„GEEN OVERHEERSENDE POSITIE VAN VELSEN" Felle brand woedde in Beverwijk Italiaanse dieven zijn achter het geheim van de Etrusken Rumoerig debat in Tweede Kamer De P.B.O. moet ook leven in het hart Vrijgeven van het Zandvoortse strand bleek goede maatregel ERIC DE NOORMAN 3 KRUISWOORDRAADSEL TAXI 18000 Eerste Kamer over IJmondraad Preventieve veiligheidsmaatregelen voorkwamen veel onheil Bende roofde juwelen mi graftomben Overwinning van TYBB op Wijk aan Zee Vergoeding voor krijgsgevangenen, niet voor hen die onderdoken Motie wil gelijke behandeling Tien produktschappen en een hoofd- produktschap bijeen Haarlems begrotingstekort teruggebracht tot i 1.575.000 WOENSDAG 1 FEBRUARI 1956 PAGINA 2 N iet idealiseren E. v. d. Laar officier O.-N. Veiligheid l' Waterpolo DWT aan de leiding door zege op HPC 2 W. ZWEMMER NEEMT AFSCHEID Van Publieke Werken Oranjefeest met film in Zandvoort WERKPLAATS IN VLAMMEN OPGEGAAN Ook Eerste Kamer stuurt gelukwens Voorzitter over staats rechtelijke positie van Prinses OP ZOEK NAAR KOSTBAARHEDEN Handbal R.K.N.H.B. Extra steunuitkering in verband met de heersende koude Telegram van Kamer aan jarige Prinses Medeverantwoor delijkheid Hockey Haarlemse teams voor stedenfcoernooi Belangrijke basketball- wedstrijden in Haarlem 1 9 u Oplossing kruiswoordraadsel van dinsdag Winnaars sportprijs- vraag SANTPOORT MET DE FILM NAAR AFRIKA R.-'k. gymzaal in Santpoort HEEMSTEDE Jubilarissen bij het PEN (Van onze parlementaire redacteur) De plannen inzake de randstad Hol land met de beide kernproblemen de IJmond en de conglomeratie van Den Haag hebben in de Eerste Kamer weer onderwerp van bespreking uitgemaakt. Men voelde in principe wel voor de geprojecteerde M^nndregePne maar zag terdege moeilijkheden in de prak tijk. De heer De Gou (KVP) was be vreesd voor een overheersende positie van de grootste van de drie gemeen ten. Hij meende dat de bestuursvorm alleen dan in evenwicht kan zijn wan neer rekening wordt gehouden met het gemeentelijk beleid van Beverwijk en Heemskerk naast dat van Velsen, dat de meeste inwoners telt. De heer De Loor (PvdA) had veel repect voor de planologische arbeid in de beide Hollandse provincies. Maar hij zag een groot gevaar: de woning bouw is een zo urgente kwestie gewor den dat de planologen niet meer aan bod komen. Daardoor dreigen grote pro blemen die centraal en op lange termijn moeten worden bekeken, zoals de re creatiemogelijkheden. De IJmondraad kon hij in wezen niet anders zien dan als een voorloper van het systeem van één enkele gemeenteraad voor drie sa mengevoegde gemeenten. Hij vroeg zich af of dit intermezzo niet te veel tijd gaat kosten en of men maar niet liever ineens tot annexatie moet besluiten. Ook voor Den Haag z!et hij annexatie als onoverkomelijk daar een snelle oplos sing gewenst is. De heer Tjalma (AR) wilde de raad voor de IJmond niet idealiseren: de gemeenteraden worden immers voor een deel uitvoerende organen van deze raad. De gemeentelijke autonomie zal dan weer een stuk terrein verliezen. Moge lijk is er geen andere oplossing, maar wij moeten de consequenties scherp zien Mr. Koiff (CH) zag in de IJmondraad echter het ei van Columbus om annexa tie te voorkomen. Hij wilde deze laatste alleen voor kleinere gemeenten. Hij vroeg voorts de aandacht voor de pro blemen van West-Brabant met zijn over last van water en met name voor Waalwijk en de Biesbosch, waarvoor hij een eigen bestuursorgaan vroeg. De Kamer nield een krachtig plei dooi voor schadeloosstelling van de gedupeerde tuinders en bollenkwekers rond het Noordzeekanaal. Dit moet een nationale plicht zijn, zei de heer De Loor. Toen de communist Brandenburg de heer Kolff het verwijt deed dat hij de IJmondraad had geprezen als een ide ale oplossing zonder zich te bekomme ren om de positie van de tuinbouw interrumpeerde de CH-fractieleider met de opmerking dat hij daarop bij de be groting van Landbouw ongetwijfeld nog terug zal komen. Minister Beel zou vandaag de spre kers antwoorden. Wegens het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftijd is aan de heer E. van der Laan eervol ontslag verleend