Overeenstemming in Genève blijft moeilijke zaak Indonesië blijft bezwaren van psychologische aard koesteren Ballons rookt toch ïïfc sed°°d m mm Koortsachtige speurtocht naar een buisje met kobalt N E NIEUWS IN DE BOEKENWEEK Het geleende boek terug naar de eigenaar Kind met badwater weggegooid NEGERSTUDENTE VRAAGT DWANGBEVEL TEGEN DE UNIVERSITEIT I Endocil Tien miljoen Arsenal King Filter NederlandsIndonesisch overleg Jongetje door KERSEN LIKEUR-BONBONS Tussen neus en lippen Nieuwe bisdommen in cijfers Bromfietser op slag gedood Benzinedieven aangehouden Ontwikkeling in Alabama van belang voor presidentsverkiezingen Handen en Lippen ruw?piipm Nizuiv Grappige buurman Paard op hol JAMMERLIJKE VERGISSING „U VRIJDAG 10 FEBRUARI 1956' PAGINA Als pionier in Nederland gaf Arsenal ontelbare rokers het ge noegen van de King Size sigaret. De uitgezochte Amerikaanse tabakken maken Arsenal tot de meest gewaardeerde King Size. Overal.bovenal. SUPER QUALITY nu met Wéér gaat Arsenal vooraan, Dezelfde beproefde kwaliteit: kruidig, zacht, voortreffelijk! Met of zonder filter dezelfde prijs 85 ct Negentien dagen voor uitverkoop 'Acht maanden voor Pool wegen® schietpartij Koningin stelt beeldje beschikbaar 19 CHOCOLADE Kleine doos f. 1.40, Middelgr. doos L3.- NIEUW Blauwe dooi f. 2.50 K.LM. via Luxemburg naar Zuid-'Europa Verrassingen in nieuwe dienstregeling Sint-O edenr ode Burgemeester met ziekteverlof Incasseerder aangehouden DRIE JAAR VOOR WILDEMAN Ontsluier de schoonheid van uw huid Fabrieksbrand in Mijdrecht Ook gisteren hebben de Nederlandse ®n Indonesische ministers in Genève hog geen overeenstemming kunnen be reiken over een geschillenregeling, tvaarvan thans voor een belangrijk deel «et slagen van de Nederlands-Indone sische conferentie blijkt af te hangen. Wel zijn er meer mogelijkheden ter sprake gekomen om tot oplossing van de voor beide delegaties overigens Advertentie (Vervolg van pag. 1) maatschappij klachten zijn binnengeko men Bovendien heeft de Amerikaanse luchtmacht alvorens tot het lanceren van de Moby Dicks over te gaan, tal van experimenten genomen, waaruit is gebleken, dat de gevaren voor de luchtvaart uiterst gering zijn. Door de luchtverplaatsing van de moderne vliegtuigen worden de ballons opzij ge dreven, Wordt de ballon toch nog ge- ^a®kt, dan springt hij zonder schade aan J® dichten uit elkaar. De enige kans op erkeljjke ongelukken bestaat, wanneer den vliegtuig in aanraking komt met °e lading instrumenten, die onder aan de Moby Dick hangt. En dat kan weer i v/?' als de ballon op weg naar hogere luchtlagen juist de hoogte passeert, die Ku ^mo<iei'ne luchtvaart wordt ge- DruiKt, of wanneer de instrumenten los raken van de ballons en aan parachutes naar beneden dalen. Het hele geschil verkrijgt een enigszins komisch per spectief, als men het bericht uit Japan leest, waarin wordt meegedeeld, dat daar een soort Russische Moby Dick Is neergekomen. Een ander aspect is dat van de pro- paganda-ballons. Over de omvang van de pamfletten-campagne, die door het - 3 - Free Europe Committee wordt gevoerd, hebben naar het schijnt de delegaties uit zeer verschillende overwegingen zo belangrijke kwestie te komen, maar gisteravond werd het uit mededelingen van beide delegaties duidelijk, dat de standpunten na bijna drie en een half uur vergaderen, nog evenver uit elkaar lagen als woensdagavond. Voor Indo nesië blijft dfc psychologische achter grond van een uitdrukkelijke arbitrage regeling, die naar Indonesische mening niet alleen een inbreuk vormt op natio nale soevereiniteit, maar bovendien slechts een bewijs is van Nederlands wantrouwen, zeer zwaar gelden. In Indonesische kringen werd dan ook zeker niet de indruk gewekt, dat de uit eindelijke oplossing van deze zo netelig geworden