Zuster Wou trina nam afscheid van het fröbelonderwijs in de parochie aan het Spaarne V Geen financiële medewerking aan Humanistisch Thuisfront Na een nacht van strenge vorst kon de ijspret beginnen Hartelijke hulde door kleintjes en vele oud-kleintjes Bouw van noodwoningen lost woningnood niet op Hoofdklasse-kampioenschap in „Hof van Holland" Adviezen van de Haarlemse dierenbescherming Raad in de kou „Misdadige" zender „Vrij Europa" Haarlem onder handelt met het PEN vV OENSDAG 1 FEBRUARI 195c PAGINA 3 54 JAAR TUSSEN DE KLEUTERS Bij Arbeidsinspectie Afscheid van A. Lodder na 50 dienstjaren TWEE JULI AA N1TJ ES INI HET ZILVER KNIE GEBROKEN Eiirgerlijke Stand Haarlem V.V.V.-mensen komen zelf Haarlem zien Heemsteedse gemeentebegroting vastgesteld Woningbouw Biljarten in Haarlem Jubileum-uitvoering R-K.G.V. „Hercules" Denk aan de dieren Bovenleiding van tram gesprongen H a a r ferns e winkefsta n dl Overige punten Klein incident N.Z.H.'-misère in Heemstede Verhoging elektra Heemstede buiten besprekingen gehouden GEMEENTEZAKEN Waterpolo H.P.C. door Neptunus uitgeschakeld Faillissementen Bridge-drive ten bate van het Rode Kruis Waterstanden Kring Noord K~A.B. J. Loerakker over „Bezit voor iedereen" Makelaar Het overlijden van pastoor H. A. Bots Tractatie op Aerdenlhoutse scholen „Hoera voor de zusterstoid er Op het schoolbord. „Ik wou dat ze niet Wegging," zei een gekuifde kleuter pruilend, „we mogen bij haar altijd iets leuks doen." Dit compliment gold zus ter Woutrina, die gistermiddag met weemoed afscheid nam van de r.-k. fröbelschool „St. Veronica" aan de An- thoniestraat in Haarlem na 54 jaar werkzaam te zijn geweest in het kleu teronderwijs. Zij is thans 72 jaar en moet volgens de nieuwe wettelijke re geling met pensioen gaan. Een uitste kende gezondheid en opmerkelijke vita liteit stellen haar echter nog zeer goed in staat de kinderen op school prettig en leerzaam bezig te houden. Al die jaren Heeft zuster Woutrina gezongen, geprikt, „gekozen", gekleurd en huizen gebouwd met haar jongens en meisjes. Er waren er bij die nu zelf zuster zijn of een hoge maatschappelij ke positie bekleden. „Moeder Overste van de Mariastichting heeft ook in mijn klas gezeten, en deken Stammeyer en een paar zusters hier." Het zijn her inneringen aan een mooie tijd, waarin de door heel Haarlem welbekende en beminnelijke leerkracht van de Veroni- caschool in verschillende fröbelscholen van de Zusters van Liefde heeft ge werkt. In het gebouw aan de Kleine Houtweg, aan de Herensingel, de Lin- schotenstraat en de laatste jaren in de Anthoniestraat, de school aan het Spaarne, zoals men haar algemeen kent. Ofschoon dus zuster Woutrina van nu af aan noodgedwongen op non-actief zal staan, is zij van plan nog zo veel mogelijk te helpen in het klooster en wanneer nodig wat zij zeker niet zal r Op het bureau van de Arbeidsinspec tie te Den Haag is gisteren afscheid Kenomen van de heer A. Lodder, tech nisch hoofdambtenaar voor bijzondere Flensten bij de Arbeidsinspectie, die J^egens het bereiken van de 70-jarige veltijd eervol ontslag uit de dienst sino gekregen. De heer Lodder, die Ha u lange tijd in Haarlem woont, her laar gisteren tevens het feit dat hij 50 geleden in overheidsdienst trad. ^fscho°n het dus een afscheid be- f^Vas het 's morgens in Den Haag r' a nurige en gemoedelijke feestvie ring. JJe directeur-generaal van de ar- 'j heer J. G. Kraft, die hoofd van de arbeidsinspectie is, hield een uitvoerige toespraak, waarin hij de waardering van de gehele dienst voor de heer Lodder tot uiting bracht. „U bent een universeel technicus, die be langstelling heeft in al het werk dat bij onze dienst verricht moet worden", zo zei hij. De heer Kraft bood een gou den vulpotlood aan. Mr. A. D. Kuiper, secretaris bij de dienst arbeidsinspectie, sprak namens het personeel. Hij memoreerde de opge wektheid en plezierige collegialiteit, waarmee de scheidende hoofdambte naar immer zijn taak heeft vervuld. Voor zijn bijzondere kwaliteiten en. verdiensten verwierf de heer Lodder enige jaren geleden het ridderschap in de Orde van Oranje Nassau. VW-mensen kwam zelf Haarlem