Bezoldiging gemeente-ambtenaren niet onvoldoende; stelsel moet echter nodig herzien worden Gemeente-secretarie kan met 's middags worden opengesteld voor het publiek Anna Pavlova herdacht aniiU Aöemda. voor Haarlem en omgevms I Velen vergezelden wethouder H. Disselkoen op zijn laatste gang Bloemendaalse woning bouw weer de dupe van de wegenplannen „Het melkkoetje'' BEGROTING GEMEENTE HAARLEM Niets aan te geven.... Dokter S. B. Drijber legt praktijk neer Literaire avond in stadsschouwburg en boeken-forum Twee rijbanen op Kleverlaan Haarlemse Kunst- gemeenschap SCHAATSEN 't SILVER STOEPKE I gespeeld door Cremer VRIJDAG 10 FEBRUARI 1956 PAGINA 3 MONTY coats en JOPPERS 22.50 ^Uréérlijke Stand Haarlem Taakanalist Vakantietoeslag GRETHA DE BRVUN Secretarie De raadszaal Te gedetailleerd Extra kolengeld van sociale zaken 50.75 Bijna 20 jaar in Bloemen- daal werkzaam Boekenweek in Haarlem Schiphohveg binnen Haarlem voorrangsweg HEEMSTEDE In verband met de kou: Verkeersagenten op een houten voetstuk Vuurpotten brengen voorbijgangers warmte Stadsschouwburg Concertgebouw DE GRAUWE IIENGST" Overeenstemming met een der grondeigenaren Drukte op ijsbaan aan Kleverlaan Flatgebouw voor alleen- wonenden aan Bovenweg Grote of Sint Bavokerk Diversen Minerva Heemstede Gebouw St. Bavo Tentoonstellingen Mevr. HilTinga legt functie bij Haarlenrse dieren bescherming neer De tweede dag van de begrotingsbe handeling in de Haarlemse gemeente raad is gewijd geweest aan het bespre ken van de positie van het gemeente- personeel. Uitvoerig zün de woordvoer ders der verschillende fracties ingegaan op de details van de verzorgingsrege ling, waarbij wederom te horen viel, dat het rijk de gemeenten niet vol doende vrijheid Iaat inzake het salari ëren en derhalve ook het aantrekken van ambtenaren. De discussie was wei nig geanimeerd en met uitzondering van de communisten misschien beperkte men zich tot het herhalen van elkan ders klachten. De publieke tribune was in tegenstelling tot de eerste dag vrij wel geheel verlaten. Namens de frac tie van de P. v. d A. oefende de heer JANSSEN critiek op het feit dat de ambtenaren zich niet aansloten bij enige vakcentrale, die volgens hem het meest geëigen de lichaam is om de salarismoeilijk heden op te lossen. Het beloningsstel sel voor ambtena ren laat volgens De heer G. K. Jeins-hem nog veel te sen (P.v.d.A.) wensen over en hij verzocht B. en W. dan ook te willen bevorderen, dat de Vereniging van Nederlandse gemeenten terzake een onderzoek instelt. De heer LOERAKKER (K.V.P.) bepleitte een vrijere loonvorming als onderdeel van Advertentie in origin. Kranz duffel v.a ^Gen. Cronjéstn 4014, Tel. 15438, Hrl. Sonia Gaskell, artistiek leidster van „Het Nederlands Ballet" heeft gisteren avond in het Rembrandt-theater voor de leden van de Haarlemse Kunstge meenschap op hartelijke en gevoelige wijze Anna Pavlova herdacht, de be faamde en 's werelds grootste danse res, wier naam, nu vijfentwintig jaar na haar dood, bü velen, die haar ge zien en bewonderd hebben, de schoon ste herinneringen oproept. Memorerend, hoe in Rusland rond de eeuwwisseling dank zij internaat-ballet scholen de dans tot hoge bloei was ge komen, terwijl zij in West-Europa tot groot verval was geraakt, wees Sonia Gaskell er ook op, dat de verschillende dansgroepen die omstreeks 1910 vanuit Rusland naar het Westen trokken het ballet van de dood hebben gered. In verscheidene landen werden ook ballet internaten opgericht en de dans her leefde als nimmer tevoren. Niet zon der ironie merkte zij op, dat men in Nederland al zover is, dat men over internaten gaat denken. Anna Pavlova heeft overal ter we reld haar carrière gemaakt, sinds zij in een groep van Diaghileff mee naar het westen trok. Haar scholing, artistiek temperament en de samenbundeling van alle nuances in haar kunst hebben haar het grote succes gebracht. Niet lang heeft zij met Diaghileff ge werkt, want het Russisch