Teleurstelling «ver gemeentebesluit inzake badhuis Televisie-service BLACKBOARD JUNGLE Grace Kelly in Frans Hals EIGENGEREID OUDJE TE IJS Harry van Os voor ,,'t Helm" afl v. Empelen LES DIABOLIQUES, schokkende film in Luxortheater Harde film in Palace JOH. A. SUYKERBUYK N.V. „De jacht op het groene üuur" IP TAXI 11IOOO H. J. Maertens N.V. Verras Uw Bruid Roxy Sensatie op Rijksweg 101 Studio Het glazen muiltje Lido Razzia ZATERDAG 4 FEBRUARI 1956 PAGINA 2 WIJKGOMITé OUD-SCHOTEN Dammen KAMPIOENSCHAP VAN HAARLEM DAMCLUB „T OOSTEN" ZONDER GELUK BASKETBALL Burgerlijke Stand Haarlem Lijdensmeditaties voor jongeren boven 17 jaar Door prof. dr. J. A. E. v. Doodewaard AFGESLOTEN AUTO VERDWENEN Haarlem leent 3 milj. Lezing voor Algemeen Nederlands Verbond) Heemsteedlse Kunstkring Waterstanden v ,a x.; - - JL V.« f1 |f 'I ZANDVOÜR1 Ijsbaan op rotonde BILJARTEN Hoofdklasse-kampioen- schap van Haarlem KINDEREN DOOR HET IJS GRACHTENIJS NOG STEEDS ONBETROUWBAAR BRANDJE IN BANTAMSTRAAT HEEMSTEDE TEL. 3-80-80 Adviezen voor haar- en huidverzorging Minerva Liever lui dan moe Rembrandt Het begon in Parijs Films Apotheken en dokters- diensten RN A AL De kleuterschool aan de Tesselscha- destraat 4 verleende gisteravond weer huisvesting aan het Wijkcomité .Oud- Schoten", dat lijn eerste vergadering van dit jaar hield. Dit werd door de voorzitter, de heer Steentjes, als zodanig enige tijd geleden door de burgemeester herbenoemd, in zjjn openingswoord gememoreerd. Hij zei tevens, dat Oud-Schoten zich geluk kig mag prijzen met de raadsleden, de heren Balm, die in dit stadsgedeelte woonachtig is, en Blokdijk, die zich eveneens hier heeft gevestigd, terwijl hjj een hartelijk woord van gelukwens richtte tot de heer Vos, lid van het wtjkcomité. met zijn benoeming tot lid van de Raad. De heer Steentjes wees er vervolgens op, dat bg de gemeentebegroting, wel ke de volgende week by de raad in behandeling komt, verschillende kwes ties naar voren komen, waar Oud-Scho ten ook bij betrokken is, n.l. het ver lichten van diverse uurwerken in de stad. De raadsleden zijn met de wen sen in deze wijk volkomen op de hoog te. Onder de ingekomen brieven was er een van het C.P.N.-raadslid Proper, die in dit schrijven contact zocht met het wijkcomité. Daarover sprak als eerste de heer De Vos zijn verwon dering uit. In 1950 heeft de heer Pro per zich in de raad zeer kwalijk uit gelaten over de wijkcomité's en aan nemende, dat zich thans mogelijk een wijziging in deze houding heeft vol trokken. moest het spr. toch van het hart, dat het wijkcomité nooit contact heeft gezocht met de fractie. Hij vond daarin bijval van de heer Kampman, die opmerkte, dat alle raadsfracties aan het dichtstbijzijnde lid de uitnodigingen van het wijkcomi té doen toekomen. Van de C.P.N., die deze ook heeft gekregen, heeft men in deze vijf j£ar nooit taal of teken ge hoord. Dit is het eerste schrijven, dat op de uitnodigingen werd ontvangen. Ofschoon er door ziekte en andere redenen wel enkele dampartijen om het persoonlijk kampioenschap van Haarlem e.o. uitgesteld moesten worden, is er in de afgelopen week toch flink aan het programma gewerkt. Het is nog te vroeg om prognoses te stellen t.a.v. de a.s. kampioenen, maar er begint reeds tekening in de diverse standen te komen. In het bijzonder val len de prestaties van enkele spelers op, die vorige jaar moesten degraderen. De uitslagen luiden: Hoofdklasse: H. Belien - J. Drayer 0-2; H. Belien- J. H. Meure 2-0; P. Belien- P. Hollenberg 1-1; N. Blom-J.Drayer 0-2; G. Postma- K. de Jong 2-0; J. v. Straten-M.Krijgsman 0-2. Eerste Klasse: A. F. v. Leuffen-G. Hekelaar 2-0; W. Roest- H. Oudhof 1-1; K. Jotten-W.Persoon 0-2; G. Faay- J.v. Horick 0-2; C. Schalfaut- W. v. Looy 2-0; J. Slager-E. Reinhout 2-0; C. Lod der-N. Adelaar 2-0; D. Ott-J. Salger 0-2. Tweede klasse: A. Masteling-C. v.d. Does 2-0; J. v.d. Hoogen-B.Zwaab 