Grote bevoegdheden van regering bij uitvoering van de landbouwwet M k Minister Mansholt werpt steen in melkvijver Minister Mansholt antwoordt landbouwschap Loonbeleid overheidspersoneel K ru iswoord raadse l Mart gedood door waarschuwings schot Geschenken voor Paus Pius XII ERIC DE NOORMAN ELAND BRANDT Debat in Kamer moet licht brengen IJMONDRAAD EIST SPECIALE VERANTWOORDELIJKHEID De stormramp herdacht DONDERDAG 2 FEBRUARI 1956 PAGINA -- Echter een zo beperkt mogelijk gebruik Burgemeester van Le Havre communist Tengevolge van verdeeldheid van andere partijen Jongerenraad K.V.P. De Amerikaanse boter- overschotten Verkoop geen gevaar voor onze export Nieuwe Nederlandse nota over toelating van mr. Van Empel and-kluizen staalconstructies stalen ramen eland-zonnefi Iters Openbare vergadering landbouwschap Tito-delegatie naar Sovjet-partijcongres? Meer openbaarheid gewenst Minister Beel in Eerste Kamer Notarissen eervol ontslagen Prodüktschap zuivel aanvaard Eerste negerstudente op universiteit van Alabama 8 9 10 11 Oplossing van woensdag VzrbondNed. Groothandel dringt aan op prijs- stabilisatie Monument voor Melissant gedenkteken te Stellendam Vice-admiraal C. W. Slot commandeur O.-N. Franse reactie op ver klaring Saar-parlement (Van onze Haagse redactie) Bij de uitvoering van de Landbouw wet, houdende regeling ter bevordering van voortbrenging, prijsvorming en af zet van landbouwprodukten is het noodzakelijk, dat de regering over grote bevoegdheden beschikt» waarvan zij echter een 20 beperkt mogelijk gebruik Gisterochtend is in de Renbaanstraat te 's-Gravenhage een Haagse chauffeur na een familietwist door een waarschu wingsschot van een politie-agent getrof fen en aan de gevolgen overleden. Om streeks kwart over elf werd de politie ter assistentie geroepen door een bewo ner van de Renbaanstraat, die zeide door zijn schoonzoon met een mes te worden bedreigd Twee politiejeeps werden ter assistentie uitgezonden. Bij aankomst in de Renbaanstraat vonden de politiemannen de heer des huizes in zijn overhemd op de stoep voor zijn huisdeur. Hij waarschuwde, dat zijn schoonzoon boven aan de trap stond met een mes. De bemanning van een der jeeps posteerde zich aan de achterkant van het huis, die van de andere jeep ging de voordeur binnen. Toen een der agenten de trap enkele treden op was gegaan, zag hij boven de schoonzoon staan met een flink mes in de hand. De man dreigde de agent dood te ste ken als deze boven kwam. De agent trachtte de man met kalme woorden tot bedaren te brengen. Toen dit geen re sultaat hac' loste hij een waarschu wingsschot, dat in de muur terecht kwam. De man antwoordde hierop door een gangspiegel met toebehoren de trap af te werpen, hetgeen de agent nog juist kon ontwijken. De agent loste vervolgens een tweede waarschuwingsschot, dat de man boven aan de trap in de oksel trof. De man knipte het mes dicht, sloeg ach terover, zei nog te zijn getroffen 'en overleed ter plaatse De politie deelde mede, reeds eerder met deze man, wiens bijnaam „Tarzan" was, moeilijkheden te hebben gehad. Zo heeft hij o.m. in augustus 1954 de omgeving van de Westduinweg in opschudding gebracht, door een hele zondag op het dak van een school te blijven zitten, weigerend op de sommatie van de politie naar be neden te komen. Het bij de H. Stoel geaccrediteerde diplomatieke corps heeft besloten aan de Paus bij gelegenheid van zijn ver jaardag op 2 maart een reeks publika- ties over de vede aan te bieden, die door ieder van de 45 landen zullen worden verzorgd, die bij het Vaticaan zijn vertegenwoordigd. Op deze wijze hoopt het uitdrukking te geven aan de diepe dankbaarheid van de verschil lende volkeren voor het onvermoeide en moedige vredeswerk van Zijne Hei ligheid. De Vaticaanse drukkerij, de Poliglot- ta