De Nederlandse Kerkprovincie telt morgen zeven bisdommen Afwezig Door autobus gedood Talloze fraaie geschenken voor jarige prinses „Zo'n heerlijk gewoon jong meisje KATHOLIEK OVERHEIDS PERSONEEL KRITISEERT HET ADVIES VAN DE LOONDESKUNDIGEN Branden richten grote schade aan Ruwe,rode handen HAMEA Bisdom Groningen uitgestrekt diasporagebied De nieuwe situatie in cijfers en procenten Verzekering voor VA ton opgelicht? Langer herhalings oefeningen Prinses Beatrix voor de radio Jongen door trein gegrepen Mode van de Rivièra Homogeen aartsbisdom -Ti\ J. van der Wiel direct€ur van de K.L.M. Kostbare schilderijen in auto verbrand Bisdom Haarlem in tweeën Enorme stapel brieven en telegrammen 55 SmU'NTVLUCHTEN UITGEVOERD Boete voor reserve luitenant-vlieger Zuivere plantaardige stoffen* Kritiek in Tweede Kamer Bonte rij delegaties Hoge autoriteiten „Symbool van wijsheid" Ruiters te paard Vanavond dankwoord Prinses Beatrix in Raad van State K.R.O. zendt plechtig heid uit WOENSDAG 1 FEBRUARI 1956 PAGINA 71 /t Or0en februari zal de Nederlandse Kerk- ■1 V_t Pr.°vincie zeven bisdommen tellen, met welke uitbreiding een begin gemaakt wordt met de uit voering van het Pauselijk decreet d.d. 14 juli 1955. De op luchting uan de bisdommen Rotterdam en Groningen betekent een aanzienlijke verandering in oppervlakte, aantal katholieken en structuur van de meeste bestaande bisdommen. De structuurverandering is het grootst tn de bisdommen Utrecht en Breda, echter in tegengesteld op zicht. want terwijl het aartsbisdom Utrecht door de af scheiding van Groningen, Friesland, Drente en de N.O. Polder aan homogeniteit wint, verliest het bisdom Breda zbn homogene structuur door toevoeging van de Zeeuwse rilanden. Het bestaande bisdom Haarlem valt uiteen in Het bisdom Groningen omvat welis waar meer dan 10 pet. van de Neder landse bevolking en bijna 28 pet. van aet Nederlands grondgebied, maar is verreweg het kleinste bisdom wat het aantal katholieken betreft: 85.000, die opna 7 pet. van de totale bevolking in "ft gebied uitmaken (1.200.000). Het hieuwe bisdom telt vijf dekenaten (Gro- itingen, Heerenveen, Klazienaveen, Leeuwarden en Sneek), waartoe in to- taal 81 parochies behoren, inclusief de vijf parchies in de N.O. Polder, die «eel uitmaken van het dekenaat Sneek. "an de ruim 800 priesters, regulieren inbegrepen, die in het bestaande aarts bisdom in de zielzorg werkzaam zijn, hebben er 140 hun wettelijk domicilie in het nieuwe bisdom Groningen. De te benoemen bisschop van Gronin gen zal zijn intrede doen in een bis dom, dat, gezien zijn uitgestrektheid en geringe aantal katholieken, diasporage bied genoemd mag worden, vrij homo geen mot enkele katholieke enclaven. De onkerkelijkheid in het nieuwe bis dom is groot; volgens de volkstelling van 1947 is 27 pet. van de Groningse bevolking onkerkelijk en 23,5 pet. van de Friese bevolking, terwijl het lande lijk percentage 17 bedraagt. twee bisdommen, die elkaar qua structuur weinig ontlo pen. Het aartsbisdom Utrecht zal niet langer meer dan de helft (57 pet.) van het Nederlands grondgebied beslaan, maar blijft na aftrek van het bisdom Groningen (ruim 8.000 m2) nog wel het meest uitgestrekte bisdom met een oppervlakte van ruim 10.000 km2. Qua aantal katholieken blijft het bisdom Den Bosch verreweg het grootst (ruim 900.000), ondanks de afscheiding van het dekenaat Geer- truidenberg, dat met 30.000 het