zien Morgen, donderdag 2 februari, zul len de zusters M. Magdalena en M. Ig- natia van de Congregatie van de H. Ju liana van Falconeri haar zilveren kloos- terfeest vieren. Vele Haarlemmers zul len deze twee Juliaantjes kennen, want zij houden zich intens bezig met de ver zorging van kraamvrouwen en de ge zinsverzorging. In het tehuis aan de Nieuwe Gracht 72 kunnen belangstellenden morgenmid dag tussen twee en vier uur hun ge lukwensen aanbieden. Gietermiddag stak een Haarlemmer op de Bloemendaalseweg in Overveen plotseling de rijbaan over, juist toen een personenauto naderde. De bestuurder hiervan kon een aanrijding niet meer voorkomen, zodat de voetganger werd gegrepen. Hij moest naar het Marine- hospitaal worden overgebracht cn bleek een gebroken knie te hebben opgelopen. FILMS: CINEMA PALACE: „Ik wil mijn kind te rug" (Die Ratten), 18 jaar. Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15. FRANS HALS: „Moederleed", 18 jaar. Tij den: 2.30, 7 en 9.15. Do.: „Vom Teufel gejagt", str. volw. LIDO: „Terug uit de hel". 14 jaar. Tij den: 2. 4.15. 7 en 9.15. LUXOR: „Tussenlanding in Parijs", a. L Tijden: 2, 7 en 9.15. MINERVA: do. 8.15 u.: „Vrouwen om Puc cini", 18 jaar. REMBRANDT: „08-15" (verv.), 18 j. Tij den: 2, 4.15, 7 en 9.15. ROXY: „Satanseiland". 18 jaar. Tijden: 2.30, 7 en 9.15. STUDIO: „Het glazen muiltje" a. 1. Do. „Mrs. Miniver", 18 jaar. Tijden: 2. 7 en 9.15. Woensdag 1 februari Stadsschouwburg: Het Rotterdams To neel met „Bekentenis" (Ab. D.) 8 uur. Concertgebouw: Concert door de mari- hierskapel voor het Marinesanatorium-Fonds, 01 Jan van Ree, bariton, 8 uur. Minerva, 2 uur: Circus Frank Andor; -20.15 uur: Uitvoering R.-k. Toneelgroep W'AT., 8.15 uur. Donderdag 2 februari «eei sch°uwburgHet Rotterdams To- c 'het „Bekentenis" (Ab. E). 8 uur. n"certSebouw: Gymnastiekuitvoering rcules", 19.30 uur. Van npr®rtr°uwd: L. J. Derksen en C. J. Getr«Ugten- Gebor^d: Dammers en C. A. Bis. 24 J. Beul C' A- E- Verweij-Abspoel, Godvliet er"Ravestein, z.; W. Meijer- W. Bakw; J- S. Koese-Kloos, d.; M. kien-WintijVan Deursen, d.; T. Luk- Jong, d.; h d': M- D. Kelderhuis-de dochter.' Van der Hoeven-van Reijn, Overleden- ir straat; A t'-* Smit> 80 Hofdijk straat; G' h Kee' 85 D' Korte Anna" terslaan; 'c a i^man, 54 j., Hazepa- Straat; G. A v ®aie,n?ans' 31. **age- Velserstraat;' £an Akkeren-Fiege, 89 ca i r„en,, van Lawick-Versteeg, M. C. van Gastelen- dUkes, d Haitsma Mulierstraat. betreuren in een van de drie klas sen bü te springen. Het was een blij feest gistermiddag. Trots het ijzige weer waren vele ou ders naar het schoolgebouw gekomen en tientallen oud-leerlingen. De feeste- linge moest zich een spontane hulde la ten welgevallen van kinderen en oude ren. Oranje-petten (vanwege de ver jaardag van Beatrix) tooiden de kleu ter-hoofden en vrolijke vlaggetjes vol tooiden de parmantige uitrusting. Slin gers en bloemen droegen bij tot een ge zellige sfeer, terwijl op het zwarte bord voor de klas de zuster een lang leven werd toegewenst, vrij van zorgen om lastige Haarlemmertjes. De kleinste scholieren voerden twee charmante toneelstukjes op: „Ma troosje" en ,,'t Vissertje". Zij zongen verder, begeleid door een fiere trom melaar, een veelstemmig afscheidslied, gevolgd door een triomfantelijk „Piet Hein". Het was voor de zuster een gro te verrassing, want eigenlijk had ze zo'n feest helemaal niet verwacht. Een aantal oud-meisjesleerlingen, die op de lagere school zitten, vertoonden tenslot te een aardig spel, getiteld „Toen wij bij zuster Woutrina zaten". Een jarige job mocht snoep uitdelen, een nonnetje leerde de kinderen blokken bouwen en natuurlijk bleef de zang niet uit. Hoe sympathiek de scheidende zuster bij velen is, bleek wel uit de talrijke bloemen en geschenken, die vooral de moeders der kleuters arnboden. Ongeveer zeventien informatrices en informateurs, afkomstig van verschil lende plaaatselijke V.V.V.-kantoren uit geheel het land, zijn gisteren en van daag te gast geweest in Haarlem. De V.V.V.