ballet bracht de wereld twee boodschappen: Diaghi leff toonde, dat in groepsverband de hoogste danskunst kan worden bereikt; Anna Pavlova bewees, dat de soliste daartoe evenzeer in staat is. Sonia Gaskell verklaarde tenslotte, dat Pavlova ieder ballet dusdanig met een krachtige persoonlijkheid interpre teerde, dat niemand haar in hetzelfde haliet zal kunnen benaderen. Een filmpje van ongeveer een kwar- Per, dat enkele opnamen bevatte van j alletscenes, uitgevoerd door Anna Pav- j?tra, gaf ondanks de minder goede kwa- j'teit van het filmbeeld, een onverge telijke indruk van haar voorname kunst. avond werd ingeleid met een in structief filmpje ,,Staps of the ballet", Kemaakt van het Sadler's Wells Ballet, fc-en instructieve waarde kan aan dit Produkt niet worden ontzegd, maar he laas is er te weinig gebruik gemaakt po .filmische mogelijkheden. In te- jt, "stelling tot de twee uitmuntende -?urenfilms ,,Het Zwanenmeer" en en van j-n yuuuis „nei zwanenmeer r .fontein van Bachtsjisarai", tiidR1Sctle makelü, waarover wij des- 8chrijven^S m6t waarderinS mochten L. Hooij en M. Vftn LiooKert' L- Haasten en C. M. D j l®shout; A. Zijlstra en C. M. Boots Ruig' uwer en J. M. Chr. P. de laar. A- Stapper en A. K. Tiche- te^E2B.°^EN: W M. Struiksma-Schou- mann-Hon't,oTaIlk"Lucke. z- H. E. Reu- Hart, z g- tede, z.; G. E. Geerlings- VAN Ha'lct ir "sen"Glorie' z.; M G Hendriks d .erMJ Tbe^g' V' E' Truml Raadt, d.. A J- Korfage-van den v. Lieshout- A Ge"itsen-Harm- sen, d„- m' p" ^blstra en C. M. Boots; d M. WVi,J'e«ers-yan den Berg W Rits-Blom d a D°uwel, d j dem^feRRf?m^kcht-TjePLel' 65 w' Ge" 54 j„ CoornheTtStf-JL'^anv«°ve"- j-, Hagestraat; C. Bregman 79 *3 FemWraaU ^e"en-f.cMd wacht i69 j Eemstraat, A. de Haan-van Brugge' 21 j., Spaamhovenstraat; C. M Bllftl Smit, 65 j., Dutrystraat laas" een grotere gemeentelijke zelfstandig heid. De socialistische spreker noemde het moderne personeelsbeleid een weten schappelijk werk dat hij graag meer dan tot nu toe gecentraliseerd zag. Wethouder BAKKER viel hem hierin graag bij, mits deze centralisatie zich beperkt tot een intensief overleg tus sen de verschillende gemeentelijke per soneelschefs. De wethouder was ook wel van oordeel, dat de salariskwestie door de vakcentrales behandeld diende te worden, maar hij ontkende, dat B. en W. reeds niet een zekere mate van vrijheid hebben, met name in de pro motiemogelijkheid waarvan in toene mende mate gebruik wordt gemaakt. Bovendien leidt de individuele beoor deling herhaaldelijk tot het toekennen van persoonlijke gratificaties. De heer PROPER (C.P.N.) antwoordde hij, dat een algemene gratificatie-toekenning slechts een propaganda-manoeuvre zou zijn, die bovendien op een afwijzing van de regering zou stuiten. Veel is er door verschillende sprekers gezegd over de taak van de pas benoem de taak-analist. De heer Loerakker (K.V.P.) bepleitte niet met het herzien der salarissen te wachten tot de nieu we functionaris een taak-analyse ge maakt heeft, maar wethouder Bakker herinnerde spr. aan de vele moeilijkhe den die daaraan verbonden zijn. De wethouder kon mevrouw SCHELTE- MA (V.V.D.) geruststellen voor wat be treft de dienst van de taakanalist. Hij za' geen eigen dienst vormen, maar sa men met zijn twee testers verbonden v/orden aan de afdeling Algertiene Za ken, zodat er geen gevaar bestaat voor het ontstaan van een nieuwe gemeen telijke dienst. Volgens wethouder BAKKER was het aantal arbeidscontractanten niet abnor maal groot. De heren Loerakker (K.V.P.) en Janssen (P. v. d. A.) waren dat niet met hem eens. De eerste meen de, dat dit aantal zo groot was door de onaantrekkelij ke arbeidsvoorwaarden. Wethouder Bakker ontkende dit en ver klaarde dat vooral het jongere vrou welijke personeel helemaal geen prijs stelde op een vaste aanstelling. Overi gens geloofde hij, dat de voorwaarden nog niet zo onaantrekkelijk zijn, want onlangs kwamen op een oproep voor een technisch