Afscheidsdiner was reeds gehouden Besprekingen in Genève worden hervat morgen Besluit werd genomen na telegram wisseling tussen minister Luns en Anak Agung Nu weer een valse Karei II Kleuter redt kleuter uit wak in ijs KLEURRIJK MAAR KOUD SCHOUWSPEL I: I T roepenmacht naar Algiers Kolonisten dreigen Catroux het land uit te setten Goliath is David mmm 1 RUSSISCH protest tegen het gebruik ballonnen van 14-JARIGE SCHOOLJONGEN WINT 100.000 DOLLAR D E' Hotelbrand in Helmond Poging om tot klaarheid te komen over verschillen van opvatting De nieuwe grapmode Alle goede dingen in drieën 27 atoomkanonnen terug naar V.S. Twee jongens in vlammen omgekomen Nieuwjaarsreceptie corps diplomatique Vorst houdt aan Het weer MAANDAG 6 FEBRUARI 1956 79ste JAARGANG No. 26519 Ambas's ade urs wissel i n g f: Vandaag wordt premier Mollet verwacht De fgpden. grap ee aBenten vonden, dat Sterns het daarbij 0Uschuldige was en lieten anders 01>!' 7naar de politie denkt er van beschj Zii stelde Stern in staat gedrag, u'. 'diging wegens onordelijk ter moeteÜ zal spoedig voor de tech- n verschijnen. Rusland en Nederland wisselen bezoeken van vlooteenheden uit ƒ30.000 op no. 16779 Oostenrijk heeft ook bezwaren Paleis in Amsterdam BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 FERD. BOtSTR. 48 A DAM TEL. 717162 *'-'>! tëanty-ccats in kleuren Opklaringen BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544. Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. IJmuideri: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: J. J. W Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severln. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERIkNIItiAKIbi- ia cents pei minimeier- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor •dvertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weioeren ABONNEMENTSPRIJS 50 cents per week, f 2.17 per maand, f 6.50 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na SJ0 uur 's avonds tel. 21544. De Nederlands-Indonesische onder handelingen zullen worden hervat. Een telegramwisseling tussen de ministers Luns en Anak Agung, de voorzitters van de delegaties naar de Nederlands- Indonesische conferentie, heeft tot resultaat gehad, dat leden van de Ne derlandse delegatie zich dinsdag naar Genève zullen begeven. Naar van Indo nesische zijde in Genève zaterdagavond is meegedeeld, ontving de Indonesische minister van buitenlandse zaken Anak Agung, zaterdagmiddag omstreeks vier uur twee uur voordat de Indonesi sche delegatie een verklaring zou uit geven over het verloop van de confe rentie en de oorzaken van de misluk- king een persoonlijk telegram van thinister Luns. Dit telegram was er de inleiding toe, dat de Indonesische de- 'egatie besloot het afleggen van deze Verklaring uit te stellen. MINISTER LUNS Nadat minister Anak Agung dit tele gram had beantwoord, ontving de voor zitter van de Indonesische delegatie op nieuw een telegram van minister Luns, waarin deze de bereidheid van de Ne derlandse delegatie aankondigde mor gen naar Genève te komen. Hierop werd een interne vergadering gehou den van de Indonesische delegatie, waarop werd besloten het voorgeno men vertrek raar Djakarta uit te stel len. Dit vertrek was inmiddels reeds geheel voorbereid. Zo heeft minister Anak Agung vrijdagavond te Genève reeds een afscheidsdiner aangeboden, waaraan o.a. Zwitserse autoriteiten hebben aangezeten. Een woordvoerder van het Nederland se ministerie van buitenlandse zaken deelde zaterdagavond mee: „De Ne derlandse en Indonesische delegaties hebben besloten elkaar op dinsdag a.s. in Genève wederom te ontmoeten". Minister Luns heeft zaterdagavond om tien uur voordat bekend werd dat de Nederlands-Indonesische conferentie morgen ir Genève zal worden hervat een ontmoeting gehad met de Indo nesische zaakgelastigde in Den Haag, de heer Kwee Djie Hoo. Gisteren is van officiële Nederlandse 2t)de meegedeeld, dat de ontmoeting m Genève bedoeld is om te komen Tot klaarheid omtrent de gebleken ver schillen van opvatting. Gehoopt wordt, dat nadat die klaarheid zal zijn ver kregen, de conferentie zal kunnen wor den voortgezet, aldus de verklaring van Officiële Nederlandse zijde. Een knappe jongeling van 17 jaar heeft enkele dagen lang een aan tal personen in Chicago en omge ving bij de neus genomen door zich uit te geven voor „Prins Karei I van België". Volgens de politie had -u:.