aantal katholieken van het bisdom Breda vergroot tot ruim 380.u00, inclusief de bijna 20.000 katholieken van de Zeeuwse eilanden, die van het bisdom Haarlem worden afgescheiden. Roermond is het enige bisdom, dat door de herindeling van de Kerkprovincie geen enkele verandering ondergaat; het blijft het meest homogeen katholieke bisdom met een bevolking, die voor 94 pet. katholiek is. Met betrekking tot de ontwikkelings mogelijkheden van het bisdom Gronin gen moet ook rekening gehouden wor den met de verdere inpoldering van het IJsselmeer. Naar schatting zal het hieuwe land t.z.t. door 250.000 mensen hewoond worden, onder wie mogelijk 70 a 100.000 katholieken. Hoewel hier omtrent nog niets vaststaat, is het niet Y>\ besloten, dat een deel hiervan tot het Uom Groningen zal gaan behoren. schreven reeds, dat de structuur Een delegatie van de Ned. Federatie van Landelijke Rijverenigingen bood de jarige prinses een bloemstuk aan, dat nel insigne van de federatie voorstelt. De bloemen worden gedragen door mej. A. Kistenmaker en Gerbrand van der Horst In een dinsdag gehouden buitengewone •igemene ledenvergadering van aandeel houders van de KLM is besloten mr. J. van der Wiel, algemeen secretaris van de KLM, met ingang van 1 januari j.l. te benoemen tot directeur van de Vennoot schap. Een koopman uit Leidschendam stond dinsdag terecht voor de Haagse recht bank, beschuldigd van opzettelijke brandstichting en poging tot oplichting van een verzekeringsmaatschappij voor 150.000. Hjj had in maart 1955 een verzeke- Hng afgesloten op een transport van vijf kostbare schilderijen, welke hij met *Ün auto van Zoetermeer naar Arnhem moest vervoeren. 29 maart 1955 zou hij de twee Ruysdaels, een Aert v. d. Heer, een Adriaan v.d. Velde en een Vrancx wegbrengen. Dit is nooit gebeurd, want bij het starten van de ®uto zou er een ontplof f ink je ontstaan *Un. In enkele korte ogenblikken brand de de auto uit en daarbij de waarde volle inhoud. Dit is tenminste het ver haal van verdachte. De justitie betwijfelde echter of dit «'aar was. De koopman werd gearres- j®erd en zit nu reeds negen maanden h voorarrest. Het vérmoeden was ge- ka®11 dat er in het geheel geen kost- Wn,? schilderijen in de auto aanwezig aan n en dat ver<b het vuur zelf had derh ftoken om zonder veel werk an- pnaive t°n te incasseren. gpn'omaren vele getuigen en deskundi- rie harProepen- Het openbaar ministe- de vera achttien getuigen gedagvaard, dêcharD?edigin£ had negen getuigen A van het aartsbisdom Utrecht door af splitsing van het diasporagebied aan homogeniteit gewonnen heeft. Het res terende deel heeft een gemengde bevol king, die voor 33 pet. katholiek is. ver deeld over ruim 300 parochies in 17 de kenaten. Het dekenaat Hilversum, waarvan 16 parochies in de provincie Noord-Holland liggen, is hierbij uiter aard niet inbegrepen. Het is nog niet bekend onder welk dekenaat de paro chies Baarn en Eemnes, gelegen in de provincie Utrecht en tot vandaag deel uitmakend van het dekenaat Hilversum, zullen gaan behoren. De mogelijkheid bestaat, dat het aartsbisdom tot split sing van een of meer parochies zal overgaan. De structuur van het bisdom Breda wordt ingrijpend gewijzigd door toe voeging van de Zeeuwse eilanden. Terwijl de bevolking in het bestaande bisdom voor 82 pet. katholiek is, ma ken de 19.000 katholieken op de toe gevoegde eilanden nauwelijks 10 pet. van de eilandenbevolking