Minister Cals gebrek aan voortvarendheid verweten Salarisregeling voor leraren onbevredigend geacht Metro-trein op luchtbanden sneller en geruislozer Rekent u dit eens na! —i 290 X 150 3.75 i - m 7 NEGERSTUDENTE komt voor haar recht op DULLES: Wij gaan door met weerballons Maar niet boven landen, die er beswaar tegen hebben C hefarine 4 ET Met artsdiploma naar de Missie ONDERWIJSBEGROTING IN TWEEDE KAMER De blauwe kiel aan! Onderwijzer mishandelde leerling Zaligverklaring Titus Brandsma Tussen neus en lippen Amerikaans Autherine Lucy wil aanklacht indienen tegen universiteit Zetel aan Poujadist ontnomen Kindje verkouden? alléén ruwe en ges| rei frYfil handen „Ik ben getroffen" Wèg sneeuwman Ook een reden Luidruchtige zielzorg 'ik Vier middelen die betrouwbaar zijn! WOENSDAG 8 FEBRUARI 1956 PAGINA Subsidie Maand voorwaardelijk Pater Stokman over gehuwde onderwijzeres ^Qhnoezenier Apeldoorn 25 jaar priester feheid" loonsverhoging voor landarbeiders Meer narcissen naar West-Duitsland Leidraad ,Lapmiddielen" Noodzakelijke beperking van aantal getuigen Miotie-Haken verworpen ttET klopt niet, zegt U? Toch wel, mevrouw! Als A± U voortaan maar de voordelige gezinsverpakking „Actifral 10" vitaminen neemt van Philips-Roxane. Daar zitten 150 dragees in voor f3.75 (vergelijk: 100 dragees a f2.90). Elke dag één dragee en Uw gezin is tegen de winter opgewassen. Rijks- ojgemeentepolitie? Objectieve maatstaven bij indeling gemeenten Dienstweigeraar voor rechtbank Gevangenisstraf geëist Boerderij uitgebrand Propaganda-ballons particuliere zaak De vier geneesmiddelen van Chelarine „4" worden in de hele wereld op groie schaal gebruikt. Ze hebben hun volkomen betrouwbaarheid wel zeer afdoende be wezen. Stuk voor stuk hebben zij mil- lioenen mensen baat gebracht. Tezamen in één tablet verenigd werken zij nóg beter en helpen vaak waar andere middelen (alen. (hefarine „4" is een middel tegen pijnen en griep, dat Uw vertrouwen in derdaad waard is. m n Zuster M. Gabriël Tumult in Assemblee Professor Huiziniga over buiksprekers en degenslikkers Ned. Vrouwencomité Mej. mr. M. Telle gen als voorzitster afgetreden Jean Laudy t V\m°!a* van zifde van de PvdA en de h ,i 's gisteren in de Tweede Kamer U de behandeling van de onderwijs begroting kritiek uitgeoefend op het be- eia van de minister van O., K. en W., Cals. Hem werd traagheid verwe- en m de aanpak van de vier grote UaaSstukken die het onderwijsbeleid «heersen: de wetgeving voor het ""en het VHMO, het gebrek aan do- enten, de gang van zaken bij de lera rensalarissen en het grote gebrek aan schoolruimte. Zeer fel waren daarbij mevr. Fortanier-de Wit (WD) en de heer Van Sleen (PvdA), die met alle respect voor de werkkracht van de mi nister en zijn staatssecretaris, mej. dr. De Waal, hun ontevredenheid betuig den over het „eindeloze gepraat in stu diecommissies en werkgroepen, waar door resultaten uitblijven". terstelling aanwezig is maar daagde de heer Van Sleen uit, hiervan prac- tische voorbeelden te tonen. De noodtoestand door het gebrek aan voldoende scholen werd in een debat over O., K. en W. het meest schilderachtig vertolkt door de heer Beters. Hij nodigde de minister in alle ernst uit om de blauwe kiel aan te trekken en met de onder- wijsspecialisten uit de Kamer samen de steigers te beklimmen. De heer Peters zou de eerste zijn om hem daarbij te volgen en het jonge ge slacht een voorbeeld te geven. Wij moeten de noodtoestand duidelijk maken aan het Nederlandse volk, dat zich daar nog lang niet voldoende van bewust is, zo meende hij. Me vrouw Fortanier. die voor dit parle mentaire initiatief alles voelde, pro testeerde hevig omdat de heer Pe ters meende dat zij dan wel koffie zou zetten. Jonge Maastrichtenaars, die zelf aan hun jeugdhuis