HEBBEN we het zo ver gebracht? MINISTER DONKER OVERLEDEN INDONESIË stelt uitwisseling van arrestanten voor Niet van toepassing op Jungschlager en Schmidt Vandaag beslissing over het lot der conferentie in Genève? Amerikanen mogen niet meer naar Hongarije Slecht ijs op plassen en vaarten S.E.R. bereikt optimum van verdeeldheid Mi DRf Het weer Verdere reisbeperkingen voor Hongaarse diplomaten in de VS. geen ruimte aanwezig Koudegolf in Europa eist 71 mensenlevens Catechismus leren wordt Meerderheid acht strikt genomen !IS iefmifcufmtj! RUIMTE VOOR LOONSVERHOGING? ZATERDAG 4 FEBRUARI 1956 o 79ste JAARGANG No. 26518 "tXMÓGPi BOUWKOSTEN, "J*HÖÓGD[ BUS RAGEN l MGR. J. P. HUIBERS Twintig jaar geleden bisschop gewijd LIJDEN1SMEDITATIES VOOR DE K.R.O. Langzaam invallende dooi EXCLUSIEVE SKIKLEDING Morgen om het vriespunt Sociaal commentaar lïihtther?£dZiSer van de Raad V00r het Sancties wegens vervolging van legatieleden Kin.d op overweg gedood1 Jongen bij schaatsen j verdronken? Hofdmer uitgesteld In verband met over lijden min. Donker Scheepje in Waddenzee wei los, maar nog niet behouden (Van een bijzondere medewerker) Er bestaat een oud gezegde, dat met het veranderen van de we reld ook de mensen veranderen. Eigenlijk is dat wat vreemd uitgedrukt. De veranderingen in het wereld beeld immers voltrekken zich voor een* groot deel juist door toedoen van de mens. En, voor zover de wijzigingen zich voltrekken buiten de menselijke invloed, komen zij tot stand in een tem po dat zich goeddeels aan de directe menselijke waarneming onttrekt. We zouden daarom eigenlijk moeten zeggen, dat de mensen de wereld (of: de tijden) veranderen. In dat verband is moeilijk aan de in druk te ontko men, dat de mens wel de geheimen van de natuur weet te ontsluie ren, maar ver geet het inzicht te verwerv en en bij te brengen, dat de verworvenheden zo moeten worden ge bruikt. dat ze in elk opzicht een zegen voor de mens zijn. Laten we dit met een voorbeeld verduidelijken. Onze voorouders moesten het stellen zonder elektrische hijskranen, mecha nische weefstoelen en pneumatische ha mers. Geen elektrische vlak-, draai- of frasebank hielp hen om een ruw stuk eikenhout tot een meubelstuk te ma ken. Elk gebruiksvoorwerp, elk stuk voedsel, vereiste de inzet van licha melijke kracht en getraind vakman schap. Naar onze begrippen ge rekend lag de produktie op een onmo gelijk laag peil. Werkelijke welvaart alweer, naar onze begrippen gerekend was er slechts bij zeer weinigen. Toch was er „iets" in het maatschappelijk leven dat we nu missen. Het is moei lijk om dat „iets" een konkrete naam te geven. Met „rust en tevredenheid" is het niet voldoende getypeerd; met „binding aan God en godsdienst" even min; persoonlijke zelfstandigheid en ver antwoordelijkheid hoorde er ook toe. Grote revolutionaire wijzigingen in de maatschappelijke verhoudingen traden daar op waar. in grote mensenconcen traties, de tegenstellingen tussen macht en rechteloosheid, tussen onredelijke rijkdom en onchristelijke armoede, zich duidelijk manifesteerden. Toen het wonder der techniek zijn in trede deed, moest dat worden gehan teerd in een wereld van tegenstellingen, doof mensen die als voornaamste moge lijkheid in het gebruik maken van die techniek zagen: vergroting van hun per soonlijke macht en bezit. Voor de „mas sa" werd het instrument tot doel. Groei naar menselijke volkomenheid, bevor dering van de aristocratie van de geest, waren volkomen onbekende klan ken. Doel van de arbeidersbewegin gen in binnen- en buitenland kon haast niet anders zijn. dan ook voor de on derdrukten te bereiken wat de onderdruk kers bezaten: macht en geld. (Vervolg op pag 9) Zaterdag 11 februari is het twintig jaar geleden, dat mgr. J P. Huibers tot bisschop van Haarlem werd gewijd. Zondag 5 februari is er een pontifi caal lof om half acht 's avonds in de kathedrale basiliek St.