Ben Holleboom gymnastisch Trinitariër met rijke ervaringen uit Cortina teruggekeerd H Haarlem slachtoffer van „gashonger in Beverwijk en Velsen H IJmond hapte veel meer dan waar sij recht op had De benoeming van Piet leffelaar In het Gooi is nu verwezenlijkt wat Haarlem node mist Piet Leffelaar, Haarlemser dan de Haarlemmer! Trainer Nederlandse schaatsploeg Meer sport op de scholen is nodig TAXI 1KOOO Ongevallen op het TIJDENS HEVIGE KOUDE: Pittig concert van N. Ph. Orkest Vreemde starter TRAGIEK VAN DE NEDERLANDSE SCHAATSSPORT: GEEN PISTE VOOR DE 5 EN 10.000 METER Geldgebrek Te weinig schoolsport Taak van vertegenwoordiger belangrijk gewijzigd Dezelfde leiding Een afscheid, dat met weemoed wordt aanvaard Te veel genomen Wel elegant? Een bloemstuk afl v. Empelen gehuldigd WOENSDAG 8 FEBRUARI 1956 PAGINA 3 NPHjO.-CONCERT Films burgerlijke Stand Haarlem MjJ^Quwd dG?eepn: A' Klaverj astoernooi Haarlemse scheidsrechters (K.N.VjB.) ijs Meeste banen gesloten Vergadering St.-Christoffel Waterstanden 1 55 aarlem heeft gedurende de zware vorst van vorige week te kampen gehad met een verminderde gasdruk, omdat de gasaanvoer van de Hoogovens veel geringer was dan normaal. Aanvankelijk meende men dat de Hoogovens te moeten verwijten, maar achteraf is gebleken, dat Velsen en Beverwijk, die op dezelf de gasleiding zijn aangesloten als Haarlem, veel meer hoogovengas hebben afgenomen, dan hun con tractueel was toegestaan. Velsen en Beverwijk hebben dus tijdens de hevige kou een aanzienlijk ge deelte van het gas gebruikt, dat rechtens Haarlem toebehoorde. Deze moeilijkheden zouden zich niet hebben voorgedaan, wanneer Haarlem en de Hoogovens recht streeks door een gasleiding ver bonden waren. Tussen het G.E.B. van Haarlem en de directie van de Hoogovens zijn nu sedert enige tijd onderhandelingen gaande over de aanleg van een nieuwe, recht streekse leiding. Volgend jaar directe gasverbinding van Hoogovens met Haarlem Toneelvoorstelling voor A.N.I.B. in Haarlem SLACHTOFFER VIAN AANRIJDING AAN SHOCK OVERLEDEN Dekschuit in Spaarne lek geslagen door het ijs „Het Witte Paard" of een KLEIN PULLETJE BLOEMEN. Het is bloemsierkunst bij Bloemenmagazij n HEEMSTEDE - TEL. 3-80-80 Theo Van der Pas Bond Zonder Naam Sterrit gaat dit jaar met door Verkeerscontrole in Haarlem leverde bijna 200 bekeuringen op Nieuwe gemeentesecre taris in Bermebroek H. Schutte uit Den Bosch K.A.V. kring Centrum FAILLISSEMENTEN Zes maanden geëist voor valsheid in geschrifte HEEMSTEDE Feestavond voor meisjes /k heb ook wel eens voetballers getraind, maar de animo was er gauw af, ze bleven steeds meer weg en met vijf of zes man kan je niets beginnen". Dit zegt de 31-jarige gymnastiekleraar en trainer van Neerlands beste schaat- lenrijders, Ben Holleboom, die na de Olympische Winter spelen pas weer terug is in Overveen. „Onze jongens heb ben alles gedaan om lichamelijk in perfecte conditie aan de start te verschijnen, maar ze hadden te weinig op het ijs gestaan, net een dag of tien zuivere oefening, een paar maanden minder dan bijvoorbeeld de Noren en de Russen. Dat wij nog goede sucessen hebben geboekt, is verdien stelijk, want de tegenstanders kwamen veel beter beslagen ten ijs, althans figuurlijk. De heer Holleboom is dus van het voetbaltrainen afge stapt, om zich twee jaar geleden intensief te gaan be moeien met de schaatsenrijderij. In de zomer 1954 kreeg hij op Cios een kern- en een B-ploeg onder zich, die nu maar eens klaar moesten worden gestoomd voor de arote internationale wedstrijden. Broekman, De Graaff, Maarse, Huiskes, de cracks waren er iedere zaterdagmiddag, om al dan niet met pijn de (zware) orders op te volgen van cap tain Holleboom. Thans is de jonge gymnastiekleraar van het Triniteitslyceum en van enkele andere scholen in Haarlem een beetje thuis geraakt in de atmosfeer van olympische schema's, kunstijs met te weinig calcium en Russische geheimzinnigheid omtrent de eigen capaciteiten Zijn scherpe blik constateert niet alleen ue vele sportieve gebreken bij zijn pupillen op school, maar ook de te lage zit van een lange afstandrijder, de feilen van een over de baan suizende sprinter en het onwillige dijspiertje, dat een subtiele massage vraagt. Dit jaar voor het eerst is de Over- veense sportsman, die niets