Hevige spanning in Algiers rond de benoeming van generaal Catroux Franse socialisten en communisten willen terug naar de lekenstaat DE KRAB Je Wm HEILIGE AGATHA Watergeuzen Dood van de koningstijger wm ASk gsjy j „Dag van nationale rouw" Vrees voor te grote toegeeflijkheid jegens Algerijnse nationalisten Combinatie-proces begonnen Goed Nederlands in de techniek De Kerkvervolging in Joegoslavië Kamer stemt in met woningtelling MET DE GULDEN SCHAREN ERIC DE NOORMAN wsm TEKENCURSUS ZATERDAG 4 FEBRUARI 1956 PAGINA 11 2.700 kisten Amerikaanse sigaretten geroofd Woordenboek in voorbereiding Tien jaar gereden zonder rijbewijs DE AVONTUREN VAN KUIFJE EN BOBBIE TAo FiwikierxclahA Hoor tv EMKHü IZEJN 1 J:.j i'f iËÉIÉÉii Twee jaar geëist voor textieldiefstal Overtreedt „Lotisioo" de loterijwet? In Algiers heersen thans hevige span ningen als gevolg van de benoeming van generaal Catroux tot minister-resident. Volgens de nieuwe Franse premier, Guy Mollet, moet men deze titel niet ver warren met die van resident-generaal In Marokko. Catraux krijgt de functie van kabinetsminister met standplaats Algiers. Hij neemt alle bevoegdheden over van de afgetreden gouverneur-ge neraal, Soustelle, en krijgt bovendien nog speciale bevoegdheden, die hem door de premier worden overgedragen. Mollet, die niet wilde zeggen om wat voor speciale bevoegdheden het hier gaat, vertrekt overmorgen naar Algiers. Generaal Catroux zal hem vrijdag a.s. volgen. Het comité Franse Waakzaam heid in Algiers heeft zijn 50.000 aanhan gers opgeroepen de dag van aankomst van Catroux te beschouwen als een dag van nationale rouw. Tijdens de intocht van de minister resident moeten rouwlinten aan de hui zen worden opgehangen. De burgemees ters in het departement Algiers hebben nu al verklaard, dat zij geen deel wil len nemen aan de verwelkoming van generaal Catroux. Men vreest, dat de nieuwe functionaris zich jegens de Al gerijnse nationalisten al te toeschietelijk zal betonen. Min of meer als antwoord op dit verzet van Europese zijde heb ben gisteren nationalistische benden on lusten veroorzaakt in de havenstad O- ran. Zij plunderden vele huizen en sta ken verscheidene huizen en gebouwen van Fransen in brand. Volgens Reuter zou premier Mollet een aanbod van Catroux om af te tre den, indien zijn persoon de regering in moeilijkheden zou brengen, van de hand hebben gewezen.Catroux zelf heeft 'n uiteenzetting gegeven van z'n politie ke denkbeelden. De vijandige stem ming, die tegen hem bestaat, zo meen de hij, is te wijten aan de houding, die hij vroeger, vooral in Marokko, heeft aangenomen. Maar Marokko is een protectoraat, terwijl Algiers Frans gebied is, waar het statuut van 1947 met gelijkheid van rechten moet wor den toegepast. politiek van integratie van Algiers °°emde Catroux verouderd. Er kan Voor het gerechtshof van Marseille is vrudag het proces begonnen tegen de overvallers van de Combinatie. Een nederlandse kustvaarder. Dit schip werd in oktober 1952 in de Middelland se Zee door een internationaal gezel schap piraten geënterd en overweldigd. De piraten zetten de. bemanning ge vangen en voeren met het schip naar Corsica, waar zij de lading, bestaande uit 2.700 kisten Amerikaanse sigaretten, losten. Daarna brachten de piraten het schip in volle zee, waar de bemanning en de Combinatie vrijgelaten werden. In de beklaagdenbank hadden vrijdag dertig verdachten moeten verschijnen, doch er waren er maar dertien, van wie de voornaamsten de Amerikaan Elliott Forrest, Alias Louis Friedmann, en een Nederlander, waren. De andere beklaagden zijn voortvluchtig of sedert de overval het slachtoffer geworden van onderlinge twisten. De president van het gerechtshof bracht in herinnering, dat aan de overval op de Combinatie twee andere voor afgingen, beide gepleegd op het stoom schip Riff-Rook en wel in mei 1950 en in maart 1952. Forrest speelde hierbij de voornaamste rol. De beklaagden houden zich aan de wetten van de onderwereld. Zij verkla ren, dat zjj zich niets meer van de overvallen herinneren ook de Neder lander zei