kwestie, kan worden gevonden in het opgeven van de Indonesische be zwaren. De Nederlandse delegatie zou tijdens de '.osprekingen van gisteren het stand punt hebben gehandhaafd, dat het op stellen van een geschillenregeling onder geen enkele voorwaarde kan worden uit gesteld tot een latere datum. Men acht het voor dermate grote belangen, als waarover het hier gaat, niet verant woord om genoegen te nemen met toe zeggingen voor de toekomst. Overigens zou gisteren de Nederlandse delegatie in een poging aan de Indonesische bezwaren tegemoet te komen de ge dachte naar voren hebben gebracht om een geschillenregeling in het leven te roepen, die steunt op het statuut van het internationale gerechtshof. Hoewel dus de moeilijkheden groot zijn, worden de besprekingen, waaraan gisteren ook de regeringscommissaris voor Indonesische aangelegenheden, mr. Blom, weer heeft deelgenomen, in, zoals van Nederlandse zijde werd ge zegd „prettige en zakelijke sfeer" ge voerd. Het staat vast, dat vandaag de geschillenregeling weer het voornaam ste onderwerp van bespreking zal zijn. Sterker nog dan woensdag is inmid dels de indruk van gisteren dat met" het bereiken van een overeenkomst over de geschillenregeling, ook het vinden van aanvaardbare oplossingen voor de ove rige openstaande agendapunten aanzien lijk zal worden vereenvoudigd. Over de andere kwesties is zowel woensdag als gisteren nauwelijks meer gesproken, al Advertentie denke men niet te. licht. In april 1954, toen er een begin mee werd gemaakt, waren er heel wat, die de onderneming nogal kinderlijk vonden. Maar volgens cjjfers, die vorige maand bekend zijn gemaakt, heeft 't Committee sinds 1954 niet minder dan 400.000 ballons opgela ten en 250 miljoen pamfletten verspreid in landen als Hongarije, Polen en vooral Tsjechoslowakije. Van de boodschap, die president ËisenhQwer met Kerstmis, ®ft gericht tot ,,fle onderdrukte vol ken van Europa" zün niet minder dan Vjjf miljoen exemplaren verspreid. Ver der bestaat de lading van deze propa- ganda-ballons uit krantjes van acht pa gina's, speciale edities voor de opgroei ende jeugd berichten over godsdiensti ge onderwerpen en brochures over het leven van boeren en arbeiders in de vrije wereld. Vooral de regering in Praag voelt zich door deze campagne nogal in het nauw gebracht. Politie, militairen en jeugdbeweging worden er op uitgestuurd om de propaganda-ge- schriften op te rapen. Het is zelfs zo, lat er een soort wis selkoers bestaat: ieder, die vijftig pam fletten bij de autoriteiten inlevert, krijgt een lot van de staatsloterij cadeau.. Het moreel van de Oosteuropese volkeren kan intussen door deze actie wel wor sen versterkt, maar of het praktisch re sultaat zo belangrijk is. wordt door sommige waarnemers in het westen wel betwijfeld. In ieder geval lijkt het on waarschijnlijk, dat de Sovjet-Unie al teen daarom zoveel drukte maakt. De «gemene bedoeling zal, zoals steeds, Wel zijn om hij de neutralistische lan den de indruk te wekken, dat de Ver enigde Staten een oorlog in de zin heb ben en daarom eenzijdig maar vast tot luchtverkenningen overgaan. Of er daar naast nog meer concrete bedoelingen dchter de Sovjet-protesten zitten, zal de toekomst leren. (Van onze Haagse redactie) Hij nota van wijzigingen heeft de mi- Sfter van Economische Zaken, prof. ristra in het nieuwe ontwerp-uitver- «openwet vastgelegd, dat hoofdbedrijf- jj "aPPen kunnen worden gemachtigd ban -ddstip voor seizoenopruimingen te antV - In de bijgaande memorie van Zwoord verklaart oojj Sel te hebben genomen met het be|r?.P de komende Instelling van hoofd- aipba lSCIlaPPen voor detailhandel en jjsjjtt, die hij de aangewezen licha- Wv om deze taak op zich te nemen ®en peïster blÜft van oordeel, dat aan bpruimjde van 19 dagen voor seizoen- de