Werkgevers achter politiek van prijsstabilisatie Bevordering van systeembouw Davitamon IO Weer Nederlandse expeditie naar het Andes-gebergte Geologisch en alpmistisch ondersoek in Peru yermicel I i soep 38 Dank zij kletskous Katrientje D De melkprijs toeslag voor 1954/1955 De grapjas Scherpe aanval op burgemeester van Den Haag ja graag Zuiver Wellen Dekens WOLTERING Hebt u vandaag uw al gehad specia al Tussen neus en lippen Mr. Schokking verwijst naar zuivering m Wtes Donzeden Gewatteerde Dekens elf maanden voor verduistering Sterke krachten Kartering met behulp van de sterren Ongelooflijk goed en smakelijk Cti Afscheid van baby Rokertje Uitkeringen in maart en april 'ÏP: DONDERDAG 2 FEBRUARI 1956 PAGINA thans tegen enorm verlaagde prijzen! Bij! uitzondering lUl Een 10 voor gezondheid! in Zilverzakjes Oude man verdronken Vrijdag melkprijsdebat in Tweede Kamer Hulp aan t.b.c.-patiënten De Rortenaer naar Nieuw-Guinea Maak zo'n pakje Roxy eens helemaal open en snuif die heerlijke geur van zon-doortrokken vol rijpe tabakken op. Steek dan op en U weet waarom steeds meer mensen zeggen; iG Ij Mê Twenthse textielfabrikant verongelukt Standbeeld van Trajanus te Nijmegen De besturen van de verbonden van Werkgevers ondersteunen de politiek van de regering ten aanzien van de stabilisatie van het prijspeil, omdat slechts langs deze weg kan worden v°orkomen, dat zich een opwaartse spi raalbeweging van Ionen en prijzen zal voordoen. Het behoeft geen betoog, dat een dergelijke ontwikkeling niet alleen Voor ons volk als geheel, maar in het Advertentie en Damrak Nieuwendijk Dam Amsterdam Tel. 39444 (4 lijnen) (Vervolg van pag. 1) Eind 1947 bepaalde minister In 't Veld, dat de bouwsom, waarvoor sys teemwoningen konden worden goed- |ckeurd, tien percent hoger mocht trand.an cke waarvo°r vergelijkbare, den onee' §e'D0Uwcle woningen wor- waa ^eSund- Een tegemoetkoming teernkan de strekking was, de sys- loopn«awers over de moeilijke aan- in 19^n10-de heen te helPen- Reeds te vr'o *s deze tegemoetkoming nistpr6,g door de toenmalige mi- huisvestinp Wederopbouw en Volks- 1950 af wirg^r0kkef' Van emd ninp-en en dan ook systeemwo- voof dezeimts geglmd' indien daar- vraLd als ve bouwsom werd &e" tioneel gebo^ geli'iksoortige' tradi" De gl:volgen konden niet achter wege bhjven, omdat de systeembou wers hun aanloopperiode nog lang niet hadden overwonnen. Het werd sukkelen met de systeembouw. Zo zeer zelfs dat de Commissie Woning bouw K.V.P. in haar kortgeleden verschenen rapport het aanvaarden van een verantwoorde méérprijs voor systeemwoningen aan de orde stel de als een belangrijk middel om uit het moeras te geraken. Wel verbond zij daaraan de voorwaarde, dat door toepassing van systeembouw op gro te schaal een belangrijke bijdrage tot leniging van de nood zou worden ge leverd. De K.V.P.-commissie gaf er dui delijk blijk van, haar hart te hebben verpand aan systeembouw, subs, aan de er sterk op lijkende gera tionaliseerde traditionele bouw. Men kan gerust zeggen, dat de uitvoe ring van haar satellietdorpenplan daarvan afhankelijk is, wanneer dit fien extra-produktie van vijfduizend woningen per jaar wil opleveren. Ac tief optreden is nodig om tot een zodanig resultaat te komen. Een ac tief optreden tot bevordering der continuïteit door middel van lang lopende contracten en daarnaast ook tot bestrijding van niet gefundeerde tegenstand, zowel bij opdrachtgevers als bij ambtelijke instanties. Het stemt tot voldoening, dat in al deze opzichten reeds beginsuccessen kon den worden geboekt. Niet elk systeem komt zonder meer in aanmerking voor bevordering van overheidswege. Bijzondere stimulans verdienen vooral