vrijdagochtend, dat hij niets wist. De advocaat van de Nederlandse maatschappij Mavotrans, welke inder tijd de Combinatie heeft verhuurd heeft vijf miljoen frank geëist als schadeloos stelling voor de geroofde lading en voor de schade aan de machine toegebracht, alsmede een miljoen frank voor de kle ding die indertijd aan de bemanning is ontstolen. Ook verzocht hij, de be klaagden te veroordelen tot betaling van de kosten van het geding. geen sprake zijn van het slaken van de banden, die Algiers en het Franse moederland verbinden, maar er zal meer een oplossing van federale aard gezocht moeten worden. Algiers kan niet beschouwd worden als een Franse pro vincie. Het land heeft een eigen persoon lijkheid en dat moet tot uitdrukking wor den georacht in een grotere mate van administratieve, niet van politieke auto nomie. Catroux raamt het aantal opstandelin gen in Algiers op 15.000. Wellicht zal het nodig zijn hun guerilla met guerilla te beantwoorden. De generaal zei het te betreuren, dat de verkiezingen in Al giers zijn uitgesteld, omdat het nu veel moeilijker is geworden waardevolle ge sprekspartners te vinden. In 1941 heeft de centrale taalcommis sie voor de techniek een aanvang ge maakt met het vertalen van nieuwe technische termen in goed en verant woord Nederlands. Meer dan 160 voor aanstaande technici hebben belangeloos hieraan gewerkt. Het resultaat van hun studie werd bedrijfstakgewijs neerge legd in 46 normiijsten. Teneinde de verspreiding van de Ne derlandse benamingen op ruime wijze te bevorderen, heeft de commissie het voornemen een -technisch woordenboek uit te geven, waarin alle normiijsten volledig zijn verwerkt en waarvan de prjjs aanzienlijk lager kan worden ge steld dan die van het geheel van de normbladen. De minister is voornemens het werk van de commissie te steunen door het toekennen van een subsidie van 12.000 onder voorwaarde, dat 1000 exemplaren van het woordenboek ter beschikking van zijn departement worden gesteld Dertien van de vijftien priesters, die in november door de Joegoslavische communisten uit de gevangenis zijn ontslagen, zijn niet meer in staat paro chiewerk te verrichten. Door het jaren lange verblijf in de gevangenis en de slechte behandeling die zij hebben on dervonden is hun geestkracht veelal ge broken. De vrijgelaten priesters weige ren iets over hun beproevingen los te laten, aangezien zij er voor gewaar schuwd zijn zelfs niet met hun bisschop over hun ervaringen in de gevangenis te spreken. Eveneens wordt gemeld dat mgr. Cu- le, bisschop van Mostar, die ook uit de gevangenis is ontslagen, herstellende is van zjjn ziekte. Hij vertoeft thans in een dorpje 60 km van zijn bisschoppelijke zetel. Mgr. Cule is nog niet in staat zijn bisschopsambt uit te oefenen. Hij schijnt bezoek te mogen ontvangen. Met Kerstmis hebben boeren hun bis schop opgezocht en hem bij die gele genheid twee koeien geschonken. (Van onze Parjjse correspondent) Parijs, hedenmorgen De .voorden van de minister-president, Guy Mollet, in de Kamer over de schoolkwestie zijn nog niet verklonken, ternauwernood is men de verkiezings- pijn te boven en begint zich tussen de nationale partijen een kleine toenadering af te tekenen, of socialisten en commu nisten achten het moment gekomen een zware ideologische tijdbom tussen deze partijen te plaatsen, teneinde te voor komen dat de verzoening al te snel tot stand komt. De situatie in Algiers moge dramatisch zijn en vele mensen levens mogen dagelijks op het spel staan, het wel onderhouden van het kiezersvolk is een minstens even be langrijke kwestie. Praktische politiek is goed. maar ideologische soms onvermij delijk, schijnen de verzamelde socialis tische en communistische politici te denken. Ais het volk nu eenmaal wijs gemaakt is, dat links de verkiezingen gewonnen heeft, moet het ook eindelijk zijn hartewens in vervulling zien gaan. De hartewens van een groot deel van de communisten en socialistische kie zers schijnt men te mogen noemen: herstel van het onvervalste geseculari seerde Frankrijk. De prachtige