-Bavo te Haar lem, waaronder de bisschop het bisdom opnieuw aan de Allerheiligste Maagd zal toewijden. Maandag 13 februari verleent mgr. Huibers pontificale assistentie bij de plechtige kapittelmis, die dan 's mor gens in de basiliek wordt opgedragen. De lijdensmeditaties voor de KRO worden dit jaar gehouden door pater mag. A. H. Maltha O.P. van het Alber- tinum te Nijmegen. De uitzendingen ge schieden uit de St. Barbara-kapel in de studentenparochie te Delft. Het K.N.M.I. te De Bilt meldt: De afgelopen nacht kwam in ons land behalve in het noordoosten niet meer dan lichte vorst voor. In Groningen, Friesland, Drente en Overijssel stroom de evenwel tegen de ochtend koudere lucht binnen, die boven het in Noord- west-Duitsland aanwezige sneeuwdek sterk was afgekoeld De temperatuur daalde toen in Eelde. Leeuwarden en Twente tot 8 graden. Intussen begint het boven Scandinavië gelegen hoge- drukgebied sterk in betekenis af te ne men. Boven Engeland handhaaft zich echter nog een centrum van hoge druk en daarom wordt bij ons de wind, die nog geruime tijd zwak blijft, weste lijk. Een langzaam invallende dooi wordt daarom zondag verwacht. De zeer koude in oost-Europa aanwezige lucht is in Polen vrijwel tot stilstand gekomen. De kans dat deze lucht Neder land bereikt moet thans zeer klein worden geacht. Advertentie LJO B0 RISST LSTR. R. HAARLEM TEL. 13439 48 A DAM - TEL 717162 Verwachting tot zondagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Veranderlijke bewolking met hier en daar mist en vrijwel nergens sneeuwval meer. Zwakke wind, draaiend naar westelijke richtin gen. Vannacht lichte, plaatselijk ma tige vorst. Morgen overdag tempe ratuur om het vriespunt. Zondag: Zon: 8.17-17.36. Maan: 3.44-11.51. Maandag: Zon: 8.16-17.37. Maan: 4.40-12.36. BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM £V«,i ssssii mmm uaidi nicniE rniiPAUT NltUWt nAAnLtlNolnL lUUnANI In de nacht van vrijdag op zaterdag is in het Zuiderziekenhuis te Rotter dam op 56-jarige leeftijd overleden de minister van Justitie, mr. L. A. Don ker. De thans overledene moest vrijdag plotseling in het ziekenhuis worden op genomen. Aanvankelijk werd gemeld dat deze opname geen ongerustheid be hoefde te verwekken, doch in de loop Van de dag verergerde de toestand der- tuate dat vannacht het einde kwam. Mr. Leendert Antonie Donker werd 7 y.l'fember 1899 te Almkerk (N.-B.) ge- Tj ï.eh. In Gorinchem bezocht hij de a -S. en hij deed in 1920 staatsexamen UL ^aarna hij aan de gemeentelijke „:np rsiteit van Amsterdam rechten als ®tuderen. In 1924 vestigde hij zich j.-n^vocaat en procureur te Rotter- tot linear hij in 1927 voor de S.D.A.P. zen vVan de gemeenteraad werd geko- in de ur iaar later kreeg hij zitting JnnH q5?vinciale Staten van Zuid-Hol- naar' dB'1935 was mr- Donker, die lid van aartü van de Arbeid overging, voorzftter Tweede Kamer. Hij was r-nm Van de Parlementaire En- fut JT8®'6 regeringsbeleid 1940- rechtsherstel. Nadat in 1951 jhr. mr. Van der Goes van Naters had bedankt voor he. fractie-voorzitterschap van de P. v. d A. m de Tweede Kamer werd mr. Donker m diens plaats benoemd. Tijdens