0-2; N. Teeuwen-C. Vrolijk 0-2; C. Belien- C.Prins 2-0; C. Gortzak-F. Langeveld 0-2: G. v.d. Waal-A. v. Son 1-1; D. v. As-P. Westerwal 2-0; Albers 0-2; A. v. Son-D. v. A 0-2. Jeugdafdeling: K. Nijman-P. Kok Jr. 0-2; G. Andrea-J. Bravenboer 2-0. Het was onder zeer ongunstige om standigheden dat de dammers woens dag j.l. in het speeltuingebouw aan de Zomervaart de stijd moesten aanbin den. Het bleek onmogelijk om in dit betrekkelijk grote speellokaal een enig zins redelijke temperatuur te handha ven en men moet bewondering hebben voor de spelers die meer dan vier uren achtereen met dikke jassen aan voor de eer van hun club streden. Mogelijk komt het ook bij het dammen nog eens zóver dat een wedstrijdleider een terrein" wegens „onbespeelbaar heid" kan afkeuren. De wedstrijd tussen 't Oosten en D. K.Z. voor de promotie-competitie uit Koog aan de Zaan had een uitermate spannend verloop en het duurde zeer lang alvorens er beslissingen te note ren vielen. Maar aangezien er succes sen aan beide zijden waren nam de spanning toe en liep het reeds naar het einde van de avond alvorens eindelijk het laatste bord tot een re sultaat kwam. Intussen hadden de Haarlemmers min stens twee punten moeten prijsgeven door blundertjes van enkele spelers; dit kostte hun precies de overwinning want de einduitslag werd 11-9 in het voordeel van de- bezoekers. De belangryke returnwedstrijd Anti lopen-The Typhoons in de geweste lijke basketballcompetitie is wederom geëindigd in een zege van „The Ty phoons", ondanks felle tegenstand van de thuisclub. Vrijwel de gehele wed strijd waren de ploegen volkomen aan elkaar gewaagd, zodat de rust slechts met een kleine 19-17 voorsprong van „The Typhoons" inging. Ook na de hervatting bleef Antilopen geduchte tegenstand bieden en slaag de er zelfs nog in een kleine 26-23- voorsprong te nemen. Typhoons wist echter het spel weer te verplaatsen en dank zij enkele fraaie doelpunten van de Gebr. Van Elk kwam het einde nog met een overwinnning van het leiden de Typhoons-team. In de heren tweede klasse kwam het Santpoortse Z.B.V.S. door een zege tegen White Stars 2 weer een stapje dichter bij de kampioenstitel. Bij de dames behield White Stars 2 in de twee de klasse door een overwinning tegen H.O.C. 2 nog het kleine kampioenskans je, aangezien beide ploegen thans weer in puntental gelijk gekomen zijn. De uitslagen waren DAMES: ZBVS 2—IHJ 2 20—14; HOC 2—White Stars 2 15—18; Tram vogelsHOC 4 258. HEREN: Exercitia—IHJ 2 29—22; HOC 3Exercitia 2 20—15; Antilopen The Typhoons 4937; White Stasr 2 ZBVS 23—73. GEBOREN: E. U Visser-Lyman, z.; H. Verschoor-Annard, z.; Th. A. M. Brandsma-Heesterbeek, z.; J. E. Dessé de Korte, d.; A. W. C. de Goede-Alders, d.: H. A. Aarsén-Beuker, d.; H. A. v. Veen-Vugts, d. OVERLEDEN: J van Oost, 52 j., Ju- noplantsoen; A. A. van der Bijl, 77 j., M. v. Heemskerkstr.; C. J. van Veen, 5 u., Frans Halsplein; C. G. Tijman, 79 j.. Gen. Spoorlaan; A D. van Voort- huijsen-Terpstra, 76 j., Terheidestr.; A. M. Schoorl-Tervoort, 73 j.. Roskam- str.; G. Bakker-Brand, 80 j., Hazepa- terslaan. Een schrijven van het gemeentebe stuur meldde, dat na een diepgaand on derzoek is afgezien van de bouw van een badhuis benoorden de Jan Gijzen- vaart, aangezien in vele huizen badcel- len zijn en verder worden gecreëerd. De heer Kampman vond dit een grote teleurstelling. De mening over de bad- cellen in de woningen kon hij niet de len en hij zou dan ook gaarne zien, dat diverse fracties hier nog eens op terug zouden komen, want het aanleg gen van een douchecel gaat meestal ten koste van slaapruimte, die in de meeste gevallen niet kan worden ge mist. Ook de heer De Vos was van me ning, dat men een dergelijk stadsdeel als Oud-Schoten niet verstoken kan la ten van een badhuis. Wat de verlichting betreft, kon de secretaris het blijde geluid laten horen, dat thans in de Maas- en