leken- Een 33-jarige kobpman zonder vaste woon- en verblijfplaats heeft reeds on geveer tien jaar zonder rijbewijs gere den. Hij is daarvoor ook ongeveer tien maal bekeurd. Dit bleek bij de behan delingen van enkele verkeersovertredin gen door hem gepleegd voor de kan tonrechter te Winschoten. Hij werd naast een geldboete veroordeeld tot een en twintig dagen hechtenis met een proeftijd van twee jaar voor het niet beschikken over een rijbewijs. wetgeving van Jules Ferry en Combes, waarbij het clericale gevaar uit de staat geweerd werd, dreigt verloren te gaan. Marianne, de van „linksheid" stralende, begint te knipogen naar de clericale wereld in Frankrijk en in het bijzonder naar de r.-k. Kerk. Voor elk weldenkend mens, die de vrijheid res pecteert, is dit onaanvaardbaar. Terug naar 1886 en 1905, zeggen de vooruit ziende en progressieve idealisten van de lekenstaat. En daarom hebben zij het offensief geopend in de Kamer door twee wetsvoorstellen in te dienen en twee moties, die resp. de zeer magere subsidie waartoe in 1951 besloten was, dienen af te schaffen en integrale toe passing van de wet op de scheiding van Kerk en Staat eisen. (Van onze Haagse redactie) Vrij algemeen is in het voorlopig ver slag van de Tweede Kamer instemming betuigd met het plan van de regering om dit jaar een algemene woningtelling te houden. De regering heeft hiervoor in een wetsontwerp de bevoegdheid ge vraagd. Zeer vele leden menen zelfs, dat in verband met de heersende wo ningnood een dergelijke telling urgent is, omdat zij de voornaamste basis zal bieden voor de verdeling van de wo ningcontingenten. Van verschillende zij den wordt erop aangedrongen, de over last, die de telling voor de burgers met zich zal brengen, zoveel mogelijk te be perken. Zo vindt men de bepaling dat de telling „tussen zonsopgang en zons ondergang' 'plaats kan vinden rijkelijk ruim gesteld. Slechts één lid maakt be zwaar tegen het feit, dat de tellers, des noods met behulp van de sterke arm, zich toegang tot de woningen kunnen verschaffen. door Hergé COPYRIGHT CASTERMAN 17. Axe schrikt zeker niet minder dan Tugwal, wiens ogen zich wijd open sperren, als hij de dolk in Axe's hand ziet. Maar de gedachte een man op zijn legerstede lafhartig te vermoorden, komt zelfs niet bij de jonge Noor op. Met een klinkende vuistslag zendt hij de wrede koning voorlopig naar het land der dromen terug. Een snelle blik achterom overtuigt hem, dat de honden onder dit alles rustig hebben doorgeslapen. „Dat is de tweede van avond", denkt Axe met grimmige spot, als hij Tugwal stevig vastbindt. Dan pakt hij de helm en grist haastig een boog met bijbehorende pijlen van de muur. Een gerucht achter hem doet hem verstarren. Een der honden, een kolossaal grijs dier, geeuwt landerig en rekt zich wat uit. Hij heft de kopmaar dan ziet Axe opgelucht, hoe het dier met een plof weer in elkaar zakt. Met knikkende knieën glipt de boogschutter langs de honden naar een oude venstemis, om langs de kortste weg naar buiten te kunnen komen. Hij gluurt naar buiten en berekent ongeveer de hoogte, waarna hij de helm opzet verreweg de gemakkelijkste manier om het ding te ver voeren en zich behoedzaam naar buiten laat glijden. Met een zachte plof belandt hij tussen het vuil en de mest. Nog heeft hij geen tijd gehad om de omgeving goed in zich op te nemen, als hij eensklaps een verward rumoer hoort. Snelle voetstappen komen zijn richting uit en Axe heft zijn boog, vastbesloten zijn leven duur te verkopen. Twee figuren verschijnen om de hoek van Tugwals huis; dan klinkt een snerpende gil en een van hen zakt in elkaar. „Naar de wallen! Vlug" schreeuwt de ander hem schor van angst toe. PS&yvé XwX'AC»lv>fC^V^>X<^IvAWiv>>>AWAVAvX,Xv/. Treffend is het verhaal, dat verteld wordt over de heilige Agatha, een meisje van voor name familie op het eiland Si cilië. Zjj leefde in de derde eeuw en was christin. Dit zegt alweer genoeg! Maar meer nog: de stadhou der van het eiland wenste niets liever dan met dit voor name en lieve meisje te trou wen. Agatha weigerde. En