lie ver doet dan in zee zwemmen 3p .h°utduiven jagen, meegeweest doorwegen, het toevluchtsoord y?" Us-arme Hollanders. Dat is de u yan de vaderlandse schaats- et ontbreken van een witte glad- «f R waaroP het mogelijk is een 5 or lu.uuo meter te rijden. Van liever lee vertrekken Broekman c.s., net als de ooievaars tegen de winter uit het waterland, om elders een geschikter klimaat te treffen. Op 17 december wer den de tenten in het C.I.O.S. kamp op gebroken na een serieuze droogtrai- Jimg van begin mei af. Een week of drie later moest er al weer in Davos worden gereden, zo dat Ben Holleboom en Klaas Schenk, de teamleider, maar tien dagen had den om vóór de selectiewedstrijden de jongens op peil te brengen. Die tijd was natuurlijk veel te kort, vooral als men ze vergelijkt met de langdu rige conditie-training der Russen, Finnen en Noren. Zij verbleven twee maanden in een apart kamp en kon den zich volledig instellen op de Spe- Vrijdag 17 februari vindt het 7e abon nementsconcert plaats in de Serie V, onder leiding van Marinus Adam. Solist is de violist Dick de Reus. Het concert wordt geopend met de Siegfried Idyll van Wagner. Hierna volgt een uitvoering van het vioolconcert no. 8 van Spohr door de solist Dick de Reus. Het con cert wordt besloten met Mendelssohns Symphonie no. 3. Ben Holleboom legt zijn schaatsjongens niet alleen zware oefeningen op. Als er spieren van kwade wille zijn, is hij de man met de gevoelige handen, die net zo lang kneedt tot alles weer soe pel draait. Hier is het Anton Huiskes, wiens voet in zorgvuldige behandeling wordt genomen. kwartier hard lopen. Zijn bewegingen kunnen altijd nóg soepeler en economi scher verdeeld worden. Het afgelopen jaar werden onze jongens op het Over- veense sportterrein veel harder onder handen genomen dan een jaar tevoren en met mei wordt het misschien nog „erger". Het is helaas een feit dat een en ander voor de betrokken schaatsers veel geld kost. Zy betalen hun reis naar het verre Noorden zelf en derven uiter aard de verdiensten in hun werkkring Daarom verdween de talentvolle Van der Voort ook uit de wedstrijdsport en ging Broekman in Noorwegen een huis zoeken. Overigens zal hij weldra niet meer „onze" Kees Broekman zijn, maar een man van Noorse nationaliteit. De Koninklijke Nederlandse Schaats bond heeft te weinig inkomsten. De aangesloten verenigingen betalen bjj el kaar slechts een luttel bedrag; en de baten van schaatswedstrijden..?, de or ganisatie kost meestal meer dan wat er binnen komt. Bovendien, men kan geen belangrijke ontmoetingen vaststellen met bijvoorbeeld Noorwegen, in ver band met de grillige tyrannie der weer goden. In ^Cortina heeft de heer Holleboom rjjke ervaringen opgedaan bij he ryden der internationale coryphee- en. Nederland viel buiten de medailles, len en de binnenkort te houden We reldkampioenschappen. Zondag j.l. was het eindelijk mogelijk nationale 'kampioenschappen in eigen land te organiseren. Tenminste, het leek mogelijk; het werd echter een ho peloze mislukking door de puddingach tige ijsbaan, waarop de cracks niet vooruit waren te branden en Wim de Graaff tenslotte een surrogaat-titel in de wacht sleepte. Volgens de heer Holle boom is de enige oplossing in Neder land een grote kunstijsbaan ten gerieve van de hardrijders, die een belangrijk deel van het jaar moeten oefenen op het bevroren water om de werkelijke vorm te krijgen. Om de top te bereiken moet men door weten te zetten en zich ve le plezierige dingen ontzeggen. Men wordt geen voetballer als men de warme kachel boven de rtaining ver kiest, een schaatsenrijder blijft altijd op een tweede plan als hij de regelma tige gymnastiek vergeet. Iedere dag moet hij „droog" draaien en een paar CINEMA PALACE: „The blackboard jungle". 18 jaar. Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15. FRANS HALS: „Green fire", 14 jaar. Tij den: 2.30, 7 en 9.15. LIDO: „Razzia", 18 jaar. Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15. LUXOR: „Les Diaboliques", str. volw. Tij den: 2, 6.45 en 9.15. REMBRANDT: „Het begon in Parijs", 18 j. Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15. ROXY: „Het misdaad-syndicaat", 18 jaar. Tijden: 2.30, 7 en 9.15. STUDIO: „Het glazen muiltje"', a. 1. Do. „Mata Hari", 18 j. Tijden: 2.30, 7 en S.15. Donderdag 9 februari Frans Halsmuseum: Haarlems Comité voor uu emer" met "I*et me,kkoetje" (dil.) Halsmuseum: Haarlem Comité voor Maï!ermuziek. Tineke de Smidt, piano, P'anoUS Ruysink' fluit, Annie Uitenbos, te?^?ERTROUWD: H. M. R. Schou- E. j A C. Tromp; F. Schifferstein en J. twr „n- M. Brouwer; J. de Weerd en GETot^aver- W. j G. J. van Rijn-Rozenhart, Boeser, Rorst-Tanis, z.; P. Goossen- S. 'e V- H. Hansen-Meyer, d.; Kal-LipsNuy-Frouws, d.H. C. M. den, d. J. M. van Waard-van Roo- L Chr.LgP®N; j g. Sliggers, 48 jr.; W. Kolk, 69 i ryan der Feltz, 87 j.; F. Kruger-Kaan o,J.' ten BarSe- 59 Jr-1 Van Deventer van Leeuwen- Ti j.; M. W ft vj-: A' Chr' Kooril,g- tr.l J. M. Langewen en E. J. Driessen en P. van maar deed toch vooral op de 1500 meter uitstekend werk. Jat Kees Broekman op Je 10.000 meter niet verder kwam dan een vijfde plaats is deels te wijten ?a"i. ae weersomstandigheden, die hem in het begin van zijn rit te voorzichtig hilLr' j Italiaanse organisatie bleef wel enigszins onder de maat. Het a„",.Ti.8 ro"duit slecht: een paar har de stukken brood, een vleugje boter en een lik marmelade. Wat ook niet pleitte voor de Italia nen, waren de matige capaciteiten van een dGr voornsamste mensen van de ijsbaan: de starter. Deze man kende het vak niet en moest op verzoek van de rijders op de 500 meter aan de kant worden gezet. Diezelfde avond zette de starter zich verbeten aan de arbeid. Urenlang hield hij zich bezig met ais maar „proef schieten" en zowaar, de volgende dag toonde hij zich een accep tabel schutter en werd de strijd met hem als vuurwapen-drager voortgezet. Bij al dat negatieve moet de Cortine- zen of eigelijk een Zweed een compli ment worden gemaakt voor de condi tie van de ijsbaan. Zij bestond uit na tuurijs en was zeer snel. Enige rijders hadden last van de golvingen die in het vlak zaten, doch die waren van ge ringe invloed op de algemene presta ties. et is de heer Holleboom uit ge sprekken met collega-sportlera ren gebleken dat Nederland wat de sportbeoefening betreft op vele lan den in Europa voor staat. Maar het aantal lesuren gymnastiek op onze scholen is nog steeds zeer miniem. Op de H.B.S. worden slechts twee uren aan de ontwikkeling van het lichaam be steed tegen 28 uren aan geestelijke in spanning. De verhouding is stellig ver keerd. Alleen een ontspannen, gezonde body is bestand tegen langdurige ar beid van de hersenen. In het buitenland liggen de papieren anders. Op athle- tiekgebied tracht men bijvoorbeeld de prestaties op te voeren door, zoals in Zweden, de scholieren te stimuleren de sport der soepele en elegante lichaams beweging te beoefenen. In Noorwegen voelt men meer voor het schaatsenrij den. Hjallis Andersen is trots Sigge Ericson nog immer de favoriet van de meeste Noren en bijna iedereen weet hoe de zaken in de schaatswereld toe gaan. Zelfs de serveersters vertellen je en passant dat die en die rijder een tijd van zoveel seconden heeft geno teerd, dat deze of gene in de bocht van de achtste ronde een misslag heeft gemaakt of dat de kampioen van de Russen van zijn tiende jaar af al op de schaats heeft gestaan Bovengenoemd toernooi werd ook on der grote belangstelling voortgezet met de tweede ronde. De stand van de eerste tien ziet er nu als volgt uit: 1. Bakker; 2. De Groot; 3. Boveneind; 4. Merks; 5. Altena; 6. Potharst; 7. Fabel; 8. Mein; 9. Munk; 10. v. d. Pol. Maandag 19 februari begint de derde ronde. Aavertentie Er hebben zich gisteren in Haarlem verschillende ongevallen op het ijs voorgedaan, 's Middags om half vier zakte de driejarige Gerrit Schreur door het ijs van de vijver in het Noorder sportpark. Hij verdween tot aan zijn nek in het water. De 58-jarige P. van Bruggen, arbeider in dienst van Hout en Plantsoenen, trok de knaap op het droge. Op de gemeentelijke ijsbaan aan de Kleverlaan is de EHBO tot driemaal toe in het geweer geroepen. Een 16-ja- rige jongen viel op zijn achterhoofd en moest met een lichte hersenschudding en een buil naar het ziekenhuis St.