Vaticana, zal op 2 maart a.s. een in boekvorm uitgegeven lijst van alle tij dens Zijn pontificaat gehouden rede voeringen van de Paus gereed hebben. De trefwoorden welke de vrede betref fen, vullen daarvan 13 bladzijden, ter wijl het totaal aantal trefwoorden van de lijst 23.000 bedraagt. Het Katholiek Instituut voor So ciale ^ctie heeft besloten een extra nummer van zijn tijdschrift „Orien- tamer.ti Sociali" geheel te wijden aan de leer en activiteiten van de H. Va der op sociaal gebied, met bijzondere nadruk op de grote problemen van onze tijd en de door Z.H. Paus Pius XII gevoerde actie ter verdediging van de menselijke persoon en ter le niging van J.e kwalen, waaraan de hedendaagse mensheid lijdt. Door het genootschap Christus Ko ningschap" dat sedert 30 jaren zich be ijvert de voornaamste liturgische tek sten onder de gelovigen te verspreiden, is tot alle priesters van gelijke leeftijd als de H. Vader de uitnodiging gericht, op 2 maart a.s. de H. Mis op te dragen met dezelfde intenties als Zijne Heilig heid, terwijl de leken is verzocht, in deze zelfde geest op die dag de H. Mis bij te wonen. In de Pauselijke basiliek te Loreto is gisteren onderwijl een eer ste Uur van aanbidding gehouden „ter verkrijging van Hemelse gunsten en Goddelijke bijstand voor de Plaatsver vanger van Christus, Z.H. Pius XII". Deze Uren zullen op iedere vrijdag in de gehele maand februari worden ge houden. In Le Havre, de op een na grootste havenstad van Frankrijk, is voor de eerste maal een communist tot burge meester gekozen, waarmee deze stad tevens de grootste door communisten geleide Franse gemeente is geworden. De communisten, die 18 van de 37 zetels in de gemeenteraad bezette wisten hun candidaat erdoor te krijgen nadat de niet-communistische partijen er niet in geslaagd waren om het eens te worden over een gemeenschappelijke candidaat. De communistische partij had in de jongste gemeenteraadsverkiezingen drie zetels gewonnen. Ondanks het feit, dat de niet-communistische partijen elk compromis met de communisten van de hand hadden gewezen, noemt het com munistische blad „THumanité" de ver kiezing van de rode burgemeester „het eerste succes van het volksfront." Le Havre wordt door de meeste transatlan tische oceaanstomers aangedaan, terwijl de stad tevens gebruikt wordt als een doorvoerhaven van Amerikaans oorlogs- materieel voor de Amerikaanse troepen en Natostrijdkrachten in West-Europa. Omdat prof. Romme 18 februari aan wezig moet zijn op de vergadering van de Verkiezingsraad der K. V, P., is de openbaTe vergadering van de Jongeren- raad, waarop prof. Romme zal spreken over het onderwerp „Jeugd en bezits vorming", verplaatst naar zaterdag 25 februari, eveneens om half vier in de Grote Standzaal van het Jaarbeursrestau rant te Utrecht zal maken. Dit standpunt, waartegen in het voorlopig verslag van de Tweede Kamer nog bezwaar werd gemaakt, wordt door de regering in de Memorie van Antwoord verdedigd, door te wijzen op de slagvaardigheid als een noodza kelijk element van het te voeren beleid, waarbij vaak over spoedeisende kwes ties als in- en uitvoerrestituties, heffin gen e.d. zal moeten worden beslist. Daarom houdt de r gering in grote lij nen vast aan haar mening, dat derge lijke beslissingen bij ministeriële be schikking moeten kunnen worden geno men. Een algemene maatregel van be stuur, later goed te keuren door de Staten Generaal, zou zeker enige weken in beslag nemen. Niettemin is de regering bereid in beperkte mate aan de bezwaren tege moet te komen. Bij nota van wijzigingen wordt voorgesteld, maatregelen betref fende het kweken, fokken e.d. bij alge mene maatregel van bestuur te tref fen. Verder zullen beschikkingen wor den ingetrokken, zodra in de materie is voorzien in een verordening