Strenge tot zeer strenge vorst Zes Britse straaljagers verongelukt Honderden dorpen geïsoleerd Regering roept leger en luchtmacht te hulp Reeds 57 slachtoffers Koele sfeer op Nederlands-Indonesische conferentie te Genève Verschillen van opvatting treden weer duidelijk aan het licht NEGERSTUDENTE bedankt voor Deens aanbod Wolven vallen mensen aan Katholieke fractieleider bepleit beperking van overheidsbemoeiing Visie van de socialistische fractieleider scherp gehekeld Ongeregeldheden in Alabama Eerste negerstudente zonder incident naar staatsuniversiteit van Texas IJs verspert de Donau Het weer ftuu! Jee rlUKKlO oefctetfcumtf! DONDERDAG 9 FEBRUARI 1956 79ste JAARGANG No. 26522 Slechts één piloot gedood Amerikaanse bommenwer per in Atiantiiithe Oceaan Eenheden van het Italiaanse legervliegtuigen en helicopters zijn door de Italiaanse regering te hulp geroepen in de strijd tegen de ergste Jcoude-golfdie Italië in deze eeuw heeft meegemaakt. Genietroepen en transportvliegtuigen van de luchtmacht moesten zich bij de politie en vrijwilligers voegen in een geweldige hulpactie voor honderden geïsoleerde dorpen en gehuchten, die door sneeuw stormen bedreigd werden. Tienduizenden bewoners van het platte land worden door gebrek bedreigd. Reeds heeft de koude 57 slacht offers gemaakt. Nog is niet te zien, wanneer deze ellende een einde nemen zal. Een „lichte verbetering van de temperatuurwerd voor Noord- en Midden-Italië voorspeld, doch voor het door sneeuw verlamde Zui den was er geen verandering. En verandering is opzichzelf een nieu we bedreiging, want wanneer die plotseling intreedt, kunnen de on metelijke hoeveelheden sneeuw slechts rampzalige overstromingen veroorzaken. Eisenhower betreurt incident in Alabama k 00r bijna 10 miljoen aan zilveren guldens ln omloop GEMEENTEBEGROTING HAARLEM MOTOR-BROMFIETSKLEDING Strenge vorst Investeringen Wegen rond Haarlem Zaak van belang „Niet nodig" „Zwak stelletje" BABY IN TAXI GEBOREN v- BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. IJmulden: leeuweriklaan 50 Telefoon 5790 Directie: 3. 3. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Dra. H. v. Run en W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF Z8 cents per millimeter- hoogte. Omroepers 18 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor edvertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren ABONNEMENTSPRIJS 50 cents per week, 12.17 per maand, f6.50 per kwartaaL Voor klachten over de bezorging na &J0 uur 's avonds teL 21544. iiiininiiiiiMfiiiiiiiiiiiiifiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii miMmnmi Het K.N.M.I. deelt mede: Boven het Oostzeegebied, Duitsland, Frankrijk en onze streken waaien thans Oostelijke winden, die zeer koude lucht Uit Rusland aanvoeren. In Polen daalde de temperatuur de afgelopen nacht Plaatselijk tot 30 graden onder nul. In Duitsland kwam 10 tot 20 graden vorst Voor. In de loop van de nacht werd ook Nederland overspoeld door de koude lucht, in Zuid-Limburg vroor het van morgen weer 10 graden. De komende nacht worden nog aan zienlijk lagere temperaturen verwacht. Aangezien de huidige weerstoêstand vrij stabiel is, moet op het aanhouden van strenge tot zeer strenge vorst worden gerekend. Nu het grootste deel van Euro pa weer in de greep van de winter is gekomen, wijkt de zachte oceaanlucht uit in de richting van de poolstreken. Op Spitsbergen komt lichte dooi voor en uit IJsland werden vannacht tempera turen van 10 graden boven nul gemeld. miiiiiiiiiitiiiiiiiiiiitiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiHnni,,,,, minimum Acht Britse straaljagers van het type „Hawker Hunter" zijn gisteren nabij Swafham in Norfolk door brand stofgebrek m moeilijkheden geko men. Zij hadden wegens slecht weer opdracht gekregen op een ander vlieg veld te landen, maar de afstand bleek te groot. Slechts twee piloten slaagden er in een normale landing te maken. Vier jagers stortten neer, waarvan drie brandend, nadat de Piloten eruit ge sprongen waren. Twee toestellen ver ongelukten bij de landingspoging. Slechts één piloot is bij al deze on gelukken om het leven gekomen, alle anderen brachten het er goed af. (Reuter-U.P.) Een patrouille-bommenwerper van de Amerikaanse luchtmacht is op een vlucht van Keflavik op IJsland naar Goose Bay, Labrador, in het noorde lijk deel van de Atlantische Oceaan in zee terechtgekomen. Gistermiddag zijn voor het laatst radio-signalen op gevangen van het verongelukte vlieg tuig. KOUDEGOLF veroorzaakt noodtoestand I m Italië Verschillende streken in Italië zijn onder de sneeuw bedolven. De regering heeft 450.000.000 lire ter beschikking gesteld voor ondersteu ning van werklozen en behoeftigen in de getroffen streken. Honderd duizend stuks legerkleding. waaronder ook de kens, zijn in allerijl naar Zuid-Italië gezonden. Het ministerie van binnen landse zaken heeft een dringend beroep gedaan zoveel mogelijk hulp te ver lenen. De hulporganisatie van het Va- ticaan heeft hierop onmiddellijk zestig spoorwagons voedsel beschikbaar ge steld. Brandweer en politie uit de Noord- Italiaanse Alpen zijn met ski's on derweg naar Potenza en Campo- basso. Tientallen sneeuwploegen, die de wegen naar Cortina een week ge leden hebben vrijgemaakt, zijn thans naar het zuiden gedirigeerd. Voedsel, kleding en medicamen ten zijn met transportvliegtuigen van het leger neergelaten boven afge legen dorpen in de Apennijnen, waar de bevolking al ruim een week van de buitenwereld afgesloten is. In de bergen halen helikopters zieken af. In de omgeving van Bari, in de „hiel" van de Italiaanse laars, woedt De 26-jarige Amerikaanse negerstu dente Autherine Lucy, aan wie „om redenen van veiligheid voorlopig de toegang tot de universiteit van Alaba- rna is ontzegd, wil geen gebruik maken Van een uitnodiging van de Deense Bond Voor Verdraagzaamheid om haar stu dies op kosten van de bond aan de Universiteit van Kopenhagen te vol tooien. De Deense bond, waartoe o.a. de Nobelprijswinnaar Niels Bohr be hoort, neemt krachtig stelling tegen on derdrukking waar ook ter wereld. In dertijd protesteerde de bond krachtig tegen de Jodenvervolging in de Sovjet unie en nog onlangs tegen de levering Van wapens door communistische lan den aan Egypte. Autherine Lucy zei, dat het aanbod uit Kopenhagen haar Sped had gedaan, maar zjj is van mé- ding, dat zij haar streven om te wor den toegelaten tot de universiteit van Alabama moet volhouden. v liet Kopenhaagse avondblad „Ekstra- ®'adet" heeft haar telegrafisch sterkte «wenst in haar strijd „voor democra- .'6 en mensenrechten". De voorzitter van o - wxx xiiexxstuxiecxxicxx ukz vudxajlucx van F® Deense Bond voor Verdraagzaam- tei<1 _reden van de jeugd van Alabama" te- eid zei, dat „het mensonterende op- reden van de jeugd van Alabama" te- Autherine Lucy in Denemarken en ?hd- leu; ?ndere Scandinavische landen diepe te wsteiiing had gewekt, nadat eerst de ^oordeling van de rassenscheiding feoht het Amerikaanse Opperste Ge- arin dof de verwachtingen zo hoog ge- 'armen had. o ^resident Eisenhower zei gisteren <3a persconferentie in Washington dij de incidenten in Tuscaloosa is »ar de universiteit van Alabama hoop^stigd) betreurde. Hij sprak de niet Ult, dat de federale autoriteiten en rJ Ussenbeide behoeven te komen kan 4 de zaak plaatselijk geregeld °rden, oatna hehK °eD een resolutie aangeno- ,vn=v?