ERICSSON, wereldkam pioen, breekt reeks van Russische successen Toekomstige training van schaatsploeg in gevaar Oostenrijker Toni Sailer behaalt opnieuw goud Chefarine 4 Regering neerleggen moet zich bij een loondifferentiatie OLYMPISCH KAMPIOEN OP DE 10.000 METER IN RECORDTIJD Hjalmar Andersen verweert zich UITSLAGEN uit Cortina h n f mi M Overdekte ijsbaan noodzakelijk Amerikanen zoeken films om protest te kunnen winnen Mag're stralen steeds belmdm aan de Nederlandse stranden, daar ook speelde mester Tim mei zijn kinder ruk gezin: DAAR VIEL DIM - v TOEH MIDDENIN Betere bestrijding van pijnen en griep! Zo is mijn zoon WOENSDAG 1 FEBRUARI 1956 PAGINA 7 KLEIN NEDERLANDS SCHAATSDRAMA Slalom Tenzij.... BROEKMAN STAAKT HET SCHAATSEN EN WORDT NOOR m i IJshockey CANADA VERLIEST VAN VER. STATEN SCHAATSCRACKS NAAR NEDERLAND? Geldzorgen bij de schaatsbond Centrale training voor amateurs verzen: JAN BOMANS tekeningen: CAREL VOGES Copyright: De Tijd W Schaatskampioenschap in Rotterdam Amerikanen aan de start? Biljartkampioenschap voor de Eurovisie Bahamontes heeft gewrichtsontsteking Fausto Goppi in ziekenhuis MR. DE GOU IN EERSTE KAMER Vooral industriegemeenten hebben uitbreiding van secundaire arbeidsvoorwaarden nodig Ziektekostenregeling door CL. BUDINCTON KELLAND Vertaling van Sjoerd de Vries Spanningen Treinbestuurder veroordeeld Examens (Van een speciale verslaggever) Sigge Ericsson, wereldkampioen in 1955, heeft een eind gemaakt aan de overigens nog opmerkelijke reeks van Russische schaatssuccessen. Op de laatste dag van het Olympisch schaats toernooi heeft de vijfentwintigjarige Zweedse handelaar in sportartikelen na een prachtige race tegen het uur- Werk de tienduizend meter ln een Olympische recordtijd op zijn naam ge bracht. Hij versloeg daarbij de jonge Noor Johannesen en de Rus Gontsja renko. Ericsson leverde zijn prestatie onder omstandigheden en op een baan die allerminst geschikt waren voor het maken van een uitzonderlijke tijd. Er hing een lichte mist boven de drijvende baan en het ijs was ook al niet in ideale conditie. Maar Ericsson, Johannesen, Gontsjarenko en vele andere prominenten hebben niet zoveel hinder gehad van de slechte omstandigheden als de grootste pechvogel onder de schaatsenrijders op deze Olympische Winterspelen, Kees Broekman. Toen Nederlands favoriet voor één der me dailles in de morgenuren de spits afbeet van de laatste wedstrijd van het toernooi, hing een loodzware mist over de baan en vroor het geducht. Voor Broekman, juist voor hem, was deze handicap te groot. Ondanks een uiterste krachtsinspanning was hij niet in staat om zich in de prijzen te rijden. Maar het was zoals de Nederlander kort na zijn tragische rit toen het weer al lengs beter werd vertelde: „Niet Ericsson, Gontsjarenko of anderen zullen me verslaan, maar de natuur." Sigge Ericsson is dus Olympisch kampioen. Hij is het met ere. Op de zwaarste van de vier afstanden heeft ae sterke Zweed een prestatie gele- 7-vi i^le groter is dan men van de tijd alleen kan aflezen. Niet vanwege het feit, dat hij het Olympisch record van Hjalmar Andersen veel scherper heeft gesteld. Ericssons tijd ligt echter ook bijzonder dicht in de buurt van het wereldrecord, dat Andersen en kele jaren geleden vestigde en nog nimmer door de recordspecialisten bij uitnemendheid, de Russen, is be dreigd. Maar terwijl Andersen zijn topprestatie leverde op een moment dat er geen idealer omstandigheden Voor recordverbeteringen te wensen jjbn, kwam Ericsson onder tamelijk hgunstige condities tot op drie se inden van het record. to kelij!5sson 'iad het zeker niet gemak- tegen toen hij' hl de tiende rit startte de Japanner Asasaka. De nieuwe 10.000 meter 1 Ericsson. Zweden 16.35.9; 