dus waren er meer dan voldoende redenen om ook dit meisje als christin aan te kla gen en voor de rechter te bren gen. Die rechter was de stadhou der zelf. „Waarom," zo begon hjj, „waarom leidt een meisje, zo voornaam als jij, zo'n slavenle ven?" „Omdat ik een slavin van Christus wil zjjn," luidde het antwoord. „Hem alleen wil ik toebehoren." „Toch zul je die Christus moeten verzaken, meisje, want anders staan de vreselijkste dingen je te wachten." „Uw macht is niet zo groot, ais u denkt," sprak Agatha. Wanneer u de wilde dieren op mij loslaat, zullen ze tam wor den en mij niets doen. Want Christus zal mij beschermen. Als u vuur wilt gebruiken, om mij te verbranden, zal er he melse dauw op mij neerdrui- pen". De stadhouder liet het meis je geselen en in een kerker op sluiten. Maar de volgende dag begon hij het verhoor opnieuw. Als enig antwoord kreeg hij te horen: „Als u niet beveelt, dat mijn lichaam door de wilde dieren verscheurd wordt, zal mijn ziel niet het paradijs der martela ren binnengaan." Nog gaf de wrede stadhou der niet het bevel, het meisje te doden. Eerst zou hij haar nog laten pijnigen. Misschien kwam zij dan nog tot andere gedachten. Agatha werd op de pijnbank gespannen en met gloeiende ijzers bewerkt. Vre selijk gewond werd zij opnieuw in de kerker geworpen. Maar daar gebeurde in de nacht iets wonderlijks. In een visioen verscheen haar de apostel Petrus en hij genas het meisje van al haar wonden. Tijdens de verschijning was de kerker in een fel licht ge huld. De wachters schrokken daar zo van, dat ze de vlucht namen. Andere gevangenen raadden Agatha nu aan," ook haar kerker te ontvluchten. Maar zei weigerde: „Zou ik, omdat de Heer mij nu geholpen heeft, niet volhar den in Zijn dienst en zijn sla vin niet blijven?" En zo moest Agatha enkele dagen later weer voor de stad houder verschijnen. Die keek eerst wel even raar op, toen hij ontdekte, dat zijn slachtoffer weer geheel her steld was van al de verwon dingen, die hij had laten toe brengen. Maar zijn hart werd er niet door geraakt. Integendeel. Nieuwe pijnen dacht hij voor haar uit. Maar terwijl deze martelin gen plaatsgrepen, werd het eiland Sicilië door een aard beving geteisterd. Onder de puinhopen van twee ingestorte muren werden enkele vrienden van de stadhouder door te voor schijn gehaald. Het volk van Sicilië dreigde in opstand te komen, omdat het de aardbe ving als een straf voor de mar telingen van Agatha beschouw de. De stadhouder liet het mar telen staken en men voerde de martelares meer dood dan levend naar de kerker terug. In die kerker stierf Agatha ten slotte. Zij werd in Catania begraven, waar zij nog steeds door velen vereerd wordt. Feest van de heilige Agatha: 5 februari. Vuurtoren te Egmond. is de naam, waarmee de vluch telingen van allerlei stand en beroep werden bestempeld die, bij het begin van de opstand tegen Spanje, Nederland ver lieten en de vijand ter zee af breuk deden. Lodewijk van Nas sau gaf (1568) aan twee hun ner, Hendr. Thomasz. en Die- derik van Sonoy, de eerste bestellingsbrieven uit naam van de prins van Oranje, en Adri- aan van Bergen werd tot ad miraal benoemd: daarna de heer van Lumbres. In 1572 kre gen veertig schepen der Wa tergeuzen, die te Dover lagen, van koningin Elizabeth bevel om de Engelse havens te verla ten. Lumey, graaf van der Mark, stevende toen met vier en twintig bodems de Noord zee in en werd door stormen naar de Maas gedreven. Tres long liet door de veerman Jan Pieterz. Coppelstok Den Biel opeisen en bezette die stad: hierdoor werden de Watergeu zen de grondleggers van Neder lands bevrijding. Hoorn is een mooi en heel oud plaatsje in het noorden van Noord-Holland. Daar is de beroemde ontdekker Willem Ysbrandtz. Bontekoe in 1587 geboren, hij is bekend gewor den door zjjn merkwaardige lotgevallen en ontmoetingen. Ook Jan Pietersz. Coen, de stichter van het vroegere Ba tavia (nu Djakarta, in Indone sië) is er geboren. Het gemeentewapen van Hoorn heeft een waldhoorn, in een schild, dat gedragen wordt door een eenhoorn. Een een hoorn is een