Kweekschoolplan bij Tweede Kamer ingediend Aantal bestaande instituten vrijwel voldoende verstopping r Slik dit tabletj e U stilt en de pyn HEMOTABS Moeizame overwinningen van D.T.S. en V.D.O. EEN SPEELTUIN voor ingenieurs Waterweg op schaal 1- 75 EEN LABORATORIUM 'TUSSEN DE ELZEN In enkele gevallen concentratie maar slechts na overleg Wit luisteren naar Nederland schendt volkerenrecht De zagende pijnen Hogere vergoeding voor topbiljarters ODOS onbetwist de sterkste Overdekt ruiter sportfestijn V. Si Amstelzwaluwen roert zich Nog meer schaats kampioenen Een geheel nieuwe behandeling van AAMBEIEN ZELFS DE AMERIKANEN NIET DE NEDERLANDERS WEL MILITAIREN SCHAATSEN IN DIEMEN ZAALHANDBALCOMPETITIE R-K.N.H.B. Handen en Li ppen CkbllPUROL J WOENSDAG 8 FEBRUARI 1956 PAGINA 7 Eerst de kwaliteit D'e schoolgrootte Ontslag aan kleuter leidsters Clefif de strijd nist op tegen Duits blad schrijft: Behandeling gevangenen „mensonterend" Ijshockeyer krijgt hart verlamming in het doel Frans voetbalelftal Voorstel bestuur K.N.B.B. Dit jaar geen Duitsland Hongarije neen, deze reizen niet GRATIS per spoor want HOBOCA-winkels zorgen er voor! Maarse sneller dan kampioen De Graaff Op 3000 meter in Toensberg Selectiewedstrijden voor nationaal kampioenschap In Appingedam V Brundage te Innsbruck Amateurvoetballers trainen op Houtrust De minister van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen heeft bij de Tweede Kamer der Staten-Generaal het reeds door minister Rutten In uit zicht gestelde Kweekscholenplan in gediend. Dat het eerst thans het licht ziet wordt enerzijds veroorzaakt door de omstandigheid dat zeer veel studie moest worden gemaakt van factoren als regionale situaties met betrekking tot schoolbevolking, confessionele ge zindheid en belangstelling voor het kweekschoolonderwijs, anderzijdes we gens de noodzaak om eerst een behoor lijk beeld te verkrijgen van het ver moedelijk verloop van de behoefte aan onderwijzers in de toekomst. Is de reële betekenis van het plan dus, dat het wil aangeven, welk aan tal kweekscholen er per richting voor een bepaald aantal jaren nodig wordt geoordeeld de voornaamste grondslag var» het plan is, dat het te ontwerpen kweekscholenapparaat onderwijskundig ggzien aan hoge eisen dient te voldoen. Het vraagstuk van een goede sprei- «;ng van kweekscholen heeft een kwa litatief en een kwantitatief aspect. Voor het kwalitatieve aspect is de grootte van de kweekschool een factor van ge wicht. Deze zal immers dusdanig die nen te zijn, dat én wat de leerlingen en wat de leraren én wat de outil- leringsmogeliikheden betreft de situa tie zo gunstig c.q. efficiënt mogelijk is. Daartegenover staat de eis, dat kwantitatief beschouwd het kweekscho lenapparaat in staat zal moeten ziin, zoveel onderwijzers af te leveren, als voor een goede voorziening noodzake- Hoewel, zoais uit de conclusies van het plan blykt, de minister by de te treffen maatregelen sterk rekening heeft gehouden met de grote behoefte aan onderwijzers in de eerstkomende jaren, heeft hp toch vooropgesteld, dat het in de eerste plaats de kwaliteit van de opleiding is, welke zo goed mo gelijk gewaarborgd moet worden. De minister meent, dat aan de ei sen wordt voldaan, indien de kweek school zodanig is bezet, dat van elk leerjaar ten minste één parallelkias- se aanwezig is, zodat kan worden vastgesteld met behulp van de in het Kweekschoolbesluit vastgelegde split singsnormen, dat het aantal leerlin- gen in een tien-klassige school om en nabij de 200 zal bedragen. Bij een dergelijke schoolgrootte zal het lera- renteam een vaste kern van 6 a 7 docenten kunnen hebben en zullen de vaklokalen e.d. in het algemeen in tensief gebruikt kunnen worden. Als minimum schoolgrootte meent de minister eveneens op onderwijskundige overweginget een aantal v"n 125 leer lingen te moeten stellen, aangezien dan althans de tweede !eer'*ring nog juist gesplitste leerjaren kan bevatten, en nog juist een vast team van 4 leraren aan de school verbonden kan zijn. Slechts in zeer bijzondere omstandigheden zou volgens de minister een uitzondering op