^!Lla*dsche Bank heeft tot 6 fe- ïc De uitgifte begonia januari. toruari voor Rank »an zilveren eul* bedraS van ƒ9.716.992 hiflTh te omloop gebracht.' men, waarin de universiteit van Aia- Kamer en Senaat van de staat Ala bama gelukgewenst wordt met het be sluit tot schorsing van Autherine Lucy, de Amerikaansè negerstudente die maan dag door een grote menigte met eieren, stenen en modder bekogeld werd toen zU de universiteitsterreinen betrad. Inmiddels is de toelating van de eer ste negerstudente aan de staatsuniversi teit van Texas te Denton zonder enig incident verlopen. Deze studente, mej. Sephas, is ge woon als elke andere nieuwe studente ontvangen en zij heeft reeds een week de colleges gevolgd. De universiteit van Texas, voorheen uitsluitend voor blan ken, heeft haar deuren voor niet-blan- ken geopend na een uitspraak van het federale gerechtshof tegen rassenschei ding bij het onderwijs. n VP.TTPI echter al twee dagen een sneeuwstorm, waardoor vliegtuigen en helikopters niet kunnen opstijgen. Gioia del Colle ligl geïsoleerd en enkele honderden gezinnen kunnen niet bereikt worden. Een sneeuwploegencolonne wordt al sedert drie dagen vermist. Met veel moeite heeft een ambulance zich een weg door de sneeuw kunnen banen naar Torrescuso, twintig mijl van Benevento, waar een difterie-epi- demie is uitgebroken. Drie ernstig zie ke kinderen zijn in allerijl naar Be nevento getransporteerd. (U.P.) De eerste dag, waarop de Nederland se en Indonesische delegaties de op "7 januari afgebroken conferentie offici eel hebben hervat de dag van eergis teren immers was geheel gewijd aan de „opheldering en misverstanden" is vrijwel geheel besteed aan de be sprekingen van een geschillenregeling tussen beide landen, en in de loop van de dag is duidelijk gebleken, dat het op stellen van een dergelijke regeling, die in de plaats zal moeten komen van het Uniehof van Arbitrage en de overige regelingen, waartoe werd besloten op de R.T.C. van 1949, een zeer moeilijk punt is. De kwestie was reeds aan de orde op de bijeenkomst van de minis ters van gistermorgen en op deze ver gadering traden, ovenals op de verga deringen van vóór de Ie januari, de verschillen van opvatting duidelijk aan het licht. Een persoonlijke ontmoeting tussen de ministers Luns en Anak A- gung, die gistermiddag is gehouden en waarna bekend werd, dat de aanvan kelijk voor acht uur gisteravond aan gekondigde ministervergadering op In donesisch verzoek was uitgesteld tot hedenmorgen elf uur, zou ook nog geen Gisteren hebben wolven een station aangevallen op een afstand van 50 kilo meter van Istanbul. Zij vormen ook een gevaar voor een passagierstrein, die in de nabijheid van het geïsoleer de station in de sneeuw is vastgelo pen. Een trein, die te hulp gezonden was, is eveneens vastgelopen in een sneeuwstorm. Gisteren ziin naar be kend is geworden, in Turkije vijf men sen door wolven gedood. (Reuter) Doordat drijfijs en sneeuw in de Donau, in de buurt van de stad Passau, een brede dam hadden gevormd, zijn in deze streek overstromingen ontstaan, waardoor voornamelijk in het stadje Vilshoven veel schade werd aangeHcnt. 