bouwen, hadden de heer Peters op deze gedachte gebracht. Advertentie an rug, keel en borstje De rechtbank te 's-Hertogenbosch heeft een 57-jarige hoofdonderwijzer degens opzettelijke mishandeling van «en der leerlingen, die hij met een meaal op hoofd en onderarm sloeg, ver sbeeld tot een voorwaardelijke ge- angenisstraf van een maand en een geldboete van 100 subsidiair twintig dagen. De eis luidde ƒ50 boete subs. 20 dagen. (Van onze Haagse redactie) Een bevredigende oplossing voor het V^agstuk van de gehuwde en huwen- ~.e onderwijzeres kan noch in handha- Dng van de bestaande bepalingen, noch J] een simpele afschaffing daarvan wor- _t Sevonden. Daarvoor is het vraag- „".'e genuanceerd en te gecompli- cpvo a^dus verklaarde de K.V.P.-af- ?ardigde, pater Stokrrtan, gisteren srnt; Afhandeling van de onderwijsbe- heii g in de Tweede Kamer. De over huif za' hö het bepalen van haar stand- de h ,rekening moeten houden en met evJ?®langen van het onderwijs en met i 'e gezinsverplichtingen. Dit geldt v.-i,, a' voor volledige betrekkingen, ter- ir,'y°or part-time werkzaamheden ge- iss J^e]ijker een bevredigende regeling Óo f vinden. Pater Stokman verklaar- tvjn?e voorstellen van de minister te CvJm afwachten, waarhij hij deze in op rt «gmg gaf n'et vooruit te lopen it, P® besprekingen van minister Beel ïtiilf kader van het G.O. over het Ambtenarenreglement. "derdag 9 februari viert majoor pasch=?enier Nic. Ant. Apeldoorn (P. ?ilverehs O.F.M. Cap.) te Breda zijn n de "0rPriesterfeest. Hij trad in 1923 boot aan van de Capucijnen en ge iden de seminaries van de Capu- schap. v opleiding voor het priester- hij jn' j 3 vpltooiing van zijn studies was plaat2lelzorg °P allerlei gebied in "patsen van Nederland werkzaam, "eel ,pt scheidene jaren maakte hij fijner, !„v»? het bestuur van de Capu- henoep, j hJederland. In 1955 werd hij 2,e Kor,?», ma1oor aalmoezenier van i r«da rt hjke Militaire Academie in k ris eot;0n, dagmorgen zal de jubi- - arheM Pfohtige H. Mis van dank- UcijnenP in de kerk van de hUcijpe Het CVan °nZe daagse redactie) heeft gopILef.e v?n rijksbemiddelaars Sse lanrtf i -u,r dat de lonen van Aet 3y. r-ont J?ers worden verhoogd Per uur. n", d.le van vaste met 5 cent hefekend n, ZL °0nsverh°Smg zal door- wèJJkn- Als al1 word,en in de garantie- ver„ '.n de 5® goedkeuring nog deze verhoging ataatscourant komt, zal de waarde if ^aand ngaan Als voor! we contraptjag., dat er nu in het nieu- tot mei 1957 iopend van mei 1956 gingen zullen «W verdere loonsverho- Uitzondering ma» mogen vinden. Een dien het gehele ,Se?aakt worden in door een l00nbc,„„ ?erlandse loonpeil karakter zal wrJri?gmg van algemeen dien er gediffere„r.en opgetrokken. In- gen worden toece^t ™e loonsverhogin- evenmin hoeven zal de landbouw dien zou blijken ri=t Sr te b,ijven, in ning in de agraricU arbeidsvoorzie- 1 ij den zou hebben o„L,.seStor ?t!rk te van de hogere ionen elders. zmgkracht De Westduitse invoercommissie heeft Aden toestemming verleend tot invoer narcissen uit Nederland voor een «drag van 650.000 D. m. Gematigder in hun oordeel waren de KVP-afgevaardigden, die echter toch tal van onvervulde wensen naar voren brachten, terwijl de heer Tilanus (CHU) betrekkelijk mild was in zijn oordeel. Tal van opmerkingen, tot mr. Cals ge richt, waren mede bedoeld voor zijn voorgangers, vooral in de kwestie van het docententekort, en voor zijn ambt genoten in het salarisbeleid en het schoolruimtegebrek. Pater Stokman achtte het onjuist, dat tot nog toe geen voortgang was gemaakt met de indie ning van een wet op het HO en het VHMO. Wel heeft de minister wijzigin gen aangekondigd met het oog op expe rimenten als de algemene middelbare school, doch deze zouden z.i. geïncorpo reerd dienen te zijn in een geheel nieu we wet op