B. en W. onderzoeken de mogelijkheid van een ruimere subsidieverdeling K.Y.P. en P.v.d.A. vliegen elkaar in de haren bij begrotingsdebat „Haarlem parasiteert al jaren op gasleiding van Yelsen EENHEIDSFRONT? Haarlemse Middenstand viert vastenavondfeest m 1 a 1 wmm f 8000.- uit bakkerskar gestolen Algemene beschouwingen Haarlemse raad Rapport gevraagd over mogelijke subsidiëring van de kerkenbouw door de gemeente Rijk houdt gemeenten onmondig Communisten opnieuw geweerd uit de commissievergaderingen SvVf- Communisten - OP BREDE BASIS - i life r> i AGENDA F DONDERDAG 9 FEBRUARI 1956 PAGINA 3 Verzorgingspeil Verzuiling Kerkenbouw Onmondig Geluk'kig man Touwtrekken Commentaar van Velsense wethouder: Haarlemse raad na korte discussie door kleine agenda heen Voorafgaande aan de begrotingsbehandeling Meisje door ijs van Paul Krugerkade gezakt Agent van politie haalde haar op het droge Katholieke middenstand Feestgeschenk: altaar voor de basiliek Bridgeschool in Haarlem Werkgevers Werknemers Agrariërs Krelagehuis In Treslong kienen en humor Haarlemse rechtbank ZEILDOEK VER- DU I STEED? Woningtelling begint 1 mei Burgerlijke Stand Haarlem Biljarten TOERNOOI OM „HO UWELINTGSnBERER Gemeentelijke ijsbaan vandaag geopend VOLLEYBAL BLOEMENDAAL Herkenningsteken voor Bloemendaalse opkopers Politie schreef 31 processen-verbaal uit HEEMSTEDE Geen spreekuur Films e Haarlemse gemeenteraad is gisteren begonnen met zijn zesdaagse Ma- J rathon, in de wandeling behandeling van de begroting geheten. Gister- middag en gisteravond zijn de algemene beschouwingen gehouden, die evenwel maar voor een deel algemeen waren. Men had waardering voor het werk van B. en W., al vroeg men zich af of er nu nog geen vijfde wethouder moest komen. De heer WENSING (CHU) vroeg zelfs per ongeluk om een zesde wethouder. De voorzitter zette echter uiteen, dat deze kwestie in verband met de efficiënte bewindsvoering beter tot na de gemeenteraadsverkiezingen van 1958 kon wachten. Men had waardering voor de ambtenaren, die vaak on der de onderbezetting te leiden hebben. Uitgebreid heeft men, zoals in vrijwel alle gemeenteraden in den lande, critiek geleverd op de afhankelijkheid der gemeenten ten opzichte van het rijk en in verband daarmee op de eis van de mi nister van Binnenlandse Zaken dat de gemeentebegrotingen sluitend moeten zijn, wil men voor een hogere uitkering uit het gemeentefonds in aanmerking komen. Het subsidiebeleid werd aan een onderzoek onderworpen, waarbij wet houder BAKKER toezegde, dat getracht zal worden te bereiken dat zoveel mo gelijk daarvoor in aanmerking komende organisaties en instellingen van een subsidie kunnen profiteren. In verband daarmee zijn enkele waarschuwende woorden gesproken door de katholieke fractievoorzitter, de heer SCHIPPERS, over de toenemende overheidsbemqeiïng, welk woord associaties bij hem wekte met bemoeizucht. De raad heeft zich zodanig beperkt, dat men deze eerste dag vrijwel geheel door de algemene besschouwingen heenkwam, hetgeen een voor sprong betekent op het tijdschema. Verheugend was de grote belangstelling op de publieke tribune, die vrijwel doorlopend volledig bezet was. In antwoord op milde aansporin gen van de he ren ALBRACHT (PvdA) en SPEK (AR) deelde weth. BAKKER mee, dat de volgende be groting volgens de plannen zo vroeg zal worden inge diend, dat men niet alleen nog dit jaar de behande ling achter de rug kan hebben, maar De fractievoorzitter dat de leden van van de Anti-P,evo- de raad maar een luticnairen, de heer vroege vakantie D. A. J. Spek. moeten nemen. De Christelijk Histo- rischen, de Anti-revolutionairen en do liberalen vonden het bezwaarlijk, dat ditmaal de lijst met namen van ambte naren en de vermelding van hun sala rissen aan de begroting ontbrak, maar wethouder Bakker noemde dit een over wonnen standpunt. Maar hij zegde toe te zullen overwegen de lijst aan de leden toe te sturen, met welk voorstel de op posanten accoord konden gaan. De heer Albrecht (PvdA) haakte in op de nieuwjaarsrede van de voorzitter van de Haarlemse Kamer van Koop handel, waarin deze het toenemen van het aantal ambtenaren een uiting van bureaucratie en zucht tot zelfbehoud had genoemd. Hij vond dit niet juist en wees op het feit, dat het aantal ambtenaren sedert voor de oorlog