als wetenschappelijk hoofdambtenaar bij de afdeling tuinbouw bij het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoor ziening. Tijdens een afscheidsbijeen komst heeft de directeur-generaal van de Landbouw, ir. A. W. van der Plasse, de heer Van der Laan ervan in kennis gesteld dat het H. M. de Koningin heeft behaagd hem te benoemen tot officier in de orde van Oranje-Nassau. De heer Van der Laan heeft door zijn baan brekend wetenschappelijk werk bij de organisatie van het tuinbouwkundig on derzoek de grondslag gelegd voor het hoge peil van ontwikkeling, waarop dit onderzoek thans is gekomen. In het verslag van het strandschap Zandvoort over 1955 wordt het overlij den gememoreerd van de heer A. J. van der Moolen, oud-wethouder van Zandvoort, die destijds een belangrijk aandeel had in de totstandkoming van het strandschap. De verordeningen van het strand schap werden niet gewijzigd. De in 1954 genomen maatregelen het vrijgeven van de zee over de gehele breedte van het strand voor baden en zwemmen had in de zomer van 1955 de vuurproef te doorstaan. Immers door het fraaie zomerweer bezocht een ongekend groot aantal gasten het strand. Uit de rapporten van politie en red dingsbrigade is gebleken, dat het alge meen toestaan van baden en zwemmen geen ongunstige invloed heeft gehad op de openbare orde, veiligheid en zede lijkheid. Met erkentelijkheid wordt gewag ge maakt van de toegewijde, belangloze, zorg van de leden van de Zandvoortse reddingsbrigade voor de veiligheid van degenen die zich in zee begaven. Een ere-saluut wordt ook gebracht aan de Zandvoortse gemeentepolitie en het haar assisterende rijkspolitie-detache- ment. In nauw contact met de heer P. van der Mije, hoofd van de kust wacht, werden het getij en de wind richting voortdurend in het oog gehou den en zo nodig de rode korf (gevaar lijk baden) of de zwarte korf (gevaar lijk zwemmen) gehesen. Het publiek schonk goede aandacht aan dit signaal. Indien bij opkomend water de baders op de eerste bank in een gevaarlijke positie dreigden te komen, ging de politie te voet, te paard of met de van een megafoon voorziene jeep het strand langs om de baders naar het strand terug te roepen. Op gelijke wijze werden waarschuwingen gegeven bij plotseling opkomende zeedamp en als een sterke landwind het drijven op autobanden e.d. zeer gevaarlijk maak te. Deze activiteit van de politie werd door het publiek zeer op prijs gesteld. In onderzoek is de vraag, in hoe verre door het gebruik maken van een vaartuig met aanhangmotor, dit pre ventieve toezicht nog kan worden ge ïntensiveerd. Aan de medewerking van de strand- bezoekers, de waakzaamheid van de Zandvoortse reddingsbrigade en het voornamelijk preventief optreden van de emeente- en rijkspolitie is het te dan- en, dat het bestuur van het strand schap na afloop van het seizoen 1955 kon constateren, dat het vrij geven van het strand voor baden en zwemmen was gebleken een goede maatregel te zijn. k DWT kreeg dinsdagavond in het Sport- fondsenbad Haarlem, HPC 2 op bezoek, fia een spannende polowedstrijd zegevier den de Haarlemmers met 65. Direct na de aanvang trokken de gast heren op het HPC-doel af maar het schot van Molenaar ging tegen de lat. Een voor zet van Pons Roozekrans stelde vervol gens Westerman in staat in te schieten. Een keurige boogbal van Pronk bracht HPC echter weer op gelijke voet. Weder om kwam de stand in het voordeel van DWT. toen Meijer een vrije worp naar Fons Roozekrans centerde en deze het net vond. Wat te veel naar voren trek ken van de DWT-verdediging kostte een doelpunt en zelfs werd het voor de rust nog 32 voor de Heemstedenaren. In de tweede helft van de strijd ging het DWT beter af. Nadat Molenaar de stand in evenwicht had gebracht, schoot Fons Roozekrans op fraaie wijze raak. Wederom trok DWT ten aanval en Meijer bezegelde de aanval met een doelpunt (5—3). Fokke Dijkstra doelpuntte nog twee keer vooraleer Fons Roozekrans de DWT-zege veilig stelde. De stand is: DWT 1 4 3 1 0 7 23 9 VZV I 4 2 1 1 5 11 7 DWR I 3 2 0 1 4 8 9 HPC II 4 1 0 3 2 12 19 Haarlem II 3 0 0 3 0 4 14 Voor de tweede afval-ronde