- Joannes de Deo vervoerd worden voor een nader onderzoek. Voorts speelde de gladheid een 29-jarige vrouw parten, die haar linker enkel brak en tenslotte kwam nog een 19-jarig meisje te vallen op haar rechterknie, waarbij zij dien tengevolge een fractuur opliep. De beide onfortuinlijke schaatsers werden naar het Grote Gasthuis overgebracht De meeste Ijsbanen in Haarlem en omgeving zijn door de dooi genoopt hun hekken voorlopig te sluiten. Op het ijs staat éen flinke laag water, die het rijden onmogelijk maakt. Ook de ge meentelijke ijsbaan is gesloten tot het getij weer wat gunstiger wordt voor de schaatsliefhebbers. Op een vergadering van de r. k. Bond van Handelsreizigers en Verze keringsinspecteurs „St.-Christoffel" af deling Haarlem, heeft de heer B. Min, adjunct directeur van „Victrix pudding poeder", het woord gevoerd over het onderwerp „De vertegenwoordiger in de toekomsf'. Voordat dit aan de orde kwam, werd uitvoerig gediscussieerd over het verkeersvraagstuk, waarbij vanwege de voorzitter kon worden medegedeeld dat het hoofdbestuur van St.-Christoffelcontact zal zoeken met de A N.W.B. en de K.N.A.C. Tevens zal de mak worden opgenomen met ver schillende beroeps-vervoerbonden. De heer Min zei in zijn inleiding dat men snel geneigd is het beroep van vertegenwoordiger een sombere toe komst te voorspellen. Er is felle con currentie van de postorder-zaken, de inkoop-combinaties, de zelfbedienings winkels, enz. Spr. legde een verband met de jaren van voor en na de eerste wereldoorlog. Toen zag men eerst een hoogconjunctuur en vervolgens een cri sis, waarin velen weer de vertegenwoor digerstas opnamen. De taak van dq handelsman heeft een zeer voorname wijziging ondergaan. Vroeger werden de affaires onderhands, persoonlijk be sproken en afgewikkeld, het ging alle maal prettig en rustig. Thans ligt het anders. De vertegenwoordiger moet kunnen opwerken tegen de moderne concurrentie en vooral zijn adviserende taak niet uit het oog verliezen. Het is van belang dat hij zijn vaklitera tuur met aandacht leest. De heer Min was van mening dat er een gebrek is aan goede vertegenwoordigers. Na een interessante discussie met be trekking tot het onderwerp van de spreker vernamen de leden o.a. nog dat het Vastenavondfeest van „St.-Chris toffel" op zaterdag. 11 februari in „Lion D'Or" wordt gehouden. Donderdag 9 februari Hoog water: 2.34 a en 14.47 u. Laag water: 10.21 u. en 22.43 u. Het Haarlems gas, zoals dat in de hui zen en industrieën gedistribueerd wordt, bestaat voor 42 pet. uit hoogovengas; 34 pet. bestaat uit zelfgeproduceerd kool- gas en de rest uit zelfgeproduceerd wa- tergas. Aan deze verhouding kan men niet bijzonder veel wijzigen, omdat met name het watergasgehalte niet boven een bepaald percentage mag uitkomen. Wan neer dus de toevoer van hoogovengas minder wordt en de eigen koolgaspro- duktiecapaciteit niet voldoende is, moet men er toe overgaan de gasdruk te ver lagen. Dit is verleden week het geval geweest. Gedeeltelijk was die verminderde toe voer te wijten aan een 'ets teruggelo pen produktie bij de hoogovens zelf. Maar de hoogovens hebben daarop be sloten het eigen verbruik te beperken om tenminste aan de contractuele ver plichtingen met de vaste afnemers te kunnen voldoen. Tot die vaste afne mers behoren o.a. de gasdistributiebe- drijven van Velsen en Beverwijk en het gasproduktiebedrijf in Haarlem. Deze drie bedrijven worden bediend via een en dezelfde leiding, aan het begin waar van het gasproduktiebedrijf van de hoog ovens en aan het eind dat van Haar lem, Daartussen bevinden zich aftak kingen naar Velsen en Beverwijk, welke met behulp van kranen kunnen worden afgesloten. Bij elke kraan bevindt zich een meter, zodat gecontroleerd kan worden hoeveel gas Velsen en Bever wijk afnemen. De gaslevering van de hoogovens „Ik vind het aan de ene kant natuur lijk jammer, dat ik Haarlem moet ver laten, maar aan de andere kant mag ik deze unieke kans in mijn leven niet laten schieten." Met deze woorden be commentarieerde de heer Piet Leffe laar het door ons gepubliceerde be richt, dat hij belast is met de leiding van de Singer Memorial Foundation, het in oprichting zijnde culturele cen trum van Laren. Piet Leffelaar verheel de trouwens niet, dat Laren nu een cen trum heeft, waarnaar hij in Haarlem reeds zo lang heeft gestreefd. Laren mag zich gelukkig prijzen, dat de Amerikaanse schilder William Sin ger zich met zijn echtgenote destijds in die gemeente gevestigd heeft. Na zijn dood heeft mevr. Singer haar plan ver wezenlijkt om