid? heeft de^ Franse Nationale Vergadering van nacht met 420 stemmen voor en 71 tegen haar vertrouwen geschonken aan het regeringsprogramma en het kabinet van de heer Guy Mollet. Het eerste kabinet van de nieuwe wetgevende periode is hiermede gevormd. De regering Gny Mollet, eigenlijk een socialistische rege ring met enige radicale versterking, werd gesteund door het republikeinse front, de katholieke M.R.P., een deel van de gematigden, de ex-Gaullisten en tenslotte de communisten. Noordzee en in het Kanaal. Veerdien sten moesten worden gestaakt, kleine schepen hadden het uiterst zwaar te verduren. Op de Huniber, een rivier in Engeland, die meestal zeer rustig is, raakte een bark aan de grond en een lid van de bemanning is verdronken. Zweden maakt de ergste koudeperiode sinds veie jaren door. De felle vorst houdt het land reeds drie dagen in zijn greep. Temperaturen in het noorden daalden tot 53 graden onder nul en in Stockholm zelf was het 21 graden be neden het vriespunt. Vissersschepen, die op de Noordzee aan net werk waren, zijn gisteren nats over kop naar huis gevlucht voor de storm en het ijs. Als het water met de zware ooslerstorm overkwam, veranderden de schepen onmiddellijk in varende ijsbergen. Om kwart over negen vanmorgen brand de de Bewo-matrassenfabriek aan de War moesstraat te Amsterdam als een loei ende fakkel en er was voor de brand weer, die met groot materiaal tot in de nauwe straat was doorgedrongen, aan deze zijde van de vuurzee geen blussen meer aan. De laaiende vlammen die aan de zijde van het Damrak uit alle ramen en deuren van het gebouw naar buiten lekten en door de felle wind soms me tershoog werden opgejaagd, werden eerst tot bedaren gebracht, toen vanaf het snel bijged-aaide platte schip op het water de kreet „Draai open die kraan!" had weerklonken en de straal uit het waterkanon zich met alle kracht op de vuurzee wierp. Op dat moment ontwik kelde zich een verstikkende rookmassa, die tot aan het Koninklijk Paleis het Damrak in een stinkende nevel zette. Een regen van as en vonken daalde neer op de honderden toeschouwers, die een standje van de chef op kantoor ris keerden en zich in dichte drommen aan de waterkant verdrongen. Het schouw spel was de moeite waard. De ramen en deuren van het pand waren door vlammen omlijst, reeds slopen tongen van vuur over de goten van de belen dende percelen. Nog indrukwekkender en onheilspellender kraaide de rode haan aan de zijde van de Warmoesstraat. Op de magyrusladder veegden brand weermannen de parelende hitte van het voorhoofd weg, zoals ze daar in de hoogte tegen een achtergrond stonden van een hel van vuur. De glazen dak constructie van de fabriek spatte met knappend geraas uit elkaar. Op de trottoirs rinkelde een regen van geblakerde scherven. Boven het gierend gesis van de vlammen weer klonken de sirenes van nog meer brandweerwagens en politie-auto's, welke zich met moeite een weg baan den door de allengs aangroeide menigte van belangstellenden. De Bewo-matrassenfabriek heeft ver schillende panden. Vorig jaar werd een andere afdeling van de fabriek, een paar huizen verder in de Warmoes straat, door brand verwoest. Met man en macht werd uit dit pand de boedel naar buiten gesleept. Stapels matras sen en meubilair. Uit het brandende pand viel evenwel niets meer te red den. De vlammen schenen in een en kele greep alle etages van het gebouw gevat te hebben. Omstreeks tien uur begon men het vuur meester te worden. Het zag er toen evenwel naar uit, dat het gebouw als verloren moet worden beschouwd. De Russische minister van Binnen landse Zaken, Serge N. Kroeglov, is van zijn functie ontheven, aldus heeft het Russische persagentschap Tass vandaag bekendgemaakt. Hij is vervangen door N. P. Doedorov. Het besluit is genomen door het pre sidium van de Opperste Sovjet, aldus deelde Tass mede. Serge Kroeglov werd minister van Binnenlandse Zaken in 1953, nadat Lavrenti Beria uit deze functie was verwijderd. N. P. Doedorov is in juni genoemd als hoofd van een afdeling op de kan toren van het centrale comité van de Russische communistische partij. (Rtr.). Als het gasverbruik in Stockholm even hoog blijft als gisteren, is er grote kans dat de gasdruk zodanig zal dalen, dat de voorsteden geen gasverwarming meer kunnen stoken. En er is nog geen ver lichting van de vorst te verwachten. Het Amerikaanse weerbureau te Washington heeft in zijn maand-voorspelling juist meegedeeld dat voor de Scandinavische lar.den een temperatuur verwacht wordt, die aanmerkelijk beneden normaal ligt. Vele scholen in Zweden zijn