-mensen hebben een cursus van veertien dagen gevolgd onder auspiciën van de A.N.V.V. en nu zijn zij op pad om met eigen ogen te zien, wat de di verse plaatsen in het land te bieden hebben. Gistermiddag werden zij op het bureau van Haarlems Bloei in het stadhuis door de directeur, de heer W van Willige, ontvangen. Hij maakte er een instructief, maar gezellig onder onsje van en liet zijn gasten een en an der van Haarlem zien. Onder andere zagen zij de Ridderzaal van het stad huis, welke weer haar eigen sfeer had door het kaarslicht, en het Frans Hals museum, dat evenmin van kaarslicht was verstoken. De V.V.V.-gasten werden onderge bracht in hotel Oud Sint Jan aan de Jansweg en vanmorgen trokken zij naar de Oude Sint Éavo, waar zij het orgel bewonderden en ondanks de felle kou de moed hadden naar het orgel spel te luisteren. Voor vandaag stond verder nog een rit door Zuid-Kennemerland op het programma, welke tevens de afsluiting vormde van het bezoek aan Haarlem. Indien wij een plaatje zouden publi ceren van Zuster Woutrina van 54 jaar geleden, zou misschien alleen het verschil in kleding opvallen, niet alleen bij de kleuters, maar ook bij de Zuster zelf, die evenals haar Zusters sinds kort in een new look is gestoken en afstand heeft moeten doen van haar vooruitste kende kap en vierkante bef. De stra lende kleutergezichten zouden ech ter dezelfde zijn gebleven; de vro lijke kinderschare heeft gistermiddag overduidelijk laten blijken, dat bij die feestelijkheid slechts node af scheid genomen werd van Zuster Woutrina. De gemeenteraad van Heemstede heeft gisteren tijdens de begrotingsver gadering besloten geen financiële steun te verlenen aan de stichting Militaire Tehuizen van het Humanistisch Thuis front. Voorgesteld was om aan het Hu manistisch Thuisfront een bedrag van 100 te geven. Na een fel debat, waar in de voor- en tegenstanders met meer overtuiging dan anders hun meningen naar voren brachten, werd besloten <le motie van de heren VERHOEVEN (KVP), VAN BRUGGEN (PC) en WEIJERS (Onafh.) met twaalf tegen ze ven stemmen aangenomen. Vóór de mo tie stemden alle leden van de KVP„ de leden van de prot.-christelijke groe pen en mevrouw Van Nispen - van Wely VVD)tegen de leden van de PvdA en de overige leden van de ArVD. Overigens leverde de behandeling van de memorie van antwoord weinig nieuws op. Nadat de raad er enige uren over had gedaan werd de Heemsteedse be groting voor dit jaar met een hamer slag vastgesteld. De heer Verhoeven (KVP) zeide, dat militaire tehuizen van het humanistisch thuisfront niet nodig zijn. De heer REIJNDERS (Arb.) was van oordeel, dat er in katholieke en protestants-chris telijke kringen een verkeerd begrip be staat over de wezenlijke inhoud van het humanisme. Het humanisme wordt niet uitsluitend door godlozen aangehangen. Hij vond het niet van een juiste chris telijke instelling getuigen, dat sommige raadsleden zich niet met subsidiering van het humanistisch thuisfront konden verenigen. Het VVD-raadslid ZEELEN- BERG vond de poging om jonge mili tairen, die zich niet in een katholiek of protestants militair tehuis thuisvoe- len onderdak te verschaffen een lof waardig streven. Het humanistisch ver bond heeft een doelstelling die men zal moeten eerbiedigen. Ofschoon hij zich geenszins met het streven van het hu manisme kon verenigen was de heer Zeelenberg er toch van overtuigd, dat men de aanhangers ervan in hun waar de moet laten; daarom was hij vóór sub sidie. Burgemeester mr. A. G. A. van Rap- pard vroeg of het nu wel van zo een groot belang was, dat voor humanisti sche militaire tehuizen gemeenschaps gelden beschikbaar worden gesteld. In deze tehuizen zal ongetwijfeld het hu manisme worden gepropageerd. Deze uitlating van de burgemeester, die niet verzweeg, dat hij zich achter de motie van de heren Verhoeven, Van Bruggen en Weijers stelde, ontlokte bij wethou der DISSELKOEN (Arb.) een heftig pro test. ,,Nu maakt u het toch wel een bee tje te bont, voorzitter". In deze tehui zen wordt het humanisme niet gepro pageerd, maar de opzet is alleen om jonge mensen, die met hun ziel onder de arm lopen op te vangen. De heer Zeelenberg maakte hij zijn compliment voor de wijze, waarop deze begrip voor het onderhavige probleem had