ter herinnering aan haar man een blijvend monument te stich ten in de vorm van een museum, dat Enkele maanden geleden was het vijf en twin- tig jaar geleden, dat de heer Piet Leffelaar zijn e?r,sJ\e tentoonstelling in richtte in het door hem pas betrokken pand aan de Wa genweg. Sindsdien is zijn naam als kunsthandelaar een begrip geworden in Haarlem en omgeving, en Levinus Tol lenaar mocht terecht vriend Leffelaar by dat zilveren ge tij de encadreur van het culturele leven in Haarlem noemen. De artistieke enca dreur werd toen gevraagd naar zijn toekomstplannen, en hij vatte die samen in dat ene woord: doorgaan. Een idealistisch parool, dat sinds gisteren een heel andere be tekenis heeft gekregen dan iedereen, ook Leffelaar zelf, zo kort geleden nog heeft kunnen vermoeden. Leffe laar gaat Haarlem verlaten en zijn „doorgaan" zal nu het schilderachtige Laren tot profijt zijn. Wy in Haarlem zullen er aan moeten wennen, dat Lef felaar niet ergens rondzwerft in de stad om in iedere straat een vriend of minstens een goede kennis te ontmoeten. Wij zullen hem en zijn vrouw missen by vele culturele evenementen in Haarlem, en de overmaat van gevoel die hy in haast ieder gesprek wist te leggen, zal voortaan zijn nieuwe vrienden in het Gooi verkwikken. Zonder de geboren en getogen Haarlem mers onrecht te willen aan doen, moeten wy van Piet Leffelaar getuigen, dat hij door en door Haarlems was, hy in 1904 voor het eerst zijn ogen opende, heeft hem ge kend als de jongste en lastig ste zoon, naar zijn eigen ge tuigenis, van het gezin Lef felaar, waaraan de vader door een vroegtijdige dood ontviel. Piet Leffelaar kan zich van zijn vader niets meer herinneren, maar van hem heeft hy van nature de gave meegekregen om tentoonstel lingen te organiseren en in te richten. De chef-kok, die zijn vader was, van het American-Hotel was een bekende figuur op het terrein der culinaire ex- dien is hij de promotor geweest van talryke ten toonstellingen, die de jonge ren vooral gelukkige kan sen gaf. De idealist, ge steund door de schilders Wim Steijn en Otto de Kat, moest hij blijven méér dan de zakenman toen hij in 1938 de zaak onder eigen naam ging voeren midden in de ernstigste crisisjaren. Weinigen wisten in zo'n kort tijdsbestek Haarlemmer te worden met de Haarlem mers, of nog sterker: Haarlem mer dan de Haarlemmers. posities, en de insider moest net byna tegennatuurlijk Mede aan zijn bemoeienis is het te danken, dat de Vlees vinden, dat de zoon na zijn hal, in de bezettingstijd gede- M.. W H ir rmunng, aoor en aoor Haarlems was c- W. LabnwrsE2°Tvan Maas> 63 omdat h« niet in Haarlem is °°nm, 70 j. J geboren. De hoofdstad, waar jeugdjaren op een verzeke ringskantoor terecht kwam. Er kwam slechts één verze kering tot stand: de jonge Amsterdammer zou een. an- dere kant uitgaan. Die ande re kant lag in westelijke rich ting, aan de westpool van de Haarlemmerweg, waar in dé stad aan het Spaarne, ergens langs de aristocratische Wa genweg, de nog op naam van Reekers staande kunsthandel hem een verfijnd werkgebied gaf, dat slechts de idealist de verzekering van een toe komst kon geven. Leffelaar begon in 1930 met een expositie van werken van de Am sterdamse Joffers en sedert- genereerd tot distributielo kaal, enkele jaren na de oor log open ging voor een waar diger bestemming; het stenen monument werd weer een levend element in de Haar lemse samenleving. Onder zijn zorg en beheer werd het cultureel centrum een soms alleen feestelijke, soms een artistieke trekpleister voor duizenden mensen uit de stad en van ver buiten haar gren zen. Piet Leffelaar mymert daar over na, als wij met hem praten. Hij heeft gelukkige uren beleefd in de voorberei ding van de Rembrandt-ten- toonstelling, aan de expositie van Bronners Camera-beel den, en aan de fleur van Madame. Aan initiatieven heeft het hem niet ontbroken; de vriend van allen vond het maar een vreemde situatie, dat die „al len" elkaar niet kenden en zijn interesse voor de wijn kelder van Brinkmann leid de tot de oprichting van de sociëteit Teisterbant, waar binnen kunstenaars en kunst- minnenden elkaar konden treffen. Een doodgeboren kind, zei de burgerman, maar hu vergat, dat Piet Leffelaar een voortreffelijke vroedheer bleek te zijn, die de bakermat met kracht