België nodigt de wereld uit Davitamon IO Amerika laat voorlopig in West-Duitsland en Turki je geen weerballons meer op Uit de draaimolen komen Z Eisenhower over het gevaar van geleide projectielen Bijgelovige lieden in Japan hebben het vrij moeilijk WERELDTENTOONSTELLING 1958 Hebt u vandaag uw al gehad Mr. J. v. d. Wiel j\ Gerard Diels en Mari Andriessen Ook Praag en Boedapest protesteren Fokker en Bréguet gaan samen werken Verantwoordelijk heidsgevoel Omstreeks 1 maart beslissing over nieuwe ambtsperiode Zo zijn de mensen Bijzonder ministerie Niet krenterig V.. DONDERDAG 9 FEBRUARI 1956 PAGINA C voor gezondheid! Huisvesting ■fotale kosten dubbele vakantietoeslag overheidspersoneel ^ntvluchte arrestant Een 25 gepakt b,. bohMbur^'trS^'- °P Prijzen kunstenaarsverzet Plafond in ziekenhuis naar beneden gezakt Geen der patiënten getroffen K.L.M.-gezagvoerder overleden PASTOOR C. HEiSP t Door trein gegrepen en gedood Donzige huid' Pensioenrechten gewezen politieke delinquenten Avifauna 1 april open? Overleden tengevolge van schadelijke dampen I wita«,mW I pl*6« (Van onze Brusselse correspondent) De commissaris-generaal van de Brusselse Wereldtentoonstelling 1958, baron Moens de Fernig, heeft in een lezing voor het Belgisch Instituut van Openbare Financiën bestek °Pgemaakt van de plannen voor de Wereldtentoonstelling. Zoals bekend staat deze tentoonstelling in het teken Van de menselijke vooruitgang. Zij ver schilt van de gewone jaarbeurs waar in de eerste plaats handelswaar wordt ten toongesteld. Van de zowat tachtig uit genodigde landen hebben tót dusver een vijftigtal hun medewerking toege zegd. V erscheidene intergouvernemen tele en supranationale organismen zul len eveneens van de partij zijn: de UNO, de Raad van Europa, de Europe se Organisatie voor Economische Sa menwerking, de Europese Gemeen schap voor Kolen en Staal. Elk van hen vindt onderdak in een afzonderlijk gebouw. Volgens deskundige raming zal de tentoonstelling 175.000 bezoekers per dag trekken. Aangezien de duur op ze ven maanden is vastgesteld houdt men er rekening mee dat Brussel in 1958 niet minder dan 35 miljoen bezoekers 2al ontvangen. Een klein deel van deze bezoekers zal vanuit Parijs, Amster dam, Londen, Keulen, Düsseldorf per hefschroefvliegtuig naar de speciale he lihaven van de tentoonstelling worden aangevoerd. De parkeerruimte in de onmiddellijke omgeving van het ten toonstellingsterrein biedt aan 35.000 a 40.000 wagens een plaatsje. Het bestuur der Brusselse tramwegen heeft een plan uitgewerkt dat het vervoer van 60.000 reizigers per uur verzekert. Tegen 1958 zal de Belgische hoofd stad een verkeerstechnische gedaan tewisseling ondergaan. Er komen twee nieuwe toegangswegen aan de rand van de stad en bovendien wil men onder de ringlanen in het cen trum tunnels aanleggen die het door gaand verkeer in hoge mate zullen vergemakkelijken. Het verkeer te Brussel lijdt thans reeds aan zo'n chronische stremming dat men ook zonder wereldtentoonstelling zijn toe vlucht had moeten nemen tot deze tunnelbouw, waarmee dit jaar wordt begonnen. Op het ministerie van Openbare Werken zijn momenteel de maquettes tentoongesteld die de ver keerstechnische revolutie aanschou welijk maken. Vanzelfsprekend vormt de huisvesting Van de miljoenen bezoekers een van de heteligste problemen die de organisa- toren moeten oplossen. Het Belgische hotelbedryf zal twintig duizend gulden investeren. Men zal een ruim beroep •ioen op particuliere logiesgelegenheid en verder zal men zich zien te behel pen met kampeergelegenheden en met hiotels. Onder de naam „Logexpo' is i'eeds een maatschappij opgericht die Voor rationele verdeling van de beschik bare huisvesting moet zorgen. Bekende toneelgezelschappen en or- resten zullen tijdens de duur van de tentoonstelling te Brussel optreden. 