de systemen, waar bij materialen worden toegepast, die bet tekort aan bouwmateriaal in de traditionele bouwsector verlichten en (of) een aanmerkelijke besparing aan geschoolde arbeidskrachten opleve ren. Het industriële karakter van de systeembouw brengt ook met zich hree, dat de fabricage van zo groot hiogelijke bouwelementen moet wor den bevorderd. Ploe meer arbeid kan Worden verricht in werkplaatsen en jabrieken, des te minder zal het ver- iet ten gevolge van de invloed van Wigunstige weersgesteldheden zich doen gevoelen. Grote, praktisch vol tooide bouwelementen kunnen de af werking door stukadoor, timmerman ja metselaar goeddeels overbodig j^aken. Het ene, zowel als het ande- Ja vereist noodzakelijk wetenschap- D^lijk onderzoek, dat door het be drijfsleven zélf centraal ter hand dient worden genomen, zo nodig met vorheidssubsidie. s Met het overwinnen van techni- e£be moeilijkheden alleen komt men r overigens niet. Er is een vrij ver gode aversie tegen toepassing van dw't-Gemb°uw' die aüeen ban ver- Mjboen, wanneer proefondervinde- g6n !s bewezen, dat systeemwonin- v00v,Ul niets behoeven onder te doen Meie 1de Produkten van de traditio- er r, bouw. Het is daarom, dat men afgg°®b aan zou doen, dt eind 1950 bou^afte tien percent hogere Weer 0rn voor systeemwoningen deze w te voeren. Daarnaast dienen de beu^ingcomplexen ook in voor ferenti °ners aantrekkelijk en gedif- te ,er'l stedebouwkundig milieu toe hr?en geplaatst. Ook dit zal er van agen' de ..toekomstwaarde" gebrem lar"gs „industriële" weg uit- a woningbezit te verhogen. ge^eten^van® heeft een in" tot elf maandeenr"generaal' veroordeeld aftrek van voorarrest. gevangenisstraf met Advertentie bijzonder ook voor het industriële be drijfsleven slechts schadelijke zelfs noodlottige gevolgen zou hebben. Aldus het Verbond van Nederlandse Werkgevers, het Centraal Sociaal Werk gevers Verbond, het Katholiek Verbond van Werkgeversverenigingen en het Ver bond van Protestants-Christelijke Werk gevers in Nederland in een brief aan de industriële leden en leden van de aangesloten industriële verenigingen. Met voldoening wordt in deze brief geconstateerd, dat de industrie in rui me mate heeft medegewerkt aan het streven tot prijsstabilisatie. Het prijs- en kostenniveau kon sinds maart 195f. in de hand worden gehouden. De besturen realiseren zich, dat er thans wellicht meer dan gedurende het afgelopen jaar sterke krachten werk zaam zijn die prijsverhoging zouden kunnen veroorzaken en prijsverlaging in de weg zouden kunnen staan. Zo is bekend, dat in de naaste toe komst overleg zal worden gepleegd over een eventuele verhoging van de inko mens der werknemers. De vorm daar van zal ongetwijfeld mede worden be ïnvloed door het besluit van de rege ring van september om in beginsel de mogelijkheid van een meer gedifferen tieerd loonbeleid te openen, alsmede door de in begin 1957 te verwachten maatregelen Inzake de algemene ouder domsvoorziening en een verdere huur verhoging. Het tot stand komen van een even tueel hoger peil van de inkomens der werknemers mag geen aanleiding vormen tot verhoging van de prijzen. Een loonbeleid dat op het bovenstaan de is gebaseerd, past geheel in de algemene politiek van de regering ten aanzien van de stabilisatie van het prijspeil. De besturen herhalen hun oproep tot de leden om medewerking te blijven verlenen aan de stabilisatie van de prij zen en waar mogelijk aan ver'-ndng daarvan. De beoogde en door de be' sturen van de industriële verbonden on dersteunde prijsstabilisatiepolitiek zal ter bereiking van de gestelde doelein den zodanig worden opgevat, dat dit jaar slechts in uitzonderingsgevallen