2 Jo hannesen, Noorwegen 16.36.9; 3 Gont sjarenko, Rusland 16.42.3; 4 Haugli Noorwegen 16.48.7; 5 Broekman, Ne derland 16.51.2; 6 Andersen, Noor wegen 16.02.6; 7 Yakimov, Rusland 16.59.7; 8 Dahlberg, Zweden 17.01.3; 9 Tsybin, Rusland 17.03.4; 10 Kuh- nert, Duitsland 17.04.6; 11 Cronshey, Engeland 17.05.6; 12 Jarvinen, Fin land 17.05.Q; 13 Anderson, Zweden 17.13.5; 14 Kolar, Tsjechoslowakije 17.16.9; 15 Stroem, Zweden 17.17.0; 18 De Graaff, Nederland 17.21.6; 25 Van 't Oever, Nederland 17.37.7. Kunstrijden Na afloop van de vijf verplichte figuren was de stand bij het kunst- rijden voor dames: 1 Tenley Al bright, Ver. Staten, 1070,7 punten; 2 Carol Heiss, Ver. Staten, 1054 9; 3 Ingrid Wendl, Oostenrijk, 10081; 4 Yvonne Sugden, Engeland, 9914; 5 Hanna Eigel, Oostenrijk, 978,8; 12 Sjoukje Dijkstra, Nederland, 910 8, 13 Joan Haanappel, Nederland, 891,2. Noordse combinatie 1 Sverre Stenersen, Noorwegen 455; 2 Bengt Ericsson, Zweden 437.4; 3 ï'rancisek Gron-Gasienica, Polen 436.8; 4 Korhonen, Finland 435.597: 5 Barhaugen, Noorwegen 435.581; 6 Knutsen, Noorwegen 435; 7 Gusakov, Rusland 432.3. 1 Toni Sailer, Oostenrijk, 3.14.7; 2 Igaya, Japan, 3.18.7; 3 Sollander, Zweden, 3.20.2; 4 Brooks Dodge, Ver. Staten, 3.21.8; 5 Schneider, Zwitser land, 3.22.6; 6 Pasquier, Frankrijk, 3.26.0. IJshockey Finale-groep; Zweden-Tsjechoslo- wakjje 5-0, Rusland-Duitsland 8-0, Ver. Staten-Canada 4-1. Als er nog een wedstrijd Rusland- Nederland in Alma Ata wordt gehou den zal ik aan wedstrijden blijven deel nemen. Anders is dit seizoen mijn laat ste geweest", aldus Kees Broekman na de laatste dag van de Olympische ^edstrgden. Kees gaf volmondig toe bij teleurgesteld was over zfjn re- bhaat op de 10.000 meter. rit"1^61 Was een tegenslag dat ik mijn moest1 der -de slechtste omstandigheden het ijs WE er- Onder ook in Davr m Seklopt, zoals ik dat rijden. Toen Gontsjarenko op 1J3 oeterWam waren het weer en het den had' ;\°7Cier gelÜke omstandighe- T lk hem gewend aarT het> ®e.daan- Maar ik ben den en ik zalPeCh schaatswedstrij- ren" er niet om zitten treu- Broekman vertelde dat het oorspron kelijk zijn plan was om na E N pische Spelen de Noorse national^ aan te nemen. Hij wil echter nog even wachten, omdat hij graag aan een wed strijd tussen Rusland en Nederland wil deelnemen. lp tawsv Sigge Ericsson Noorse lange-afstandspecialist Knut Jo hannesen had met 16.36.9 een bijzonder scherpe tjjd laten afdrukken. De Zweed heeft echter gereden voor wat hij waard was. Op de helft van de afstand had hij al een seconde voorsprong op de dienovereenkomstige tijd van Johan nesen en vanaf dat ogenblik groeide het verschil. In zijn welverzorgde stijl, de bochten voortreffelijk nemend, draaide hij voortdurend in hetzelfde hoge tempo. Na 6000 meter had hij een voorsprong van twee en 'n halve seconde op Johannesen en toen er twintig ron den waren afgelegd, bedroeg het ver schil reeds drie seconden. De gouden medaille was toen binnen zijn bereik en de Zweed heeft de kans niet laten varen. Johannesen was tot zijn goede pres tatie, die hem uiteindelijk de tweede plaats heeft opgeleverd, gekomen in een rit tegen Egbert van 't Oever. Toen er 3000 meter was gereden had de Noor een seconde voorsprong op Gontsjarenko, die op dat ogenblik de leiding had in het klassement. Hij vergrootte die voor sprong daarna met de regelmaat van een klok. Zijn rondetijden lagen steeds iets boven de veertig seconden, terwijl hij in de laatste vier ronden constant 39 seconden reed. Gontsjarenko daar entegen was juist in het laatste gedeel te van zijn rit afgezakt en boven de 41 seconden gekomen. Toen Gontsja renko het ijs betrad om als favoriet nummer één der Russen te trachten een vierde triomf voor de