uit. Het ho mogeen katholieke bisdom wordt dus uitgebreid met een uitgesproken dias poragebied, waarvan ook de katholie ke bevolking in mentaliteit sterk ver schilt van de Zeeuwsvlaamse en Westbrabantse bevolking. De Zeeuwse eilanden tellen 13 paro chies, alle onder het dekenaat Middel burg, terwijl het dekenaat Geertruiden- berg, dat van het bisdom Den Bosch op het bisdom Breda is overgegaan, 11 parochies omvat, zodat laatstge noemd bisdom met twee dekenaten, waartoe 24 parochies behoren, wordt uitgebreid tot 14 dekenaten met 150 pa rochies. Het bisdom Den Bosch omvat thans nog 22 dekenaten. Het bisdom Haarlem wordt door de oprichting van het bisdom Rotterdam in twee vrijwel gelijke delen gesplitst. Het huidige bisdom omvat 20 dekena ten, waarvan er 10 in de provincie Zuid- Holland liggen, dus tot het bisdom Rot- zullen behoren. Na aftrek van het dekenaat Middelburg blijven er in het bisdom Haarlem 9 dekenaten over, waarbij dan nog het toegevoegde deke naat Hilversum geteld moet worden, zodat het nieuwe bisdom Haarlem, pre cies de provincie Noord-Holland omvat tend, uit 10 dekenaten zal bestaan, waartoe ruim 170 parochies behoren, de 16 Gooise parochies inbegrepen. Van de bijna 2.000.000 inwoners is 30 pet. ka tholiek en 34 pet. onkerkelijk. De 10 dekenaten in het bisdom Rot terdam strekken zich uit over ruim 160 parochies. De bevolking, ruim 2.500.000 zielen, omvat bijna een kwart van de gehele Nederlandse bevolking, welke omstandigheid Rotterdam, qua inwo nertal, tot het grootste bisdom van Ne derland maakt. Van de Zuidhollandse bevolking is 25 pet. katholiek en 21 pet, onkerkelijk. Bovenstaande herindeling en grens wijzigingen zijn alle in genoemde Pau selijke bul vermeld. Eventuele grens wijzigingen van meer ondergeschikt be lang zullen nader geregeld worden, met welke werkzaamheden de Internuntius belast is. Hierover valt in dit stadium nog niets te berichten. Het is dus nog niet bekend of b.v. de Vijfheerenlanden in de provincie Zuid-Holland, die tot het aartsbisdom Utrecht behoren, al of niet bij het bisdom Rotterdam gevoegd zul len worden. Dit gebied omvat de paro chies Gorinchem, Everdingen, Leer dam, Uithoorn en Vianen, waarin plm. 4.500 katholieken wonen. V,;arRe. yan nl^Mene van deze deskundigen ken ovg?1,hoesten hun oordeel uitspre- £ng dan "togelijkheid van kortslui- otand, oniw1 over de mogelijkheid van zou vandan an door benzine. De zitting dg worden voortgezet. vanmiddag 'toerf' 3' M' uit UJ;recht ls boom vandaan w" meenS ,een burglaan over te stiu om, Meckelen- gegrIbenhHifmeente^k've^rtSf is ovlrleden. Werd ernstig gewond en Namens de gemeente Amsterdam bood burgemeester d'Ailly gisteren de jarige prinses Beatrix een bronzen uil aan, vervaardigd door de onlangs overleden beeldhouwer John Radecker. Straks zal het beeld als symbool van de wijsheid de studentenkamer van de prinses in Leiden rieren. Advertentie Het hoog militair gerechtshof heeft een 23-jarige reserve luitenant-vljeger uit Nijmegen veroordeeld tot een boete van 200 gulden subs, dertig dagen hech tenis, hiermee de uitspraak van de krijgsraad bevestigend. De vlieger had, aldus de dagvaarding, ,,in afwijking van zijn opdracht boven zijn woonplaats kunstvluchten vertoond". De eerste keer was hij boven de be bouwde kom van Nijmegen een duik vlucht begonnen, welke hij volgens oog getuigen had doorgezet tot ongeveer 200 meter. Dit laatste ontkende hij ech ter, daar zjjn .hoogtemeter, zoals hij op merkte, de minimum toelaatbare hoog te van 400 meter nog niet had aange wezen. De tweede keer had hij in zijn meteoor enige „rolls" gedraaid, naar hij zeide boven de Betuwe, doch volgens ooggetuigen boven de bebouwde kom van de stad. (Van onze Haagse redacteur) In de dinsdag gehouden vergadering van de Centrale commissie voor geor ganiseerd overleg heeft de r.