ambtenaar bij het G.E.B. niet minder dan 104 sollicitanten. Te recht merkte hij op, dat ook bij het par ticuliere bedrijfsleven veel vacatures bestaan. Een voorstel tot het verhogen van de vacantietoeslag van 2% tot 4% voor het gemeentepersoneel, zegde wethouder Bakker toe zodra de re gering deze verhoging ook voor het rijkspersoneel goedkeurt. Dit kan binnen enkele dagen gebeuren. De heer Janssen (P. v. d. A.), die dit ge vraagd had, verklaarde nog te me nen, dat de kwestie van de vijfdaag se werkweek voor ambtenaren nog niet ter tafel diende te worden ge bracht. Wethouder Bakker was dat met hem eens, maar verklaarde veel aantrekkelijks te zien in een sugges tie van de heer WENSING (C.H.U.) om de ambtenaren gedurende de zo mer b.v. om de week een zaterdag vrij-af te geven. De heer Bakker maakte daar om de maand van en verklaarde, dat de verloren uren hoe dan ook nog wel ingehaald zouden moe ten worden, terwijl een dergelijke re geling natuurlijk niet voor alle per soneel, b.v. dat van verschillende continu-bedrijven, kon worden door gevoerd. Veel waardering hadden de verschil lende sprekers voor de verzorgings regelingen die in de afgelopen periode Advertentie Alle merken - Alle modellen Slijpen van alle soorten schaatsen SCHAATSSCHOENEN, WINDJACKETS, TKUIEN, PANTALONS, MONTY-COATS v. kinderen enz. SPORTMAGAZIJN Twynderslaan 7, Haarlem, Tel. 15116 100% SERVICE tot stand gebracht waren. Op verzoek van wethouder Bakker nog eens een technische uiteenzetting over de ziek tekostenregeling voor gemeente-ambte naren. De heer HENNEVELT (C.P.N.) vroeg warmer kleding voor de ambte naren in de buitendienst, vooral ten tijde van strenge kou. De wethouder meende, dat de bestaande regeling tot ieders tevredenheid werkt. Een mede deling van de communistische woord voerder, dat het personeel van de in casso-dienst ondeugdelijke regenjassen krijgt, kon hij nauwelijks geloven, om dat hem daarover nog nooit klachten hadden bereikt. Hij herinnerde er ove rigens aan, dat de ambtenaren van de buitendienst bij hevige koude een toe slag van 100% krijgen buiten hun nor male loon <53 Zowel de heren Loerakker (K.V.P.) en Janssen (P. v. d. A.) als mevrouw Scheltema (V.V.D.) bepleitten een Ian- fa OF*-** *ere openstelling W m van de gemeente secretarie voor het publiek, maar de VOORZITTER deelde mee hiertoe niet te kunnen overgaan, omdat de secretartie behalve een dienst voor het De heer H. Loer- publiek ook nog akker (K.V.P.) een verlengstuk van de wetgevende en uitvoerende macht in de gemeente is. In antwoord op een vraag van de heer Janssen (P. v. d. A.), deelde de voorzitter mee, dat de 5 Mei-viering in Haarlem, samen met die in Wage- ningen, tot de meest waardige herden kingen in den lande behoort. Hij zag nog geen gevaar voor een minder stijl volle viering, maar was dankbaar voor de waarschuwing. De heren Janssen (P. v. d. A.) en Wensing (C.H.U.) bepleitten een andere opstelling van de raad en wel zo. dat het college met de rug tegen de lange zijde van de raadzaal en tegen de gra- venstukken komt te zitten. B. en W. zullen een proefopstelling maken en met ambtenaren van de secretarie als figuranten, zal die opstelling worden uitgeprobeerd. Daarna zal men de raad van de resultaten van de proef op de hoogte stellen. De heer Hennevelt (C.P.N.), die zich bij de vragenstellers aansloot, wees nog op de gebrekkige akoestiek in de raadzaal, waar het pu bliek en zelfs de pers nauwelijks iets kunnen verstaan van het door de raads leden gesprokene. Enigszins uitvoerig werd nog door verschillende leden de kwestie van het schriftelijk vragen stellen aan de orde gesteld. De heer Janssen (PvdA) was van oordeel, dat dit instituut nog te jong was om al een oordeel over te vellen en hij beval aan deze zaak nog eens in het seniorencon vent te bespreken. De heer Wensing (CHU) meende, dat de vragen beter mondeling in de raad gesteld kun nen worden tijdens de rondvraag. B. en W. moeten