Radio Moskou Aanhouding berust op misverstand Russische vissers hebben zich vergist Eerste ooievaar komt schuchter kijkje nemen Over een treinontsporing, verlies in de bouwproduktie, gebroken melkflessen en een bevroren waterorgel Bevordering van systeembouw Anak Agung wil de conferentie hervatten Vandaag, uiterlijk morgen Ameland uit zijn isolement Prinses Beatrix dankt Elfstedentocht 6 februari? Britse proeven met nieuwe atoombom Uitbreidingsplan Amerikaanse vloot Het weer Aide-mémoire aan Den Haag Utovo gelast reis naar Genève af „wegens bijzondere bezigheden Kwast bevroren IJsorgel IJs is overal slecht Lagere gasdruk in Amsterdam In midden-Australische woestijn Eerste oppervlakteschip met atoomvoortstuwing Oranjesluizen gesloten Amerikaanse ballonnen boven Oost-Duitsland neergeschoten? MOTOR BRQMFIETSKLEDING Afnemende vorst DONDERDAG 2 FEBRUARI 1956 79ste JAARGANG No. 26516 Het Scandinavisch hogedrukgebied breidde zich over de Britse eilanden naar het zuidwesten uit. Tegelijkertijd nam het boven de Oostzee in betekenis af, onder invloed van een storing, die van Fin land naar Noord-Duitsland trok. Achter het front van deze storing bevindt zich belangrijk minder koude lucht, die via een omweg langs de Noordkaap van de oceaan afkomstig is. De minder koude lucht uit het noordoosten zal de komende 24 uur ook ons land lang zaam maar zeker binnen dringen, zodat de vorst zal afnemen. Plaat selijk kan weliswaar enige sneeuw vallen, maar deze zal niet van betekenis zijn. In Sovjet-Unie, waar de jong- ste koudegolf ontstaan is, zijn de oorwarmers en bontmutsen opgeborgen. De temperaturen be wegen zich daar in stijgende lijn. In Moermansk en Archangel ste gen ze tot boven het vriespunt. In Berlijn, waar de thermometer gis teren 22 graden onder nul wees, is Poolsneeuw gevallen. Men zag bij wolkenloze hemel ijsnaaldjes in de lucht glinsteren. Ooievaar Trein uit de rails Helicopter in: actie Luchtbrug Over het' ijs naar Marken Losse melk Kotter gezonken In, het bouwbedrijf Met Ameland, dat door de lage water stand in de Waddenzee en de plotseling ingevallen strenge vorst van alle scheep vaartverkeer met de vaste wal versto ken is, onderhoudt de luchtmacht sinds dinsdag door de lucht een verbinding. Vrij geregeld worden nu post en passa giers overgevlogen van en naar het eiland, dat vanuit de lucht gezien een arktisch oord begint te lijken. Men ziet hier twee „Dominions" van de basis Leeuwarden op weg naar het ge- isoleerde eiland (luchtfoto A.N.P.). Op de andere foto ziet men passagiers in een der toestellen stappen. percent van het aantal produktieve da gen. Een van de meest in het oog lopende conclusies van een rapport van de Centrale directie voor de Wederopbouw en Volkshuisvesting is, dat het ongunstig verschil tussen de produktie in de win termaanden en in de zomermaanden belangrijk groter is dan het produktie- verlies tengevolge van wat men on werkbaar weer in die perioden noemt. Voorlopige schattingen wijzen op een verlies in de orde van grootte van twin tig tot vijf en twintig percent. In het dorpje Itteren bij Maastricht zijn woensdagmiddag alle dieren van het dorp: paarden, koeien, schapen, geiten, konijnen, duiven, kippen en hon den door pastoor A. Schutgens geze gend in verband met het feest van St. Brigida. Ondanks de hevige koude was er veel belangstelling, zowel van dieren als van mensen. De pastoor was nau welijks met de zegening begonnen toen hij tot zjjn schrik bemerkte dat de wij waterkwast bevroren was... Op het Rembrandtsplein te Amster dam staat temidden van allerlei andere instellingen van vermaak, een water orgel. Wat wij reeds vreesden, is van nacht geschied: het Waterorgel is gis teravond bevroren en wel dusdanig dat het geproclameerde „sprookjesach tige effect" voorlopig in de orgelpijpen en waterleidingen begraven is. Repa ratie zal vrij veel financiën en tijd vergen. Het waterorgel bij de hoge noten, hoge waterstralen en bij de lage, kleine watervalletjes, dit alles met veelkleurig licht