Brand bij Rids in de Waarderpolder Schade aangericht van bijna kwart miljoen gulden Marionettentheater in Haarlemse Vishal Haarlemse ziekenauto's zijn te vaak de stad uit Havenkantoor van f144.000,— 2pct.-regeling cultureel of sociaal? Blijft FUNCKLER als hotel in Haarlem behouden? Verminderde gasdruk heeft tal van straat lantaarns gedoofd I 1 AGENDA HAARLEMSE GEMEENTERAAD Gemeente wil akkoord met eigenaar Kolenleveranties ernstig gestagneerd; woonschepen en pont vastgevroren Bussen Scheepvaart Kolen Uit STAD en STREEK BINNENKORT VALT BESLISSING DONDERDAG 2 FEBRUARI 1956 PAGINA 3 M Burgerlijke Stand Haarlem Tijdens Bollentijd: Duo Vermeire-Boschma met serie voorstellingen TAFELTJE-DEK-JE VOOR BEJAARDEN Worstdlicven gegrepen Duur kantoor 2 pct.-regeling Rood vleit rose Inbreker veroordeeld tot acht maanden VEERTIG JAAR BIJ DE P.T.T. Theo v. d. Pas voor het laatst bij SShPh.O. Uitspraak Haarlemse Rechtbank HEEMSTEDE Kindercircus Frank Andor in Minerva SANTPOORT Voor verbreding van verkeersweg Waterstanden Ir laaiende brand heelt gisteravond ®en der gebouwen van de N.V. Chemi- 2£™ Industrie Rids in de Haarlemse waarderpolder totaal verwoest. Een la- wefc iium' een tekenkamer en een werkpiaats> tiie jn het gebouw waren ondergebracht, vormden de dankbare nuit van het vuur, dat er niet veel van overliet. De schade wordt naar een voorzichtige schatting geraamd op een kwart miljoen gulden. JDe burgemees ter van Haarlem en de hoofdcommis saris van politie sloegen de dappere po gingen van de brandweer gade om de vlammen te doven en nog iets van het gebouw te redden, maar de felheid van de brand liet daaromtrent weinig hoop. De oorzaak is vermoedelijk kortsluiting of het ontdooien van de bevroren ver warming met behulp van lasapparaten. De Haarlemse brandweer werd tegen half zes gealarmeerd voor een grote uit slaande brand bij Rids in de Waarder- polder. Met groot materieel rukten de manschappen uit om 'n heroïsche strijd tegen het vuur aan te binden. In het heldere vriesweer stoeiden de vlammen spoedig na het uitbreken van de brand ongestoord door het vrijstaande gebouw heen en de droge vorstlucht maakte de prooi voor het vuur des te gemakke lijker. Een gelukkige omstandigheid was, dat het brandende bouwsel dicht langs de kant van het Spaarne stond, zodat de watertoevoer geen probleem vormde. Met een flink aantal stralen werd uit het open Spaarnewater ge blust, maar het was al spoedig duide- FILMS: CINEMA PALACE: ,,Ik wil mijn kind te rug" (Die Ratten), 18 jaar. Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15. FRANS HALS: „Vom Teufel gejagt", str. volw. LIDO: „Terug uit de hel", 14 jaar. Tij den: 2, 4.15, 7 en 9.15. LUXOR„Tussenlanding in Parijs", a. 1. Tijden: 2, 7 en 9.15. MINERVA. 8.15 uur: „Vrouwen om Puc cini", 18 jaar. REMBRANDT: „08-15" (verv.), 18 J. Tij den: 2, 4.15, 7 en 9.15. ROXY: ..Satanseiland", 18 jaar. Tijden: 2.30, 7 en'9.15. STUDIO: „Mrs. Minever", 18 jaar. Tijden: 2, 7 en 9.15. Donderdag 2 februari Stadsschouwburg: Het Rotterdams To neel met „Bekentenis" (Ab. E), 8 uur. ConcertgebouwGymnastiekuitvoering It.K.G.V. „Hercules", 19.30 uur. Vrijdag 3 februari Stadsschouwburg, R.K. Toneelvereni ging .Thalia" met „Tante Koosje", 8 u. Grote Kerk: Beiaardbespeling door Arie Peters. Van 11.30—12.30 uur. Concertgebouw: Interscholair juegdtoer- hooi, 19.15 uur. Ondertrouwd: M. van Eemeren en H. Vermeulen; H. J. van der Velde en M. W. Haccou; H. J. Zwaanswjjk en C. H. de Waal van Anckeveen; A. Kuy- er en M. P. Beenen; J. Th. Huijbens en M. Kensen; Th. P. M. Peters en M. H. J. van Staveren; J. Sluiter en H. Kroon; J. van Pijpen en R. Jonker; S. Zwanenburg en C. Chr. Bottinga; K- van Beelen en E. M. Jansen; F. W. Sijbrandi en M. H. Bottinga; E. Ne- aerkoorn en M. de Bell; Getrouwd: N. van Es en P. M. Ver bek; j. g. van Dijke en W. C. Daal- ®n; J. M. Opdam en A. M. van As- J p',,C- Noordeloos en C. M. Deen; kuiin ma en P- Boeré uhpers eijen en J. M. Lubbers; H. J. Kooii Uiinc -• J. J. M. Sweufrs en 11- H. van der Werff; C. J en j nT-en M. Lubbers; H. J. Koot