deze minimumbepaling mogen wor den gemaakt. Een maximum is niet gesteld, daar het ontstaan van kweek scholen, waarvan het aantal leerlingen te groot geacht moet worden, niet tè verwachten is. Na deze grondslagen van het plan te hebben vastgelegd, wordt verder bepaald hoe groot de behoefte aan onderwijzers omstreeks het jaar 1966 zal zijn. De minister heeft daarbij rekening willen houden met het feit, dat in de toekomst de leerlingenscha len worden verlaagd en de leerplicht wordt verlengd Hij komt dan tot de conclusie, dat de totale kweekschool bevolking in de periode rond 1966 ge middeld 16.000 leerlingen zal moeten bedragen. Daarna heeft hij volgens een bepaal- dj verhouding, welke z.i. het beste ge baseerd kan worden op de situatie bij het g.l.o. en v.g.l.o., dit leerlingenaan tal over de verschillende levensbeschou welijke richtingen verdeeld. Na nog een hoofdstuk te hebben gewijd aan de be langstelling voor de onderwijzersoplei ding, heeft hij deze leerlingen per rich ting over de provincies verdeeld, ten einde in staat te zijn bij de confronta tie met het huidige apparaat de situ atie zo regionaal mogelijk te kunnen be zien. Bij deze confrontatie is evenwel onder meer rekening gehouden met het. feit, dat vele leerlingen in een andere dan hun eigen provincie de opleiding zullen moeten of willen volgen. Deze confrontatie leidt tot de conclu sie, dat de thans bestaande kweekscho len, zelfs als men de geadopteerde scholen niet medetelt, wat hun aantal betreft, vrijwel voldoende kunnen wor den geacht om in de behoefte aan onderwijzers te voorzien. In sommige gevallen zal de grootte der afzonder lijke scholen moeten worden uitgebreid terwijl het voortbestaan van te kleine scholen tot concentratie noopt. Voorts is het wenselijk gebleken dat enkele ge adopteerde scholen zelfstandigheid ver- kr' ;en en enige nieuwe scholen worden opgericht of gesubsidieerd. Van een aan tal scholen dient de ontwikkeling te worden afgewacht. De minister is er zich van bewust dat de uitgesproken wenselijkheden slechts geleidelijk in vervulling kunnen gaan. Vooreerst iaat het tekort aan onderwijzers nu niet toe tot verminde ring van de opleidingsmogelijkheid te komen. Een dergelijke concentratie is thans alleen toelaatbaar indien de tota le capaciteit van het opleidingsappa raat daardoor niet wordt verkleind. Voorts zijn er moeilijkheden met bouw- voorzieningen. Tenslotte dient te worden bedacht dat voor het opheffen van openbare scholen respectievelijk het in trekken van subsidie aan bijzondere (op een enkele uitzondering na) geen wettelijke grondslag aanwezig is. Hoe wel het mogelijk zou zijn de minimum normen te verhogen meent de minis ter dat formulering van normen in een wettelijke regeling zonder meer niet tot een bevredigende oplossing kan leiden. Veeleer wil hij geheel in de geest van de Tweede Onderwijsnota door nauw overleg met de betrokken instanties tot een zekere concentratie geraken In dit verband wijst hij erop, dat hij ten aan zien van het openbaar ond.rwjjs slechts dan de nodige stappen wil ondernemen, indien ook bij het bijzonder onderwijs bereidheid tot medewerking bestaat, daar hij anders het openbaar ónderwijs in een nadelige positie zou kunnen Aan het eind van het Kweekscholen plan gekomen, zegt de minister dat de uitvoering van dit plan wellicht de aanleiding kan vormen voor de tot staaidkoming van organen, zoals die in de Tweede Onderwijsnota zijn genoemd. Het lid van de Eerste Kamer, de heer Derksen, heeft onlangs vragen ge steld over het ontslag dat in enige ge meenten (o.a. Rotterdam, Utrecht, 's- Hertogenbosch, Noordwijk) is aange zegd aan kleuterleidsters, die voor de datum van in werking treden van de kleuteronderwtjswet, 1 januari 1956, werkzaam waren bij het bijzonder on derwijs, op grond, dat er geen over gangsbepalingen zijn om hen na die da tum te kunnen handhaven. De heer Derksen bepleitte overgangsmaatrege len, waardoor deze kleuterleidsters voorlopig kunnen worden gehandhaafd De minister antwoordt thans, dat het scheppen van overgangsmaatregelen, hem niet noodzakelijk voorkomt, aange