-k. Centrale van burgerlijk overheids- en semi-over- heidspersoneel ernstige kritiek uitgeoe fend op het advies van de commissie van loondeskundigen, waarin gesteld is, dat er geen sprake zou zijn van een ongemotiveerde discrepantie tussen de beloning van lagere en middengroepen van ambtenaren en van overeenkomsti ge groepen van het particuliere bedrijfs leven. De kritiek van de r.-k. Centrale (waarbij zijn aangesloten de ARKA, de KABO, het Katholiek Onderwij- zersverbond, de r.-k. Bond van Ver- voerspersoneel St.-Raphael, de Bond van katholiek politiepersoneel St.-Mi chael en de organisatie van katholie ke leerkrachten bij het nijverheidson derwijs (St.-Bernardus) is neergelegd in een nota, welke het advies van de loondeskundigen uitermate vaag en vol tegenstrijdigheden noemt. Met name heeft het katholiek over heidspersoneel er bezwaar tegen, dat bij de vergelijking tussen de situatie bij het rijk en die in de particuliere sector geen rekening is gehouden met de toe slagen, die in het bedrijfsleven worden gegeven. Verder acht men o.m. onjuist, dat het element „zwart loon" in het advies van de loondeskundigencommis- sie uitgeschakeld is. Waar de loondeskundigen in hun ad vies opmerken, dat de besprekingen met de centrales van overheidspersoneel minder hebben opgeleverd dan gehoopt was, antwoordt de r.-k. Centrale, dat zij duidelijk verwezen heeft naar de notu len van het georganiseerd overleg, waarin haar standpunt precies is neer gelegd; men wilde de onderhandelingen niet verplaatsen van het georganiseerd overleg naar de commissie van loondes kundigen. De kritiek van de r.-k. Centrale wordt in orote trekken gedeeld door.de Cen trale van christelijk overheidspersoneel. De moderne bonden, verenigd in de A.C.O.P., zouden zich, volgens elders in gewonnen informaties, echter wel achter het advies van de loondeskundi gen stellen. De r.-k. Centrale gaat zich thans na der beraden over het loonbeleid. De eerste aandacht is gericht op de lonen van de laagstbezoldigden en op de sa larissen van het middelbare en admini- stratief-technische personeel. De laagstbezoldigden zou men tegemoet kunnen komen door een betere rangbe vordering. Advertentie TEGEN HOEST EN HEESHEID DAGELIJKS VOOR STEM EN KEEL zijn de bestanddelen van Wybert, het doelmatige middel ter bescher ming van de keel. Onmisbaar voor een ieder die zijn stem veel moet gebruiken. De behandeling van het wetsontwerp, dat beoogt het wettelijk toegestane aan tal dagen voor herhalingsoefeningen uit sluitend voor ongeveer 8000 man van de derde divisie met maximaal dertig dagen te verlengen is aanleiding geweest tot kritische beschouwingen in de Tweede Kamer. Vooral het feit, dat een door de Minister aanvankelijk absoluut noodzakelijk genoemde al gemene verlenging van de herhalings termijn tot 150 dagen werd vervangen door dit - vrij beperkte - ontwerp ontlok te de heer Goedhart (P.v.d.A.) de op merking dat het met de absolute nood zakelijkheid dus wel was