E. F- Smit; J. Th. van Iersel en S. c 1 Ebtken; J. J. Hartevelt en Var> Lonil.E1611*; w- M- Timmer en W. C. G c> J- Buné en I. M. Draijer; E J- de' Haard en G. M. Thesing; Eufin en A0t en c- J- Rutte; R. van Geboren- V Weida- 2 zoons; trJ- M. van Veen-Wambach, Nellestein-p-t Hendriks-Walbeek, z.; D. Kuijl-V_ Du;„0prn.an> z.; L. van der stra z.; A en dijk, z.; T. Spoor-Heem- E. G. j Uyttenhove-Surjoutomo, der Werff-V'an ®Uss-Lucassen, d.; J. van Bent-Beekhuiz„^r Steen, d.H. van den leven, d. n' d.; A. W. Baars-Roe- jr., Vooruitgang^Y7- Glgengack, 91 marck-Ongena H ?atM. S. Hunders- Jr-. Cremerstraat, Overleden: p j lijk, dat er weinig meer viel te red den. Het werk viel in de hevige koude overigens niet mee en de pogingen van de Haarlemse brandweerlieden, terzijde gestaan door politieagenten, voor wie geen moeite te veel was al waren de vooruitzichten somber, verdienden dan ook alle lof. Er is in ieder geval be reikt, dat zich in het brandende labora torium. waar natuurlijk explosieve stof fen lagen opgeslagen, geen ontploffingen voordeden, en dat niemand gewond raakte. Omstreeks zeven uur was het vuur bedwongen, maar het nablussings- werk nam nog vele uren in beslag. De gehele nacht moest er toezicht worden uitgeoefend. Van het drie verdiepingen hoge gebouw was nog slechts een ro kende puinhoop over. Vrijwel niets van het interieur van het laboratorium, de tekenkamer en de werkplaats kon wor den gered. Rids is verzekerd tegen brandschade. Aan eigenlijke fa brieksgebouwen werd geen schade aan gericht. Men vermoedt, dat tijdens het ontdooi en van de bevroren centrale verwar mingsbuizen met behulp van lasappa raten een vonkje is weggesprongen dat door niemand is opgemerkt en dat de brand heeft veroorzaakt. Ook kortslui ting is nog een mogelijke oorzaak, waar naar de politie een onderzoek instelt. De laatste jaren is op het terrein van de chemische industrie al verschil lende malen brand uitgebroken, waar bij in enkele gevallen slachtoffers te be treuren vielen. Op last van de directie van het be drijf werden gisteren verslaggevers van de brand geweerd, zodat wij voor onze informaties waren aangewezen op ge gevens van de politie en op medede lingen, die ons door de directie werden verstrekt. Zoals bekend zullen er in Haarlem tijdens het bollenseizoen onder auspi ciën van Haarlems Bloei verschillende attracties geboden worden. De traditie is intussen gegroeid, dat ieder jaar een marionettentheater gedurende enkele weken in het voorjaar optreedt. Dat zal ook nu weer het geval zijn. Het bekende duo Vermeire-Boschma zal zijn intrek nemen in de Vishal, een nieuw experiment, dat hopelijk zal sla gen. Nadat de poppen uit het stadhuis enkele jaren geleden zijn verdreven en het vorig jaar onderdak konden vin den op de zolder van het Frans Hals museum, wil men nu de Vishal voor een serie voorstellingen exploiteren. Op het ogenblik wordt de Vishal nog gebruikt door de N.V. A. Kreymborg en Co., die daar tijdens de verbouwing van haar pand op de hoek Grote Markt- Bartel.iorisstraat haar toevlucht heeft gevonden. Het is nog niet precies bekend, wan neer de verbouwing van het kleding magazijn gereed zal zijn, want de vorst doet zich bij de afwerking nogal gelden. De directie had gehoopt nog deze maand van de Vishal naar de nieuwbouw te kunnen vertrekken, maar wanneer het getij van vandaag nog lang aanhoudt, zal daar vermoe- dlek niets van terecht komen. In ieder geval hoopt men dan toch in Maart te kunnen oversteken. Pater Methodius Houtkamp, Capucïjn van de Oosterse Ritus en Haarlemmer van geboorte, hoopt woensdag 8 febru ari zijn zilveren priesterfeest te vieren in het capucijnen-klooster te Voorburg. Tijdens de raadzitting van gistermid dag is de heer W. de Vos officieel ge ïnstalleerd als lid van de Haarlemse gemeenteraad. Hij volgt het P.v.d.A.