Rijnstraat de eerste palen door het G.E.B. zijn geplaatst, terwijl de elektrische ver lichting zich zal gaan uitstrekken over de gehele „Waterbuurt". Er werd een commissie benoemd, be staande uit de heren Kampman, De Winter en Van Hetem, die contact zal houden met de commissie „Tot dienen bereid", aangaande de demonstraties, die in Oud-Schoten tijdens de Burger- zinweek o.a. op het plein van de J. P. Coeneschool worden gehouden. Een der aanwezigen verzocht het het wijkcomité zich in verbinding te willen stellen met Openbare Werken, om te komen tot opruiming van een mod derpoel en de oude bouwkeet met ge broken ruiten, die nu reeds anderhalf jaar het tweede blok van de „Patrimo niumwoningen" aan de Rijksstraatweg ontsieren. Voorts werd de medewerking inge roepen om te komen tot het stichten van een speeltuin in de Waterbuurt, waarmee de besprekingen ten einde lie pen en de heer Joh. Schmidt gelegen heid kreeg een praatje over „water beschaving" te houden. Alles wat met normaal watergebruik voor de gezondheid heeft te maken, wilde spr. onder het begrip „Water beschaving" gerangschikt zien. Na een korte inleiding kwam ook hij op het afgewezen badhuis terecht. Spr. prees Haarlem om zijn zeer in tensief schoolzwemmen, waar ook Am sterdam een voorbeeld aan kan nemen. Op zijn beurt kan Schoonhoven weer aan Haarlem een voorbeeld stellen, dat voor zijn 8000 inwoners anderhalf jaar geleden een badhuis deed bouwen, dat 70.000 kostte, een groot verschil met de begroting van 175.000 voor de bouw van een badhuis in Oud-Schoten. Spr. benadrukte, dat een badhuis in Oud-Schoten hier geen luxe is. De lijdensmeditaties voor jongeren van 17 jaar en ouder zullen dit jaar gehouden worden door prof. dr. J. A. E. van Doo dewaard, professor aan het groot-semi narie te Warmond. De meditaties vinden vanaf 18 februari iedere zaterdagavond om half 9 plaats in de St. Josephkerk aan de Jansstraat. Gisteren heeft een Heemsteeds con- fectiefabrikant aangite gedaan bij de politie van een vermissing van zijn auto. Hij had het voertuig, een grijs-groene Ford Zephyr met vier portieren en een schuifdak om kwart over negen des morgens aan de Gasthuisvest gepar keerd en om half twaalf was de auto verdwenen. De eigenaar deelde mede zijn wagen te hebben afgesloten en het contactsleuteltje in zijn zak te hebben gestoken. Tot op heden is de auto nog niet terecht. B. en W. van Haarlem stellen de ge meenteraad voor ten laste der gemeente met een door hen aan te wijzen geld- geefster een geldlening aan te gaan van drie miljoen gulden tegen een rente van 3% pet. per jaar en een koers van 100 pet. De opbrengst van de lening zal dienen tot consolidatie van vlottende schuld. Maandag 13 februari zal dr. P. H. Schroder voor het Algemeen Neder lands Verbond, afdeling Haarlem en om streken, een lezing met lichtbeelden houden in Café-Restaurant Brinkmann aan de Grote Markt. Het onderwerp van dr. Schroder is „De droogmaking van de Haarlemmermeer". Georgette Hagedoorn en Pierre Ver- donck zullen maandag 13 februari in het Minervatheater te Heemstede optreden voor de Heemsteedse Kunstkring. Geor gette Hagedoorn zal internationale chansons zingen. Hoog water: 9.19 u. en 21 50 u. Laag water: 4.43 u. en 17.14 u. Zondag 5 februari Hoog water: 10.22 u. en 23.01 u. Laag water: 5.34 u. en 18.13 u. Maandag 6 februari Hoog water: 11.38 u. Laag water: 6.48 u. en 19.34 u Vanmorgen omstreeks half elf is een oude DKW op eigen houtje te ijs gegaan in de Nieuwegracht. De wagen, van de serie 1933, stond aan de zijde van net bisschoppelijk paleis langs de huizen geparkeerd. Plotseling begon hij te rijden stak de straat over en nam een duik in de gracht. Op het laatste ogenblik bleef hij met een van de achterwielen aan de kademuur hangen, terwijl een van de voorwielen op het ijs rustte. Ruim een kwartier is men bezig geweest om het geval weer op straat te