getoond. Nadat nog enkele leden het hunne er over hadden gezegd werd de motie in stemming gebracht. Met twaalf tegen zeven stemmen werd besloten om het bedrag dat in de begroting was opge nomen niet te verlenen. Verbolgen over de houding van de voorzitter, die in plaats van een objectieve houding aan te nemen tijdens de behandeling van dit punt zich achter het standpunt van een der partijen schaarde, verlieten de PvdA- leden Verspoor en Reijnders de zaal. Even later keerde de heer Reijnders toch weer terug. „Ik denk er niet over om krotwonin gen te bouwen", aldus de wethouder VAN LENT (K.V.P.) in antwoord op een suggestie van de heren Zeelenberg en Weijers om ter oplossing van de wo ningnood in Heemstede noodwoningen te zetten. Wethouder Van Lent herin nerde zich nog maar al te goed welke de gevolgen zijn geweest voor gemeen ten, die zich na de eerste wereldoorlog Gisteravond is in hotel ,.'t Hof van Holland" aan de Grote Markt een be gin gemaakt met de wedstrijden om het biljartkampioenschap van het district Haarlem, hoofdklasse libre. De voor zitter van de B.C. „Hof van Holland" opende het toernooi, waarna de voorzit ter van het biljartdistrict, de heer J. van de Berg, alle spelers een sportief succes toewenste. De wedstrijden zullen duren tot en met zondag 5 februari. De eerste partijen hebben reeds de indruk gegeven dat de Hof van Hol lander W. Luiten, die op eigen terrein speelt, een goede gooi naar de titel zal maken. Hij noteerde tegen zijn clubge noot W. Nassau het zeer fraaie gemid delde van 16,66, na in de strijd tegen B. van der Hoek reeds te hebben gezege vierd met een moyenne van 10. Overi gens bleven de prestaties der andere deelnemers enigszins onder de maat, hetgeen waarschijnlijk moet worden toegeschreven aan de onzekerheid van de eerste dag. Men verwacht in ieder geval nog enige series boven de 100. De uitslagen waren: B Bosse C. v. Hemert H. Ketel M Heilegenberg W v. Nassau C.' Scholten W. Luiten B. v. d. Hoek C. v. d. Hoek H Oomen C Scholten B v. d. Hoek W. v. Nassau W. Luiten tel werd afgebroken. Vanavond worden de partijen om ze ven uur voortgezet. Donderdagavond geven 650 leden van de R. K. Gymnastiekvereniging „Hercu les" in het Concertgebouw een jubileum uitvoering bij gelegenheid van het 51- jarig bestaan der vereniging. Kaarten voor deze avond zijn nog verkrijgbaar bij mej. R. v. d. Molen, Patriarchstraat 14 en de heer G. Groenendijk, Rolands- laan 74. 250 26 65 9.61 2 114 26 28 4.38 0 250 29 71 8.62 2 141 29 30 4.86 0 92 26 14 3.53 0 250 26 43 9.61 2 250 15 93 16.66 2 235 25 49 9.10 0 250 28 39 8.92 2 187 28 26 6,67 0 250 33 50 7.57 2 221 33 37 6.69 0 113 15 31 7.53 0 250 15 93 16.66 2 H. Oomen en H. Ke- Op het ogenblik, dat deze courant bij onze lezers in de bus glijdt, glijden el ders dicht ingepakte en warm ingestop te schaatslustigen al op de ijsbanen In Haarlem en omgeving. Want die ene nacht van strenge vorst, waarop de kou diep onze slaapkamers is binnengedron gen, en onze boven de dekens uitsteken de neuzen bepegelde, heeft tenminste het voordeel opgeleverd, dat de ijspret in volle hevigheid kon losbreken. Van alle kanten kwamen bij ons meldingen bin nen dat de banen geopend waren of werden. Om te beginnen de gemeentelijke baan aan de Kleverlaan: vanmiddag zijn de abonnementhouders toegelaten en van avond kan iedereen gaan zwieren. Het ijs is i'A tot 6 cm dik en kan dus een stootje velen. De schoonrijbaan is pas vannacht toegevroren. Het zwakke ge deelte zal met afrasteringen worden af gezet. De ijsbanen Eindenhout en Bre- derode waren gisteren al geopend, ter wijl- ook van de baan De Zoete Inval even buiten Haarlem langs de weg naar Halfweg gebruik kan worden gemaakt. Op „Nova Zembla" in Spaarndam is de pret eveneens begonnen, terwijl op dit ogenblik ook „De Volharding" aan de Wagnerkade in Heemstede zijn poorten heeft geopend. En nu maar hopen, dat de pret kan duren. De Haarlemse afdeling van de Vereni ging tegen het mishandelen van dieren acht het raadzaam te wijzen op de gevaren die het strenge seizoen meebrengt voor de vogels. De vereni ging zelf treft speciale maatregelen om