Sovjet-Unie in de wacht te slepen, begonnen de weersomstandigheden juist te verbete ren. De zon brak toen door de mist, waardoor de temperatuur drie graden kon oplopen. Gontsjarenko reed de eerste drie ronden in een voor zijn doen bijzonder laag tempo. Eerst daarna kwam hij op volle toeren. Na vierdui zend meter lag het wereldrecord zelfs binnen zijn bereik. Dertien ronden be neden de veertig seconden hadden hem zo ver gebracht. Op dat ogenblik lag hij zes seconden binnen de tijd van Kees Broekman. In de laatste tweedui zend meter verslapte hij, als gezegd, echter en kwam zodoende niet verder dan de derde plaats. Na Ericssons uitstekende rit heeft Hjalmar Andersen nog een vertwijfel de poging gedaan om althans één van zijn drie Olympische kampioenschap pen van 1952 te continueren. De Noor se veteraan ging bijzonder snel van start en was na 2000 meter zelfs een seconde sneller dan Ericsson Op de helft van de afstand begon men zelfs al aan een verrassing te geloven. Toen immers leidde Andersen met drie volle seconden. De drie en dertigjarige Noor had echter kennelijk te veel van zich zelf gevegd. De vermoeidheid begon een woordje mee te spreken. Met nog 3000 meter voor de boeg had hij al een achterstand op Ericsson. In de volgen de ronden zakte hij zelfs af naar de zesde plaats, achter Kees Broekman. De tweede dag van het Olympisch ijshockeytoernooi der finalisten heeft twee verrassingen gebracht. De grootste surprise was de nederlaag van 4-1 van Canada, de kampioen, tegen de Ver enigde Staten. Ook de grote nederlaag van Tsjecho Slowakije tegen Zweden lag niet in de lijn der verwachtingen. Rusland, dat Duitsland met 8-0 ver sloeg, ieeft nu gedecideerd de leiding genomen. De stand in het toernooi luidt: Rusland 2 2 0 0 4 12- 1 Amerika 2 2 0 0 4 11-3 Zweden 2 10 12 6-4 Canada 2 10 12 7-7 Tsj. Slowakije 2 0 0 2 0 3-11 Duitsland 2 0 0 2 0 2-15 De Koninklijke Nederlandse Schaat senrijders Bond overweegt de mogelijk heid om de Nederlandse, Noorse en Zweedse rijders na afloop van de Olym pische wedstrijden te Misurina naar Ne derland te laten komen. Als de vorst aanhoudt, zal de K.N.S.B. in staat zijn wedstrijden in Nederland te organise ren, waaraan de cracks, die zich momen teel in Italië bevinden, zouden kunnen deelnemen. Mocht het verzoek van de K.N.S.B. ingewilligd worden, dan zullen de rijders in ieder geval vóór 11 februari a.s. in Nederland aan de start verschij nen. „Hoewel wij ditmaal geen enkele me daille veroverd hebben, ben ik toch niet teleurgesteld over de resultaten, die on ze hardrijders tijdens deze Olympische Winterspelen behaald hebben". Aldus sprak gisteravond Henny Roos, technisch leider van de Nederlandse Olympische schaatsploeg. „Wanneer ik terugkijk op de afgelopen dagen, dan mag gezegd worden, dat wij heel wat bereikt hebben temidden van deze internationale „azen". Onze jongens hebben maar een ijstrai- ning van ongeveer vijf of zes weken gehad, terwijl hun voornaamste tegen standers de gelegenheid hebben gehad orr drie d vier maanden op het ijs te oefenen. Het is wel duidelijk, dat wij nimmer een ernstige bedreiging voor hen kunnen gaan vormen, tenzij wij in Nederland een grote overdekte ijsbaan krijgen. Indien er een dergelijke baan zou komen, dan kan ik u de verzekering geven, dat wij binnen de vijf jaar met De Olympische Winterspelen van dit jaar zijn een dubbele zege geworden voor de twintigjarige loodgieter en waaghals Toni Sailer uit het Oosten rijkse plaatsje Kitzbühel. Sailer heeft gisteren de slalom voor heren gewon nen en daarmee zijn tweede gouden medaille veroverd. Zondag won hij op buitengewoon fraaie wijze de reuze-sla lom en de wijze, waarop hü zegevier de in deze slalom, was gezien de buiten gewoon