- lid M. J. Goedee op. Aan het begin van de vergadering legde de heer De Vos de belofte af in handen van de voorzitter. De agenda bood enkele ma len de gelegenheid tot een principieel debat. Helaas hebben de raadsleden deze kans voorbij laten gaan. Althans in de meeste gevallen is men niet verder ge komen dan een oppervlakkige detaii-be- handeling. Wellicht bewaart men zijn beginselenkruit tot volgende week, wan neer de begroting behandeld wordt. Een misschien onbelangrijk detail is, dat de voorzitter enkele malen zijn ha mer heeft gehanteerd. Het behoort tot de prerogatieven van de voorzitter, maar wordt helaas te weinig gedaan. Vandaar, dat de Haarlemse hamer stukken geen echte ,,hamer"-stukken zijn. Op verzoek van de heer DE LAND METER (CHU) heeft wethouder ANGE- NENT toegezegd de commissie voor so ciale zaken te zullen inschakelen bij het afdoen van een brief van de Katholieke Bond van Bejaarden inzake het toe passen van verhaalsrecht. In de vaca tures in de raadscommissies, ontstaan door het uittreden van de heer GOE DEE (PvdA), werd voorzien, nadat de Naar verluidt, zou de belangstelling van de gemeente Haarlem voor het voortbestaan van Hotel Funckler aan de Kruisstraat thans geleid hebben tot een concept-overeenkomst, ingevolge welke het pand door de eigenaar, de heer P. Jacobi, wordt verkocht en de nieuwe eigenaar in de gelegenheid wordt gesteld het hotel naar de eisen van de moderne tijd in te richten. De bemoeienissen van de gemeente zullen vermoedelijk vervat worden in een voor stel aan de raad, dat dan spoedig in behandeling zal moeten komen, wel men er in slagen een herboren hotel Funck ler, maar met behoud van de roem volle naam, in de bollendrukte in te schakelen. Het was reeds lang hekend, dat de gemeente Haarlem zeer gesteld is op handhaving van de bestaande hotel ruimte in Haarlem. De pogingen van de eigenaar van Hotel Funckler om zijn pand van de hand te doen, waartoe hij eertijds in onderhandeling was getre den met Slavenburg's Bank, welke transactie echter niet is doorgegaan, trokken al direct de aandacht van de gemeente, dié middelen zocht het voort bestaan van Funckler als hotel te verze keren, te meer daar sinds kort Hotel Royal" voor twee jaar aan het toe ristenverkeer is onttrokken. Vermoede lijk ten gevolge van dqze belangstelling zijn ook de onderhandelingen met de diaconie der Ned. Herv. Kerk, die een der gegadigden voor het pand aan de Kruisstraat bleek te zijn, vastgelopen. Naar wij vernemen, ligt het thans in de bedoeling een deel van het pand als café-restaurant te exploiteren, zodat ook in de herfst en winter Funckler een rendabel object blijft. Hotel Funckler, dat het oudste nog in exploitatie zijnde hotel van Haarlem is, heeft tot ver over de landsgrenzen een roemruchte naam, waarvan het gouden hoek nog thans getuigt. Voorname persoonlijkhe den uit de adellijke wereld van vroeger De felle kou blijft in Haarlem zijn bijzonder onplezierige gevolgen houden. Ook gisteren hebben veel huisvrouwen rond etenstijd weer te kampen gehad met een sterk verminderde gasdruk. Het gevolg was, dat vele gezinnen later hebben moeten eten dan normaal. De onregelmatigheid van de druk was er de oorzaak van dat een gaspit je hier en daar onverwacht uitging. Bleef de betreffende kraan dan openstaan, dan gebeurde het wel dat bij een sterker- wordende druk het gas vrij het ver trek instroomde. Een ander gevolg was, dat verschil lende gaslantaarns op minimale sterk te brandden. Zo was de Kleverparkbuurt gisteravond vóór 9 uur vrijwel in duis ter gehuld. Ook verschillende kleinere straatjes en steegjes lagen vrijwel in het donker. Om 12 uur vannacht brand de geen van de straatlantaarns aan de Verspronckweg. De busdiensten van de NZH lagen ook volkomen in de war. Tengevolge van de felle wind wilden velen die anders per fiets naar hun werk gaan, nu de bus nemen. De capaciteit van de NZH is daar klaarblijkelijk niet op be rekend, want de bussen bleken vaak bij het beginpunt reeds vol. De wach tenden bij de tussenhaltes hebben dan ook vaak moeten aanzien, hoe twee, drie bussen vol en zonder te stoppen passeerden. Dat betekende dan in de meeste gevallen een half uur tot drie kwartier wachten eer men eindelijk weg kon. Misschien kan men vaker dan dat tot nu toe gebeurt, tussenlijnen instellen die niet van