de kabinetscrisis in 1952 werd mr. ponker belast met de vorming van een kabinet; hij slaagde daarin echter niet. Zijn opvolger, dr. Drees, formeerde een nieuw kabinet, waarin mr. Donker als minister van Justitie werd opgenomen. (Zie ook oag. 5) Vandaag zal de Nederlandse regering antwoorden op de jongste voorstellen, die van Indonesische zijde zijn gedaan om de delegatie van beide landen de conferentie, die zjj op 7 januari heb ben afgebroken, te doen hervatten. In middels is bekend geworden, dat de In donesische ambassadeur in bijzondere zending, mr. Utoyo Ramelan, woens dagavond aan minister-president Drees heeft meegedeeld, dat Indonesië bereid is die Nederlandse arrestanten in Indo nesië, wier zaak nog niet in handen van de rechter is gesteld, uit te leveren tegen de onlangs op Nieuw-Guinea we gens infiltratie veroordeelde Indonesi ërs. Naar het ANP verneemt, zou een voorstel van deze strekking het eerst naar voren zijn gebracht door de Ne derlandse ambassadeur in Londen, mr. D. U. Stikker, tijdens het bezoek van de Indonesisché minister van buitenlandse zaken, Anak Agung gde Agung, aan Engeland. Een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken heeft meegedeeld, dat de Nederlandse rege ring bereid is tot de voorgestelde uitle vering over te gaan. Volgens deze woordvoerder betreft het hier echter een geruime tijd geleden gedane suggestie van de Indonesische regering. Men wil van Indonesische zijde erkend zien, dat deze kwestie geheel buiten de Nederlands-In-' donesische conferentie staat. Daar de rechtszaken tegen Jungschlager en Schmidt reeds gaande zijn, zou de uit levering dus betrekking hebben op de veertien andere Nederlanders, die ill Indonesië gevangen worden gehouden. Met betrekking tot de conferentie zelf is nu de stand van zaken zo, dat men aan Indonesische zijde van mening is, dat destijds, op 7 januari dus, bepaalde resultaten waren bereikt, ook al be sloegen die resultaten niet het gehele terrein der onderhandelingen, en dat het onder de huidige omstandigheden het beste is om de delegaties zo spoe dig mogelijk bijeen te laten komen ten einde althans die beperkte resultaten te kunnen paraferen. Van Nederlandse zijde daarentegen wordt betoogd, dat, zo er al van resul taten 'sprake is, deze resultaten geen onafhankelijk karakter dragen en dat zij verband houden met andere punten, waaromtrent nog verschillen van me ning bestaan. Nederland zou dus, al thans voorlopig, niet verder willen gaan dan een bijeenkomst van de beide dele gaties, waarop ten aanzien van de beide De Amerikaanse regering heeft gis teren een verbod afgekondigd voor Ame rikaanse staatsburgers om Hongarije te bezoeken. Dit werd bekend gemaakt in een nota, die werd overhandigd aan fle Hongaarse gezant te Washington en Waarin de regering te Boedapest er Van wordt beschuldigd Hongaarse em ploye's van de Amerikaanse legatie al daar te vervolgen en de persvrijheid te beknotten. In dit verband wordt her innerd aau de veroordeling van André Marton, de correspondent van Associ ated Press, en zijn vrouw Ilona, die in de Hongaarse hoofdstad correspon dente van United Press was. Het echtpaar, beiden Hongaren, zou *ich aan spionage hebben schuldig ge blaakt, zoals na een geheim proces Werd bekend gemaakt. Twee Hongaar se leden van het personeel van het Amerikaanse gezantschap, Bela Ka- Potsy en Cornel Balas, werden op de zelfde wijze tot gevangenisstraf ver- °ordeeld. Volgens de Amerikaanse nota zijn in de periode van 1951 tot 1954 nog