dan maar schriftelijk antwoorden. Mevrouw Scheltema (VVD) ging nog verder en zag in het schriftelijk vragenstellen zoals dat tegenwoordig gebeurd, dus met een mondelinge behandeling in de raad, een verkapte vorm van interpellatie. Zij meende, dat de mondelinge vra gen, zowel als antwoorden voortaan schriftelijk dienen te geschieden. Nadat de heer Hennevelt (CPN) de mogelijkheid tot het stellen van schrif telijke vragen met desgewenst zelfs een mondelinge behandeling in de raad had bepleit, met als motief, dat een inter pellatie altijd door de raad kan wor den afgewezen, deelde de voorzitter mede, dat hij deze kwestie nog eens nauwgezet zou bestuderen en dat hij het seniorenconvent hierover een voor stel .zal doen toekomen. De behandeling van hoofdstuk 2 van de begroting werd gistermiddag om 6 uur geschorst tot vanmiddag 2 uur. De vrij gedetailleerde beschouwingen van gistermiddag vermochten niet de be langstelling van alle raadsleden te trekken en zij zijn er ook de oorzaak van, dat men langzamerhand achter raakt op het tijdschema. Vanmiddag wordt de behandeling van hoofdstuk 2 in tweede instantie voortgezet. B. en W. van Haarlem hebben beslo ten, aan degenen die onderstand genie ten vanwege sociale zaken voor de week van 13 t/m 18 februari opnieuw een kolentoeslag te verlenen. Advertentie 17 STEENS ANCBE ANTI-MAGNETISCH STALES ACHTERKAST 2 JAAR VERZEKERD TEGEN VERLIES EN DIEFSTAL Grote Houtstraat 49 Tel. 20049 Dokter S. B. Drijber, die bijna twin tig jaar zijn artspraktijk heeft uitge oefend in Bloemendaal, Haarlem, Sant poort en zelfs Haarlemmerliede, heeft besloten met ingang van 1 april zijn werkzaamheden neer te leggen en zich te vestigen in Overveen. Hij zal wor den opgevolgd door dokter J. A. Bosch uit Amsterdam, die thans reeds be zig is de patiënten van dokter Drij- bel over te nemen. De scheidende dok ter, die bij zijn talrijke patiënten een zeer gezien en vereerd arts is, werd in 1887 te Zwolle geboren en slaagde in 1916 aan de gemeentelijke universiteit te Amsterdam voor het artsexamen. Na in verschillende plaatsen zijn werkkring te hebben gehad, vestigde hij zich een tijdlang in Koudekerke op Walcheren, waarna hij, nu bijna twintig jaar gele den, zijn praktijk verplaatste naar Bloe mendaal. Hij kan terugzien op een bijna veer tigjarige ervaring als dokter. In de kringen van zijn patiënten is de behoefte gevoeld op bijzondere wijze afscheid van hem te nemen, een streven, waaruit wel blijkt hoezeer de vertrekkende arts zich met zijn grote medische bekwaam heden en menselijke omgangsmanieren bemind heeft gemaakt bij de zieken, die van hem hulp en troost verwachtten. De Haarlemse viering van de Boe kenweek (van 24 februari tot 3 maart) zal ditmaal minder omvattend zijn dan j verleden jaar. De organiserende Haar lemse Boekverkopers Vereniging ziet daarin een middel om de manifestaties drukker bezocht te krijgen. Op maandag 27 februari wordt in de Vleeshal de langzamerhand tot een traditie uitgegroeide forum-avond over „het boek" gegeven, welke op nieuw onder auspiciën van de R.-K. Openbare Leeszaal en Bibliotheek zal staan. In het forum zullen zitting hebben: mejuffrouw A. C. G e b - hard, oud-directrice van de Amster damse Openbare Leeszaal, de Haar lemse dichteres Harriet Laurey en de heren A. van D o m bu r g, cri ticus en P. A. F. va n Vee n, uitge ver. Het forum zal worden geleid door de voorzitter van de Leeszaal. Op 1 maart wordt in de Stadsschouw burg een door de burgemeester te ope nen avond gegeven, waarop Albert en Ellen Vogel zullen voordragen uit het werk van de volgende Neder landse schrijvers: Arthur van Schendel, J. Slauerhoff, P. C. Boutens, een mid deleeuws anonimus, J. C. van Schagen, L Couperus en M. Nijhoff. Het gedeelte "na de pauze zal zijn ge wijd aan een literair kleinkunstpro- gramma van zang, voordracht en mu ziek, uit te voeren door Hetty Blok, Sophie Stein en Wim lbo met aan de vleugel Cor Lemaire. Tek