eindpunt tot eind punt rijden, maar een verbinding onder houden tussen verschillende tussenhal- ten. De scheepvaart over het Spaarne is vrijwel tot stilstand gekomen. De route over de Zuid via Leiden en de Ring vaart is nagenoeg onbegaanbaar. Gis teren heeft een grote sleepboot ge tracht langs die weg Haarlem te ver laten, maar al bij Bennebroek bleek, dat het een veel te langdurige geschie denis zou worden. De meeste schepen kiezen nu de route om de Noord, via het Amsterdam-Rijnkanaal en het Noord zeekanaal. Vanmorgen is nog een buurt- schipper naar Amsterdam vertrokken. De personeelsponten varen nog. even als het gemeenteveen Vanmiddag zou de dienst zelfs met twee veren worden onderhouden. De veerdienst bij de woonschepenhaven is uitgevallen, om dat de schipper te goeder trouw zijn veer met de neus naar de oever had gelegd, hetgeen doorgaans een goede manoeuvre is om 's ochtends gemak kelijk weer vrij te komen. Maar nu bleek de schroef helemaal vastgevro ren te zijn. In noodgevallen kunnen be woners van de woonschepenhaven ge bruik maken van de pont van Stork, maar de meesten zullen de omslach tige weg door de Waarderpolder moeten kiezen om de stad te bereiken. De pont van Figee is eveneens uitgevallen. Een kleine stagnatie ontstond gisteren ook toen tengevolge van de vorst de Lange Brug niet meer dichtgedraaid bleek te kunnen worden. Het euvel was snel verholpen. De olie van de brugme- chanismen is erg dik geworden. Ook namen bp voorkeur in Funckler hun intrek, zodat men namen ontmoet van tal van prinsessen en prinsen van den bloede, alsmede van consuls-generaal, ambassadeurs, adjudanten van H.M. de Koningin, enz. Mr. dr. L. N. Deckers, thans Staatsraad, schreef in 1935, toen hij minister van Defensie was, zijn me ning over het hotel als volgt neer: „Prijst Grand Hotel Funckler om het bezit van alle eigenschappen, die een hotel moet bezitten om werkelijk grand" te zijn". De commissie voor bejaardenzorg te Haarlem heeft op haar programma ca. geplaatst het uitzenden van warme maaltijden aan die bejaarden, die door ziekte, invaliditeit, gebrek aan kookge legenheid enz. zich alleen dan in hun huisje of hun kamer kunnen handha ven, wanneer zij niet meer zelf behoe ven te koken. Voor deze uitzending zijn uit een particuliere gift 25 etens dragers aangeschaft, die ieder vijf alu minium pannetjes bevatten. Uit door een Haarlemse zaak geschonken ma teriaal werden door de U. V. V. hoe zen vervaardigd, zodat de maaltijden goed warm bij de mensen thuis worden bezorgd en deze niets anders te doen hebben dan te zorgen, dat hun tafeltje gedekt staat. De pannetjes worden namelijk ter plaatse uitgeschept en leeg weer meegenomen. Het rond brengen geschiedt door U.V.V.-sters in haar eigen auto's- het vulien van de pannetjes, het 'begeleiden van de chauffeuses en later weer het afwas sen neemt de U. V. V. eveneens voor haar rekening. De bedoeling is natuur lijk, dat dit werk later over de hele stad wordt uitgebreid. Woensdag 8 fe bruari hoopt de U. V. V. een begin te maken met de uitzending en de start geschiedt op die dag omstreeks 12 uur bij het Gemeentelijk Tehuis voor Be jaarden aan de Schotersingel. t Toen een Amsterdamse vleesfabri kant, die zijn bestelauto had gepar keerd op de Kampervest in de tijd, dat hfj even een biertje ging drinken, zich weer naar buiten begaf, merkte hij, dat er voor ongeveer 80 aan worstwa ren van zijn wagen was verdwenen. In de cabine vond hij een vreemde want, die bij nader onderzoek toebehoorde aan een der bezoekers van het café. Deze was echter al naar huis gegaan, waar de politie hem ophaalde. De man, een 29-jarige bankwerker, bekende met een 27-jarige loswerkman de worst te hebben gestolen. Beiden zijn ingeslo ten. enkele stoppen bleken doorgeslagen te zijn. Bij de gemeenteveren heeft men enkele extra-mensen in dienst moeten nemen, omdat er naast de schippers mensen nodig zijn om de ijsscholven van de veren te houden. De kolenvoorziening levert grote moeilijkheden op, mede doordat ve len nu plotseling kolen gaan bestel len, waardoor de