van de be ker-competitie KNZB speelde Haarlem tegen AZPC I. Jan Paanakker bezorgde Haarlem de leiding, maar enige goede com binaties gaven de thuisclub een 21 voor- Earong. Weer scoorde Jan Paanakker doch ij de rust was de stand 32. In de tweede helft van de strijd brach ten Gertie Mosterd. Gert v. d. Brink en Fred van Dorp het AZPC-overwicht elk met een doelpunt tot uitdrukking. Jan Paanakker benutte een strafworp en IJzer blaakte nog een tegenpunt, na samenspel met Bijlsma. In de laatste minuut van de Strijd werd het 7—4 door welke uitslag Ha&rlem voor verder spelen in de beker- sompetitie is uitgeschakeld. Het bestuur wijdde uiteraard voort durend aandacht aan de veiligheidsvoor schriften en -maatregelen. Tot het dis trictshoofd der P.T.T. werd het ver zoek gericht, te willen nagaan of het technisch mogelijk is op het strand enkele telefoonaansluitingen tot stand te brengen, zulks in het belang van een snellere alarmering van de politie bij ongevallen e.d. Teneinde te komen tot een zo groot mogelijke uniformiteit van veiligheids maatregelen op de aan elkaar gren zende strandgedeelten onder Zandvoort en Bloemendaal werd op het eind van het jaarverslag een bespreking belegd onder leiding van de heer P. van der Mije, tussen de politie en de besturen der reddingsbrigades der beide ge meenten. Het verslag vermeldt nog de stormschade waardoor op 18 mei 1955 talrijke kampeerders gedupeerd werden. Formeel lag financiële hulp verlening buiten de competentie van het strandschap, dat immers alleen tot taak heeft gekregen het maken van verordeningen in het belang van de openbare orde, zedelijkheid en ge zondheid. Het bestuur meende even wel van dit formele standpunt te moeten afwijken, nu het hier uit Am sterdam en Haarlem afkomstige per sonen betrof, die op het gebied van het strandschap hun recreatie hadden gezocht. Een bedrag van 5.000 werd gevoteerd als bijdrage aan het comité voor hulpverlening. Dank zij deze bijdrage kon dit comité aan al le gerechtvaardigde aanvragen om hulp voldoen. De vertegenwoordigers van Amster dam en Haarlem in het bestuur namen op zich, met het bestuur van hun ge meente overleg te plegen omtrent de dekking van genoemd bedrag door de gemeenten Amsterdam, Haarlem en Zandvoort. Volgens de gemeenschappe lijke regeling komen de uitgaven van het strandschap ten laste van die ge meenten in verhouding 1:1:3. In dit bijzondere geval meenden de gemeen ten Amsterdam en Haarlem van deze regel te moeten afwijken en bij raads besluit stelden Amsterdam en Haar lem elk voor dit doel een bedrag van 2.000 beschikbaar, de gemeenteraad van Zandvoort voteerde ƒ1.000. De geste van de gemeenten Amster dam en Haarlem werd door het bestuur van het strandschap op hoge prijs ge steld. Wegens overtreding van de verorde ningen van het strandschap werden in 1955 17 processen-verbaal opgemaakt, (in 1954 8 en in 1953: 51). Wegens het bereiken van de pen sioengerechtigde leeftijd nam de heer W. Zwemmer dinsdagmiddag afscheid vn de dienst van publieke werken van Zandvoort Wethouder van der Werff prees de heer Zwemmer als een har de werker wie nimmer een karwei te zwaar of te lastig was; hij wenste hem namens het gemeentebestuur nog vele goede jaren toe. Verschillende sprekers voerden nog het woord o.a. de directeur van de dienst. De oranje-vereniging Zandvoort was zo gelukkig, voor de verjaardag van prin ses Beatrix beslag te kunnen leggen op de film welke is gemaakt van de Konink lijke reis naar de Nederlandse Antillen en Suriname. Overdag mochten alle leer lingen van de Zandvoortse scholen deze film in klasseverband gaan zien. 