meegevallen. Ook werd het door verscheidene leden, onder wie jhr. Ruijs de Beerenbrouck (KVP.) een aanleiding tot ontevreden heid geacht, dat nu een aantal mili tairen langer moet opkomen dan an deren. Men vroeg om een duidelijke verklaring van de regering over de noodzaak van deze maatregel. Als een van de argumenten was genoemd: de komende intergeallieerde oefeningen in Duitsland, maar onlangs zijn deze oefe ningen afgelast. „Hoe gaat het nu verder", aldus jhr. Ruijs de Beerenbrouck. De katholieke senator was tenslotte ook weinig con tent met de door minister Staf toege zegde vergoeding van f 5 voor elke dag dat extra moet worden geoefend. Hij stelde een naargelang het burgersa laris gedifferentieerde vergoeding voor met een minimum van 5.- en eventueel met een maximum. De heer Goedhart wees nog op de economische gevolgen van het ontwerp. Hij verklaarde zich niet tegen, maar wilde er toch wel bij de regering op aandringen zo min mogelijk van de ge geven bevoegdheid gebruik te maken. Volgens de thans beschikbare gevens gaan alleen al 109.000 mandagen ver loren, aldus de socialistische woordvoer der. Een stralende achttienjarige Prinses Beatrix kwam dinsdagmiddag, verge zeld door H. M. de Koningin en Prins Bernhard de Stuckzaal van het paleis Soestdijk binnen om de delegaties te ontvangen die haar gelukwensen kwa men aanbieden. Daarvoor had zjj reeds vol ontzag de enorme stapel brieven, pakjes en tele grammen bekeken, die opgestapeld la gen in het secretariaat en uit alle delen van het land en van de wereld gekomen waren. Mevrouw M. P. v. d. Sluys-Kuselbos typeerde de gevoelens van het Neder landse volk misschien nog het beste, toen zij, sprekend namens de afdeling Den Haag van de Federatie Vrouwelij ke Vrijwillige hulpverlening, zei: ,,U bent onze Prinses, maar u bent ook zo'n heerlijk gewoon jong meisje". Dat was de Prinses inderdaad dinsdagmid dag, een gewoon jong meisje, die een enkele keer misschien moeilijk de woor den kon vinden' om de vele goede ge vers te bedanken, maar dan door haar spontaan: „Ik weet niet, wat ik daarop zeggen moet" toch precies de goede toon trof en daarmede de hartelijke sfeer van deze middag accentueerde. Het was een bonte rij die, delegatie per delegatie, de lichte, zonovergoten zaal binnen kwam. Allereerst de afvaar diging van het civiele en militaire Huis van H. M. de Koningin, bestaande uit mevr. N. Smitt-Avis, mr.- J. C. Baron Baud en jhr. mr. C. Dedel. Zij boden een gekleurde kopergravure aan, die de stad Leiden in 1659 voorstelt. „Wij hopen, dat u deze gravure in uw kamer zult hangen en de Leidse Alma Mater veel eer zult aandoen door haar veel vuldig te bezoeken", aldus Baron Baud. Een prachtige orchidee in kristallen vaas was het geschenk van het geza menlijke personeel uit Den Haag, Het Loo, Soestdijk en Amsterdam, dat ver tegenwoordigd werd door huismeester E. van der Flier, de chef van de ga rage A. Hulleman, de tuinbaas C. v. d. Biink, de boswachter J. J. Kraayen- hagen, de chef van de rijstallen K. Buiten, de concierge A. Kroeskamp en de mecanicien van de vliegdienst C. N. Roes. Drie commissarissen van de Konin gin traden hierna binnen, als verte genwoordigers van hun acht collega's. Mr. H. P. Linthorst Homan uit Fries land overhandigde het geschenk, een moderne schemerlamp, terwijl dr. F. J. M. A. H. Houben uit Limburg en mr. C. Th. E. Graaf van Lynden van Sandenburg uit