overgoten heeft enkele voor zieningen die het tegen vorst moeten vrijwaren. Doch deze bleken bij deze hevige kou gans onvoldoende. De pij pen waardoor het water naar boven spuit, sprongen bij grote aantallen en ook de rubber waterleidingen liepen grote scheuren op. Het ziet er naar uit dat maandag 6 fe bruari de Elfstedentocht wordt gehouden. Het bestuur van de Friese elfstedenver- eniging is bijeen geweest ter bespreking van de situatie zoals die zich op het ogen blik voordoet. Uit de ontvangen ijsbe- richten is gebleken dat over heel de provincie het iis slecht is ten gevolge van de sterke wind waardoor klei en zand op het ijs zijn gewaaid. Ook de be trouwbaarheid van het ijs vooral in het merengebied laat te wensen over. Voor het overige is het bestuur organisatorisch gereed. Vóór 6 februari zal echter geen sprake kunnen zijn van een elfsteden tocht, daar de zondag om principiële redenen uitvalt. Bij doorgaan zal men persoonlijk moeten inschrijven. Het bestuur zetelt daartoe weer in hotel „De Groene Weide". Besloten is ma ximaal 5000 tochtrijders en 500 wed strijdrijders toe te laten. Doordat het afvalwater van de gemeen telijke badinriching te Leeuwarden niet meer in de Buitengracht wordt geloosd is de toestand bij de Noordersingel, die in 1954 veel te wensen over liet, veel verbeterd. Met Gemeentewerken wordt onderhandeld over afdamming van de Dokkumer Ee, zodat het warme water van het provinciaal elektriciteitsbedrijf het ijs geen schade toe kan brengen. De deelnemers zullen tenminste 18 jaar oud moeten zijn. Zaterdag 4 februari a.s. wordt in Fries land de Elfmerentocht- en de Elfmeren- wedstrijd gehouden. De start wordt om 9 uur in Langweer gegeven. Welke route de schaatsenrijders zullen moeten nemen wordt later bekend gemaakt. Tengevolge van storingen in de gas- produktie van de Hoogovens en van de Amsterdamse gasfabrieken door de bar re weersomstandigheden, is de gasdruk in Amsterdam tijdelijk verlaagd, maar men hoopt deze dagen de druk weer te verhogen. Engeland zal in Australië een nieuw type atoombom beproeven. Bij de proef neming zal een groep van ongeveer 200 militairen zijn betrokken, die op korte afstand van het centrum der explosie in een nieuw soort loopgraven zullen worden ondergebracht. De proefneming zal aan het eind van het jaar worden gehouden te Maralinga in de midden- Australische woestijn. ((Rtr.) Gistermiddag om vjjf uur heeft de Indonesische zaakgelastigde in ons land de heer Kwee Djie Hoo, een bezoek gebracht aan de regeringscommissaris mr. N. S. Blom, op het ministerie van Buitenlandse Zaken. Daarbü heeft hij in opdracht van de voorzitter van de Indonesische delegatie in Genève, mi nister Anak Agung gde Agung, een eide- mémoire overhandigd, waarin erop aan gedrongen wordt, dat de Nederlands- Indonesische besprekingen vandaag of uiterlijk morgen worden hervat. Volgens de woordvoerder van het In donesische Hoge Commissariaat in Den Haag is in de aide-mémoire het volgen de opgenomen: „Met het oog op de tijd, die reeds verstreken is sinds de Indonesische ai de-mémoire van 23 januari 1956, wil de voorzitter van de Indonesische delega tie nogmaals wijzen op de noodzaak tot het vaststellen van een definitieve da tum. waarop hervatting van de onder handelingen op de basis van de bereik te resultaten en afspraken van 7 janu ari 1956 zal moeten worden geschieden. De voorzitter van de Nederlandse de- Radio-Moskou heeft gisteren de uit zending van een concert onderbroken om mededeling te doen van een com muniqué, waarin wordt verklaard, dat de aanhouding der Russische vissers schepen bij de Noorse kust op een „mis verstand" berust. In het communiqué, dat afkomstig is van het Russische mi nisterie van visserie heet het, dat het als gevolg van weersomstandigheden wel eens voorkomt, dat de juiste plaats van een schip niet kan worden bepaald. Hierdoor was ook een meningsverschil over de juiste positie van de aangehou den Russische vissersschepen ontstaan. Het ministerie sprak de hoop uit, dat de