's Avonds waren er in theater „Mono- pole" twee voorstellingen voor volwas senen. Vóór de voorstelling van 9 uur sprak de voorzitter van de oranje-vereniging, ed heer A. Habelis Jr., een welkomstwoord tot de loco-burgemeester, wethouder van der Werff (de burgemeester moest een officiële ontvangst bij de commissaris der koningin bijwonen) verschillende raadsleden en andere genodigden. Zo genoot jong en oud van deze. hoogst belangwekkende film, waardoor men tevens een indruk kreeg van onze over zeese rijksdelen. Dinsdagavond is brand uitgebroken in de reparatiewerkplaats op het embal lageterrein van veiling „Kennemerland" te Beverwijk. Er ontwikkelde zich zeer veel rook, zodat men ernstig vreesde voor de opgeslagen veilingemballage. Deze is evenwel niet aangetast. Wel is verloren gegaan hetgeen ter reparatie in de werkplaats was ondergebracht, evenals de loods, waarin deze werk plaats is ondergebracht. In de felle koude heeft de Beverwijkse brandweer prachtig werk verricht door de brand niet alleen te lokaliseren, maar vrij spoedig te bedwingen. Ongeveer half 8 is de brand uitgebro ken, waarschijnlijk ten gevolge van het feit, dat een niet uitgebrande kachel op nieuw is gaan vlammen, waardoor hout, dat in de omgeving was opgeslagen, is ontbrand. Zeer spoedig sloegen de vlammen hoog uit, hetgeen tot ver in de omtrek te zien was. Tot 11 uur in de avond is de Beverwijkse brandweer bezig geweest* met het blussingswerk. Hoofdinspecteur Molenaar en brand- inspecteur Schinning waren op het ter rein van de brand aanwezig. Er bestond gevaar voor garage Meerestein, die aan de Graaf Janstraat vlak nabij de em- ballageloods is gelegen. De auto's wer den uit deze garage ii, veiligheid ge bracht. Men wist evenwel verdere uit breiding van de brand te voorkomen. Ongeveer 800 nog te repareren kisten zijn verloren gegaan. Om 1 uur 40 merkte een surveille rende agent, dat het vuur opnieuw op leefde. De brandweer werd voor de tweede maal gewaarschuwd, die met een straal op de waterleiding het vuur heeft geblust. Tot vijf uur is men evenwel bezig geweest om de zaak omver te trek ken, waardoor iedere uitbreidings- of oplevingskans voor het vuur verdwenen was. Intussen was de straat in de om geving door het vele water spiegelglad geworden, zodat ijlings zand moest wor den gestrooid. De brandweer is gisteren ook nog uit gerukt voor een schoorsteenbrand in het perceel Graaf Janstraat 60 en voor een brand in het perceel Heemskerker- weg 70. Hier waren de gevolgen in het geheel niet ernstig. Je Ook de Eerste Kamer heeft Prinses Beatrix een telegram van gelukwens gezonden. Hierin werd haar toegewenst, dat het haar gegeven moge worden ook verder zich zo goed mogelijk voor te bereiden op de taak die wellicht voor haar is weggelegd in ons staatsbestel en in het leven van ons volk en om dan wanneer het zo in Gods raads besluiten mocht zijn beschikt gereed en bereid te zijn op haar wijze in het licht van haar tijd haar roeping als Ko ningin der Nederlanden te vervullen. De voorz. mr. A. Jonkman heeft dins dag de vergadering geopend met 'n rede, waarin hij sprak over de staatsrechtelij ke positie van H.K.H. de Prinses, Hij merkte op, dat de Grondwet tegenover de dochter des Konings, die de vermoe delijke erfgename van de Kroon is, wat meer gereserveerd is dan jegens de oud ste van des Konings zonen, die in de zelfde positie verkeert. Hij immers wordt bovendien als des Konings eerste on derdaan aangewezen en erlangt de titel Prins van Oranje. Wel is er echter een innige band tussen Nederland en Oran je, die al eeuwen in de historie is ge legd. Deze band wordt gekenmerkt door een eigen wezen en is steeds aangepast aan de eisen van een nieuwe tijd. De voorzitter herinnerde eraan dat deze band gedurende het bewind van drie Oranjevorstinnen wellicht inniger is ge worden dan ooit. Prinses Beatrix doet dus vandaag een belangrijke stap voor uit in de historie, door haar plaats in te nemen in de eerbiedwaardige rij van Nederlands Oranje." 14. Nu Erics besluit vast staat, is het zaak, zo spoedig mogelijk te ver trekken, mede in verband met de terugkeer van Tugwals krijgers. Zij zijn dan ook ternauwernood in zee, of Tugwal verschijnt. Met een gevoel van teleurstelling kijken hij en zijn mannen de twee Drakars na, die voor üe wind de kleine baai uitzeilen. Van het achterdek van zijn schip slaat Eric met een enigszins spotachtige trek op zijn gezicht de figuren op de rotsen gade. Winonah staat naast hem en tuurt met een bezorgde blik naar het strand. Ook Erics ogen dwalen even langs de rotsachtige kust. Daar, in een der donkere spelonkeh, weet hij zijn zoon onzichtbaar