krijgen. De verkeerspolitie stelde een onderzoek in naar het eigengereide optreden van de wagen en kwam tot de bevinding, dat het voertuig in zijn tweede versnelling geparkeerd had gestaan, hetgeen bij de gewone DKW wel voldoende is om wegrijden te voorkomen, maar bij de oude serie komt hij dan juist vrij te staan. Er bevindt zich in deze wagens een afzonderlijk knopje om hem vast te zetten. De bestuurder was echter niet de eigenaar. Hij had de wagen van zijn schoonzoon geleend en wist dus niet beter of zijn wijze van parkeren was juist. De wagen is naar een garage gesleept en door de verkeerspolitie onderzocht op zijn veiligheid. Men mag aannemen, dat daaraan niets mankeerde, want de wagen droeg een recentelijk uitgegeven nummerplaat, hetgeen betekent, dat hij nog onlangs goedgekeurd was. Advertentie Nassau straat 5 - Haarlem - Telefoon 1522U Het was een uitgebreid en zeer geva rieerd programma dat Harry van Os donderdagavond te Zandvoort uitvoer de voor de culturele kring „'t Helm". Deze begaafde kunstenaar begeleidde zich met trefzekere soberheid op de luit. Volksliederen en balladen uit Ne derland, België, Zwitserland en Frank rijk werden afgewisseld door negro-spi rituals. Bijzonder boeiend was ook de in het Engels uitgesproken vertelling „Litt Isaac" alsmede de Poolse ballade Der Moshiach (het jodendom). Harry van Os die van verschillende num mers een toelichting gaf oogstte grote bijval welke hem tot tweemaal toe tot een toegift dwong. Liefhebbers van ijspret komen in Zandvoort niet voldoende aan hun trek want het enige water dat daarvoor ge schikt is - de vijver in plan Noord - bevriest betrekkelijk langzaam. Eerst vrijdag kon die door de politie voor schaatsenrijders worden vrijgegeven. In tussen hadden ondernemende Zand- voorters op de Rotonde water gespo ten en daar een ijsbaan gemaakt waar de schooljeugd een dankbaar gebruik van maakte. Gisteravond zijn weer een aantal par tijen gespeeld in het door zeer veel ge- interesseerden bijgewoonden biljarttour- nooi om het kampioenschap van Haar lem, hoofdklasse libre. De uitslagen waren: H. Ketel 250—14—50—17.85—2 B. Bosse 102—14—41— 7.28—0 C. Scholten 250—28—50— 8.92—2 M. Heiligenberg 18028496.420 M. Heiligenberg 15918688.830 C. v. d. Hoek 250—18—14—13.88—2 H. Oomen 25039306.752 W. v. Nassau 23037'326.210 C. van Hemert 17529336.030 B. v. d. Hoek 250—29—32— 8.62—2 H. Ketel 250—39—42— 6.41—2 W. v. Nassau 19339544.940 H. Ketel 22728348.100 H. Oomen 25028—428.922 C. van Hemert 24336376.750 C. v. d. Hoek 250—36—44— 6.94—2 Vanavond om zes uur beginnen de avondpartijen. De uitslagen van de donderdag ge speelde wedstrijden luiden: W Luiten 250 8 80 31.25 2 C. v. Hemert 69 8 27 8.62 0 B. Bosse 250 26 36 9.61 2 B v. d. Hoek 169 26 53 6.50 0 H. Oomen 134 19 44 7.05 0 C. Scholten 250 19 59 13.15 2 W. Luiten 250 16 46 15.62 2 E. Bosse 97 16 24 6.06 0 E v. d. Hoek 250 43 34 5.81 2 C'. v. d. Hoek 229 43 26 5.32 0 F Ketel 250 23 41 10 86 C v. d. Hoek 176 23 42 7.65 H. Oomen 250 36 33 6.94 2 NT. Heiligenberg 203 36 25 5.63 0 W. "V. Nassau 125 27 24 4 62 0 C. van Hemert 250 27 37 9.23 2 Twee kinderen van 6 en 8 jaar zijn vrijdagmiddag om 1 uur door het zwak ke ijs van de Zomerkade gezakt. Door het snelle optreden van een 39-jarige melkhandelaar en een jongen van 14 jaar werden de kinderen spoedig weer op het droge gebracht. Zij ondervon den van het natte pak geen nadelige gevolgen. De Haarlemse politie heeft gisteren weer verscheidene onvoorzichtige schaatsliefhebbers van het dikwijls zeer onbetrouwbare ijs moeten verwij deren. Weliswaar zijn de zwakke plek ken op de grachten en vaarten met stro bossen aangegeven, maar dat betekent niet dat men voor het overige raak kan zwieren. Vooral onder de bruggen kan het gevaar loeren en het wordt dan ook ontraden het ijs op zulke plaatsen te be proeven. Gistermiddag ontstond er een brandje in een perceel aan