van een pu bliekrechtelijk bedrijfslichaam. Hier mee is aan de bedrijfslichamen een belangrijke plaats toegekend. Het zou echter ongewenst zijn, indien het nemen van maatregelen geheel afhankelijk zou zijn van zelfstandige beslissingen van bedrijfslichamen, temeer, omdat deze nog slechts korte tijd functioneren en er dus nog geen zekerheid bestaat, dat zij uit eigen beweging tot een goed geco ördineerd beleid zullen komen. (Van onze Haagse redactie) Van Nederlandse gezichtshoek bezien worden de recente verkopen van boter- overschotten door de V.S. niet in strijd geacht met de richtlijnen van de voed sel- en landbouworganisatie van de V.N. Gezien het prijsverloop in de laatste weken hebben de V.S. een gunstig ogen blik gekozen, terwijl bovendien de ver koop van Amerikaanse overschotten slechts een zeer gering percentage vormt van de totale behoefte in Frank rijk en West-Duitsland. Aan dit ant woord van minister Mansholt op vra gen van het Tweede-Kamerlid Vonde ling (PvdA) wordt echter toegevoegd, dat, indien Denemarken en Nieuw-Zee- land wel gevaar voor hun normale ex port zouden constateren, Nederland zich bij het protest zal aansluiten. Tot HP toe is de afzet van Nederlandse bo ter echter zeer bevredigend. Een woordvoerder van het Indone sische ministerie van Buitenlandse Za ken heeft gisteren meegedeeld, dat de waarnemende Nederlandse Hoge Com missaris in Djakarta, de heer H. Hage naar, dinsdag een nota heeft overhan digd aan de secretaris-generaal van bet ministerie van Buitenlandse Zaken, Ruslan Abdulgani, over de toelating van mr. Van Empel als verdediger in het proces-Jungschlager. 15. Midden in de nacht schrikt A.re, die moe en pijnlijk na zijn eerste ver hoor in zijn kerker ligt, opeens wakker, doordat er iets vlak voor hem op het stro valt. Zijn ogen sperren zich wijd open; het is een Noorse dolk. Vlug begint hij zijn boeien er mee los te peuteren, maar houdt eensklaps op en luistert gespannen. „Gij zijt beneden in het huis van Tugwal", klinkt een gedempte stem uit de richting van het tralievenster. „In Tugwals slaapver trek bevindt zich de helm. Wij helpen u; helpt gij dan ons, het zal u ver golden worden. Vrienden wachten buiten, de honden zijn ongevaarlijk. Ik heb...." Plotseling breekt de'stem af. Er klinkt geschuifel van voeten. Axe staat een moment als verdwaasd. Die stem! Het leek wel een vrouwenstem. Haastig snijdt hij zijn boeien los en vraagt zich intussen af of Erwin hier misschien de hand in heeft. De wachter in het gewelf naast de kerker ont waakt uit zijn dutje, opgeschrikt door een verdacht geluid. „Wat gebeurt daar?" mompelt hij slaapdronken. „Die snuiter spookt niet veel goeds uit, zo midden in de nacht; even kijken". Hij -taat op en schuifelt, nog wat onzeker, al mopperend naar de kerker. Veel kan hij niet onderscheiden en in zijn half suffe toestand doet hij iets, wat hij zeker nooit gedaan zou hebben, als hij goed wakker was geweest. Gedachteloos opent hij de traliedeur en stapt naar binnen. Als hij de schaduw ziet, die gebogen tegen de muur staat ge drukt, is het al te laat. Hij voelt een harde vuist op zijn mond en terwijl de gil smoort in een dof gereutel, vallen Axe en zijn bewaker worstelend op de grond. Advertentie D I S T E LW E G AMSTERDAM - N. Het landbouwschap heeft zich woens dag in een openbare vergadering uit gesproken over de laatste verwikke lingen op het gebied van de melk prijs. Er werd kritiek geuit op minis ter Mansholt. Zijn uitlatingen over het beleid van het schap werden door vele leden beantwoord met het verwijt, dat de eenheid in landbouwkringen door toedoen van minister Mansholt veel geleden heeft. De beslissing, die Minister Mansholt onlangs over de melkprijs genomen heeft, is zoals bekend niet naar de zin van het landbouwschap, dat