sten van Annie Schmidt, Hella Haasse, Simon Carmiggelt, Daan Zonderland, Dick Smidde en Wim lbo. B. en W. van Haarlem hebben beslo ten om de Schipholweg van de grens van de bebouwde kom tot de Buiten- rustbrug, dus met inbegrip van de kruising met de Schalkwijkerweg, als voorrangsweg aan te wijzen. Dit be sluit komt in de plaats voor twee eer der genomen besluiten terzake van het voorrangskarakter van deze weg, die wellicht verwarring kunnen wekken. Gistermiddag is op de begraafplaats Westerveld het stoffelijk overschob van de heer H. Disselkoen, wethouder van onderwijs en volksgezondheid van Heemstede, gecremeerd. In de felle wind, die over de dodenakker joeg, volgden vele autoriteiten, vrienden en bekenden van de op zondag plotseling overleden wethouder de baar, die met de partijvlag van de PvdA van de af deling Heemsbede en bloemen was be dekt. Achter mevrouw A. Disselkoen- van Hinte en familie liepen burgemees ter mr. A. G. A. ridder van Rappard en de wethouders van Heemstede, ve le leden van de raad, gedeputeerde L. Bouwman, afgevaardigden van het af delingsbestuur en hoofdbestuur van de Partij van de Arbeid en andere autori teiten. Toen de kist de aula van het crematorium werd binnengedragen speelde de Heemsteedse organist Eg- bert Vos „Largo" van Handel. Op het podinm lagen kransen van het Heem steeds gemeentebestuur, de raad, het gemeentepersoneel, het protestants christelijk onderwijs en vele kleine boe ketjes. Nadat een zoon van de overledene, de heer H. Disselkoen, met enkele woorden afscheid van zijn vader had genomen voerde burgemeester Van Rappard het woord namens het college van burgemeester en wethouders van Heemstede. Hij noemde wethouder Dis selkoen een man van uitzonderlijke kwaliteiten, die een grote behoefte had aan rechtvaardigheid. In vele gezinnen van de gemeente heerst rouw en Heem stede, zo vervolgde burgemeester Van Rappard, zal nooit ten volle kunnen beseffen hoe groot het aandeel in de dagelijkse gemeentelijke werkzaamhe den van deze wethouder is geweest. Hij spaarde zich zelf niet en daarom doet het pijn, dat hij de totstandkoming van vele dingen niet meer zal meemaken. ,,Het is moeilijk te aanvaarden, dat wij niet meer op zijn kracht en idealisme mogen rekenen." De heer W. J. Reijnders sprak na mens de afdeling Heemstede van de Partij van de Arbeid en memoreerde de vriendschap waarmee de heer Dis selkoen zoveel harten wist te verove ren. Evenals de heer Reijnders bracht de algemeen secretaris van het partij bestuur van de PvdA, de heer F. Al- brecht, de overledene dank voor het werk dat deze tijdens zijn leven in het belang van de partij heeft gedaan. Van diep respect getuigde de heer Th. Verhoeven, die namens de raads leden van Heemstede het woord voer de. Wethouder Disselkoen heeft zich bijzonder verdienstelijk gemaakt voor het onderwijs, zowel voor het openbaar als voor het bijzonder. Zijn veelomvat tend werk zal zeker door God worden beloond. Tevoren had dokter J. Laeij- endecker het voortreffelijk inzicht van de heer Disselkoen in medische zaken onder de aandacht gebracht. Met de uitbreiding van het gezondheidshuis heeft hij voor zichzelf een monument opgericht. Het hoofd van de Dreefschool, de heer D. Kikkert, en ds. L. van Deijl Ook de poes gaat mee emigreren en moet zich in de loods hij de douane mei- enMaar zij had niets aan te geven..