voorkeur moet worden mijn n boven de thans geldende ter- van 1 maand. prof vraag uit de Kamer antwoordt de hprtj? „a nog, dat het inderdaad in Olijke bf=t, dat de ontworpen wet- *anbiprn!lgelinS de normale reclame- tb de w?gen van het bedrijfsleven niet SeslaaM g„z?J staan. Of deze opzet is voorkomt echter, naar het hem blijken. erst in de praktijk kunnen Jarig zoontje v 18 donderdag het 6- onder een pa J*" de familie G- Zijlstra bij hij op S]a ende bus geraakt, waar dat volgens gWerd gedood. Het kind, Straat overstak- gfetuiSen Plotseling de ging de bus nol? jWam tjJdens een po- Waarna het het f®.ontwyken te vallen, De Bredase rechtbank heeft de v> i. ge Pool, die drie schoten loste op^jn ex-verloofde, waarbij deze in een boven arm werd getroffen, veroordeeld tot acht maanden gevangenisstraf met aftrek. De eis was vijftien maanden. de minister deze zich gisteren ook bezig gehouden met de wijziging van de financieel-econo- mische overeenkomsten, waarover al een grote mate van overeenstemming zou zijn bereikt. (A.N.P.) H. M. de Koningin heeft eigener be weging een beeldje ter beschikking ge steld om dit te exposeren op de ten toonstelling van kunst der Eskimo's die op het ogenblik in het gemeentemuseum te Den Haag wordt gehouden. Het be treft hier een klein ivoren beeldje (groot 5 cm., alle Eskimoplastiek is van zeer kleine afmetingen) van een zeehond, dat haar is geschonken door de Canadese regering. Advertentie a een koortsachtige speurtocht flink blijf doorademen" vertelde Ta- van twee dagen hebben de mara aan verslaggevers, „haal ik autoriteiten in Milford (Con- de 155 ook nog wel necticut) een kapsule met radio-ak- tieve kobalt teruggevonden. Het be- C L J lnrTAhoaM vond zich in een auto van een ar- L/CllttUC illgCllaaiU beider, die er geen idee van had, T"V e „Detroit Free Press", een dat hij zoiets gevaarlijks bij zich had. I I blad in Detroit (Michigan) HU had het alleen maar bij zich ge- heeft zün lezers dezer dagen stoken, omdat er een stuk touw aan onder de meest sensationele hoeveel- zat, dat hij nodig had. De (on)geluk- heid komische strips in de geschie- kige vinder was Benjamin Zwacki, denis van het blad bedolven. Het een elektro-monteur. Hij had de cap- blad heeft daarmee de schade willen sule aan een touwtje zien bengelen inhalen van een krantenstaking, wel aan een stuk pijp en omdat hij enige ke bijna vijftig dagen duurde. De K- h elkaar moest binden, had „Detroit Free Press" gaf nu bij zijn h L gfval maar losgemaakt, blad een bijlage uit van niet minder Hit" vfijUl?..dihg®tje, dat er aan vast dan 24 pagina's, waarin alle nog niet zat nad hy in zijn zak gestoken en verschenen strips alsnog waren ge- later in het handschoenenkastje van publiceerd. En gelachen dat ze in zijn auto gedaan. Van alle waarschu- Detroit hebben, wingen had hij niets gemerkt. Bij controle van alle in- en uitgaande auto's van het bedrijf waar Zawacki werkte, en waar de capsule verdwe nen was, was de geigerteller als een razende gaan tikken, toen Zawacki met zijn auto voorbijkwam. De man werd onmiddellijk voor onderzoek naar een ziekenhuis overgebracht. Vijf uur lang werd het vliegveld Moscot bij Sydney dézer da gen geblokkeerd door de aan wezigheid van een dolgeworden paard, dat als een razende Roland over het vliegveld rende en het lan den van tal van internationale en binnenlandse vliegtuigen onmogelijk maakte. Zodra het beest gesignaleerd was, snelden wagens van de brandweer en reddingsdiensten -*—* geland kreeg een abrupt en lu te hulp om jacht te maken guber einde, toen het viertal, na ge- op de indringer, terwijl boven het noten te hebben van sandwiches met vliegveld alsmaar meer vliegtuigen krabsalade, van de juist thuiskomen- cirkelden en cirkelden tot het ge- de heer des huizes