250 gezinnen moesten worden geëvacueerd; de rest van de bevolking kan alleen met bootjes op straat komen, om levensmiddelen in te slaan e.d.. Met behulp van de grenspolitie en de reserve-politie is men thans bezig het opgestuwde ijs met dynamiet op te blazen. De man, die hier omringd wordt door politiemannen, is dr. O. C. Carmichael, president van de Universiteit van Alabama in Tuscaloosa. De foto werd gernaakt op het moment, dat dr. Carmichael op het terrein van de Universiteit aan opstandige studenten verzocht heen te gaan, nadat deze daar een massale demonstratie hadden gehouden tegen mej. Autherine Lucy, de enige en eerste neger-studente in de 136-jarige historie van de Universiteit. Bij de algemene beschouwingen naar aanleiding van de ontwerp-begroting 1956 heeft de heer J. SCHIPPERS, de fractievoorzitter van de K.V.P. gister middag in de Haarlemse gemeenteraad aangedrongen op een beperking van de overheidsbemoeiing, i.e. van die van de gemeentelijke overheid daar, waar het particulier initiatief het werk zelf af kan. „Onwillekeurig geeft het woord be moeiingen associaties het bemoeizucht", aldus de heer Schippers. „In de sfeer van de overheid zou dit kunnen bete kenen, dat de overheid meer doet dan redelijkerwijs kan worden verwacht of zelfs gerechtvaardigd is." Spr. wees daarbij enige gebieden aan, waarop er sprake kan zjjn van een teveel: o.a. de werkzaamheid van het gezin, het leiden van cultuur en vermaak, en hij ver volgde: „Voortvarend zijn omdat ande ren het niet genoeg zijn, kan gemakke lijk tot bemoeizucht leiden." t In dit verband wees spr. erop, dat het voor de gemeente altijd voordeliger moet zijn particuliere instellingen op be langrijke terrei nen te subsidiëren dan het zeif in le ven roepen en on derhouden van zelfstandige dien sten. In verband met de vraag of Haarlem een re- De heer J. Schip- delijke hoogte pers, jractievoorzit- van het verzor- ter van de K. V. P. gingspeil nog niet in de Haarlemse heeft overschre- raad. den, juichte de heer Schippers het nog gistermiddag genomen besluit toe om daarover een rapport te doen sa menstellen. Bij de behandeling van de begroting, aldus spr., voelt men zich altijd een beet je geremd voor wat betreft het doen van vele en hoge uitgaven, door het inkomstencijfer dat men er dan tegen over ziet staan. Door het jaar krijgt men telkens voorstel voor voorstel te behandelen en dan ziet men dat zo niet. Toch werkte het inkomstencijfer op de begroting de laatste jaren niet meer zo beperkend, omdat steeds achteraf bleek, dat door hogere rijksuitkeringen de nadelige saldi in voordelige werden omgezet. Dit jaar dreigt dat echter an ders te worden, nu de minister van Binnenlandse Zaken een sluitende be groting eist van de gemeenten. Wanneer Haarlem zijn uitgaven wer kelijk moet gaan beperken, komen B. Aavertentte BARTELiORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 FERD. B0LSTR 48 A'DAM TEL 717162 Verwachting- tot vrijdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Enkele overdrijvende wolkenban ken met hier en daar enige lichte sneeuw. Strenge tot zeer strenge vorst. Matige, af en toe vrij krach tige, wind tussen oost en noordoost. Zon: 8.09-17.45. Maan: 7.07-16.38. en W. voor een moeilijke taak. In dit verband herinnerde de heer Schippers de raadsleden eraan, dat bij iedere be zuiniging menselijke belangen gemoeid zijn, of het nu een sociale verzekering betreft of een wegverbetering. Van de door enige leden voorgestel de distanciëring van de motie-Lucas in de Tweede Kamer wilde de heer Schip pers niet weten, omdat naar zijn me ning de overheid evengoed zijn investe ringen moet beperken als het particu liere bedrijfsleven, dat dit door belas tingmaatregelen etc. noodgedwongen moet doen. Ook voor de gemeentelijke overheid bepleitte hij een beperking van de investering, uitgezonderd in de sec tor van de woningbouw. Het bereiken van groter efficiency bij het ambtelijk apparaat zag spr. niet slechts in het bijbrengen van een reëel kostenbesef