deze dieren te beschermen, maar het is duidelijk, dat ieders hulp nodig is om de vogels te vrijwaren voor onnodige over last van de winterse kou. Door middel van vetbollen kan ieder een vogels naar zijn tuin of balcon lok ken. Voor vogels, die gewend zijn hun voer van de grond op te pikken, vege men een stukje grond schoon, waarna men voer uit kan strooien. Het is het beste wanneer er zich in de buurt van die voederplaats geen struiken bevin den, van waarachter een kat de vogels zou kunnen bespringen. Van de andere kant is de aanwezigheid van doornstrui ken wel weer gewenst, zodat een vogel daaronder kan vluchten wanneer hij wordt aangevallen door een sperwer. Wie in het bezit is van een voederta fel, kan deze natuurlijk gebruiken om voer uit te strooien. Belangrijk zijn en kele wenken voor het helpen van vogels die door de kou verzwakt zijn. Men moet deze vogels het voedsel diep in de bek leggen, zo mogelijk zelfs in de keel, wanneer ze het zelf niet kunnen oppik ken. Zeevogels, reigers, futen en meeu wen geve men visjes of niet te grote visafval. Meerkoeten en eenden hebben liever kleine stukjes brood, geplette granen en gekookte groenten. De vogels moeten natuurlijk ook drin ken. Zeker nu verschillende plassen zijn dichtgevroren is het zaak een bakje drinkwater op een vorstvrije plaats voor hen gereed te zetten. Men vergete ech ter niet ook een bakje badwater voor de vogels klaar te zetten. Gisteravond is tengevolge van de vorst een bovenleiding van de tram op de Lange Herenvest ter hoogte van de Antoniestraat gesprongen. De passa giers werden met bussen van de Am sterdamsevaart naar de Kampervest v.v. gebracht, terwijl om twaalf uur de dienst weer normaal kon worden her vat. De winkelgalerij aan de Rijksstraat weg tegenover het Haarlemterrein breidt zich steeds uit. Er is thans ook een slagerij bijgekomen, geleid door de heer Kroonenburg. Er is hier sprake van een totale vernieuwing van binnen en van buiten. De met de nieuwste tegels voorziene wanden hebben een lengte van zestien meter. Het plafond is voorzien van de laatste snufjes op verlichtinggebied. De stangen en vlees haken zijn van een geheel nieuw mate riaal, n.l. van pantserzilver. Vijf Bizer- ba weegschalen (voorbeelden van pre- cisiemateriaal) en twee kassa's maken een vlotte afwerking mogelijk. Een ko lossale en geheel betegelde koelcel zorgt, dat het bederf geen kans van slagen heeft. Ofschoon de vroede vaderen van Heemstede gisteren de gehele dag tussen de vier muren van de raads zaal veilig beschut hebben gezeten tegen de felle oostenwind, die pal op het raadhuis stond, was de kou toch een onaangename partner tij dens de discussies. In de raadszaal was het bijzonder koud. De radiato ren van de centrale verwarming ston den „witgloeiend". Twee straalka- chels konden maar weinig aan de onbehagelijke temperatuur verande ren. Aan het einde van de vergade ring hadden de meeste raadsleden ijs koude benen en voeten. De discus sies hebben er echter niet onder ge leden. Er werd geanimeerd gedeba- teerd, terwijl gretig gebruik werd gemaakt van de grote hoeveelheden koffie, die de ijverige boden Slot en Nijenhuis op gezette tijden serveer den. Tegen het einde van de verga dering werd zelfs ter ere van de ver jaardag van prinses Beatrix oranje bitter geschonken. aan dit principe hebben overgegeven. „Nee, wij moeten alleen maar goede woningen bouwen en geen krotten". De heer Zeelenberg betreurde het, dat bij de volkswoningbouw niet de woning bouwverenigingen werden ingeschakeld. In andere plaatsen is dat wel het ge val. Burgemeester Van Rappard wees echter op de onmogelijkheid daarvan. Het college zal in verband met de ernst van de toestand de woningbouw zelf in de hand moeten houden. Er waren maar weinig voorstanders van systeembouw. In die sector wordt teveel geëxperimen teerd was de mening van vele raads leden en „dat kunnen wü in Heemstede niet hebben". Uitvoering geven aan de wijkindeling, zoals de heer Kooijmans deze voorstond, was bijna niet mogelijk, aldus wethouder Van Lent. De heer VAN DER LINDEN (K.V.P.) bepleitte een spoedige afbraak van de onbewoonbaar