vernam, dat de vaar geweken zou zijn, Pas tegen het poes dood op de stoep lag naast het invallen van de duisternis gaf men leeggelikte blikje, waar de smake- de, nog steeds vergeefse, jacht maar lijke hap uit afkomstig was. Onder op. Nauwelijks liet echter het eerste, gesteun en gekreun lieten de dames dalende vliegtuig zijn ronkende mo- zich in allerijl naar het ziekenhuis toren horen, of bles maakte zich als brengen. Levensgrote maagpompen de weerga uit de voeten. werden met spoed aan het werk ge- zet. Toen buurman de volgende mor- rvlicho nnnranhmpn gen op Vlsite kwam. waren de da- IV Ub lig uuorauemeil mes nog verschrikt en pips om de Eneus. „Ik wilde de stemming niet en inwoner van het dorpje Er- bederven" vertelde buurman dood- mani in de bergen van Geor- leuk, „daarom heb ik gisteravond gië (Sovjet Unie) is onlangs maar niet gebeld toen ik uw kat 155 jaar geworden, aldus meldt het dood op straat vond. Hij is overreden blad „Zaria Wostok". Zijn vrouw, door een auto. Ik heb de stakkerd amara, is 115 jaar. „Als ik maar maar even op de stoep gelegd...." en gezellige bridge-avond van vier dames in Hagley in En- Het Pauselijk Jaarboek 1956 publi ceert de laatste gegevens over de twee nieuwe bisdommen Groningen en Rot terdam. Het bisdom Groningen telt 85 kerken, waarvan 77 parochies; er wer ken 97 seculiere priesters en 60 religi euzen. In het nieuwe bisdom bevinden zich 5 mannenkloosters met 35 klooster lingen en 33 vrouwenkloosters met 950 geprofesten. Op de 60 jongensscholen genieten 3150 leerlingen onderricht, op 55 meis jesscholen 2900 leerlingen. Voorts be vinden zich in het bisdom 24 instel lingen van liefdadigheid met 1100 ver pleegden of verzorgden. Het aantal ka tholieken bedraagt 86.100 ap 1.085.000 inwoners. Groningen is 9205 vierkante kilometer. Het bisdom Rotterdam telt volgens de gegevens .van het jaarboek 170 parochies en 180 kerken. Het aantal diocesane priesters bedraagt 425. In tegenstelling tot het bisdom Groningen, waarvoor geen aantal seminaristen wordt aange geven, noemt het pontificum voor Rot terdam 110 seminaristen (120 voor het bisdom Haarlem). In Rotterdam werken 143 paters. Van de 55 mannenkloosters en de 160 vrou- vrouwenkloosters is het aantal religi euzen niet bekend. In het bisdom be zoeken 31.900 jongens en 31.500 meis jes resp. 123 en 117 scholen. Het aan tal liefdadige instellingen wordt op 100 gesteld. Maar het juiste cijfer der verpleegden is niet bekend. Wel geeft het jaarboek aan, dat op de 2537.647 in woners er 650.000 katholiek zijn. Rotterdam heeft een oppervlakte van 2813 vierkante kilometers. (Van onze luchtvaartredacteur) Het staat vast, dat de KLM met in gang van de nieuwe dienstregeling in april een luchtlijn zal openen op Lu xemburg, die doorgetrokken zal wor den naar twee Zuideuropese landen. Daarnaast worden op het ogenblik be sprekingen gevoerd over de uitbreiding van nog enxele andere luchtlijnen, o.a. in Europa en Zuid-Amerika, en over nieuwe luchtlijnen naar Turkije en Oost-Afrika. Een bericht dat over deze laatste ontwikkelingen vandaag is ge publiceerd, wordt van officiële KLM- zijde evenwel In hoge mate prematuur genoemd. De besprekingen over deze nieuwe luchtverbindingen zijn nog geenszins geëindigd en het valt nog niet te voorzien of en in hoeverre de KLM toestemming zal worden ver leend voor deze uitbreidingen. Zoals bekend zal de KLM binnen kort de Amerikaanse regering ver zoeken via Montreal in Canada lucht lijnen te mogen openen op Los Ange les en Houtson. Hoewel dit overleg on mogelijk binnen twee maanden met suc ces kan worden bekroond, ziet het er toch wel naar uit dat de nieuwe dienst regeling van de K.L.M. verscheidene verrassingen zal bevatten. Met ingang van vandaag is het door de burgemeester van St.