kolenhandelaren de bestellingen niet meer kunnen ver werken. Wachtperioden van drie en vier dagen zijn normaal. Moeilijkhe den bij de aanvoer doen zich prac- tisch niet voor. De kolenaanvoer ge schiedde meestdeels per trein. De Nederlandse kolen mogen alleen nog maar per trein vervoerd worden en de Belgische kolen komen de laatste maanden ook voornamelijk met de spoorwegen. De andere importkolen komen vooral per schip, maar deze aanvoer is sterk teruggelopen. De moeilijkheden bij de kolenleveranties bestonden al veel langer. Vorig voor jaar zagen de handelaren deze winter al met angst en vreze tegemoet. Zij zijn gerantsoeneerd en kunnen dus beperkte hoeveelheden leveren. Nu plotseling de hevige koude is ingeval len, is het aantal bestellingen met sprongen omhoog gegaan en nu blijkt eerst duidelijk hoe moeilijk de kolen- voorziening al was. Degenen die oliekachels en -haar den stoken zijn er veel beter aan toe. ook het aantal oliebestellingen is sterk toegenomen, maar de handelaren kun nen de leveranties gemakkelijk aan. De leveringstermijn bedraagt hier niet meer dan een halve of een hele dag. heer PROPER (CPN) namens zijn frac tie bezwaar had gemaakt tegen de kan didaatstelling. De communisten worden uit de commissies geweerd, maar het geeft geen pas dat andere fracties die zetels nu innemen, zodat de evenredi ge vertegenwoordiging zoekraakt. De heer ALBRECHT (PvdA) verklaarde, dat hij bij het oude raadsbesluit per sisteerde, waarbij de communisten wor den buitengesloten. Bij de begrotingsde batten zal deze kwestie uitvoeriger aan de orde komen. De raad ging akkoor.d met het voor stel van B. en W. om zes reserve brancards aan te schaffen, waarvan er vier in de ziekenhuizen worden gestationeerd zodat de ziekenauto's daar zo min mogelijk oponthoud heb ben. Maar verschillende raadsleden maakten bezwaar tegen het feit, dat de ziekenwagens zo vaak voor het wegbrengen van zieken op de weg zijn. In december is het voorgekomen dat alle ziekenwagens buiten de stad wa ren. Patënten zijn zelfs tot naar Pa rijs toe weggebracht. Mevrouw SCHELTEMA (VVD) vond dit over dreven en vroeg B. en W. te bevor deren, dat er steeds minstens vier wa gens in de stad zijn. Volgens spr. is er dan ook geen kostbare mobilo fooninstallatie nodig en kan het tekort op deze dienst minder worden. De heer VISSERS (KVP) achtte een mobilbfoon wel nodig, maar was het evenals mevrouw KERKHOFF (PvdA met de vorige spreekster eens. Wethouder BAKKER was ook ge schrokken van het feit, dat Haarlem het af en toe zonder ziekenwagen moet stellen, hoewel hij de door mevrouw Scheltema genoemde gevallen inciden teel noemde. Voor een scheiding van zieken- en ongevallenvervoer voelde hij niets. Dat is ook niet nodig. Mevrouw Scheltema interrumpeerde door te ver klaren, dat zij dit ook niet bedoeld had. Een betere organisatie achtte hij mogelijk. Van uitbreiding van de dienst zal geen sprake zijn, zo zegde hij toe. Wethouder HAPPé deelde vervolgens namens het college mee, dat behalve de voorgestelde brandbeveiligingsmaat regelen in de grote zaal van het con certgebouw, op verzoek van de brand weer boven de podiumkap nog enige rooksluizen aangebracht dienden te wor den. De kosten daarvan bedragen 3500. De raad verklaarde zich zonder discus sie hiermee akkoord. Het voorstel tot het aankopen van een nieuwe koelin stallatie voor het slachthuis werd van de agenda afgevoerd, niet vanwege de heersende koude buiten die het overbo dig zou hebben kunnen maken, maar omdat het voorstel eerst nog in de com missie voor financiën gebracht zal wor den. Samen met de heren BALM (KVP) en WENSING (CHU) ging de heer SCHIPPERS (KVP) in de oppositie' te gen het voorstel om voor 144.000 een nieuw kantoor te bouwen voor de ha ven- en marktdienst. Voor dat be drag kan men een kapitaal kantoorge bouw optrekken, aldus de heer Schip pers, die de noodzaak van een vernieu- win op dit ogenblik niet kon inzien. Zeker nu alle bouwactiviteit op de woningbouw geconcentreerd moet zUn, achtte hij het plan uit den boze. Ook de inrichting van 22.000 achtte hij veel te duur. De heer VOOGD (PvdA) daarente gen bepleitte ook voor dit soort bouw de 2 pct.