-s Stern alleen maar willen zien, hoe hij kon gaan.... Lawrence/«her de ussistent van de procureur, deetae met, dat de jongeman koninklijk was e- handeld bij bezoeken aan verschu.enae instellingen. Jules had zelfs rnct^ de vice-president van een bank gespvOKen °ver het deponeren van twee miljoen Pond. Hij kwam echter niet terug om net geld te brengen. Sterns „grap" naderde de onthulling toen hij een bezoek aan de Northwes tern University bracht. Dadelijk na *ijn aankomst wekte hij achterdocht door smalende opmerkingen te maken over de sociëteit. Hij gebruikte het nvondmaal op de sociëteit en dronk hechts melk. „Mijn maag, weet u", Verklaarde hij. v ^n een mp.isiesstudentenclub maakte hij ANAK AGUNG De drie en een half jarigeJoekjë Rijntjes in Vughf heeft zich een moe dig en doortastend kereltje getoond, toen hij zijn vriendje de drie en een half jarige Adje van der Linden het leven redde door het knaapje op intelligente wijze uit een wak te halen. De kleuters waren in de buurt van het ouderlijk huis aan het spelen, toen Adje op een kwaad moment in de sloot belandde. Het ongeluk wilde, dat het jochie in een wak terecht kwam, kopje onder ging en onder het ijs schoof. Het wist zich in zoverre te bevrijden, dat hij weer in het wak terecht kwam, waar hij zich vastklampte aan de brok kelige ijsrand. Joekje reageerde als een volwassene. Hij trok zijn jasje uit en wierp dit Adje toe. De drenkeling greep het en zo kon zijn vriendje hem naar de kant trekke: Zij zijn toen allebei huilend naar huis gehold Naar het A.N.P. verneemt is een am bassadeurswisseling te verwachten van onze ambassade te Madrid. Binnenkort wordt de benoeming aldaar tot ambas sadeur verwacht van mr. A. W. C. baron Bentinck, die thans Nederlands gezant in Bern is. Verscheidene Franse groeperingen in Algiers hebben aangekondigd, dat zij vandaag zouden staken om hun afkeuring te tonen van Mollets plannen voor de politieke ontwikkeling in Algiers. Fran se kolonisten hebben gedreigd demon straties te houden. Ook hebben zij ge dreigd de pas benoemde minister-resi dent, generaal Georges Catroux, die vrijdag in Algiers aankomt, het land uit te zetten. De kolonisten mogen hem niet, omdat zij verwachten dat de re- gering-Mollet hem de Franse belangen in Algiers zal laten likwideren. Grote troepenversterkingen zijn het gebied van Algiers binnengetrokken in verband met het bezoek van de Franse premier, Guy Mollet, die vandaag in het land wordt verwacht. Vier bataljons van het Vreemde lingenlegioen en tweeduizend man po- litiestrijdkrachten zijn met een aan tal pantserwagens en tanks tijdens het weekeinde Algiers binnengereden. De Franse minister van oorlog, Max Lcjeune, heeft gisteren met plaat selijke militaire commandanten de te nemen maatregelen ter bescher ming van de premier besproken. Mol let is voornemens de plaatselijke Franse bevolking te overtuigen van de noodzakelijkheid van zijn politiek Het moet allemaal wat vreemd lijken, doch deze Goliath is David en wel David Ballard uit Atlanta (Ver. Stat.) die hier op over tuigende wijze toont, hoe een Romein van twee meter 27 Vt er uit gezien moet hebben David maakt in zijn fraaie wapenrusting reclame voor een film over Alexander de Grote. beweerd had, dat hij 23 talen een meisjesstudentenclub de achterdocht van een meisje Baande, die hem vroed, haar in het yans aan te spreken. „Die taal heb ik et niet geleerd", aldus Stern, die te- Voren - «Prak. Be-ite-rn Platste nog de opmerking, dat Pitiu in een dag voor Duitsland ca- loo erde in de afgelopen