verklaarde woningen aan de Molenwerfslaan. Op het ogenblik is er een plan om daar zes nieuwe wonin gen te bouwen. Aanvankelijk waren de ze bestemd voor bejaarden. De heren SCHEER (V.V.D.) en ZEG- WAART (K.V.P.) braken een lans voor hogere waardering van de arbeid, die verricht- wordt door de mannen van c.e reinigingsdienst. Wethouder VAN WIJK zegde toe, dat hij deze kwestie eens nader zal bekijken. Voor een gra tificatie voelde hij niet veel, omdat zulks in feite een verkapte loonsverho ging is. Over de presentiegelden van de leden van de raad en de raadscommis sie werd het woord gevoerd door de he ren Verhoeven en Van Bruggen. De eer ste spreker was van mening, dat de ho norering volkomen onvoldoende was. Iedereen moet het ambt van raadslid kunnen bekleden zonder dat 't hem gro te financiële offers kost. De heer Van Bruggen zag het anders. Het is nog al tijd aldus dit raadslid, dat het be kleden van de functie van raadslid een erebaan is. Hij was echter van oordeel, dat de honorering van het commissie werk te laag was. Burgemeester Van Rappard beloofde, dat hij de wensen van de raad dienaangaande onder de loupe zal nemen. Het verkeersvraagstuk op het kruis punt Heemsteedse Dreef, Cruqiusweg en Wipperplein heeft de aandacht van het gemeentebestuur. De heer Verspoor wil de bomen planten langs de haven en burgemeester was van mening dat het beter was wanneer de haven maar ge dempt werd. „Wij zouden dan weer een stukje bouwterrein hebben" De heren Van der Linden, Weijers en Zegwaart voelden niets voor een verhoging van de gastarieven; zfl stemden dan ook te gen de voordracht van het college. De heer Van der Linden tenslotte vroeg bevordering van het muziekon derwijs op de scholen. Daarin werd hij gesteund door de heer Zeelenberg, die de kinderen zo graag wil laten zingen. De besprekingen dienaangaande, aldus wethouder Disselkoen, zijn nog niet he lemaal beëindigd, maar hij betwijfelde of er dit jaar een meer concreet voor stel van het college was te verwachten. Aan het eind van de vergadering ontstond er tussen de burgemeester en wethouder Disselkoen (Arb.) verschil van mening over een uitlating van de P.v.d.A.-wethouder, die deze gebezigd zou hebben tijdens zijn lezing voor de Algemene Bond van Ouden van Dagen. In deze lezing zou de heer Disselkoen kritiek hebben uitgeoefend op het sub sidiebeleid van het college van B. en W. De heer Zeelenberg (V.V.D.) vroeg de heer Disselkoen naar een verklaring, maar een concreet antwoord kreeg hü niet direct. Nadat de burgemeester in krasse termen zijn misnoegen had ge uit over het gewraakte artikel in een der Haarlemse bladen, zei hij dat het onjuist is dat een lid van het college kritiek uitoefent op een bepaald aspect van het beleid van B. en W. De heer Disselkoen merkte op dat hij zijn stand punt en zienswijze wilde handhaven. Er is in het verleden wel subsidie aan de Algemene Bond van Ouden van Dagen geweigerd. Het verlossende woord werd gesproken door de heer Reinders (Arb.), di de strijdende partijen voorstelde tot de orde van de dag over te gaan. Daar mee was het incident gesloten. Verschillende raadsleden in Heemste de zijn bijzonder slecht te spreken over de service van de NZH. Dat is duide lijk gebleken tijdens de behandeling van de gemeentebegroting. De heer Scheer (VVD) merkte op, dat de NZH niet in staat is het vervoer bij bijzondere weersomstandigheden behoorlijk te ver zorgen. „De NZH gelooft het wel". De heer Zegwaart (KVP) had zich ver wonderd over het antwoord van B. en W., die in de memorie van antwoord hadden opgemerkt, dat zij de klachten over de NZH niet konden onderschrij ven. „Mijnheer de voorzitter, de klach ten zijn legio, u moet uw oren maar eens te luisteren leggen, wanneer u in een volgepropte bus zit." De nieuwe bussen zijn als vervoermiddel onge schikt, zo ging de heer Zegwaart ver der. Er zijn te weinig zitplaatsen en te veel staanplaatsen. Burgemeester van Rappard zei bereid te zijn de verschillende klachten onder ogen van de directie van de NZHVM te brengen. Ofschoon hij regelmatig van de bussen gebruik maakte had de bur gemeester tot nog toe weinig moeilijk heden ondervonden. -c- S'.