in Haarlem was toegenomen van 1400 tot bijna 2100, terwijl het werk zoveel omvangrijker was ge worden. Op tak van ambtenaren wordt zelfs roofbouw gepleegd, meende hij en wethouder Bakker was het daar mee eens. De heer Albrecht meende ook dat er In andere plaatsen veel meer aan burgerzin werd gedaan. Hjj noemde wat Haarlem deed, onvoldoen de. De VOORZITTER kon hem gerust stellen met de toezegging, dat nog dit jaar een voorstel van B. en W. terzake aan de raad zal worden aangeboden. Wethouder BAKKER zette uitvoe rig uiteen hoezeer de gemeenten fi nancieel afhankelijk zijn van het 'rijk. Aan de hand van talrijke cijfers toon de hij aan, dat Haarlem geen buiten sporige uitgaven deed en dat B. en W. er niet aan konden denken het verzorgingspeil van de gemeente te verlagen. De heren ALBRECHT (P vdA), MENSINK (PvdA) en SPEK (AR) meenden, dat het zelfs nog op gevoerd diende te worden, waartegen de heer SCHIPPERS (KVP) de waar schuwing liet horen dit niet onbere deneerd te doen, nu de situatie zo onzeker is geworden en men niet weet of de gemeente werkelijk een hogere uitkering uit het gemeentefonds zal krijgen. Wat moeten B. en W. doen, als deze begroting die een nadelig saldo vertoont, ingevolge de minis teriële beschikking niet wordt goed gekeurd? vroeg hij zich af. Hjj was het met de vorige sprekers eens, dat er nog heel veel gedaan kon worden, maar achtte het misleidend nu reeds dingen toe te zeggen, die men later niet kon uitvoeren bij gebrek aan mid delen. Het dekken van het begrotingstekort uit de reserves die in de afgelopen jaren zijn gekweekt uit de begrotings overschotten, vond vrijwel algemeen instemming. De heer MENSINK (Pvd A) echter meende, dat dit tekort via een extra-uitkering uit het gemeente fonds gedekt diende te worden. deljjkheid te dragen voor wat er in de gemeente gebeurt", zo drukte hjj zijn verontwaardiging uit. ,,De gemeen ten worden onmondig gehouden en moeten niettemin beslissingen nemen". Ditzelfde geldt ook voor wat betreft het subsidiebeleid. Tal van subsidies worden in feite door het rjjk vastge steld. Het rjjk bepaalt het percentage dat het zelf wil bijdragen voor een be paald doel en verbindt daaraan de voor waarde, dat de gemeente ook een vast- omschreven percentage moet betalen. Daardoor kan het subsidiebesluit ook niet eerder aan de raad worden voorgelegd, omdat het rjjk pas zo laat beslist. Over het voorstel van de heer ALBRECHT (PvdA) om subsidies te provoceren, deelde wethouder BAKKER mede, dat dit in feite tijdens binnen- kamerse besprekingen reeds gebeurt. De heer Albrecht wilde daarmee ech ter nog verder gaan en stelde voor dat B. en W. voortdurend zoeken naar in stellingen die misschien geen subsidie vragen, maar wier activiteit een ge meentelijke tegemoetkoming in de kos ten waard is. De heer SCHIPPERS (KVP) bleef bepleiten, dat men zich diende te beperken tot het steunen van het particulier initiatief en dat de ge meente geen eigen diensten zou inrich ten voor doeleinden die reeds door particulieren worden nagestreefd. In verband met het subsidiebeleid bracht Albrecht (PvdA) een aantal bezwaren naar voren tegen de „ver zuiling" van ons volk. Hij zag wel het bestaansrecht van eigen geledingen op het gebied van het levensbeschouwe lijke, maar daarbuiten zag hij een zeer groot terrein waarop iedereen met iedereen kan samenwerken. Mevrouw SCHELTEMA ((VVD) viel hem hier in bij, maar wethouder BAKKER en de heer SPEK (AR) wezen hen erop, dat het levensbeschouwelijke door dringt in alle gebieden des levens. Wel zagen zij vele mogelijkheden van practische samenwerking, maar niet in de eenheidsvorm die de heer Al brecht zich voorstelde. Het gaat om de geestelijke structuur, waarin de materiële dingen gezien moeten wor den, aldus de heer Spek, die overi gens van mening was. dat het woord „verzuiling" als strijdmiddel te ber de wordt gebracht wanneer ergens een christelijke organisatie gesticht dreigt te worden. De heer SCHIP PERS (KVP) sloot zich hierbij volle dig aan. De kwestie van het gemeentelijk sub sidie van de kerkenbouw is zowel door de heren SCHIPPERS (KVP), SPEK (AR) en WENSING (CHU) aangesne den, ais door de heer MENSINK (Pvd A). De eersten waren van mening, dat de gemeenten op dit terrein inderdaad tot subsidiëring over dienden