het VHMO. Hetzelfde geldt voor het HO, waar minister Cals een wijziging heeft voorgesteld, die de tweede TH in Eindhoven mogelijk moet maken, maar daarbij tevens een aan tal principiële kwesties heeft aangesne den die beter in het algemeen verband van een nieuwe HO-wet zouden kunnen worden voorzien. Voor het scholenplan, mede in het kader van de pacificatie, bepleitte pa ter Stokman een planning, niet voor een bindende regeling maar alleen voor het opstellen van een leidraad. De katholieke afgevaardigde ging na der in op een motie-Van, Sleen over een wijziging van de LO-wet, waar door de achterstelling van het open bare onderwijs zou moeten worden weggenomen. Hij gaf daarbij toe, dat een theoretische mogelijkheid tot ach- MINISTER CALS Tenslotte vroeg pater Stokman nog een subsidie voor het A. C. de Bruijn- instituut der K.A.B. en wees er op, dat het socialistische instituut voor ar beidersontwikkeling wel subsidie geniet. Hij zei een amendement te overwegen, waarin de Kamer zich principieel voor subsidiëring van alle instellingen van arbeidersontwikkeling uitspreekt. De heer Peters (K.V.P.) sprak van een „baaierd van problemen" en drong aan op een systematisch onderzoek van al!e facetten, daaraan verbonden. De salarisregeling voor leraren noemde hij zeer onbevredigend en hij had het ge voel, dat „belangrijke weerstanden in het kabinet" hier in het spel zijn. Op dergelijke weerstanden doelden ook de heer Van Sleen en mevr. For tanier-de Wit bij de bespreking van de onderwijzerssalarissen en het gebrek aan schoolruimte. De kabinetspolitiek ont heft echter huns inziens minister Cals niet van zijn verantwoordelijkheid. Voor het docententekort waren vol gens de heer Van Sleen ook 's minis ters ambtsvoorgangers, die de dreigen de situatie niet tijdig hebben voorzien, mede verantwoordelijk. Daarnaast ver weet hij minister Cals zelf, dat hij in de afgelopen vier jaren niet verder is gekomen dan een paar lapmiddelen, waardoor vooral het u.l.o. benadeeld wordt. Daarvoor had ook reeds de heer Lucas (K.V.P.) op krachtige maatregelen aangedrongen. Hij stelde o.a. voor voort aan geen leerlingen met onvoldoende begaafdheid meer op het middelbaar onderwijs toe te laten. In verband met de crematie van wij len minister Donker zal de behandeling eerst donderdag worden voortgezet. Omdat een van de rechters op me disch advies heeft moeten bedanken, is enige vertraging gekomen in de voort gang van het proces ter zaligverkla ring van wijlen prof. dr. Titus Brands ma, van de orde der Carmelieten. De kerkelijke rechtbank zal waarschijnlijk spoedig door benoeming van een nieuwe rechter wederom voltallig zijn Daarna zal het noren van getuigen op nieuw voortgang hebben. Intussen is de vice-postulator dr. Adr. Staring O. Carm. genoodzaakt ge weest, het aantal getuigen in het pro ces drastisch te beperken, omdat het anders eindeloos zou kunnen durèn. De keuze van getuigen hangt nu van ver schillende factoren af. Uit de honderden, die schriftelijk ge tuigenis hebben afgelegd, zijn er thans ruim veertig gekozen voor persoonlijke toelichting bij de rechtbank. Wanneer twee of drie personen hetzelfde feit kun nen getuigen dat van belang is, wor den er niet méér opgeroepen. De Tweede Kamer heeft dinsdag de motie-Haken (C.P.N.) inzake de ga rantieprijs van de melk verworpen met 77 tegen 4 stemmen Advertentie 7ZmlÊÊIHÊÊIEÊÊÊÊÊBÊÊSme2/m/MMMM777777777i77< geneest rode, ruwe en gesprongen Tube ft. Bij apothlkers en drogisten. Dezer dagen hebben officiële autoriteiten het bericht be vestigd, dat in Parijs in de loop van dit jaar de eerste metro- treinen op luchtbanden in gebruik zullen worden genomen. De treinen zullen dan sneller en geruislozer gaan rijden. Naar schatting hebben vorig jaar 1.950.000.000 personen van