verdedigde. Dat de Vishal nog steeds geen expositie-ruimte is, ligt niet aan hem, en dat hy in tal van andere acties de idea le optimist was, zal niemand bevreemden. Bestuurslid van Haarlems Bloei, secretaris van de Vereniging Vrienden van het Noordhollands Phil- harmonisch Orkest, en lid van de commissie voor so ciale kunstopdrachten, kon hij her en der zijn ideeën le vend houden, meer tot heil van anderen dan tot eigen glorie en eer. Was het vreemd, toen hij zijn dépen dance aan de Grote Markt1 sloot de verzekering nam toen op haar beurt zijn plaats in nog vreemder zal het over enige tijd zijn Piet Leffelaar niet meer by ty en ontij in Haarlem te ontmoe ten. Zijn vele vrienden zul len afscheid van hem nemen als van een man, die de ideële moed had risico's te nemen, een man, die het meest we zenlijk kan worden getekend met het predikaat: grootmoe dig en goedhartig. ook naar Singer wordt vernoemd. Het museum is de gemeente Laren ten ge schenke gegeven. De inhoud blijft eigen dom van mevr. Singer. Twee grote za len worden benut om Singers werken permanent te exposeren, terwijl voorts de collectie van Singer schilderijen, tekeningen, beeldhouwwerken (o.a. van Rodin) in het museum zal worden ondergebracht. Het ligt in de bedoeling het gehele complex 12 mei te openen; enkele da gen later zal er een speciaal con cert worden gegeven van werken van Edvard Grieg als een hommage aan Noorwegen, waar het echtpaar Sin ger steeds de zomermaanden door bracht. Het echtpaar Leffelaar zal zijn intrek nemen in de vroegere wo ning van Singer „De wilde zwanen", welke in het complex is opgenomen en daarvan het centrale punt vormt. De concertzaal kan 400 mensen ber gen en zo nodig worden uitgebreid met 10Q tot 200 plaatsen. De heer Leffelaar is ervan overtuigd, dat het Singermu- seum met recht een cultureel centrum zal worden want het zal niet alleen een trekpleister zijn voor het 11.000 zielen tellende Laren, maar ook voor de wijde omgeving met ha&r ongeveer 60.000 zie len. Wat er met de kunsthandel van Lef felaar aan de Wagenweg gaat gebeu ren, is nog niet bekend. Gehoopt wordt, dat de expositieruimte waaraan Haar lem toch al gebrek heeft, behouden kan blijven. Piet Leffelaar koestert nog al- tyd de stille hoop dat ook Haarlem een grootser cultureel centrum zal krijgen, zo niet aan de Dreef dan toch in de Vleeshal. Misschien dat ooit in de Spek- straat enkele panden vrijkomen die dan kunnen dienen als foyer van een thea ter, dat mogelijkerwijs ingericht kan worden in de bovenzaal van de Mees hal. Zij tenslotte gemeld dat Piet Leffe laar vrijdag 10 februari om half negen ten afscheid een expositie zal openen van werken van Wim Steyn, welke ten toonstelling gehouden zal worden in de kunsthandel aan de Wagenweg tot en met 25 februari. Een groot aantal leden en donateurs van de Alg. Ned. Invaliden Bond, afd. Haarlem, heeft in het Krelagehuis met plezier de voorstelling gevolgd, die het toneelgezelschap „De Nieuwe Brug" gisteravond opvoerde. Het was een mal verhaal van Henk Ba'-ker, dat gestalte kreeg. Drie louche figuren, aange voerd door de meest intelligente, ne men hun intrek in een pension en geven zich daar uit voor Watt en Half Watt en hun particuliere secretaris. Er ont staan allerlei verwikkelingen, waaraan ook Bella, een negerdanseres, haar aandeel heeft. Onder regie van M. van Soelen bracht het gezelschap de klucht „Filmmaniakken", zoals de titel luidde, vlot op de planken en met ken nelijk plezier in eigen spel. De toe schouwers beloonden de spelers met een ferm applaus. aan Velsen, Beverwijk en Haarlem is contractueel vastgelegd. Volgens over eenkomst neemt Velsen maximaal per dag 47.000 m3 af en Beverwyk per dag 30.000 m3. Wanneer door toevallige om standigheden méér wordt afgenomen dan contractueel is toegestaan, wordt voor die meerdere hoeveelheid een ho gere kubieke meterprys berekend dan voor de contractuele hoeveelheid. Tij dens de vorstperiode van de vorige week echter, was het ook al door de ver minderde produktiviteit van het hoog oven-gasbedrijf, duidelijk dat niet méér gas geleverd kon worden dan per con tract was vastgesteld. De hoogovens konden via de leiding Hoogovens-Haarlem maar juist genoeg gas leveren om Velsen, Beverwijk en Haarlem samen van de vastgestelde