te gaan, zoals andere steden dat reeds gedaan hebben. De heer Mensink vond dit ech ter meer een rijkstaak. Hij sprak trou wens van een subsidiëring van de gees telijke verzorging, waarvan volgens de heer Spek geen sprake mocht zijn, slechts van een hulpverlening bij de bouw. Wethouder BAKKER verklaarde dat B. en W. eerst het rapport terzake willen afwachten van de staatscommis- sie-Stassen, maar dat de kwestie niet temin in de voortdurende aandacht van het college blijft. De heer Spek (AR) vroeg B. en W. tenslotte deze kwestie eens uitgebreid te willen bestuderen en binnen het jaar hierover een rap port uit te doen brengen aan de raad. De woningnood werd uiteraard door verschillende leden ter sprake ge bracht, maar wethouder HAPPÉ wilde met de beantwoording van de desbe treffende vragen liever wachten tot de behandeling van het betreffende begro tingshoofdstuk. Evenzo het vraagstuk van de wegen rond Haarlem. Sprekend over de efficiency, verklaarde wethou der Happé, dat hiertoe o.m. behoort een krachtige leiding. Hjj verweet de heer SCHIPPERS (KVP) die een gro ter efficiency bepleit had, dat hij des tijds mede de benoeming van een di recteur Openbare Werken had tegenge werkt, zodat dat bedrijf nog altijd zon der directeur zit en dus minder effi ciënt werkt. De heer Schippers nam dit niet en voérde aan, dat hij niet de benoeming van een directeur Open bare Werken had tegengewerkt, maar dat hij overwegend bezwaar had tegen een eenhoofdige voordracht, waarbij B. en W. een directeur hadden voorgesteld. Niet alleen financieel, maar ook an derszins is de gemeente met handen en voeten aan het rijk gebonden. Wet houder HAPPé verteide, dat iedere po ging om de gemeentebesturen te doen inschakelen b.v. bij de verdeling van de bouwvolumes afstuit op de onwil van de regeringsdepartementen. „Men ont houdt de gemeente de mogelijkheid om zelfs de meest elementaire verantwoor- "V e meest gelukkige man van de J raadsvergadering gistermiddag was ongetwijfeld wethouder W. F. Happé. Kort voor de debatten begonnen, was zijn gezin uitgebreid met een dochter: Inge. De raadsle den schudden de stralende vader voor de aanvang van de vergadering hartelijk de hand. Helaas zal de heer Happé de eerste dagen weinig ran zijn jongste kind kunnen genieten, want de belangrijkheid van zijn vor- tefeuille (Openbare Werken en Volks huisvesting) maakt zijn aanivezighvid in de raad dringend noodzakelijk. In verband met de financiële verhoti ding tussen rijk en gemeenten kwam ook de kwestie van de gemeentelijke belastingen aan de orde. Algemeen werd een verhoging van de reinigings- en rioolbelasting een onnutte maatregel geacht, terwijl men evenmin wilde weten van een verhoging van de straat belasting. De kwestie van de wijziging van de vermakelijkheidsbelasting zal binnen afzienbare tijd in de raad be handeld worden. De heer MENSINK (PvdA) besprak in verband met de fi nanciële positie van de gemeenten nog het afstotelijk touwtrekken tussen de gemeente, het rijk, de provincie en de Nederlandsche Spoorwegen over de kos tenverdeling van bepaalde uit te voe ren openbare werken, zoals de aanleg en het verbeteren van wegen en krui singen. Hij noemde dit voor een leek een politiek schandaal, omdat hier vier instanties, die hun financien uit zelfde pot betrekken, ruzie zitten te maken over de verdeling van de kosten en daardoor de broodnodige realisering van de plannen ophouden. Om ruim elf uur gisteravond werd de begrotingsbehandeling geschorst. Bij de algemene beschouwingen over de ontwerp-begroting 1956 in de Haar lemse gemeenteraad is de verhouding tussen de verschillende fracties uiter aard onderwerp van gesprek geweest. De socialistische fractieleider, de heer ALBRECHT verweet de KVP-fractie een onduidelijke houding aan te nemen. Trouwens, de houding van de hele KVP was hem niet duidelijk. Kort na JvK0r'°s werd het samengaan van u o.a. door minister Beel hartelijk toegejuicht. Wat is er van die samenwerking over, vroeg hij zich af. goed woord had hij over voor het R\ P-verkiezingspamflet 0—56 en hij verweet de KVP-fractie zich niet daar van gedistancieërd te hebben, zoals de Amsterdamse KVP-fractie dat had ge daan. De heer SCHIPPER zette als fractie- Bijgevraagd heeft wethouder H. de teiijT (e Velsen, die o.a. het