de metro gebruik gemaakt. Het record jaar was 1948, toen 2.350.000.000 rei zigers de metro namen. Ik ben getroffen" gilde plotseling een hoge vrouwenstem door de overvolle bioscoop in Cosenza (Ita lië), waarop onmiddellijk een paniek ontstond. Terecht wel, want even voor die iiselijke gil had een revol verschot weerklonken. De directie liet onmiddellijk de lichten in de zaal aandraaien en er was meteen al een politieagent, die de zaak onderzocht. Inderdaad was de 54-jarige Annade Paola door een schot in haar been getroffen, maar niet wetens en wil lens maar per. ongeluk. Een zekere Pasquale Nudi, die een paar plaat sen van de vrouw vandaan zat, was zo in beslag genomen geworden dooi de spanningen in de film, dat hij niet meer rustig op zijn stoel kon zitten Weshalve een revolver uit zijn broekzak was gevallen. De revolver ging af. Nudi had dan wel een ver gunning om een revolver te dragen, doch de politie heeft hem aangera den om er voortaan toch maar wat voorzichtiger mee om te springen. Een 12-jarig meisje, Karen Ann Mcquire uit Amerika, dat een bod van 23 dollar en drie cent had gedaan op 's werelds duurste renpaard Nashua, heeft toch een paard gekregen en voor niets. De viervoeter werd haar geschonken door een bank in New York, die Nashua en andere paarden van de stal van wijlen Woodward Junior had geveild. Nashua bracht 1.251.000 dol lar op. De bank was echter getrof fen door Karens aanbod, dat haar gehele kapitaal uitmaakte en door de begeleidende brief, waarin Karen over haar liefde voor paarden schreef. Leden van een ver verwijderde stam nabij de grens van Tibet hebben een einde gemaakt aan alle sterke verhalen over de verschrikkelijke sneeuwman door het sterkste verhaal te vertellen, dat tot dusver over de sneeuwman is ten beste gegeven. Zij hebben gewoon weg verklaard, dat zij de versêhrik- kelqke sneeuwman hebben gevangen en met huid en haar opgegeten. Drie meter groot was het monster, be weerden de inboorlingen, en melk wit van kleur. Smakelijk? Nou ja, hij was te eten In Milwaukee in de staat Wiscon sin heeft een zekere mevrouw Pattengalz echtscheiding aange vraagd. Omdat zij het niet langer verdragen kon dat haar man steeds maar weer opnieuw zong van „Ik wou, dat ik weer vrij was De 3800 inwoners van het dorpje Exning in Engeland werden jongstleden zondag om half negen 's morgens uit hun zoete dro men opgeschrikt door een oorverdo vend autogetoeter. Achter het stuur van de wagen bleek bij nader onder zoek dominee Craig te zitten, die, verontwaardigd over de slechte op komst in zijn zondagmorgéndienst, langzaam door alle straten reed, on afgebroken claxonnerend. Advertentie '4e J U De Amerikaanse negerstudente Autherine Lucy die „tot nader order" geen colleges mag bijwonen aan de universiteit van Alabama, heeft giste ren verklaard, dat zij de universiteit zal aanklagen als het verbod niet bin nen 48 uur wordt opgeheven. Het ver bod is maandag „als veiligheidsmaat regel" door het college van curatoren uitgevaardigd, nadat tegen haar aan wezigheid als enige niet-blanke op de universiteit was betoogd. De president van het college van cu ratoren heeft Autherine Lucy geant woord, dat liet noodzakelijk was om haar buiten de universiteitsgebouwen te houden om „ernstiger gewelddaden te voorkomen". „Niets zou erger zijn dan een moord op het terrein van de uni versiteit", zo zei hij op een bijeenkomst van hoogleraren. Autherine is maandag namelijk door een menigte van onge veer 3000 personen met eieren, stenen en modder gegooid. Zij kon de universi teit slechts met behulp van een zwaar pclitie-escorte bereiken. Het bestuur van het studentenkorps van de universiteit van Alabama heeft inmiddels in een motie krachtig stel ling genomen tegen de gewelddadig heden die zich