een andere regeling voorgesteld had. Vooral in de duur werkende zandgebieden heerst on tevredenheid, die gegroeid is nu minis ter Mansholt in het openbaar verklaard heeft, dat hij het landbouwschap een voorstel gedaan heeft, dat voor deze gebieden een gunstiger garantieprijs in hield. Het landbouwschap ontkent ech ter, dat dit voorstel ooit gedaan is, het zou slechts een suggestie geweest zijn, gedaan toen de beslissing al lang ge vallen was. Het verwijt nu minister Mansholt. dat hij met zijn uitlatingen de eenheid in landbouwkringen ver stoord heeft. Het „voorstel" van de minister heeft voor- en nadelen, boven dien is het niet uitgewerkt, waardoor er tussen zandboeren en weideboeren geen overeenstemming over kan be staan. Het landbouwschap wil er daarom niet zonder meer op ingaan, ook al niet omdat het nog niet officieel be kend is of de minister met deze sug gestie serieuze bedoelingen gehad heeft. In een brief aan de Tweede Kamer houdt het schap zich daarom aan zjjn eerste voorstel (dat de minister afge wezen heeft), terwijl voor het nieuwe „voorstel" de deur op een kier gelaten wordt. Vrjjdag is er een debat over de melkprijs in de Tweede Kamer. Dan zal dus moeten blijken of de minister, nu hij een steen in de Nederlandse melkvijver geworpen heeft, alle conse quenties daarvan zal wollen aanvaarden. Vele leden van het bestuur van het landbouwschap waren van mening, dat de bewindsman op zijn vage belof ten zal terugkomen. De minister heeft de laatste tijd nog meer onrust veroorzaakt door in het openbaar geuite kritiek op het land bouwschap. In verband met de onder handelingen over de melkprijs had hij het bestuur een tekort aan voorlichting en een te grote geheimzinnigheid ver weten. De openbare vergaderingen van het landbouwschap en van publiek rechtelijke organen in het algemeen zijn volgens hem slechts schijnvergaderin- gen met een louter formele betekenis. Voorzitter Louwes zei, dat de kwes tie van de te geringe openbaarheid Volgens geruchten, die in Belgrado de ronde doen, zou de Sovjet-ambassa deur, Firioebin, dezer dagen maar schalk Tito hebben uitgenodigd een de legatie van de Joegoslavische commu nistische party te zenden naar het 20e congres van de communistische partij der Sovjet-Unie, dat op 14 februari in Moskou begint. Men meent te weten, dat Tito als voorwaarden heeft gesteld, dat partij secretaris Khroesjtsjev de verklaringen die hjj in 1955 in Belgrado aflegde, op het congres herhalen zou, n.l. dat Beria schuldig was aan de breuk van de Kominform met Joegoslavië en dat ver schillende landen verschillende wegen kunnen volgen om tot het socialisme te geraken. (AFP) reeds enige tijd een onderwerp van bespreking in het schap was. De op merkingen van de minister hebben dus slechts een stroomversnellend ef fect gehad. De woensdag gehouden vergadering was in ieder geval, al of niet in reactie op deze verwijten van de minister, een toonbeeld van openbaarheid. Politieke tegenstellin gen en tegengestelde belangen tussen zandboeren en weideboeren zorgden voor een levendig debat. Dit kwam ook tot uiting in de stem ming over de vrije organisaties die in aanmerking komen voor de aftrek van contributie voor het lidmaatschap van het schap. Behalve de drie standsorganisaties, die dit voorrecht aanvankelijk tegen de zin van de SER voor zich alleen opgeëist hadden, werd ook aftrek toegestaan aan de vijf vaktechnische organisaties waaronder ook de N.F.O. Drie andere organisaties werden te licht bevonden. Minister S. L. Mansholt he'eft in een brief geantwoord op het recente schrijven van het landbouwschap over de melkprijs voor de veehouders in de periode november 1955-november 1956. De minister bevestigt allereerst, dat hij de beide in de brief van het landbouwschap genoemde punten, te