wereldaor- beteJnaar dat wist een andere studente Een fiet. was 18 dagen volgens haar. len uieisje ging vast de FBI opbel- luncti er'wiil een andere universiteits- Ste°Jlaris de politie waarschuwde, de stuci Werd gepakt, toen hij later m afspra^ntenclub terugkeerde voor een dente h die hij met een knappe stu- Stern Gemaakt. mspire ^e«elde de politie, dat hij ge schenen h 10118 door het onlangs ver- compiet °°ek van H. Allen Smith: „The hij ai g .Practical joker". Hij zei, dat Wa-s or>n„,Urende een maand als „prins" en hun tegenkanting tegen Catroux' benoeming weg te nemen. intussen hebben de autoriteiten in Gran het uitgaansverbod opgeheven, dat was uitgevaardigd naar aanleiding van ongeregeldheden, waarbij een per soon werd gedood en acht anderen wer den gewond. Zaterdag werden in deze plaats nog enkele bussen en auto's in brand gestoken. Volgens de laatste be richten is de rust thans in de stad terug gekeerd. De scholen zijn vandaag weer geopend. In een rede voor radio en televisie heeft premier Guy Mollet zaterdag zijn verontwaardiging geuit over de „laag hartige aanvallen" op de minister-resi dent in Algiers, generaal Catroux. Nie mand is beter bevoegd dan deze gene raal om de eer en de belangen van Frankrijk in Algiers te verdedigen, al- di.s Mollet. Hij deelde mede. dat er in Algiers vrije verkiezingen zullen worden gehouden, zodra de rust in het land is teruggekeerd. De Franse regering streeft ernaar het aparte karakter van Algiers te eerbiedigen en een politieke gelijkheid voor alle inwoners te berei ken, doch zij zal „de onverbrekelijke unie tussen Algiers en het Franse moe derland" handhaven en versterken. Radio-Mosko., heelt zaterdag meege deeld dat Rusland en Nederland over eengekomen zijn om wederzijdse vloot- bezoeken te brengen in de periode van 20 tot 24 juli. Beide vlooteenheden zul len bestaan uit e :n kruiser en twee tor- p 'obootjagers. De Nederlandse vloot- afvaardiginf zal een bezoek aan Le ningrad brengen, de Russische schepen komer naar Rotterdam. (U.P.) In de 530ste staatsloterij, tweede klas, is een prijs van 30.000 gevallen op lot no. 16779. De bij hel Nederlandse Hof geaccrediteerde diplomaten hebben zaterdag in het Paleis op de Dam te Amsterdam aan H. M. de Koningin hun nieuw jaarswensen aangeboden. Men ziet hier Koningin en Prins bij aankomst voor het paleis de erewacht der mariniers inspecteren Een van de man nen kreeg het overigens te kwaad. Hij werd door de kou bevangen, viel uit het gelid en werd geluidloos weggedragen. MMHK »BR Volgens radio-Moskou heeft de Rus sische plaatsvervangende minister van buitenlandse zaken, Andrei Gromyko, de Amerikaanse ambassadeur in Moskou Charles Bohlen een nota overhandigd, waarin geprotesteerd wordt tegen het e 14-jarige school jongen George L. Wright uit New York heeft zaterdagavond honderdduizend dollar gewonnen, waarvan na belasting-aftrek nog (of maar) 30.000 dollar over blijft. George won deze prijs bij zijn derde po ging in het televisie-pro gramma „The Big Surpri se", waarin hij vragen be antwoordde over weten schap, magie en muziek. De vraag die hij gister avond had te beantwoor den was een muzikale vraag, waarin hij een top hit uit de twintiger ja ren „Me and my Shadow" herkende en er het eerste couplet van zong. Hij zorgde zelf voor een be geleiding op de ukelele. George verscheen voor de zevende achtereenvol gende zaterdag op het te levisie-scherm. Twee we ken geleden wist hij een vraag niet te beantwoor den, maar een „redder" zaf hem een andere kans om de honderdduizend te winnen. Opnieuw miste hij deze kans en zou eigenlijk niet meer in aanmerking zijn gekomen voor een derde poging, toen bleek dat de vraag die hij niet had weten te beantwoorden niet juist was opgesteld, waarop de producenten van de show besloten hem nogmaals een kans te geven. Om deze keer vergissin gen uit te sluiten werd een jury van drie man benoemd bestaande uit Stanley Adams, president van de Amerikaanse ver