1sast talrijke internationale congressen idiet minder dan 400) zal ook nog een internationaal filmfestival worden ge- ?rganiseerd. Tot de grote attracties be- noort voorts een „tropisch woud" dat j®n oppervlakte van 300.000 vierkante ?jeter zal beslaan. Bomen, planten en loemen worden uit Belgisch Kongo yVergebracht en geplant in kunstmatig L^Warmde aarde. Baron Moens de Fernig deelde mee leg ftnangs is in het georganiseerd over- verrm^fneustemming bereikt over de Viorwa In§ van de secundaire arbeids- neel v ar'den voor het overheidsperso- ging °°r zover het oetreft de verho- Van ttyp de jaarlijkse vakantietoeslag salaris t°t vier procent van het jaar- Ë°edkeiL'. Het voorstel behoeft nog de Hig van de ministerraad. nacht van lge timmerman die in de donderdag v?riSe week woensdag op politie te fiUlt het hoofdbureau van gistermiddag0 dam was ontvlucht, is cherche verv^Veer gearresteerd. De re- vriend in hp?°et*de, dat hij bij een bleef, en toen Weste!ijk stadsdeel ver lens een kiikiomen daar gistermiddag rustend op de ri-gmg nemen Yjerd JïM Koning Boudewijn plaatst de perka menten oorkonde in de eerste steen voor gebouwen van de Wereldtentoon stelling 1958. dat de totale kosten op ruim honderd miljoen gulden worden geraamd. De regering heeft een voorschot van twin tig duizend gulden uitgekeerd. Het probleem van de financiering ligt nog ter studie. Volgens de commissaris-ge neraal overweegt men het uitschrijven van een lotenlening. Hoe dan ook, de Belgische Staat zal er in ieder ge val wel bij varen door de aanzienlij ke verhoging van het omzetcijfer, want nagenoeg 16 pet. van het geld dat de buitenland se toerist besteden zal, zal de weg naar de Staatskas vin den. Zal men met de werken klaar ko men tegen de ge stelde datum? Com missaris-generaal Moens de Fernig meent van wel en hij vestigt de aan dacht op het feit dat men, vergele ken met het bouw- ritme voor de vo rige wereldten toonstelling te Brus sel in 1935, thans een jaar voor sprong heeft. De Brusselse zakenlie den hebben intus sen bij de bevoeg de instanties er op aangedrongen vooral vaart te zet ten achter de tal rijke grote werken die in de stad zelf dienen te worden uitgevoerd. Wan neer Brussel de we reld uitnodigt, zo menen zij, moet men er voor zorgen dat de wereld niet op een bouwwerf belandt. De literatuurprijs van de stichting Kunstenaarsverzet 19421945 wordt dit maal beschikbaar gesteld voor een essayist. Overeenkomstig het advies van de jury, bestaande uit: Henriëtte van Eyk, dr. D. A. M. Binnendijk, Bert Schier- beek, mr. E. Straat en B. Stroman, heeft het bestuur besloten de prijs, groot f 1000.toe te kennen aan Gerard Diels. De prijs voor beeldende kunst is dit maal bestemd voor een beeldhouwer en de jury ontving het verzoek van het stichtingsbestuur om speciaal aandacht te schenken aan de monumenten in ver band met verzet en bevrijding. Overeenkomstig het advies van de jury, bestaande uit: W. Couzijn, Dick Elffers, prof. V. P. S. Esser en prof. A. M. Hammacher, heeft het bestuur deze prijs, welke eveneens f 1000.bedraagt, tpegekend aan Mari Andriessen. De officiële prijsuitreiking is vastge steld op zaterdag 18 februari a.s. in het Stedelijk Museum te Amsterdam. De heer H. M. van Randwijk zal daarbij een rede uitspreken. Woensdagmiddag is in het ziekenhuis St.