hebben voorgedaan tegen Autherine Lucy. In een resolutie wordt (Van onze Haagse redactie) Bij de opstelling van de lijsten van die gemeenten, die of rijks- of gemeen tepolitie kregen, is zo veel mogelijk uit gegaan van objectieve maatstaven, al dus heeft de regering in mondeling over leg met een Tweede Kamer-commissie over de politiewet meegedeeld. Daar om zijn als grenzen getrokken een in wonertal van meer dan 25.000 voor ge meentepolitie en van 10.000 voor rijks politie. Voor wat betreft gemeenten met een aantal inwoners tussen 25.000 en 10.000 is zoveel mogelijk de statusquo gehandhaafd. De regering voelt niets voor een samenwerking op dit gebied tussen verschillende kleinere gemeen ten, waardoor zij toch gemeentepolitie zouden kunnen krijgen. Dit zou nl. be- stuursmoeilijkheden geven en boven dien zou het bestaan van de rijkspolitie in behoorlijke omvang worden bedreigd. De minister van justitie is wel bereid geweest in te gaan op een vraag over de aanstelling van onbezoldigde ambte naren van gemeentepolitie. Bij nota van wijzigingen wordt aan de burgemeesters de bevoegdheid tot aanstelling van een onbezoldigd ambtenaar gegeven. Een gevangenisstraf van acht maan den met aftrek van voorarrest alsmede plaatsing in een rijkswerkinrichting voor de duur van een jaar, heeft de officier van justitie, mr. P. Roscam Abbing, dinsdagmorgen geëist tegen een 19-jarige ambtenaar te Leusden, die voor de Utrechtse rechtbank moest terechtstaan wegens dienstweigering. Op grond van gewetensbezwaren had de verdachte, lid van Jehova's getuigen, vrijstelling gekregen van de militaire dienst. Maar hieraan is de bepaling verbonden, dat hij gedurende twee jaar burgerdiensten moet vervullen. De jon geman weigerde echter te gaan werken in een psychiatrische inrichting te Woensel aangezien hij daar naar zijn mening zijn „geestelijk ambt" niet kon uitoefenen. In zijn rekwisitoor stel de de officier van justitie, dat het gees telijk ambt, waarop de verdachte zich beroept, geen ambt is in de zin der wet en dat zijn verweer dan ook niet opgaat. Uitspraak 21 februari. Dinsdagmiddag is brand uitgebroken in een boerderij van de Protestantse weesinrichting .Neerbosch" bij Nijme gen. De kap van de boerderij brandde geheel af. Het woonhuis kon echter be houden blijven. Het vee kon worden gered. De weesinrichting zelf liep in het geheel geen gevaar. geconstateerd dat „maatregelen dienen te worden genomen om in de toekomst de persoonlijke veiligheid van de stu denten en de faculteit en de reputatie van de universiteit te beschermen". In de resolutie wordt vastgesteld, dat het merendeel van de betogers, wier hef tig optreden geleid heeft tot schorsing van de negerstudente, geen studentwas. „De universiteit zal zich niet de wet la ten stellen door de raad van blanke burgers of door de Ku Klux Klan. De schande die onze universiteit is aan gedaan zal evenwel nooit worden ver geten", aldus de studentenraad. Ook de hoogleraren van de faculteit der politieke wetenschappen van de universiteit zijn in het geweer gekomen. Op een gisteren gehouden vergade ring werd een resolutie voorgesteld waarin de president van het college van curatoren wordt verzocht van de staats-, districts- en stedelijke autoriteiten „ci viele of militaire bescherming" te ver langen ingeval er dreiging bestaat voor nieuwe uitbarsting of sluiting van de universiteit. De professoren nemer- ernstig stelling tegen de „heerschappij van het grauw", zoals dit maandag het geval was en constateren dat een her haling van de demonstraties „de per soonlijke veiligheid van de levens van studenten en faculteitsleden" in gevaar brengt. Over de resolutie is echter nog niet gestemd. Intussen heeft de Nationale vereni ging tot bevordering van de belangen van kleurlingen