hoeveelheid gas te voorzien. Niettemin heeft de gemeente Velsen in plaats van 47.000 kubieke meter gedurende de kou de dagen 60.000 kubieke meter hoog ovengas afgenomen, terwijl Beverwijk zijn dagafname maar liefst opvoerde van 30.000 kubieke neter tot 65.000 ku bieke meter. Het door deze gemeenten teveel afgenomen gas. werd dus afge tapt ten koste van Haarlem, dat hier door zich genoodzaakt zag zijn gasdruk aanzienlijk te verminderen. Als gevolg hiervan hebben vele Haarlemse huis vrouwen verleden week enkele dagen hun gastoestellen nauwelijks of helemaal niet kunnen gebruiken, terwijl het gas bedrijf het evenmin verantwoord acht te de volle hoeveelheid gas af te geven die nodig is om de gaslantaarns te doen ontbranden, zodat verschillende wijken In het donker hebben gezeten. Aanvankelijk meende men in Haarlem dat de verminderde gastoevoer van de hoogovens het gevolg was van een ster ke vermindering van de gasproduktie al daar, maar eind vorige week bleek by een toevallige samenkomst van functio narissen van het hoogovengasbedrijf en het Haarlemse G.E.B., dat de hoogovens de contractuele hoeveelheid inderdaad geleverd hadden, terwijl die in Haarlem niet ontvangen was. Men heeft daarop een onderzoek ingesteld naar de oor zaak van het feit dat het gas klaar blijkelijk onderweg verdwenen was. Formeel staan de gemeenten Vel sen en Beverwyk in him recht, want zy mogen zy het tegen sterk ver hoogd tarief meer afnemen dan waarop zy contractueel recht kunnen doen gelden. Een andere vraag is of men elegant gehandeld heeft door wetende daardoor Haarlem ernstig te kort te doen veel meer ai te ne men dan gebruikelijk. De capaciteit van het hoogovenbedrijf was daarop op dat ogenbil niet berekend. Wanneer Velsen en Beverwijk menen op deze wyze gebruik te kunnen maken van de omstandigheid, dat zy op dezelf de gasleiding zyn aangesloten als die via welke Haarlem zyn hoogovengas betrekt, rijst de vraag of het niet beter is, dat Haarlem de beschikking krijgt over een eigen leiding. Daarover blijken sinds enige tyd on derhandelingen gaande te zijn tnssen het Haarlems G.EJB. en het Hoogovengas bedrijf. Naar wij menen te weten, be vinden deze onderhandelingen zich in een zodanig stadium, dat verwacht mag worden dat Haarlem binnen een jaar over een eigen, rechtstreekse gasleiding met het hoogovenbedryf kan beschikken. In de nacht ran maandag op dins dag is in de Mariastichting de 21-jarige mevrouw A. de HaanVan Bruggen overleden, die zaterdagmorgen 28 janu ari omstreeks tien minuten over acht een der slachtoffers was van een ver keersongeval op de hoek van de Spaam- damseweg en de Tafelbergstraat. Zij liep daarbij een ernstige shock op, welke toestand zij niet te boven is ge komen. Haar echtgenoot was de bestuurder van een motorfiets en zelf zat zij op de duo. Een bakfietsbestuurder verleen de de motor op de genoemde hoek geen voorrang en er ontstond een aanrij ding. De bestuurder van het motorrij wiel liep een gecompliceerde beenbreuk op en zijn vrouw een shock. Gisteravond sloeg een dekschuit, die gemeerd lag in het Spaarne bij de Damstraat, lek door losrakende ijsschot- sen. Politie, brandweer en de haven dienst werden gealarmeerd en met man en macht is gewerkt om de schuit drijvende te houden. Om twaalf uur was het schip, dat beladen was met 127 rollen papier, elk met een gewicht van 650 kilogram, gelost en het water door de brandweer uit het ruim ge pompt. De uitslagen in de onderlinge compe titie van de r.-k. Schaakvereniging „Het witte Paard" waren: v. Rynsoever-v. Egmond 10; v. d. Spek-Hopman 01; Bleekemolen-v. d. Velde 10; v. Em- merik-Banken 1—0; Pancras-Huyboom 01; v. d. Stoop-Overdijk bibi', v. d. Berg-Rasing 01; Baas-Huneker 0—1; Komen-Goedemans 10. Advertentie BINNENWEG 18 Met een zekere weemoed heeft het publiek dat regelmatig de N. Ph. O.