prijsverhoging zal kunnen optreden Zulks betekent intussen niet dat on verhoopte sterk kostprijsverhogende tendenzen nimmer in het prijspeil tot uitdrukking zouden mogen komen. Het verdient aanbeveling om :n een zodanig geval niet automatisch tot prijsverho ging over te gaan, ook al zou dit om bedrijfseconomische redenen gemoti veerd zijn, maar te dien aanzien over leg te plegen met het ministerie van Economische Zaken. De vrijwillige medewerking van de leden aan deze prijsstabilisatiepoli tiek rechtvaardigt de eis van de ver bonden om van regeringswege aan het industriële bedrijfsleven geen gedetail leerde prjjsbeheersing op te leggen en van het noodzakelijke daarmee gepaard gaande diepe overheidsingrijpen af te zien, aldus de brief. Eén enkele dragée Davitamon-1 o (met de hoge vitaminewaarde) heft vitaminetekorten radicaal op Verhoog uw weerstand en die van uw gezin met dagelijks één dragée Davit amon-1 O per persoon. «0 vita",nI Flacons 50 en 100 aragées ORGANON-OSS (Van een verslaggever) Een drietal jonge Nederlandse geleer den zal in maart naar Peru vertrek ken om vijf maanden lang in het An des-gebergte geologische gegevens te verzamelen en karteringswerkzaamhe- den te verrichten in een onbekend ge bied. Zij zuilen daarbij enige bergen beklimmen, die nog nooit door anderen betreden zijn. In begin juni zullen zich twee Fransen, de bekende Himalaya- onderzoeker Lionel Terray en de cine ast J. Languepin, bij de Nederlanders voegen. Van twee der Nederlandse deel nemers zijn de namen niet onbekend. Zowel dr. C. G. Egeler als dr. T. de Booy hebben in 1952 een dergelijke ex peditie ondernomen, die niet zonder le vensgevaar is geweest. De derde Ne derlander is de heer J. H. Dijkhout, geodeet van het Laboratorium voor Ge odesie van de Technische Hogeschool te Delft. De geoloog, de 39-jarige dr. Egeler, is conservator in het Geologisch Insti tuut der Universiteit van Amsterdam. Zijn 31-jarige collega, dr. De Booy, is assistent in het Instituut. Lionel Ter ray, de Franse oerggids, is ook in 1952 deelnemer geweest aan de expeditie naar net Andesgebergte. Hij heeft in de laatste zes jaar bovendien drie ex pedities meegemaakt naar het Hima- layagebergte en één naar Patagonië. J. Languepin heeft in de Himalaya ge filmd en tijdens expedities naar Groen land. De beide Fransen nemen slechts deel aan het alpinistische deel der ex peditie. De vorige onderneming naar het An des-gebergte was gericht op het geolo gisch onderzoek en het beklimmen van enkele bergtoppen zoals de Cordillera Blanca in het noorden van Peru. Het doelwit is thans de Cordillera Vilca- bamba in Zuid-Oost Peru, een der be langrijkste ketens van de Peruviaanse Andes, gelegen tussen de 13e en 14e breedtegraad. Zoals gezegd, wil men dit vrijwel on bekende gebied in geologisch en alpi- nistisch opzicht exploreren. Het zal de taak van de heer Dijkhout zijn zoveel mogelijk van het terrein in kaart te brengen, met welke bezigheid ook de Peruviaanse bevolking zeer gediend zal zijn. Daar het in deze streek vanwege de volslagen onbekendheid aan vaste, ingemeten punten niet mogelijk is de normale driehoeksmetingen te verrich ten. zal hij de plaatsen slechts 's nachts uit de stand van de sterren kunnen be palen en inmeten. Aangezien de expe ditie steeds snel voort zal moeten, zal hij zijn werk slechts in de enkele ba- Advertentie voor 4 diepe borden atrientje Flett, een meisje van negen jaar met vlechtjes, dat in het plaatsje Stowmarket in Engeland woont, is een bijzonder Ka- trientje. Katrientje kan het praten maar niet laten. Dat is dan in zover re bijzonder, dat Katrientje niet de halve dag, maar de ganse dag aan een stuk doorbabbelt. Van