een brief gericht tot de Amerikaanse procureur-generaal in Washington, Herbert Brownell, en hem verzocht een gerechtelijke actie te ope nen tegen allen, die er aansprakelijk voor zijn dat Autherine Lucy op h,et ogenblik niet tot de colleges van de universiteit wordt toegelaten. (U.P.) De Amerikaanse minister van buiten landse zaken, John Foster Dulles, heeft gisteren op zijn wekelijkse persconferen tie in Washington verklaard, dat de Ver enigde Staten bereid zijn te voorkomen dat Amerikaanse weerballons boven lan den komen, die daar ernstig bezwaar te gen hebben. Dat is een kwestie van vriendschappelijke betrekkingen. Ame rika behoudt zich evenwel het recht voor om in de zeer hoge luchtlagen weerballons in alle richtingen te zenden. Hoe het internationale recht over deze ballonvluchten denkt is niet duidelijk, zo zeide hjj. Amerika zal een uitspraak ter zake zeker toejuichen. Dulles ver klaarde dit naar aanleiding van vragen over het protest van de Sovjet-Unie te gen het oplaten van Amerikaanse bal lon in West-Duitsland en andere lan den, die aan Sovjet-gebied grenzen. Dul les legde er de nadruk op, dat de Ame rikaanse autoriteiten geen ballons mei propagandamateriaal naar Oost-Europa zenden. Dat doen Oost-Europese vluch telingen. De Verenigde Staten hebben daar geen zeggenschap over. Dezer da gen zal een antwoord op het Sovjet-pro test verzonden worden. De inlichtingen, die door middel van de weerballons en de daaraan bevestig de instrumenten en camera's verkregen worden, zullen worden verwerkt in een verslag dat in verband met het geofysi sche jaar, 1957, aan andere landen ter beschikking zal worden gesteld, aldus Dulles. Met de ballons worden geen militaire inlichtingen verzameld. De camera's maken automatisch foto's van de wol kenformaties, waarboven de ballons vlie gen. Het zou wel heel toevallig zijn, als strategische objecten gefotografeerd werden. De luchtvaart heeft, voorzo ver bekend, nog nooit last van de ballons gehad. Dulles zei nog. dat onlangs een ballon, die in Californië was opgelaten, bijna de gehele wereld was rondgedreven. Hjj was boven de Atlantische Oceaan, Euro pa. Azië en het laatst boven het wes telijk deel van de Stille Oceaan waarge nomen. Intussen is een ballon van Russische herkomst op 4 februari nabij Otaroe, in het uiterste noorden van Hokkaido, te rechtgekomen. Op de ballon stond in het Russisch geschreven, dat het appa raat werd gebruikt vpor het bestuderen van luchtstromingen. Aan de ballon hing een automatische zender van Russische makelij, aldus meldt A.F.P. Communistisch China en Albanië heb ben nu ook geprotesteerd tegen de aan wezigheid in hun luchtruim van Ameri kaanse ballons, die zijn voorzien van ca mera's en radio-zenders. In het Albanese protest, dat is gericht tot de Verenigde Naties, wordt ook nog gezegd, dat de Advertentie vier werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar en doen wonderenl BEROEMDE GENEESMIDDELEN IN ÉÉN TABLET in J doel wonderen! Vader Steverink neeft deter dagen zijn wensdroom vervuld gezien in zijn dochter. Dokter worden is jarenlang zijn wens geweest. Het is bij een wens gebleven. Bijzonder groot moet daarom zijn voldoening ge weest zijn, toen verleden week zijn dochter aan de Utrechtse Universiteit het artsdiploma behaalde. Het was zuster Ga briel, een van de Medische Mis siezusters in Nederland, die haar studie met het diploma bekroond zag en die zich thans reisvaardig maakt, om naar In donesië te vertrekken. In af wachting van het beloofde vi sum gaat zij in Heerlen nog enige praktijkervaring opdoen, vooral op het gebied van de chirurgie, „want ik stel me voor, dat dit wel het belang rijkste zal zijn". Zuster Gabriël is benoemd, in Pare-Pare op Celebes, XöO km ten noorden van Makassar. Er