-concerten bezoekt, dins dagavond afscheid genomen van de sym pathieke maar vooral uitstekende con certpianist Theo van der Pas. Dit ge schiedde o.m. by monde van de voor zitter van het N. Ph. O. de heer L. Bou- man, die in hartelijke bewoordingen, die hij vergezeld deed gaan van bloe men, de pianist toesprak. Hiervóór had Theo van der Pas in het pianoconcert van Edvard. Grieg nog op ondubbelzin nige wijze bewezen hoe groot zijn pia nistisch talent nog is. Zijn pianospel op deze avond was nog bijzonder ge ïnspireerd, en speciaal de zangerige toonvorming blonk naast de feilloze techniek uit. Nog één keer zal Theo van der Pas een recital geven in Haar lem en wel op 8 maart. Hierna resten ons dan enkel de herinneringen aan genotvolle ogenblikken die deze kunste naar ons menigmaal heeft geschonken. Marinus Ada was deze avond even eens bijzonder geïnspireerd, getuige de uitstekende resultaten in de Ouverture „Le roi d'Ys" van Eduard Lalo en in de na de pauze gespeelde symfonie in d moll van César Franck. Het klonk allemaal gloedvol en er werd bovenal met animo en accuratesse gespeeld. Dat Marinus Adam een enigszins andere opvatting huldigt aangaande de tempi in het eerste deel van de Francks sym fonie dan doorgaans het geval is, blyft natuurlijk zyn goed recht. Het was in ieder geval een volkomen aanvaardbare en bovendien voortreffelijke reproduktie van de enige symfonie die de „maitre angélique" ons naliet. Dirigent en or kest ontvingen langdurige hulde voor hun prachtig werk. Naar wij vernemen zal de sterrit der naastenliefde, welke de Bond Zonder Naam met stijgend succes gedurende drie achtereenvolgende jaren des zo mers naar Zandvoort organiseerde, dit jaar door bijzondere omstandigheden niet doorgaan. De Haarlemse Politie heeft met in zet van extra personeel gisteren de gehele dag weer een verscherpte con trole op de naleving van de verkeers- voorschriften uitgeoefend. 198 perso nen werden te licht bevonden en moesten voor hun overtreding met een bekeuring boeten. Gisteravond is tijdens de begrotings- zitting van de gemeenteraad van Ben- nebroek de benoeming van een nieuwe gemeente-secretaris aan de orde ge weest. Na een kort geheim overleg werd de heer H. Schutte uit 's-Hertogenbosch met 8 stemmen tegen 3 benoemd tot secretaris-gemeenteontvanger. Maandag 6 februari werd door de kring Centrum van de K.A.V. een avond gehouden in gebouw Flora aan het Pretoriaplein. De bijeenkomst stond in het teken van Maria Lichtmis. Enige leden voerden een Mariaspel op, ge titeld „Maria en de Vrouwen" en het jongenskoor van de H.H. Elisabeth en Barbara-parochie ondér leiding van de heer A. Koster zong de daarbij beho rende Marialiederen. De nieuwe herder der parochie, pastoor S. Mol, en de geestelijk adviseur kapelaan L. A. de Brabander spraken een kort woord, waarin zy Maria ten voorbeeld stelden. De rechtbank te Haarlem heeft dins dag 7 februari failliet verklaard: J. N. Eerenberg te Heemstede, handelende onder de naam Optische Slijperij en Groothandel firma J. N. Eerenberg (Jacob van Lennepstraat 213, Amster dam-W.). Rechter-commissaris, mr. H. J. Fer- werda. Curator mr. R. K. P. Kalbfleisch te Haarlem. Wegens gebrek aam actief werd op dinsdag 7 februari opgeheven het fail lissement van: a. De Handelsvennoot schap onder de firma gebr. Capaan te Beverwijk en haar beherende ven noten: b. Albert Capaan te Beverwyk en c. Pieter Capaam te Beverwijk. Rech ter-commissaris, mr. H. J. M. Cokart. Curator mr. J. O. Baron te Beverwijk. Wegens het verbindend worden van de enige uitdelingslijst is op 4 februari 1956 geëindigd het faillissement van Ger rit Hermink, zonder beroep, te Zaan dam. Rechter-commissaris mr. N. Reeling Brouwer; curator Mr. F. W. v. Dijk te Amsterdam. De officier van justitie by de recht bank te 's-Gravenhage heeft dinsdag een gevangenisstraf van zes maamden gerequireerd tegen een 36-jarige advo caat uit Katwijk omdat h-ij zich in het voorjaar van 1949 schuldig zou hebben gemaakt aan valsheid in geschrifte. Aan verdachte was ten laste gelegd, dat hij een valse handtekening had ge- plaiatst onder een volmacht die werd gebruikt voor het voeren van een pro ces in Zwitserland. Het betrof een er feniskwestie. Alle erfgenamen hadden reeds hun handtekening onder de vol macht gezet, alleen de echtgenoot van een erfgenaam weigerde het. Alle meisjes van de parochie van O. L. Vrouw Hemelvaart te Heemstede, die haar plechtige H Communie hebben gedaan en nog geen 17 jaar zijn, wor den donderdagavond 9 februari om 8 uur verwacht op een feestelijke byeenkomst in het parochiehuis. Achterweg. Een ge noeglijk program met veel verrassingen zal een plezierige avond bezorgen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 3