voor de krijgers daarboven. Met Svein, een krijger en de slaaf is hij achtergebleven. „Maak je geen zorgen, Winonah", probeert Eric haar gerust te stellen. „Erwin heeft bewezen, wat hij waard is en zal zich wel redden!" Winonah doet er het zwijgen toe; zij is te beangst om Erwin en ook om Axe, die haar als een tweede zoon is, dan dat zij zich met een paar woorden gerust laat stellen „Die slaaf is een moedige kerel", mompelt Eric hoofdschuddend, „.lij was dadelijk bereid, vrijwillig naar zijn gevangenschap terug te gaan, uit dank baarheid, dat zijn leven werd gespaard". „Laat ons hopen, dat hij iets vooi Axe kan doen", zucht Winonah. Uit de duisternis van een diepe kloof staren vier paar ogen de boten na, tot ze uit het gezicht zijn. Dan komt, heel voor zichtig, Erwin te voorschijn. Bij het vernemen van een zwak gedreun wagen zij het, om de rotsen heen te gluren en zien de krijgers van Tugwal onver- richterzake teruggaan. „Mooi zo", fluistert Erwin, „we hebben hen bij de neus gehad, mannen! En nu, vlug! Er is geen tijd te verliezen, het gaat om Axe's leven". Een Italiaans rechercheur, die zich uitgaf voor een Amerikaans archeoloog is er in geslaagd een bende dieven te ontmaskeren, die gebruik maakte van springstoffen om met juwelen gevulde graftomben van oude Etrusken te be roven. De dieven werden gepakt, toen zij voor vele duizenden guldens aan antieke juwelen by zich hadden. Er is onmiddellijk een onderzoek ingesteld naar eventuele contacten van de dieven met vooraanstaande antiquairs in Ro me. De aandacht van de politie was getrokken, doordat in Romeinse win kels opeens allerlei Etruskische voor werpen ten verkoop werden aangebo den. Zes dagen geleden begon zij een onderzoek in de stad Cerveteri, ten noordwesten van Rome. Cerveteri is ge bouwd op de ruïnes van Caere, lang voor het begin van onze jaartelling een bloeiende Etruskische stad. De Etrusken begroeven hun doden sa men met de juwelen en andere kost baarheden, zoals gouden en zilveren voorwerpen, die zjj tijdens hun leven hadden bezeten. Maresciallo Rici, een speciale agent van de politie, nam contact op met twee verdachten, waarbij hij zich voordeed als een Amerikaanse professor. Hij had een valse baard en snor en droeg een bril. Een jonge politie-man vergezelde hem als Rici's neef, een Amerikaanse student in Rome. Rici zei met een zwaar Amerikaans accent tot de verdachten, dat hij ge ïnteresseerd was in archeologische voorwerpen. Hij toonde daarbij een sta pel bankbiljetten ter waarde van tien miljoen lire. De dieven beloofden dat zij hem ongeveer 300 Etruskische voor werpen zouden laten zien. Zij spraken af elkaar vrijdag op een geheime plaats in Cerveteri te ontmoeten. De beide vermomde politie-mannen waren vrijdag op de afgesproken plaats (een schuur) en ontmoetten daar de dieven, die vergezeld waren door twee medeplichtigen. Midden in de zoge naamde transactie traden carabinieri, die te voren de schuur hadden omsingeld binnen en arresteerden het viertal. In een andere schuur vond de politie 12 kg. TNT, die de dieven gebruikten om gaten in de grond te maken, waar zij vermoedden dat zich Etruskische graven bevonden. Tot dusver zijn in totaal tien perso nen gearresteerd, beschuldigd van dief stal en heling van archeologische voor werpen, die volgens de wet aan de staat behoren. Prof. Mario Morettl van het bureau van antiquiteiten en schone kunsten in Ro me verklaarde dat de in beslag geno- professor hebben deze voorwerpen een marktwaarde van twaalf miljoen lires, men voorwerpen echt zijn. Volgens de (U.P.) (Van onze handbalmedewerker) In verband met ziekte van enkele speelsters kwam TYBB dit kille week einde met een gewijzigde opstelling in het veld tegen Wijk aan Zee voor de competitie van de katholieke Neder landse Handbalbond, district "lenne- merland. Mede dank zij windvoordeel sloten de dames van Wijk aan Zee de eerste helft af met een voorsprong van 31. TYBB had de moed echter niet laten zakken, veroverde na rust een veldoverwicht, dat het uitdrukte in het scoren van vier doelpunten. Wijk aan Zee bracht het niet verder dan twee voltreffe*--. zodat 't