-Oedenrode ge vraagde ziekteverlof verleend. Tot waarnemend burgemeester van deze ge meente is benoemd drs. M. A. M. Hei voort, burgemeester van 'Boxtel. Zoals bekend is hadden de wethou ders en raadsleden van St.-Oedenrode bezwaar tegen het optreden van de burgemeester. Zij zullen hun grieven te boek stellen. Een 4l-jarige incasseerder uit Den Haag zag reeds lang naar een andere woning uit. HU kon op zeker ogenblik een zgn. emigratiewoning krUgen doch bezat niet voldoende geld om het meu bilair over te nemen. Omdat hij zijn zinnen op het huis had gezet, hield hU gedurende enkele da„m de door hem geïnde gelden tot een gezamen- lUk bedrag van 1425.achter. Daar dit bedrag evenwel niet toerel- kerd was voor de koop ging hU naar de paardenrennen, waar hU het ver duisterde bedrag in een goed uur prompt verspeelde... De man is thans aange houden en heeft zich een cel als woning toegewezen gekregen. De 37-jarige bromfietser R. Hut uit Een is op de wegsplitsing te Zeven huizen in botsing gekomen met een personenauto, bestuurd door F. E. uit Ze venhuizen en op slag gedood. Het Arnhemse gerechtshof heeft een bejaarde landbouwer veroordeeld tot drie jaar. Hij heeft in beschonken toe stand een poging gedaan een dorpsge noot aan het mes te „rijgen". Verdach te was in beroep gegaan tegen de uit spraak van de Arnhemse rechtbank, die twee jaar met aftrek luidde. De organisatoren van de jaarlijkse boekenweek van het jaar van 25 fe bruari tot 3 maart zijn er op uit de traditionele gebeurtenissen, die daar sinds jaar en dag bij horen de gala avond in de Stadsschouwburg te Am sterdam, het „geschenk", de poëziebun del voor de jeugd, de boekengids zelf te vernieuwen ol wel aan te vul len met tot dusverre onbekende. Nieuw is van het jaar de boeken-boete, een actie die beoogt de hardnekkige leners van boeken te bewegen het geleende aan de rechtmatige eigenaars terug te brengen, vergezeld van een nieuw boek, dat de rouwmoedige zondaar daar bij wijze van boete aan toevoegt. De boek handelaar heeft ook nog een boete- kaart voor hem in voorraad, waarop hij met een versje van Gab. Smit de be doeling van zijn gebaar duidelijk kan maken. De jaarlijkse gala-avond is in zoverre vernieuwd, dat er nu een aantal schrij vers op de planken gaan verschijnen om de parodie, die Cornelis Veth eens op het melodrama heeft geschreven onder de titel „Het geheim van den Idioot", onder regie van A. Koolhaas op te voe ren. Ten aanzien van het boekenweekge schenk heeft men al enkele jaren de traditie van de uitverkoren novelle ver laten. Van het jaar krijgt men een min of meer autobiografisch geschrift van dr. P. H. Ritter jr. cadeau, dat geti teld is„ Ontmoetingen met schrijvers", korte aantekeningen over auteurs voor al van de oudere generatie. Voor het eerst sinds de oorlog is het weer gebon den. Het volgend jaar zal men terug keren tot de novelle, tot het schrijven waarvan reeds een groot aantal auteurs is uitgenodigd. De jury, die de keuze zal maken, bestaat uit Clare Lennart, Antoon Coolen, H. A. Gomperts, G. Kamphuis, Chr. Leeflang, P. Bergmans en P. J. Venemans. De oplage van het geschenk neemt nog steeds toe: in 1955 De Apeldoomse politie heeft een 24- jarige en een 23-jarige ingezetene van Apeldoorn, van hun bed gelicht wegens oplichting van houders van benzine pompen te Goor, en Beekbergen. Een garagehouder te Goor werd in de nacht van maandag op dinsdag de dupe van de twee jeugdige oplichters; dinsdag avond werd een benzinepompstationhou- der in Beekbergen het slachtoffer. De mannen lieten de tank van hun auto geheel vullen en vroegen vervolgens om een liter olie. Toen de garagehouder naar binnen ging om deze olie te ha len, reden de mannen snel weg. De ga ragehouder kon een vaag signalement van hen aan de politie verstrekken en