-regeling voor het aankopen van kunstwerken toe te passen, zodat de bouwkosten nog hoger zouden komen. Vooral in het aanbrengen van kunst versiering in of aan werkruimten zag hij een middel om de beeldende kunst weer een maatschappelijke zin te ge ven. De heer VAN VELSEN (KVP) was het hiermee eens, maar vond dat men hiervoor in dit geval niet een extra bedrag moest uittrekken. De noodzaak van een nieuw gebouw kan onmogelijk in twijfel getrokken wor den, meende wethouder ANGENENT. Het gebouw is te klein voor voortdu rende onderhandelingen met schippers, (hilariteit). Zijn collega HAPPé ver klaarde, dat het wel duur was, maar dat er van luxe geen sprake was. Over de 2 pet. voor Kunstopdrachten, deelde deze bewindsman mee dat hij zich niet vast wilde leggen. Het nieuwe kantoor zal een geheel vormen met het Prin- senbrugcomplex, zodat misschien via dit object nog gelden voor kunstop drachten betrokken kunnen worden. In tweede instantie verklaarde de heer SCHIPPERS nog, dat er van een werkelijke samenhang met het Prin- senbrugcomplex geen sprake was. De heer VOOGD vond het jammer, dat de voorstanders van kunstopdrachten in de raad niet met zijn suggestie wilden meegaan. Hij vroeg de raad conse quent te zijn door kunstopdrachten te geven op plaatsen waar gewerkt wordt, waar de kunst een socirle be tekenis heeft. De 2 pct.-regeling noemde hij meer een sociale dan een culturele maatregel en vroeg ook in dit opzicht consequentie. Wethouder HAPPÉ echter vond de 2 pct.-regeling een culturele maatregel en een soci aal middel. De hele kwestie van de kunstopdrachten in dit verband zal nog eens door E. en W. worden be keken in samenhang met die voor het gehele Prinsenbrugcomplex. Slechts drie raadsleden bleken bij de stem ming tegen het voorstel. De andere 33 aanwezigen telden 144.000 voor het nieuwe havenkantoortje neer. Het aanbrengen van garderobekasten in de woningen van ,,St.-Bavo"-Noord in de Vogelenbuurt vond instemming bij de raad, al meende de heer HEN- NEVELT (CPN) dat de gemeente ook het schilderen van de kasten voor zijn rekening moet nemen. Mevrouw Schel tema (WD) vond dat er hier sprake was van verhoging van het woongenef en meende dat op grond daarvan de huur best verhoogd kon worden. Het zijn vooroorlogse woningen met be trekkelijk lage huur. Deze opvatting vond bij weinig raadsleden genade. De heren V. D. VELDT (KVP), DE LAND METER (CHU) en BLOKDIJK (PvdA) bestreden haar, evenals trouwens wet houder HAPPÉ, die overigens ook mee deelde, dat in overleg met het bestuur van de woningbouwvereniging besloten was dat de bewoners zelf de nieuwe kasten zouden schilderen. Het pleidooi van mevrouw SMITZ (PvdA) om in de onbewoonbaar ver klaarde woningen, die nog niet ontruimd kunnen worden, zonodig op gemeentekosten de noodzakelijkste voor zieningen te treffen, bood de heer PRO PER (CPN) de gelegenheid om een re cent stokpaardje van de communisten te gaan berijden: het vleien van de Partij van de Arbeid. Zijn aandoenlijke Wat er al zo aan serviesgoed nodig is op een reis naar New York met een toe stel van de K. L. M., laat deze foto zien, die gemaakt is ter gelegenheid van de opening van het nieuwe gebouw voor de civiele dienst op Schiphol. De civiele dienst heeft tot taak te zorgen, dat het de passagiers onderweg aan niets hoeft te ontbreken op het gebied van lectuur, spijzen, drank, routekaarten enz. Een 38-jarige los-werkman uit En schede, reeds vijftien maal veroordeeld wegens allerlei strafdelicten. is van morgen door de Haarlemse Rechtbank conform de eis veroordeeld tot acht maanden gevangenisstraf met aftrek. Na deze straf zal de man ter be schikking staan van de regering. Hij stond twee weken geleden terecht om dat hij 14 juli van het vorig jaar had ingebroken in een huis te Haarlem noord. Daarbij had hij een portefeuille met geld, een regenjas en een fototoe stel buit gemaakt. In de tijd dat de Enschedeër de kraak zette behoorde hij eigenlijk in de dr. Van der Hoeve kliniek te