gemeen- Co,d gasbedrijf onder zijn hoede heeft, va„ "J^ataar geleverd op ons artikel ineen, oens<lag, waarin de IJmond-ge- zjj er van beschuldigd worden, dat rv. rnvonl „i I oven" r°.vaal met gas van de hoog- 'err, |i '-'i" omgesprongen, zodat Haar- dit" kwam. De wethouder noem- jaar hrnz'n' zon<ler meer. Het is ieder Weest Jrt Kr°fe kou nog steeds zo ge- rneerVelsen van de hoogovens het com s Keleverd kreeg, dan waar ''actueel recht op heeft, het gant is „Van Velsen al dan niet ele- Haariern 8eweest om ten nadele van waarop i,meer gas af te nemen, dan achtte dp contractueel recht heeft, geding, w Wethouder evenmin in het' komt dapann0er Haarlem gas te kort rancièr h 1Tloet bet zich tot zijn leve- den En ai*C?su tot de hoogovens wen- «engemaand e dan de Serneente vel- rner jZOU hebben om wat kal mer aan te doen, dan zou dat onge twijfeld gebeurd zijn. Maar Haarlem heeft ook nog e encontract met de ge meente Velsen, waarin de levering van 10.000 m3 gas aan Velsen is vastge legd. En datzelfde Haarlem kon plot seling nie' leveren, toen Velsen het juist nodig had. Maar, aldus wethouder De Boer, als ik het goed eef'; Haarlem al die jaren geparasiteerd op de gasleiding in de gemeente Velsen. Haarlem wilde wel gas van de hoogovens hebben, maar hoewel Velsen nog niet zo lang geleden een nieuwe gaszinker in het Noordzee kanaal heeft gelegd, waarvan Haarlem dus ook gebruik maakt, heeft laatst genoemde gemeente nog nooit een cent in de kosten van deze tonnen vergende zinker willen betalen. Het is dus be paald niet de schuld van Velsen, dat Haarlem geen eigen gas-aanvoerleiding heeft. En het is ook niet de schuld van Velsen, als Haarlem dan aan het eind van dezelfde leiding zit, waar ook Velsen zijn gas door krjjgt. leider van de KVP aan de hand van het KVP-program uiteen welke positie ziji partij inneemt. Zij is noch progres sief noch conservatief. Zij dient op basis van de katholieke beginselen. Zij werkt samen met wie haar daarin volgen wil. Over het pamflet 056 deelde hij me de, dat de fractie nooit gemengd is ge weest in de samenstelling daarvan. Be ledigend of krenkend kon hij het niet vinden, al achtte bij persoonlijk de vorm niet bijster gelukkig. Zoals elders uiteen is gezet, had hij met de heer Albrecht wel een appeltje te schillen over diens „visie op de ver houdingen in de raad," zoals die blij kens een verslag in een der Haarlemse bladen ten beste gegeven was tijdens de jaarvergadering van de Pv.d.A.. af deling Haarlem. De heer Albrecht deel de mede, dat hij toen gesproken iiad in de mening dat die bijeenkomst als be sloten beschouwd kon worden. Wat hij over de KVP-fractie en de andere frac ties had gezegd was over het algemeen wel juist, maar wat de verslaggevers had geschreven over de wetenschappelijke en statistisch gefundeerde politiek ran de PvdA-fractie wees hij als onjuist van de hand. De heer Schippers kon met deze uiteenzetting wel genoegen nemen. «ïe kwestie van het weren der com munisten uit de raadscommissies, bracht de heer ALBRECHT ertoe te verklaren, dat hij de CPN nog altijd niet kon beschouwen als een bonafide politieke partij. Zolang de uitspraak van de communistische partijsecre taris Paul de Groot, afgelegd na de overrompeling van Tsjechoslowakije, niet herroepen wordt, kon hij niet in de vaderlandslievende bedoelingen van de CPN geloven. De heer PP,OPER (CPN) vroeg welke verklaring bedoeld werd. waarop de socialistische woord voerder uitvoerig citeerde, dat Paul de Groot zich in geval van een conflict tussen Oost en West aan de zijde van Rusland zou scharen. De heer PROPER meende, dat dit citaat helemaal niet terzake was en meende, dat men wettig gekozen raadsleden niet in de gelegen heid stelde hun taak naar behoren te vervullen door ze uit de commissies te weren. Hij vond dit ondemocratisch en wees op de provinciale staten en ver schillende staatscommissies, waar de communisten wél degelijk worden in geschakeld in het commissiewerk. rijdens de algemene beschouwingen in de Haarlemse gemeenteraad heeft de heer Albrecht (P.v.d.A.) gistermiddag het door de com munisten voorgestelde ..eenheidsfront" van P.v.d.A., V.V D. en C.P.N, van de hand gewezen. Hij zag geen enkele praktische mogelijk heid, om met de communisten samen te werken. De heer Proper (C