dit leidde tot hun aanhouding. De man- nenen hadden de auto onder min of meer bedrieglijke voorwendsels ge huurd van een garagehouder in Vught. Zjj zullen aan de officier van justitie te Zutphen worden voorgeleid. Advertentie gooit het kind met het badwater weg", riep verschrikt mevrouw S. te Haarlem uit, toen zij haar buurvrouw een zeer onnadenkende han deling zag verrichten. Wat gebeurde er namelijk? Toen mevr. S. gisteravond om half zes even bij haar buurvrouw, de 42- jarige mevrouw J., binnenliep om een paar eieren te lenen, zag zij tot haar grote schrik, dat haar buurvrouw, die met de voorbereidingen van de avond maaltijd bezig was, het groentenat in de gootsteen liet weglopen. „Dat is het kind met het badwater weggooien, want juist in het groentenat zitten veel vitaminen", merkte mevr. S. zeer verstandig op. Hierop gaf zij de ver baasde mevr. J. enkele wenken voor de verstandige bereiding van de maaltijd: was, schil, dop en snijd groenten en aard appelen zo kort mogelijk vóór het koken; kook en bereid de gerechten zo kort mo gelijk vóór het opdienen; kook groente en aardappelen met weinig water en giet het kookwater nóóit weg, maar gebruik het in soepen en sausen. „Wanneer je mijn raad opvolgt", be sloot mevr. S., „spaar je zoveel mo gelijk vitaminen. En als je dan nog als aanvulling want ondanks alles kom je in de winter tóch vitaminen te kort elke dag één dragee Actifral-10 van Philips-Roxane neemt, loop je de beste kans, dat je de winter gezond en fit doorkomt. Actifral-10 is reuze voorde lig: 150 dragees f 3.75. De Amerikaanse negerstudente Au- therine Lucy heeft gisteren het federaal gerechtshof fBirmingham gevraagd de universiteit van Alabama te gelasten haar onmiddellijk weer toe te laten. Zo als bekend is haar voor onbepaalde tijd de toegang tot de universiteit ontzegd, nadat haar aanwezigheid tot ernstige ordeverstoringen door blanke inwoners van het stadje Tuscaloosa (waar de uni versiteit is gevestigd) en studenten had geleid. Het hof, dat oorspronkelijk ook de deken van de universiteit had ge last Autherine toe te laten, heeft nu de curatoren van de universiteit opgeroe pen zich op 29 februari a.s. te verant woorden. De advocaat van Autherine Lucy, Ar thur Shore, heeft meegedeeld, dat hij deken Adams van de universiteit van Alabama wil laten veroordelen tot het betalen van een dwangsom. Hij zei, dat de officiële reden voor de verwijdering van Autherine, n.l. dat die maatregel noodzakelijk was voor haar eigen vei ligheid en voor de openbare orde, een uitvlucht is en dat de ware reden is, dat men geen negers op de universiteit wenst. De Bond voor Verdraagzaamheid in Kopenhagen heeft inmiddels zijn aanbod om mejuffrouw Lucy op zijn kosten haar studies in Kopenhagen te laten voltooien herhaald. In de Democratische Partij volgt men het gebeuren in Alabama met de groot ste aandacht. Over het algemeen wordt onder de negers een neiging merkbaar om liever senator Kefauver dan Adlai Stevenson te steunen als presidentieel kandidaat van de Democratische Par tij, omdat Stevenson bij herhaling heeft gezegd, dat h(j als president een gelei delijke opheffing van de segregatie zal bevorderen. Stevenson zou tegenstan der zijn van het zenden van troepen naar het zuiden om aan de rassenscheiding een eind te maken en ook zal hij de overheidssubsidie voor scholen, waar de segregatie gehandhaafd blijft, niet af schaffen. In Fort Gaines, in de zuidelijke staat Georgia, heeft het hoofd van een school voor negers, Harrison Lee, zich gedwon gen gezien zijn ambt neer te leggen en met zijn gezin naar elders te trekken omdat hij in het openbaar heeft ge zegd: „Wij negers wensen nog steeds datgene wat wij niet verdienen en waar voor wij nog niet gereed zijn." 134.000, thans 142.000. Ook de