weten: de wijze van voorbereiding van het melkprijsgarantievoorstel van het landbouwschap; en een eventueel ster kere differentiatie van de garanties voor de zand- respectievelijk de wei degebieden, inderdaad in enkele recen te redevoeringen heeft behandeld. Hij heeft daarin, aldus luidt het in de ministeriële brief, uiting willen geven aan zijn bezorgdheid omtrent de wijze van behandeling van de vraagstukken, die besproken worden in het kader van de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie. De minister heeft namelijk gemeend te kunnen constateren, dat de discussies te veel achter gesloten deuren plaats vin den, ook in die gevallen, waarbij open baarheid vereist of gewenst is. Juist een behandeling in openbare vergadering van de problemen, die deze organisaties in discussie hebben, is ten zeerste ge wenst, opdat een juist inzicht wordt verkregen in de problemen, waarom trent de puhliek-rechtelijke organisaties beslissingen moeten nemen. Het is van grote betekenis, dat van de vraagstuk ken, waaromtrent het landbouwschap be slissingen heeft te nemen, het Neder landse volk als geheel kennis neemt. Alleen op deze wijze zal ook de pers in staat worden gesteld zijn voorlich tende taak zo goed mogelijk te vervul len. Dit geldt niet alleen voor het land bouwschap, doch eveneens ten aanzien van andere schappen. Het is ook de mi nister bekend, dat in de landbouworga nisaties vele besprekingen zijn gevoerd over een eventueel door het landbouw schap aan de regering voor te dragen voorstel omtrent de vaststelling van de garantieprijs voor de melk. Zijn bezwa ren tegen dit deel van de voorbereiding van het melkprijsgarantievoorstel van het landbouwschap komen dan ook niet hieruit voort. De uit deze discussies naar voren komende geschilpunten echter maakten het in hoge mate ge wenst, dat de beraadslagingen over de melkprijs in het openbaar zouden plaats vinden, teneinde een ieder in de gelegenheid te stellen kennis te nemen van de grondslagen, waarop het voor stel is gebaseerd en waaruit blijkt waarom en in welke mate is afgewe ken van de gedragslijn, zoals deze het vorig jaar was gevolgd. Aangezien de opvatting van het oe- stuur van het landbouwschap, dat .het bewaren van een sfeer van rust wei- haast onontbeerlijk is voor het zo snel en goed mogelijk beëindigen van de (Van onze parlementaire redacteur) Verdubbeling van de vakantietoelage voor het overheidspersoneel van 2 tot 4 procent van het salaris en in het alge meen verruiming van de secundaire ar beidsvoorwaarden is thans in het G.O. aan de orde gesteld. Minister Beel heeft de Eerste Kamer woensdag medege deeld dat het kabinet de onderhandelin gen hierover thans heeft goedgekeurd. Hij ontkende dat de overheid tot deze verruimingen reeds over 1955 had moe ten overgaan. Ook voor het bedrijfsleven is de toestemming immers pas in 1956 gegeven. De minister bracht in zijn ver dediging van het loonbeleid weer de noodzaak naar voren tot grote voorzich tigheid bij de vrijere loonvorming. Hij verdedigde het verbod tot uitkeren van kerstgratificaties boven het gebruikelij ke niveau. De bedoeling van de gerucht makende circulaire was echter om dit verbod te lanceren voor 1955. Wat voor later jaren zal moeten worden gedaan is een open vraag. De minister bracht het loonrapport van de commissie Berger ter sprake en zei dat de regering onmogelijk ionen en salarissen van het overheidspersoneel met lonen in het bedrijfsleven kan ver gelijken, waarin het zwarte loon zou zijn ingecalculeerd. Zwarte lonen zijn straf baar en kunnen dus geen maatstaf vor men voor de overheid, die ze moet be strijden. Het rapport ls In de centrale com missie van het G.O. reeds aan een eerste bespreking onderworpen. De noodzaak tot een verfijning van de loonstructuur is reeds