uiteindelijke resul taat een overwinning van 5—3 was voor de Haarlemse dames. In verband met de heersende koude heeft het college van burgemeester en wethouders van Haarlem besloten, dat in de week van 6 tot en met 11 februari aan hen, die een uitkering ontvangen krachtens de gemeentelijke steunrege lingen, een extra uitkering zal worden verstrekt, welke voor gehuwden en al- leenwonenden 4,- zal bedragen en voor de kamerbewoners 2,50. (Van onze Haagse redactie) In haar eerste vergadering na het Kerstreces heeft de Tweede Kamer zich na een ongewoon rumoerig debat zon der hoofdelijke stemming akkoord ver klaard met een ontwerp van wet dat de rechtsgevolgen regelt van de door in de oorlogsjaren getroffen maatregelen ten opzichte van de militairen van de K.L. Het ging hier om non-activiteit, ontslag en groot verlof, dat zal worden aangemerkt als te zijn verleend door het bevoegde Nederlandse gezag. De neren Ritmeester (WD) en Scheps (P.v.d.A.) wilden naar aanlei ding van het ontwerp bezwaar maken tegen het feit, dat de militairen die zich destijds wél in krijgsgevangen schap hebben begeven daar hun vol ledig salaris met oorlogsvergoeding ont vingen. Anderen echter zijn ondergedo ken en hebben dientengevolge niets ont vangen. Het zou volgens deze leden rechtvaardig zijn geweest, als aan hen dezelfde uitkeringen waren verstrekt. Staatssecretaris mr. Kranenburg ver klaarde echter, dat de ondergedoken militairen t.o.v. de overheid in dezelf de verhouding staan als de talloze bur ger-verzetsstrijders, die ook geen recht op vergoeding hebben, anders dan door tussenkomst van het commissariaat Oor logsschade. De vergelijking met hen, die wel aan het bevel van de bezetter gehoorzaamden gaat ook niet op, daar ook deze militairen geen recht op uitke ring hebben t.o.v, de Nederlandse over- hied. doch alleen tegenover de bezetter De heer Scheps en Ritmeester waren door dit betoog niet bevredigd en vroe gen zich af of de komende generaties uit deze houding van de overheid de gevolgtrekking moeten maken, dat zij zich beter wel krijgsgevangen kunnen geven, een opvatting waardoor mr. Kra nenburg zich ernstig gegriefd voelde. De heer Ritmeester diende een mo tie in, ondersteund door enkele leden van de WD en de P.v.d.A., waar in de regering wordt verzocht de mili tairen, die zich aan krijgsgevangen schap hebben onttrokken niet minder te behandelen dan de anderen. Op Instigatie van de heer Vermeer (P.v.d.A.) besloot de Kamer daarop het ontwerp uitdrukkelijk te scheiden van de motie. De beraadslagingen over de motie werden opgeschort, totdat een commissie uit de Kamer zich nader met de staatsecretaris zal hebben be raden, niet echter dan nadat mr Kra nenburg gewaarschuwd had voor de consequenties van aanvaarding, waar door ook andere verzetsstrijders een claim zouden verkrijgen. Dr. L. G. Kortenhorst heeft gistermid dag namens de Tweede Kamer een te legram van gelukwens aan H.K.H. Prin ses Beatrix gezonden. Het telegram be gon met de woorden „Moge Gods Zegen U bijstaan in Uw studie en Uw werk en moge uw leven gelukkig zijn en vrij van zorg". Het eindigde „Het Ne derlandse volk draagt Uw beeltenis in zijn hart en omringt U met genegenheid en liefde". Reeds aanstonds is hierop een antwoord van Hare Koninklijke Hoogheid binnengekomen. Dr. Korten horst noemde dit antwoord „wellicht een eerste uitdrukking van de officiële positie die Hare Koninklijke Hoogheid Hoogheid in ons midden inneemt" Het telegram sprak van vriendelijke dank voor het telegram, waardoor Hare Ko ninklijke Hoogheid bijzonder getroffen was. (Van onze Haagse redactie) Dinsdag was er in het Kurhaus te Scheveningen onder grote belangstel ling een gemeenschappelijke openbare vergadering belegd van een tiental pro duktschappen en het hoofdproduktschap voor akkerbouwprodukten. De voorzit ter, ir. T. P. Huisman, herinnerde aan het ontstaan van de schappen uit de bedrijfschappen oude stijl, welke vol gens hem reeds werkelijk PBO's waren en als zodanig hun taak hebben ver richt. Men start nu in een nieuw kleed, maar met dezelfde middelen en doel einden. Hij vestigde er de aandacht op, dat