-:i In Praag is een tentoonstelling ingericht over „de misdadige bezigheden van de Amerikaanse radiozender „Vrij Europa".Vlet deze tentoonstelling wil men bewijzen, dat de ballonnen met vlugschriften wel degelijk gevaar opleveren voor de luchtvaart. Journalisten uit een aantal landen van voor en azhfer het ijzeren gordijn hebben deze tentoonstelling tijdens een voorbezichtiging in ogenschouw genomen. Men ziet hier twee Italiaanse journalisten tijdens de rondgang. In de Heemsteedse raad is gisteren de verhoging van de. elektriciteitstarie ven herhaaldelijk door vele raadsleden aan de orde gesteld. Men kwam er niet over uit gepraat. Ongetwijfeld heeft wethouder Van Wijk (PC) de meest interessante dingen gezegd. Allereerst stelde hij vast, dat Haarlem, de le verancier met wie de gemeente Heem stede nu al jaren lang overhoop ligt, eenvoudig geen antwoord geeft op de brieven, die het gemeentebestuur van Heemstede telkens naar Haarlem stuurt. Op het ogenblik is men in Haar lem druk met het Provinciaal Elektri citeitsbedrijf voor Noordholland aan het onderhandelen en wethouder Van Wijk vertelde, dat hij de indruk kreeg, dat men in Haarlem het eigen elektriciteits bedrijf aan de kant wil doen om afne mer te worden van het PEN. Het onbevredigende in deze affaire is, dat Heemstede dat toch ontzettend veel belang heeft bij een eventuele beslissing buiten de besprekingen wordt gehouden. ..Heemstede is nergens in gekend", aldus wethouder Van Wijk, die eerder nog een scherpe aanval had gedaan op de bedrijfspolitiek van het PEN. Op meer dan onbehoorlijke wij ze wordt pressie uitgeoefend op de zelf distribuerende gemeenten. Met betrekking tot de gasprijs merk te de wethouder op, dat Haarlem de ge meente Hoogovengas levert, waar goed aan verdiend wordt. Ook aan het zerf geproduceerde gas verdient Haarlem genoeg. Voor het aanschaffen van een schrijf machine, leerstof voor het verkeerson- derwijs en het verkrijgen van aanslui ting op het radio-distributienet door de katholieke lagere school aan de Lin- schotenstraat stellen B. en W. van Haarlem de raad voor 555 beschik baar te stellen. Met invallers voor Vrugt, Tjebbes en Geurtsen is HPC naar Arnhem geweest om, in de tweede afvalronde van de bekercompetitie KNZB, de strijd aan te binden met Neptunus. HPC begon de strijd goed. Pronk had al spoedig een gaatje in de Neptunus-verdediging ge vonden en HPC een 10 voorsprong gegeven. Bij de rust had de thuisclub de achterstand echter omgezet in een 31 voorsprong. Een heel goed door HPC opgezette aanval na de hervatting werd door Wiers met een doorslagbal afgewerkt. Tot de gelijkmaker liet Nep tunus het nochtans niet komen. Tot tweemaal toe moest de HPC-keeper de bal uit zijn doel halen, vooraleer de gasten in een scrimmage voor het Nep- tunus-doel door Wiers scoorden. HPC verloor dus met 53. De rechtbank te Haarlem heeft dins dag geen faillissementen uitgesproken. Wegens gebrek aan actief is dinsdag opgeheven het faillissement van J. E. Lijnzaad, vishandelaar, wonende te Haarlem, Barendsestraat 39. Rechter commissaris Mr. N. Smits. Curator mr. G. H. Veenhoven te Haarlem. Bij beschikking van de rechtbank te Haarlem van 31 januari is in de faillis sementen van: A. A. v. d. Sijde, admi nistrateur te Haarlem, Prinsessekade 45; J. V. J. Bertholee, kellner, te Haar lem, Amsterdamsevaart 170d.; J. Stroo, los arbeider te Haarlem, Gasthuislaan 124 wegens vertrek van mr. T. Koop- mans in diens plaats tot curator be noemd mr. L. S. Römelingh, te Haar lem. Zoals ieder jaar wordt ook nu een grote bridge-drive georganiseerd: dit maal ten bate van de afdeling Haar lem en omstreken van het Nederlandse Rode Kruis, waarvan het secretariaat gevestigd is aan de Paviljoenslaan 2. Voor de drive zijn alle bridgeclubs uitgenodigd, aangesloten bij het district Kennemerland van de Nederlandse Brid ge Bond. De drive wordt gehouden op zondag 12 februari, 's middag om 2 uur, in Dreefzicht. Donderdag 2 februari Hoog water: 7.45 u. en 20.03 u. Laag water: 3.16 u. en 15.41 u. Wegens de hevige koude en het ge ringe bezoekerstal heeft kring noord