P.N.) verdedigde zijn voorstel met te wijzen op de verschillende voorbeelden van praktische samenwerking in de afgelopen jaren, maar de heer Albrecht weigerde te geloven in dit monsterverbond. Mevrouw Scheltema (V.V.D.) hield zich wijselijk buiten de vrijwel onnutte discussie. Op de foto: links de heer Albrecht (P.v.d.A.) en rechts de heer Proper (C.P.N.). Tussen beiden mevrouw Scheltema V.V.D.j. De behandeling van de korte raads- agenda gistermiddag heeft weinig tijd in beslag genomen. Hopelijk een gunstig voorteken voor de behandeling van de ontwerp-begroting 1956, die daarna aan de orde kwam en dat zal blijven tot en met volgende week vrijdag. De heer WENSING (CHU) ging ak koord met het voteren van f 98.000. voor de bouw van een buurthuis in de Thorbeckejjuurt, maar wenste zijn me ning voor te behouden ten aanzien van een krediet voor de inrichting van het gpebouw. De VOORZITTER maakte hem er echter opmerkzaam op, dat wat de inrichting betreft nog geen voorstel gedaan was door B. en W. Waarom een subsidie voor 1956 voor de stichting Maatschappelijk Buurtwerk niet bij het algemeen subsidiebesluit 1956 aan de orde gesteld, informeer de mevrouw SCHELTEMA (VVD). Ook wilde zij de stichting van het Buurt huis in de Thorbeckebuurt als een proef zien, waarop men zich niet helemaal moet vastleggen. In wiens dienst zijn de gezinsverzorgsters en de maatschap pelijke werksters en kan niet een van deze laatsten het werk van de aan te stellen algemeen leider doen?, wilde zij weten. De heer MENSINK (PvdA) zei haar deze laatste vraag grif na. Een proef kon de heer v. d. VELDT (KVP) in dit werk helemaal niet zien, tenzij in die zin, dat het werk nog geen voorganger had. Hij bepleitte dan ook een volledige uitbouw van het werk. de heer SPEK (AR) vroeg zich met de eerste sprekers af of de top niet te zwaar belast was in vergelijking met de omvang van het werkterrein en de heer SCHREURS (KVP) informeerde in hoeverre men bij dit werk het wijk- comité inschakelt. De VOORZITTER nam de waarde rende woorden van de verschillende sprekers voor dit nieuwe sociale pro ject dankbaar in ontvangst en deelde mee, dat de gezinsverzorgsters en maatschappelijke werksters in dienst waren van de in de stichting samen werkende organisaties. De algemeen lei der is in dienst van de stichting. Hij moet het werk coördineren en bevor deren, bijv. het speeltuinwerk, de va kantiespaarregeling etc. Spr. was van mening, dat de grote geestelijke belan gen die hiermee gemoeid zijn hoge kos ten rechtvaardigen. Maar inderdaad zal men ook elders in de stad moeten wer ken, bijv. in het nieuwe Parkwijk. In schakeling van de wijkcomité's achtte hij vooralsnog overbodig. Agent D. Piening van de Haarlemse politie was gistermiddag op surveillan ce in Haarlem-noord. Door het ijs van de Paul Krugerkade ter hoogte van de Gedempte Schalkburgergracht zag hij plotseling een klein meisje zakken op ongeveer twee meter afstand van de wal. Zij wist zich echter nog aan het ijs boven water te houden. De agent stelde pogingen in het werk om haar op de kant te brengen, maar zakte zelf ook door het ijs. Het bleek ter plaatse niet diep te zijn, zodat het water slechts tot zijn knieën reikte. Hij slaag de er in het drenkelingetje veilig op de wal te zetten, dat daarop hard naar huis holde. Daar werd Marleenje Lint horst snel van droge kleren voorzien en kon zij wat op verhaal komen. Volgend jaar bestaat de katholieke middenstandsbond in het bisdom Haar lem vijftig jaar. De organisatie der vie ring is opgedragen aan de afdeling Haarlem. Het ligt in de bedoeling de bisschop van Haarlem een H. Hart-al- taar ter plaatsing in de kathedrale ba siliek, ten geschenke te geven. Maandag 13 februari begint in café restaurant Brinkmann aan de Grote Markt een bridge-cursus onder auspi ciën van de bridge-academie Filarski te Amsterdam. De cursus is voor be ginners en enigszins gevorderden, terwijl gedacht wordt aan een-cursus voor ge vorderden, waarbij de nadruk zal val len op het wedstrijd-bridge, de bied- techniek enz. Het aantal leden van de Nederlandse Bridgebond is in enkele ja ren gestegen van 5.000 tot 18.000 leden. De Vastentijd is in zicht, en de hotel de Leeuwerik om in gezellig sa- verschillende organisaties heb- menzon hun vastenavond te vieren. In ben besloten in ieder geval de traditie van het feestvieren-vooraf niet te verbreken. De katholieke midden stand in Haarlem op brede basis, mogen w(j wel zeggen heeft op drie verschillende punten feest gevierd. De werkgevende middenstanders kwamen bijeen in Treslong te Hillegom, de werknemers in die groep troffen elkaar in hotel „De Leeuwerik" en de agra riërs, afkomstig uit drie L.T.B.