-Annadal te Maastricht het plafond van een kleine dagzaal plotseling naar beneden gezakt. De patiënten, die hier alleen overdag ter recreatie liggen, wer den echter niet getroffen. Een der patiënten had even te voren de zaal verlaten, omdat hij de zaak niet vertrouwde. Juist op zijn bed kwam de zwaarste druk van plafond en buizen terecht. Het ongeval is vermoedelijk veroor zaakt door het loslaten van enkele bui zen van de plafondverwarming. De met warm water gevulde buizen zijn geluk kig intact gebleven. De patiënten wer den direct naar een andere kamer over gebracht. Naar de juiste toedracht zal een technisch onderzoek worden inge steld. De heer H. J. Scholtmeijer, gezag voerder bij de K.L.M., is na jarenlange ziekte te Heemstede overleden. Van 1931 af was hij bij de luchtvaartmaat schappij werkzaam. Advertentie i Eén enkele dragée DavitamoN-10 (met de hoge vitaminewaarde) heft vitaminetekorten radicaal op. Verhoog uw weerstand en die van uw gezin met dagelijks één dragée DaVITAMON-10 per persoon. Flacons a 50 en 100 dragées ORGANON-OSS In afwachting van een nader onder zoek, zal het oplaten van Amerikaanse weerballons in West-Duisland en Turkije worden stopgezet, aldus heeft een woord voerder van het Amerikaanse ministerie verklaard, enkele uren nadat de tekst was bekend gemaakt van een antwoord nota van de V.S. op een Russische pro testnota over dit onderwerp. De Amerikaanse regering heeft de Sovjet-Unie gisteren in de nota mee gedeeld, dat zij middellijk noch onmid dellijk deelneemt aan het zenden van propaganda-ballons naar de Sovjet-Unie. Ten aanzien van de Russische protes ten tegen de „schending van het Sovjet luchtruim" door de weerballons van de Amerikaanse luchtmacht wordt in de nota gezegd, dat deze tweede categorie ballons volmaakt ongevaarlijk is voor de luchtvaart. Nochtans verklaart de Amreikaanse regering zich bereid zo veel als in haar vermogen ligt te voor komen, dat de weerballons, die overi gens als zodanig duidelijk kenbaar zijn, boven Sovjet-grondgebied komen. De Amerikaanse nota dringt er bij de Rus sen op aan mee te werken aan het Ame rikaanse program voor meteorologisch onderzoek door de instrumenten van ballons, die toch nog op Sovjet-grond gebied mochten neerkomen, terug te zenden. De commissaris-generaal van de Brusselse Wereldtentoon stelling 1958, baron Moens de Fernig, staande voor een plattegrond van de tentoonstellingsgebouwen. „Eigenlijk heb ik helemaal geen andere functie gekregen", zegt ons de heer Van der Wiel, de nieuwe directeur van de K. L. M., „als algemeen secre taris deed ik hetzelfde werk. Die functie is nu alleen naar directioneel niveau opgetrok ken". Deze uitspraak tekent waar schijnlijk de heer Van der Wiel. In het personeelsorgaan van de maatschappij lazen wij over hem, dat hij de dingen zo ob jectief pleegt te benaderen, dal de toeschouwer het onder scheid tussen vlees en vis wel eens verloren waant. In de we tenschap, dat hij, behalve door het vermogen tot objectieve beoordeling, ook gesierd wordt door de deugd van bescheiden heid, hebben wij ons in dit ge val echter niet laten misleiden. De heer Van der Wiel was een van de kleine groep, die in de oorlog de paddestoelach tige groei van de K. L. M. voorbereid hebben. Hij was daartoe in regelmatig contact met Plesman, die door de Duit sers na zijn gevangenschap ge dwongen was, om in het Oos ten van het land te verblijven. Diens plannen leken toen fantastisch. Zijn principe, dat men maar zel den iets te groot kan plannen, leek zo weinig in overeenstemming met de toestand, waarin de maatschappij door de