de Bantamstraat te Haarlem-Noord. De bewoner had van kwart voor tien tot kWart over tien schaatsen gerepareerd aan een werk bank op de eerste etage van zijn wo ning en was weggegaan zonder waar schijnlijk een brandende sigaret, die op de bank lag, mede te nemen. Bij zijn terugkomst ontdekte hij dat het vuur een gretige prooi had gevonden in eni ge kledingstukken. De brandweer hoef de niet lang op te treden, want behulp zame buren hadden uitbreiding van de vlammen met emmers water weten te voorkomen. Er was schade aan een kos tuum, jurken, een mantel en andere kle ding. De bewoner is verzekerd. Advertentie met iets bijzonders. Bestel Uw bruidsboeket bij van Empelen. Dat is bloemsierkunst. Bloemenmagazijn BINNENWEG 18 ■aiLWMi] In het begin heeft „Sensatie op Rijks weg 101" een enigszins documentair karakter als de camera de training, die de politiecadetten in Los Angeles doormaken, vrijwel op de voet volgt. Dit deel is interessant, maar ook de rest van de film boeit, zij het op een andere wijze. Drie van de cadetten ra ken verzeild in een veediefstalaffaire, die eindigt op de weg waar de film haar titel aan ontleent. Voor veertien jarigen in Roxy. Vanaf maandag draait in dit theater eveneens een politiever haal, namelijk „Het misdaad Syndicaat", een spannend produkt met realistische schilderingen. 18 jaar. De jongste film van Clouzot zal wel druk besproken worden. Dat is in Parijs al gebeurd, waar Les Diaboliques een groot succes is ge weest en waar de eerste voorstelling min of meer verbijsterend is verlopen. „Mep heeft mij bedoelingen toegeschre ven, die ik niet heb gehad", moet Clou zot gezegd hebben, nadat hij uit de kri tiek vernomen had, dat men in zijn film een zekere ethiek had ontdekt, wat men noemt: een boodschap. Dat is namelijk helemaal niet de be doeling van Clouzot geweest, en wat ons betreft verbazen wij ons over de ver onderstelling dat hij iets anders heeft willen doen dan een schokkende ge schiedenis vertellen. Want ten eerste doet hij nooit iets anders dan schok kende dingen vertonen en ten tweede kennen we zijn standpunt, dat hij nau welijks voor realiteiten terugschrikt, op geen andere grond dan dat het reali teiten zijn. Die neiging spreekt ook weer overduidelijk uit het „voorwoord" ,dat Clouzot voor zqn jongste werk heeft geschreven. En wel in de volgen de woorden: „Zo enkele details afschu welijk mogen lijken, zij benaderen slechts van verre de gruwelen van het meest alledaagse gemengde bericht." Dat zal wel waar zijn, maar dat praat hoegenaamd niets goed van een te schokkende interpretatie van welke realiteit dan ook. Het voorwoord is dus wel een beetje overbodig en bij het zien van de film komt men gemakke lijk achter de drijfveren van Clouzot's werkzaamheid. De importeur van de film in Neder land heeft op zijn beurt een pikant fa cet aan de film meegegeven door te ver zoeken, het geheim niet aan vrienden en kennissen te verklappen. We zullen het dan ook niet doen, maar wensen toch op te merken, dat iedere film, ieder boek, ieder toneelstuk dat de ont hulling niet verdragen kan, het zien of De film Blackboard Jungle van Ri chard Brooks heeft althans het voordeel, een veel besproken film te zijn. Op het jongste festival van Venetië immers heeft de Ameri kaanse ambassadrice in Italië de film dwars gezeten door te verklaren dat zij met haar staf het festival zou ver laten indien de film vertoond zou wor den. De film is toen niet vertoond. Oor zaak van mevrouw Luce s optreden was haar opvatting, dat de film een vals beeld gaf van een Amerikaanse volks- school Intussen is de film Blackboard Jungle door al dat overbodige lawaai geen zier- veranderd. Ze is niet beter en met slechter dan voordien en zo kunnen we dus niets anders doen dan de film op haar eigen verdiensten beoordelen. Het verhaal gaat over een middel bare school in een achterbuuit van New York. De