-afdelin- gen, brachten de avond door in Krela gehuis. Grijnzende mombakkesen, een amor die pijlen in harten schiet en bolwange- ge gezichten keken gisteravond de be zoeker aan van de grote „Treslong"- zaal in Hillegom, waar de afdeling Haarlem van de r.-k. Middenstandsbe- weeing haar vastenavondfeest hield. Meer dan 700 Middenstanders waren naar Hillegom gekomen om een paar uurtjes los te zijn van alle beslomme ringen en genoeg pret te maken. Daar toe hingen trossen slingers door de uit gestrekte zaalruimte, zweefden ballon nen hoog boven de hoofden, stak een clown op de muur dom zijn rode tong uit en deden tenslotte meisjes haar best gekleurde petten en waaiers aan de man (en vrouw) te brengen. De bedoe ling was uitstekend, men had ook wel lol, maar bet bleef toch bij binnenpret jes, een echte grollige, laat-maar-waai- en-sfeer ontbrak. Al zei de conferen cier van de avond, Willy Rex, dat Haarlemmers het prettigste publiek zijn (een cliché, dat het overal doet) hij wist zelf dat er heel wat moet ge beuren willen de gereserveerde Spaar- nestedelingen een vrolijke hoed opzet ten. En bet programma was er deze keer nu niet naar dat het bijzondere hoofddeksel een kans kreeg binnen te waaien. Het programma was goed van gehalte, maar verstoken van pittige conférence. Willy Rex deed het uiter mate sober. De humor kwam er bij hem niet aan tepas, zijn praatjes be perkten zich tot het aankondigen van de nummers en het opsteken van een of twee armen, wanneer er van het publiek applaus of gestamp moest ko men. Gelukkig haalden de overige ar- tisten het peil resoluut omhoog door zich van hun aantrekkelijkste zijden te tonen. Het show-orkest „The Top- CI1 Jlcl xvaulu uall£CIluulu uc Liners o.l.v. Cor de Vries, wist war winnaar met een vette gans. er gedaan moest worden om jeugd en ouderdom te amuseren. Parijse, Ameri kaanse en Nederlandse melodietjes met zeer bijpassende décorschilderin gen ontlokten geestdriftige bijval. De zang van Rita Spencer viel eveneens buitengewoon in de smaak. De jongleur Joe Andy liet verder fantastische din gen zien. Hij werkte met brandende fakkels, een fiets met één wiel, vele ringen en ballen, die hem schijnbaar niet voor moeilijkheden kónden stellen. Een radio-imitator Dick Engelbrecht, verstond zijn vak in niet mindere ma te. Hij bootste tientallen sprekers in woord na en enige zeer zuiver. Jules de Korte trof met zijn menselijke licht melancholieke, en soms gewoononzinni- ge liedjes een gevoelige snaar in het gemoed van zijn gehoor. De leden van de werknemende Mid denstand trokken met hun dames naar m Het kan aan het weer liggen, maar erg vriendelijk zijn ze tegenover elkaar niet gestemd..,. zijn welkomstwoord wees de voorzitter van de Haarlemse W. M. er op. dat als de voortekenen niet bedriegen de standsorganisatie voor de Werkende Middenstand een tijd tegemoet gaat. waarin ze als volwaardige organisatie een centrale rol zal gaan spelen voor de katholieke mediale werkers. Spre ker verwachtte, dat dan het bewijs ge leverd zal worden, dat de werknemen de middenstand geen misverstand zal blijken. Deze gedachte inspireerde de ze voorzitter zijn gehoor aan te moedi gen de W. M. trouw te blijven en hij hoopte, dat deze avond door de goede geest het bewijs zou leveren van aller goede wil. De avond had inderdaad een bijzon der gezellig verloop. Onder de vrolijke klanken van het pianospel van mej. Gi- gengack werd een programma afge werkt, dat grotendeels uit kienen be stond. De stemming steeg bij de ronde, vooral door de humor, welke de ver kopers op de koop toegaven. In zijn slotwoord dankte de heer Boos allen, die aan het welslagen van de avond hadden medegewerkt. Ongeveer 400 L.T.B.'ers waren bijeen in een der zalen van het Krelagehuis, waar een prettig en gezellig program ma werd afgewerkt, waarmee iedereen zich voldoende kon amuseren. Geheel in stijl was de conference