oorlog jcraakt was. De woorden onmogelijk en ongerijmd kwamen echter bij Plesman niet voor en de heer Van der Wiel moest diens wijze van denken tot iets eigens maken, om deze toekomstvisies in concrete, uitgewerkte voorstellen neer te leggen. Het was een harde leerschool, waaraan hij echter met dank baarheid terugdenkt. Na de oorlog werd het onmogelijke mogelijk. De onstuimige groei van de eerste jaren is thans in geleidelijker banen geraakt, maar vindt nog onverminderd voortgang. Het werk van de heer Van der Wiel ver anderde niet van karakter, toen hij in 1947 tot algemeen secretaris benoemd werd. Een maatschappij als de K. L. M. kan niet verder dan 5 jaar in de toekomst plannen. De radicale wijzigingen in de techniek maken dat onmogelijk. Daarom kent de taak van de heer Van der Wiel, het coördi neren van de uitvoering der plannen van dag tot dag, geen ogenblik van „freewheeling". Men zou hem de „assistent to *he president" kunnen noemen, terwijl hij daarnaast n een tweerichting-verkeer de schakel vormt tussen de topdirectie en de uitvoerende directie. Ongetwijfeld een functie, die het nog steeds nodig maakt om onmogelijkheden mogelijk te maken en ongerijmdheden rijmend. Het leek ons interessant, om de heer Van der Wiel te vragen naar zijn mening over de managersziekte. Hij denkt daar bepaald niet licht over en ziet het als een onderdeel van het probleem van de menselijke verhoudingen in het bedrijf. De K. L. M. neemt op dit punt de voorzorg, om het hoger personeel ieder jaar aan een uitgebreid medisch onderzoek te onderwerpen. Het gaat, zegt de heer Van der Wiel, eigenlijk om de manier, waarop je de druk, waaronder je leeft, weet te verwerken. „Men moet erop trainen, om zich nu en dan, en niet alleen tijdens de vakantie, van die druk los te maken". Uit de draaimolen komen, noemt hij het en persoonlijk probeert hij dat te doen via zijn hobby voor langspeelplaten en tennissen. Woensdag is in het St. Elisabeth-gast- huis te Leiden, waar hij die ochtend een operatie moest ondergaan, overleden pastoor C. J. Hesp van de parochie van de H. Johannes Geboorte te Katwijk aan de Rijn. Pastoor Hesp werd gebo ren te Amsterdam 19 september 1891 en priester gewijd 15 augustus 1916. Hij was achtereenvolgens kapelaan in Over- schie, oudorp. Nootdorp, Purmerend en Noordwijk. Daarna werd hij benoemd tot rector van het St.-Franciscusgast- huis te Rotterdam en later tot rector van he S.-Jacobusgesicht in Dordrech. 3 oktober 1936 werd hij benoemd tot pastoor te Katwijk aan de Rijn. Dinsdagavond is de 47-jarige J. H. Vruggink, wonende te Winterswijk, die langs de spoorbaan Winterswijk- Aalten fietste, gegrepen door een die sel-elektrische trein. De man werd in zorgwekkende toestand naar het zie kenhuis overgebracht, waar hij woens dagmorgen is overleden. Advertentie Intussen hebben zowel Tsjechoslowa- kije als Hongarije en Albanië bij de Verenigde Naties geprotesteerd tegen het zenden van propagandaballons en ballons met „spionage-instrumenten" boven hun grondgebied. De Tsjechoslowaakse minister van buitenlandse zaken, David, verwijst in dit verband naar het neerstorten van een Tsjechoslowaaks vliegtuig op 18 januari bij Levoca in het Tatra-ge- bergte, waarbij 22 mensen om het le ven kwamen. In het Hongaarse pro test wordt gezegd, dat de ballons reeds enkele levens nebben geëist en het verongelukken van twee vliegtui gen hebben veroorzaakt, i (Men meent, dat de nota hier doelt op de twee vliegtuigen, die op Oosten rijks gebied neerstortten en waarbij een piloot om het leven kwam. De algeme ne interpretatie