moeilijke combinatie van een ongekend groot aantal poorten en het mistige weer een klasse op zich. Het is zelfs niet onmogelijk, dat Sai ler als enige deelnemer aan deze win terspelen met drie gouden medailles naar huis zal gaan. Hij maakt ook nog een uitstekende kans op de eerste plaats in het nummer afdaling, dat vrijdag wordt gehouden. Er steeg een enorm gejuich op uit de kelen van zesduizend toeschouwers toen men in het licht der schijnwerpers temidden van de zachtjes neervallende sneeuw de 20-jarige Toni Sailer het erepodium zag bestijgen. Dit gejuich nam nog toe toen de in het zwart ge klede Igaya zijn plaats innam en uit handen van de voorzitter van het I.O.C., Avery Brundage, de zilveren medaille in ontvangst nam. Voordat Igay deze medaille echter op de borst kon spel den was er heel wat te doen geweest, geweest. Deze 24-jarige student van Dart mouth College in de y.S., de eerste niet-Europeaan, die ooit een Olympi sche medaille voor een herenskinummer heeft gewonnen, had namelijk onmid dellijk na de wedstrijd zelf toegegeven, dat hij bij het passeren van een der poortjes met de punt van een van zijn ski's de blauwe plek had geraakt, waar de paal in de sneeuw staat. Tientallen ooggetuigen zeiden, dat zij dit ook op korte afstand hadden kunnen waarne men en de Amerikaanse skiploeg dien de met steun van de Zweedse ploeg een protest tegen de tweede plaats voor de Japanner in. Indien de Olympische jury dit protest als juist aanvaard had, dan had dit betekend, dat Igaya vijf volle seconden bij zijn tijd zou zien gevoegd, waardoor hij naar de zesde plaats zou zijn afgezakt, terwijl de Zweed Sollander dan op de tweede plaats was gekomen en de Amerikaan Dodge, overigens een persoonlijke vriend en medestudent van Igaya op Dartmouth College, naar de derde plaats zou zijn opgeschoven. De Olympische jury aanvaardt echter slechts overtui gende bewijzen als films of foto's, waarop de fout onmiskenbaar te zien is De Amerikanen hebben zich bij de ze uitspraak nog niet neergelegd. Zij zijn ijverig bezig naar t.v.-films en dergelijke te speuren, om zo de fout te kunnen aantonen. De Noordse combinatie, bestaande uit skispringen en een cross-conntry over 15 kilometer, leverde een zege op voor de 26-jarige Noor Sverre Stenersen, die met succes zijn faam als winnaar van de wereldkampioenschappen 1954 hoog hield. Stenersen, houthakker van beroep, leerde de techniek van zijn sport in zijn bosrijk land door zich op ski's naar de winkel van zijn moeder te begeven. Om die winkel te bereiken moest hij over een afstand van 15 kilometer door de bossen heen. Bij het kunstrijden voor dames gaat de Amerikaanse Tenley Albright na vijf verplichte figuren aan de kop met 1070,7 punt. Daarna volgt haar landge note Carol Heiss, gevolgd door de Oos tenrijkse Ingrid Wendle, De Nederland se vertegenwoordigsters Sjoukje Dijk- srta en Joan Haanappel nemen op de ranglijst de 12e en 13e plaats in. de anderen om de hoogste eer zouden strijden". Momenteel ziet de toekomst er voor de Nederlandse hardrijderij allerminst rooskleurig uit, aldus, de heer Roos. De fondsen zijn opgeteerd. Er moeten snel financiële middelen gevonden worden. Zo die niet op korte termijn gevonden worden, zal het niet mogelijk zijn, om een voldoende aantal schaatsers naar het buitenland te zenden om te trai nen voor het nieuwe seizoen en de K.N.S.B. zal zich zelfs gedwongen zien de conditietraining op het C.I.O.S. te Overveen te staken. De heer Roos vertelde verder, dat er een goede kans bestaat, dat men Neder land de wereldkampioenschappen hard rijden in 1957 zal laten organiseren (de ze wereldkampioenschappen zouden dan theoretisch in Nederland gehouden kun nen worden, maar waarschijnlijk in fei te