zien met toepassing van artikel 70. eer ste lid, juncto artikel 40 derde lid, van de kleuteronderwijswet het beoogde doel het verlenen van rijksvergoe- ding voor niet verplichte leidsters reeds kan worden bereikt. Het verle nen van ontslag aan kleuterleidsters, ais in de vragen bedoeld, is dus nood zakelijk. Advertentie DIT IS de manier om verstopping te over winnen: Drink 's morgens vroeg en 's avonds voor het naar bed gaan een glas water en ga op een vast uur van de dag naar het toilet. Neem eerst èen week elke avond twee Carters pilletjes - 2e week: elke avond één - 3e week om ae andere avond één. Daarna niets meer. Want Carters Lever pilletjes zorgen voor de galtoevoer die nodig is om het voedsel beter te verteren en de darmen te ontlastenze maken bovendien dat de ingewanden daarna op eigen kracht regelmatig blijven werken. Zó helpen Carters jAeverPilletjes u helemaal van hardlijvigheid u is een ander mens. En mocht u later 2<2rgen' door te veel eten, oververmoeid- vprato°Igeb,rek aan beweging toch nog eens niiioï?P- raken, dan zijn een paar Carters f» vovJoende om u vlug weer op gang PTT T naar CARTERS LEVER PILLETJES - f 1.20 per flacon. HILVERSUM I, 402 m. - AVRO: 7.00 nieuws, 7.10 gym., 7.20 gram. VPRO: 7.;0 prot. pr. AVRO: 8.00 nws., 8.15 gram.. 9 00 gym. vrouw, 9.10 huisvr.. 9.15 gram., 9 40 prot. pr.. 10.00 gram.. 10.50 kleuters. 11.00 huisvr., 11.15 kamerork.. 12.00 zang en piano, 12.25 in 't spionnetje. 12.35 Haba- nera-ork„ 12.50 bedrijfsleven. 13.00. nws 13.15 gram., 13.25 Tiroolse muz„ 13.55 beursber., 14.00 gram., 14.15 hoorspel, 15.45 tenoren en orgel, 15.15 zieken. 16.00 van vier tot vijf, 17.00 jeugd. 17.45 rege- ringsuitz.. 18.00 nws., 18.15 sport, 18.25 lichte muz., 18.55 brief uit Londen. 19.00 kleuters. 19.05 orgel en saxofoon. 19.30 jazzmuz., 20.00 nws.. 20.05 Radio Phil- harm. Ork. en soliste, 21.05 sportman of sportvrouw v. h. jaar 1955, 22.05 voordr 22.25 lichte muz., 22.45 act., 22.50 sport. 230.0 nws., 23.15 gram HILVERSUM II, 298 m. - KRO. 7.00 dieuws. 7.10 gram., 7.45 Morgengebed 6a.00 nws., 8.15 gram., 9.00 vrouw, 9.40 gram. NCRV: 10.00 gram.. 10.30 prot. pr KRO: 11.00 zieken, 11.45 piano, 12.00 An- f«us. 12.03 Metropole-ork., 12.33 platte land, 12.55 zonnewijzer. 13.00 nws., 13 20 -apraan en piano. 13.45 gram. NCRV J*-°0 kamerork. 14.45 vrouw, 15.15 amus - n 15.45 gram.. 16.00 prot. pr., 16 3D 17.00 jeugd. 17.30 gram-, 17.40 caal n' 17.45 zigeunerkwintet, 18.00 vo- 19 0O ns" 183° Fries progr.. 18.45 gram., tief 19-10 gram.. 19-20 soc. perspec- radinu»? gram., 19.55 tdespraak, 20.00 gram 20-20 ®evar' Pr°Sr-> 21M 22 35 00 tijdschriftenkron.. 22.10 orgel, 23 is 22.45 prot. pr., 23.00 nws., sport. 23.20 gram. NTs" on RIJKEN NAAR TELEVISIE '00 Journ, en weerber. AVRO: DONDERDAG 20.15 Rubriek van kunst en cultuur 20 45 Film. 21.05-22.00 Sportrevue. ENGELAND. BBC. home service 330 m: 14.20 gevar. muz., ïe.oo operamuz. 19.30 lichte muz., 20.15 kamermuz BBC. light progr.. 1500 en 247 m' 12.30 ork.conc-, 13.15 ork.conc 14.00 dans- muz., 16.00 .populaire muz., 16.45 instr. trio, 18.15 ork.conc., 21.00 gevar. muz., 22.00 gevar. muz., 23.20 lichte muz.. 0.15 lichte muz. NORDWESTDEUTSCHER RUNDFUNK 309 m: 12.00 ork.conc., 16.45 Rijnliederen. 17.05 lichte muz.. 19.15 lichte muz., 20.00 carnevalsprogr., 22.10 carnevalsprogr., 0.30 ritm. muz. FRANKRIJK, nat. programma. 347 m' 14.05 pianorecital, 16.40 kamermuz., 18.01 ork.conc., 20.00 ork.conc. BRUSSEL, 324 m: 11.45 omr.ork 14.00 Engelse les, 14.15 symf.ork., 14.30 Franse les, 14.45 symf.ork., 15 00 pianorecital. 16.35 kamerork. en vocaal kwartet, 17,10 kinderliedjes. 18.15 Vlaamse liederen 21.30 lichte muz., 22.15 koorzang. 464 m: 16.05 lichte muz.. 22.15 muz. progr. ENGELAND, BBC, European Service Uitz. voor Nederland: 17.45-18.15 Nieuws. Feiten v. d. dag en Engelse literatuurge schiedenis. (Op 224 en 50 m). DUITSE TELEVISIEPROGRAMMA S 16.30 V. d. kind. 17.00 V. d. vrouw. Hier na: Progr.overz. 20.00-22.00 Gevar. progr BELG. TELEV1SIEPROGRFranse ultz. 16.45 Testbeeld. 17.00-18.20 V. d. kind 1.9.45 Testbeeld. 