oplage van de gedichtenbundel voor de jeugd, van het jaar samengesteld door Èd. Hoomik en geheten „De muze zwerft door Nederland" blijft groeien. In 1949 is men met 22.000 exemplaren van „De muze en het ambacht" begonnen. Nu heeft men 37.500 exemplaren laten aan maken, omdat men nog ieder jaar te kort gekomen is. Over Boekengids en affiche het laatste vervaardigd door Fedde Wei- derna is niets nieuws te vermelden en als wij het wel hebben is ook de boekenkast&ctie een boekenbon. van 20,- bij aankoop in de meubelhandel van een boekenkast van minstens 100 niet voor het eerst ontworpen. Advertentie Reeds na drie weken kunt u consta teren, hoe uiterst gunstig de huid reageert op de toepassing van hor- moonhoudende EndodJ dag- en nachtcrème. Uw huid krijgt weer de veerkracht van de jeugd: glad, gaaf en zacht. hormooncrëme van Organen Per tube 2.90 Ergens las ik, dat er 'n de periode van 16 januari tot 6 februari een bedrag van f 9.716.992 aan nieu we zilveren guldens door de Nederlandsche Bank in omloop is gebracht. En nou vraag ik u in gemoe- de: waar zijn ze dan die tien miljoen zilverlingen? Ik heb er geen een. Wél heb ik er een gehad, maar die was al weer ver dwenen voor ik hem goed had be keken. Sindsdien heb ik er geen een meer gezien. Daar werpt men tien miljoen nieuwe, mooie zilveren guldens te midden van het Nederlandse volk en ik sta er weer helemaal buiten. Zij rollen overal heen, behalve naar mij. Je zou haast gaan denken, dat er mensen zijn, die geld aantrekken. Ik heb er met een kennis over gesproken, die financieel deskundig is. „Gek", zei ik, „dat ik die tien mil joen helemaal niet in de gaten heb gehad". „Helemaal niet gek", antwoordde hij, „tien miljoen is niks". „Nou ja", zei ik, „je kan je er toch wat ruimer mee bewegen". „Goed", stelde hij, „maar tien mil joen gulden voor tien miljoen men sen, wat is dat nou". „Een gulden de man", zei ik. „Juist", zei hij, „en?" „Heb jij een zilveren gulden?" vroeg ik. „Nee", antwoordde hij. „Ik ook niet", zei ik. „En?" vroeg hij nogmaals en nu ietwat geïrriteerd. „Dat wil dus zeggen", antwoord de ik, „dat er in ieder geval één Nederlander is, die drie nieuwe gul dens heeft: één van zichzelf éen van jou en één van mij". „Wat zou dat?" vroeg hy oprecht verbaasd. „Wel", antwoordde ik, „als iemand drie nieuwe guldens heeft, tegen wij geen één, dan kan het ook wezen, dat iemand duizend nieuwe guldens heeft tegen wij geen een". „Natuurlijk", gaf hü grif toe, „misschien is er wel een vent met tien miljoen nieuwe guldens". „Aha", zei ik. „Maar waarom dan nieuwe guldens in omloop ge bracht?" Mijn deskundige vriend keek mij een ogenblik onverschillig aan. Toen zei hij: „Mag ik je eens wat vragen?" „Natuurlijk", zei ik. „Waarom ben jij zo tuk op nieuwe guldens?" „Zal ik je eens wat zeggen?" op perde ik. „Nou?" informeerde hij. „Omdat ik oude tekort kom", zei Sc. In een van de hallen van de nieuwe chemische en rubberfabriek van de N.V. Simson te Mijdrecht, die ongeveer zes weken geleden in bedrijf is esteld, is gisternacht tot nog toe onopgehel derde oorzaak brand ontstaan. De brand begon kort na middernacht in de rub ber-afdeling, waar de vlammen voedsel vonden in het daar aanwezige mate riaal. Door de brandweren van Mij drecht en van de Amstelhoek werd ge werkt onder zeer moeilijke omstandig heden. Het bluswater moest over een afstand van 500 meter worden aange jaagd. Toen het water op de laaiend brandende rubber werd gespoten ont wikkelde zich een verstikkende walm, die het blussingswerk bijna onmogelijk maakte. Het werd ook nog bemoeilijkt door ijsvormlng. Na twee uur hard werken was men de brand meester. De materiële schade wordt geraamd op anderhalf k twee ton. De fabriek was verzekerd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 5