en naar school, op school, thuis, 's morgens, 's middags en 's avonds. En er helpt niets tegen. Geen pijpen zwarte drop, geen kanjers van toffees, zelfs niet de „elf' voor praten, die ze steevast van de onderwijzer krijgt. Sinds kort is Katrientje zelfs trots geworden op haar kletskous-schap, al heeft dat dan wel een bijzondere reden. Zo een bijzondere reden, dat niemand nu meer boos op Katrientje kan zijn, ook al zit ze nog steeds hardnekkig op haar praatstoeltje. Het begon tijdens de wiskundeles. Als gewoonlijk was Katrientje in een druk gefluister ge wikkeld met haar buurmeisje. Mees ter Philip had er genoeg van, méér dan genoeg. De hele klas moest maar eens flink meewerken, Katrientje haar nare kwaaltje te doen afleren. Daarom beval de meester, dat iedereen moest binnenblijven tijdens het speel- kwartiertje, dat onmiddelliik op de wiskundeles volgde. Terwijl de kin deren nruillioies tegen meester Phi lip trokken, bleef het dus doodstil op de speelplaats. Totdat even later bo ven Stowmarket een straaljager in brand vloog en in stukken neerkwam, midden op de speelplaats. Met een geweldige klap ontplofte de benzine tank. „Als Katrientje niet gepraat bad" verklaarde de vnln-nrde dag ppn deskundige van de R.A.F., was nie reend on de speelplaats er levend af gekomen". De wachtcommandant aan de poort van de kazerne te Car- rare in Italië, draaide van ver bazing aan zijn welgevulde knevel, toen Egisto Marchi met een krijsen de baby in de armen doch overigens „model" zich kwam melden voor de eerste oefening. Nadat Egisto op de plaats rust was mogen gaan staan, vertelde hij de officier, dat hij bij het afscheid nemen van zijn zoontje zo in beslag genomen was, dat hij niet ge merkt had, dat de trein intussen uit zijn woonplaats was vertrokken. De baby werd aan de zorgen van de aal moezenier toevertrouwd, tot de vrouw van Marchi de dreumes kwam halen. at men ook in België minder sigaretten gaat roken vertel len de cijfers, die de heren van de statistiek hebben uitgeknob- beld. In de eerste tien maanden van 1955 werden bij de Zuiderburen 7.236.476.000 sigaretten verkocht. In 1954 was dat aantal 8.268.536.000. In 1948 werden de meeste sigaretten ge rookt n.l. 9.056.999.000. Sinds 1948 is het aantal sigaretten met ca. 800 mil joen per jaar teruggelopen. Daar entegen is de -erkoop van kleine sigaartjes aanzienlijk gestegen. In een brie:' aan de Tweede Kamer heeft minister Mansholt zijn toezegging om uitvoerige inlichtingen te verschaf fen over de melkprijstoeslag voor 1954-1955 gestand gedaan. De toeslag is een gevolg van het feit, dat de pachtprijzen op weinig vruchtbare gron den in vergelijking met andere, met name weidegronden, niet representatief zijn voor de mate van vruchtbaarheid. Uit dien hoofde was 'n correctie noodza kelijk. De grondsoorten, welke wegens een onvoldoende vruchtbaarheid en slechte cultuurtechnische toestand in aanmerking komen, zijn: zandgronden, oude veenkoloniale gronden en sterk ge accidenteerde lössgronden, volledige toe slag: zeezand, lichte lössgronden, rivier- kle en jonge veenkoloniale gronden, alsmede sommige veencomplexen: ge deeltelijke toeslag. Voor de Wieringer- meer en de N-O.