Utrecht belangstellend toekeken hoe de Prinses vol verwach ting de doos openma-kte en haar vreugde over het cadeau uitte. De beurt was hierna aan B. en W. van de gemeente Baarn en aan B. en W. van de nabuurgemeente Soest. De eerste delegatie bracht een kristallen bowlstel mee. de tweede een boek met reproducties van de National Galle ry te Londnen. Burgemeester d'Ailly bood het ge schenk van de gemeente Amsterdam aan, vergezeld door mej. E. van Es als afgevaardigde van de leerlingen van de Amsterdamse artistieke opleidingsinsti tuten. Een gemeentebode in ambtscos- tuum torste de grote bronzen uil, het oeuvre van de onlangs overleden beeld houwer Johan Radecker. „Het symbool van de wijsheid", zo zei de Amsterdams burgervader. Op de voet zijn het wa pen /an Amsterdam en de datum 31 januari 1956 aangebracht. Het oranje-comité Soest en de Baam- se Oranjevereniging brachten elk een gekleurde gravure mee en toen werd een reusachtige bloemenmand de zaal ingedragen door twee militairen, de kleurrijke hulde van de Koninklijke Ma rechaussee, die bij monde van brigade generaal W. Kist de gevoelens van trouw en vreugde kwam overbrengen. Tafellakens en servetten waren de geschenken van Tesselschade - Arbeid Adelt en van de Vereniging van Neder landse huisvrouwen. De afdeling Den Haag van de Fede ratie vrouwelijke vrijwillige hulpverle ning overhandigde een grote orchidee. De hoofdredactie van de Winkler Prins Encyclopaedie bood symbolisch het eer ste deel van haar werk aan, de overige delen waren des morgens reeds op het paleis bezorgd. De Kon. Ned. Zeil- en Roeivereni ging had waarschijnlijk voor de spor tieve Prinses geen beter geschenk in het vooruitzicht kunnen stellen, dan zij het thans bü monde van de heer E. Crone deed: een zeiljacht naar keu ze geschikt voor de wateren tussen de Het overstelpende aantal blijken van be langstelling en hartelijkheid ter gele genheid van de verjaardag van H.K.H. Prinses Beatrix uit alle delen van het rijk, heeft de Prinses doen besluiten over de radio een woord van dank te richten tot allen, die bijgedragen heb ben die dag voor haar onvergetelijk te maken. Dit zal vanavond om 8 uur ge schieden in een uitzending over de bei de zenders Hilversum I en Hilversum n. Kent U ze, de mensen die in deze dagen van be paald beledigende kou rondlopen met blijde ein- delijk-weer-eens-een-fiks- Hollands-winterweertje- gezichten? Mensen, die kwiek de gladde ijzers uit het vet halen? Nu, ik be grijp ze niet. Op mij ma ken ze de indruk van een andere pla neet te komen. In een periode als deze, wanneer de ijstijd schijnt terug te keren, heb ik maar één behoefte; er niet wezen; een voudig niet bestaan. Ik kom U vandaag dan ook alleen maar meedelen dat ik er niet ben. Zodat U zich oprecht ver gist als U denkt dat ik vandaag een stukje voor U schrijf. Wadden en de Schelde, een jacht te bouwen op aanwijzingen van de Prin ses, dat eerlang de meren en rivieren van het Nederlandse landschap zal bevaren, een waardig geschenk in een land wiens geschiedenis zo nauw met het water is verbonden. En toen moest de Prinses de kou buiten in, want bij hotel Trier had zich inmiddels de delegatie van de Kon. Ned. Federatie van landelijke rijvereni- gingen opgesteld, acht ruiters en ama zones, voorafgegaan door een vaandel drager te paard en daartussen in een door vier vossen getrokken open calè che, waarin een afvaardiging van