wonen 600.000 a 800.000 mensen in deze streek, voor wie hechts één (Chinese) arts beschikoaar is. Men kan zich indenken, welke hygiënische toestanden en ziekten zuster Gabriël er zal aantreffen: tuberculose, malaria, ondervoeding, infecties, enz. „Ons werk zal niet meer zijn dan een druppel op de bekende gloeiende plaat zegt zij. Twee jaar geleden zijn de drie eerste Medische Missiezusters in Pare-Pare aangekomen. In de pastorie van een missionaris van Sche'it richtten zij een kraamkliniek in, hetgeen de pastoor noodzaakte in een schoollokaal te overnachten. Straks krijgt hij zijn pastorie weer terug, want er is nu een klein ziekenhuis in aanbouw, met een capaciteit van zestig bedden, een polikliniek en een zaaltje, dat met enige fantasie tot operatiekamer in te richten is. „Ik zal een massa instrumenten m^e moeten brengen, want er is vrijwel niets, en ook r.an medicijnen is drin gend gebrek. Kisten vol hebben we nodig". Amsterdamse van geboorte (1927) begon zuster Gabriël haar studie in de hoofdstad. Na haar kandidaatsexamen deed zij in 1948 haar intrede in de congregatie „als meisje van elf jaar wilde ik al missiezuster wor den" en vervolgde in 1951 haar studie te Utrecht, in welke stad de Medische Missiezusters een huis hebben. Haar verschijning als religieuze in de collegezalen was reeds geen nieuwtje meer. Toch bleek het voor vele mede-studenten nog zen openbaring te zijn, dat men met een reli gieuze heel gewoon kan omgaan. Dit alles is nu herinnering geworden. De studententijd is voorbij; Indonesië wacht op de nieuwe Medische Missiezuster-arts, de z.-de Ne derlandse, de derde, die in Nederland haar diploma verwierf. Zuster Ga briël straalt van idealisme: men ziet het aan haar ogen en proeft het uit haar ivoorden. „Ik ben nu wel arts, maar ik ga als zuster .laar de Missie. Op de eerste plaats gaat het om Christus; onze charitas is het middel om Hem tot deze mensen te brengen. Ik hoop, dat vele mensen ons werk met hun voortdurend gebed zullen ondersteunen". ballons „lasterlijke pamfletten" vervoe ren. Een woordvoerder van „Free Euro pe Press", een Amerikaanse particu liere organisatie, die ballons met pro- paganda-pamfletten voor Oost-Europa oplaat, heeft gisteren te München ver klaard, dat niet een van die ballons voor de Sovjet-Unie bestemd is of pam fletten in het Russisch met zich mee voert. Hjj zei, dat de ballons op een hoogte van ongeveer acht duizend meter vlie gen, d.w.z. boven de hoogte van hst normale vliegverkeer. De Amerikaanse luchtmacht heeft be vestigd, dat zij in de afgelopen maand ongeveer tweehonderd ballons in „Schotland en op andere plaatsen in Europa" heeft opgelaten. Driehonderd waren in andere delen van de wereld Japan, Hawaii, Okinawa, Alaska en de V.S. opgelaten, in deze zelfde periode. Een woordvoerder zei, dat de berich ten uit Moskou, dat sommige ballons afkomstig waren uit Duitsland en Tur kije, niet door de luchtmacht waren tegengesproken. Hij verklaarde, dat het oplaten van deze grote ballons van plastic waar van sommige een doorsnee van onge veer veertig meter hebben deel uit maakt van een programma, dat reeds gedurende twee jaar wordt uitgevoerd. Het is bedoeld voor het verkrijgen van wetenschappelijke gegevens van hoog ten boven de negen duizend meter. (A.F.P.