zeven ••Plaatselijke employé's" van de Ame rikaanse legatie door de communis tische politie aangehouden. Over hun °t is niets bekend geworden. Behalve het reisverbod voor Ameri- Sanen naar Hongarije, hebben de Ame- rikanen ook nieuwe reisbeperkingen voor Hongaarse diplomaten in de V.S. aangekondigd. De betrokken diplomaten mogen sinds 1953 al niet buiten een ge bied met een straal van zestig km van het Witte Huis komen, tenzij zij hier voor van tevoren schriftelijk toestem ming vragen. Ook achten de Amerika nen het houden van besprekingen met de Hongaarse regering over allerlei pro blemen niet langer mogelijk. Ruim een jaar geleden had de Hongaarse rege ring de wens te kennen gegeven om handelsvraagstukken te bespreken. interpretaties klaarheid wordt gescha pen De Indonesische zaakgelastigde in Den Haag, de heer Kwee Djie Hoo, heeft nu gistermorgen aan de rege ringscommissaris voor Indonesische aangelegenheden, mr. N. S. Blom, op nieuw een aide-mémoire overhandigd, waarin wordt voorgesteld om het scheppen van klaarheid ten aanzien van de interpretaties (het Nederland se voorstel) en het paraferen van de bereikte resultaten (het Indonesische voorstel) te doen geschieden op een en dezelfde bijeenkomst. In deze aide-mémoire werd er voorts op aangedrongen, dat de Nederlandse regering vóór zes uur gisteravond haar antwoord op dit laatste voorstel zou la ten weten. Uit Genève kwamen toen berichten, die erop wezen, dat de ge noemde tijdslimiet een ultimatief karak ter droeg. De Indonesische delegatie aldaar zou reeds aanstalten maken om uit Genève te vertrekken en de minister van buitenlandse zaken, Anak Agung gde Agung, zou in restaurant „De Gou den Draak" te Genève een afscheidsdi ner hebben aangeboden. In Den Haag werd echter het ultimatieve karakter van de tijdslimiet ontkend en in ieder geval kreeg de heer Kwee Djie Hoo te horen, dat het de Nederlandse rege ring niet mogelijk was op zo korte ter mijn te antwoorden. Dat antwoord zal dan nu waarschijn lijk hedenorgen aan de Indonesische zaakgelastigde ter hand worden gesteld. (ANP—UP) Toen in vrijwel geheel Europa de vorst met onvermoeide hevigheid haar intrede had gedaan, was er in Engeland, waar het nog steeds een beetje regende, nog „geen kou aan de lucht", maar dat duurde niet lang. Op het ogenblik wordt Engeland al evenzeer door de koude ge teisterd als het vasteland. Hoezeer, dat toont deze foto van de volkomen ver starde bekende fontein op Piccadilly Circus in Londen. Zelfs de gracieuze figuur van Eros, welke de fontein be kroont, slaagt er niet in ook maar even het idee aan een vrolijker jaargetij te doen overheersen. De Noorse marine maakt jacht op de Russische schepen, moeilijk en onder protest laten opbrengen. Foto links toont de ketting. Foto rechts toont een Noorse politieagent met in de haven welke in de Noorse territoriale wateren vissen en zich de haven van Alesund met vier van de zestien schepen aan een Russische visser op een van de Russische vissersboten van Alesund. Bet achtjarig dochtertje van de heer Neijmeijer te Koekange is zaterdag ochtend op weg naar school door de <^ein Meppel-Groningen op een onbe- aakte overweg gegrepen. Het kind as °P slag dood. dagavo^Ak (Gr.) hebben sinds donder- de tienia Velen tevergeefs gezocht naar Van de m ,ge Geessienus Smit, zoontje een seha'at t oer M- Smit' dat niet van W terugeBt cht in de ouderlijke woning jongen eerd. Men vermoedt dat de eeh wak is gereden. De A.N.W.B. bericht, dat het Us vooral op plassen en