het bestuur onder leiding van voorzitter E. J. Kistemaker uit Hoofddorp was geze ten. De calèche stopte voor de hoge pa- leisstoep, de ruiters maakten halt en front en een jongen en meisje stapten uit met een grote bloemenmand, die zij de trappen opdroegen naar de Prin ses. H.K.H. kwam naar beneden, be groette het bestuur en schudde de rui ters en amazones de hand om hen te danken voor de fraaie hulde. Aangewakkerd door een stormachtige oostenwind is dinsdagavond omstreeks zes uur de kapitale boerderij van de veehouder P. Donker aan de Woudse- dijk onder de gemeente Woubrugge af gebrand. Ook de schuren, stallen en al het materiaal gingen in vlammen op. Het vee kon tijdig worden gered. De brandspuiten van Woubrugge en Lei- muiden konden geen water geven door dat de slangen bevroren. Vermoedelijk is de brand ontstaan doordat een storm lantaarn is omgevallen. Ruim 50 koeien konden nog bijtijds worden gered: een vakensschuur bleef alleen behouden. De brand woedde van avond nog laat in de grote voorraden stro en graan. De muren van de boer derij zijn ingestort. De schade beloopt een. paar ton. De eigenaar is verzekerd. Dinsdagavond is brand ontstaan in de voormalige cichoreifabriek te Heusden, waarin thans twee gezinnen wonen. Een deel wordt ook gebruikt voor opslag plaats van aardappelen. Het vuur, dat werd aangewakkerd door de felle oos tenwind, legde het gehele gebouw in de as. Met behulp van de Bossche brand weer kon het vuur beperkt blijven tot dit gebouw. Met de nablussing was men nog geruime tijd bezig. De oorzaak is nog onbekend. De schade wordt geschat op 40.000.Het gebouw is ver zekerd. Dinsdagmiddag is een hevige uitslaan de brand ontstaan in het vrö grote en vrijstaande fabrieksgebouw van Jutex, een matrasdekkenfabriek en zakken- handel van de heer Fred» Velner, aan de Berkelweg te Deventer. Het vuur greep zo snel om zich heen, dat ondanks hard werken van de brandweer, die met groot materiaal optrad, het vuur in zeer korte tijd nagenoeg het gehele hoofd gebouw van de fabriek had verwoest. Grote voorraden, voornamelijk bestaan de uit kapok, jute en dergelijke materia len, werden een prooi der vlammen. Dinsdag is een 7-jarige jongen te Ruinerwold, die van de openbare la gere school te Broekhuizen kwam, en, om in huis te komen, de openbare overweg aldaar moest passeren, onder een dieseltrein gekomen. Hij werd op slag gedood. Het KRO-programma van dinsdag 7 februari zal van ongeveer 15.15 tot 16.15 uur worden onderbroken voor een nationaal programma: een repor tage van de buitengewone vergadering van de Raad van State, welke voor de eerste maal door H. K. H. prinses Bea trix wordt bijgewoond. De KRO zal des avonds als gezamenlijk programma een kerte herhaling van deze reportage uit zenden met aansluitend een verslag van het aanbieden der geschenken. De modA-ontwerpers van de Franse Rivièra zijn niet alleen ineesters op het gebied t>an de badpakken an sportpakjesmode, ook de „uitgaans-toilettev" staan in hun belangstelling. Men ziet hier links een avondjapon Festival genaamd vervaardigd van bedrukt linnen, welke gedragen wordt met een roze satijnen mantel. Ontwerp: Jeane Charlotte uit Nice. Rechts: „Bataille des fleurs": een roomkleurige zijden organza japon, bedrukt met een bloemenmo- tief, welke gedragen kan worden met een wijde sjaal. Ontwerp: Thérèse Army.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 5