gesloten. Sneeuw en ijzel zijn de oorzaken ge weest Tan talloze verkeersongelukken in Engeland en op het vasteland. Twee huizen in Birmingham stortten in door de zware sneeuwlast. Dé bewo ners van een der huizen in het andere was niemand thuis wisten hun woning op tijd te verlaten. (U.P.) Het K.N.M.I. te De Bilt meldt: Tussen een krachtig hogedrukgebied boven Scandinavië en een depressie bo ven het Middellandse Zeegebied hand haafde zich de afgelopen 24 uur een krachtige oostelijke luchtstroming De zeer koude continentale lucht breidde zich hierdoor verder naar het westen en zuiden van Europa uit. Van morgen stortte de koude lucht ook zuid-Frankrijk binnen, waardoor thans alleen de gebieden vlak bij de Middel landse Zee nog buiten de greep van de vorst zijn gebleven. In de oostelijke helft van ons land kwam zeer strenge vorst, d.i. vorst van meer dan 15 gra den Celsius, voor. De laagste tempera tuur, gemeten op het vliegveld Twenthe, bedroeg 18 graden Celsius onder nul. De wind, die al minder krachtig is ge worden, zal verder afnemen vanwege luchtdrukstijgingen boven Frankr'jk en om-'-t een storing uit het Oostzeegebied naderbij komt. Deze storing zal in hoofd zaak in het noorden van het land de be wolking tijdelijk doen toenemen, ter wijl er ook kans is op wat sneeuw. De vorst zal daardoor in het noorden wat afnemen, maar in het zuidoosten van h't land kan vannacht plaatselijk weer zeer strenge vorst voorkomen. Het ein de van de vorst is de eerste paar dagen nog niet te verwachten. Een conferentie, die officieel geopend is, dient ook weer gesloten te worden. Dit Indonesische standpunt wordt in Den Haag ten principale niet bestreden Nederland was op 14 januari tot hervatting van he4 overleg bereid, waarbij dus ook met een afsluiting re kening gehouden moest worden maar men heeft bezwaren tegen een slot, zoals de Indonesiërs zich dat voorstel len. Van Indonesische zijde is in de no ta, waarmee Djakarta de Nederlandse vragen om opheldering beantwoord heeft, gesteld, dat er op 7 januari pun ten van overeenstemming waren, die slechts behoefden te worden afgerond. Van Nederlandse kant wordt er echter nog steeds op gewezen, dat er ook punten waren, waarover men het niet eens was. Bovendien wordt gestipuleerd dat er na de formele openingszitting op 10 december j.l. slechts informeel ver gaderd is. De stand van zaken op 7 ja nuari moet dan ook als een voorlopige worden gezien. Daarbij komt, dat het Indonesische antwoord op een aantal punten voor Nederland de vragen niet oplost. Zo b.v. bü de kwestie van de arrestan ten. Hierover is in de Indonesische no ta gezegd, dat ze langs de normale di plomatieke kanalen kan worden opge lost, maar aangezien langs die weg geen resultaten bereikt werden, behoeft het geen verwondering te wekken, dat men er in Den Haag niet veel voor voelt deze kwestie nu maar uit het overleg te schrappen. In de Indonesische antwoordnota wordt gesteld, dat aan mr. Van Em- pel reeds veel eerder een visum zou zijn verstrekt indien niet in de aan vraag uitdrukkelijk was vermeld, dat hij als verdediger van Jungschlager zail optreden. Zonder deze vermelding had aan mr. Van Empel langs de gebruikelijke kanalen een visum ver strekt kunnen worden. In de nota wordt voorts herhaald, dat de Indone sische regering geen wijziging kan brengen in het besluit van de rechter om mr. Van Empel niet tot het proces toe te laten als verdediger. Ten aanzien van Nieuw-Guinea hand haaft de Indonesische delegatie blijkens haar nota de mening, dat de soeverei niteit over Nieuw-Guinea tijdens de con ferentie wèl ter sprake is gekomen en haar standpunt, dat „een formulering dient te worden gevonden voor een ge zamenlijke verklaring, die een verder gesprek met voorbehoud van de we derzijdse standpunten mogelijk zal maken". Terwijl de Indonesische delegatie in Genève vrijwel werkeloos moet toezien, zijn Djakarta en Den Haag thans dus in een druk diplomatiek spel gewikkeld, dat de conferentie zelf voor zover men dan nog van een conferentie kan spreken geen goed doet. Het gevaar is hierbij niet denkbeeldig, dat de In donesiërs erin slagen in het buitenland de indruk te wekken als zou de impasse te wijten zijn aan ontoegankelijkheid van de Nederlanders. Wanneer men ziet hoe vernuftig de kwestie van de soe vereiniteit over Nieuw-Guinea in de In donesische formuleringen wordt binnen gesmokkeld, dan laat zich verstaan, dat Den Haag ook met het oog op de inter nationale consequenties van een derge lijke redactie niet over één nacht ijs gaat.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 1