van dat incident was, dat een Russische piloot een Hongaars collega had verhinderd naar het wes ten te vluchten). (AFP-Reuter-UP) De Koninklijke Nederlandse Vlieg- tuigenfabriek Fokker te Amsterdam en de S.A. des Ateliers d'Aviation Louis Bréguet te Parijs hebben een overeen komst getekend, die als een duidelijk symptoom kan worden beschouwd van een groeiend streven naar nauwere samenwerking tussen vliegtuigindu striëlen op het vasteland van Europa, aldus de directie van Fokker in een communique over de overeenkomst. De algemene principes welke in die overeenkomst zijn vastgelegd zijn: 1. Het vermijden van concurrentie in vliegtuigontwerpen, 2. Wederzijdse commerciële vertegenwoordiging in el- kaars nationale gebieden, 3. Uitwisse ling van gedachten en ervaringen op wetenschappelijk en technisch gebied, 4. Samenwerking op het gebied van vliegtuigproduktie waar zulks in de komende jaren voor beide fabrieken van belang mocht blijken te zijn. Op dit gebied voorziet de overeenkomst tevens de mogelijkheid voor Bréguet tot inschakeling van -ndere Franse in dustrieën in een gezamenlijke produk- tie, met name van de S.N.C.A.S.O. (Société Nationale des Constructions Aeronautiques du Sud Ouest), met welke Franse vliegtuigenfabriek Fok ker ook reeds sinds verscheidene jaren zeer goede relaties onderhoudt. De recente overeenkomst tussen Fok ker en Bréguet is dan ook een be langrijke stap verder naar versterking van het produktiepotentieel der vlieg tuigindustrie op het Westeuropese vas teland, aldus de directie van Fokker. Dat jongetje dat ik zo «lang van verre kennissen, die iets heel belangrijks in het zuiden moesten doen. had geleend, bleek een bijzonder stroef lopend innerlijk te hebben. Toen zijn ouders weg waren bleef hij eerst een hele tijd op de punt van een stoel zitten mokken. Hoe ik ook gek scheerde en wat ik ook voor grollen bedacht, Fritsje bleef wraakzuchtig zwijgen. „Ga je buiten spelen?" animeerde ik. Hij schudde afwezig het blonde hoofdje. „Wil je het telefoonboek hebben?" vroeg ik, want dat wil nog wel eens gedaan wezen bij kleine jongetjes. Maar Fritsje reageerde nu niet eens. Tenslotte ving ik hem met papier en potlood, want hij bleek een artis tieke natuur te bezitten. Bij kinde ren kun je dat nog niet direct zien. In de kortste keren had hij. Frits- - je, zich ingegrift in een bijzonder warrig soort molen Karei Appel zelf zou jaloers geweest zijn op het bouwwerk. Opeens staakte het manneke zijn arbeid, kwam weer zwijgend naast mij staan en staarde mij troebel aan. „Ben je klaar?" vroeg ik. Hij schudde van nee. Nu zwegen wij een poosje. Toen ging de bel. „Wil je even open doen?" vroeg ik om hem wat afleiding te bezorgen. Op dat moment deed Fritsje voor het eerst zijn mond open. „Nee," zei hij, ,.ik moet weer aan mijn werk", en hij wandelde in de richting van zijn molen. Het bestuur van de „Bond van mo bilisatieinvaliden en van hunne nabe staanden" en van de stichting „De Ne derlandse soldaat" in Drachten, deelt mede, dat op het ministerie van Oorlog voor de onder dit departement vallende militaire pensioengerechtigde mobilisa tie-invaliden uit de jaren 1914-1918,die op grond van hun houding tijdens de bezetting van pensioen zijn uitgesloten, eenzelfde regeling in het laatste stadium van voorbereiding is, als wordt getrof fen voor de burgerambtenaren van het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen en van het ministerie van Binnenlandse Zaken. Indien Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland gunstig beslissen op het voorstel van het gemeentebestuur