beest, zodat dit wapen gedragen wordt niet door een leeuw, zoals b.v. het Amsterdamse wapen, maar door een eenhoorn. Iets bijzon ders dus zoals je ziet. Hoorn is dan ook een bijzondere stad, die -de eeuwen heeft getrot seerd en altijd in bloei is ge bleven.. Een volksverhaal uit de oude tjjd vertelt, dat er eens twee broers waren, die een kerk wilden stichten, maar het oneens werden en toen dachten „We maken ieder apart een mooie kerk". Maar ieder al leen had niet genoeg geld, en zodoende kwamen er niet twee kerken, maar twee kleine ka pellen en deze kapellen waren De ,JDrommedaris" (toren) te Enkhuizen. In het wapen van Monniken dam staat een monnik in na tuurlijke kleuren en kleding op een terras van groen. Het wa penschild zelf is zilver (wit). Het is waarschijnlijk een Fran ciscaan, want in de veertiende eeuw was daar een Francisca nerklooster. Op het wapen van Hoorn staat een ouderwetse posthoorn rood van kleur op een zilve ren achtergrond. De bandjes op de hoorn zijn van goud (geel). De draagband van de hoorn is blauw. Op het wapen van Enkhui zen staan drie haringen van zil ver op een blauwe achtergrond. Boven de kop van elke haring staat een kroon van goud en boven het midden van elke ha ring een ster van zilver. „Een koningstijger! We heb ben een koningstijger ontmoet!" Dat was de angstkreet waar mede enkele automobilisten de bevolking van de Padangse Bo venlanden in Midden-Sumatra de schrik op het lijf joegen. Ja, ze hadden een echte kom- bang, een koningstijger op hun weg ontmoet! Angstige ogen blikken hadden ze doorgemaakt toen dat geweldige beest plot seling voor hen opdook. Een groot geluk was het, dat de chauffeur zjjn tegenwoordig heid van geest niet verloor en een aanraking met dat beest kon voorkomen. Tien minuten lang had de wagen stil gestaan, op nog geen tien meter afstand van de kombang. Toen was het dier tot ieders grote opluch ting in het struikgewas naast de weg verdwenen. Maar voor de Menang- kabauwers, die daar in de bin nenlanden van Midden-Suma tra leefden, bracht deze mede deling grote onrust. Zeker, men wist wel, dat een tijger niet zo maar mensen aanvalt. Maar als de dieren honger kregen, of woedend gemaakt waren, dan spaarden ze ook de mensen niet. Men moest dus weer op zyn hoede zjjn. Waar zou het dier opduiken? Waar zou het zijn slag slaan? Het duurde niet lang, of het eerste verschrikkelijke bericht deed de ronde. In een kampong werd een kleine jongen vermist. De gedachte aan de tijger maakte iedereen angstig en on gerust. Men ging op onderzoek uit. En helaas, de vrees bleek ge grond te zijn. Men vond het verscheurde lichaam van de kleine. Andere vreselijke be richten volgden. Een inlander was op zijn tocht naar zjjn kampong door een tijger aangevallen en met één slag van de machtige klauw neergeslagen. Enkele in landers zagen het op een af stand gebeuren. Voor ze konden toesnellen om te helpen, was de tijger ver dwenen. Het lichaam van de verslagene konden ze naar hun kampong vervoeren. En kele dagen later werd een zes tienjarige jongen door het monster op klaarlichte dag besprongen en gedood. Ja, hier kon inderdaad van een monster gesproken worden. De angst onder de eenvoudi ge dorpsbewoners van deze streek werd groot. Hier moest hulp geboden worden. Het bestuur van de streek werd met de gebeurtenissen op de hoogte gesteld. In een goed gesloten auto en voor zien van wapens maakten de heren een tocht door de on veilige streek. En niet zonder succes. Want plotseling ston den zelfs twee tijgers op de weg. De gevreesde kombang en zijn wijfje! De heren openden onmiddel lijk het vuur. Het wijfje viel neer, de ko ningstijger ontsnapte. Het leek wel, of dit dier niet te vangen of te verslaan was. Dat maak te de angst onder de inlanders nog groter. Niemand waagde zich nog ver buiten zjjn kampong en de kinderen hield men angstvallig in de hutten opgesloten. Een algemene jacht op de ko ningstijger werd geopend. Op tal van plaatsen bond men levende geiten als lokaas aan een paal of boom. Verscholen tussen de struiken hielden de jagers