-polder geldt een aparte regeling. Voordat echter tot berekening van de geldsbedragen der toeslagen kan wor den overgegaan, zal eerst de netto-op- breng-t van de melk in het prijsjaar 1954-1955 bekend moeten zijn. In maart en april zal dan met de uitkeringen ee„ begin kunnen worden gemaakt. De minister legt er de nadruk op, dt b;j de vaststelling van een en ander een grote mate van overeenstemming met landbouwschap en regionale com missies is bereikt. Tegen de beslissingen staat beroep open bü een centrale beroepscommissie. Tussen het ijs van de Bergsche Achter- plas te Rotterdam is woensdagmiddag het stoffelijk overschot gevonden van een 87-jarige man, die aan de plas een huisje heeft. Vermoed wordt, dat hij gisteravond, gebruik makend van een roeibootje, om naar huis te komen, te water is geraakt siskampen uitvoerig kunnen doen. Het alpinistische gedeelte omvat een exploratie van een gebied gelegen tus sen de 5000 en 6000 meter, met de be klimming van enkele onbestegen top pen. Men heeft dit gebied speciaal ge kozen omdat het zowel geologisch als alpinistisch onbekend is, vermoedelijk hoogst interessant en geschikt om uit de onderzoekingen diepgaande conclu sies te trekken. Het bergte heeft namelijk zeer diepe insnijdingen, zodat de steensoorten (die waarschijnlijk niet zeer verscheiden zijn) redelijk gemakkelijk onderzocht kunnen worden. Het Andes-gebergte behoort tot de „jonge" gebergten uit het tertiaire tijdvak (is dus ongeveer 60 miljoen jaren oud). Wat evenzeer belangwekkend is: bij de bestijging van de Pumasillo zal men vanuit het oerwoud in het besneeuwde hooggebergte komen en zodoende na genoeg alle bestaande klimaatgordels passeren. De resultaten van de vorige Neder landse expeditie van 1952 zijn nog niet volledig bekend. Maar aan ervaring is men een hoop wijzer geworden. In het boek „Onbestegen Andestoppen" waar in het verslag van de vorige onderne ming te vinden is, kan men lezen welke verschrikkingen de Nederlanders te wachten staan. Niet de poema's en de condors, en vermoedelijk ook niet de wilde Indianenstammen, waaronder de nazaten van de Inca's, maar de ge vreesde bergziektes vormen het grootste gevaar. Slapeloosheid, geen etenslust, hoofdpijn. Men weet thans dat licht- verteerbaar voedsel een remedie kan zijn. De koude en de verschrikkelijke stormen zullen getrotseerd moeten wor den met nylon kleding en nylon tenten. De Fransman Lionel Terray heeft spe ciale bergschoenen besteld, die de ex peditieleden bijzonder welkom zullen zijn. Er gaat twee ton aan bagage mee, voor het merendeel voedsel. Het in strumentarium van de geoloog is in een valiesje te dragen, maar voor de rest heeft men zeventig kisten nodig. In Pe ru zullen dragers gehuurd worden, te gen drie gulden per dag. Hun comman dant is de trouwe Guillermo Moralis, een der weinige Methodisten onder de (katholieke) bevolking. Een man die altijd op een hoogte van drieduizend meter geleefd heeft, in het bezit is van een brede borstkas en een paar longen die ook bij de ijlste lucht hun werk doen. Hij is een virtuoze klim mer. In Peru heerst een volslagen onbe grip over de betekenis van deze expe ditie. Goedmoedig verleent men de no dige faciliteiten, maar achter de rug gen van de expeditieleden wordt harte lijk gelachen om de zonderlinge bezig heid van stenen verzamelen. In Nederland daarentegen wordt alle steun verleend. Subsidies worden gege ven door zuiver-wetenschappelijke instel lingen, het Prins Bernhard Fonds, de Alpen-Vereniging en door het bedrijfs leven. Het is merkwaardig tel kens weer te moeten con stateren hoe het anders toch heus wel vlot en veilig, zij het niet meer zo voordelig, voortrollend materieel van onze eigen Nederlandse Spoorwegen plotseling be gint te haperen als de temperatuur een flink eind zakt. Al kan ik me van de andere kant best voorstellen dat bij pool-tempera- turen. als deze zelfs een spoorweg wagon alle lust in het vrolijk voort rijden begint te verliezen. En al moet ik in alle oprechtheid toegeven dat ik alle bewondering heb voor de spoor wegmannen die er voor zorgen, dat, wanneer ineens alle treinen onregel matig beginnen te lopen, er