toevertrouwd aan Nieck Akkerman, en Ansje Pal lieter zorgde er met haar Witte Kraaien uitstekend voor, dat er muziek in de avond zat. Het hoogtepunt van de avond was echter het optreden van „collega" Kee» Stet, de landelijke humorist uit West Friesland. Hij hield zijn gehoor gerui me tijd bezig met zijn verhalen en avon turen en uit het applaus bleek wel, daf hij zeker bij de L.T.B.'ers de juiste man op de juiste plaats was. Tenslotte noemen wij nog het optre den van Myrian Buch, die met haar liederen de sfeer meer in het hoog-cul- turele bracht, maar niettemin een dankbaar luisterend publiek kreeg. Het ging er overigens dus plezierig toe, niet in het minst door de verschil lende spelletjes, die de feestvierenden enige tijd bezig hielden. Het befaamde „Trek aan de bel" deed het uitstekend, en het Radio Ganzenbord beloonde de De officier van justitie bij de Haar lemse rechtbank heeft tegen de 34-ja- rige echtgenote van een aannemer uit Wormer wegens verduistering een ge vangenisstraf van drie maanden geëist. De vrouw zou het zo goed als nieuwe tuig van een zeilschip dat zij naar Gro ningen moest sturen om te voldoen aan een koopovereenkomst weggemaakt hebben. Zij had op haar bedrijf een zeil doek in bewaring van een particulier. Deze nu verkocht zijn schip, tuig in cluis, aan iemand in Groningen en ver zocht de verdachte de zaak tegen enige vergoeding naar de plaats van bestem ming op te sturen. Er arriveerde ech ter alleen een schip en aangifte van vermissing volgde. De officier van jus titie zei in zijn rekwisitoor, dat de hele familie van de verdachte haar heil zoekt in weinig bonafide zaken en meen de, dat de verduistering bewezen was op grond van de getuigenverklaringen. De raadsman vond, dat de opzet alles behalve aanwezig was geweest, dat slechts één getuige het bewijs steunde en dat er geen verband mag worden getrokken tussen een of ander delict en een mogelijke beruchtheid van de ove rige familie. Hij concludeerde bij ge brek aan bewijs tot vrijspraak. Uitspraak donderdag 25 februari. Het is de bedoeling, dat in de ge meente Bloemendaal 1 mei met de wo ningtelling wordt begonnen. Verwacht wordt, dat de tellers aan twee maan den, mei en juni, voldoende zullen heb ben alle woningen te tellen. 1 Juli moet de telling zijn voltooid. ONDERTROUWD: R. Gnodde en G. Wemmenhove; C. N. Kaagman en H. Kreeft: A. Niesing en M. Visser; P. Rijk en E. H. S. Spoor; J. Zwimmer en J. P. van den Hoek; G. Groffen en A. M. de Boer; Getrouwd: J. C. Daniëls en C. W. M. Mathot; A. M. Beeren en P. G. A. Mertens; W. Dolron en P. M. Hage- man; P. C. Heemskerk en L. M. G. Harder; B. J. Gilbert en Chr. van Driest; G. P. Engelse en H. A. Vis sers; W. Snoek en H. Wenning; A. Wil- lems en I. Wagemaker. Geboren: E. Groennou-Gorter, z.; Th. Hoevens-van Amstel, d.; T. V. Cap- pelhoff-Pronk, z.; L. Witte-Pus, z.; M. S. Thissen-S1 eenkamer, z.; E. E. op de Coul-van Elk, z.; K. van Breen-Bo- gaard, d.; W. Brinkman-Smit, d.; M. G. Lammers-Adema. d.; J. A. Bruijn- Steenkist. d.; N. Mejjer-Sissing, d. Overleden: C, Hagens, 65 j., Ver- spronckweg; E. J. Koppe, 87 jr., Ha- zepaterslaan; G. Denekamp, 45 jr., Zwaluwstraat: H. M. Thuis, 75 jr.. Steenbokstraat; H. J. Holt-Baaten. 82 ir„ Kamperlaan; W. Waning, 69 jr., Nieuwe Kerksplein; G. Leonart, 59 jr., Crayenesterlaan; J. B. M. A. de Groot- Britstra. 49 jr., Eenhoornstraat; A. J. van Straaten-Heemskerk, 63 jr., Spaanse vaartstraat: W. Laveran-Steen- sma, 78 jr., Diepenbrockstraat. Van 15 tot 19 februari wordt in hotel *t Hof van Holland" een biljarttoernooi gespeeld om de „Houwelingsbeker". De deelnemers zijn: J. A. van de Berg („Insulinde", A'dam), J. W. de Kruyff (DEVO. Adam). A. Wighman (Rappel. A'dam), C. Hellingman (Park Sociëteit, H'lem). J. Willemse (SW), J. F. No bels, C. Y. Philippo en J. Wittekoek (allen „Hof van Holland". H'lem). Het is een cadre 38/2 toernooi, de lengte der partijen is 250 caramboles. De wed strijden beginnen woensdag om acht uur. De conditie van het ijs op de ge meentelijke baan aan de Kleverlaan laat niets te wensen over en besloten is om vanmiddag en vanavond voor ie dereen de hekken weer te openen. Als dit weertype aanhoudt zal men ook morgen en de volgende dagen zijn hart aan de schaatspret kunnen ophalen. Er worden thans