er nog wel bedenkingen en kritiek bestaan en dat het daarom misschien niet juist zou zijn de indruk te vestigen, dat de huidige omvang en vorm de laatste en de definitieve zullen zijn. Men zal zich vooral bij de grotere be sturen in de toekomst nog wel eens be zinnen op een andere en vooral ook kleinere samenstelling. Sprekend over de openbaarheid van de vergaderingen zei hij de redelijkheid daarvan ten vol le in te zien. Alleen onderwerpen van werkelijk vertrouwelijke aard en onder werpen waar voorkennis tot ongewens te consequenties zou kunnen leiden, moeten in besloten zittingen worden af gedaan. Minister De Bruijn vestigde in zijn toespraak vooral de aandacht op het belang van de medeverantwoordelijk heid van de arbeiders. Bijna de helft van de 250 bestuursleden is afkomstig uit de arbeidersvakbeweging. Deze me deverantwoordelijkheid zal dan het meest vruchtbaar zijn als ook de onder nemingsraden voldoende tot ontplooi ing komen. Ook hij verwacht groot heil van de openbaarheid van de vergade ringen der schappen, al waarschuwde hij tegen te grote verwachtingen. Men moet van de openbaarheid geen dogma maken en vooral in het begin van de ontwikkeling zal volledige openbaar heid wel bezwaren hebben voor de ver trouwelijkheid van het overleg, terwijl het geen reëel nut voor de buitenwereld zou afwerpen. Minister Mansholt zei in 'n korte re de dat de overgang van bedrijfschap oude stijl naar produktschap geen klei ne stap is, omdat het naast de uitbrei ding van het ledental ook een andere geestelijke bagage met zich mee brengt. Over de taak van de produkt schappen merkte hij op, dat deze in B. en W. van Haarlem hebben de raadsleden de eerste suppletoire begro ting doen toekomen op de ontwerp-be- groting 1956. In deze eerste suppletie zijn de gastarieven verwerkt, zoals die bij raadsbesluit van 2 november 1955 werden gewijzigd. Als gevolg van deze wijziging van de ontwerp-begroting wordt het geraamde tekort over 1956 teruggebracht van 1.960.000 tot 1.575.000. Het nadelig saldo bedraagt dus thans 1.575.000. grote mate samenhangt met de stand van de conjunctuur en de mate van be scherming die de landbouw zal eisen. Wat de kwestie openbaarheid betrof, zei hij de mening van minister De Bruijn te onderschrijven, maar hij ging toch wel iets verder door te onderstrepen, dat men zijn angst voor openbaarheid opzij moet zetten. Hij toonde zich voor stander van een wetswijziging, die op het punt van de openbaarheid verder zou gaan dan thans het geval is. Het volk moet weten waar het in de FBO om gaat. Deze moet niet alleen leven in het hoofd maar ook in het hart. Minister Zijlstra vestigde vooral de aandacht op de taak, die de produkt schappen hebben bij het in stand hou den van een gezonde mededinging- Hierna voerden nog vertegenwoordigers van werkgevers en werknemers het woord. Na afloop recipieerden de scnap- pen. Als staartje van de hockeycompetitie is voor de dames een stedentoemooi georganiseerd, waaraan o.a. Utrecht, Den Haag en Rotterdam reeds met een representatief elftal deelnamen. In Haarlem zijn gisteren twee dames elftallen opgesteld, waaruit na een oefenwedstrijd, welke op 11 februari is vastgesteld op een der velden van H.B.S., een definitief Haarlems elftal zal worden geformeerd. De voorlopige elftallen zijn: Doel: K. Schols (Strawberries). Achter: St. Huygen (Ever Swift) en M, v. d. Bron (Zandvoort). Midden: J. Spolders (Zandvoort), Geytenbeek (Eechtrop) en B. v. Bey- merwerd (H.B.S.). Voor: J. Wieringa (H.B.S.), J. Meyer (B.D.H.C.), J. Huysman (H.B.S.), C. v. Buren (H.B.S.) en T. v. Munnik (B.D.H.C.). Doel: Gr. Huygen (Ever Swift). Achter: M. v. Daal (Alliance) en A. Rosier Strawberries) Midden: v. Hemert (Eechtrop), M. Peerboom (Alliance) en B, v. d. Bo- gaerde (Eechtrop). Voor: T. Ris (Alliance), W. v. d. Veen (Strawberries), R. Mey (Strawberries), J. Honing (B.D.H.C.) en J. Nelissen (Alliance). Het ligt in de bedoeling de basketba'l- competitie op vrijdag 16 maart In het Krelagehuis te hervatten met een avond- toernooi, waaraan zal worden deelgeno men door de kampioensploeg Hapoel (Israël) een Zuidslavisch topteam, het Amerikaanse The 512th Sabres uit Soesterberg en het Amsterdamse The Blue Stars. Op zondag 12 februari zal in de gro te zaal van het Krelagehuis voor het eerst een stedenjeugdtoernooi worden gehouden onder auspiciën van de Haar lemse jeugdcommissie, waaraan teams van de districten, Amsterd, Den Haag Haarlem en Velsen (meisjes en jon gens) deelnemen. TT" 9 O /J «4 ts /6 '9 fS 20 24 22 24 iy 29 tè 19 Jo Horizontaal: 1. meisjesnaam, 4. hond, 7. loterij briefje, 10. indien, 11. en omgekeerd (afk.), 12. vogel, 13. bloem, 16. akelige. 