niet een paar op elkander inrijden. De heer Den Hollander is een bijzonder ordelijk man, zelfs in geval van een chaos. Hoe dat zij, ik zat er dezer dagen in. in zo'n trein, die het plotseling midden in een bevroren aardappelveld af liet weten. Aan de manier waarop hij tot stilstand kwam kon je het mer ken: het was ménens. Hij plofte ge woon in elkaar. In de coupé waar ik zat keken wij elkander veelbetekenend aan. Eerst viel er een ietwat slome stilte. Maar na korte tijd begonnen wij te reage ren en aan elkander te vertellen „dat het helemaal mis" was, dat „het een latertje werd" en ons af te vragen hoe ze dat nou in Rusland zouden doen met die treinen. Maar er was ook een grapjas bij. Natuurlijk was er een grapjas bij. Die is in omstandigheden als deze even onvermijdelijk als een zonsondergang. Hij is de man, die het moreel hoog houdt, als eenieder met een voor de hand liggende neerslachtigheid zit to worstelen. Hij beurt U op, al kost het U het leven. Die in de trein begon met lacherig pepermuntjes rond te delen. „Zuigen kort het wachten", zei hij. Vervolgens begon hij een anekdote te vertellen met een treinconducteur als hoofd persoon; want zulke lieden weten altijd iets toepasselijks. Toen het ver haal uit was, begon hij zijn buurman in de maling te nemen, omdat die zo'n rare hoed op had. Daarna zette hij een lied in en maakte daarbij het bekende „allemaal"-manuaal. Maar zover wa ren wij nog niet. En hij zong dus al leen. Op het moment dat hü een tweede mop aansneed stond ik op, om mij wat te vertreden. De verschrikkelijke man onderbrak zichzelf meteen en riep: „Nou is het in.orde, jongens, de chef zelf gaat er wat aan doen." Iedereen keek mij lacherig aan; want ik geloof niet dat ik er uitzie als iemand die geregeld treinen repa reert. En omdat ik geen valse schijn wilde wekken, ging ik maar weer zit ten. Toen begon de trein ineens weer te rijden. De man snelde op mij toe en drukte mij met veel show de hand. „Hij heb 't hem geleverd", jubelde hij en maakte vervolgens het bekende gebaar van boksers die zojuist de wedstrijd hebben gewonnen. Ik wil maar zeggen: dat de Neder landse Spoorwegen af en toe pijn aan hun treinen hebben is tot daaraan toe; maar laten ze in zo'n geval wél de passagiers een beetje schiften. Zoals wij woensdag reeds in een deel van onze oplage konden meedelen, heeft de Tweede Kamer besloten voor vrijdag een debat over de garantieprijzen en toeslagen voor de melk op de agenda te plaatsen. Het besluit van de Kamer is een gevolg van een voorstel van dr. Kortenhorst in overleg met minister Mansholt. Deze laatste heeft een stuk, dat tot nu toe vertrouwelijk was, voor de behandeling vrij gegeven. De com munistische afgevaardigde Haken ceeft nu besloten zijn verzoek, om een in terpellatie tot cLe regering te richten, te laten vervallen. (Van onze parlementaire redactie) Zonder hoofdelijke stemming heeft de Tweede Kamer woensdag een wets- ortwerp goedgekeurd, waardoor de toe slagregeling voor een extra-voedselpak ket voor alle t.b.c.-patiënten, die thuis worden verpleegd, met een jaar wordt verlengd. De toeslag is bepaald op ƒ2.25 per week. In de loop van dit jaar za] een rapport worden opgesteld, of het wenselijk moet worden geacht alle t.b.c.