brede wateren over het algemeen zeer slecht en hobbelig is. TochtrUders moeten dan ook rekening houden met vrUwel onberijdbare ijs- trajecten, ook tengevolge van op de baan gewaaid zand en vuil. Tengevolge van de harde wind zijn er nog vele pas dichtgevroren wakken, die, vooral als ze na sneeuwval niet meer zichtbaar zijn, voor tochtrijders grote gevaren kunnen opleveren. Voor het maken van tochten op eigen gelegenheid kan men zich het best tot de smalle wateren beperken, ook daar is het ijs echter meesal slecht. Er worden tijdens het weekeind ook verschillende georganiseerde tochten ge reden, waarbij men uiteraard de voor delen heeft van een gecontroleerd par cours en een in vele gevallen berijd baar gemaakte baan. De Gouwzee is begaanbaar, zo meldt de A.N.W.B. tenslotte, het ijs is echter zeer slecht. (Van onze Haagse redactie) De SER heeft in een vrUdag gehouden vergadering de eindtekst van het ruim terapport vastgesteld. Na een verwarren de discussie, verzwaard door een regen van vaak zeer uitgebreide amendemen ten, heeft de raad een optimum van ver deeldheid bereikt. De controversen die in de commissie lonen en prUzen, die het ontwerp-rapport opstelde, reeds be stonden, hebben zich ook in de voltallige raad gehandhaafd. ZU betreffen de basis waarvan men voor de berekening van het aandeel van werkgevers en werk nemers in de gestegen welvaart moet uit gaan. Eén meerderheid van de raad is weliswaar van mening, dat men zich moet baseren op de verhouding, die be stond in de jaren 1949-'52, hetgeen strikt j genomen zou betekenen, dat er, rekening houdend met de toekomstige lasten van huurverhoging en ouderdomsverzekering, op het ogenblik niets te verdelen valt. Een aantal werkgeversvertegenwoordi gers uit deze meerderheid schynt dit standpunt echter niet strikt te willen nemen. j Zij beschouwen het als een indicatie voor een zeer geringe ruimte, waarmee j men dus zeer voorzichtig te werk moet j gaan, maar anderzijds willen zij zich toch I ook weer niet geheel distantiëren van de afspraak die in juni 1955 met de Stich ting van de Arbeid werd gemaakt en waaraan zij zich min of meer gebonden voelt. Deze afspraak hield in, dat men I voortaan zou uitgaan van de verhouding, I die 1 oktober 1954 bestond. Tussen deze twee grenzen komt dus waarschijnlijk het compromis te liggen dat de onderhandelaars in de Stichting van de Arbeid tot stand zullen moeten brengen. De gang van zaken is nu im mers als volgt: De SER rapporteert over haar verdeelde mening aan de legering, (dat zal, gezien de omvang rijkheid van de amendementen, wel niet voor het einde van de volgende week kunnen gebeuren), de regering bezint zich naar aanleiding van dat rapport over de te nemen maatregelen en zal daarvoor de Stichting van de Arbeid om advies vragen. Dit laatste advies is in de praktijk altijd van door slaggevende betekenis geweest. Tijdens de vergadering, die tien uur duurde, heeft men zich vooral intens beziggehouden met het amendement van het Kroonlid dr. Holtrop, dat inhield, dat men zich uit louter economische overwegingen op het standpunt zou moe ten stellen, dat er geen ruimte is, doch dat er sociale overwegingen kunnen zijn, die een loonsverhoging niettemin aan vaardbaar kunnen maken. Dit uitge breide amendement, dat een geheel nieuw hoofdstuk aan het rapport toege voegd zou hebben, werd, echter met een uiterst kleine meerderheid verworpen. De vraag over de vorm waarin een eventuele loonsverhoging tot stand zou moeten komen, is in veel mindere