eniging van componisten artisten en uitgevers, de bekende orkestleider Guy Lombardo en de compo nist Cole Porter. De NBC-functionaris- sen gaven toe, dat de vraag niet zo moeilijk was als normaal het geval was bij zo'n grote prijs. Maar zij vonden dat de jongen al genoeg had doorge maakt en de prijs ver diende. en waar pandemoni um brak los toen de jongen de vraag goed had beantwoord. Jack Barry, de ceremo nie-meester, die de vra gen had gesteld, was bui ten zich zelf van vreugde Hij pakte de jongen op en gooide hem bijna door het plafond heen. Het pu bliek schreeuwde meer dan het juichte. De gelukkige George zwaaide met een splin ternieuw rekening-cou rant boekje. Zijn vader vroeg eerbiedig of hij er even in mocht kijken. George zal 75 procent van zijn prijs- in een fonds beleggen voor bekostiging van zijn studie. Die stu die is al verzekerd, want de John Carroll universi teit in Cleveland in Ohio heeft George een beurs van vier jaar aangebo den. Bovendien is hij overstroomd met tiental len aanbiedingen om voor de film, televisie, radio en toneel op te treden. George gaat verder voor 2000 dollar geschen ken kopen voor pa, ma zijn zuster en zijn broer Na de show reed Geor ge in een dure wagen naar het Century-theater waar hij gast was op een show van de zanger Per ry Como. oplaten djor Amerikaanse militaire or ganen van ballonnen naar het lucht ruim van de Sovjet-Unie. Volgens het radio-bericht heeft de Sovjet-Unie ook bij de Turkse regering een protest inge diend. In de nota wordt de Amerikaanse re gering ervan in kennis gesteld dat een groot aantal van deze ballonnen met dia meters tot vijftien meter in het Rus sisch luchtruim zjjn waargehomen. De ballonnen wegen, met het mate riaal dat zij vervoeren, ongeveer 700 kilo, aldus de nota. Zij voeren o.a. auto matische camera's voor luchtfotogratie, radiozenders en -ontvangers met zich mee. De ballons zijn gemerkt „Made 'n the United States of America" en din voorts voorzien van de namen van Ame rikaanse firma's, die de onderdelen ge fabriceerd hebben, aldus de Russische nota. In de nota wordt voorts verklaard dat het oplaten van deze ballonnen een „grove schending" van het Russische luchtruim Betekent en een schending van net universeel aanvaarde principe van de internationale wetgeving, dat el ke staat de volledige en exclusieve soe vereiniteit bezit ten aanzien van het luchtruim boven zijn gebied. De Rus sische regering eist van de Amerikaan se regering iat deze maatregelen treft ter onmiddellijke beëindiging van de ze „ontoelaatbare daden gepleegd door de Amerikaanse militaire organen". De Oostenrijkse minister van binnen landse zaken. Oskar Helmer, heeft za terdag eveneens verklaard dat Oosten rijk schendingen van zijn grondgebied door buitenlandse vliegtuigen, propa- gandabailons en spionage-activiteit niet langer zal dulden. „Onze buren zijn er nog niet aan gewend, dat wij nu een soeverein en neutraal land zijn", aldus de minister.. „Wij vragen alle landen: Iaat ons in vrede leven". (U.P.Reuter) Zeven en twintig Amerikaanse atcomkanonnen, die anderhalf jaar ge leden van Amerika naar West-Duits- land zijn gezonden, zijn teruggestuurd naar de V.S. omdat zij „ondeugdelijk en gevaarlijk" zijn bevonden, zo is van de zijde van het Amerikaanse leger in West-Duitsland meegedeeld. (Rtr.) Vannacht is het hotel Sint Lambert te Helmond door brand verwoest. Twee jongens, de 18-jarige H Hopman en de zeventienjarige A. de Jong uit Den Bosch zijn in de vlammen omgekomen. De laatste was familie van de ex- ploitante van het hotel, mevr. N. Vriens- Nuits. De jongens hadden haar zon dag een bezoek gebracht en waren van plan met de laatste trein uit Helmond naar Den Bosch terug te keren. Zij mis ten deze trein echter en keerden naar het hotel terug, waar mevrouw Vriens zich intussen ter ruste had begeven. Daardoor wist zij niets van de aanwe zigheid van de beide jongens in het hctel. Dit is mede de oorzaak geweest, dat zij zo