van de K.A.B. gisteravond in re cordtempo haar jaarvergadering gehou den in het Kajottersgebouw aan de Lingestraat. De voorzitter, de heer A. Hendriks wijdde een kort afscheidswoord aan de scheidende penningmeester, de heer Steijn, die wegens familieomstandighe den aftrad en ook op deze jaarver gadering niet aanwezig kon zijn. De zitter stelde hem ten voorbeeld als een toegewijd K.A.B.er en een werkzaam bestuurslid, van wie het bestuur steeds veel medewerking had ondervonden. In deze bestuursvacature werd de heer Roest gekozen, terwijl de secre taris, de heer Koster, werd herkozen. Nadat „The Cocktails" een paar liedjes hadden gebracht, hield de heer J. Loerakker een interessante causerie over het onderwerp „Bezit voor ie dereen". Voor deze materie greep hij terug naar het eind van de vorige eeuw, toen door de industrialisatie en de materi alisatie een totale verarming van een groot deel der arbeiders plaats vond. Men zag het bezit zich steeds meer ophopen bij een kleine groep personen, die daar dikwijls een verkeerd gebruik van maakten. Zodoende ontstond een drang naar verbetering van de positie de arbeidende klasse. Rerum Novarum gaf daar de stoot toe, terwijl later Quadragesimo anno aan deze encycliek een nieuwe gestalte gaf, en grote waarde aan het particu lier bezit toekende. Hierover werd reeds gesproken na de eerste wereldoorlog tot in de dertiger jaren een crisis ons land teisterde. Maar ook direct na de tweede wereldoorlog werd weer over bezitsvorming gespro ken. ofschoon het land straatarm was. In 1947 werd nog 47 procent van het nationaal inkomen aan staatsuitgaven besteed, doch dit percentage liep geluk kig terug in 1953 tot pi.min. 25 pet. Spr. achtte bezitsvorming van evident belang voor de ontwikkeling van het persoonlijkheidsgevoel. Want zij, die niet bezitten, komen in een sfeer vanonverschilligheid en on tevredenheid, terwijl het gemis aan be zit zeer ongunstig is voor de vorming van gave en vaste karakters. Hij beschouwde bezitsvorming deshal- ve als het noodzakelijke complement of de bestaande sociale voorzieningen. De gedachte aan bezitsvorming kon aldus spr. worden geconcretiseerd vol gens de gezamenlijke verklaring van de vier arbeidersorganisaties, op de aller eerste plaats door eigen besparing uit het gewone inkomen met premies op gespaard bedrag en door winstdeling. Hierbij is zeer sterk gedacht aan de eigen woning, verhoging pensoensmoge- lijkheden e.a. Hij ontwikkelde vervolgens de idee van" een eenvoudig spaarsysteem plus blokkering en achtte daarbij voor de overheid een belangrijke taak wegge legd om dit te stimuleren door belas tingfaciliteiten. Na deze uiteenzetting volgde nog een vrij uitvoerige gedach- tenwisseling. Als makelaar in onroerende goederen is beëdigd A. Teeuw, wonende te Bad hoevedorp (gem. Haarlemmermeer) aan de Meidoomweg 53. De Haarlemse vereniging The White Stars is in onderhandeling met een ver eniging uit Parijs om ter gelegenheid van de eerste lustrumviering tijdens de Paasdagen een damesteam in Haarlem te ontvangen, terwijl de feestelijkheden zullen beginnen met een feestavond voor de leden op zaterdag 24 maart in de mu ziekzaal van Brinkmann aan de Grote Markt. Vandaag wordt het stoffelijk overschot van pastoor H. A. Bots van 's-Graven- hage, waar hij gisteren is overleden, overgebracht naar Halfweg. Vanavond wordt het plechtig ingehaald in de Half- wegse parochiekerk, waarna de parochi anen en andere belangstellenden gele genheid krijgen langs de baar te defile ren. De plechtige Metten worden vrijdag avond gezongen om half 8 en zaterdag ochtend is na de Lauden de Requiem mis, welke omstreeks 10 uur begint. Ter gelegenheid van de verjaardag van prinses Beatrix werden gisteroch tend op de vier Aerdenhoutse scholen herdenkingen gehouden. Het Oranje Comité Aerdenhout-Bent- veld zorgde ervoor, dat elk kind met een reep chocolade, verpakt in oranje papier, huiswaarts ging. Dit was een onverwachte surprise, die door de da mesleden van genoemd comité aan de scholen bezorgd werd en door de jeugd zeer op prijs werd gesteld.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 3