bf de ambtena ren, maar ook in een mechanisatie van de administratie en een doeltref fender organisatie. De baten van de gemeentelijke be drijven behoren volgens spr. na af trek van de nodige afschrijvingen en reserveringen ten goede te komen aan de Gewone Dienst van de begroting. Dit gebeurt niet in verband met de financiële verhouding tussen rijk en gemeente, maar dit betekent een ver zwakking van de financiële positie bij onderhandelingen, Veel aandacht wijdde de heer Schip pers aan het vraagstuk van de wegen rond Haarlem. Hij sprak zijn waarde ring uit voor de verbeteringen die reeds waren aangebracht aan de Delftlaan en verdere gedeelten van de Westelijke randweg. Tegelijkertijd informeerde hij of dit al een verlichting betekende voor het verkeer op de Rijksstraatweg. Tus sen Rijk en Provincie blijkt overeen stemming te bestaan maar voorlopig zal een tweebaansweg worden aange legd, terwijl een vierbaansweg, waar voor de kunstwerken worden aange bracht, veel aantrekkelijker zou zijn voor het zware verkeer. Tevreden was hij ook over de mededelingen van de president-directeur van N.S. over het kruisingvrij maken van alle over gangen ten zuiden van Haarlem, maar vroeg hoe dat nu ging met die van de Westergracht en de Pijlslaan? Het feit dat het viaduct bij de Zandvoortse- iaan eerst eind 1957 gereed zal zijn, be tekent een handicap voor het doorgaan de verkeer nadat half 1957 de Velser tunnel gereed komt. De tram zou z.i. voorlopig ook wel een sta-in-de-weg blij ven. Voor wat betreft de oostelijke stads- randweg, constateerde hij dat voorlopig volstaan zal worden met het traject Vondelweg - Spaarndamseweg - Prin- sebrug. Graag zou hjj iets meer ver nemen over de te maken kunstwerken voor dit traject en met name over de ophaalbrug bij de voormalige Holland Nautic. Voor het traject vanaf de Prin- sebrug, waarvoor B. en W. denken aan een weg met viaduct naar de Amster- damse Poort, vroeg spr. of er geen ide alere en goedkoper oplossing was. In dit verband wees hij op een provinci ale weg van Buitenhuizen via Spaarn- dam naar de Schipholweg, geprojec teerd ten oosten van Parkwijk en de onderdoorgang van de spoorlijn, vaart en weg. Misschien kan het tracé van de oostelijke stadsrandweg daarop wor- toenadering van de standpunten heb ben gebracht. Een ander persoonlijk contact had gisterochtend vroeg al plaats tussen de ministers Sumitro en Van de Kieft. In Nederlandse delegatiekringen kon gisteravond worden vernomen, dat voor Nederland een goede geschillenregeling een zaak van groot belang moet wor den geacht. Het schijnt echter, dat de Nederlandse delegatie bereid is geble ken. de geschillenregeling tussen beide landen te beperken tot het financieel economisch terrein. Van Nederlandse zijde wordt dit reeds een belangrijke be perking geacht. Anderzijds echter dient deze beperkte regeling naar Nederland se opvattingen een regeling te zijn, die ook inderdaad de mogelijkheid inhoudt, dat in geval van een geschil een van de beide partijen de mogelijkheid heeft, dit voor de internationale rechter te brengen. Daarbij schijnt de Nederlandse gedachtengang te zijn, dat een goede geschillenregeling reeds een grote ma te van preventieve werking heeft. Ove rigens zou 't Nederlandse voorstel voor een geschillenregeling uitsluitend be- trekRing hebben op kwesties zoals de Nederlandse belangen in Indonesië, de schuldenregeling en de transferregeling. Op andere zaken in de financieel-econo- mische verhouding tussen beide landen, handels- en betalingsverdragen en toe komstige Nederlandse belangen zal de regeling geen betrekking hebben. Hierdoor zal de door