jammerlijk om het leven zijn gekomen. Het personeel, de eigen kinderen en de gasten konden zich in veiligheid stellen. Een vrouwelijke gast moest via een ladderwagen naar de begane grond Halverwege viel zij van de ladder. Haar val kon beneden door de brandweer en politie wel worden gebroken, maar rij moest toch in een ziekenhuis worden opgenomen De brand is omstreeks twee uur uit gebroken. De brandweer rukte met al het beschikbare materieel uit, maar kon niet voorkomen, dat het hotel tot op de grond toe afbrandde. De schade, die door verzekering wordt gedekt, bedraag: enige tonnen De oorzaak van de brand is onbekend. H.M. de Koningin en Z.K.H. de Prins der Nederlanden hebben zaterdag in het Koninklijk Paleis op de Dam de leden van het corps diplomatique op de ge bruikelijke nieuwjaarsreceptie ont- vapgen. Een zeer talrijk publiek sloeg ondanks de koude d aankomst var- het koninklijk paar en het aanrijden der diplomatieke vertegenwoordigers gade. Bij de receptie, die in de Troonzaal werd gehouden, waren ook de minister van buitenlandse zaken, mr. J. W. Bev en en de minister zonder portefeuille mr. J. M. A. H. Luns. aanwezig Voor het paleis stond een erewacht, be staande uit een compagnie mariniers met het vaandel aangetreden, en ter zijde van de ingang de marinierskapel met tamboer- en pijperkorps. Op het bordes stonden ter weerszijden van de poort twee marechaussees in ceremoni eel tenue met getrokken klewang. Via een luidspreker en met lichtsig nalen werden erewacht e kapel ge waarschuwd welke eerbewijzen moesten worden gebracht. Voor ambassadeurs werd het geweer gepresenteerd, vier roffels geslagen en de eerste twee stro fen van het volkslied gespeeld. Het ge weer ging in de arm voor gezanten en zaakgelastigden, voor wie resp. drie en twee roffels werden geslagen. Tegen kwart over elf werd het ver keer op de Dam stopgezet en enkele ogenblikken later reed de hofauto met het koninklijk paar voor Het vaandel neeg ten groet en de kapel zette het Wilhelmus in. De koningin droeg een zeegroene robe met daarover heen een bontmantel, en de prins was gekleed in het gala-uniform van generaal der luchtmacht. Ter receptie verschenen 22 ambas sadeurs. 19 gezanten, vier zaakgelas tigden en 8 tijdelijke zaakgelastigden. De gezant van Israël kwam met zijn echtgenote en leden van het gezantschap in verband met de Sabbat te voet van zijn hotel naar het paleis. Ten zuiden van Ierland bevindt zich een gebied van hoge luchtdruk, waar omheen zachte oceaanlucht stroomt, die tijdens het weekeinde in Engeland een krachtige dooi veroorzaakte Öp tal van plaatsen steeg daar zondag de tempe ratuur tot 10 graden boven het vries punt. De dooigrens naderde zondag ochtend vroeg Nederland, hetgeen in de zuidwestelijke helft van het land langdurige sneeuwval veroorzaakte. De zachte lucht drong daarbij tot in Zee land en op de Zuidhollandse eilanden door, vanwaar maximumtemperatu ren van 4 graden boven nul werden gemeld De koude lucht, die zich in de rest van het land wist te handhaven, is intussen ook tot het uiterste zuidwesten doorgedrongen Intussen stijgt in Scandinavië de lucht druk snel. Ér komt daar een nieuw hogedrukgebied tot ontwiK keling. waar door bij ons de zwak blijvende wind de neiging vertoont, naar het noorden te draaien. Aanvankelijk stroomt dan iets minder koude lucht het land bin nen. zodat morgen de temperatuur voor al in de kuststreken wel even boven het vriespunt kan komen. Er bestaat ech ter kans. dat na morgen weer belang rijk koudere lucht arriveert, zodat op aanhouden van de vorsttoestand moet worden gerekend. Aavenenne Verwachting tot dinsdagavond (op gemaakt te 11.15 uur). Aanvankelijk zwaar bewolkt met plaatselijk mist, later opklaringen. Zwakke tot matige wind draaiend naar noord tot noordoost. Vannacht over het algemeen lichte vorst. Mor genmiddag op de meeste plaatsen lichte dooi. Zon: 8.14-17.39. Maan: 5.28-13.28.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 1