in een van de Scandinavische landen plaats vinden), maar dat de inkomsten, welke deze kampioenschappen voor Ne derland zouden opbrengen, dan toch nog niet beschikbaar zouden zijn voor de training van de Nederlandse hardrijders in het komende seizoen. Afgezien van de financiële moeilijk heden zijn er nog meer problemen, aldus de technisch leider van de Nederlandse ploeg: „Wanneer wij binnenkort niet over nieuwe fondsen zullen kunnen be schikken om een nieuwe generatie op te kweken, dan zijn wij aan het einde van ons latijn. Wij hebben met veel hoop, dat wij nog veel langer op onze beste drie schaatsers zullen kunnen rekenen. Broekman heeft gezegd, dat hij waar schijnlijk binnenkort de wedstrijdsport eraan zal geven. De Graaff zal waar schijnlijk van zijn werkgevers geen vrij meer krijgen om te trainen en Maarse krijgt wellicht geen militair verlof meer, iets, wat de militaire autoriteiten al hebben laten doorschemeren". (U.P.) Vandaag zal met het oog op de wed strijd tussen de amateurelftallen van Frankrijk en Nederland op 18 maart te Maubeuge voor de eerste maal een cen trale training voor amateurspelers in het Olympisch Stadion te Amsterdam wor den gehouden. Voor deze training zijn de volgende spelers uitgenodigd: van der Lee (HFC), J. Herberts (Vitesse), Claus (Helmondia), van Bruggen (DFC), Blom (WW), Duyster (De Spartaan), E. Herberts (Vitesse), Elfring fRobur et Velocitas), Fabels (Be Quick), Den Tenter (DWV), Reesink (WVC) en Sonne veld (Sparta) DIM DOM Indien het vriezende weer blijft aan houden zullen op zaterdag 4 en 5 februari op de baan van de Kralingse IJsclub te Rotterdam de nationale schaatskampioen schappen worden gehouden. Zaterdag worden de 500 m en de 5.000 m verreden, terwijl voor zondag de 1.500 m en de 10.000 m op het programma staan. Ook de rijders welke momenteel in Cortina d'Ampezzo zijn op de Olympische winterspelen zullen aan de start komen. Dit zijn Kees Broekman, Egbert van 't Oever, Gerard Maarse, Wim de Graaff, Jeen van den Berg en Nico Olsthoorn. De Nederlanders hebben voorts de Amerikaanse Olympische schaatsenrij ders uitgenodigd om 't komend weekeinde naar Nederland te komen voor een ont moeting NederlandVerenigde Staten. Het is de bedoeling de NederlandsAme rikaanse wedstrijd te laten samenvallen met de nationale kampioenschappen. De N.T.S. heeft van de Kon. Ned. Biljartbond toestemming gekregen om vrijdagavond 17 februari a.s. een recht streekse reportage te verzorgen van het Europees kampioenschap biljarten ka der 47/2, dat van 16 t.m. 19 februari in de rotonde van Houtrust in Den Haag zal worden.gespeeld. Deze reportage zal voor de Eurovisie eveneens in Duitsland, België, Frank rijk, Italië en Zwitserland worden uit gezonden. Volgens de Spaanse dokter Lopez Quilez lijdt de wielrenner Bahamontes de „koning van de bergen" uit de ronde van Frankrijk 1954, aan chronische ge wrichtsontsteking. Fausto Coppi, die in de laatste tijd iedere morgen hoge koorts heeft, is in het academische ziekenhuis te Genua opgenomen. Daar stelden de dokters vast dat de koortsen van reumatische oorsprong zijn. Advertentie Vier werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar endoen wonderenl Op grond van ontdekkingen van geleer den uit de gehele wereld, was het mogelijk de werking van het sinds tientallen jaren meest gebruikte middel te versterken door toevoeging van nieuwe geneesmiddelen. De 4 middelen in één tablet helpen ook dan, wanneer andere middelen (alen. TEGEN PIJNEN EN GRIEP 20 TABLETTEN B5 ct. (Van onze parlementaire redacteur) De salarispositie van het overheids personeel is vanzelfsprekend bij de be handeling van de begroting van Binnen landse Zaken in de Eerste Kamer ter sprake gebracht. De Kamer