20.00 Act. 20.15 Nws. 20.40 Act. 21.20 Film. Hierna: Wereldnws. „Der Heimkehrer", het orgaan van het „Verband der Heimkehrer", heeft in een uitvoerige kritische beschouwing over de positie van de Duitsers die in de strafgevangenis in - Breda gevangen worden gehouden als oorlogsmisdadi gers, Nederland beschuldigd van schen ding van het volkerenrecht, kritiek ge oefend op de na-oorlogse bijzondere rechtspleging in Nederland, de repre sailles van Nederlandse troepen tijdens de politionele acties in Indonesië in het geding gebracht en de behandeling van de gevangenen in Breda mensonterend genoemd. Het tijdschrift wijst het officiële Ne derlandse standpunt dat de betreffende gevangenen gewone misdadigers zijn en geen krijgsgevangenen van de hand en stelt dat Nederland doelbewust weigert hen als krijgsgevangenen te erkennen. „Der Heimkehrer" acht het „opmer kelijk" dat zij indertijd zijn veroor deeld wegens niet-militaire vergrijpen en dat bij hun berechting geen reke ning is gehouden met de volkenrechte lijke toelaatbaarheid van represailles Wc" waar zijn vele van die represail les, aldus het blad, volgens het burger lijke recht moreel te veroordelen, toch zij zijn in oorlogstijd militair noodzake lijk. Dat is, nog steeds genoemd blad, tijdens de Nederlandse krijgsverrichtin gen na de tweede wereldoorlog in Indo nesië gebleken. In een uitvoerige beschouwing over de na-oorlogse bijzondere rechtspleging in Nederland ontwikkelt de schrijver van het artikel de stelling dat de Duit sers voor een gewoon rechtscollege te recht hadden moeten staan, dat men hun de bijstand van Duitse rechtsge leerden niet had mogen ontzeggen, dat ook de ontlastende verklaringen van Duitsers ernstig genomen hadden moe ten worden, dat zij nooit met terug werkende kracht veroordeeld hadden mogen worden. (UP) Tijdens een ijshockeywedstrijd tus sen de ploegen Steyr en Engelmann te Steyr (Oostenrijk) is Karl Fellner, de 48-jarige doel verdediger van Steyr, in zijn doel doodgebleven. Fellner zakte in elkaar toen de voorhoede van En gelmann, eij Weense club, juist voor de vierde maal had gedoelpunt. Hij stierf op het ijs Advertentie Lijders aan aambeien kunnen nu blijvend verlichting vinden van hun kwaal zonder dat zij hun toevlucht behoeven te nemen tot zalf of zetpillen. Hemotabs - een volkomen nieuw middel in tabletvorm - geeft uitkomst. U slikt ze gewooo met 'n glaasje water. Hemotabs geven niet alleen een weldadige verlichting van pijn_ en ongemak, maar, met hun' werking van fcinnen uit doen ze de zwellingen slinken en bevorderen ze de genezing. Bovendien zijn ze zacht laxerend en helpen zodoende de normale functies te regelen, zo belangrijk voor een vol komen herstel en langdurige vrijwaring van pijn. f 1.50 voor 'n complete kuur. Bij Apothekers en Drogisten. 'n Product van E. Griffiths Hughes Ltd., Manchester. Advertentie van reumatiek, spit, ischias, hoofd en zenuwpijnen worden snel en af doende ve-dreven door Togal Er is geen beter middel tegen dan Togal. Togal baat waar andere middelen falen. Togal zuivert de nieren en is onschadelijk voor hart en maag. Bij apoth. en drog. 0.95, 2.40 en 8.88 Voor de wedstrijd tegen Italië, woens dag 15 febr. a.s. te Bologna, is het Fran se voetbalelftal als volgt samengesteld: Doel: Remetter (Sochaux); achter: Louis (Lens) en Marche (Racing Paris); midden: Penverne (Reims, Jonquet (Reims) en Marcel (Marseille); voor: Foix (St Etienne). Piantoni (Nancy), Kopa (Reims), Leblond (Reims) en Bliard (Reims). Reserves: Dakowski (Nimes), Tellechea (Sochaux) en Strappe (Lille). Aan de agenda voor de vergadering van zondag 26 februari a.s. te Amster dam van de Koninklijke Nederlandse Biljartbond is een voorstel van het bondsbestuur toegevoegd van de vol gende inhoud: De hoofdklassers groot- b'Uap en alle spelers, die aan meer dan één finale van een nationaal kampioen schap deelnemen, ontvangen evenais alle andere finalisten voor het eerste kam pioenschap, waaraan ze deelnemen de financiële tegemoetkoming van f 8.50 per dag plus reiskosten derde klasse Voor de tweede, derde en eventueel v°fgende finales