erkend. Dit blijkt uit de beslis sing terzake van een extra vergoeding voor ploegendienst en onregelmatig werk. Verdere verfijning vormt thans onderwerp van het overleg. De minister kon de Kamer verzeke ren dat de ontwikkeling van de ver houding tussen salarispositie bij de overheid en bij het vrije bedrijfsleven ook in de toekomst nauwlettend zal wor den gevolgd. Hij verdedigde de struc tuur van het G.O. en vond het onjuist dat daaraan zou worden deelgenomen door een verantwoordelijk bewindsman. Deze zou immers toch ook vaak rugge spraak met het kabinet moeten houden en in de positie van een minister zou dit niet passen. Het zou de indruk kunnen wekken alsof er onenigheid in het kabi net zou zijn terwijl slechts de noodzaak zou bestaan dat het gehele kabinet zou moeten worden geraadpleegd. De heer De Gou (K.V.P.) zei bij de replieken dat hij het betreurde dat de minister het rapport reeds ter sprake had gebracht, terwijl de Kamer dat uit drukkelijk niet had willen doen (alleen de heer Brandenburg had zich erover uitgelaten, hetgeen voor minister BeeJ aanleiding was om hierop in te gaan). De minister heeft uitvoerig gespro ken over wat men thans moet verstaan onder de gemeentelijke zelfstandigheid in tegenstelling tot dit begrip zoals het leefde ten tijde van Thorbecke, die het in de gemeentelijke en provinciale wet heeft neergelegd Hij deed dit naar aanleiding van kritiek op de circulaire, waarin hij de zorg voor sluitende begro tingen aan de gemeentebesturen in ok tober 1955 heeft opgelegd. Hierdoor kan, aldus minister Beel, het verantwoorde lijkheidsbesef bij de gemeentebestu ren, dat vaak is verzwakt door steu nen op Rijksuitkeringen, weer worden versterkt. Van de ander kant zag hij de taken die de gemeenten thans nog autonoom te vervullen hebben vooral als specifieke bemoeienissen. Veel meer dan vroeger raken de belangen van de gemeenten tegenwoordig die van de pro vincie en ook van het gehele land. Laat men eens ophouden steeds de blik te richten op de goede oude tijd, aldus minister Beel, die de Kamer de verze kering gaf dat ook zijn streven er voort durend op gericht is om in wetgeving en regeringsbeleid een open oog te heb' ben voor het handhaven van de zelf standigheid van de gemeente, maar dat binnen zekere grenzen. Bij K.B. is aan een aantal notarissen op hun verzoek eervol ontslag verleend. Het betreft de notarissen F. M. la Cha- pelle te De Bilt. F. J. Bruinsma te Bols- ward, W. C. van der Esch te Hellen- doorn, F. M. Th. Stubbe te Laren (N.-H.), mr. M. Tresling te Zwolle, J- C. J. Waldorp te 's-Gravenhage en B. M. Serné te Haarlem, die allen ontslag hebben gekregen met ingang van 1 juli ir;6. bestudering van het vraagstuk van de kostprjjsverschillen door de minister wordt onderschreven en hij het daaren boven eveneens noodzakelijk acht, dat in de landbouw de eenheid wordt be waard, is de bewindsman van mening, dat aan deze problemen op openhartige wijze aandacht dient te worden ge schonken. Tenslotte verklaart minister Mansholt zich bereid» het bestuur van het landbouwschap desgewenst vcor een nader onderhoud omtrent de in "ijn brief besproken punten te ontvangen. Het wetsontwerp tot instelling van een prodüktschap voor de zuivel industrie is woensdag door de Eerste Kamer met 2413 stemmen aangeno men. Tegen waTen de A.-R.- C.-H., C.P.N. en de V.V.D., de laatste fractie echter met uitzondering van de heer Louwes. Op de universiteit van Alabama (V. S.), die 125 jaar bestaat, is gisteren op bevel van de rechter de eerste neger- stuijente toegelaten, de 26-jarige Arthu- rine Lucy. Als protest zijn op het ter rein van de universiteit kruisen in brand gestoken. Het brandende kruis is het symbool van de Ku Klux Klan. Arthurine kreeg geen toegang tot de meisjes-slaapzaal en ook niet tot de gemeenschappelijke maaltijd. tri oo Horizontaal: 1. hijsblok - Brits staatsman 2. middellijn 3. teken met de hand - Tilburgse voetbalclub 4. pres.