zitten, waar hij, ter beschik king gesteld vanwege een ander von nis, een psycho-therapeutische behan deling onderging. Hij wist uit Utrecht te ontsnappen en was van plan met een verpleegster uit de kliniek naar Amster dam te vertrekken. De verpleegster liet echter op het kritieke moment ver stek gaan. Omdat hij geen geld bezat ging de los-werkman maar weer inbre ken. De Rechtbank wees ook vonnis in de zaak van een 31-jarige fabrikant uit Eibergen. die 7 augustus van het vorig jaar schuldig zou zijn geweest aan een lichte aanrijding op de Amsterdamse vaart. hoek Prins Bernhardlaan. De verdachte was door de kantonrechter veroordeeld tot een geldboete van 150,'- en zes maanden intrekking van het rijbewijs. De rechtbank legde ech ter slechts een boete op van 50.- subs. 30 dagen. De Eibergse fabrikant zou op 7 augustus onvoorzichtig zijn ge weest, toen hij rijdende met zijn auto in de richting Haarlem, met een vaart van 100 kilometer een mede-wegge bruiker passeerde, die juist linksaf wil de slaan naar de Prins Bernhardlaan. Die laan was er wel, maar er waren geen borden of aanwijzingen dat de weg inderdaad was klaar gekomen en door het verkeer te gebruiken was. De be stuurder van de auto had daarom geen vermoeden gehad dat hij inhaalde op een kruising. Woensdag heeft de heer G. B. Hee- rens het feit herdacht, dat hü 40 jaar geleden in dienst trad van de P.T.T. Nadat hij was binnengeleid met fami lie in de bestellerskamer van het post- gebouw Baljuwslaan opende de heer P. Koomen met een welkomstwoord de feestelijke bijeenkomst. Daarna nam de heer N. W. de Groot waarnemend'directeur van het postkan toor Haarlem het woord, die de ver dienstelijke arbeid van de jubilaris schetste en het was hem een genoegen de oorkonde voor 40 jaar trouwe dienst en plichtsbetrachting te mogen over handigen met de gebruikelijke gratifi catie. Hierna sprak de heer J. C. Trom melen, chef postgebouw Baljuwslaan, enige hartelijke woorden tot de heer Heerens en hij hoopte dat deze nog vele jaren met dezelfde ijver zijn dienst zou mogen verrichten aan het bedrijf. De heer P. Koomen, voorzitter van het jubileumfonds nam toen het woord en overhandigde onder welgekozen woorden, een prachtige radiotafel. Onder de vele aanwezigen gaven blijk van belangstelling de heren B. Heimig, chef afdeling Expeditie en B. J. Barne- veld, chef afdeling bestelling. Aan het 7e concert serie D, op dins dag 7 februari, in het Gem. concertge bouw wordt solistische medewerking Pas. Deze bekende Nederlandse pianist zal voor de laatste maal met het N. Ph. O. optreden. Aan het einde van dit seizoen neemt Theo van der Pas afscheid van het concertpodium. On der leiding van Marinus Adam, wordt geopend met de ouverture „Le Roi d' Ys" van Lalo. Na de pauze wordt de symfonie in d van Franck gespeeld. aanhankelijkheidsbetuiging aan mevr. SMITZ bood vast een voorproefje van wat men ongetwijfeld tijdens de komen de begrotingsdebatten te horen zal krij gen. Wethouder HAPPÉ antwoordde op de vraag van mevrouw SMITZ dat reeds enige voorzieningen waren ge troffen en dat B. en W. een rapport over deze kwestie verwachten van Bouw en Woningtoezicht. Overigens meende hij, dat werkelijk helpen alleen bestond uit het verschaffen van een nieuwe wo ning. Een discussie die van weinig stijl getuigde, betrof het voorstel van B. en W. om een pand in de Jacobijnestraat aan te kopen van twee bejaarde da mes. Deze wensen in ruil een lijfrente te ontvangen van 1000 's jaars, die de gemeente aan een verzekeringsmaat schappij wil overdragen voor 12.860. Verschillende raadsleden putten zich uit in speculaties over de vraag of de gemeente niet beter het risico zelf zou kunnen nemen i. p. v. een verzekerings maatschappij. De hóge ouderdom van de dames, noemde de heer JANSEN (PvdA) een geluksfactor". De heer WENSING (CHU) haalde uit zijn eigen praktijk een voorbeeld aan om te be wijzen, dat dergelijke personen nog erg lang kunnen leven en ontried daarom zelf het risico te nemen. Wethouder HAPPé had aan deze vrij smakeloze discussie gelukkig niets toe te voegen. Het was jammer, dat dit debat niet eerder werd afgebroken. Zaterdag 11 februari organiseert de Nederlandse accordeon- en mondaccor- deonbond, district Noord-Holland, een bonte avond in het gemeentelijk con certgebouw te Haarlem ten bate van het herstellings- en verplegingsoord Uni cum te Heemstede. De K.A.B.