ontvangen zij een fi nanciële vergoeding van 3 maal f 16 en 1 maal 8.50 plus reiskosten derde klasse. Met dit voorste] is het hoofdbestuur een eindweegs tegemoet gekomen aan de bezwaren van de spelers, die al ge ruime tijd naar voren brengen, dat het deelnemen aan kampioenschappen hun te veel kost. West-Duitsland, winnaar van het laatste toernooi om het wereldkampi oenschap voetbal, en Hongarije,-dat naar algemeen wordt aangenomen over de sterkste ploeg ter wereld beschikt, zul len dit jaar niet tegen elkaar uitkomen. Dp Westduitse voetbalbond heeft ge tracht een ontmoeting te organiseren, maar de Hongaarse internationale ka lender, waarop al acht landenwedstrij- den voorkomen, was te zwaar belast. A nnvrtnrtrn 10.000 winkeliers uit alle branches in Nederland verstrekken U gratis HOBOCA-Spoorreisbonnen bij Uw aankopen. Let op de raambiljetten- Bij wedstrijden te Toensbeig neb ben de Noor Alv Gjestvang en de Amerikaan McDermott <-.eh ex aequo 1. en 2. geplaatst op de 500 meter in 42 6 sec., een uitstekende tijd. Sigmund Soefteland (N.) en Taka- bayashi (Japan) werden ex aequo 3. en 4. in 43.3 sec., gevolgd dcoi Take- mura (Japan) 5e in 43 4 sec. en Odd Soerensen (N die 6e werd in 44.1 sec. Wim de Graaff (Ned plaatste zich 13e in 46.4 sec De Noor Knut Tangen won de 'JOOt meter in 5 minuten precies, mei Ge rard Maarse, prachtig op dreej alf tweede in 5.00.7 en Wim de GraafJ (Ned.) derde in 5.04.5. Vierde werd Voung Chang CL -Ko rea) in 5.05.6, vijfde Reidar Betturn (Noorw.) in 5.07.6 en negende G)est- vang in 5.12.0. Knut Tangen was op de 500 meter 12de geworden in 46.1 sec. (Van onze correspondent) Een aantal militairen wilden dinsdag middag selectiewedstrijden houden op de nieuwe ijsbaan aan de Kruislaan. Daar aangekomen bleek al spoedig dat deze baan onberijdbaar was geworden door het grote aantal bezoekers van de vorige avond. Gelukkig voor de mili tairen was het bestuur van de Diemer IJsclub direct bereid haar banen be schikbaar te stellen, die in prima con- ditie bleken te zijn. Op 9 februari zul len ijs en weder dienende de nationale militaire kampioenschappen te Zutphen worden verreden. Als eerste werd in Diemen geplaatst over 900 meter dpi. sold. Veldhoven van de L.U.A. uit Weesp, tweede dpi. sold. Disseldorp van de bewakingscompagnie uit Amsterdam-Noord, derde sold, eer ste klas Bruin van de bewakingscom pagnie Amsterdam-Zuid en tenslotte als vierde dpi. sold. Nieuwenhout van de Kaderschool uit Wildervank. (Van onze handbalmedewerker) Op de laatste dag der zaalhandbalcompetitie van de R.K.N.H.B., district Am sterdam, hebben zich geen opzienbarende gebeurtenissen voorgedaan. Zoals te verwachten viel zijn de dames van O.D.O.S. in poule A nu definitief het kampioenswalhalla binnengestapt. Zij lieten er tegen V.l.D.O. geen Twijfel over bestaan, wie de sterkste was. hetgeen uit de doelcijfers 63 duidelijk blijkt. Trouwens, indien deze ontmoeting voor de dames uit oost onverhoopt met ver lies zou zijn geëindigd, dan nog was er geen vuiltje aan de lucht" geweest, daar de theoretische concurrent Ambon min of meer tegen de verwachting later op de avond de volle winst aan een nu strijdlustiger V.l.D.O. moest laten (5-2). Bij de heren in poule A heeft Wilskracht Turnen bijna voor een verrassing zorg gedragen. Het kwam in het veld tegen kampioen D.T.S., dat alles moest geven, om zich zijn pas verworven reputatie waardig te tonen. Het gevolg was een spannende krachtmeting met een grillig scoreverloop, dat tenslotte uitdraai de op een alleszins eervolle nederlaag (98) voor Wilskracht Turnen. Ook de winst voor V.D.O.behaald op hekkensluiter Amsteliwaluwen, was een plat dubbeltje op zijn kant: 97. De aanhang van D.T.S. kreeg dit weekeinde opnieuw volop reden tot vreug de; het derde team werd namelijk met een ruime zege van 114 op Ambon in poule B afdelingskampioen. Bjj de dames was de belangstelling van de, ondanks het slechte weer, talrijke toeschouwers uiteraard voor namelijk geconcentreerd op het ver loop van de ontmoeting tussen V.l.D.O en O.D.O.S. Zou VIDO er in slagen, zijn tegenstandsters tot het