de wacht om de kom bang bij zijn verschijnen te kunnen neerschieten. Dagen van grote spanning volgden. Het leek wel, of de tijger lont ge roken had. Maar eindelijk dreef de honger hem weer uit zijn schuilhoek. Plotseling sprong hjj uit het struikgewas te voorschijn om de levende geit bij de boom te grijpen. Maar zover kwam hij niet Twee schoten weerklonken en de kombang viel neer! ,,De kombang is dood", klonk het als een v'reugdetjjding door de landstreek. En daarmede keerde de rust onder de inlan ders terug. ook nog maar heel klein, zo dat de mensen zongen: Daar waren twee gezel- len, die bouwden twee kapel len, Haddens' haar buydel wel besien, Sij hadden genoeg an tien. De drie Egmonden, Egmond aan-Zee, Egmond aan de Hoef en Egmond-Binnen hadden reeds in de twaalfde eeuw een klooster in hun gemeente, het st. Adelbertusklooster. In de toren hing in die tijd een klok kenspel, het was het enige in heel Nederland. Van het een maal zo trotse kasteel Egmond is weinig meer dan enkele fun damenten over. Egmond aan Zee heeft twee vuurtorens, waarvan er een de Van Speyks- toren heet om het bronzen mo nument, daarop aangebracht ter ere van de held van de Schelde. Er is ook een groot tehuis voor oude zeelieden, een prachtig gebouw waar je in al les herinnerd wordt aan de zee, hetzij door schilderijen of door beelden. Zoals je begrijpt, is dit een ideale plaats voor de oude zeelieden, een plaats, waar ze die zee vlak bij heb ben en er altijd naar kunnen gaan kijken, wanneer hun hart hen er heen trekt. Enkhuizen de oude, maar o zo mooie vissersplaats, is wel heel bijzonder gezegend met schoonheid. Wie kent niet de gezellige smalle straatjes, waaraan Enkhuizen zo rijk is en de prachtige vergezichten over het IJselmeer? Het Enkhuizer stadswapen heeft een drietal ongekaakte h-a ringen in zijn schild, wat be wijst dat het niet van de laat ste jaren stamt en zelfs niet van de laatste eeuwen. Het ha ringkaken is reeds in de 14de eeuw uitgevonden en was het wapen na die tijd ontworpen, dan zou men zeker „gekaakte" haringen daarin opgenomen hebben. Het Zuiderzeemuseum neemt een heel bijzondere plaats in, het ligt vlak aan het IJselmeer en ook eigenlijk midden in de stad, achter het stadhuis. Het museum is helemaal aan de streek aangepast, je vindt er o.a. modellen van alle mogelij ke scheepstypen en er worden je verschillende manieren van hoe de vissers vis vangen, uit gelegd. In ieder geval moet je, als je ooit in Enkhuizen komt, maar eens gaan kijken. Het voormalige St.-Jans Casthui» uit 15»S, een prachtig staaltje van bouwkunst. (Van onze correspondent) Twee zware jongens uit de Haagse onderwereld stonden vrijdag voor de Utrechtse rechtbank terecht wegens diefstal van een grote hoeveelheid lin nen uit een stoomspinnerij te Soest. In de nacht van 17 op 18 augustus van het vorig jaar werd de kraak gepleegd, waarbij niet minder dan vijftien balen linnen in handen van de daders kwa men. Zowel bij het politieverhoor als ter zitting ontkenden verdachten iets met de zaak uitstaande te hebben. Zij gaven zelfs een alibi op, dat bij nader onder zoek niet klopte. Wel was er een aan wijzing voor hun schuld in de vorm van voetafdrukken. De officier van justitie requireerde twee jaar gevange nisstraf tegen elk der verdachten. Uitspraak 17 februari. De officier van justitie bij de Haagse rechtbank heeft bevestiging van het vonnis van de kantonrechter geëist te gen de directeur van de N.V. Eerste Nederlandsche maatschappij tot verze kering van risico in loterijen (de Lo- tisico van 1898), te 's-Gravenhage. Dit principiële vonnis hield in 11,boete subs, drie dagen hechtenis en was op gelegd omdat de Lotisico, naar het oor deel van de rechter, de loterijwet ovei^. treedt omdat zij in haar huidige vorm niet is, zoals zij was voor de loterijwet in 1905 tot stand kwam. De zaak is, om de verdediger de ge legenheid te geven de ongewoon lange repliek van de substituut-officier van justitie te beantwoorden, voor onbe paalde tijd aangehouden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 11