-kring Centrum organiseert woensdag 8 februari een vastenavond feest in gebouw Flora aan het Preto- riaplein. De K.A.V. van die kring be legt maandag 6.februari een bijzondere avond, waarop enkele leden zullen op voeren Maria en de Vrouwen". De zang daarbij wordt verzorgd door het parochieel jongenskoor van de ,.H.H. Elisabeth en Barbara" onder leiding van de heer A. Koster. Zondag 12 februari viet de Haarlem se r.-k. Bouwvakarbeidersbond zijn 39- ste jaarfeest. Na een H. Mis in de Sint Josephkerk is er een gemeenschappe lijk ontbijt in gebouw Sint Bavo. De dag wordt besloten met een feestavond in de gemeentelijke concertzaal. Een week later houdt de Haarlemse ka tholieke grafische bond zijn jaarfeest. Ook hier begint de dag met een H. Mis in de kerk aan de Jansstraat. Tijdens het ontbijt in „Sint Bavo" zul len de jubilarissen worden gehuldigd. Onder auspiciën van de Haarlemse afdeling van de Algemene Nederlandse Invaliden Bond is er dinsdag 7 februari een toneelavond in het Krelagehuis, wel ke verzorgd wordt door het gezelschap „De Nieuwe Brug". Opgevoerd wordt „Filmmaniakken" een blijspel van Henk Bakker. Zondag 5 februari komt de K.R.O. in Haarlem met de bekende revue „Uit verkoop". De voorstelling wordt gege ven in het gemeentelijk concertgebouw. Min of meer in stilte heeft em. pas toor J. F. van der Meer zijn 86ste verjaardag gevierd. Dat hij nog talloze vrienden en kennissen heeft, is hem wel gebleken uit de vele gelukwensen, die nem schriftelijk ten' deel vjeien. Ook ge schenken van velerlei aard bleven niet uit. Pastoor Van der Meer bleek zeer getroffen door al die bewijzen van vriendschap. Onder auspiciën van de muziekschool van Toonkunst zal op maandag 6 fe bruari in de Renaissancezaal van het Frans Halsmuseum een liederenavond worden gegeven door Akke de Vries. Zij zingt liederen van Roussel, Caplet, Ho- negger, Milhaud en Poulenc. De bege leiding is in handen van Roel Riphagen. De Haarlemse rechtbank veroordeel de vanmorgen een keldermeester en een melkhandelaar, die beiden een. groot aantal melkflessen ten nadele van een Haarlemse melkinrichting zouden hebben verduisterd, tot een gevangenis straf van een jaar, waarvan drie maan den voorwaardelijk met aftrek. De of ficier had tegen de keldermeester een gevangenisstraf van een jaar geëist en tegen de melkhandelaar tien maan den met aftrek. Woensdagmiddag hebben 400 kinde ren genoten van de grollen en capriolen van het kindercircus Frank Andor in het Minerva-theater. Het programma bestond uit een aaneenschakeling van clownerie, acrobatiek, cowboy-roman- tiek en muziek; al met al dus welkome kost voor de jeugd waarvan deze dan ook uitstekend heeft genoten. Voor de realisering van het goedge keurde uitbreidingsplan Santpoort noord is het nodig, dat de gemeente de eigendom verwerft van het perceel Ha- gelingerweg 29 te Santpoort met de grond ter oppervlakte van 126 m2. Over dit perceel is namelijk de belangrijke verkeersweg geprojecteerd, die het cen trum van Santpoort zal verbinden met het te bouwen spoorwegstation bij Duin en Kruidberg. De met de eigenaresse, de n.v. v.h. A. Tabernal en Zn. te Sant poort, gevoerde onderhandelingen heb ben er toe geleid, dat deze zich bereid heeft verklaard haar bovenbedoelde eigendom aan de gemeente te verkopen voor de prijs van f 5.000.Deze prijs achten B. en W. redelijk. De woning is thans verhuurd voor f 6.85 per week. Deze verhuur kan. in afwachting van de sloping van het pand, voorlopig be stendigd worden. Donderdag 2 februari. Hoog water: 7.45 u. en 20.03 o. Laag water: 3.16 u. en 15.41 u. Vrijdag 3 februari. Hoog water: 8.28 u. en 20.51 u. Laag water: 3.58 u. en 16.26 u. Maanstand; laatste kwartier 17.08 uur.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 3