laatste toe in spanning te houden wat betreft de verwerving van de afdelingstitel? De kampioenspretendenten hebben er echter geen gras over laten groeien, want hoewel VIDO een spoedig opge lopen achterstand binnen korte tijd ongedaan had gemaakt (11), stond ODOS bij het aanbreken van de rust reeds met 41 voor; een voorsprong, die snel aangroeide tot 61. Toen vond ODOS het welletjes, hetgeen VIDO de gelegenheid bood nog twee voltreffers te plaatsen. Eindresultaat: 63. Door het behalen van de afdelings titel is ODOS nu gerechtigd, 19 fe bruari in Kwintsheul de Amsterdam se kleuren te verdedigen bij de dis trictskampioenschappen van het dio cees Haarlem. Indien de dames van Ambon mogelijk optimistische conclusies hadden getrok ken uit het spel van VIDO, waartegen zij deze avond nog moesten aantreden, dan zijn zij beslist bedrogen uitgeko men. Geen ogenblik wekten zij de in druk, deze competitie een gegadigde voor de hoogste eer te zijn geweest. VIDO toonde een betere spelopvatting, meer doorzettingsvermogen en een gro- Advertentie 24 en 25 februari a.s. zal Ap pingedam een primeur op paarde- sportgebied krijgen. Dan wordt, voor het eerst in ons land, een tweedaags nationaal concours hippique gehouden in een grote overdekte hal. De stichting „Paardesport Eendracht" in Appinge dam heeft beslag gelegd op een over dekte ruimte van 100 x 36 meter, waar onder leiding van ritmeester b.d. J. J. Gruppelaar sinds enige tijd cursussen voor amazones en ruiters worden ge geven. Dat deze hal zich uitstekend voor deze sport leent is inmiddels reeds gebleken. Op het nationale concours hippique zullen de bekendste landelijke ruiters uitkomen. Men denkt onder meer de Olympische ploeg te kunnen ontvangen voor de grote open wedstrijd die voor zaterdag 25 februari op het program ma staat. Het concours, dat vrijdagmiddag wordt geopend, zal tot zaterdagavond duren. De hoofdnummers zijn een jachtspringconcours, een puissance springconcours en een concours m.b. (Van vonze verslaggever) iwwLuiu™uwy.iM)ii|ui^ n Hp NnnrH .Hnctn/ql<~iam L 1 (Van vonze verslaggever) In de Noord-Oostpolder, tegen over de Voorst bij Vollenhove. is op het zand en keileem ter plaatse een bos aangeplant, dat reeds een flink eind is opgescho ten. Men zou er een herleving in kunnen zien van het geheimzin nige Woud zonder Genade, dat zich hier in lang teruggeweken dagen verhief. Geheimzinnig is het jonge bos ook vandaag. Wie het betreedt stuit op grillig gevormde kreken en waterlopen, die kennelijk door mensenhand zijn geconstrueerd, terwijl als men scherp luistert van overal het geruis van stromend water weerklinkt. Tussen de elzen en al het jonge hout ligt hier het Waterloopkundig Laboratorium verborgen: waterwegen, zeearmen en havens op verkleinde schaal. Een speeltuin voor technokraten, zou men het mogen noemen. Gedeelten van de Waterweg zijn er nagebouwd, de haven van Lagos in Nigeria, de St. Annabaai op Curagao, het Haringvliet. Dit Water loopkundig Laboratorium is een filiaal van dat te Delft, de schepping van prof. ir. J. Th. Thijsse. Verdere uitbreiding in Delft was onmogelijk, terwijl hier in dit gedeelte van de polder de situatie in elk opzicht gunstig mocht heten. Er behoefde voor de aanleg geen kostbare cultuurgrond te worden geofferd, de bodem, in de ijstijd samengeperst door de eindmorene van een gletscher, liep geen gevaar om te verzakken, het boscomplex bood beschut ting tegen de wind, en de aan- en afvoer van water was verzekerd. Het waterpeil in het randmeer bij Vollenhove is ongeveer N.A.P., de nabije Zwolse Vaart in de polder is 4,5 meter beneden N.A.P. Een behoorlijke door stroming, b.v. -voor het imiteren van de beweging van eb en vloed, is dan ook verzekerd. Van het boscomplex is thans 65 ha in gebruik genomen, ter wijl nog dit jaar een uitbreiding volgt van 24 ha. Een spectaculair model is dat van de verdwijnen van het Maasstation is het Nieuwe Waterweg, gebouwd in verband mogelijk langs de Noordelijke oever van met de havenuitbreiding nabij de Botlek, de rivier een boulevard te leggen. De Een juiste vormgeving is daarbij