-Reuter-U.P.) De Franse Nationale Vergadering heeft met 259 tegen 194 stemmen een Poujadistische afgevaardigde van zijn zetel vervallen verklaard. Voor hem in de plaats komt een socialistisch parle mentslid. De Poujadisten wordt verwe ten, dat zij in het departement Bouches du Rhone met drie kandidatenlijsten voor dezelfde partij zijn uitgekomen, hetgeen in strijd met de geest van de kieswet wordt geacht. Er zijn nog twaalf Poujadistische af gevaardigden, wier "zetel op dezelfde gronden bestreden wordt. Als ook deze worden afgewezen, komen hun zetels aan vier socialisten, vier radicalen, drie conservatieven en een volksrepublikein. Na de stemming zongen de Poujadisten uit protest de Marseillaise. Er werd luid geschreeuwd en met deksels van lessenaars geklepperd. Toen de rust weergekeerd was. diende de 28-jarige Poujadistische afgevaardig de Le Pen een verzoek in om een inter pellatie te mogen houden over Algiers. Dit verzoek werd met 408 tegen 121 stemmen verworpen. Bij het daarop volgende debat over de ongeldigverkla- ring van het mandaat van enkele andere Poujadistische afgevaardigden besteeg Le Pen opnieuw het spreekgestoelte. Hij sprak echter niet over deze kwestie, doch over de ongeregeldheden in Al giers. De voorzitter riep hem tot de orde en vele afgevaardigden begonnen te joelen en te sissen, waarop Le Pen van onderwerp veranderde. Tot grote verbazing van de vergadering begon hij vervolgens de Franse grondwet voor te lezen, tot het rumoer van de afge vaardigden te sterk werd. Hij verliet het spreekgestoelte, naar hij zei om het woord te geven aan de derde van de 50 Poujadistische afgevaardigden. De voorzitter besloot toen maar de verga dering te verdagen. Er zijn drie inter pellatie-aanvragen inzake Algiers inge diend. (Rtr.-AFPi Prof. dr. E. Huizinga, hoogleraar in de keel-, neus- en oorheelkunde aan de Groninger Universiteit heeft voor de le den van Geloof en Wetenschap te Gro ningen een buitengewoon boeiende voor dracht gehouden over kunstenaars en artisten en de neus-, keel- en oorheel kunde. Na een uiteenzetting van de werkwijze van spraak en gehoor en de grote betekenis van deze zintuigen, weidde, spreker uit over de techniek van het jodelen en van het buikspre ken. Het buikspreken is een oeroude kunst, die 2000 j. v. Chr. al beoefend werd. Het Orakel van Delphi heeft er ver moedelijk ook iets mee te maken gehad. De techniek werd vaak vereenzelvigd met bedrog en misleiding en daarom werd in de 18e eeuw nog een man ver oordeeld tot tuchthuisstraf omdat hij buik gesproken had. In Groningen is een buikspreker onderzocht en aan de hand van de daarbij gemaakte röntgen foto's zette prof. Huizinga zijn gehoor de techniek uiteen. Het degenslikken is een even zeldzaam als gevaarlijk beroep. Ook dit is een oude kunst en in de Griekse literatuur vindt men er reeds passages over. De techniek van het degenslikken werd duidelijk gemaakt aan de hand van röntgenfoto's. Deze techniek is eigenlijk door 'de geneeskunde gewoon overgenomen, aldus prof. Huizinga. Men brengt een buis in de slokdarm van de patiënt om slokdarm, maag, luchtpijp en longen te kunnen observe ren. Allerlei vreemde voorwerpen ko men in deze organen terecht, zoals de len van een gebit, muntstukken en voor al voor de tweede wereldoorlog veel apenootjes (tegenwoordig is het ape nootje in de longen nagenoeg verdwe nen.) Mej. mr. M. A. Tellegen heeft het presi dentschap van het Nederlands Vrouwen comité neergelegd en is opgevolgd door mevr. J. F. Schouwenaar-Franssen. De afgetreden presidente, die directeur is van het kabinet der Koningin, is vanaf 1944 voorzitster geweest van het Ned. Vrouwencomité, dat op haar initiatief is opgericht als vertegenwoordigend lichaam, waarin alle belangrijke Neder landse vrouwenorganisaties der ver schillende gezindten samenwerken. Haar opvolgster, mevr. J. F. Schouwenaar- Franssen, heeft een leidende functie ge had bij de Vereniging voor Vrouwenbe- langen. Aan mej. Tellegen is het ere presidentschap aangeboden. Te St. Lambrechts-Woluwe (België) is maandag de kunstschilder Jean Laudy, diz te Veiilo werd geboren, doch reeds op 21-jarige leeftijd naar België verhuisde, in de ouderdom van 78 jaar overleden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 5