leerlingen zijn volleerde gangsters, mag men wel zeggen. Zij ontvangen hun bevende leraren aan het begin van het schooljaar met hoon, haat en dreiging. Daar laten ze het niet bij. Als een van de leraren tegen hen durft optreden, wordt hij op straat overvallen en half dood geslagen. Later, als de ontknoping nadert, zien we een van de belhamels met een mes voor de leraar staan. Tussen deze twee hoogte punten in beleven we tal van sabota ges, rellen en wat dies meer zij. Mr. Dadier is de held, die de knapen aan durft. Hij waagt er bijna zqn vrouw aan, die door de telefoon de smerigste praat jes krijgt te horen van een der jeug dige boeven De man staat alleen, maar als hij ten slotte moedeloos is geworden, komen zijn collega's en n°t?; bene zijn vrouw hem vertellen, dat hq de moed niet mag verliezen, nadat zij al die tijd hun beste beentje hebben voorgezet om de man alle moed te ontnemen. Regisseur Richard Brooks heeft voor de gangsters voortreffelijke typen geko zen. Bijna stuk voor stuk figureren de knapen als volmaakte boeven en hun gezichten alleen al helpen de atmo sfeer scheppen, die voor de suggestieve werking van deze film zo noodzakelijk is. Daar tegenover staan dan de lera ren als evenzoveel aannemelijke ver schijningen, met uitzondering aan van Dadier, die iets te veel de held moet uithangen en met een onbegrijpelijke lankmoedigheid de jeugdige ellendelin gen behandelt. De film behandelt ook vrjj openhartig de moeilijkheden van het rassenpro bleem. Een van de meest opvallende jongens is een neger, die door Dadier als „leider" van de klas wordt aange steld, waar de jongen niet veel voor voelt. Hij heeft dus het vertrouwen van beide partijen, hetgeen noch de leraar noch een der jongens beletten kan, hem in een opgewonden ogenblik voor nikker uit te schelden. Er is n.l. nog een afstand van de goede wil naar de natuurlijke houding. Een stuurse, harde film, waarvan het thema interessant en de vorm boei end is. De film draait in Cinema Palace voor boven de achttien. Advertentie Coiffures - Créations Thorbeckestr. 11, tel. 3382, Zandvoort lezen niet waard is. Onthullingen laat men alleen achterwege bq de moppen van de bittertafel. Ook voor Les Dia boliques geldt de stelling dat de film bij een tweede aanschouwing pakken- der is, hoe zeer men ook het geheim kent. Wat dan het verhaal betreft, voorzo ver we het vertellen mogen: De directeur van een particuliere kostschool heeft een vrouw en een vriendin in het instituut. Hq maltrai teert zijn vrouw, die haar hart uitstort bij de vriendin. Samen besluiten zij, de man te vermoorden. Hij krijgt een slaapmiddel en wordt in het bad onder gedompeld. Nu begint de wroeging voor al bij de vrouw. Haar angst groeit met de dag, als zij voelt, dat ze zich gaat verraden. Zij krijgt ook de gestoomde kleren van haar man thuisbezorgd en in het zwembassin, waarin men het lijk had gegooid, blijkt bij nader onderzoek geen lijk aanwezig te zijn. Er ver schijnt een rechercheur ten tonele, wiens woorden raadselachtig klinken. Op een avond verlaten de vriendinnen elkaar. De minnares verdwijnt, het vrouwtje blijft alleen achter. Droomt zij, als zij geluiden hoort, die van haar man kunnen zijn? Als zij zijn hand schoenen ontdekt, die hij op de dag van de moord aan had? Als hij Hier zult u het dan mee moeten doen, wat het verhaal betreft. Natuurlijk kun nen we er aan toevoegen, dat Clouzot zqn afschuwelijkheden met vakman schap vertelt, niet zo vakkundig als Hitchcock het zou gedaan hebben, die meer oog heeft voor het schrikwekkend detail en vooral vooi de combinatie van schrikwekkende details, terwijl Clouzot toch min of meer aan het taf- reel en de dialoog blijft hangen. Hoe dan ook: een schokkende film, voor velen tè schokkend. Dat moet men wèl weten, voor men de film gaat zien. In Luxor voor strikt volwassenen. Deze week örengt het Minerva-the- ater alleen