van Alphen aan de Rijn om Avifauna te verpachten aan de heer C. H. Speel te Bloemendaal. waarschijnlijk deze week zal die beslissing vallen mag worden verwacht dat Avifauna 1 april zal worden geopend. De heer Speel rekent op ongeveer 200.000 bezoekers per jaar. Hij meent, dat Avifauna daarmede zeker haar be staansrecht zal hebben verworven. De heer F. Groen te Bloemendaal zal met de technische leiding worden belast. Zijn plan is enige nieuwe attracties 'aan het park te verbinden, speciaal bestemd voor de jeugd, zoals een pottenbakkerij, een kaasmakerij, een kanovijver en een kinderboerderij. Advertentie In Enschede wordt een diepgaand onderzoek ingesteld naar de oorzaak van de dood van de heren J. K. en H. I., die respectievelijk als baas en als arbeider werkzaam waren op een afdeling van een textielfabriek te En schede. Daar wordt een bepaald soort garen behandeld met een chemische stof, welke mogelijk voor de gezondheid schadelijke bestanddelen bevat. Het in haleren van deze dampen zou op den duur ernstige schade kunnen berokke nen aan de aldaar werkzame personen. De mensen die op deze afdeling wer ken, klagen over duizeligheid, misse lijkheid en slaperigheid. Na de dood van de heer K. heeft de arbeidsinspec tie tezamen met de bedrijfsgeneeskun dige dienst een onderzoek ingesteld, waarna enkele verbeteringen op deze afdeling zijn aangebracht Het perso neel wordt sedert enige tijd onder voortdurende medische controle gehou den. Het bedrijf neemt thans proeven met andere middelen. De rijksverzeke ringsbank heeft beide gevallen in on derzoek. Op de stoffelijke overschotten is sectie verricht. i President Eisenhower heeft gisteren op zijn persconferentie in Washington gezegd, dat Amerika en andere landen thans over de mogelijkheid beschikken elkaar geheel te verwoesten door mid del van geleide projectielen met atoom lading. Aangezien de projectielen niet met afdoende zekerheid op hun doelen gericht kunnen worden, is het nodig om ze een zeer krachtige explosieve lading mee te geven. De president zei, dat de afweermiddelen tegen geleide projectie len geen volkomen bescherming bieden. De kritiek op de minister van Defensie, dat de Verenigde Staten op het gebied van de geleide projectielen minder ver gevorderd zijn dan de Sovjet-Unie, noemde Eisenhower niet rechtvaardig. Op sommige onderdelen bezit de Sov jet-Unie een voorsprong op Amerika, maar op andere punten is het weer an dersom. De ontwikkeling van geleide projectielen geniet thans in Amerika voorrang boven al het andere defensie werk. Eisenhower deelde verder mee, dat hij omstreeks 1 maart wel in staat zal zijn om te zeggen, of hij zich al dan niet herkiesbaar stelt als president der Verenigde Staten. Voor die tijd zal hij door zijn artsen nog eens grondig wor den onderzocht, maar, zo zei de presi dent, „ik vertrouw meer op mijn eigen gevoelens dan op het rapport van de dok ter". President Eisenhower gaf toe, dat hij zich op het ogenblik sneller vermoeid voelt dan voor hij zijn hartaanval kreeg. Zijn geneesheren hebben hem meege deeld, dat zijn herstel uitstekend is ver lopen. Hij veronderstelde daarom, dat de vermoeidheid een ouderdomsver- schijnsel is. Trevor Gardner heeft ontslag geno men als Amerikaans onderminister van de luchtmacht voor de afdeling onder zoek „wegens onenigheid over de om vang en het belang van het program voor geleide projectielen". Trevor Gard ner is Brit van afkomst. (Reuter-UP.) De bijgelovigen in het Westen komen er met vrijdag, de der tiende, nog bekaaid af, in vergelijking althans met de bijgelo vige