heeft ech ter het zojuist uitgebrachte rapport van de drie loondeskundigen buiten be schouwing gelaten. Men wees erop dat minister Beel het rapport eerst op het laatste moment voor publikatie heeft vrijgegeven en dat het daarom buiten de schriftelijke voorbereiding was ge bleven. De Kamer zal het vermoedelijk apart nog gaan behandelen. Namens de KVP sprak mr. De Gou, die het ministerieel verbod tot het uit keren van Kerstgratificaties een bewijs noemde van een te sterk gecentrali seerd loonbeleid van de overheid voor haar eigen personeel. Het is volgens hem geen kwestie van het bedrijfsleven te laten voorgaan bij het verhogen van de secundaire arbeidsvoorwaarden, zo als minister Beel het heeft doen voor komen. Er zijn immers in 1955 al ver hoogde vakantietoeslagen gegeven. De regering had met deze gratificaties het bedrijfsleven dus kunnen volgen. Zjj had zich moeten neerleggen bij differentia tie van de lonen. Niemand kan zich erover verwonderen dat vooral indus triegemeenten uitbreiding van de se cundaire arbeidsvoorwaarden nodig hebben. Onlangs moest in opdracht van de regering het salaris voor een klerk van J 3515,- tot 3510,- worden ver laagd. De heer De Gou vroeg scham per, of dit misschien moest worden ge zien in het licht van de „noodzakelijke zorg voor voldoende coördinatie in het loonbeleid". Van de andere kant noem de hij het geval van een directeur van het Haagse GEB, die bijna door Dor drecht was weggekocht, als zijn salaris niet tot 15.000,- was verhoogd. Ontevredenheid was er ook over het nog steeds uitblijven van de definitieve beslissing inzake de ziektekostenrege ling, De heer Schipper (AR) herinnerde aan het nog altijd gebrekkig functione ren van het georganiseerd overleg. Waarom komt geen minister of staats secretaris de onderhandelingen bijwo nen zodat er ook beslissingen kunnen worden genomen? De heer De Gou her innerde eraan dat de motie-Blom in de Tweede Kamer, die nog op het nipper tje kon worden afgestemd, een symp toom was dat de volksvertegenwoordi ging met een langer voortduren van uiimiiiiiiiiiiifimiiiimitiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiHiitMtimmMiMiiiiiuiiHni' 35 „Wil je daarmee zeggen dat je nl-t Vivien Long heet en niet de secretaresse van Bergamo geweest bent?" „Het mag misschien gek blinken, maar mijn naam is Maggie Jones," „Je wordt werkelijk openhartig," zei ik ironisch. „Heb je misschien nog andere bijzonderheden te vermelden?" „Eén bekentenis per dag is ruim voldoende," ant woordde het me ;je. Ik haalde mijn vade s brief uit mijn zak en gal haar het krantenknipsel. Terwijl zij het las, be studeerde ik haar gezicht, maar daaruit kon ik niets wijs worden. Na enkele ogenblikken gaf ze mij het knipsel weer terug. „En?" vroeg zij. „Dit bericht erbaast me n.gal," zei ik. „Ik vraag me af, waarom vader dit zonder enig com mentaar bij zijn brief heeft Ingesloten." „Dr. Provence werd niet gewond bij een auto- ongeluk", verklaarde het meisje. „Iemand had een helse machine in zijn tuto geplaatst en die is ont ploft, toen Provence de motor startte. Gelukkig is hij er zonder zware verwondingen afgekomen." „Op welke ,m is dat gebeurd?" informeerde i! „Op dezelfde dag dat een zekere Bergamo ver moord werd," antwoordde zij. „Je bent beter op de hoogte dan de pers," merkte ik ironisch op. „Mijn inlichtingenbronnen zijn zeer betrouwbaar," zei Maggie droogjes. Ik zag aan haar gezicht dat zij in een plagerige stemming was en graag wilde dat ik haar nog meer vragen zou stellen, zodat ze me ontwijkende antwoor den kon geven. Ik besloot er niet op in té gaan en stapte eensklaps op een ander onderwerp over, in de hoop dat dit haar teleur zou stellen. Het geratel van de graafwerktuigen drong "umoerig