Nederland voor gestane geschillenregeling een aflopend karakter kunnen hebben. Van Indonesische zijde werd de in druk verkregen, dat men blijkbaar moeilijk een regeling kan aanvaarden, die het brengen van een geschil voor de internationale rechter in laatste instan tie mogelijk maakt. In tegenstelling tot het Nederlandse standpunt zal men van de gedachte uitgaan, dat, daar geble ken is dat het Uniehof niet heeft ge werkt, een geschillenregeling niet no dig is. Wat overigens van Nederlandse zijde wordt voorgesteld als een beper king van de arbitrageregeling, wordt zo was de indruk die van Indonesische zijde werd verkregen juist opgevat als een verzwaring en voor de Indo nesische delegatie zou het bijzonder moeilijk aanvaardbaar zijn een geschil lenregeling te accepteren, die uitslui tend op bepaalde onderdelen van de financieel-economische overeenkomst betrekking heeft. Het is inmiddels te verwachten, dat wanneer hedenmorgen de ministers el kaar weer zullen ontmoeten, dit punt weer het belangrijkste onderwerp van bespreking zal zijn. Overigens kan niet worden ontkend, dat gisteren de zonni ge sfeer van eergisteren duidelijk merk baar was afgekoeld. Dit was overigens te verwachten, nu beide delegaties zich weer concentreren op de moeilijke taak uiteenlopende standpunten tot elkaar te brengen. De vergadering van de financieel-eco nomische deskundigen van gistermiddag heeft zich zo werd verzekerd niet met deze kwestie bezig gehouden. De ze bijeenkomst duurde nauwelijks een uur en de experts bepaalden zich tot bespreking van technische bijzonderhe den over herziening van de financieel- economische overeenkomst. Naar tenslotte wordt vernomen, zijn gisteren noch de kwestie-Nieuw-Guinea, noch die van de arrestanten verder ter sprake gekomen. (ANP) den aangesloten, hetgee technisch en financieel voordeel kan betekenen. De heer Schippers schaarde zich achter de voorstanders van een ge meentelijk subsidie bij de kerkenbouw in nieuwe wijken, hetgeen hij even belangrijk noemde als de hulpverle ning aan ziekenhuiz^i en scholen. Scherp reageerde de katholieke frac tievoorzitter op de uitlatingen van de heer Albreeht, socialistisch fractievoor zitter, gedaan gedurende de jaarverga dering van de PvdA in november. De ze had zijn „ongedwongen visie" gege ven op de verhoudingen in de raad, waarbij hij de KVP-fractie een zwakke partij vond spelen, de WD van ongelijk gehalte achtte, de CHU onbestendig noemde, maar veel weerklank voor de denkbeelden van de Partjj van de Ar beid had geconstateerd bij de Anti-revo- lutionnairen en met name bij de heer Spek. Scherp en sarcastisch hekelde de heer Schippers de beweringen van de heer Albreeht, dat de PvdA zich principieel van de andere fracties onderscheidde door een wetenschappelijke, statistisch gefundeerde en op de toekomst gerichte politiek. Spr. kon slechts bewondering voor de heer Albreeht opbrengen, dat hij desondanks zo gemoedelijk en een voudig kon praten, al merkte hij op dat hjj een fractie kende (de KVP-fractie) die voortdurend ijvert voor een struc tuurplan. De heer Schippers stelde ten slotte vast, dat de PvdA-fractie door zich torenhoog boven de andere te ver heffen, toch werkelpk alle gevoel voor verhoudingen kwijtgeraakt was en de ze zelfverheffing noemde hy een kwaad teken, een teken van zwakte. Woensdagavond heeft in IJmuiden een baby het levenslicht in een taxi aanschouwd. De moeder, mevr. Kalk man, was op weg naar het Antonius- ziekenhuis toen een meisje, dat de naam Elaine gekregen heeft, werd geboren. Moeder en dochter maken het weL

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 1