mate aan de onje geweest. Ook hierover zal de Stichting van de Arbeid dus wel het be slissende woord te spreken hebben. Het aantal mensenlevens, dat de kou degolf over Europa heeft gekost, is gis teren tot 71 gestegen. Als gevolg van de bittere koude en hieruit voortvloei ende ongelukken zijn in Frankrijk 29 personen, in Engeland zestien, in De nemarken dertien, in Italië zes, in Zwitserlanu drie en in Joegoslavië en Oostenrijk elk twee personen om het leven gekomen. Ook sommige delen van staten in het Amerikaanse midden-westen hebben sterk van de koude te lijden. Minstens t aalt personen vonden daar de dood. In de noordelijke delen van Europa schijnt de koude af te nemen, maar uit streken langs 'de Middellandse Zee worden koude en sneeuw gemeld. In Tunis viel voor het eerst sinds men senheugenis sneeuw. (Reuter) Met goedvinden van het Episcopaat zal het memoriseren van de catechismus op de lagere scholen beperkt worden, deelt de bisschoppelijke commissie voor de catechismus mede. De mededelingen, vervat in het voor woord II van de catechismus, worden aldus gewijzigd: „In de zesde en zevende klas moet de officiële catechismus in zijn geheel worden gebruikt. De vragen eenter, waarvoor geen klasse-cijfer is geplaatst, worden in de verschillende klassen wel besproken en verklaard, maar behoe ven niet letterlijk gememoriseerd te worden. In het zevende leerjaar geldt ditzelfde ook voor de vragen met het klassecijfer 7. Wordt het zevende leerjaar door de leerlingen op een andere dan de lagere school doorgebracht, dan moet ook daar het verklaren van de catechismus en het memoriseren voor zover boven is voorgeschreven tot de leerstof van dat iaar worden gerekend". Vervolgens worden de vragen opge somd, die niet meer van buiten behoeven te worden geleerd, het zijn er 108 in getal. Omtrent dé verdere plannen van de bisschoppelijke commissie en omtrent de adviezen en voorstellen, welke zij aan het Episcopaat zullen doen of heb ben gedaan, is niets bekend. (KNP> Nadat het garnalenvissersscheepje van visser B. Teerling uit Usquert, dat in de Waddenzee nabij Ameland in het vjs vast zat, vrijdagmorgen was losge komen en enkele kilometers naar Ame land had afgelegd is het 's middags door de vloed teruggedreven tot onge veer de plaats waar het had vastgeze ten. Zolang de wind blijft liggen, is er geen gevaar voor schip en bemanning. De postboot Vlieland van het eiland Vlieland en de sleepboot Stortemelk van Terschelling zijn er in geslaagd Har- lingen te bereiken. De boten vertrok ken vrijdagochtend half elf van de eilan den en arriveerden te half drie in de haven van Harlingen. Bij de Pollen- dam vlak voor Harlingen werd veel last van het ijs ondervonden. Daar hebben de boten ongeveer anderhalf uur vast gezeten. 1 Naar aanleiding van het overlijden van de minister van Justitie, mr. L. A. Donker, is besloten dat het diner ter ere van H. K. H. prinses Beatrix door H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins der Nederlanden aangeboden aan de leden van de regering, hoge colleges van Staat en andere hoge autoriteiten, hedenavond in het paleis te Amsterdam geen door gang zal vinden. Het is te verwachten, dat dit diner thans op zaterdag 25 februari a.s. plaats zal vinden. Het Rotterdamse motorschip „Haring vliet", dat porcelein-aarde te vervoeren had van Engeland naar de Noorse ha ven Drammen, baant zich een weg door de tijdelijke, maar stevige bouwwerken van koning winter.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 1