schepen, gezien deze omstandighe den, vrijgelaten zouden worden. „De kapiteins van de vissersschepen, die strenge opdracht hebben de Noorse territoriale wateren niet te schenden, hebben verklaard dat zij zich, volgens hun instrumenten, op het ogenblik van aanhouding buiten de Noorse territori ale wateren bevonden," aldus de Rus sische verklaring. De Noorse pers heeft inmiddels fel op de schendingen van de territoriale wateren gereageerd. Van Noorse mili taire zijde werd er gisteren op gewe zen, dat de Russische vissersvloot dient voor opleiding van marinepersoneel en dat er zich aan boord van de Russische vissersschepen abnormaal grote be- Het Amerikaanse Huis van Afgevaar digden heeft met 358 tegen 3 stemmen een wetsontwerp goedgekeurd voor de bouw en de modernisering van oorlogs schepen tot een bedrag van anderhalf miljard dollar. Daaronder begrepen is de bouw van het eerste oppervlakte- schip met atoomvoortstuwing, een krui ser van 11.000 ton. Het voornaamste wapen van dit schip zal het bestuur bare projectiel zijn. Verder zullen er zes nieuwe atoomduikboten op stapel worden gezet, een groot vliegdekschip van de klasse „Forrestal" die 65.000 ton meet, vier kruisers voor het lan ceren van bestuurbare projectielen, acht torpedobootjagers met datzelfde wapen en een aantal kleinere schepen. Er zullen voorbereidingen worden ge troffen voor de bouw van een atoom reactor, die een vliegdekschip kan voortbewegen. Een aantal schepen zal worden gemoderniseerd. De Democratische afgevaardigde Carl Vinson, voorzitter van de commissie voor de strijdkrachten, zei, dat de tijd niet heel ver meer is, dat alle Ame rikaanse oorlógsschepen met kernener gie worden voortbewogen. Tengevolge van opeenhoping van ijs- schotsen bij de Oranjesluizen in het Buiten-IJ bij Amsterdam, zijn deze slui zen gesloten en kunnen er geen sche pen geschut worden. Overigens is de scheepvaart op het IJ normaal en vaien ook de nonten eeregeld. manningen bevinden. Op de dertien Russische treilers en het ene depot schip, die nu in de haven van Aalesund liggen, bevindt zich ongeveer 850 man personeel. Er zjjn aan boord ook enke le vrouwen waargenomen De Sovjet schepen nemen zoveel plaats in, dat er nauwelijks ruimte over is gebleven voor de Noorse vissersboten om langs de kade aan te leggen en te lossen. Een aantal Noorse marinevaartuigen is thans ter hoogte van Aalesund. waar de haringscholen het dichtst zjjn, sa mengetrokken. (A.F.P.-Reuter-U.P.) legatie wordt uitgenodigd ermede ak« koord te gaan, als datum voor de her vatting vast te stellen donderdag 2 fe bruari of uiterlijk vrijdag 3 februari 1956, opdat de besprekingen tegen het einde van deze week kunnen worden be ëindigd", aldus genoemde woordvoer der. De Indonesische ambassadeur in bij zondere missie, mr. Utovo Ramelan, die voornemens was zich gistermiddag naar Genève te begeven, heeft op het allerlaatste moment „wegens bijzonde re bezigheden" zijn reis afgelast. Nade re mededelingen hieromtrent zijn niet gedaan. De persdienst van de Oostduitse pre mier Otto Grotewohl heeft bekend ge maakt, dat grote ballonnen van Ame rikaanse makelij, die op zeer grote hoogte camera's voor luchtfotografie en radio-ontvangers en zenders tot een totaal gewicht van een ton vervoerden, dezer dagen boven Oostduits grondge bied „onschadelijk zijn gemaakt". Dit zou betekenen, dat de ballonnen door Sovjet-toestellen of luchtafweergeschut neergehaald zijn. Volgens de persdienst van Grotewohl zijn de ballonnen in West-Duitslar.d en Scandinavische landen opgelaten en vormden zij een bedreiging voor de luchtvaart en een schending van het internationaal recht. (U.P.) Advertentie Verwachting tot vrijdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Over het algemeen veel bewol king, maar geen sneeuw van bete kenis. Zwakke tot matige wind uit noordelijke richtingen. Aanvanke lijk in het zuiden van het land nog plaatselijk strenge, overigens matige tot lichte vorst. Zon: 8.21-17.32. Maan: 1.34-10.43 Prinses Beatrix heeft woensdagavond