in het huis door en ik zei: „Ik hoop dat het -awaai je niet stoort. We zouden graag willen dat je je hier op je gemak voelt." „Hoe zou dat anders kunnen!" riep Maggie spot tend uit. Ze liet zich ir een stoel neervallen en begon haar lippen met de gevonden lippenstift rood te maken. „Wat betekent Y.M.U.S." vroeg zij plotseling. „Wat krijg ik, als ik dat raadseltje oplos?" wilde ik weten. „Meer dan je denkt!" „Waarschijnlijk zijn het een paar initialen", op perde ik. „Maar waarom wil je de betekenis van die letters zo g aag weten?" „Als ik die wist, zou ik naar huis kunnen gaan," antwoordde zij. „Heeft het iets te maken met Bergam en But- terick en de albino? En misschien met Dr. Pro vence en met mijn vader?" „En met Mollie Tacker er. Ingi.d Ash en Jenner," vulde zij aan. „Wanneer we de betekenis aan die letters ontfutseld hebben behoeven we weinig meer te weten." Zij trok een rimpel in haar gladde voor hoofd en vervolgde: „En het naarste is dat van onze kant alleen ik maar die letters gezien heb. En ik durf er niet over te schrijven of te telefoneren! „Onze kant?" vroeg ik, „Welke kant is dat?" „De kant, waar jij en ik aan staan." „Ik heb nu genoeg .an al die geheimzinnigheid," verklaarde ik. „Ga nu maar nieuwe problemen uit denken en laat me verder met rust. Ik ben aan een verhandeling bezig." Ik trof inderdaad voorbereidingen voor een be schouwing over het gilde-wezen van de Renaissance in vergelijking met de moderne vakbeweging, maar ik had hier op de ranch jammer genoeg te weinig boeken over dit onderwerp tot mijn beschikking. Terwijl ik over mijn papier gebogen zat. had Maggie zich met een tijdschrift in een hoek van het ver trek teruggetrokken. Op een bepaald ogenblik liet mjjn geheugen mij omtrent een jaartal in de steek en ik riep kwaad uit: „Wel vervloekt!" „Wat een taal!" i Maggie bestraffend. „Wat is er aan de hand?" „Ik ben het juiste jaar vergeten, waarin de zeven grote gilden van Florence het bestuur van de stad in handen namen." Het meisje keek niet uit haar tijdschrift op en antwoordde, alsof het over haar geboortedag ging: „Dat was in 1 "3. Met e overneming van het stadsbestuur maakten de gilden een eind aan de constitutie van Latino". Na deze woorden verdiepte zij zich weer in haar tijdschrift. Ik staarde haar met grote ogen aan. Maggie scheen mijn ■erbijstering niet te merken en schonk al haar aandacht aan haar lectuur. Haar houding prikkelde mij. „Hoe komt het dat je d- jaartal weet. Miss Jones?" informeerde ik kwaad. Zjj haalde even haar schouders op en antwoord de: „Och, ik heb een tamelijk goed geheugen." „Weet u dan ook nog wat die zeven gilden waren?" wilde ik weten. Zij legde haar vinger tussen de pagina's van haar tijdschrift en zei met een tikje ongeduld in haar stem: „Het gilde der rechters en advocaten het gilde der handelaren in vreemde stoffen het gilde der geldwisselaars het gilde der wolhandelaren het gilde der kooplieden 'an de kleinhandel het gilde der medici en apothekers en het gilde der bont handelaren. Dat zijn er geloof ik, precies zeven!" Ik meen dat ik nog nooit van mijn leven zó ver bijsterd en zó kwaad ben geweest. Ik wist niet, wat ik moest zeggen, en evenmin, wat ik moest denken van het meisje, dat dergelijke lastige historische vra gen wist te beantwoorden me een nonchalance, alsof het over dingen van ondergeschikt belang ging. Buiten mezelf gooide ik mijn potlood op de grond. Lk ging de kamer uit en smeet de deur met een klap achter me dicht. „Wat is er?" hoorde ik Maggie roepen. „Ik kan je niet meer zien!" schreeuwde ik terug. „Ik moet eerst nadenken, want ik kan nu helemaal geen wijs meer uit je worden." (Wordt vervolgd) dit gebrekkige overleg geen genoegen meer zal nemen. (De