— Naar aanleiding van een desbetref fende vraag van het raadslid HENNE VELT (CPN) deelde de voorzitter van de raad gistermiddag bü de voortge zette debatten over de gemeentebegro ting mee, dal in verband metv de strenge koude de verkeersagenten van af gisteren op een voetstuk zijn ge plaatst: een houten plankier dat hen beschermen moet tegen de grondkou. Hij zegde tevens toe te zullen over wegen of ook de vuurpotten weer bui ten geplaatst kunnen worden ten gerieve van degenen die de gehele dag in de kou hun werkzaamheden moeten ver richten. Later vulde de wethouder van Openbare Werken, de heer Happé deze mededeling aan door aan te kondigen, dat hij bereids opdracht had gegeven om de vuurpotten reeds vandaag buiten te zetten. De ambtelijke molens bleken dus in dit geval wel bijzonder snel ge maald te hebben. namens het protestants christelijk on derwijs illustreerden het rechtvaardig heidsgevoel van wethouder Disselkoen door diens onbevooroordeeldheid in on derwijszaken te memoreren. Voor het openbaar onderwijs was hij een stuwen de kracht, voor het bijzonder een goed pleitbezorger. Voorts werd nog gesproken door de directeur van de Bedrijven te Heem stede, ir. J. Limborgh, die de jaren, dat de heer Disselkoen wethouder van bedrijven was, herdacht, en de heer T. Stavenga, die namens de vrienden van de overledene enkele woorden van troost en bemoediging sprak. Terwijl het socialistisch lied ,,Aan de strijders" van Otto de Nobel op het orgel werd gespeeld, daalde de kist met het stoffelijk overschot van wet houder Disselkoen. Een zoon bedankte de sprekers voor hun troostvolle woor den en de aanwezigen voor de getoon de belangstelling. Een scène uit de operette „Hor mein Lied Violet to", die van vrijdag lot en met zondag in de schouwburg wordt opgevoerd. Films CINEMA PALACE: „Blackboard Jun|le", 18 jaar. Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15. FRANS HALS: „Sjanghai story", 18 jaar. Tijden: 2.30, 7 en 9.15. Zo. 2, 4.15. 7 en 9.15. Di.-avond één voorst, om 8 uur. LIDO: „House of bamboe", 18 j. Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15. Zo.ochtend 11 uur: „De grote Caruso", 18 jaar. LUXOR: „Les Diaboliques", volw. Tijden: 2, 6.45 en 9.15. Za. en zo. 1.45, 4.15, 6.45 en 9.15. MINERVA: tot en met zo.: „Three for the show", 18 jaar. Tijden: vr. 8.15, za. 2.30, 7 en 9.15, zo. 2, 4.15, 7 en 9.15. Di. en wo. 8.15: „Zij, die van de zonde leven", volw. REMBRANDT: „Helena van Troye", 14 j. Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15. ROXY: tot en met ma.: „Tarzan in de gou den stad", 14 jaar. Tijden: 2.30, 7 en 9.15. Zo. 2, 4.15, 7 en 9.15. Di. tot en met do.: „De koninklijke reis" alle leeft. Tijden: 2, 3.45, 7 en 9.15. STUDIO: „De helden zijn vermoeid", str. volw. Tijden: 2.15, 7 en 9.15. Zo. 2. 4.15, 7 en 9.15. Zo.ochtend 11 uur: „De witte droom", alle leeft. Vrijdag 10, zaterdag 11 en zondag 12 fe bruari: „De Hoofdstad Operette" met „Hor' mein Lied, Violetta", 8 uur. Zondagmid dag ook om 2 uur. Maandag 13 februari: De Nederlandse Co- medie met „De Koppelaarster" van Thorn ton Wilder, die op oude gegevens een klucht heeft geschreven met alle beproefde in grediënten van bullebakkige ooms, lieve nichtjes, persoonsverwisselingen enz. Met fikse vaart gespeeld door o.a. Jacq. Royaards-Sandberg, Mary Dresselhuys, Mi mi Boesnach, Joan Remmelts, Onno Mo lenkamp. Dinsdag 14 februari: Het Rotterdams To neel met „De ware vriend". Een fleuri ge voorstelling van een kostuumstuk, een der minder bekende werken van Goldoni, die zijn stukken schreef op het model van het oude Italiaanse improvisatie-blij speL Met Tom van Duinhoven, Bob de Lange, Nell Koppen, Henri Orri, Wim van de Brink, 8 uur. Donderdag 16 februari: Toneelvereni ging „De Kennemer Kunstkring" met „De heksenketel" (dil.) 8 uur. Vrijdag 17 februari: Lezing voor de ver. „Geloof en Wetenschap", 8 uur. Vrijdag 10 februari: Dubbelmannenkwar- tet „Harmonia". Concert o. 1. v. H. J. Arisz. M.m.v. dameskwartet „Noi Otto" en dub- belgemengdkwartet „J. S. Bach", „Haar lems Zanggenot", Kon. Mannenkoor „Cae- cilia", 8 uur. Advertentie citroen Hoodt altijd zo', ge zellige fles citroen ie huis. 1 Het beste paard van (de Schiedamse) stal. Het ziet er naar uit, dat er binnen niet al te lange tijd begonnen zal kun nen worden aan de verbreding van het Bloemdaalse gedeelte van de Kleverlaan. Het ligt in de bedoeling twee rijbanen aan te leggen van elk zes meter breed te gescheiden door een tussenberm, welke berm intussen na afloop van de