verschillende wed strijden voorbereid. De resultaten van de katholieke volleybal verenigingen waren woens dag in het Krelagehuis zeker niet verheugend. Niet alleen slaagde het Ve- lox dames team er niet in de zege te behalen op het toch heus niet sterke Rapiditas, doch ook de heren lieten het liggen tegen de Cios-ploeg uit Over- veen. Ook Leonidas wist de volle winst niet te behalen, doch de puntenverde ling tegen Cios 2 kan in ieder geval nog tot tevredenheid stemmen. Het zag er overigens iï9 de eerste game van de hoofdklasse herenwedstrijd Velox tegen Cios niet naar uit dat de toekomstige sportleiders zouden zegevieren. Deze eerste game ging namelijk overtuigend naar Velox, de tweede game echter ging op het nippertje verloren (15-13). Ook de derde game bracht veel span ning, zonder dat de wedstrijd echter kon boeien. In deze game kregen da gasten voldoende gelegenheid een pun tenverdeling veilig te stellen, doch via een verlenging kwam de winst van deze game bij het Cios-team te recht. De laatste game moest dus de beslissing brengen en ook nu belandde de overwinning bij het team uit Over- veen (15-13) dat hiermede wel voor een grote verrassing heeft gezorgd. Het Leonidas had tot tweemaal toe een voorsprong, doch steeds weer slaag den de Cios-reserves er in de achter stand weg te werken en alsnog een ge lijk spel te behalen. De uitslagen waren; DAMES: MHBS HVS 2-2: VeloxRapiditas 2-2: AVC PSVH 0-4; SpaarnestadOVRA 0-3; AWGios 3-1; HVS 2—Vesmia 0-4; HBC 2—SSO 0-3; die Raeckse 6HBC 3 0-3; Blinkert 2die Raeckse 5 4-0. HEREN: PSCBHVS 2 0-3; Leoni dasCios 2 2-2; CiosVelox 3-1; PSVH 2Velox 2 0-3; HVS 3—Blinkert 1-3; Haarlem 3—Boru 0-4; OVRA 2BWT 3-1; Ready 2—WIK 3-0; OG—Spaarne stad 3-1. Opvallende goede resultaten werden bereikt door Onze Gezellen (heren) en Vesmia (dames). De opkopers van oude materialen die gerechtigd zijn in de gemeente Bloe mendaal hun beroep uit te oefenen, zullen binnenkort een herkenningsteken krijgen, een wit rond metalen plaatje met daarop in zwart het cijfer van de opkopersvergunning. B. en W. hebben besloten in de te verlenen vergunnin gen deze bepaling op te nemen, zowel in het belang van opkoper als inwo ner. De laatste kan zich nu direkt over tuigen of de opkoper gerechtigd is, zijn beroep in Bloemendaal uit te oefenen. In Bloemendaal heeft de dinsdag ge houden verkeerscontrole 31 processen- verbaal opgeleverd. Tegen overtredin gen van wielrijders en bromfiets berij ders werd 25 maal proces-verbaal op gemaakt;. de overige hadden betrek king op overtredingen door automobi listen. De burgemeester van Heemstede, mr. A. G. A. ridder van Rappard, is mor- gen verhinderd zijn spreekuur te hou den. Gisterochtend omstreeks elf uur 1» uit een bakkerskar, die onbeheerd en niet afgesloten in de Alexander Boers- straat te Amsterdam stond, uit een kistje een bedrag van f 8250 aan munt en bankbiljetten gestolen. De broodbe zorger, die om tien uur zijn wijk wal ingegaan, moest voor de administratie van zijn firma, de bakkerij Eigen Hulp. het bovengenoemde bedrag naar de bank brengen. Toen hij bezig was bij een klant brood af te leveren moet de diefstal zijn gepleegd. De bezorger, die 33 jaar bij de bakkerij in dienst is, constateerde de verdwijning eerst toen hij bij - de bank was aangekomen. CINEMA PALACE: „The blackboard Jungle", 18 jaar. Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15. FRANS HALS: „Green fire", 14 jaar. Tij den: 2.30, 7 en 9.15. LIDO: „Razzia", 18 jaar. Tijden: 2, 4.15, T en 9.15. LUXOR: „Les Diaboliques", rtr. volw. Tij den: 2, 6.45 en 9.15. REMBRANDT: „Het begon in Parijs", 18 1. Tijden: 2. 4.15. 7 en 9.15. ROXY: „Het misdaad-syndicaat", 18 jaar. Tijden: 2.30, 7 en 9.15. STUDIO: ..Mata Hari", 18 j. Tijden: 2.30, 7 en 9.15. Donderdag 9 februari Frans Halsmuseum: Haarlem Comité voor Kamermuziek. Tineke de Smidt. piano, Marius Ruysink, fluit, Annie Uitenboa, piano, 8 uur. Stadsschouwburg: Kon. Letterl. verenig, „J. J. Cremer" met „Het melkkoetje" (dil.) 8 uur. Vrijdag 10 februari Stadsschouwburg: Hoofdstad Operette met „Hör' mein Lied, Violetta", 8 uur. Concertgebouw: Concert Dubbelman- nenkwartet „Harmonie", 8 uur. Grote Kerk: Beiaardbespeling door Arie Peters. Van 11.30—12.30 uur.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 3