voor de beide radiozenders de volgende toespraak gehouden: Het is met gevoelens van grote vreug de, dat ik mij vandaag door de radio tot u wend. Ik wil een woord van dank richten tot allen, die aan mij gedacht hebben en van hun goede wensen hebben blijk ge geven. Hetgeen mij het meest getroffen heeft, is, dat zovelen met mij hebben meegeleefd. Het is zo vanzelfsprekend voor een jarige zijn dank te betuigen, dat men de zin ervan vergeet, maar in dit woord „dank" ligt alles opgesloten, wat ik jegens u voel. Ik heb vernomen, dat van vele kanten de wens is opgekomen aan deze dag een wat meer algemeen feestelijk ka rakter te geven. Maar u zult begrijpen, dat in verband met het drukke school werk van dit eindexamen-jaar en het buitengewoon ongunstige jaargetijde het mij beter leek te wachten tot na mijn examen. Ik hoop dat u binnenkort hier over nadere bijzonderheden kunnen worden meegedeeld. Met hoeveel genoegen ik uitzie naar de dag, waarop ik persoonlijk met u in contact kan komen, behoef ik u niet te zeggen. Tenslotte hoop ik, dat u mijn dank baarheid, welke ik op deze wijze geuit heb, wilt aanvaarden. BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. Ilmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 3. 3. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severtn. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENIIElARlkt* 28 cents per millimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor edvertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren ABONNEMENTSPRI3S 50 cents per week, (2.17 per maand, (6.50 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5-30 uur 's avonds tel. 21544. Strenge kou neemt af De vorst heeft vanmorgen vroeg haar hoogtepunt bereikt. Op het vlieg veld Delen werd een temperatuur van 19 graden onder nul gemeten. De koude lucht stroomde breed-uit over Europa. Aan de Rivièra viel sneeuw bij temperaturen beneden het vriespunt. Het Rhönedal lag gehuld |n een ijzige mist. Zelfs in Rome kwam lichte vorst voor. Voor ons land zijn in de algemene weersituatie enkele belangrijke veranderingen gekomen. Zijn voor ons land de weersver wachtingen op het ogenblik niet on gunstig, de winter deed en doet zich intussen nog gelden: bevroren wa terleidingen, gebrekkige gastoevoer, treinvertragingen en nog even zoveel perikelen meer. In Zweden zijn de temperaturen on geveer tien graden gestegen en uit het noorden van het land wordt minder koud weer gemeld. Ook Finland, waar men overigens last begint te krijgen van voedselschaarste, wordt warmer. Het vriest nog slechts enkele graden. In Husum, in het uiterste noorden van Duitsland, is een ooievaar neerge streken, wat gewoonlijk als een aankon diging van de lente wordt beschouwd. In het nabijgelegen Sleeswijk werd te gelijkertijd de laagste temperatuur sinds 27 jaar gemeten: -27 c. - Verscheidene fabrieken in het Rijn- pain-gebied hebben gisteren de produk- de moeten staken doordat de aanvoer van industriegas uit het Roergebied ge stremd is als gevolg van de strenge Vorst. In de cokesfabrieken van het Roerge- Prof. dr. ir. H. G. van Beusekom, raadadviseur aan het ministe- rie van Wederopbouw en Volks huisvesting, heeft het prettige voor- geopend op een minstens tot ip'O voortdurend woningtekort. Hij ?let dan ook een complete genera- ,l® opgroeien, die nooit anders ge- *end heeft dan woningellende. Een sroot geestelijk en zedelijk gevaar, aartegen alle bromfietsen, wasma chines, televisietoestellen, die over „?"ede lagen der bevolking worden Testort, niet kunnen opwegen. hebKasse waarschuwingen als deze j,. hben een nuttig effect, wanneer N ar althans toe leiden, dat de tan en op elkaar worden gezet en men j an woorden tot daden komt. Niet al en om de woningnood als zodanig te r,°en verdwijnen, maar ook teneinde W» ^'hhTgbouw in Nederland op danu Ur?pees Peil te brengen. On- néeria a ,?esnoef °P het ..miracle met de blilken wij, vergeleken achterorwS ornr'ngende landen, zeer woningi,, zÜn geraakt. De nieuwe komstwaarriM13611 