rioleringswerkzaamheden al is aange legd. B. en W. hebben met een der ei genaren van de gronden aan de zuid zijde van de Kleverlaan overeenstem ming bereikt voor de overname van 1575 m2 grond tegen een prijs van 1 per m2. Het komt B. en W. voor dat deze prijs aannemelijk is en zü stellen de raad voor tot aankoop over te gaan. Voor de verbetering van de Kleverlaan werd bij besluit van 16 juni een krediet verleend van 10.000. Donderdagavond en -avond werd druk gebruik gemaakt van de ijsbaan aan de Kleverlaan. Maar het was dan ook de moeite waard, want de baan was zo glad als. een spiegel. Slechts de baan voor de schoonrijders is niet ideaal te noemen, doch ook hieraan wordt hard gewerkt. Ook vandaag zal weer zowel des mid dags als des avonds de baan geopend zijn. Het is opvallend, dat vooral des avonds de toeloop bijzonder groot is, die wel te danken zal zijn aan de ge zellige verlichting. Zaterdagochtend zullen er wedstrij den plaats vinden voor de leerlingen van de gemeentelijke H.B.S.-A, terwijl tegelijkertijd ook de politiesportvereni- ging onderlinge wedstrijden zal organi seren. Verder ligt het in de bedoeling de uit gestelde kunstrijdemonstraties zondag te doen plaats vinden. Ook van de andere banen in Haarlem en omtrek werd gisteren een druk ge bruik gemaakt en gezien de weers verwachtingen zal dit wel voorlopig zo blijven. De jrovinciale plannen voor de aan leg van een nieuwe verbinding tussen Zandvoort en Haarlem hebben Gedepu teerde Staten er voor de tweede maal toe gebracht aan een uitbreidingsplan van de gemeente Bloemendaal in Aer- denhout goedkeuring te onthouden. De eerste maal betrof het de terreinen aan de Bovenweg en de Van Haemstede- laan, terwijl G. S. thans hebben mede gedeeld, dat voor de terreinen ten oos ten van de Vondellaan opgenomen in het uitbreidingsplan „Oosterduin" geen goedkeuring kan worden gegeven, omdat deze zeer dicht gelegen zijn bij het gebied waar in het ontwerp streek plan „Zuid-Kennemerland" de ver keersweg HaarlemZandvoort ten noorden van Aerdenhout is geprojec teerd en dit project nog niet zover is uitgewerkt, dat zekerheid bestaat in hoeverre deze terreinen al dan niet door het tracé van die weg zullen worden gemeden. B. en W. van Bloemendaal zijn de eerste maal tegen het besluit van G. S. in beroep gekomen en het college acht het consequent dit weer te doen, voor al nu door het plan „Oosterduin" in een directe behoefte aan bouwterrein tege moetgekomen wordt. B. en W. willen echter eerst weten, hoe de raad er over denkt. De N.V. aannemersbedrijf W. Thunis- sen te Heemstede heeft zich als gegadig de gemeld voor de aankoop van een stuk grond aan de Bovenweg. Op dit terrein dat een grootte heeft van 1380 m2, wil de N.V. een flatgebouw in drie woonla gen met in totaal 12 woningen stichten alsmede en aantal garages en een con ciërgewoning. De flats zullen voor al- leenwonenden zijn bestemd. Hoewel aanvankelijk volgens de in het uitbreidingsplan aangegeven bestemming een flatgebouw van zes woningen in drie woonlagen was ontworpen, ontmoet deze wijziging bij B. en W. geen bezwa ren. Zij stellen de raad voor het stuk grond tegen een prijs van f 13 per m2, dus voor f 17.940, van de hand te doen. Zaterdag 11 februari: Haarlems Klavar- scribo Acc. Club. Concert m.m.v. accor deonorkest „Accordia", Nieuw Operette gezelschap, kindercircus „Lambertha", „The Broadway Stars" en Eric Germaine, 8 u. Zondag 12 februari: Leids Kindertoneel met „Bulletje en Bonestaak", 14.30 u. Maandag 13 februari: Toneelavond van de R.-k. Commissie „De Vrije Tijd", 8 uur. Donderdag 16 februari: Lezing voor de Haarl. Kunst Gemeenschap. 