-directeur K.L.M. - op spaarbank gedeponeerd geld 5. jonge stier - heimelijk lachen 6. onder andere vC (afk.) - verdwenen Vlaamse omroep 7. oogvocht - met de eg werken 8. slordige vrouw - verbogen lidwoord 9. ingang - goud (Fr.) 10. leidsels - per expres (afk.) 11. stuurs - groots feest Verticaal: 1. ouderwetse Franse dans 2. arend (dicht.) - netto (afk.) 3. Ital. rivier - herfstbloem i4. ongewoon 5. roofdiêr N.-Poolzee 3. grootmoeder voldoende 6. onderrichting - kind van tan te 7. thans - loofboom - Frans lidw. 8. enkeling - gemeente in Noord-Brab. 9. mistroostiger 10. handelend optreden habijt ïl. afgunst - pakken Horizontaal: 1. ans, 4. reu, 7. lot, 10. als, 11. e.o., 12. ka, 13. roos, 16. nare, 19. notitie, 20. nero, 21. erie, 23. do, 24. 28. 30. 1.1., 26. aga aai, 29, kat, a.n.p. Verticaal: 1. ale, 2. noor, 3. st, 4. ra, 5. elke, 6. u.s.a., 8. pastoor, 9. kanteel, 14. one, 15 oor, 17. air, 8. rei, 20. noga, 22. elan, 23. dak, 25. lip, 27. at, 28. aa. D» gouverneur van Cyprus, veldmaarschalk sir John Harding, neemt afscheid van Aartsbisschop Makarios leider van de campagne op Cyprus voor de vereniging met Griekenland na een bespreking in de Engelse leerjc te Nicosia. Sir John stelde de Aartsbisschop op de hoogte van de nieuwste Bntse voorstel len. De regerende raad van de Griekse Kerk op Cyprus zal net de Aartsbis schop als voorzitter in een bijeenkomst deze voorstellen bespreken. (Van onze parlementaire redactuer) Minister Beel heeft in zijn antwoord aan de Tweede Kamer op het debat over de begroting van Binnenlandse Zaken toegegeven, dat het voor de ver tegenwoordigers van de onderscheiden gemeenten die in de IJmondraad zitting zullen nemen, vooral in het begin moeilijk zal zijn, zich hun mandaat goed bewust te zijn en niet voor de eigen gemeentelijke belangen alleen op te ko men. Mr. De Gou (K.V.P.) heeft daar ook bij de replieken op gewezen. De minister had echter goede hoop, dat dit op den duur mogelijk zal zijn. Mr. De Gou was echter juist voor de be ginperiode zo bevreesd, omdat dan de grote lijnen moeten worden vastge steld, terwijl, zoals de minister zich ook wel bewust is, de leden van de raad dan nog niet op hun boven-com- munale taak ingespeeld zijn. Over de oplossing van het probleem van de agglomeratie Den Haag kon de minister nog niets zeggen. Hij was van oordeel dat de bestuurlijke organisaties van geval tot geval zullen moeten wor den gekozen. De toestand in de Bies- bosch heeft zijn volle aandacht. Ook hiervoor wacht de minister echter nog het overleg van Ged. Staten af. De minister zal, wanneer de nieuwe provinciale wet al niet voor de verkie zingen kan worden ingediend, dan toch alles erop zetten, om voordien aan het ontwerp de laatste hand te leggen. Bij de replieken ontspon zich nog een debat tussen de minister en de heer Van Lieshout (K.V.P.) over de toepassing van het omstreden artikel 126 van de ambtenarenwet, dat ingrijpen van de re gering in het personeelsbeleid van la gere estuursorganen mogelijk maakten, dat is toegepast bij het ongedaan maken van de kerstgratificaties in 1955. De heer Van Lieshout was van oordeel, dat de minister slechts indien zich excessen voordoen, mag ingrijpen. De minister meende, dat dit een verouderde opvat ting is. Hij was het niet eens met de mening van mr. De Gou, dat het artikel feitelijk duizend maal in 1955 is toege past, omdat de minister tegenover alle gemeenten in zijn circulaire heeft me degedeeld, dat de kerstgratificaties niet kunnen worden toegestaan. Naar aanleiding van de opheffing van de handelsmargebeschikking heeft het Verbond van de Nederlandse Groothan del