zondagmiddag en donderdag een filmprogramma in verband met het optreden van Toén Hermans vanaf za terdag- tot woensdagavond. Zondag draait de film „Liever lui dan moe, die geheel afgestemd is op de jeugdige bioscoopbezoeker. Reeds voor de pau ze wordt een aanval gedaan op de lach spieren met een tweetal humoristische filmpjes uit de dertiger jaren. Als toe gift fungeert m dit gedeelte een aar dige tekenfilm. Na de pauze nemen de traditionele ridders van de lach, Stan Laurel en Oliver Hardy, bezit van het witte scherm onder de titel „Liever lui dan moe". Zelfs deze titel is waar schijnlijk als grap bedoeld, want de he ren vermoeien zich wel op een zeer ijve- rige wijze door elkaar, alles wat los en vast zit naar het hoofd te gooien, in schoorstenen te vallen en in een zaag- selmolen verwerkt te worden. Al met al het bekende gooi en smljt-recept op on vervalste en ook weer voor-oorlog- se wijze verwerkt. Toegankelijk voor een ieder, aan te bevelen voor de jeugd. Donderdag draait dr. Jekyll en mr. Hyde met Ingrid Bergmann en Spencer Tracy in de hoofdrollen. 18 jaar. Het glazen muiltje draait voor de derde week in Studio. Leslie Caron en Michael Wilding spelen er de hoofdrol in. Iedereen kan de film gaan zien. De uitbundige publiciteit die is ge geven aan de verloving van de Amerikaanse filmster Grace Kel ly met Prins Rainier III van Monaco, zal talrijke Haarlemmers wel naar Frans Hals lokken, omdat daar een film wordt vertoond, waarin de toe komstige prinses van Monaco een rol speelt. En als Grace haar tegenspeler Stewart Granger' secondenlang liefde vol omarmt, zal menigeen in de zaal met zijn gedachten verwijlen bq de Prins van Monaco. Maar veel tijd om aan de regeerder van het benijdenswaardige vorstendom metje in Zuid-Frankrijk te denken krijgt men niet. Daarvoo± is de film te boei end. Er gebeurt heel veel in „Jacht op het groene vuur". Heerlijk knokken, puntig schieten met intermezzo boorde vol geladen spanning, dat is de basis van de film. De enkele kusjes van Gra ce aan Stewart zijn heus maar bijzaak. Wie derhalve niet van dat lieve gedoe op het filmdoek houdt, maar daarente gen ruig werk wil zien, kan beste enke le uren op een stoeltje in Frans Hals gaan zitten en zal dan in hoge mate aan -ijn trekken komen. Hij zal zien dat een avontuurlijke in genieur niet bijster gelukkig is in zijn speurtocht naar smaragden, maar uit zonderlijk begaafd wanneer het erom gaat de eenzame plantersdochter, die Grace Kelly verbeeldt, naar een huwe lijk te leiden. Voor hun huwelijksreis zijn er allerlei moeilijkheden. Er komen bandieten, er storten mijngangen in, er dreigt watersnood rondom het plan tershuis, er ontstaat mot tussen de inge nieur en de compagnon en nog veel, veel meer. Wie veertien jaar of ouder is kan er heen Het verhaal van een Amerikaanse militair, die na de bevrijding van Parijs een aardig meisje leert kennen en met haar trouwt, is het thema van de film „Het begon in Parijs", welke deze week in Rem brandt draait. Aan het verhaal komen heel veel alcohol en vermeendé liefde te pas, en tenslotte tranen, omdat het huwelijk mislukt. De jonge vrouw sterft, de man toont berouw, en hun enig dochtertje wordt onder voogdij gesteld van een tante, die vroeger de militair heeft lief gehad, maar wier liefde niet werd beantwoord. Om zich achteraf nog te wreken weigert zij na enkele jaren het kind aan de vader af te staan, maar het slot van het verhaal is toch zo, dat vader en dochter herenigd worden, hetgeen tevens de liefde van de tante tot haar echtgenoot hechter maakt. De film heeft, evenals het verhaal, weinig te betekenen. Het gaat er alle maal een beetje vervelend en traag toe en pas tegen het eind vallen er goede momenten te bewonderen. Acht tien jaar. Een Franse traditie getrouw, heeft ook Henri Decoin een onderwerp verfilmd, dat in de publieke smaak schijnt te liggen. Hij ontleedt haarfijn de handel in verdovende mid delen en is dus verwant aan Rififi, die het overigens wint op het stuk van vormgeving. Jean Gabin, die altijd ge lijk krijgt in films, waarin hij optreedt, is hier een super-intelligent politiespion, die een bende bandieten binnendringt en al hun geheimen ontdekt. Dat merken we pas aan het einde, als hij de hele bende inrekent. De film is spannend en we willen wel geloven, dat ze de situatie juist schildert. Boven 18 jaar in Lido. Advertentie CINEMA PALACE: „The blackboard jungle", 18 jaar. Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15. FRANS HALS: „Green lire", 14 jaar. Tij den: 2.30, 7 en 9.15. Zo. 2, 4.15, 7 en 9.15. D.-avond één voorstelling om acht uur. LIDO „Razzia", 18 jaar. Tijden: 2, 4.15, en 9.15. Zo.-ochtend 11 uur: „De grote Caruso 14 jaar. LUXOR: „Les Diaboliques", str. volw. 10" den: 2, 6.45 en 9.15. Za. en zo.: 1.45, 4.15, 6.45 en 9.15. MINERVA: zo. 2 en 4.15: „Liever lui dan moe". Do. 8.15 uur; Dr. Jekyll en mr. Hyde". REMBRANDT: „Het begon in Parijs", 18 j. Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15. ROXY: tot en met zo.: „Sensatie op rijks weg nummer 101", 14 jaar. Ma. tot en met do.: „Het misdaad-syndi caat", 18 jaar. Tijden: 2.30, 7 en 9.15. Zo. 2, 4.15, 7 en 9.15. STUDIO: „Het glazen muiltje", a. 1. Do. „Mata Hari", 18 j. Tijden: 2.30, 7 en 9.15. Zo.: 2, 4.15, 7 en 9.15. Zo.-ochtend 11 uur: „De witte droom", alle leeft. Zaterdag 4 februari Stadsschouwburg: De Hèagse Comedie met ,,'t Is nooit te laat". (Maatschappelij ke zorg voor zieken), 8 uur. Minerva: Toon Hermans in: „One man Show", 8.15 uur. Zondag 5 februari Concertgebouw: -revue „Uitver- Stadsschouwburg: Het nieuwe Comedia met „Vals beschuldigd 8 uur. Om 2 u. voor „Geloof en Wetenschap Minerva: Toon Hermans in: „One man Show" 8.15 u. Maandag 6 februari Grote Kerk: Beiaardbespellng Arie Pe ters. Van 15.3016.30 uur. Minerva: Toon Hermans in: „One man Show" 8.15 u. Stadsschouwburg: Toneelgroep „Theater" met „Kat op een heet zinken dak", 8 u. Frans Halsmuseum: Liederenavond met medew. van Akke de Vries. Beg.: Roel P.iphagen, 8 uur. Rectificatie: In onze jitgebreide agenda van gisteren werd vermeld, dat het vastenavondfeest van de r.-k. Middenstand, afd. Haarlem, op woens dag 8 februari zou plaats hebben in Brinkmann. Dit moet zijn: in Treslong te Hillegom. Haarlem De zondags,- avond- en nachtdienst van de Haarlemse Apotheken wordt waargeno men door: Bosch en Vaart-Apotheek, Bosch en Vaartstraat 26 tel: 13290, Centraal Apo theek voorh. Florijn, Grote Houtstraat 78, tel. 1050010502, H. Remmers Zoon, Kruisstraat 6, tel. 10354, Noorderapotheek, Jan Gijzenkade 181, tel. 23821. Voor de doktersdiensten in Haarlem belle men nummer 11990. ZIEKENVERVOER G.G.D., Telef. 14141; Margriet, Turfmarkt 10 rd., tel. 21400. Overveen De zondagsdienst voor artsen wordt waargenomen door dokter R.# Holthuis, Rollandslaan 35, tel. 11930. Bloemendaal De doktersdienst wordt waargenomen door dokter C. Eenhoorn, Bloemendaalse- weg 17 tel. 25589. De dienst voor apotheken wordt waarge nomen door de Bloemendaalse Apotheek, Bloemendaalseweg 85 tel. 22181 en Apotheek De Wilde, Broekbergenlaan 42, Santpoort dorp, tel. K 2560, 8284. Aerdenhout De doktersdienst wordt waargeno- men door dokter A. W. Mellema, Spiege- lenburghlaan 20 tel. 27888. Heemstede Artsen: Dokter O. D. Oe, Heemsteeds© Dreef 275, tel. 34609 en dokter A. L. C. v. Lier, Pieter Aertslaan 6, tel. 39875. Wijkverpleging: Zuster J. Verduyn, Me©r en Boslaan 23, tel. 39509. Apotheek: Apotheek Schotsman, Bib nenweg 206208, tel. 38320. Santpoort Artsen: D. R. Mansholt Vinkebaan 23' Santpoort, tel. K 2560 8320. Apotheken (ook nachtdienst): Apoth© De Wilde, Broekbergenlaan. 42, Santpo^ tel. X 2560—8284 en Bloemendaalse AP u theek, Bloemendaalseweg 85, Bloemen0 tel. K 2500 22181.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 2