8 uur. Vrijdag 17 februari: Concert Noordh. Philh, Orkest. Sol.: Dick de Reus. 20.15 u. Maandag 13 februari: Beiaardbespeling doQr de stadsbeiaardier Arie Peters. Van 15.30—16.30 uur. Vrijdag 17 februari: Beiaardbespeling door de stadsbeiaardier Arie Peters. Van 11.30 12.30 uur. Maandag 13 februari: De Heemsteeds© Kunstkring. Georgette Hagedoorn; aan de vleugel Pierre Verdonck, 8.15 uur. Brinkmann (Grote Markt): Maandag 13 februari: Algemeen Nederlands Verbond, afdeling Haarlem e.o. Dr. P. H. Schroder: ,JDe drooglegging van de Haarlemmer meer" 20.15 uur. (Smedestraat) Maandag 13 februari: Vastenavonduit voering voor de R.-k. Bond van Bejaarden in Haarlem. Cabaretgezelschap van G.E.B., 8 uur. Tinholthuis: Vrijburglaan 17, Overveen. Geopend op werkdagen van 912 en 14 16 uur, behalve 's ma. en *s zo. Eerste zond. van de maand van 35 uur. Cruquiusmuseum: Grote maquette van Nederland met waterstanden en overzicht overstromingsramp 1953. Teyler's Museum: Etsen en tekeningen van Rembrandt. Geopend iedere werk dag behalve ma. van 115 uur. Frans Halsmuseum: Expositie van pop penhuis anno 1750 met inventaris van meer dan 3000 voorwerpen. Geopend van 1015 uur; zo. van 1315 uur. Bisschoppelijk Museum: Middeleeuwse en latere schilderijen, sculpturen, paramenten, kantwerk, handschriften, munten e.a. Ge opend van 1017 uur; zo. van 1316 u. Huis Van Looy (KI. Houtweg 102): „Het papieren museum. Reprodukties naar wer ken van klassieke en moderne meesters, tot en met 19 febr, 10—12.30, 13.30—17; zo. van 1417 uur. Leffelaar (Wagenweg 102). Afscheidsten- toonstelling schilderijen en tekeningen van Wim Steyn (tot en met 25 fber.). In „Het melkkoetje" wordt een oud gegeven: de komst van een rijk fami lielid in een op erfenis belust gezin, opnieuw uitgemolken." Meestal is dat familielid een oude, maar kordate tan te, eri zowaar, de auteurs van het blij spel, J. W. van der Heiden en Henk Bakker, hebben ook deze traditionele figuur in ere gehouden. Door een onop zettelijke list doorziet tante Rosalie al spoedig de hebzucht en het gebrek aan naastenliefde van de familieleden, op wier dak zij, zogenaamd zonder geld, is neergestreken. Wanneer aan het einde blijkt, dat zü haar gehele vermogen nog bezit en haar neef, nicht en de kinderen trachten iets van hun figuur- te redden, verdwijnt tante triomfante lijk aan de arm van een oude, patho logische cactuskoesteraar. wiens be jaarde hart het hare nog heeft weten te ontvlammen. Ziedaar een blijspel, dat weliswaar niet opvalt in originaliteit maar voor de auteurspelers toch aantrekkelijke kwaliteiten bezit. Er wandelen enkele onontbeerlijke kluchtige figuren door heen en er liggen kansen genoeg voor rake typeringen. De Haarlemse Letter lievende vereniging „J. J. Cremer" bracht gisteravond in de Stadsschouw burg de eerste voorstelling van „Het melkkoetje". De verwachte gulle lach klonk zelden op uit de zaal, maar een geamuseerde glimlach was gemakkelijk genoeg op te brengen. Wü spraken juist van typeringen. Het meeste enthousiasme gold onzer zijds het eerste optredên van Jacques Timmerman als Jacob, de duvelstoeja ger. In een scène van misschien nog geen 2 minuten typeerde hü in één woord subliem een goedige, trouwe en gehoorzame manus-van-alles. In dit op zicht moet ook Henny Boon genoemd worden, die aan Tobias van der Hulst, de rimpelige minnaar, kostelüke trek ken meegaf. De rol van tante Rosalie was, zoals te verwachten viel, aan Eki Oostwald-Bouwer toevertrouwdZü maakte van het rijke familielid een aardige, maar opvallend intelligente da me, die met haar tjjdelüke huisgenoten voortdurend een spel speelde. Henk Bakker, die de vader der huizes speel de, moest plotseling invallen en is dus voor tekortkomingen geëxcuseerd. Lu cie Rinkel-Speijer, om met haar te be sluiten, was een en al koketterie en hebzucht. Waarmee precies aan de be doeling der auteurs tegemoet gekomen werd. werd. H. S. Naar wü vernemen, heeft de secreta resse van de vereniging tegen mishan>> deling van dieren voor Haarlem en omstreken mevr. F. HillingaBoersma, haar functie om gezondheidsredenen neergelegd. Verder vernemen wij, dat de jaarvergadering van de vereniging eind maart zal worden gehouden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 3