te weinig aangepast omdat zij niet zijn dige tijd rnaot e elsen. die de hui- reel stelt. atschappelijk en cultu- Het tovermirij - litatieve als a om z?wel de kwa- terstand in te ïL wantitatieve ach- satie van het u11, et mdustriali- heden jarenlang te 7»M usenjK- loosd bleven ofschoon men™ect na de bevrijding daar wel wat u, zag. aL In (Vervolg op pag. 5) bied zijn verscheidene pijpleidingen be vroren. Lostorens, spoorwissels en ook de kolen zelf zitten vastgevroren. Op dezelfde plaats waar zaterdag op het spooremplacement te Maastricht een lege personentrein ontspoorde, is woensdag omstreeks vijf uur opnieuw een lege personentrein uit de rails ge lopen. Bij het rangeren ontspoorde een twee-wagen-stel. Persoonlijke onge lukken deden zich. niet voor en de ma teriële schade was zeer gering. Ver moedelijk is de. ontsporing door een verkeerde wisselstand veroorzaakt. Woensdagochtend werd bekend dat een onderlosser die was ingeschakeld bij het onder water baggeren van toe komstige kanalen in de in wording zijn de polder Oostelijk Flevoland was vast geraakt in het ijs. De opvarenden, een vijftal mannen, zijn 's middags door een helikopter van de marine lucht vaartdienst van boord gehaald. Het inpolderingswerk moest door de vorst worden stopgezet. Drie bagger molens die in het noordelijk deel van Oostelijk Flevoland waren vastgeraakt zijn er in geslaagd zich te bevrijden. Vier Domini's van de vliegbasis Leeu warden hebben woensdag via de lucht brug Leeuwarden - Ameland voor aan- en afvoer van passagiers en post ge zorgd. De Waddenzee is vol met ijs, zodat voorlopig de bootdienst Nes - Holv/erd is uitgeschakeld. Van de zijde van de Noordzee is het eiland Ameland nog geheel ijsvrij. Op het eiland is vol doende voorraad levensmiddelen en vee voeder. Op Schiermonnikoog zijn enkel*» vliegtuigen geland. De televisiereporta- gedienst was naar het noorden getrok ken om opnamen te maken. Vermoede lijk overvallen door de plotselinge lage waterstand en ijsaanzetting op de Wad denzee is de garnalenvisser B. Teerling uit Usquert (Gr.) dinsdag met zijn vis sersschuit vastgelopen ten zuidoosten van de kooiplaats, ongeveer drie km. van Ameland. Volgens deskundigen kan de bemanning naar Ameland over lopen De toestand van het ijs bij Monniken dam is zodanig, dat spoedig een baan van Monnikendam naar Marken zal kun nen worden uitgezet. Ook de ijszeilers zijn met bekwame spoed aan het werk getogen om de boten tijdig zeilklaar te maken en een enkele schuit ligt reeds gereed om het eerste tochtje te wagen. Het ziet er naar uit dat het komende weekend de liefhebbers van de jjssporten hun hart zullen kunnen ophalen. De gezamenlijke melkinrichtingen in Zuid-Limburg hebben besloten, voorlo pig geen melkprodukten in flessen af te leveren. Tot nader order zal uitsluitend losse melk worden verkocht. Deze maatregel werd genomen wegens het veelvuldig breken van flessen, tenge volge van het bevriezen van de inhoud. Woensdagmiddag zijn de gemeenten Brielle en Oostvoorne plotseling van gas verstoken gebleven. De stagnatie in de toevoer was ontstaan door ijsafzet ting bij Brielle tussen de gasfabriek en de gashouder. Het duurde tot de avond voor het euvel weer zodanig was verholpen, dat de gasleverantie kon worden hervat. De kotter HD 184 uit Den Helder is woensdagochtend te Scheveningen bij het uitlopen van de haven, waarschijn lijk door de lage waterstand, vastgelo pen. De situatie was spoedig kritiek. De drie man aan boord zijn door de Dorus Rijkers gered. In de middag is het hou ten scheepje gezonken. De minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting heeft woensdag ten departemente de studiecommissie weersinvloeden geïnstalleerd. De minister heeft er op gewezen, dat het directe verlies aan produktieve da gen tengevolge van klimatologiscne omstandigheden zelfs in ons betrekkelijk milde klimaat gemiddeld zeer aan zienlijk is, n.l. gemiddeld bijna acht v.gg v.\v.w. vyAWtJM-v -r

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 1