nodig toegangen tot de binnenhavens zouden Technici van het laboratorium bij „De Nieuwe Waterweg" bezig met het meten om in en voor de nieuwe havenbassins dan gedeeltelijk afgesloten worden, een van de val van het water met een speciaal hiervoor ontworpen apparaat. een zo gering mogelijke slibafzetting te krijgen en verder de hoogste nautische veiligheid te verzekeren. Verder worden op dit model de plannen bestudeerd tot verbetering van de Waterweg en even tueel de afsluiting der Oude Maas. Op het ogenblik zijn van het model de gedeelten KralingenParkhaven en Vlaardingen Poortershaven gereed. Als de gehele Waterweg zal zijn nagebouwd, krijgt het model een lengte van ongeveer een halve kilometer. De schaal van de horizontale afmetingen, de breedte, is één vijf en zeventigste van de werkelijkheid, Jan dt wateroppervlak te laten blazen, terwijl verder een apparatuur aanwezig is om golven op te wekken. Met deze instal latie hoopt men verschillend proble men op te lossen in verband met een uitvoering van het Deltaplan. aantal bruggen vervangen door keer sluizen. Ligging en afmetingen van deze verticale, de diepte dus, twee maal zo sluisjes moeten dusdanig zijn, dat er groot. De stroomsnelheid van het water voldoende stroom door de binnenhavens is eén zesde van de werkelijkheid, het blijft gaan om slibafzetting te voorkomen.' stroomt dus zes maal zo langzaam. Op het dit wordt nauwkeurig bestudeerd, ogenblik is in het gedeelte Vlaardingen— Poortershaven de meest gunstige vorm van de nieuwe Petroleumhaven in studie. En in het gedeelte KralingenParkhaven de invloed van nieuwe oeververbin dingen op dt rivierbodem, en de wijzi gingen van het binnenhavencomplex tussen Leuvehaven en Bethesda. Na het Wanneer het model van de Nieuwe Waterweg geheel voltooid zal zijn, ligt het in de bedoeling ook proeven te nemen met de wisselwerking van zoet en zout wuter. Daartoe is nog eens extra een windbeschermende haag van dui- Behalve de gedeelten van de Rotter- zend populieren aangeplant. Bij damse Waterweg, die straks tot een deze proeven zal geen echt geheel zullen worden afgebouwd, be- zout water worden gebruikt, vindt zich in dit openluchtlaboratorium maar water, dat met een bepaald soort een model van de Beneden-Rijn bij slik overeenkomstig is verzwaard. Ver- Maurik, de haveningang van de St. Anna- der is, behorende bij dit laboratorium, baai op Curagao, de haven van Lagos, een reusachtige overkapping in aan- de bouwput voor de uitwateringssluizen bouw, waaji twee lange betonnen in het Haringvliet, de situatie van het goten worden geplaatst, resp. een stromen van water over een stenen dam, water- en een windtunnel. Hier zal het en verder de Houtribsluizen en de sluizen mogelijk zijn een sterke wind over een van Kornwerderzand. tere schotvaardigheid, wat uiteindelijk resulteerde in een verdiende overwin ning van 52. De heren van DTS stuitten bij Wils kracht Turnen op onverwacht heftige tegenstand. Onmiddellijk werd een hoog tempo gedraaid en de voorsprong van 10, die de kampioenen spoedig na men, bleek een kortstondige vreugde. Niettemin stevende DTS resoluut op winst af; het liep zelfs uit op een veilig lijkende score van 62. Doch Wilskracht Turnen liet zich allerminst intimideren. Plotseling kreeg het de smaak te pak ken, met als gevolg, dat de stand op 'zeker ogenblik zelfs 7aanwees. Twee voltreffers van DTS bleken tenslotte nauwelijks voldoende, om de volle winst te bemachtigen, aangezien de Wilskrachtenaren wederom van repliek dienden, zij het slechts met één doel punt. Een zwaar bevochten overwinning van 9-8 dus voor DTS, dat eigenlijk gezien de krachtsverhouding met een gelijk spel al dik tevreden had kunnen zijn. Overigens was deze ontmoeting bij de heren niet de enige aantrekkelijke. Want Amstelzwaluwen heeft frenetieke pogingen in het werk gesteld, de ver maledijde nul bij het scheiden van de markt weg te werken ten koste van VDO. De aanvankelijke kampioenscan- didaat had het zwaar te verduren, het geen vooral te wijten was aan het feit, dat Amstelzwaluwen een nieuwe, ver dienstelijke doelman in het veld