motie adviseerde, vooruitlopend op het georganiseerd overleg over de vraag of de regering het bedrijfsleven moest volgen, het om gekeerde). De heer De Loor (PvdA) deed een aanval op de ARKA, die in haar week blad de onpartijdigheid van de commis sie van loondeskundigen in twijfel heeft getrokken. Hij noemde het beledigend voor de heer Berger en de beide andere leden Hij waarschuwde voor spanningen die door de vrijere loonvorming zullen ontstaan tussen dienaren van de over heid en van het vrije bedrijfsleven. De heer De Vos van Steenwijk (WD) vroeg om de hogere rijksambtenaren buiten het georganiseerde overleg te houden, daar zij een geheel aparte kleine groep vormen. Bovendien is het onjuist, dat zij thans in de regeringsde legatie voor hun eigen zaak moeten pleiten. De heer Kolff (CH) vroeg om een her ziening van het rijksambtenarenregle ment waardoor een herhaling van een ontslag als dat van mr. Donnerman als secretaris-generaal van landbouw op de vage motieven var minister Mansholt in de toekomst onmogelijk wordt. Bij velen is de vraag gerezen, of dit niet de zwakste stee is in de rechtspositie van de ambtenaren. Algemeen was de Kamer ontevreden over het feit dat de minister per circu laire alle gemeentebesturen heeft laten weten dat de begrotingen voortaan in evenwicht moeten zijn. De circulaire was eerst ontvangen toen men overal deze begrotingen reeds had opge maakt. De rechtbank in Rotterdam heeft ding dag een 47-jarige machinist uit Rotterdam veroordeeld tot een boete van 60 gulden of twintig dagen hech tenis. Hij had op 22 februari van het vorig jaar een treinbotsing veroorzaakt op de lijn Rotterdam-Hoek van Hol land, waarbij drie mensen werden ge wond. De eis was een maand hechte nis voorwaardelijk met twee jaar proef tijd en 75,- boete of 25 dagen hechte nis. DELFT, 31 jan. Werktuigk. ing.: J. A. v. d. Beek, Amsterdam en M. M. Ro- mijn, Gouda. Kand. vliegtuigb. ing.: J. v. Geer, Bodegraven. Kand. electrot. ing.: J. H. M. Bokern, Breda, G. Borel, Sche- veningen, E. J. Boutmij, 's-Gravenhage, H. Buis, Scheveningen, P. Carrière, Loosduinen, L. W. Creyghton, Leiden, J. F. M. v. Dijk, Helmond, H. J. Go- bertus (met lof) 's-Gravenhage. H C. Goverde, Gouda, P. M. E. M. v. d. Grin ten, Asten, H. Hogeveen, Amstelveen, A. Ignatius, 's-Gravenhage, G. Koerts, Gou da, D. Kooiman, Delft, G. H. Meijer, 's-Gravenhage, T. J. Nieland, Amster dam, J. Ober, Leiden, S. E. Rapaport, Delft, L. K. Regenbogen, 's-Gravenhage, W. F. v. Rookhuijzen, 's-Gravenhage, E. de la Reulle, 's-Gravenhage, Touw Tjoen Bouw, Delft en J. M. Verburg, 's-Gra- venhage. Ingenieursexamen scheeps- bouwk. ing.: R. J. C. Dobson, Voorburg. Ingenieursexamen electrot. ing.: J. H. W. Arends, Breda, H. L. Attema, Voor burg, H. Bosma (met lof) Grotegast, H. R. F. Brulez, 's-Gravenhage, H. J. Frankena (met lof) Haarlem, C. J. de Graaf, 's-Gravenhage, H. C. de Graaff (met lof) Rotterdam, F. J. Janssen, Roer mond, S. J. J. de Jongh, Haarlem. T. J. v. Kessel. Deventer, Koentohadji, Delft, E. A. B. Langenhorst, Hulst, F. D. Loo- man, Apeldoorn, L. M. Mudde, Haarlem, W. Nagelkerke, Rotterdam, J. Noorda- nus (met lof) Hilversum, G. R. Nooy, 's-Gravenhage, H. A. Nossbaum, Am sterdam, W. C. M. Oomen, Den Hout, C. J. W. Panis (met lof) Eindhoven, H. F. Pit, Zeist, J. W. H. M. T. S. v. Rees, Scheveningen, J. G. Rietveld, Schiedam, R. de Roos, Amsterdam. Sie Hian Liat, Delft, Sie Swan An. Delft, G. C. van Slagmaat, Woerden, T. Sluijter, 's-Gra venhage, J. A. Smit, Overveen. Tan Tjwan Bie, Amsterdam, Tan Twan Hong, Delft, B. D. H. Teilegen, Rijswijk (Z.H.), W. Tuijt, Rijswijk (Z.H.), R. Vervoort. 's-Gravenhage en K. Wiersma, Leeu warden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 7