broeders in Japan, die het veel moeilijker hebben. Daar is namelijk iedere dag een ongeluksdag, althans wanneer men het waagt naar het noordoosten te kijken. Het noordoos ten is immers de richting van de „duivelspoort". Al 1200 jaar lang spreken de priesters in Japan eens per jaar een speciaal gebéd uit om het noordoosten te verzoenen, maar het schijnt helemaal niet te helpen. Overigens zit het oude Nippon boor devol met zulk bijgeloof. Zo zijn meisjes, die geboren worden in het jaar van het „vuurpaard" gedoemd om oude vrijsters te worden, want vrouwen, die in dat jaar geboren wor den, zijn „zo wild als vuurpaarden" en zullen zeer waarschijnlijk haar mannen vermoorden, als ze ooit trou wen. De mannen; die al niet minder bijgelovig zijn dan de vrouwen, gaan dus een „vuurpaard" vrouw al bij voorkeur uit de weg. Geen dagelijks werk intussen, want een jaar van het „vuurpaard" komt maar eens in de zestig jaai voor. Niet dertien, maar vier is het ongeluksgetal voor de Japanners. Zij spreken het uit als „sji" wat ook „dood" betekent. Maar behalve dat 4-getal zijn er ook nog speciale ongeluksleeftijden. Voor de man is 42 het rampjaar, voor de vrouw 33. Mensen van die kritieke leeftijd brengen, als zij ge lovig genoeg zijn, een groot deel van dat jaar in de tempels door. Een troost is, dat er ook dingen zijn, die geluk brengen. Zo brengt het ge luk, als een man zfju bruid slaat, want dat verzekert hem en haar, dat de vrouw gezonde kinderen ter wereld zal brengen. Een goudvinkje brengt ook al geluk. Eenmaal per jaar is er zelfs een speciale verkoop van deze vogeltjes in een tempel in Tokio. Als een vogel de traditie breekt en zijn eigenaar toch onge luk brengt, mag hij het beestje gra tis ruilen tegen een ander. Het kan ook heel goed zijn, beweren de bij gelovige Japanners, om speciale ge beden te storten voor gestorven die ren, zoals bijvoorbeeld voor de insek- ten in iemands verzameling. Men slaapt dan stuk.'- n beterOf voor de katten, die de snaren hebben ge leverd voor mu/'^kinstrumenten. Men kan er dan een poosje langer de moed inhouden en krijgt daarbij een gevoelig hart cadeau. Een inwoner van het Engelse plaatsje Bognor Regis in Enge land, een zekere Nigel Metz- ner, heeft een gloeiende hekel aan de verplichte bijdrage voor de ge zondheidszorg. Jarenlang al weigert hij, die bijdrage te betalen. Het mi nisterie kon dat niet langer tolere ren, weshalve zij de beste Nigel een vordering op zijn dak stuurde. Nigel schuifelde een dag late» naar het postkantoor en maakte het bedrag over, maar niet zonder toch aan zijn woede lucht te geven. Hij adresseer de de cheque namelijk niet aan het „ministry of national health" (het ministerie van volksgezondheid) zo als het behoorde maar aan het „mi nistry of national theft" (het mini sterie van volksdiefstal). Het merk waardigste van alles was nog dat het ministerie erin slaagde, de che que te verzilveren. Cecilia Ribocki Ribeiro, Brazi liaanse van Poolse afkomst, die zichzelf een Indische „fa- Kir" noemt, heeft dezer dagen aan spraak gemaakt op het record vas ten voor vrouwen. Zij zei, dat zij het 57 dagen zonder voedsel had gesteld en dat zij daarmee het re cord van 56 voedselloze dagen van de Frangaise Yvette Butard had ver beterd. „Ik wil niet krenterig zijn in die dingen" zei Cecilia verder, waar op zij stilletjes In haar bed bleef liggen om er nog 11 dagen vasten aan vast te knopen. Men kan nu moeilijk zeggen, dat Onze Lieve Heer vreemde „kostgangers" heeft, maar ge begrijpt wat wij bedoelen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 5