had staan, waardoor zijn beste speler, v. Dijk, nu alle aandacht kon richten op het produceren van doelpunten. VDO kwam het eerst aan bod, maar via 12 en 22 keek het dra tegen een ach terstand van 42 op. fas nadien kwam de betere technische en tactische on dergrond van de Over-IJers een belang rijk gewicht in de schaal leggen. Na het laatste fluitsignaal wees de stand de cijfers 97 aan in hun voordeel. Een wedstrijd overigens, die wel de conclu sie rechtvaardigt, dat Amstelzwaluwen met zijn zaalhandbalploeg op de goede weg is. Bij Ambon - SVA viel weinig te bele ven; een ontmoeting zonder spanning die Ambon de zege (43) opleverde. Komende zondagavond zullen in het gebouw van de R.A.I. als waardig sluit stuk van de zaalhandbalcompetitie in vitatiewedstrijden worden gehonden, waarbij elftallen uit Limburg, Den Haag en Rotterdam acte de présence geven. Tevens worden dan de kampioenen in het zonnetje gezet. Wedstrijden in den lande hebben gis teren weer een aantal schaatskampioenen opgeleverd. Kramer uit Nieuwscheemda heeft het provinciaal kampioenschap van Gro ningen korte baan voor mannen (160 meter) gewonnen. De uitslag luidde; 1. Kramer (Nieuw Scheemda) totaaltijd over drie ritten 47.43 sec.; 2. Bakker sr. (Finsterwolde), 48.10 sec.; 3. "Houwen (Veelerveen), 48.74 sec.; 4. Van Son (Hoogezand), 48.95 sec. Het kampioenschap van Overijssel korte baan voor mannen (160 meter) is gewonnen door Van Marle (.Kampen); 2. Vos Jzn. (Kampereliand); 3. Wilde- boer (Giethoorn); 4. Kranenburg (Kam pen). Overwinningen op de 500 en 1500 me ter zijn voor B. Lohuis uit Albergen voldoende geweest om districtskampioen van noordoost Twente te worden. Uitslagen: 500 meter: L B. Lohuis (Al- bergen), 52.2 sec.; 2. J. van der Zee (Al melo), 53.2 sec.; 3. M. Grotte (Almelo), 53.6 sec. 1500 meter: 1, B. Lohuis, 2 min. 44.7 sec.: 2. Van der Zee, 2 min. 45.7 sec.; 3. F. Schipdam (Almelo), 2 min. 49.2 sec. 5000 meter: 1. J. van der Zee. 10 min. 3.9 sec.; 2. B. Lohuis, 10 min. 5.4 sec.; 3. W. Schipper (Almelo), 10 min. 7.4 sec. Onder ideale omstandigheden wind stil weer en prima ijs hebben de dames op de baan van de Amersfoortse ijsvereniging hun gewestelijke schaats kampioenschappen gehouden. Mej. Wa- let uit Leiden toonde zich op alle num mers superieur en kreeg derhalve de titeL De uitslagen luiden: 500 meter: 1. mej. Walet (Leiden), 63.1 sec.; 2. mej. Termaten (Amersfoort), 65.6 sec.; 3. mej. Bosch (Apeldoorn), 65.8 sec. 1000 metn 1. mej. Walet 2 min. 9.8 sec.; 2. mej. Termaten. 2 nun. 16.4 sec.: 3. mej. Van der Heuvel (Soest), 2 min. 21.6 sec. 3000 meter 1. mej. Walet, 6 min. 49.6 sec.: 2. mej. Van der Heuvel, 7 min. 8.5 sec.; 3. mej. A. Termaten, 7 min. 12.2 sec. De Hagenaar Sterk is winnaar gewor den van de nationale lange baanwed- strijden in het hardrijden op de schaats, die dinsdag te Heinenoord zijn gehouden. Vijfentwintig deelnemers verschenen aan de start. De wedstrijd ging over twee afstanden, n.l. 500 meter en 1500 meter. De uitslag luidt: 500 meter: 1. Sterk (Den Haag), 52 sec.; 2. De Kreek (Strijenb 53 sec.; 3. Hendriks (Den Haag), 53.5 sec. 1500 meter: 1. Sterk 2.52.7: 2. Berg (Haarsteeg), 2.56.1; 3. Hendriks, 2.58.2. Avery Brundage en enkele andere officials van het Internationaal Olym pisch Comité zyn in Innsbruck aangeko men. Op uitnodiging van de plaatselijke autoriteiten, die verwachten dat de or ganisatie van de Olympische Winter spelen in 1960 alsnog aan Innsbruck wordt toegewezen, zullen zij de ver schillende stadions bezichtigen. De training van de geselecteerde amateurs van de K.N.V.B. voor de lan- denwedstrijd Frankrijk-Nederland op 18 maart a.s. te Maubege. is verplaatst van het Olympisch Stadion naar Hout- rust te Den Haag. Zoals bekend is deze centrale trai ning de vorige week voor de eerste maal gehouden in het Olympisch Sta dion. Hoewel het aanvankelijk in de bedoeling lag in Amsterdam te blij ven trainen, is later gebleken, dat het stadion dermate bezet is met trainings uren, dat de amateurs naar een andere gelegenheid moesten omzien.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 7