-patiënten in sanatoria te verple gen, waardoor de toeslagregeling over bodig wordt. Door de vorderingen in de strijd tegen de t.b.c. zijn er thans vol doende sanatoriumbedden beschikbaar. De torpedobootjager Kortenaer is woensdagmiddag naar Nieuw-Guinea vertrokken ter aflossing van de torpe dobootjager Piet Hein. (Van onze Haagse redacteur) Een der plaatselijke kranten in Den, Haag, Het Haags Dagblad, heeft woens dag een frontale aanval gericht op de persoon van burgemeester mr F. M. A. Schokking. Genoemde krant, die reeds eerder kritiek uitoefende op mr. Schokking in verband met zijn publi- katie over handelingen van een com missaris van politie te Den Haag, heeft thans op bijzondere scherpe wijze mr. Schokking geattaqueerd terzake van zijn optreden in 1942 ais waarnemend bur gemeester van Hazerswoude. Mr. Schokking wordt verweten, dat hij in deze functie een joods gezin heeft laten arresteren met als gevolg dat de vader is overleden en de moeder en hot kind in Auschwitz zijn vergast. De burgemeester heeft naar aanlei ding van deze publikatie woensdag avond bekend gemaakt, dat provinciale commissies, na de bevrijding belast met de zuivering van burgemeesters, en de procureur-fiscaal van het bijzonder ge- rechtshofte 's-Gravenhage bekend zijn geweest met zijn beleid ten opzichte van de voorvallen, die zich in bedoelde aan kritiek onderworpen ambtsperiode heb ben voorgedaan. Er zijn, aldus mr. Schokking, geen zuiveringsmaatregelen te zijnen aanzien voorgesteld. In 1946 is zijn benoeming gevolgd tot burge meester van Alphen a.d. Rijn en in 1949 tot burgemeester van 's-Gravenha ge. Mr. Schokking ziet geen aanleiding terug te treden in een behandeling van gebeurtenissen waarvan de toe dracht bij bovengenoemde instanties ter beoordeling heeft gelegen. Het Haags Dagblad stelt in zijn pu blikatie, dat uit verklaringen, door mr. Schokking na de oorlog afgelegd tegen over de POD, blijkt, dat hij heeft toe gegeven opdracht te hebben gegeven tot arrestatie van het joodse gezin Pino. De heer Pino zou in de late zomer var. 1942, ongerust geworden door een onderzoek van zijn persoonsbewijs door een plaatselijke veldwachter, aan-, de predikant te Hazerswoude verzocht heb ben bij de burgemeester te bepleiten, dat hij in dit dorp zou mogen blijven. De predikant ging, aldus het Haags Dag blad, met een andere „goede" veld wachter naar de burgemeester om voor de onderduikers te pleiten. Mr. Schok king zou echter opdracht hebben gege ven het gezin over te brengen naar de strafgevangenis te Scheveningen. De burgemeester zou de veldwachter vóór de arrestatie niet de gelegenheid heb ben gegeven het gezin te waarschuwen. Volgens een verklaring door mr. Schok king afgelegd voor de POD zou hij zelf de SD in Den Haag over deze zaak hebben opgebeld. Het Haags Dagblad zegt, dat de lei ders van de Haagse politie van meet af aan op de hoogte waren van het geval-Hazerswoude en dat dit aanlei ding heeft gegeven tot spanningen. Het blad concludeert, dat mr. Schokking moet heengaan. Advertentie 'u 3 Roxy Rook Redenen: Dubbel gefermenteerd ■k Dubbel gezuiverd Standvastige melange Tussen Hengelo en Oldenzaal is de 53-jarige fabrikant E. Gorter uit Almelo woensdagmiddag met zijn auto in bot sing gekomen met een andere auto. De wagen van de heer Gorter sloeg over de kop. De bestuurder werd vrijwel onmiddellijk gedood. De overledene was een bekende Twenthse textiel-industrieel. Hij was directeur van 'e Koninklijke Stoom weverij H. ten Cate Hzn. en Co. N.V. te Almelo en voorts o.m. voorzitter van de raad van commissarissen der N.V. Java Textiel-maatschappij te Enschede, commissaris van verscheidene Twenthse textielbedrijven en lid van de raad, van commissarissen van de Amsterdams» Bank-Incassobank. De Nijmeegse raad heeft aanvaard het aanbod van de vereniging Nijme gen en omstreken tot het plaatsen van een standbeeld in brons van Keizer Trajanus, die 105 jaar na Christus Nij megen als stad erkende. Dit monument zal worden opgericht op het Keizer Lodewijkplein nabij de Waalbrug.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 5