19. aantekening, 20. wrede keizer, 21. meer in Amerika, 23. zangnoot, 24. laatst leden (afk.), 26. oosterse titel, 28. aan haling, 29. huisdier, 30. persbureau. Vert caal: 1. Eng. bier, 2. Europeaan, 3. heilige 4. rondhout, 5. iedere, 6. deel v. Ame rika, 8. geestelijke, 9. deel v. e. kasteel, 14. eng. telwoord, 15. deel v. h. hoofd, 17. houding, 18. koor, 20. lekkernij, 22. geestdrift, 23. deel v. e. huis, 25. deel v. d. mond, 27. Eng. voorzetsel, 28 wa ter in Brabant. Horizontaal: 1. kwartel - ach; l. lage - losbol; 3. adamsappel; 4. N.D. - innerlijk; 5. kers - dra - nr; 6. neet - K.U.; 7. an tenne; 8. deern - Elias; 9. nagenoeg; 10. l.a. - getto - ei; 11. elders - silo. Verticaal: 1. klank - edele; 2. Wadden - al; 3. aga - regen; 4. remise - rage; 5. sn. - Tanger; 6. eiland - E.T.S.; 7. loper - tent; 8. sprakeloos; 9. Abel - unie; 10. Colijn - nagel; 11. hl. kroes - io. Advertentie (zondag 29 januari 1956) le prijs 10,—; E. Ludding, Grebber- straat 27 Haarlem, 8 punten, 2e prijs 7,50: L. Wijngaarden, Meerdorpstraat 47 Hillegom, 8 punten, 3e prijs K. v. d. Burg, Indischestraat »7 Haar lem, 8 punten, 4e prijs 2,50: A-Vermin, St.-Jacobsstraat 58 De Zilk (post Hil legom), 8 punten, 5e prijs z»50: H. de Wildt, Langebuurt 39 Uitgeest, 8 punten. Drie inzenders met 8 punten zijn uit geloot. De Santpoortse KAJ heeft midden in de roos geschoten met het organiseren van een filmavond in de zaal van het Lavi- gerie-College. De zaal zat eivol, toen voorzitter M. Schipperijn de aanwezi gen welkom heette en daarbij mede deelde, dat deze avond georganiseerd was om opnieuw een bijdrage te leve ren tot de actie van de landelijke KAJ om hulp te gaan verlenen in Tan ganyika. De onlangs in Santpoort voor dit doel gehouden kaartverkoop heeft een bedrag van rond f 180 opgeleverd. De heer J. Glissenaar kreeg vervol gens het woord om te vertellen over een reis, die hij samen met Peter Pen- narts door Noord-Afrika en het midden- Oosten heeft gemaakt. In Noord-Afrika maakte hij kennis met de Mohammeda nen, die van hun wöestijnleven hadden moeten omschakelen op de industrie daar door de Fransen gebracht. Maar zij worden nog altijd beschouwd als voer voor de machines. Een menswaardig be staan kennen zij niet en hun behuizing is zeer slecht. In Perzië zag hij kinde ren van 5 tot 10 jaar in donkere holen bezig met het vervaardigen van de we reldberoemde tapijten. Velen van deze kinderen zijn op 10-jarige leeftijd door het verblijven in de donkere en stoffige holen of blind of tuberculeus. Na de pauze nam een kleurenfilm de aanwezigen mee op reis door dit gebied, waarbij Jan Glissenaar op de band een toelichting gaf. Het gesproken woord eri het beeld samenvattend aan he slot van de avond wees hij op de grote betekenis van de Tanganyika-ac- tie van de KAJ. Want de mensen in dat gebied heben minder behoefte aan industrie, maar meer aan christelijke naastenliefde. Nog altijd heeft de gunning niet kun nen plaats vinden van de bouw van dj gymnastiekzaal bij de r.-k. scholen in Santpoort. Bij de aanbesteding werd de ongeveer een jaar oude raming aan zienlijk overtroffen. Intussen is wel de rijksgoedkeuring ontvangen en ook de meerdere machtiging van de inspecteur voor het lager onderwijs. Het wachten is nu nog op de verhoging van het door de gemeente te verlenen krediet. Vandaag herdenken de heer P. C. Kuiper, hoofdcommies C., te Beverwijk, en C. F. v. Swaaningen, hoofdcommies A„ te Haarlem, de dag dat zij 25 jaar ge leden in dienst traden bij het PEN Noord-Holland.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 2