er bij zijn leden op aangedrongen ernstig er naar te blijven streven de rust in het algemene prijspeil te bewa ren. Het verbond heeft zich tot zijn aan geslotenen gewend om voor het ge val in de groothandel als dienstenver lenende bedrijfstak nochtans onver hoopt een verhoging van de verkoop prijs, welke niet zonder invloed kan blijven op het algemene prijspeil en de kosten van levensonderhoud, onvermij delijk zou blijken te zijn te bereiken dat daartoe niet wordt overgegaan dan na overleg met het ministerie van Economische Zaken. Van het welslagen der na te streven prijsstabilisatiepoli- tiek zal het afhangen of in 1956 een hernieuwde invoering van prijsvoor- schriften c.q. een prijsstop ter beteuge ling van de prijsbeweging kan worden voorkomen- Gezien de door het Verbond van de Nederlandse Groothandel toegezegde medewerking, is de minister bereid ge vonden tot overleg, voordat eventueel maatregelen van deze aard zullen wor den genomen. De commissaris van de Koningin in Zuid-Holland, mr. J. Klaasesz, heeft woensdag Goeree-Overflakkee bezocht en een monument onthuld op de alge mene begraafplaats te Melissant, waar de rampslachtoffers van Stellendam begraven liggen. Dit monument is ont worpen door de kunstenares mej. K. Rueter te Amsterdam. Kransen werden b|j het monument gelegd door de com missaris, de loco-burgemeester van Den Haag, de heer Van den Oever, en een deputatie uit de burgerij van Stel lendam. Er werd een minuut stilte in acht genomen waarna de commissaris langs de met bloemen versierde graven wandelde. De commissaris heeft voorts le Stellendam voor de ingang van de begraafplaats aldaar een gedenkteken onthuld, waarin alle namen van de slachtoffers staan gebeiteld. Ook daar legden hij en wethouder Van den Oever een krans. Daarna werd in de hervorm de kerk een korte kerkdienst gehouden die door de commissaris werd bijge woond. Na een loopbaan van vijfendertig jaar als officier bij de koninklijke ma rine en na precies drie jaar de functie van vlagofficier personeel te hebben bekleed heeft vice-admiraal C. W. Slot, die binnenkort de zeedienst gaat verla ten van zijn medewerkers op het mi nisterie van Marine na zijn functie te hebben overgedragen aan zijn opvolger, schout-bij-nacht H. Bos. In de vergade ring hebben de leden van de admirali- teitraad, waarvan vice-admiraal Slot als vlagofficier personeel drie jaar lid is geweest, hartelijk afscheid genomen. De minister van Marine, Ir. C. Staf, heeft de scheidende functionaris mede gedeeld, dat het H.M. de Koningin heeft behaagd, hem bij bevordering te benoe men tot commandeur in de orde van Oranje Nassau met de zwaarden. Mi nister Staf deed vice-admiraal Slot het lint met het kruis om. In officiële Franse kringen te Parijs heeft men gisteren verklaard, dat de beginselverklaring van het Saarlandse parlement, dat zich dinsdag uitsprak voor geleidelijke vereniging van het Saargebied met Duitsland, in strijd is met de geest en de letter van de ver klaringen die in november en decem ber zijn uitgegeven na de besprekingen van bondskanselier Adenauer met de toenmalige Franse minister van buiten landse zaken, Pinay, in Rhöndorf en Parijs. De verklaring van het Saarlandse parlement kan geen juridische of prak tische gevolgen hebben, zo zei men, aangezien noch het parlement van Saar land, noch de regering de macht heeft verandering te brengen in een toestand die is voortgekomen uit internationale overeenkomsten. (Reuter) Canada heeft in het afgelopen jaar slechts 110.000 immigranten opgenomen, tegen 154.000 in 1954. Deze vermindering wordt toegeschreven aan de welvaart in Europa. In 1955 kwam Nederland met 16.340 landverhuizers op de vierd» plaats, na Engeland, Duitsland en It3* lië.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 2